Herbouw brandersmolen 'De Kameel' en restauratie van 'De Babbersmolen' 'Spoedreparatie kan niet wachten op complete renovatie in 2001' Deze week Steenarill voor maar jHEfHOiDJL VAN\ mmm MmsstaP m Don't miss the boat. mm, m MaasposT Planner) van Schiedamse Molenstichting voorkomende tienjaar Koemarktbrug drie weken afgesloten voor noodreparatie Alleenstaanden gezocht! liesbeth van den herik Jopie Vuik 'De parade? Ik krijg nu al de kriebels' i WI1KBLAD1N SCHIEDAM extra lekker en voordelig 0.0. SCHIEDAM - De Stichting De Schiedamse Molens (SDSM) heeft met een pers- conferentie haar toekomst- plannen voor de volgende eeuw bekendgemaakt. Am- bitieuze plannen en hopelijk visionair. Volgens de Stich ting zal Schiedam voor 2010 verrijkt zijn met een zesde brandersmolen 'De Kameel' vlakbij de Proveniersbrug en restauratie van 'De Bab bersmolen' in Volkstuin- compex de Vijfsluizen. Daarnaast zal het stadsge- zicht (skyline) met de mo- lenroute opgeknapt worden door onder andere; inpas- sing stoommolen De Draak, een rondvaartboot, terrassen en aanlegsteigers en een 'dinnerwalk' voor toeristen. Het 'product' molens moet verbeterd te worden voor toeristen, Schiedammers, sponsoren en molenvrijwil- ligers. De stichting dient professioneler te worden door overleg met aanver- wante organisaties, de op- richting van een Vereniging Vrienden van Schiedamse Molens en werving van mo- lenvrijwilligers. Kortom een boeiende, uitdagende toe- komstvisie. Maar hoe reeel? 0 SCHIEDAM - Als jong organist begon Aad van der Hoeven veertig jaar geleden zijn loopbaan als musicus bij de NPB in Schiedam. In die jaren gaf hij met veel succes concerten op het orgel van de NPB. Hij bewaart daar goede herinneringen aan en dat is de reden dat hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi- leum als musicus de NPB een concert aanbiedt. Aanvang is 20.15 uur, toegang is vrij. De Vrijzinnige Geloofsgemeen schap is te vinden aan de Westvest 90-92. 55-Plus Harmonia Disco Schatgraven Vrijwilligers Maaspost niet ontvangen? met friet. sla en diverse heerliike sauzen Reserveren noodzaketijk GRILLCAFE BAR BOWLING Bij D0K 99 kom je terecht in de gezellige havensfeer van de dertiger jaren. Smakelijke grill- keuken en grote bar. Vlaardingen - Anna van Saksenweg 1 it. Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 13 oktober 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. F. Ober- man. 17.00 uur, ds. L.J. Geluk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. de Graaff. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. Meinders. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. P. Magre. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J.A. van Lambalgen. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. de Graaff. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, dhr A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. L.J. Geluk. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 10.30 uur, br. H.P. Kool. Aanvang: 16.30 uur, ds. J. Stuij. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.C.J, van der Poel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- ger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, D. Kool. Zondag 11.00 uur, euch.viering, D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur eu- charistieviering. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Vr. 11 juni, 08.30 uur: euch. viering, 19.00 uur: euch. vie- ring. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Christelijk Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst, 15.00 uur: drs. H. Korving. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoori 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Frank Willemse Volgend jaar bestaat de Stichting SDSM twintig jaar en in die tijd is, onder leiding van voorzitter Scheeres, heel wat voorelkaar ge- bracht. De vijf reuzen molens de Walvisch, de Noord, de Vrijheid en de Drie Koombloemen wer- den aangekocht en gerestaureerd. En in 1987 het startsein voor de (her)bouw van een nieuwe/oude molen: de Nieuwe Palmboom waar alleen nog een stomp van over was. Voor al dit werk werd een restauratie werkplaats opge- richt onder leiding van Rob Ba- tenburg. Een nieuwe uitdaging vormde de restauratie van de door brand verwoeste molen De Wal visch. Met landelijke publiciteit en inzamelingenacties kon de brandersmolen gerestaureerd worden. Nog dit jaar werd de mo len feestelijk heropend en Schie- dammmers waren trots op deze prestatie. En zo is na 20 jaar een hechte groep mensen ontstaan van molenvrijwilligers tot profe- sionele stadsbestuurders en men- sen uit het bedrijfsleven met e6n doel; het behoud en onderhoud van de historische Schiedamse molens. Na twintig jaar tijd om De Kameel. terug te blikken en plannen voor de volgende eeuw te maken: Toe- komstvisie 20OO - 2010. Langs de Westvest,Vellevest en Noordvest loopt de molenroute langs 'de vijf grootste molens van de wereld'. Zij bepalen al tijden lang het stadsgezicht of skyline van Schiedam. Dit stadsgezicht wordt uitgebreid met een zesde molen: De Kameel. Op de hoek van Noordvest, Doelenplein en Schie zal de kameel herbouwd worden. Volgens molenhistoricus J. Kies stond op die plaats tot 1867 de brandersmolen De Ka meel. Andere plekken om een molen te bouwen (Brandersmo len bij Kippenbrug en Oostmolen op het Hemaplein) waren minder geschikt. Op deze plek, vlak bij de Proveniersbrug, ligt hij mooi in het zicht als je de stad via de 's Gravenlandseweg binnenrijdt", volgens Kies. De Kameel als toe- gangspoort tot de Schiedams bin- nenstad. De molen was een der eerste genenaratie brandersmo- lens in 1720. Rond 1850 is bij een ongeluk (op hoi geslagen) de kap eraf gegaan en na korte tijd als houtzagerij gefunctioneerd te hebben is in 1867 is de oude mo len helemaal gesloopt. „Een ideale en vooral historisch verantwoorde plek", noemt voorzitter Scheeres deze plek om een zesde molen van de grond af op te bouwen. De ervaring die is opgedaan met de bouw van de Palmboom en restauratie van de Walvisch mag niet verloren gaan en zal goed van pas komen bij de herbouw van de nieuwe molen zo verdedigt Scheeres de ambitieuze plannen. Minder ervaring heeft de Stich ting met polder of watermolens Zo'n molen is te vinden in volks- tuinencomplex de Vijfsluizen. De Babbersmolen aan de middel- eeuwse poldervaart hield vanaf deze tijd de Babberspolder droog. Pas in de oorlog is dit gebied bij Schiedam gekomen zodat vol gens Kies: „Wij deze oorspronke- lijk 'Vlaardingse' molen als Schiedamse stichting moeten op- knappen.". De molen is een zo- genaamde 'strenengrondzeiler' en rond 1710 gebouwd. Door aanleg van de spoorlijn naar Vlaardingen en Maassluis in 1888, vlak naast de molen, moest hij verhoogd worden om nog wind te vangen. In 1925 verving een dieselmotor de wieken en raakte hij ontwiekt. Tot 1956 waarna de molen nog dienst deed als vogelassiel en opslagplaats. Deze lage-stellingmolen is uniek in zijn soort en biezonder door het griendland erom heen. -Vanuit de nieuwe Metro zal de molen ten De Babbersmolen. Noorden van de Vlaardingerdijk goed te zien zijn. Dit zijn spectaculaire plannen, zegt bestuurslid en oud-directeur geineentewerken ir. H. de Block, maar belangrijker dan spectacu- lair is het om gedegen en goed voorbereidde plannen te maken. Nu al een meerjarenbeleid voeren en zo'n idee in het bestemmings- plannen te zetten. Beleid, fasering en structuur, daar gaat het nu om. Zo bepaald een regel dat in de na- bijheid van een molen niet hoger gebouwd mag worden dan de on- derkant van de wieken. Dit om voor een goede windvang te zor- gen. Zodoende moet de wind vang op het Doelenplein snel vastgelegd worden. De toekomstvisie pleit voor een structured goede samenwerking- tussen gebruikers van de molens als restauranthouder, molenaars en vrijwilligers. Maar ook be drijfsleven, donateurs, restaurant- houders en de toeristen-industrie als VVV en musea moeten sa- menwerken om de Molenroute op de kaxart te zetten. In de molenroute zal in de toe- komst ook worden opgenomen het gebouw waar stoommolen De Draak in was gevestigd. In de vo- rige eeuw stonden minstens ze- ven stoommolens te malen voor de Schiedamse industrie. De Draak was gevestigd aan de Vel levest nr. 42 en het gebouw is van buiten (met grote gevelsteen) nog in originele staat. Een stoommo len tussen de windmolens. Een ander plan is de organisatie van zogenaamde 'Dinnerwalks'. Dit is een combinatie van eten, drinken en wandelen die in oude steden als Delft en Gouda een succes zijn. Voor fijnproevers en culturele toeristen misschien een gat in de markt. Ook wordt gedacht aan een rond- vaart door de Schiedamse grach- ten met afmeerplaats en terassen bij de Molen de Noord. Toch blijft het belangrijkste doel van de Molenstichting om het klein en groot onderhoud van de molens te verzorgen. Dat het hier- bij om grote bedragen gaat, be- wijst de begroting voor de ko- mende tien jaar. Alleen al voor onderhoud van de vijf molens is een bedrag van 2,3 miljoen gul den gepland. Voorzitter Scheers benadrukte danook dat alleen Schiedam dat in de vorige eeuw nog zo'n 20 molens draaiend hield nu anno 2000 een stadgezicht met zeker 6 molens moet kunnen opbrengen als iedereen gemeente, brdrijfsle- ven, vrijwilligers en sponsoren zich inzetten voor het uniekste wat Schiedam heeft:de grootste molens van de wereld of te wel Schiedam Molenstad. Door Frank Willemse SCHIEDAM - De Koemarkt brug, een van de belangrijkste doorgaande wegen door het cen trum van Schiedam, krijgt van 11 oktober tot en met 29 oktober een noodreparatie. Hoewel de brug al in 2001 een complete re- novatiebeurd zal krijgen, wijst onderzoek van de gemeente en Rijkswaterstaat uit dat wachten met reparatie onverantwoord is. De veiligheid van de weggebrui- ker staat anders op het spel, vol gens projectleider N. Reuten van de Dienst Stedelijk Beheer van de gemeente Schiedam. Om voetgangers en fietsers van en naar het centrum te heipen is voor een week een noodbrug aangebracht. Vanaf volgende week zal een halve rijbaan be- schikbaar zijn voor autoverkeer vanuit uit het centrum. Verkeer vanuit de Oranjestraat of BK- laan moet nog drie weken geduld hebben. De Koemarktbrug is gebouwd in 1927 en is een zogenaamde 'rol- bascule-brug'. „Een mooie en bo- vendien degelijke brug", volgens Nico Reuten van de afdeling Brug- gen en Wegen te Schiedam. „Deze noodreparatie is echt noodzaak omdat het wegdek en de rij—ijzers versleten zijn en daarmee loopt de veiligheid van de weggebruiker gevaar." De Koemarktbrug stond in de planning om in 2001 hele maal gerenoveerd te worden. „Maar langer wachten is onverant woord; de voor- en achterhar zijn versleten", volgens Reuten. De brug zou volgens de RET-plannen de nieuwe Tramplus naar Vlaar dingen moeten dragen. De plannen voor de Tramplus zijn veranderd: de Tramplus zal (net als tramlijn 1) via de's Gravelandseweg en Van stutbalk die de brug in gesloten toestand verankerd. Om de noodreparatie binnen de eerste week voorelkaar te krijgen, heeft de aannemer een tiental wer- kers ingezet. Eerst moeten de rij— ijzers, stalen platen op de kopse kanten, losgefreesd worden waar na nieuwe ijzers worden aangelast. Hierna kan op de meer dan 60 jaar oude (eiken) vloerdelen een nieu we laag Meranti-hout worden aan gebracht. Daarna zal aannemer Meeuwisse uit Den Haag een nieu we slijtlaag -twee componenten as- falt-aanbrengen. De kosten voor de tijdelijke repa ratie bedragen in het totaal zo'n fl. 350.000,-. Het werk uitsluitend aan de brug zelf zal ruim 1 ton be dragen. De rest gaat op aan de tij- delijk Bailey-brug en andere nood- ■voorzieningen. Deze kosten vallen in het niet bij de kosten van de complete renovatie in 2001 die ze ker enkele miljoenen gaat bedra gen. Deze complete 'stripping', de brug wordt helemaal kaal geplukt, zal in 2001 zeker een paar maan- den gaan duren. SCHIEDAM - Bingo wordt don- derdag 14 oktober gespeeld in De Woudhoek van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten zijn fl. 7,- voor zes ronden. Zondag 17 oktober is er een Thd-dansant in De 4 Molens van 13.30 tot 16.15 uur. Kosten zijn fl. 2,50 per persoon. Woens dag 20 oktober wordt hier bingo gespeeld van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten zijn fl. 7,- voor zes ronden. Vrijdag 29 oktober wordt de maal- tijd van de maand geserveerd in dienstencentrum Oost van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten fl. 8,25 per persoon. Inschrijven voor 27 okto ber. Elke maandag is er visiteclub in wijkpost Zuid van 09.30 tot 15.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - Bij Harmonia wordt woensdag 13 oktober de eerste healing-avond georgani- seerd van het nieuwe seizoen. Wie last heeft van stress, energieverlies en gewichtsklachten kan zich laten behandelen door 66n van de aan- wezige magnetiseurs en reikimas- ters. Behandeling van foto is mo- gelijk. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautpleinn 165. aanvang is 20.00 uur, toegang is fl. 5,- inclu- sief behandeling. SCHIEDAM - Tieners van 10 tot en met 12 jaar kunnen nu een gra tis pasje aanvragen, zodat zij vrij dag 22 oktober een kaartje voor fl. 1,50 kunnen kopen en dan wel of niet verkleed De Halloween Disco van Blue Light mee kunnen maken in De Blauw Brug. Pasjes zijn aan te vragen bij de infobalie van De Blauwe Brug. Neem wel een pasfoto mee. SCHIEDAM - Schatgraven is het thema van het Vakantie-Bijbel- Feest dat plaatsvindt in de Magna lia Dei Kerk. Alle kinderen (leef- tijd groep 3 tot en met 8) zijn wel- kom om mee te graven naar de grootste schat die te vinden is in de Bijbel. Er wordt over verteld, ge- zongen en geknutseld. Op maan dag 18, dinsdag 19 en woensdag 20 oktober kunnen kinderen tussen 10.00 en 12.00 uur terecht. SCHIEDAM - Bij de Kinderinstuif van De Blauwe Brug komt men soms handen en voeten tekort. Daarom is het wijkcentrum op zoek naar mensen die op woens- dagmiddag willen heipen met ver- schillende activiteiten. Wie gei'nte- resseerd is kan contact opnemen met Mike of Janny, tel. 247 04 64. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesbueau voor meer informatie. Wij beschikken over een omvangrijk be- stand van partnerzoekenden in geheel Zuid Holland. Vraag meteen even onze gratis brochure aan: 0186-604394 relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerland Van donderdag 14 oktober tot donderdag 21 oktober Telefoon (010) 474 07 74 - Fax (010) 474 01 49 De 30 meterlange Baileybrug (een erfenis uit WO II) wordt met pen en borg aan elkaar gekoppeld. Foto Roger van der Kraan Haarenlaan naar Groenoord en Vlaardingen gaan. Dus langer wachten op de Tramplus was niet meer nodig. Wel bleek bij controle dat de brug wel een nood-opknapbeurt nodig heeft. Niet alleen de gemeente af deling Onderhoud Technische In- stallaties (OTI) was van mening dat noodreparatie snel moest ge- beuren. Een zogenaamde 'second opinion' onderzoek van Ingenieurs Bureau Zuid Holland (IBZH), een onderdeel van Rijkswaterstaat, be- vestigde dat de Koemarktbrug snel een nieuw wegdek nodig heeft. Dezelfde technisch specialisten van buro IBZH verrichten tijdens de noodreparatie onderzoek naar bijvoorbeeld de klinknagelverbin- dingen voor de complete renovatie van 2001. Opvallend is dat de brug uit 1927 technisch in een goede staat ver- keerd, volgens Reuten. Mecha- nisch is de laatste opknapbeurd bij- na 50 jaar geleden uitgevoerd. Hierna zijn alleen tijdelijke repara- ties uitgevoerd zoals de stalen pla ten -een soort pleisters- op de rij baan. De twee eletromotoren van de firma Smit uit Slikkerveer stam- men nog uit de bouwtijd, de elec- trische bedrading is evenwel in 1967 en 1981 geheel vemieuwd. De brug heeft een imposante ma- chinekamer die onder de gehele breedte van de brug loopt. Ook de diepte van zeker 5 meter is indruk- wekkend omdat de brug naast een rollende beweging ook naar bene- den draait met het contragewicht. Naast de hoofdmotoren van 20 Ki lowatt zorgen twee kleinere moto- ren van 7,4 KW voor het 'opzet- werk'. Dit opzetwerk is een soort Na elk Opzoomer-jaar zegt Jopie Vuik (73) het opnieuw: 'Nu stop ik er echt mee'. Maar altijd komt deze actieve bewoonster uit de Esch weer op haar beslissing terug. Zo ook toen zij het programma van 60CII MOMUNl voor ogen kreeg. 'Met z'n alien zingen bij de Erasmusbrug, een actiedag en een grote parade op zaterdag 20 november... Tja, dan gaat het weer kriebelen en het is altijd zo gezellig'. Het hoedje dat zij tijdens de parade zal dragen heeft Jopie geleend van haar buurvrouw, de bekende Rotterdamse zangeres Annie de Reuver. 'Zij heeft nogal wat hoedendozen staan, vandaar. En als de parade net zo mooi wordt als dit hoedje, is mijn dag geslaagd'. Cokrfon: Opzoomer Mee, Schiedamtedijk 55a 3011 EE Rotterdam, telefoon 213 10 55

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3