Seat Alhambra 1.8 T Gran Via Move van Italiaanse snit Daewoo Tacuma slag groter dan Matiz Almera springt vooruit Avantime trendsetter AUTOBASE AUTO BASE A8 controleert banden frwu &9BMB IB SPECIFICATIES BIJZONDERHEDEN UITRUSTING -*"s: OP ZOEK NAAR EEN KWALITEITS -OCCASION? /kijk OP Stadtext pag. 666 IbMRMWAiMIMI ww$ Hij heeft een spitse snuit die met speels gemak de lucht doorklieft, is uit gerust met lederen 'captain chairs' en heeft een machtig sterke motor; eigen- lijk ontbreken al- leen de vleugels nog om de verge- lijking met een luxe jet com- pleet te maken. De Seat Alham bra 1.8 T Gran Via biedt op ruimtewagen- gebied het sum- mum aan kracht en comfort. Wie deze wa- tervlugge woonkamer op wielen nog als 'busje' betitelt is ernstig aan een proefrit toe... voorzieningen. Deze auto is duide- lijk niet al- leen ge- superdeluxe Gran Via-uitvoering is uiterlijk onmiddellijk als het top- model van de Alhambra-familie herkenbaar. De achterste zijruiten en de achterruit zijn donker getint, wat de impressie versterkt dat het hier om een exclusief model gaat, bestemd om belangrijke personen mee te vervoeren. Een soort VIP- AiHAMtmA maw t it#®* - j, A 3 w£. SmanK,f 1 «bw si* 5 t auto. Ook de subtiele 'Gran Via'-plaatjes op de zijkant geven de Alhambra een chic tintje. Het interieur bevestigt wat de bui- tenkant doet vermoeden: de Al hambra Gran Via is werkelijk af- geladen met opties. De zes captain chairs - zoals Seat ze treffend noemt - zijn met leer bekleed, de voorste twee kunnen de tempera- tuur van het zitvlak desgewenst elektrisch tot exotische waarden opvoeren. De standaard aircondi- tioning zorgt op zijn beurt weer voor verkoeling. Ook vier elektri- sche ramen, cruise control, radio- bediening aan het stuur en voorruitverwarming zijn standaard maakt om veel kilometers mee te maken, maar om ze bovendien in alle mogelijke comfort en luxe af te leggen. In praktisch nut overtreft een MPV als de Seat Alhambra elke conven- tionele auto. Draai de voorstoelen om, klap de andere stoelen om tot tafeltje en voila: je bent klaar om te picknicken, een kaartje te leggen of een vergadering te houden. Door alle vier achterste zitplaatsen te verwijderen tover je de Alham bra om tot een regelrechte vracht- wagen. Bovendien heeft deze Gran Via standaard uitklaptafeltjes aan de rugleuningen van de voorstoe len. Handig om een kopje koffie in te prikken. Achter het stuur ben je de koning te rijk. Door de hoge zit en het enorme glasoppervlak is het uit- zicht perfect. Comfortabel ge- nesteld in het leer maakt zich al snel een superi- eur gevoel meester van de bestuurder; je kijkt letterlijk neer op de andere weggebrui- kers. Slechts het dashboard, dat door de grote plastic opper- vlakken een tikkeltje uit de toon valt, tempert het rijke gevoel een beetje. De 1,8 liter turbo- motor, die maar liefst vijf kleppen per cilinder telt, maakt je tot een van de snellere weggebruikers. Zo- dra de toerenteller boven pakweg 2.500 toeren komt, vliegt de Al hambra er veel sneller vandoor dan je aan de hand van z'n afmetingen voor mogelijk had gehouden. Dat zorgt in veel situaties voor ver- baasde gezichten - en gepast res pect - van medeweggebruikers. Dankzij de twintig kleppen heeft de auto bovendien een opvallend lange adem; de versnelling gaat onverminderd door, tot boven de 6.000 toeren. Ruim, luxe en snel- ...wat wil je nog meer? VOOR KWALITEITS OCCASIONS KIJKJE NATUURUJK Stadfext pag. 666 Motortype: Viercilinder lijnmotor met turbo en 20 kleppen Cilinderinhoud: 1.781 cm3 Vermogen: 110 kW/150 pk bij 5.700 t.p.m. Max. koppel: 210 Nm bij 1.750 t.p.m. Acceleratie: 12 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 194 km/uur. Gem. verbruik: 10,1 ltr/100 km. Prijs: 72.995,- Elektrische ramen voor en achter Elektrisch uitstelbare achterste zijruitjes Centrale vergrendeling met afstandsbediening Elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels Climatronic Lichtmetalen wielen Lederen bekleding Stoelverw arming Cruise control Boordcomputer V oorruitverwarming Mistlampen voor Koplampsproeiers Donker getinte ruiten achter Twee airbags ABS Audi-klanten kunnen vanaf nu kiezen voor een elektroni- sche bandenspanningscontro- le op hun Audi A8 of S8. Er zijn plannen om ook andere Audimodellen hiermee uit te rusten. Het systeem controleert con stant de bandenspanning, ook tijdens stilstaan. Wanneer de Audi geparkeerd staat, blijft het systeem in de wachtstand om energie te besparen. De informatie die op het dis play verschijnt, varieert van een advies om bij de eerstvol- gende gelegenheid de banden te controleren tot een alarmte- ken om onmiddelijk te stop- pen. Het controlesysteem geeft ook aan waar het euvel zich bevindt. Als het maar een band betreft, ziet de bestuur der bijvoorbeeld de melding 'Bandenspanning linksachter' op het scherm. De meerprijs van het elektronische banden- spanningscontrolesysteem be- draagt 1.356,- inclusief BTW/BPM. belangstelling voor zuinige au to's", aldus Van Balen. "Tot en met September is de totale auto- markt in Nederland gestegen met vijftien procent, maar met ons merk boekten we een groei van 25 procent. Vooral de Cuore, Sirion en Gran Move dragen aan dat succes bij. Daar- bij komt nu nog Italianen zijn mees- ters iiJ ontwerpen. Dus heeft Dai hatsu zijn Mo ve onder han- den laten ne- men door Giorgetto Giugiaro, die in de af- gelopen ja- ren al voor diverse merken modellen heeft ge- boetseerd. De Ja- panners kunnen trots zijn op het re- sultaat. De Move, trendsetter van de klasse mini-mpv's, is breder en langer. Daarnaast oogt hij strakker door meer afgeronde hoeken en een ge- stroomlijnde neus. In maart '97, aansluitend op de AutoRAI waar hij debuteerde, kwam de Daihatsu Move in Neder land op de markt. Toen was dit model al een daverend succes in Japan. Op de thuismarkt zijn van deze opvallend hoge mini-mpv in- middels al meer dan een half mil- joen exemplaren verkocht. In Ne derland is een aantal van driedui- zend bereikt. Maar de concurrentie is toegeno- men. Er zijn kapers op de kust, zo als de Suzuki Wagon R+ en de Daewoo Matiz. Dus is het tijd voor vernieuwing. Daihatsu heeft geen halve maatregelen genomen. De Move meet in de lengte nu 3.41 meter, tien centimeter meer dan die was. In de breedte is hij acht centi meter ge- groeid, waarmee hij qua maatvoe- ring in de pas loopt met modellen van andere merken. De wegligging vaart er wel bij. Ge- voelsmatig biedt de Move meer comfort en stuurt hij strakker dan zijn voorganger. Maar de grotere afmetingen leveren vooral meer ruimte op. De beenruimte achterin is flink toegenomen. En de schou- ders hebben beduidend wat extra bewegingsruimte doordat de Move breder is geworden. "Compacter en zuiniger: dat is de huidige trend", aldus George van Balen, directeur van importeur Daihatsu Holland. "Met ons merk zitten we in dat opzicht goed. De Cuore, de Sirion en de Move vol- doen bijvoorbeeld al een de eisen voor de uitstoot van kooldioxide die naar verwachting gaan gelden in 2008: niet meer dan 140 gram per kilometer gemiddeld. Een lage uitstoot betekent automa- tisch een laag verbruik. De Cuore en de Sirion behoren daarom niet voor niets tot de zuinigste in hun klasse. Ondanks de door zijn hoog- te wat forsere luchtweerstand is ook de Move spaarzaam. Gemid deld verbruikt de 1,0 liter driecilin- der motor (55 pk) slechts 5,7 liter/ 100 kilometer. "Door de stijgende benzineprijs verwachten we een steeds grotere nieu- we Move, zodat we verwachten dit jaar voor het eerst met Daihatsu in Neder land boven een verkoopaantal van 10.000 auto's te komen." De prijs van de Move bedraagt 22.995,-. Twee mille meer dan zijn voorganger, maar daarvoor krijgt de koper een zeer royale auto. Elektrisch bediende ramen, centra le portiervergrendeling, twee air- bags voorin, stuurbekrachtiging en een toerenteller zijn standaard. ABS is als extra verkrijgbaar. -4 V \r :v w.-m,, De Daewoo Tacuma herbergt vijf zitplaatsen en een bagageruimte van 455 liter. Flexibiliteit is zijn handelsmerk. De achterbank is in twee ongelijke delen neerklapbaar, waarmee een maximale bagageca- paciteit van 1.155 liter te bereiken valt. De maten beloven een ruime auto. In Frankfurt toonde de Koreaanse producent reeds twee concept: Sport en Style. Ze vallen allebei op met een verrassend dynamische vormgeving. De Style staat qua ontwerp al heel dichtbij het defini- tieve productiemodel. Begin volgend jaar wil Daewoo de Tacuma in eigen land op de markt brengen. Eind 2000 maakt dit mo del zijn entree in Europa. De Style- versie is in Frankfurt voorgesteld met een 18-liter motor van 104 pk. Met het extravagante concept van de Sport beoogt Daewoo sportieve automobilisten aan te spreken. Hij is verlaagd en heeft forsere spoi lers. Deze versie is een motor van 2,0-liter inhoud toebedacht met een vermogen van 129 pk. Even- eens wil Daewoo de Tacuma gaan leveren met een direct ingespoten turbodieselmotor van 102 pk. Op vallend van deze krachtbron is het hoge koppel van 234 Nm, welke een grote souplesse belooft. ABS, airbags en een pakket luxe voor zieningen behoren tot de standaard uitrusting. Nissan maakt met de Almera een forse sprong voorwaarts. Met een fris uiterlijk en een zeer uitgebrei- de uitrusting staat hij op slag in de voorhoede van zijn klasse. Het is de Japanse fabrikant duidelijk ernst om na de agressiever gevormde Primera ook land en Duitsland en hij zal straks net als de Micra en de Primera in het Engelse gemonteerd die borstkas en hoofd bij een zijdelingse aanrijding be- schermen. met de Almera een vuist te maken. Nissan heeft geen steen op de an dere gelaten bij de ontwikkeling van de Almera, die in de loop van volgend jaar op de markt komt. Eerst verschijnen een drie- en een vijfdeurs en later volgend jaar komt er nog compact formaat ruimtewagen onder de naam Al mera Tino. De auto is ontworpen in Europese designcentra in Enge- gebouwd. Sunderland worden Met de uitrusting gaat Nissan ver, heel ver. Zaken als een Birdview satellietnavigatiesysteem, neklet- sel voorkomende zogenaamde ac- tieve hoofdsteunen en talrijke luxe uitrustingen geven de Almera in zijn klasse een voorsprong. Ook op het vlak van veiligheid zet de auto de toon. Voorin zitten twee airbags en in de stoelen zijn luchtzakken de Almera introduceert Nis san een serie nieuwe motoren. Dat zijn benzinemotoren met een in houd van 1,5-liter en 1,8-liter. Bei- de hebben dubbele bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Tevens lanceert Nissan een 2,2-liter direct ingespoten die- sel met de komst van de Almera. Dit is een zeer schone en zuinige krachtbron. Door een speciale in- jectietechniek houdt de uitstoot van stikstofoxide bijvoorbeeld ex- treem gering. Renault grossiert al jaren in ruimte. De Espace was begin jaren tachtig trendsetter voor de zogenaamde ruimtewagens. De Scenic deed dat op zijn beurt enkele jaren terug voor een compactere klasse. En nu lijkt het Franse merk die krachttoer te herhalen met de Avantime, een driedeurs coupe van fors formaat en opvallend design. Dit avantgardistisch ogende model is bedoeld als een exclusief topmo- del, bedoeld voor rijplezier en voor mensen die van bijzondere auto's houden. Renault heeft de Avanti me in nauwe samenwerking ont worpen met part ner Ma- tra Automobile, de bedenker van de Espace. Dat verklaart de ver- wantschap met dit model. De auto heeft een lengte van 4,60 meter. In de breedte komt hij aan 1,83 meter en in de hoogte 1,62 meter. "De wereld van de topklasse ver- andert. Alleen extra cilinders toe- voegen is niet meer voldoende. Een duurdere auto betekent niet nog meer luxe of meer snelheid. Een sterkere persoonlijkheid staat vandaag de dag voorop", zo geeft Renault aan als reden voor dit ex travagante en aparte ontwerp. Het dashboard vertoont veel over- eenkomsten met dat van de Es pace. Twee grote portieren geven toegang tot de Avantime met vier zetels. Voorzieningen als een Car- minat satellietnavigatiesysteem en een autoradio met CD-speler en zes luidsprekers. De stoelen zijn bekleed met zwart of beige leer. De Avantime zal een 3,0-liter zes- cilindermotor krijgen van 210 pk met een zesversnellingsbak. De maximum snelheid bedraagt 220 km/uur. De veiligheid staat op hoog niveau dankzij een abs-rem- systeem, een esp-stabiliteitssys- teem en zes airbags.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13