Non-Ferro verkoopt parfum, horloges, goud en zilver, maar geen ijzer Sp flits m Mieke Ketelaars test zich in Geul Techniekloop MaasposT Vermist en gevonden bij Amivedi Dagtochten naar Duitsland DrieMaas- Stede zoekt vrijwilligers Filmhuis Schiedam De Erker isTechnologisch Oefencentrum rijker Nieuwe galerie Non-Ferro in Boterstraat Activiteiten voor 55- plussers SCHIEDAM - Een op de drie Nederlanders belt mo- biel. De groep mobiele bel- lers beperkt zich al lang niet meer tot vertegenwoordi- gers, artsen of verloskundi- gen. Steeds meer jongeren hebben tegenwoordig een 'mobieltje', maar wie heeft ooit een 55-plusser op straat zien bellen? En neem nu de magnetron. Ideaal apparaat, maar nog vaak ontbrekend op het aanrecht van oma. Waarom? Niet omdat het niet handig zou zijn, maar vooral omdat oma er vrese- lijk tegen op ziet de bedie- ning onder de knie te krij gen. Bij wijkcentrum De Er ker gaat men moderne appa- ratuur als de mobiele tele- foon en magnetron dichter bij de ouderen proberen te krijgen. Donderdag 7 okto ber is hier een Technolo gisch Oefencentrum ge- opend dat de wereld achter de knoppen in beeld pro- beert te brengen. HP* \1 Computers Tophandbal in sporthal Margriet Voetbaltruukop terrein Excelsior'20 Voetballen voor gehandicaptensport Cursisten beoordelen voetbalwedstrijd Zit dan iedereen te slapen! Woensdag 20 oktober 1999 xq56 SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- te dieren en brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact Voor meer infor- matie over onderstaande dieren kan er gebeld worden met de afdeling Schiedam, tel. 471 18 57. Vermist Blonde cairn terrier met zwart maker, 3,5 maand reu bruine halsband en chip, medicijnen nodig, fl. 500,- beloning. Pier- sonstraat Nieuwland. Cyperse kat met witte bef, sokjes, gecastreerd, zes jaar, Geert Reindersstraat. Gevonden Zwart/witte kat jong ge- slacht Laan van Spierings- hoek. Bruin/beige siamees, vrouw- tje, anderhalf jaar, blauwe ogen, Johan de Wittsingel. Witte bok, Keenstraat. Golden Retriever, teef, 4/5 jaar, rood met zwarte lijn en rood met roze lijn, D.A. de Jonghstraat. Zwart/witte kater. gecas treerd, bruine vlooienband, ongeveer tien jaar, lange Nieuwstraat. SCHIEDAM - De Vereni- ging Vrienden van het Ste- delijk Museum Schiedam en Artotheek Schiedam organi- seren zaterdag 30 oktober een dagtocht naar twee mu- sea in Duitsland: museum Kurhaus Kleve en het nabij- gelegen Schloss Moyland in Bedburg-Hau. In Kurhaus Kleve staat de 20ste eeuwse kunst centraal. Van Schloss Moyland in Bedburg-Hau is vooral de collectie Van der Grinten bekend met als zwaartepunt Joseph Beuys. Voor deze dagtocht zijn nog een aantai plaatsen beschik- baar. Om 08.00 uur wordt er vertrokken van station Schiedam-Centrum en om 19.00 uur wordt de groep weer in Schiedam verwacht. De prijs van deze excursie is fl. 75,-. Opgeven kan door overma- king van genoemd bedrag voor 20 oktober op giro- nummer 47 18 32 van de penningmeester Vereniging Vrienden Stedelijk Museum te Schiedam. SCHIEDAM - Verpleeg- en reactiveringscentrum Drie- MaasStede zoekt vrijwilli gers voor de volgende activi- teiten: chauffeur op de pati- entenbus op een vaste dag per week, begeleiden van patienten bij het zwemmen, 1 keer per 14 dagen op maandagmiddag, bezoeken van een pati&it en een praatje maken, wandelen of samen een activiteit onder- nemen op een tijdstip in overleg, assisteren bij de fllmavond in de recreatie- zaal, 1 keer per 14 dagen op donderdag, hulp bij het ver- voer van patienten naar de afdeling fysiotherapie op donderdagmiddag, hulp op maandagochtend of donder- dagochtend bij een gezellige soos-activiteit, assisteren bij de activiteit uiterlijke ver- zorging, moeders die met hun peuter op bezoek ko- men in een huiskamer, 1 keer per 14 dagen op maan dagmiddag, decoraties ma ken voor thema-activiteiten. Nieuwe vrijwilligers krijgen eerst de geiegenheid om zieh te orienteren. Er worden ook thema-byeenkomsten en cursussen gegeven, waar- aan men kan deelnemen. GeTnteresseerden kunnen bellen met Anneke de Jong, coftrdinator Welzijn Drie- MaasStede, tel. 427 81 23 (van 09.00 tot 14.00 uur). SCHIEDAM - Het Filmhuis Schiedam heeft er sinds kort een medium bij gekregen waar het publiek informatie over het programma kan vinden: een eigen internetsi- te. Op deze site zijn de vol gende onderwerpen te bekij- ken: het actuele program ma, inclusief links naar re- censies en filmbeschrijvin- gen; algemene informatie over openingstijden, prij- zen; historischeachtergrond van het filmhuis. Een aantai links naar interessante film- sites.Het adres van deze in- ternetsite is: www. film- huis.dsv.nl. Tevens is er in het filmhuis op proef een terminal geplaatst waar be- zoekers deze site kunnen raadplegen, maar ook gratis kunnen internetten. Ook ouderen moeten simpel een video in kunnen stellen Door Karin van der Knaap Hoe werkt een tv? Teletekst? En hoe stel ik nu precies een video in? Het lijkt allemaal niet zo heel erg moeilijk hier een antwoord op te vinden. Toch zijn deze vragen vaak de reden waarom veel 55- plussers niet aan 'moderne appa- ratuur' beginnen. Om van een computer of Internet nog maar helemaal te zwijgen. Bij Wijk centrum De Erker wil men daar een einde aan maken. Door mid- del van een korte cursus van vier lessen tegen een gunstig tarief (25 gulden) wil men de 'ouderen' kennis laten maken met welis- waar moderne maar vaak o zo handige apparaten. In het Wijkcentrum in West lopen inmiddels zes trainers Technolo gisch Oefencentrum rond. Om beurten gaan zij op de dinsdag- In het Technologisch Oefencentrum van wijkcentrum De Erker staat de computer centraal, maar ouderen kunnen erook leren hoe ze moderne apparatuur als video's en magnetrons in moeten stellen. Foto Roger van der Kraan avond cursussen verzorgen, waaronder 'Handig met electri- sche betaalapparatuur' en 'Han dig met apparaten in huis'. Trai ner Peter Witter hoopt dat de cur sus binnenkort als een tierelier zal gaan lopen. „Nu komt de belang- stelling nog druppelsgewijs bin- nen, maar dat komt ook omdat er nog niet zoveel bekendheid aan is gegeven. Veel ouderen weten nog niet van het bestaan ervan en dat is best jammer." Om bevoegd te worden tot trainer moesten de medewerkers eerst zelf een cursus volgen. Onderdeel hiervan was het geven van een presentatie en natuurlijk bestond het publiek voornamelijk uit 55- plussers. Witter gaf bijvoorbeeld een presentatie over het instellen van een tv en de werking van Te letekst. „Het werd me soms best lastig gemaakt, sommigen bleven me maar vragen naar het nut van alles. Logisch natuurlijk, want daar draait het allemaal om. Als je een cursus doet, moet je er wel iets mee opschieten, er wijzer van worden. Gelukkig heb ik mijn pu bliek kunnen overtuigen van het nut van onze cursussen." Waar om De Erker zoveel aandacht be- steed aan het wegwijs maken van ouderen in het moderne leven is eenvoudig. Zij ziet het eenvoudig als taak van een sociaal cultureel centrum. In het Technologisch Oefencen trum, waar door medewerking van het Juliana Welzijnfonds, de VSB-bank en de Stichting Steun- fonds De Drie Linden, het com- puterbestand kon worden uitge- breid van tien naar vijftien com puters, is zeven dagen per week van alles te doen. Computerles- sen vormen de hoofdmoot. Meer dan honderd kinderen volgen er computerles, anderstaligen vol gen les in Nederlands op de com puter en natuurlijk worden be- langstellenden er wegwijs ge maakt op Internet. Vooral bij de jeugd slaan de activiteiten aan. „We krijgen steeds meer kinde ren die hier komen computeren en nu we die vijftien computers hebben kunnen er ook steeds meer tegelijk les krijgen. Boven- dien hebben we nu ook een aparte docentencomputer, het is alle maal een stuk professioneler ge- worden vertelt de kersverse trainer. Dankzij de nieuwe computers zijn de lessen sterk uitgebreid en verbeterd. Zo is er op woensdag een Internetclub voor kinderen van 10 tot 14 jaar waar ze kunnen surfen, chatten en e-mailen. Kin deren die aan deze club deelne men kunnen via De Erker ook aan een gratis e-mailadres komen. Maar ook jongere kinderen kun nen in De Erker al achter de com puter plaatsnemen. Voor kleuters vanaf een jaar of vier worden er elke woensdagmiddag leuke pro- gramma's als Eloppie en Putt Putt aangezet. SCHIEDAM - Parfum, zilver en goud, horloges, sieraden, boeken en kunst: het is een wat curieuze mengelmoes die je niet gauw zou verwachten in een galerie. Maar de initiatiefnemers van Galerie Non-Ferro -sinds begin deze maand geopend- lijken daar in het geheel niet mee te zitten en verkopen van alles. Behalve ijzer. Vandaar de naam: Non- Ferro. Om de drie maanden een nieuwe expositie, dat is de opzet van eige naar Tettero. De eerste vijf kunste- naars 'hangen' momenteel al in de Boterstraat nummer 12: Frans Bleij, Natascha Mak, Willemien Doedens, Erik Radenmakers en John Bakker. Het eerste wat de be- zoeker in Non-Ferro tegenkomt is de Tarzanachtige man van Wille- SCHIEDAM - Esther Thuis- mode organiseert donderdag 21 oktober een modeshow in diensteneentrum De Woud- hoek. De show begint om 10.00 uur. Na afloop is er ge iegenheid de geshowde kle- ding te kopen. De toegang is gratis, evenals een kopje kof- fie. In De Vier Molens is za terdag 23 oktober een dans- avond van 19.30 tot 23.30 uur. De toegangsprijs be- draagt fl. 2.50. De Big Band OBK treedt zondag 24 okto ber op in diensteneentrum Oost. Het concert dat zij ge ven duurt van 13.30 tot onge veer 15.30 uur. De toegang is gratis. Diensteneentrum de Woudhoek organiseert zon dag 24 oktober van 13.30 tot 15.30 uur een 'open zondag'. De toegang is gratis. Bingoliefhebbers kunnen dinsdag 26 oktober terecht in diensteneentrum Oost. Er wordt gespeeld van 14.00 lot 16.00 uur. Deelnemers beta- len zeven gulden voor zes ronden. Half abstract en half figuratief werk. Foto Roger van der Kraan mien Doedens, omringd door aller- lei gekleurde vissen. Der Mann ins Meer, luidt de titel van het olie- verfschilderij: Tarzan was het dus toch niet. Doedens lijkt zich nogal te laten inspireren door verre rei- zen, wat bijvoorbeeld blijkt uit haar verbeelding van de Egypti- sche goden Anubis en Hathor, ge- schilderd in rode en blauwe tinten. De vruchtbaarheidsgodin Hathor (in Egypte afgeschilderd als een koe) heeft Doedens lachend afge- beeld en zal door Doedens wel niet voor niets naast Anubis gezet: de jakhalsgod van het Dodenrijk. Wat verderop in de galerie duiken er nog meer van haar werken op: een man die een vrouw oppakt, terwijl zij haar armen om zijn nek heeft gestrengeld. Aan de rechterzijde van Non-Ferro is er plaats ingeruimd voor de stil- levens van Schiedammer Frans Bleij. Bleij is een echte fijnschilder die haarfijn azijnflessen, rode uien, lucifersdoosjes en petroleumlam- pen op het doek weet te krijgen. Zijn kaartje heeft Bleij niet bij de ingang van Non-Ferro gelegd, al- tijd handig wanneer je de kunste- naar wilt benaderen, maar gewoon verwerkt in een van zijn stillevens. Keurig worden de borsten van een wat wulpse vrouw door een van zijn kaartjes afgedekt. Autodidact Natascha Mak zit tus- sen abstract en figuratief in met haar glazen-, gezichten- en bloe- metjesmotieven. Daarnaast hangt werk van zo op het eerste gezicht veelbelovende kunstenaars als V. van Gogh, G. Klimt en J. Vermeer. Reproducties dus, die door hun plaatsing -zo vlak naast het werk van de exposanten- wat storend overkomen. Het sterrenbeeld van Erik Raden makers is Tweeling en dat vind je ook duidelijk in zijn werk terug. Veel paren zie je aan de muur: Siamese Tweelingen (met hakken) twee travestieten, twee vrouwen op en fietsje, de twee vissen in een vissenkom. Radenmakers schilde- rijen bevatten in veel gevallen knipoogjes en dubbele bodems. Een vrijend paartje heeft hij met lugubere kleuren neergezet om, zo zegt hij zelf, de donkere zijde van seks weer te geven. Een beetje pes- terig heeft hij daaronder de koppen van Plato en Socrates geschilderd: het dilemma tussen het 'hoofd en de kloten', aldus Radenmakers. Hij is al een paar jaar weer begonnen met figuratief te schilderen, vroe- ger toen moest alles van hem ab stract. Maar gaandeweg kwam hij HANDB AL - Sporthal Margriet is tot en met zondag 24 oktober het decor voor het jaarlijkse Fair Play Holland-toernooi. Aan dit internationalehand- bal-evenement voor vrouwenteams nemen Polen, China, Roemenie.Span- je, Rusland en Nederland deel. Vijf van de zes ploegen, waaronder Oran- je, hebben zich geplaatst voor het WK dat later dit jaar in Noorwegen en Denemarken wordt gehouden. Dat maakt de elfde editie vanhet Holland- toernooi extra interessant. Nederland start woensdag 20 oktober om 20.00 uur tegen Roemenie. De Oost-Europese ploeg valt in voor Angola, waarmee door de oorlogssitua- tie geen goed contact meer kon worden verkregen. Donderdag om 20.00 uur is China tegenstander van Oranje. Vrijdag komt de ploeg van bonds- coach Bert Bouwer uit tegen Spanje (20.00 uur). Zaterdag speelt Oranje tegen Rusland (20.00 uur). Zondag sluit Nederland het toernooi af met de wedstrijd tegen Polen (15.00 uur). VOETBAL - Als afsluiting van de Excelsior'20-herfstweek krijgt de Schiedamse voetbalclub vrijdag 22 oktober bezoek van de KNVB voet- baltruuk. Vanaf 12.00 uur rijdt deze touringcar met aanhanger het terrein van Excelsior'20 op om daar diverse op voetbal georienteerde spelletjes te spelen. Naast onderdelen als vier tegen vier, zuiver schieten, tsjoekbal, voetvol- ley, hard schieten en koppen is er ook een Ievensgrote foto van het Neder lands elftal aanwezig. Door je hoofd door een gat in deze foto te steken, kun je samen met Oranje op de foto worden gezet. VOETBAL - KNVB-district West IV organiseert aankomende zaterdag 23 oktober de Zwaluwen jeugdaktie. Door het inleggen van fl. 22,50 per jeugdteam kunnen verenigingen deelnemen aan speciaal voor dit doel ge- organiseerde mini-toernooien. Het ingezamelde geld wordt gebruikt om gehandicapte jongeren een kans te geven om ook aan sport te doen. Vanuit de Waterweg-regio nemen zowel jongens- als meisjesteams in de leeftijdscategorieen van A tot en met F, deel aan de actie. Deze elf- en ze- ventallen spelen hun toernooi onder meer bij Zwaluwen, HVO, Excelsior Maassluis, SVVSMC, Deltasport, HBSS, TSB, PPSC, MVV'27, VFC, sc Spaland en RKWIK. Nagenoeg alle toernooien worden gespeeld tussen 9.00 en 12.00 uur. Alleen de meisjes-junioren spelen van 13.00 tot 16.00 uur. VOETBAL - Cursisten van de bijscholingscursus Oefenmeester 3 zullen maandag 25 oktober een wedstrijd tussen de A-jeugd van SVVSMC en HOV beoordelen. De wedstrijd die onder leiding staat van scheidsrechter John van der Toorn, begint om 19.30 uur en vindt plaats op het terrein van Hermes DVS. De bijscholing is een initiatief van de vereniging van oefenmeesters WON en wordt gegeven in samenwerking met de KNVB-academie. SPORT/POLITIEK - Met de kreet 'zit dan iedereen te slapen' wil Schie dammer Rob van Waas de discussie rond de lokatie van het Schiedamse, Vlaardingse en Maassluisse fusieziekenhuis een nieuwe invalshoek bezor- gen. Van Waas stelt dat iedereen, hijzelf inbegrepen, gelukkig zal worden als het ziekenhuis uiteindelijk niet naast het Schiedamse politiebureau ge- bouwd wordt maar in plaats daarvan op het terrein van voetbalvereniging HBSS terecht komt. Deze lokatie is, volgens Van Waas, ideaal omdat er ter plaatse voldoende vierkante meters voorhanden zijn voor het hospitaal en de daaraan gekoppelde parkeerplaatsen, het direct naast de rijksweg ge- legen prima bereikbaar is, het geen overlast geeft voor omwonenden en er met deze lokatie-keuze geen aantasting van de door Schiedam vastgestel- de eco-zone plaats vindt. Over de toekomst van de HBSS-voetballers maakt Van Waas zich daarbij geen zorgen. 'Uitkopen en de aloude fusie- plannen met PPSC nieuw leven inblazen' is daarbij zijn devies. toch weer terug bij het figuratieve schilderen omdat hij daarin met veel meer vrijheid en fantasie kon werken. De overleden Belgische koning Boudewijn, in allerlei gedaantes geportretteerd door John Bakker. Als militair, als koning, in burger gekleed: je vraagt je af wat Bakker nu precies ziet in Boudewijn die toch tamelijk saai overkwam. Toch zou het niet helemaal terecht zijn Boudewijn als een oninteressante persoon te typeren. Het was im- mers de man die principieel niet zijn handtekening onder de wets- wijziging wilde zetten waarmee de doodstraf weer kon worden inge- voerd, en dus voor enkele uren even koning-af was. Galerie Non-Ferro, Boterstraat 12. Geopend van 09.00 tot 17.00 uur zondags gesloten WATERWEG - Naar verwachting zo'n 700 deelnemers zullen zater dag weer van start gaan voor 15 ki lometer hardlopen langs de Krab- beplas en door de Broekpolder. Deze, door atletiekvereniging For- tuna georganiseerde, Geul Tech niekloop maakt net als voorgaande jaren deel uit van de ZuiderSter- loopserie, een circuit van goed ge organiseerde lopen in de Rotter- damse regio. De wedstrijd annex prestatieloop start om 14.00 uur op de Marnixlaan nabij de atletiek- baan van de Vlaardingse club. Om die reden zal deze laan rond het be- gintijdstip van de loop een half uur voor alle verkeer afgesloten zijn. Alhoewel veel Fortuna-leden wor den ingeschakeld om dit grote hardloopevenement in goede ba- nen te leiden, zullen de gele shirts en de rode broeken zaterdag niet ontbreken in het peloton hardlo- pers. „Deze wedstrijd geldt name- lijk binnen onze club ook als een soort test voor degenen die vol- gend jaar de marathon willen lo pen. Het hier door deze Fortuna-le den behaalde resultaat zal voor de trainers als basis dienen bij het op te stellen trainingsschema", legt veterane Mieke Ketelaars uit. Ook deze 39-jarige Schiedamse behoort tot de Fortuna-leden die aanko- mend vooijaar de 42 kilometer en 195 hardlopend willen af te leg- gen. „Eigenlijk acht ik mijzelf door mijn lichaamslengte en mijn lange pas meer geschikt voor het kortere werk. Binnen de vereni ging leeft de marathon echter zo zeer dat ze mij dit jaar ook hebben besmet met dat marathonvirus." Ketelaars die het hardlopen combi- neert met een baan en de opvoe- ding van haar kinderen, houdt ech ter nog wel een slag om de arm. „Ik moet tussen die werkzaamhe- den door nog wel de gaatjes zien te vinden om alle benodigde trainin- gen te kunnen doen." Voor Mieke Ketelaars geldt de Geul Techniekloop niet alleen als test in voorbereiding op de Rotter dam Marathon van 2000. Na vorig jaar bij de vrouwen ouder dan 35 een derde plaats in het ZuiderSter- eindklassement te hebben behaald, wil Ketelaars ook in het nu lopen- de circuit weer hoog eindigen. „Meedoen aan de ZuiderSter-loop- serie en trainen voor de marathon bijt elkaar eigenlijk een beetje. Daarom probeer ik dit najaar aan zoveel mogelijk ZuiderSter-lopen deel te nemen zodat ik in maart en april een aantai wedstrijden die mee tellen voor het klassement kan laten schieten." Of Mieke Ketelaars haar ambities dit seizoen kan waarmaken hangt mede af van het herstel van een vervelende en vooral langdurige hielblessure die zij deze zomer op- liep. „Het gaat gelukkig nu weer de goede kant op. Twee weken ge- leden tijdens de Baggermolenloop in Sliedrecht eindigde ik bijvoor beeld alweer als vierde in mijn leeftijdscategorie. Ketelaars hoopt aanstaande zaterdag een zelfde re sultaat te kunnen boeken. „Ik ga uit van een plaats bij de eerste vier of vijf vrouwen ouder dan 35 en wil proberen een tijd van 1 uur en acht minuten te lopen." De lopen van het ZuiderSter-cir- cuit staan hoog op het voorkeurs- lijstje van Mieke Ketelaars. „Het zijn allemaal goed georganiseerde lopen en ik vind het leuk om mij in een dergelijk klassement met ande- re atleten te meten." De Geul Techniekloop heeft daarbij voor haar net nog iets extra's. „Hier ken ik het parcours goed en staan er vaak wat meer bekenden langs de kant." Deelnemen aan de 15 kilometer van Vlaardingen kost tien gulden en op de atletiekbaan aan de Mar nixlaan 7 in Vlaardingen kan za terdag vanaf 12.30 uur nog wor den ingeschreven. Gezien de ver- wachte grote toeloop heeft av For- tuna gemeend het aantai kleedka- mers te moeten uitbreiden. Naast de beschikbare eigen kleedkamers wordt daarom gebruik gemaakt van kleedruimte in de nabij gele- gen VOS-scholengemeenschap. Voor meer informatie over de Geul Techniekloop kan contact worden opgenomen met Ger van Walsum, (010)47449 69.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 9