maasstad 10% KORTING "BI J HEEREN" Treintaxi-biljetwordt weer ietsduurder 'We hebben er schoon genoeg van, van de werkdruk, van alles' Molens worden met wensvlaggen versierd voor nieuwe millenium GRAND CAFE RESTAURANT krant netel Tapijthoek heeft ware metamorfose ondergaan Kindernevendiensten ,HET HUIS, RINCK Bij inlevering van deze annonce: 'Het lijkt wel een revival van de jaren zeventig' Honderden mensen aan het schilderen OH KOM ER 'NS KIJKEN... SCHIEDAM Ontvangt u op de totaalnota van een diner (min. 2 pers.) en een gratis welkomstdrankje Maaspost niet ontvangen? weekbladen maasstad WKKm kerk K 9 GRATIS EXCLUSIEVE SERVICE-BOX VOOR UW BRIL Woensdag 24 november 1999 RESERVEREN WORDT AANBEVOLEN OPENINGSTIJDEN di.-wo. 16.00-01.00 uur do.-vr. 12.00-01.00 uur za.-zo. 15.00-01.00 uur Broersvest 116* Stadserf Schiedam (naast Theater a/d Schie) Telefoon: 010-4736550 Leerlingen van't Windas zijn momenteel druk aan het schilderen aan hun wensvlaggen. Foto Roei Dijkstra SCHIEDAM - Onder het motto 'Maak een wensvlag: een moge- lijkheid van eens in de duizend jaar' riep de landelijke vereni- ging De Hollandsche Molen ie- dereen op mee te doen met een speciale millenium pavoisering van zo'n 250 windmolens in Ne- deriand. De Schiedamse molens werden rap 'besproken' en dat betekent dat momenteel een groot aantal mensen druk in de weer is met het versieren van Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 tientailen viaggen. In de eerste uren van het nieuwe millenium zulen deze viaggen fier wappe- ren aan de Schiedamse wieken. De bedoeling is om bij de over- gang naar 2000 de molens te tooi- en met viaggen waarop mensen hun wens of groet hebben gezet. Vanaf de wieken worden deze wensen dan symbolisch de nieuwe eeuw in geslingerd. Op de uitnodi- ging kwamen ontzettend veel reac hes binnen. De vijf Schiedamse molens waren begin november al besproken. Op dit moment zijn er ruim 250 deel- nemers aan het schilderen. Het Eco-Team centrum Rijnmond, dat uit milieu-overwegingep de mo lens een warm hart toedraagt, gaat met Schiedamse en Vlaardingse teamleden de viaggen voor De Wah'isch beschilderen. De Rooms-katholieke basisschool St. Willibrordus uit Schiedam- Zuid en basisschool Het Windas uit Kethel gaan met de molenvlag- gen aan de slag omdat ze het een leuk initiatief vinden. Zij beschil deren de viaggen voor respectieve- lijk De Palmboom en De Noord. Vrede en goede wensen voor de hele wereld staan hoog genoteerd als uitgangspunt voor een mooi versierde vlag, maar ook persoon- lijke kinderwensen zijn er tussen te vinden. Een opmerkelijke deelneemster die zelfs twee molens (De Vrijheid en De Drie Koornbloemen) reser- veerde, is mevrouw Fluitman uit Alkmaar. Navraag leerde dat zij niet specifiek met de Schiedamse molens een aparte band heeft, maar wel met molens in het alge- meen. Als leerling vrijwillig mole- naar heeft zij (nog) geen eigen mo len, maar zij vond het initiatief zo bijzonder dat zij graag mee wilde doen met de Schiedamse molens. De wensvlaggen gaat Fluitman overigens niet in haar eentje be schilderen. Hiervoor worden colle- ga's, koorleden, tai-chi-lesgeno- ten, familieleden en zelfs de ge- handicaptenorgansiatie Alkmaar gecharterd. De Schiedamse molens zullen met hun unieke viaggen minimaal 24 uur te bewonderen zijn. Speciaal "theatermenu" 3-gangen tot 18.45 Ook voor een borrel na de theater- voorstelling Gevarieerde menu-kaart vis'vlees-vegetarisch KANTOOR: CA/er de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN AbVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Sveaparken ligt niet in Schiedam-noord. U bent verkeerd gei'nfor- meerd, dames en heren. Om de tuin geleid, op het verkeerde been ge zet door de wethouder. Het echte Zweden ligt namelijk in de Gorzen, in Schiedam-zuid. Vorigjaar liep ik er voor het eerst van m 'n leven, rondgeleid door Arie. Arie had veertig jaar gewerkt op dit stukje Schiedams Zweden, en nu stand hijaan de vooravond van zijnpensi- oen. Houtgezaagd, bomen op het water bij elkaar geprikt-eenlevens- gevaarlijk werkje-, stammen verplaatst. En geen dag teas 'ie ooitziek, behalve diekeertoen hijmetz 'n hand in de houtzaagmachine terecht- kwam. Stom, Arie had even niet opgelet. De houtsnippers kleurden razendsnel rood. Terwijl we over het terrein van de Stiho liepen, ver- telde Arie onophoudelijk over vroeger. Dat hij lievergeen hout uit de Ardennen wilde zagen, kon nog een Duitsegranaatscherf uit WO IIin zitten. Maar ik hoorde zijn verhalen maar half, stomverbaasd door wat ik om me heen zag. Enorme open houtschuren met schitterende dak en. Niet ten, niet twee, veel meer. Reusachtig groot, ze zijn ge- bouwd ergens in dejaren dertig. Totde nok toe gevuld metduizenden stammen hout. In Zweden waande ik mij, wat versterkt werd door het schitterende groen en de vele sloten en plassen. Begin hier een cam ping, dacht ik, bouw nog ten blokhut (daar kan dan de sauna in), plant de Zweedse vlag in de grand, en de toeristen stromen meteen naar dit Schiedamse Zweden toe. Maar, zo las ik in een folder van HBG Vastgoed, de houtschuren van de Stiho worden gesloopt om plaats te maken voor 200 eengezinswoningen en appartementen. En zo verdwijnt een echt stukje Gorzeneer Zweden in Schiedam. Kan de Historische Vereniginghier niets tegen doen? Jalmar Teunissen Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.M. van der Vegt. Aanvang: 17.00 uur, ds. L. Groenenberg. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvarrg: 10.00 uur, mw. J.A. van Kempen. H(jfvormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 1@0 uur, ds. F.A. Kopmels. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 1®) uur, pastor W. de Bone. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. ASffvang: 10.00 uur, dhr. A.F. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. J.A. van Kempen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan- v^§jg: 10.30 uur, ds W. Verhoef. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. L. Groe nenberg. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. B.J. Eikelboom. Aanvang: 16.30 uur, ds. J. Stuij. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 1W80 uur. Jacobus en Martinus Jaettbuskerk, Kerkweg. Zondag OjBO uur, euch.viering. Ngftinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie- riQp. Zondag 11.00 uur. euch.vie ring. Christelijk Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. Aan vang 09.30 uur: ds. A.G. Boog- aard, 16.30 uur, ds. A.G. Boog- aard. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, eu- charistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart a» Lek$tra3lf355( Zondag fO.OO uUr. eucharistieviering. VrijzinnigeGeloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, Aanvang: J0.30 uur. ds. P.P" Saraber. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, woensdag 20.00 uur. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. WATERWEG - Per 1 januari 2000 gaat de prijs van een Treintaxi-bil- jet omhoog met twee kwartjes van fl. 7,00 naar fl. 7,50. De laatste prijsverhoging vond plaats in okto- ber 1997 met een gulden. De prijs van het chauffeursbiljet dat te koop is in de Treintaxi blijft fl. 9,50. De biljetten van fl. 7,00 zijn geldig tot en met 31 december 2000. De stij- ging van het Treintaxi-biljet wordt ondermeer veroorzaakt door jaar- lijkse stijging van vervoerskosten. Daarnaast vindt normale inflatie- correctie plaats. De chauffeursbil- jetten dienen als achteropvang. Op dit moment maakt. minder dan 2 procent van de passagiers hier ge- bruik van, omdat het mogelijk is altijd een biljet op voorraad te heb ben. De prijsdrempel van het chauffeursbiljet is ingebouwd om passagiers te stimuleren vooraf een Treintaxi-biljet te kopen bij het NS-loket of de automaat. De biljet ten van fl. 7,00 zijn nog e^n jaar na de prijsverhoging geldig, dit bete kent dat ze tot en met 31 december 2000 te gebruiken zijn. Ongeldige Treintaxi-biljetten kunnen niet worden ingeruild. Treintaxi is een comfortabele vorm van voor- en natransport op de treinreis. Trein taxi rijdt zeven dagen per week vanaf het station van's morgens de eerste tot en met de laatste trein 's avonds. Ook kan men van huis op- gehaald worden. Minimaal een half uur van te voren kan men bel- len met de Treintaxi-centrale. Lan- delijk werden in 1998 ruim 3,8 miljoen passagiers van en naar het station gereden. De Treintaxi is te vinden op 112 stations in Neder- land en bedient meer dan 750 ker- nen. Het Treintaxi-biljet is te koop aan het NS-loket of bij de verkoop- automaten van NS. Deze Trein taxi-biljetten zijn in alle 112 Trein- taxi-steden te gebruiken. Inmid- dels ligt meer dan 60 procent van de huisadressen in Nederland bin nen het geldigheidsgebied van Treintaxi. De Tapijthoek ziet erpiekfijn uit. Alle snufjes op woongebied Zijn ertegenwoordig te vinden. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - De Tapijthoek is de Tapijthoek niet meer, maar dat is niets om verdrietig over te worden want de woninginrichter aan de Burgemeester Knappertlaan 2 ziet er sinds de verbou wing nog beter uit dan daarvoor. De naam Tapijthoek bleef maar de inrichting is totaal veranderd. „Je kan gerust spreken van een me- tamorfose'meent Jan de Vries van de Tapijthoek. „Voorheen dreven we toch een beetje op het ram- pestamp-gebeuren, de snelle ver- koop van serie-artikelen. Nu verko- pen we alles van een staal. De zaak is veel meer ingericht op het geven van een goed advies." Een logische ontwikkeling die vol- gens De Vries voor een groot deel te maken heeft met de hausse aan tele- visieprogramma's rond woningin- richting. „Mensen besteden tegen- woordig meer dan vroeger aandacht aan de inrichting van hun woning. Ze zien dingen op televisie en gaan vervolgens op zoek naar een zaak waar ze dat kunnen krijgen. Dat valt dan vaak tegen, ze vinden nergens terug wat ze op tv gezien hebben. Bij ons in het verleden ook niet." Maar dat is sinds de verbouwing van de Tapijthoek allemaal anders. De Vries: „De zaak heeft nu een veel luxueuzere uitstraling. We kunnen de mensen laten zien wat er allemaal mogelijk is." De Tapijthoek is lid van Het Wo- ninginrichtersinitiatief 'Stijl en Klasse', een branche-organisatie die garantstaat voor service, kwali- teit en vakbekwaamheid. De leden van die organisatie moeten voldoen aan een hele serie kwaliteitseisen. De Tapijthoek is dan ook een be- trouwbaar adres als het gaat om de inrichting van de woning. Een zaak ook die met z'n tijd meegaat en in- speelt op nieuwe ontwikkelingen. De branche-organisatie 'Stijl en Klasse' heeft een eigen website (www.stijlenklasse.nl) waarop veel te zien is. dovositon C3 a cJ czf r~~r~* Door Ger van Veen SCHIEDAM - 'S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 VLAARDINGEN - Ze voelen zich voor de Ieeuwen geworpen, de leerlingen van het Aquama rijn. Het Studiehuis als brug tus sen het middelbaar onder wijs en de universiteit en HBO, oke. Zelfstandig werken: het is alle maal prima. Maar dan moeten de boeken er wel zijn, en minder werkdruk en vakken graag. En dus wordt er gestaakt, op 6 de cember. Via internet zijn er al duizenden aanmeldingen bin- nengekomen. Dure boeken -te laat en onvolledig geleverd- examen doen in veertien vakken, culturele en kunstzinnige vorming en algemene natuurwe- tenschappen als verplichte kost, deden de deur dicht. Scholier Marc Gebuis lijkt wel aan zijn GSM vastgekleefd. Steeds maar weer hoor je het mechanisch gerinkel van het toestel. Als <56n van de leiders van de voorgeno- men scholierenstaking heeft hij het druk, zo druk dat zijn huiswerk er bij inschiet. Hij is nu maar met 6dn ding bezig: het bedienen van de media. Hij staat er godzijdank niet alleen voor. Samen met Saskia van der Kooij, Robert de Jong, Matthijs Groeneveld, Rianne van Gelder en Erwin Alberti vormt hij het stakingscomite 2e Fase. Het idee voor de staking onstond tijdens een zogenaamde 'baal' in een wiskundeles. „We hadden er genoeg van, van de werkdruk, van alles", zegt Robert de Jong. „We besloten te protesteren via het in ternet en de media. Het ging snel, zeer snel. Er werd een coalitie ge- vormd met het Laks (landelijk ac- tiecomit6 scholieren) zodat we niet alleen stonden maar een lan delijke uitstraling kregen. De site levert inmiddels honderden mail- tjes per dag op en ons telefoontje naar het ANP kreeg groot ge- volg." Vrijwel iedere zichzelf respecte- rende krant of TV-station stond vervolgens bij het comite op de stoep: het NOS journaal, RTL 4/5 nieuws, Het Rotterdams Dagblad, SBS6, De Telegraaf, TV-Rijn- mond en het Algemeen Dagblad: allemaal wilden ze het naadje van De initiatiefnemers van de staking: D66 heeft in de kamer geopperd deze leerlingen extra studiepunten te geven. Foto Roger van der Kraan de kous weten. Hoe komt het toch dat er zomaar, voor de eerste maal in de geschiedenis, een scholieren staking in Nederland uitbreekt? De internetsite van het stakingsco mite geeft het antwoord. Bij de meeste vakken wordt er met de 11 methode gewerkt. Een uur les en een uur thuis werken. Buiten de zeven schooluren moet er ook nog eens vijf uur thuis gewerkt wor den, een te grote belasting. Ook verplicht de overheid de leerling aan grote en uit- gebreide onderzoe- ken, versla- gen en re- censies. Tientailen uren extra werk. En mocht het niet aan de ei- sen van de leerkracht voldoen, dan moet het over, net zolang tot het wel bevredigend is. De scholieren pleiten voor een ge- leidelijke opbouw; bijvoorbeeld beginnen indebrugklasen hetver- deruitbouwen.Tevenseisenzedat de verplichte vakken ANW en CKV worden veranderd in keuze- vakken. Inmiddels hebben duizenden leer lingen zich solidair verklaard met de actie, dat zullen er tienduizen- den worden gezien de mailtjes die het actiecomite elke dag binnen- krijgt. Het vraagt leerlingen van iedere HAVO of VWO school in Nederland de actiefolder via inter net (staking.cjb.net) af te drukken en op een goed zichtbare plaats op school op te hangen. Per e-mail (info@staking.cjb.net) kunnen al le leerlingen in het land zich aan- melden om mee te gaan naar Den Haag om een petitie aan te bieden aan minister Hermans. Inmiddels heeft de actie geleid tot kamervragen die afgelopen dins dag door D66 kamerlid Ursie Lambrechts aan staatssecretaris Karin Adelmundt werden gesteld. Lambrechts' item is vooral de gro te werkdruk die de scholieren voor hun kiezen krijgen. Verderpleitze voor extra studiepunten voor de leerlingen die het initiatief steu- nen. Veel scholen zien de navol- gers van de ac- tiesalscollabo- rateurs tegen het systeem en schilderen de zes decembergangers af als 'dissi- denten' en 'stemmingmakers'. Enkelen willen zelfs hun leerlin gen straffen als ze de actie steunen met de eendaagse staking. „Bij Aquamarijn is dat niet zo", bena- druktdeJong. „In het begin waren de leerkrachten sceptisch maar nu zien ze het nut er van in. Telefoon, computer en ruimten worden ter beschikking gesteld om de actie te laten slagen. We hopen dat we op zes december er een echte feestdag van kunnen maken, met tiendui- zenden op de bres. Het zou te gek zijn als ook TMF aanwezig was. Eerste prioriteit is echter dat we onsgelijkhalen." De heren en dames kunnen niet langer praten; eerst nog een inter view met Smart TV, dan een za- kendinertje met de conrector en morgen weer De Telegraaf en een onderhoud met het Laks in Am sterdam. Telefoons rinkelen weer en een cameraman wacht gelaten op zijn beurt. Een leraar achter de computer bekijkt het met Argus- ogen. „Misschien is dit wel de tweede fase", zegt hij. „Dit is de praktijk, hier leren ze meer van dan wij ze ooit kunnen leren. Het lijkt weleen revival vandejaren zeven tig-" SCHIEDAM - Tijdens de Ad- ventsperiode worden in de Liduina Basiliek aan de Singel kinderne vendiensten georganiseerd. Aan het begin van de Latijnse Hoogmis gaan de kinderen naar de pastorie voor hun kindernevendienst. Tij dens de Adventsperiode zullen aan de hand van het thema 'Vol Ver- wachting' de kinderen worden voorbereid op het komend Kerst- feest. Na de vier adventszondagen wordt de cyclus afgesloten met de kinderkerstviering op kerstaVond 24 december. Iedere zondag heeft een los deelthema. De diensten worden gehouden op 28 november en 5, 12 en 19 december en begin nen om 10.30 uur. Van te voren op- geven hoeft niet. Bij Het Huis ontvangt u bij aanschaf van elke bril een exclusieve service-box met een verrassend luxe en vooral praktische inhoud t.w.v. 30,-. Komt u snel even kijken wat er in zit?

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3