Vijftig-jarig bestaan van de markt op het Broersveld Als iets gezellig is komt de loop er vanzelfin Hoe was het ook alweer? Nieuwe puien, nieuwe winkels, nieuwe toekomst Verse waar Aankleding Bestuurswerk Kabbelend water De Nieuwe Passage vier jaar: 1995-1999 Volgend jaar gaat de markt terug naar zijn oude stekkie Door Frank Willemse SCHIEDAM - Volgend jaar Sep tember betaat de weekmarkt in het centrum precies vijftig jaar. Groot feest voor marktkooplie- den en het publiek. Met een ex tra grote 'feest'markt, een foto- tentoonstelling over 'het markt- gebeuren', een boek over de ge- schiedenis van de weekmarkt van Schiedam en de Nationale fi nale van het standwerkerscon- cours. Bovendien zal in januari de warenmarkt terugverhuizen naar haar 'eigen stekkie'. De plek waar het allemaal vijftig jaar geleden begon: het Broers veld. „Het is en blijft een wereld- markt", volgens de man die het weten kan en dan vijftig jaar op deze markt staat: Groenteman Jan Riider. Jan en zijn vrouw Cock Roder staan al vanaf de eerste weekmarkt in 1950 op de markt op het Broers veld. Jan is 73 jaar en komt uit een echte marktfamilie. Vader stond op de markt en broers van hem ook. Nog steeds staat zijn broer een paar kramen verderop. Ook met een groente- en fruitkraam. ,.Maar", zegt Jan Roder, „wij heb- ben klasse spullen. maar wel duur- der en hij heeft meer puinzooi en dus goedkoper. Tja. mindere kwa- liteit, he." Hij weet nog goed hoe de weke- lijkse markt begon in 1950 op het Broersveld. „Het stond direct vol met kramen aan weerskanten, aan de ene kant de consumptiespullen en de andere kant het vastgoed. De winkeliers waren in het begin niet blij met de kramen voor de deur maar dat veranderde snel toen ze zagen hoeveel mensen de markt naar het Broersveld trok." ..Het was een gouden markt toen. Je had toen die grote bedrijven als Gusto. Wilton en de Glasfabriek waar de Schiedammer werkte. De mensen kregen toen nog week- geld. Iedereen ging met zijn net Volgend jaar bestaat de weekmarkt in Schiedam vijftig jaar. Naast vreugde ook aanleiding voor wat kritische vragen als 'moet de markt niet langer open in deze tijd?' Foto Roger van derKraan verdiende loon, dat hij zo in zijn handje kreeg, naar de vrijdag- markt. De markt was toen ook tot zes uur 's avonds open en zo druk dat je over de hoofden kon lopen." Nu is de vrijdagse weekmarkt 'maar' tot vier uur open, zegt marktmeester Jan van Meel. Hij vertelt dat 'Food'marktlieden als Jan Roder 's morgens om 3 uur op- staan om op tijd hun verse waar op te halen en hun kraam in te richten. Een hele zware en lange dag van meer dan zestien uur volgt dan voor de koopman. De marktmeester zou graag zien dat de markt langer open zou zijn. Net als de supermarkten tot acht uur 's avonds. „Je moet als markt met je tijd meegaan en met al die tweeverdieners is dit misschien wel het gouden idee." Maar hoe krijg je de kooplieden en publiek geestdriftig hiervoor? Want Van Meel beseft dondersgoed dat daar- voor 'een cultuuromslag' nodig is. Het vijftigjarig bestaan van de vrij dagse warenmarkt is voor ONS Milieu reden om een feestelijk pro- gramma te maken rondom de markt. Volgens woordvoerder Ma- ri Dingenouts staan in September tal van activiteiten op het program- ma. Nu al is hij bezig met de orga- nisatie die gelijk valt met de Bran- dersfeesten. Allereerst zal op vrij- dag 23 September een zogenaamde feestmarkt gehouden worden. Over de preciese invulling kan hij nog niets zeggen, wel dat het een 'Xtra' grote en feestelijke markt- dag zal worden. De volgende dag, zaterdag 24 September, is de natio nale finale van het Standwerkers- concours. Meer dan 35 standwer- kers, met alle winnaars van de voorronden, zullen strijden om de nationale titel. Het is dan precies de vijfentwintigste keer dat het standwerkersconcours Schiedam aandoet. Een andere reden voor de feeste- lijkheden is dat Schiedam volgend jaar 725 jaar bestaat. In 1275 ver- leende Vrouwe Aleida stadsrech- ten aan haar woonplaats. Weer een reden voor ONS om eens flink uit te pakken. Zo zal op 1 September een boek verschijnen over de ge- schiedenis van de weekmarkt. Hierin wordt niet alleen de 50-jari- ge weekmarkt beschreven maar al le markten vanaf de middeleeuwen zoals beestenmarkten, jaarmarkten (kermis) en speciale markten als rommelmarkten. En waar denk je dat de Grote Markt vandaan komt? Het boek wordt geschreven door historicus Henk Slechte en Mari anne de Bruin, directrice van het Gedistilleerd Museum. En tot slot is er ook nog een historische foto- tentoonstelling gepland over 'het marktgebeuren'. Als de markt begin januari terug verhuist van het Hematerrein naar de Broers vest, is hierna de Kerk- straat aan de beurt om opnieuw be- straat te worden. Dan zal ook de dubbele kraam van Cock en Jan Roder weer terug gaan naar waar het allemaal begon. De winkeliers van het Broersveld zien de marklui graag terugkomen om zo van hun straat weer een drukke winkel- straat te maken. Jammer is dat het Gat van Bolmers nog steeds onbe- bouwd is. Mischien een goede plaats voor de poffertjeskraam van het Hematerrein, denkt de markt meester hardop. Zo zal er altijd wel wat gebeuren op en rond de markt. Een markt moet leven en levendig zijn. Zo gaan volgens groenteman Jan Ro der marktkooplieden allemaal snel dood als ze er mee ophouden. Daarom gaat hij gewoon door en onder het motto 'van hard werken ga je niet dood'. Hij zegt verslaafd te zijn aan de markt en daarmee aan het leven. 'Nieuwe Passage heeft nu haar plaats bij de consument gevonden' Door Karin van der Knaap SCHIEDAM - 'Een winkelcen- trum heeft tijd nodig om de con sument te veroveren.' De woor- den rollen zelfverzekerd over de lippen van de voorzitter van win- keliersvereniging De Nieuwe Pas sage. Johan Verploegen (eige- naar van Chiqi Cheri) weet waar hij over praat. Vier jaar geleden stapte hij als een van de eersten in het 'Passage-bootje'. Hij zag het helemaal zitten. Een winkelcen- trum dat was toegesneden op de Schiedamse maat; niet te chique, wel smaakvol. De afgelopen vier jaar is er van alles gebeurd. Aan- vankelijk overheerste de euforie, later sloeg die af en toe om in wan- hoop. Momenteel zit het winkel- centrum weer lekker in haar vel en zien de ondernemers de toe- komst zonnigin. Verploegen: „De aanvangsdip heeft hier langer ge- hangen dan normaal het geval is bij een nieuw winkelcentrum. Nu zeg ik paswij hebben onze plaats bij de consument gevonden." De ju welier zit nog steeds op dezelf- de plek. N atuurlijk. zou je bijna zeg gen. Verploegen is immers een niet weg te denken figuur geworden in het winkelcentrum. Aanspreekpunt voorde ondernemers. bedenker van talloze acties en elk jaar vaste gast- heer van het Winkel Win-spekta- kel. Vooral het promotionele deel van zijn takenpakket heeft hij van het begin af aan serieus opgevat. M"vf* Johan Verploegen, al vier jaar voorzitter van de winkeliersvereniging: 'Als er dan weer een directeur van een filiaalbedrijf langskomt omdat het hier zo gezellig is, dan doet mij dat goed'. Foto Roger van der Kraan Vanaf jaar een werd er met Sinter- klaas en Kerst een feest van de aan kleding gemaakt. omdat Verploe gen (natuurlijk met de rest van het bestuur) het belang onderkende van een goede start. ..Wij hebben des- tijds een lening bij de eigenaar afge- sloten om al die schitterende dingen tekunnenkopen. Kerstkransen.lin- ten. alle toeters en bellen...Doe je dat niet dan is dat een gemist kans. Dan sta je voor de rest van je leven als ongezellig winkelcentrum te boek. Ik ben er eerlijk gezegd best trots op dat het er hier met de feest- dagen altijd piekfijn uitziet. En in- middels staan wij ook bekend om onze goede Kerstsfeer. Als er dan weer eens een directeur van een fili aalbedrijf dat hier zit langskomt rond die tijd. gewoon 'omdat het zo gezellig' is. dan doet mij dat goed. Natuurhjk is Johan Verploegen de nodige tijd kwijt aan zijn bestuurs werk voor de Nieuwe Passage, maar hij is de eerste om te zeggen dat dat nu ook weer niet overdreven moet worden. ,,Kijk. in het begin waren we als bestuur hier alles aan het regelen. Inmiddels heeft het bu reau PMS een deel van de organisa- De voorzitter benadrukt wel dat er nooit zoveel gedaan zou kunnen worden als niet iedereen lid zou zijn van de winkeliersvereniging. ,,Dat tie van speciale evenementen over- genomen. Die mensen hebben de juiste lijnen lopen; organiseren is hun werk. Ik ben in de eerste plaats juwelier, geen entertainer." is bij ons verplicht en dat betekent dat een deel van de 'contributie' kan worden besteed aan promotie-acti- viteiten. Je hebt dus altijd een bud get waar je wat mee kunt. Ik heb destijds ook gezegd: op deze manier wilikrustig voorzitter van zo'nclub zijn, want het is dankbaar werk." Ook bij de vernieuwing van de voormalige Versstraat is Verploe gen nauw betrokken geweest. Na- mens de winkeliers zat onder ande re hij in het Gemeentelijk Overleg dat zich boog over de herstructure- ring. Het idee van kabbelend water overde 'afrol' tussen Hoogstraaten Broersveld is van hem, laat hij met glinsterende ogen weten. Een vol gens hem ideale manier om dat stuk een beetje te laten leven. „Stukken van hoog naar laag zijn bijna altijd de moeilijkste om invulling aan te geven. Ik ben degene geweest die dat water heeft voorgesteld en dan bedoel ik natuurlijk niet een com plete rivier zoals dan meteen door sommigen weer wordt geschertst. Gewoon wat kabbelend water met natuursteen dat nat blijft. Nu is het een dood stuk en daar moet wat aan gedaan worden. Als iets gezellig is, en dat meen ik echt, komt de loop er automatisch in." Verploegens 'water-idee' iskenne- lijk nog steeds niet definitief van ta- fel geveegd. Hij laat weten dat hem onlangs nog ter ore is gekomen dat wethouder Hafkamp er toch wel budget voor vrij zou willen maken en dat er drie studies voor het stuk straat liggen met maximale en mini- male kosten. Ook Schiedamse kun- stenaars zouden hierin genoemd worden om iets met de straat te doen. Voorlopig blijft het nog wachten op een definitief plan van aanpak, maar dat er iets gaat gebeu ren staat voor Verploegen als een paal boven water. „Als de aanpak van dat stuk op de een of andere ma nier afketst. dan zullen we daar ze- ker geen genoegen mee nemen." Over het ontwerp van de nieuwe 'Versstraat' is de voorzitter zeer te spreken. „Door de arcades die er eerst zaten was het er donker en saai nu zijn de puien naar voren gehaald en wordt het door de lichtkolom- men veel gezelliger. Een miljoe- neninvestering hoor. Ook de veran- dering in aanbod is een aanwinst. Nagenoeg alles is weer verhuurd. Voor negentig procent is zeker dat Halfords hier komt te zitten. de Xe- nos is al open en de Wibra opent binnenkort. Dat is fijn. Het stuk ver- dient ook beter. Want dat klinkt misschien allemaal een beetje flauw achteraf maar ik heb het altijd al ge- roepen: die Versstraat was al op voorhand een achterhaald concept. Mede daarom is de sfeer van de rij winkels buiten nooit een weerspie- geling geweest van de sfeer binnen. Ik geloof echt dat dat nu gaat veran- deren." - jfc De pers verdrong zich om een glimp van Vanessa op film vast te leggen. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - 'Geheim van Schiedam eindelijk onthuld', kopte de Maaspost in Septem ber 1995. Niemand minder dan Conny Breukhoven, beter be kend als Vanessa, had de don- derdag ervoor, 14 September om precies te zijn, het splinter- nieuwe winkelcentrum tussen Hoogstraat, Broersveld en Broersvest geopend. Duizenden mensen waren samenge- stroomd op de Broersvest om de voormalig zangeres en echt- genote van Free Record Shop- direcleur Hans Breukhoven de linten te zien doorknippen van een serie ballonnen die samen een immens hart vormden. Ook Breukhoven was natuurlijk van de partij, maar de meeste aan- dacht ging duidelijk uit naar zijn vrouw. Die stond er overigens niet al leen voor bij het verrichten van de openingshandeling. Wie die dag jarig (en Schiedammer) was, mocht een handje mee ko- men helpen. Toen het officiele deel er rond half elf opzat stroomde het win kelcentrum in een mum van tijd vol. Het publiek stortte zich vol overgave op de rekken van de winkels. Alle winkeliers had- den hun best gedaan aanspre- kende openingsaanbiedingen te verzinnen. 99889 ISMNHhh Nieuwe glazen puien moeten het stukje Passage aan Broersveldkant een ruimtelijker en gezelliger aanzien geven. SCHIEDAM - Het heeft mil- joenen gekost. maar was vol gens eigenaar Amvest absoluut noodzakelijk: de herinrichting van de voormalige Versstraat van winkelcentrum De Nieuwe Passage. De afgelopen maan- den is er flink gesleuteld aan het stukje winkelcentrum op het Broersveld. Donkere arcades moesten plaats maken voor veel ruimtelijker aandoende glazen puien. Ook aan de bovenkant komt glas, maar dan ni de ope ning van het stukje winkelcen trum op 5 november. De bou- wer kon het namelijk niet op tijd geleverd en geplaatst krij- gen. Een aantal winkels is blijven zitten. De Multivlaai is nog al tijd links van de entree te vin- Foto Roger van der Kraan den en ook de Traiteur a la Mi nute heeft zijn plaats op de hoek behouden. Gall Gall en Die- renvreugd blijven ook zitlen aan het Broersveld maar zijn in middels wel verhuisd. Dieren- vreugd is naar de overkant ge- gaan en Gall Gall zit daar- naast waarmee de winkel wat meer richting Hoogstraat is ko- men te zitten. Nieuwe aanwinsten zijn inmid dels ook zichtbaar. De Xenos had vorige week over belang- stelling niet te klagen tijdens de opening, de Wibra is de tweede grote zaak die op dit stuk de deuren opent. Voor negentig procent was vorige week zeker dat Halfords, nu nog op de Hoogstraat, naar het Broersveld zal verhuizen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 29