maasstad Rover 75: 'Deze auto is uniek' Japans automerk Nissan zet conservatiefjBasker af ym Premacy nu ook leverbaar in turbodieseluitvoering Met MPV bindt Mazda strijd aan met hogere middenklassers 1 MlW SBII wielklem Verkoopcijfers revolutionair modelovertreffen prognoses AUTOBASE Nissan en consument dupe van misleidende mailing Bovag en RAI teleurgesteld in kabinet AUTOdl BASE ■1 fileleed SCHIEDAM - De introduc- tie van de Rover 75, die vo- rig jaar oktober op de auto- tentoonstelling in het Engel- se Birmingham plaatsvond, sloeg in als een bom. Sinds enkele weken rijdt de bij- zonder gestileerde automo- biel op de Nederlandse we- gen. Het levert de Rover- dealer „geweldige reacties" op. „Mensen reageren heel erg goed op de Rover 75", zegt de heer R. de Groot van automobielbedrijf Rocar in Schiedam. „Het is ten eerste een revolutionair ontwerp, maar daarnaast is deze auto qua rijprestatie in mijn op- tiek met geen enkele andere auto te vergelijken. Deze au to is uniek." Opvolger Superlatieven OCCASION? Stadtext m h wtk 5?vc Het design van de auto vertoont opvallende gelijkenissen met de nieuwe modellen, die Bentley en Jaquar enige tijd geleden introdu- ceerde. „Dat is puur toeval", zegt De Groot. „Dat blijkt ook wel uit het feit dat de auto's gelijktijdig op de markt gekomen zijn." De importeur van Rover Neder- land beaamt dat. „Er zijn inder- daad gelijkenissen, maar de au to's verschillen toch ook duide- lijk. De Rover 75 is een echte Ro ver, dat is toch duidelijk waar- neembaar. In een oogopslag zelfs. In grote lijnen zijn er welis- \vaar overeenkomsten, maar meer ook niet", aldus een woordvoer- der. Voor veel autoliefhebbers is het onduidelijk waar de Rover 75 nu de opvolger van is. Van de 600- of de 800-serie? De Groot: „Niet van de 600- en niet van de 800- serie. Deze auto zit er eigenlijk tussenin. Het is zeg maar de op volger van de 700-serie die nooit heeft bestaan. Het uiterlijk van de auto wordt aan alle kanten geroemd. Recen- stes in gerenommeerde autobla- dfen wijzen op de bijzondere belij- ning. Met name de vormgeving van de kofferbak springt in het oog. Door de aflopende lijnen lijkt de kofferbak stomper dan we van andere Rover-sedans gewend R. de Groot poseert namens het Schiedamse automobielbedrijf Rocar bij de Rover 75. foto Dick siuijter zijn. De ruimte in de achterbak is daarentegen weer typisch Rover; ruimschoots voldoende dus. In de 600-serie traden de chro- men omlijstingen op de voor- grond. De Rover 75 heeft daarop ingespeeld en heeft vele zoge- naamde retro-aspecten, zoals de handvaten, opnieuw in chroom uitgevoerd. Opvallend is dat Ro ver ook aan de binnenkant heeft gestrooid met chroom. Het geeft de auto extra cachet mee. Het interieur aan de binnenzijde is overigens ook typisch Rover. Typisch Engels dus, vol elan. Ware het niet dat de uitvoering nog luxueuzer oogt dan de andere modellen van Rover. Het noten- hout in en rondom het bestuurs- platform is gehandhaafd, zij het in een minder opvallende opstel- ling. Voor wat betleft het interi eur heeft de klant de mogelijk- heid uit verschillende kleuren- combinaties. Beige/bruin met blauw is bij het publiek voorals- nog het populairst. En verder, de klokken en andere instrumenten in het dashboard hebben ovale rondingen. De Groot: „Het is allemaal heel subtiel doorgevoerd. Het uiterlijk en innerlijk valt weliswaar op, maar de Rover 75 heeft niettemin toch echt een interieur gekregen dat bij Rover past." De rijprestaties liegen er even- eens niet om. Het verbaast de heer De Groot niet. „De auto stuurt buitengewoon scherp en rijdt bovendien ongekend com- fortabel. Het is eigenlijk moeilijk onder woorden te brengen, want superlatieven schieten tekort. Kom maar een proefrit maken, dat weet je precies wat ik bedoel. In ieder geval zeggen de ver koopcijfers tot nog toe voldoen de. De Rover 75 voldoet aan de verwachtingen. Sterker, het aan- tal verkochte auto's van dit model overstijgt de prognoses." De wachttijd na een bestelling is gemiddeld drie rhaanden. Dat valt mee. „Zeker als je in ogenschouw neemt dat mensen hun eigen Ro ver kunnen samenstellen. Daarbij kunnen ze onder andere kiezen uit verschillende uitvoeringen, vier verschftlende motoren en maar liefsi zeventien kleuren. Op deze manier is elke Rover 75 uniek in z*n soon, krijgt iedere Rover 75 een eigen karakter. Na- tuurlijk zijn ook allerlei extra's voorhanden." Voor meer informatie: Rocar, Karel Doormanweg 21 te Schie dam. Telefoon: 010-2462824. AMSTERDAM - Na enkele mage re jaren, waarin Nissan in Ne- derland pas op de plaats moest maken gedupeerden zich gemeld bij Nis san Motor Nederland om navraag te doen over de zogenaamd ge- wonnen auto en het adres van het niet bestaande Rotterdamse bedrijf Auto Palant. „Wij distantieren ons van deze actie en voelen ons aan- getast in onze goede naam. Juridi- sche stappen tegen Postina zullen dan ook niet uitblijven. Nissandealers in de regio Rijn- mond meldden desgevraagd wel van de affaire te hebben gehoord, maar vooralsnog geen hinder te hebben ondervonden van mensen die een 'gratis' Micra Salsa claim- den. Postina wilde geen commen- taar geven. ROTTERDAM - Met het mislei dende bericht 'Uw auto is aange- komen' stuurde postorderbedrijf Postina International onlangs een groot aantal Nederlanders een mai ling met het nieuws dat ze een Nis san Micra Salsa gewonnen zouden hebben. In de mailing wordt de le- zer nitgenodigd om bij Autobedrijf Palant in Rotterdam een auto op te halen. Dit autobedrijf bestaat vol- gens Nissan Motor Nederland evenwel niet. De importeur bena- drukt dat deze actie zonder mede- weten en toestemming van Nissan heeft plaatsgevonden. Ook in andere Europese landen zijn soortgelijke mailings van post- prderbedrijven verzonden. Ook daar moeten de geadresseerden naar niet bestaande autobedrijven bm de zogenaamd gewonnen Mi cra op te halen. In de kleine lettertjes van de bege- leidende brief van Postina staat bo vendien dat de lezer slechts 'kans maakt op een Micra ter waarde van bijna twintigduizend gulden'. Daarvoor moet echter wel eerst ten testbestelling worden ge- plaatst. Inmiddels heeft een groot aantal gens een te conservatief aan- ,bod van type auto's, slaat het Japanse merk hard terug. De van top tot teen vernieuwde Alme- ra - het type dat in Nederland voor alsnog het populairste is - moet evenwel de grootste steen bijdra- gen tot een geslaagde 'revival'. Last but not least introduceert Nis san de Micra Aztek, een kleurrijke auto die in een gelimiteerde oplage op de markt verschijnt. Dit type is voorzien van een lak, mystical yel low genaamd, die afhankelijk van het weer en de lichtinval, constant wisselt van kleur. De nieuwe Almera beleefde een wereldprimeur tijdens de IAA in Frankfurt en wordt in het voorjaar van 2000 bij de Neder landse dealers verwacht. Het nieuwe model onder- scheidt zich door een pittige styling, waarin een agressieve gril le en druppelvormige koplampen een belangrijke rol spelen. „Een laag brandstofverbruik, hoogstaande veiligheid en mini- male belasting van het milieu zijn kempunten die in het komende millennium steeds nadrukkelijker op de voorgrond komen. Tegelijk ligt de nadruk op stijlvolle auto's die emotie oproepen. Met dat in gedachten heeft de Almera vorm gekregen", aldus E.J. van Thie- nen, manager public relations van Nissan. Volgend jaar verschijnen eerst een drie- en een vijfdeurs en later komt compact formaat ruimtewagen on der de naam Almera Tino. De nieuwe lijn is ontworpen in Euro pese designcentra in Engeland en Duitsland. De Almera zal straks net als de Micra en de Primera in het Engelse Sunderland worden gebouwd. De Almera Tino komt uit de Spaanse fabriek van Nissan in Barcelona. In de Almera introduceert Nissan een serie nieuwe motoren. Dat zijn benzinemotoren met een inhoud van 1,5 liter en 1,8 liter. Beide heb ben dubbele bovenliggende nok- kenassen en vier kleppen per cilin- der. Tevens lanceert Nissan in de Almera een 2,2 liter direct inge- spoten diesel. Dit is een zeer scho- ne en zuinige krachtbron. Een spe- ciale injectietechniek, waarbij de verbrandingstemperatuur laag blijft, houdt de uitstoot van stik- stofoxide bijvoorbeeld gering. DEN HAAG Eerder dit jaar introduceerde Mazda de Premacy benzine- versies. Nu zijn ook de direct in- gespoten turbo- diesel- uitvoe- ringen van de ze vijf- persoons midi- ruimte- wagen le verbaar. De Mazda Premacy DiTD is uit gerust met een 2.0 liter diesel- krachtbron die goed is voor 90 pk. De DiTD is leverbaar vanaf 46.495 gulden. Net als bij de benzine-versies is er sprake van drie uitrustingsvarian- ten: 'Comfort', 'Exlusive' en 'Touring'. Standaard zijn alle Mazda Premacy diesel-versies uit- gerust met ABS. Een bestuurders- airbag en een passagiersairbag met bezettingssensor maken in combi- natie met twee side-airbags deel uit de standaarduitrusting. Tevens zijn alle versies voorzien van centrale deurvergrendeling, startonderbre- king, electrisch te verstellen bui- tenspeigels, een toerenteller, stuur- bekrachtiging en een in hoogte verstelbaar stuurwiel. Maar ook een 12-volts stopcontact in de ba- gageruimte, om bijvoorbeeld een koelbox op aan te sluiten, bevesti- gingshaken in de bagageruimte, ra- diovoorbe- reiding inclusief vier speakers, be- kerhouders, een pollenfilter en een afschermhoes voor de bagage ruimte maken deel uit van de stan daarduitrusting. Alle versies van de voorwiel aan- gedreven Premacy beschikken over vijf stoelen. Naast een be- stuurdersstoel en een tot tafel om- klapbare passagiersstoel bestaat de tweede zitrij uit drie stoelen. DEN HAAG - Binnenkort brengt Mazda de MPV op de markt, die volgens de laatste re- censies met gemak een prominente positie in de hogere midden- klasse moet JKsm kunnen be- machti- gen. Muds MPV Met de MPV bindt Mazda de strijd aan in de hogere middenklasse. Het zelf- verzekerde uiterlijk van deze ruim- teauto, schuifdeuren aan de zij- kant, ruimschoots voldoende ruim te en uitstekende prestaties heeft deze wagen bepaald niet tot een dertien-in-dozijn auto gebombar- deerd. Mazda verwacht dan ook hoge ogen te gaan gooien met de AMSTERDAM - De Bovag en RAI zijn teleurgesteld in het kabi- net dat in de Miljoenennota voor- stelde om de BPM voor auto's met een dieselmotor met tweeduizend gulden te verhogen. De organisa- ties meldden dat er de laatste jaren veel investeringen zijn gedaan om dieselmotoren zuiniger en minder schadelijk te maken voor het mi lieu. „Die inspanningen horen juist te worden beloond. Maar door de ze maatregel lijken de goede ont- wikkelingen juist te worden afge- strafd", aldus een woordvoerder van RAI Amsterdam. De investeringen leidden de afge- lopen jaren tot een aanbod van die selmotoren, die beschikten over di- recte brandstofinspuiting en een vierkleppentechniek. Het gevolg hiervan was een beperking van het brandstofverbruik en een geredu- ceerde uitstoot van schadelijke gassen. Het standpunt van de Bovag en RAI wordt gesteund door diverse importeurs. Opel, die in Nederland de afgelopen twee decennia over de grootste afzetmarkt beschikte, zegt: „Door deze maatregel wor den bovendien de compacte auto's en middenklassers procentueel zwaarder belast dan de modellen in het hogere segment. Dat is toch een rare gang van zaken." VOOR KWALITEITS- OCCASIONS KUK JE NATUURUJK Stadtext oaa. 666 MPV, waarvan de prijs bij zestig- duizend gulden begint. Een accep table prijs voor een auto die zich moet kunnen meten met auto's als de Chrysler Voyager. Met de MPV zet Mazda de kroon op een jong en fris ruimtewagen- gamma. Die toppositie betekent automatisch dat de auto een nieu we en krachtige zestienkleps motor van 2,0 liter, goed voor een vermo- gen van 122 pk. De term souplesse is deze krachtbron niet vreemd, want zijn maximale koppel van 175 nm wordt al bij 3.800 toeren bereikt. En dat leidt automatisch tot meer rust in het interieur. De Mazda MPV zal geleverd gaan worden als 'Comfort' en 'Exclusi ve'. De laatste onderscheidt zich met name door de dakrailings, de mistlampen voor en de lichtmeta- len velgen. Afhankelijk van de uitvoering biedt de Mazda MPV plaats aan maximaal zeven personen, die ie der een eigen, comfortabele stoel met verstelbare hoofdsteun tot hun beschikking hebben. Door die 'los- se' fauteuils is het interier variabel. Met een stoel kan gewoonweg makkelijker worden geschoven dan met grote en zwaardere ban- ken. MITE ITS- JE NATUURWk\ I VOOR KWALITEITS r OCCASIONS KIJK Stadtext pag. 666 En minister Netelenbos worstelt maar door. Haar strijdt tegen een toenemend fdeleed doet me denken aan die man die tegen windmo- lens vocht. Absoluut kansloos dus. De verkoop van auto's gaat, als het zo door gaat. in 1999 het oude record van twee jaar terug verplet- teren. Ondanks extra BPM voor diesels, ondanks allengs stijgende benzineprijzen, ondanks op handen zijnde tolheffingen, ondanks we- genbelastingen en dankzij de rooskleurige economische cijfers. Zij strijdt de strijd strijdbaar, het moet gezegd worden. Maar ze is bij- voorbaat kansloos, dat moet ook gezegd worden. Netelenbos is een aardige tante, was aanvankelijk een kundig persoon doch geen kun- dige minister van Verkeer en Waterstaat, maar heeft zich niettemin in relatief korte tijd toch weten te bekwamen op dit vlak. Echter, er is nog niemand opgestaan met de oplossing voor de fileproblematiek in Nederland. Ook Netelenbos zal nu of in de toekomst niet met een leant en klare oplossing komen aandraven. Rotterdam heeft in de Randstad van de vier grote steden nog het min- ste te duchten van de files. Het wegennetwerk zit in en rondom de Maasstad klaarblijkelijk goed in elkaar. Richting Hoek van Holland, tussen Nieuwerkerk en Capelle en op de snelweg vanaf Ridderkerk staan in de spitsuren weliswaar de vaste files, maar de rijen auto's zijn meestal bij lange na niet zo lang als in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Rondom Amsterdam staan s ochtends tussen zeven en negen uur gemiddeld tussen de zes en negen files. De hoofdstad is daarmee de absolute koploper. Den Haag heeft met de A4 en A12 als toegangswegen het patent op de langste files. Niet zelden constateert de ANWB daar files met een lengte van tussen de tien en dertig kilo meter. Utrecht, waar tot drie jaar terug de minste files werden gesig- naleerd, heeft Rotterdam inmiddels ingehaald en is nu nummer drie. Hoe dan ook, Netelenbos blijft ook de komende jaren extra snelwe- gen aanleggen, extra rijbanen asfalteren, de automobilistpesten met extra belastingen, het openbaar vervoer stimuleren en het carpoolen verder belonen. Zij zal het ondergronds autovervoer te zijner tijd gaan introduceren, misschien toch nog het rekeningrijden inburge- ren en weet ik veel niet wat nog meer. En desondanks zal het aantal auto's ook in de nieuwe eeuw blijven stijgen, zal het wegennetwerk te klein blijven en rijst het aantal files verder de pan uit. Dan kun je als minister je vak nog zo goed beheersen... drs. A.N.W. Blaak

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17