Reis langs sprookjesfiguren en een kleurrijk landschap Spectaculaire The World is Not Enough vol bekende elementen preview gende vraag; theater de teerstoof maasstad podium h, uitgaans (agenda theater a/d schie Natuurmuseum laat kinderen in andermans huid kruipen ROTTERDAM. - Ieder kind dat ervan droomt om een prinses of prins te zijn, krijgt tot en met 2 april 2000 de ge- legenheid in de huid van een koningskind te kruipen en een totaal andere wereld te betreden. De uitnodiging, om deel te nemen aan het interac- tieve sprookje Kruip uit je huid, is afkomstig van het Natuurmuseum Rotterdam, aan de Westzeedijk in het Museumpark. ROTTERDAM - Er zijn wei- nig zekerheden in het leven, maar dat er altijd weer een nieuwe Bond-film uit zal ko men is er wel een. Twee jaar na Tomorrow Never Dies is er nu The World is Not Enou gh. Voor de derde keer kruipt Pierce Brosnan in de huid van geheimagent 007. On- danks het te bizarre verhaal, is The World is Not Enough zijn beste James Bond-film tot nu toe. Jetty Mathurin Welopgevoed Woensdag 1 december 1999 57 -jr Birdskin ROTTERDAM - Speciaal voor de veijaardag van Sint Nicolaas heeft Rotown het Spaanse Dr. Explosion weten te strikken om van 22.00 uur hun muzikale presentjes door de schoorstenen te deponeren. Met deejayknechten 'Peter Pantalon' en 'Senor Alberto' zal dit een avond worden die menig goedge- lovige niet zal vergeten. 'Mee- zingpunkrock'n'roll', instro-surf, Bo Diddley oerwoudritmes. Toe- gang: drie rijksdaalders. Diezelfde raiddag kun je in Nighttown te- recht voor Daylight Dancing. Deze dansmiddag - met exotische ingre- dienten begint om 14.00 uur en de entree bedraagt 12,50. Blink 182 brak door met de single 'What's my age again?'. Hoewel je de punkers niet bepaald serieus kunt nemen (zie hun clip bij 'What's my age again?'), bewer^n ze serieuzer geworden te zijn. Een ding is zeker: This boys rock! Het bewijs wordt vanavond (woens- dag) geleverd vanaf 21.00 uur op het podium van Nighttown. Voor de vijftien gulden entree krijg je het voorprogramma van 's lands meest charmante meidenband The Riplets er gratis bij. In Baroeg donderdag twee bands die het rockabilly-vaandel hoog houden. Het Rotterdamse The Dieemen roeren behalve rockabilly ook een flinke dosis punk, metal en psychobilly door hun sound. Phantom Rockers hebben in hun rijke historie met veel bekende bands getourd. Voor vijftien gul den kun je beide bands donderdag aan het werk zien. Vrijdag 3 de- cember in baroeg de Metalen In- quisitie en een dag later een Alter- natieve Dansavond. Eerstgenoem- de avond begint om 20.00 uur en is gratis. Zaterdag begint het om 21.00 uur. Kaarten daarvoor kos- ten vijf gulden. Donderdag in de Vlerk het Franse trio Double Nelson, dat zich profi- leert als een combinatie van Tom Waits, the Young Gods, Butthole Surfers en Devo. Een diepe bas, een groovy drum en introverte elektronica, vermengd met vrou- welijke zang uit allerlei onaardse krochten. Aanvang 21.30 uur en kaarten kosten een tientje. Vrijdag op hetzelfde podium drie bands van het Amsterdamse Trans formed Dreams-label. De eerste band Zea experimenteert met lef en smaak, maar creeert vooral een apart en duister sfeertje. De tweede band Birdskin bracht pas na twaalf jaar de eerste cd uit en kreeg daar voor lovende kritieken. De band speelt lo-fi, die door de jaren heen gerijpt is tot minimale schoonheid. Ook Zoppo weeft heftige noise door mooie melodieen en laat tere zang contrasteren met onderkoel- de, bijna opgezegde teksten. Het Transformed Dreams-feestje be gint om 21.30 en het kost je vijf knaken om binnen te komen. Double Nelson Elk jaar begroeten we in Nederland Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pie- ten. Kinderen maken verlanglijstjes, zingen liedjes en zetten winter- penen en water voor de schimmel neer naast hun schoen. Geen enkel kind vraagt zich afwie Sint en Piet zijn en waar zij vandaan komen. Toch zijn er veel oudere kinderen en volwassenen die op een bepaald moment wel willen weten hoe het zit met al die gebruiken en welke be- tekenissen erachter schuilen. Rond het jaar 270 werd Nicolaas geboren ah zoon van een rijke koopman in Patara in de provincie Lycie in klein Azie (het huidige Turkijej. Hij werd tot priester gewijd en met het geld van zijn ouders hielp hij velen die in nood verkeerden. Later werd Nicolaas bisschop van Myra. Op 6 december 340 is hij overleden en jaren later werd hij heilig verklaard. Daardoor mocht hij de naam 'sint' voor zijn naam plaatsen en vereerd worden. Er bestaat ook een tweede uitleg over zijn herkomst. In de middeleeuwen werden in Europa veel heidenen bekeerd. Om niet direct in de problemen te komen met de bevolking lieten de bekeerders de heidense feesten geleidelijk opgaan in Chris- telijke feesten en namen Christelijke heiligen de plaats in van heiden se goden. In uiterlijk en gedrag van de Germaanse oppergod Wodan lijkt het of de heilige Nicolaas langzaam maar zeker diens uiterlijk en taak heeft overgenomen. Wodan was een forse man met een wijde mantel, muts en lange baard. Hij reed op een wit paard door de lucht en droeg in zijn handen een speer. Hij werd begeleid door twee ra ven, die hem informeerde over het gedrag van de mensen. In de middeleeuwen werd op 6 december door scholieren het Nico- laasfeest gevierd. Een jongen werd tot bisschop gekozen. Hij werd bijgestaan door zwartgemaakte jongens en zij kregen voedsel en ge- schenken. Ook kregen scholieren soms van een welgestelde heer een vrije dag en geld om hetfeest te vieren. Later ging men ook arme kin deren trakteren. Zo ontstond een volksfeest, waarin de schoen of ktomp ah vindplaats van geschenken een rol ging spelen. Op de avond voor 6 december werden voor de kleinsten geschenken en lek- kers bij de schoorsteen gelegd. Iri de 17e eeuw werd Nicolaas meer een onzichtbare kindervriend, opvoeder en huwelijksmakelaar. Pas na 1845 verschijnt Sinterklaas in het openbaar, gekleed ah bis schop. Langzaam zal Zwarte Piet zich naast de Sint voegen; in de praktijk en in boeken. Hij heeft de rol van bestrajfer en boeman. De roe neemt een heel bijzondere plaats in. In de middeleeuwen was de roe een strafwerktuig, maar een roe kun je ook zien ah symbool van vruchtbaarheid. Kinderen die de roe kregen, waren eigenlijk te oud voor het Sinterklaasfeest, dus vruchtbaar. Laten we met elkaar zorgen dat we nog heel veel jaren van de Sint en zijn trouwe knecht kunnen genieten. In huiselijke sfeer proberen een stuk traditie te behouden met geschenken, schoorsteen en surprises, onder het toeziend oog van de goedheiligman. Bert Jansen Voorzitter Sint Nicolaas Genootschap Nederland door Natasja de Groot „Kruip uit je huid is geen tentoon- stelling, maar een belevenis. Een verhaal dat kinderen, vanaf vier jaar, meevoert op een verre reis langs reusachtige sprookjesfiguren en een kleurrijk landschap", ver- telt de 37-jarige ontwerpster Othi- lia Verdurmen. Zij heeft al het moois gemaakt van ijzerconstruc- ties en honderden verschillende stoffen. Het verhaal - gebaseerd op het sprookje Bonte-pels van de ge- broeders Grimm - begint bij een bron vol waterplanten waar de prinses dagelijks met haar gouden bal speelt. „De kinderen kunnen luisteren naar een verhaal dat door twee grote kikkers wordt verteld en zelf een kijkje nemen in de bron, waar surrealistische geluiden zijn te beluisteren", licht Verdur men toe. De volgende plek waar de kinde ren naar toe worden geleid, is het paleis van de Koning. Daar verne- men zij hoe eenzaam hij zich voelt na de dood van zijn vrouw. Ook vertelt hij dat hij besloten heeft zijn dochter uit te huwelijken. De prin ses ontsnapt aan haar lot, gekleed in een dierenmantel en op zak drie jurken (een stralend als de zon, een zilver glanzend als de maan en een twinkelend als de sterren), verstopt in kleine walnoten. Stap voor stap volgen de kinderen de avonturen van Pelsdiertje totdat ze uiteinde- lijk uit haar huid kruipt, de dieren mantel afwerpt, stralend in haar mooiste gewaad als prinses te voorschijn komt en trouwt met een prins. Verdurmen: „Kinderen kunnen zich gemakkelijk in de rol van de prinses verplaatsen: wegkruipen in een donker holletje en er even niet zijn, zich verkleden door haar Othilia Verdurmen: Kruip uit je huid is een verhaal dat kinderen, vanaf vier jaar, meevoert op een verre reis langs reusachtige sprookjesfiguren en een kleurrijk landschap.foto: Dicksiuijter mantel om te slaan, met walnoten spelen, of werken in de keuken bij de kookhaard." De maakster heeft geprobeerd met Kruip uit je huid dichtbij het echte sprookje te blij- ven. Toch is een aantal accenten uitgelicht. Een daarvan is verlies. De dood van zijn vrouw heeft de Koning eenzaam en boos gemaakt en om zijn verdriet te vergeten, be gint hij een oorlog. Een ander be- langrijk thema is identiteit. „Dat is niet al- leen in een sprookje als dit een voornaam onderwerp, maar ook in een stad als Rotterdam, met allerlei culturen. Identiteit is iets waar je trots op mag zijn. Ook de prinses beseft dat", aldus de beel- dend kunstenares. Na zich enige tijd te hebben verschuild, vindt de prinses uiteindelijk de weg naar boven, naar het licht, en naar haar ware ik. Het scala aan emoties dat tijdens het sprookje aan bod komt, is terug te vinden in de vele soorten figuren, materialen, geluiden en kleuren die zijn gebruikt. „Ik wil beesten van stoffen maken die bij iedereen een bepaald gevoel op- roepen", verklaart Verdurmen, die al meer dan dertien jaar veel tijd en energie steekt in het maken van poppen. „Bij ieder verhaal probeer ik een beeld neer te zetten dat niet eendui- dig is. Zo is een roofvogel ener- zijds gevaarlijk. Het dier heeft een spitse snavel, het kan je ieder mo ment grijpen, maar het heeft ook een mooie kant. Het is statig, dwingt respect af, en als je goed kijkt heeft het vriendelijke ogen en glimlacht het. Al die contrasten probeer ik bijeen te brengen." En dat lukt volgens de ontwerpster het allerbest in sprookjes. „In zo'n verhaal als dit kun je een totaal an dere ervaringswereld aanrijken, dan dat de televisie en computers doen. Dat biedt slechts beperkte emotie aan, gevoel op afstand", meent de beeldend kunstenares en vervolgt: „Tijdens dit project kan een ieder ware emoties ondergaan door simpelweg een ruimtelijk an dere wereld te betreden." Die to taal andere wereld ontstaat mede door het reus- achtig formaat van de beesten. „Door de groot- te en de echt- heid van de beesten lijkt het alsof ze om middernacht tot leven zullen ko men. Het hoge Alice-in Wonder- land-gehalte in Kruip uit je huid heeft een magische uitwerking op iedere bezoeker, zelfs op volwas senen", lacht Verdurmen. Kruip je huid is te bezoeken tot en met 2 april 2000 in het Natuurmu seum Rotterdam in het Museum- park aan de Westzeedijk 345. Voor groepsbezoek is reserveren nood- zakelijk: 010 - 436.43.22. door Vincent Wernke Verrassend kun je Bond-films am- per meer noemen. Daarvoor staat de formule na achttien afleverin- gen te veel vast. Ook nummer ne- gentien The World is Not Enough bevat weer een heleboel herkenba- re elementen. 007 Zelf kent geen geheimen meer, de opvallende hulpmiddellen die Q. voor hem vervaardigt kennen we ook al, en dat Bond elke mooie vrouw tussen de lakens krijgt zal niemand meer verbazen. Het valt dan ook niet mee voor de makers om te concur- reren met de vele actiefilms die jaarlijks in de Verenigde Staten ge maakt worden. Het publiek heeft alles al eens gezien en is bovendien steeds kritischer geworden. Geen makkelijke opgave dus om 37 jaar na de eerste Bond-film nog te verrassen met een avontuur van 007. Toch is het de makers op- nieuw gelukt om een spectaculair avontuur te creeren - volgens de bekende formule, maar geheel vol gens de wensen van het publiek. The World is Not Enough begint als altijd met een spectaculaire openingsscbne. Bond brengt een koffer met geld van het Spaanse Bilbao naar Londen, waar vrijwel meteen daarna oliemagnaat Robert King wordt vermoord. Bond zet de achtervolging in op de moordenaar en komt erachter dat deze vrouw in dienst is van de beruchte terrorist Renard (Robert Calyle). De erfenis van King gaat volledig naar zijn dochter Elekra (Sophie Marceau). Bond vergezelt haar naar Azerbedijan waar zij het le- venswerk van haar vader - een oliepijplijn - wil voltooien. 007 Gelooft dat de moordenaar van haar vader het ook op haar voor- Pierce Brosnan als James Bond met tegenspeelster Denise Richards in The World is not Enough. zien heeft. Hij komt er echter ach- ter dat Elektra ooit ontvoerd is door Renard. Op advies van 007's chef M. weigerde haar vader het geeiste losgeld te betalen, waar- door zij op eigen kracht moest ont- snappen. Via ex-KGB-agent Va lentin Zukovsky (Robbie Coltrane) komt Bond erachter dat Renard een bizar spelletje speelt. Bij The World is Not Enough hoef je je geen minuut te vervelen. Van af de eerste tot de laatste scene spatten de spectaculaire acties van het doek af. Dat het verhaal in- gewikkeld en redelijk onge- loofwaardig is, mag de pret niet drukken. De openingsscene - een bootachtervolging over de Thames - zet de toon voor wat komen gaat. De actie bereikt z'n hoogtepunt in de slotscfene, die zich afspeelt in een onderzeeboot. John Cleese speelt een bijrolletje als hulpje van Q. en zorgt voor de komische noot, Garbage verzorgt de titelsong en Sophie Marceau en Denise Ri chards zijn de mooie Bond-girls. Allemaal elementen die we kennen uit vorige Bond-films, en die ook in het volgende 007-avontuur zul len zitten. Dat is wel zeker. Op maandag 6 december is in Ci nerama aan de Westblaak in Rot terdam voor het laatst een Grolsch Maandag Preview te zien. Voor deze laatste avond is er een verto- ning van de nieuwste film van Ar nold Schwarzenegger, End of duivel - die bezit heeft genomen van het lichaam van een zakenman - heeft het op haar gezien. Naast Schwarzenegger zien we in End of Days onder meer Gabriel Byrne en Kevin Pollack. Maasstad weekbladen heeft een aantal fraaie prijzen klaarliggen van End of Days. We hebben twee pakketten met een vrijkaart en een t-shirt van End of Days. De specia- !e hoofdprijs is een jas van de film met een vrijkaart voor de Grolsch Maandag Preview van End of Days. Deze prijzen worden verloot onder diege- nen die het antwoord we- ten op de vol- Days. Na duizend jaar is Satan te rug op aarde. Aan het einde van dit millennium heeft hij een duivels plan. De enige die het einde van de beschaving kan voorkomen is de uitgebluste ex-agent Jericho Cane (Arnold Schwarzenegger). Hij raakt verstrikt in een kat en muis spel rond de jonge Christine. De In 1988 maak- te Arnold Schwarzenegger voor het eerste een komische film. Wat is de titel van deze film waarin hij schitterende naast Danny DeVito? Stuur uw antwoord naar Maasstad weekbladen, postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Zet op het kaartje even een telefoonnummer waar u maandagmiddag te bereiken bent. Trudy Labij, Jules Hamel en anderen Er valt een traan op de tompoes 'Er valt een traan op de tompoes'geschreven in 1979, is zonder twijfel An nie M.G. Schmidt's sterkste komedie. In 'Er valt een traan op de tompoes' behandelt Annie Schmidt op haar onnavolgbaar vrolijke manier het zware en altijd actuele thema van de euthenasie en de zelfbeschikking van de mens over zijn leven. Kwesties waar we wellichtnimmerhetdefinitieveantwoord op zullen weten, en waar we dus maar net zo goed vrolijk en relativerend naar kunnen kijken. Een man is ernstig ziek en wil dood. Zijn vrouw wil daar niets van weten en hoopt op een medisch wonder. Zijn dochter meent dat vader zich aanstelt en het moeder niet zo moeilijk moet maken. Zijn schoon- zoon vindt dat de man moet doen wat hij wil. En zijn geheime minnares wil hem daarvoor graag de pillen verschaffen. Woensdag 8 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 41,50/fl. 39,-, tweede rangfl. 36,50/fl. 34,-. Jeroen van Merwijk/Bavo Galama Jeroen van Merwijk en Bavo Galama begonnen hun samenwerking in 1995 bijdeKRO-radio,hetgeeneenmerkwaardigradioprogrammaopleverdege- titeld Radio Magnolia. Deze persiflage op de truttigheid van Radio 2 mocht zich verheugen in een groeiende schare fans onder de luisteraars. De leiding van de gezellige familiezender was echter iets minder enthousiast en zo- doende werd er een vroegtijdig einde gemaakt aan het bestaan van Radio Magnolia in het 'Hilversumse'. Beide heren, die hun sporen hebben ver- diend in het theater, hebben besloten terug te slaan door het theaterpubliek een blik te gunnen in de wondere wereld van het hedendaagse radiomaken. Vrijdag 10 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 30,-/fl. 27,50, tweede rangfl. 25,-/fl. 22,50. Tim van der Sluis Oudejaarsconference Natuurlijk wordt deze Oudejaarsconference 1999 van cabaretier/historicus Tim van der Sluis een actueel, politiek en geengageerd programma. De Ne- derlandse politiek en de belangrijkste actuele gebeurtenissen van 1999 zul len vooral de inhoud bepalen. En dat gecombineerd met de traditie van de Oudejaarsprogrammas en de extra dimensie van de eeuwwisseling levert weer een schitterend politiek actuele voorstelling op met een hoge grap- dichtheid. Lees regelmatig de krant, dan ontgaat u niets. Zaterdag 11 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 27,50/fl. 25,-, tweede rangfl. 22,50/fl. 20,-. Jetty Mathurin. Foto Jorrit t Hoen In de inmiddels van haar bekende en geroemde stijl, zal Jetty Mathurin met verfrissende humor en luchthartige ernst de hedendaagse pedagogiek aan de kaak stellen en waar nodig aanvullen met elementaire zaken, die neef Stan ley, T aanteen al die langslopende, mee-etende of logerende nichtjes, neefjes en randgroepfamilieleden aandragen. In deze voorstelling viert Taante haar 75-jarig 'opvoedingsjubileum', waarin zij haar enorme ervaring wil delen met iedereen. Zij heeft immers geleerd om zelfs in een flat op de vijftiende verdieping nog met beide benen op de grond te staan. Zaterdag 11 december, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 25,50. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoof zijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserf I, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2 467 467.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19