maasstad [TSpOOt m I; f «ai - W.$ c w V cr. a q u: Or r~ CD' +-» cr a O CD Tekst: Dennis Captein Foto's: Rob Kamminga en Dick Sluijter ROTTERDAM - De tatoeage is in Nederland aanzienlijk in popula- riteit gestegen en stijgt nog steeds. Het imago van mensen met een 'tattoo' is niet meer typerend, maar heeft de laatste jaren een veel breder draagvlak gekregen. Vroeger liep de harige zeebonk met een gekleurd anker op zijn bovenarm, tegenwoordig laat Jan met de Pet net zo makkelijk de naam van zijn vrouw, kind en/of hond op zijn schouderblad tatoe- eren. Ook de ieeftijdsgrens is in de afgelopen decennia veriegd. Tieners met tattoo's zijn vandaag de dag eerder regei dan uitzonde- ring. Tatoeeren is meer dan ooit big business. Of de 'echte' tatoe- eerder, zeg maaf de vakman, daar echter blij mee is, valt te betwijfe- len. Want het aantal beunhazen, in het circuit Tattoo Cowboys ge- noemd, en het daarmee samen- hangende pmtswerk neemt onder invloed van de rage eVeneens toe. Ook in Rotterdam, een stad waar een aantal tatoeeerders een naam heeft hoog te houden. jf JP 4 0 M :q o O* i Beunhazen brengen 'echte A m m de grond zijn gestampt, omdat 'men' een gat in de markt ontdekte. Een bekend en gerenommeerd instituut dat zich met de verwijdering van tatoea- ges bezighoudt, is het Medisch Lasercen- trurn Jan van Goyen in Amsterdam, dat in 1993 werd opgericht, Aan de hand van een lasertechniek valt de inkt in stukjes uiteen. De witte bloedlichaampjes nemen de inkt op en gaan daaraan dood, waarna de resterende inkt via het lymfevatensys- teem wordt afgevoerd en wordt uitge- plast. Hoewel de ingreep geen bijwerkin- gen heeft en voor goed resultaat zorgt, weet de medische wereld niet wat de ge- volgen op langere termijn zijn. Ook operaties bieden mogetijkheden om tattoo's weg te halen. Het Medisch Insti tuut voor Detatoeage houdt zich daar on- dermeer mee bezig. Verder is er nog een categorie instituten dat het verwijderen van tatoeages 'erbij doet'. Bob Moelker is de enige tatoeeerder die zich ook met de verwijdering bezighoudt. Volgens hem is hij in het voordeel „omdat ik weet hoe tattoo's gemaakt worden, welke inkt er is gebruikt en wie de tattoo heeft ge maakt. Dat is mijn voorsprong ten op- zichte van die instituten." Het loont Tat too Bob, want wekelijks komen er tien- tallfen mensen bij hem op bezoek met het verzoek een tattoo te elimineren. Tot een oplossing voor de wildgroei in tattooland is het nog niet gekomen. Een soort van vakbond voor tatoeeerders, die jaren geleden door onder andere Schiff- macher in het leven werd geroepen, bleek niet de gewenste uitwerking te hebben, omdat de leden niet op een lijn konden blijven zitten. De roep om toezicht van bovenaf is een veel gehoorde kreet. Mi nister Borst van volksgezondheid erkent CP Tattoo Bob zet een tattoo. Tattoo Piek toonteen van de boeken, waaruit klanten hun tatoeage kunnen kiezen. Tattoo Bob verwijdert een tatoeage met behulp van lasertechniek. De tattoo van de jongen, die op zijn rechter schouderblad zit, is reeds grotendeels weg. De Rotterdamse tatoeageshops, die gretig profiteren van de rage, wijten de opkomst van de tatoeage mede aan de populariteit van de piercing. De overeenkomsten tus- sen de piercing en de 'tattoo' zijn dan ook in een oogopslag waar te nemen. Ten eer- ste gaat het in beide gevaflen om versie- ringen aan het lichaam. Ten tweede kun je in veel gevallen een piercing laten aan- brengen in een tatoeageshop en ten derde - althans, daar gaan de tatoeeerders van- uit: „Zowel een tekening als een ring neem je voor langere tijd en in sommige gevallen zelfs voor altijd. Naast de traditionele oorring is de navel- piercing het populairst. De neusring of - bel volgt als derde en de wenkbrauw is een goe- de vierde. De tong is nummer vijf. De piercing werd de af gelopen ja ren breed uitgemeten in televisie- program- ma's en werd - niet onbelang- rijk - ineens niet meer als a-soci- aal of an- derszinsne- gatief uit- gelegd. Dat had z'n weerslag op de kij- ker. Het ge- volg was wederom een hausse van mensen diebesloten een pier cing te ne men. „En dan kom je bij ons te- recht en zie je dat een tatoeage ook mooi kan zijn. De tatoeage heeft dus van" de po pulariteit van de pier cing kunnen profiteren", zegt de Rotter damse tatoeeerder Piek Verhaar. De rage is in grote mate een gevolg van televisie. Zenders als TMF en MTV kun nen haast geen clip meer uitzenden zon- der dat de hoofdrolspelers een tatoeage of piercing hebben. De band Stray Cats zorgde voor een kleine revolutie door met tattoo's op de buis te verschijnen. De bandleden namen op dit gebied het voor- touw en andere artiesten volgden. Tegen woordig lijkt het er waarachtig op dat een popartiest zonder dergelijke ver- sierselen minder cd's verkoopt. Om een voorbeeld te geven: de Chinese tekens, waarmee de Spice Girls rondlo- pen, hebben de hype rondom de Engels damesgroep gestimuleerd en veroorzaak- ten een ware rage onder de fans. Bij elke willekeurige drogist liggen de plaktatoeages vandaag de dag gewoon op de toonbank. Dat geeft aan dat de toegan- kelijkheid danig is vergroot. De aandacht voor tattoo's en piercings heeft, zoals eerder gemeld, zijn weerslag op de jeugd. Met het gevolg dat tatoeageshops een steeds jongere klandizie krijgen. De meeste tattooshops hanteren een mini mum Ieeftijdsgrens van achttien jaar en houden zich met behulp van legitimaties streng aan die regel. Maar ook hier geldt dat er uitzonderingen zijn; tatoeeerders die het niet zo nauw met die Ieeftijds grens nemen. Toch kan het aanbrengen van minderjarigen problemen opleveren. Ouders die hun kind geen toestemming hebben gegeven voor een tatoeage kun nen volgens de letter van de wet eisen dat de tatoeage op kosten van de desbetref- fende tatoeeerder wordt verwijderd. Een tatoeage laten aanbrengen kan een kost- bare aangelegenheid zijn; er eentje weg- halen is een veel intensievere bezigheid en dus aanmerkelijk prijziger. En als han- del handel is, dan is tijd - ook voor tatoe eerders - nog altijd geld. Een piercing is van dat betreft een heel ander verhaal. Het verwijderen van bijvoorbeeld een na- velring is simpeler dan het aanbrengen en bovendien verdwijnt het littekentje in de meeste gevallen naar verloop van tijd. Negen van de tien tattooshops hanteren de leeftijd van achttien jaar als bodem- grens. Sommigen tattoeren vanaf zestien jaar, maar dan wel onder toeziend oog van tenminste een 'ouder. Een enkeling houdt zich daar niet aan. Toen de tatoeage voor een groter publiek toegankelijker werd, waren kleine afbeel- dingen het populairst. Tegenwoordig ;is de kleine tatoeage uit en kiezen met name 'de twijfelaars' voor dergelijke afbeel- dingen. Onder het motto: 'Als ik er spijt van krijg, dan is-ie in ieder geval niet zo groot'De grote tekeningen zijn daaren- tegen in. Mensen durven meer. En zij hebben daar niet alleen het geld, maar ook de nadelige gevolgen voor over. Want het laten aanbrengen van een tatoe age is voor velen een pijnlijke gebeurte- nis. Toch kunnen professionele tatoeeerders het 'leed' verzachten door „sfeer te scheppen en de persoon in kwestie op zijn of haar gemak te stellen." Aldus Piek Verhaar, eigenaresse van Tattoo Piek. „Dat heeft absoluut invloed op de pijn. Kijk, gevoelig blijft het altijd, maar als een klant zijn of haar zenuwen in be- dwang kan houden, scheelt dat een slok op een borrel. Door voor een prettige am biance te zorgen, is een klant in negen van de tien gevallen minder nerveusj Rotterdam kent naast tientallen 'beunen' ook een paar hele goede tattooshops. Zo als Tattoo Piek. Jan Born, die met zijn tat- tooshop resideert aan de Goudse Singe! in Rotterdam, wordt door ingewijden be- schouwd als een van de, zo niet de beste, tatoeeerder van Nederland. De voormali- ge schilder van Delftsblauwe bordjes ga- randeert een perfecte kwaliteit tot ..veer- tien dagen na de dood". In Rotterdam is verder Tattoo Bob een fenomeen. De ei- genaar, Bob Moelker, startte 32 jaar terug zijn zaak op. Toen telde Nederland nog geen tien tattooshops. Dat was op Katen- drecht, in een klein 'achterafkamertje'. Zijn bedrijf is nu uitgegroeid tot een mooi bedrijf, is het toonbeeld van hygiene en de klanten worden sinds jaar en dag op vakkundige wijze van een illustratie voorzien. De tors toegenomen concur- rentie - nu zijn er in Nederland meer dan zeshonderd - hindert hem niet. „Mijn klanten komen uit heel Nederland speci- aal naar mij toe voor een tatoeage/Ze we- ten dat het bij mij goed en hygignisch ge- beurt." Wat evenwel niet wil zeggen dat de hype hem geen zorgen baart. Moelker: „Alle grote tatoeeerders zijn voor vele maanden volgeboekt en dat geeft de betlnhazerij de gelegenheid om de kop op te steken." Een kleine tatoeage laten aanbrengen le- vert de gemiddelde tatoeeerder al snel vijf tientjes op. Voor grotere klussen - ta toeages die een werkdag in beslag nemen - lopen de bedragen al snel op richting vijftienhonderd gulden. Handel is handel en dat laten sommige tatoeeerders zich koste wat het kost niet door de vingers glippen. Het gevolg is beunhazerij en het gevolg daarvan „is prutswerk en misbakels". Vuile naalden, slechte tatoeages en de daaruit voortvloeiende ellende zijn het gevolg. „Men tatoeeert soms vrolijk over een moedervlek heen. Terwijl iemand huidkanker kan krijgen, als zo'n vlek openbreekt. Nee, men dendert gewoon volledig met de machine over die moe dervlek heen. Men graaft gaten in elkaar, door op stukken huid te overwerken, om dat ze niet met de goede naaldcombina- ties werken, waardOor er brokken wild (*.,1 Aoaati ZD GL CO C£i De tattoo is in. Menig wachtkamer zit vol. De aanwezigen benutten de wachttijd met het uitzoeken van een tatoeage. vices en litteken- weefsel ontstaan die hele- maal niet nodig zijn. Soms wordt het tissue zo vernield dat het maanden duurt voordat het weefsel herstefd is van de ver- vuilingen en bloed- uitstortin- gen", zegt Henk Schiffma- cher uit Amster dam, mis- schien wel de bekendste tatoeeer der van Neder land, in het week- blad Nieuwe Revu. Het ge volg is een doffe ellende. De vermin- kingen leve- ren, hoe kan het ook an- ders, louter ergemis op. Behalve voor de plotseling uit de grond schietende tattooverwijde- raars, die daar, hoe dubbelzinnig het ook klinkt, weer van profiteren. In Nederland zijn ongeveer tien instellingen die zich daarmee bezighouden. Over de kwaliteit van de verwijderaars zijn de meningen verdeeld. Het probleem is dat er geen op- leidingsinstituten zijn om dit vak te kun nen uitoefenen (Nederland kent ook geen tattoo-opleidingen, in tegenstelling tot een aantal andere landen). Vaak betreffen het een- of twee- mansbedrijfjes die van het een op het andere moment uit Piek Verhaar, alias Tattoo Piek, vraagt haar klanten eerst goed na te denken, alvorens de beslissing te nemen een tattoo of een piercing te laten aanbrengen. De slogan 'Begint, eergij begint' hangt in haar atelier. de problematiek en steunt een vorm van toezicht. „Ik vind alleen niet dat het een taak is van het ministerie. De tatoeeerders moeten dat zelf regelen. Bijvoorbeeld middels bepaalde normen, misschien in de vorm van een soort ISO-certificaat. De branche weet waarover het gaat en moet op een gegeven moment met richtlijnen op de proppen komen. Ook moet de bran che in onze optiek zelf voor de naleving van de regels zorgdragen. I De branche weet wat er speelt, welke CD Q Het zetten van een piercing door een wenkbrauw treffend in beeld gebracht. Op de eerste foto is zij bezig met e. Ze gebruikt daarbij een scherpe pen. Het resultaat daarvan is op de volgende foto te het prikken van een zien. Aan de pen wordt 'e ring bevestigd en door behendig aan de pen te trekken komt het ringetje op z'n plaats te zitten. Het resultaat is te zien op de laatste foto. sm: A

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 31