t maasstad 'Het is een echte familiefilm' Arnold Schwarzenegger geeft millennium-angsthazen hoop maasstad podium preview laansl HBHBBBHiagenda theater a/d schie theater de teerstoof gehoorzaal H C A Regisseur Maria Peters over de Nederlandse film Kruimeltje ROTTERDAM - In 1923 verscheen het boek Kruimel- tje van Chris van Abkoude. Kruimeltje werd een groot succes en is inmiddels toe aan de zeventigste druk. Het is niet verwonderlijk dat re- gisseur Maria Peters het ver- haal van de Rotterdamse straatjongen koos voor haar nieuwste film. Kruimeltje is namelijk tijdloos, of zoals Pe ters zelf zegt: „Het is ons ei gen Alleen op de were Id." m mm Prijsvraag ROTTERDAM - De angst voor de overgang naar een nieuw millennium zit er bij een heleboel mensen in. Zal het allemaal wel goed gaan, straks op 31 december? Ar nold Schwarzenegger haakt in End of Days in op deze millenniumvrees. In dit geval geen computers die crashen of vliegtuigen die neerstoren, maar Satan die het voortbe- staan van de aarde bedreigt. Maar gelukkig geeft Schwar zenegger de mensheid hoop. ft" Geoff Farina ROTTERDAM - The Urn uit Rot terdam en Schiedam presenteerde onlangs de tweede cd 'Smithfield Bargain'. De stem van frontman Rini van Willigen is huivering- wekkend, hij speelt geen noot te veel en zijn liedjes snijden diep in de ziel. Tel daarbij het subtiele sli- degitaarspel van Livin' Blues Wil- lem van der Wall op en je hebt een meeslepend geluid dat beweegt tussen rock, blues en roots, zonder dat het een van deze stijlen imi- teert. Ook uniek, maar minder uit- gekristalliseerd, is de muziek die eenmansformatie The Scars uit gi- taar en keel tovert. The Scars heeft een stem die afwisselend melan- cholisch is a la Cave, doorleefd als Waits en gestoord als Beefheart. Als tweede stem jankt, fluistert en schreeuwt zijn gitaar. Het resultaat is een duet op het scherpst van de snede. Dit dubbeloptreden vindt plaats op 9 december in de Vlerk. Het begint om 21.30 uur en kaar- ten kosten tien gulden. Op vrijdag 10 december op het po dium van de Vlerk Geoff Farina. Hij speelt uiterst gevoelige liedjes gewapend met slechts een gitaar, waarop hij de prachtigste loopjes ten uitvoer brengt. Zijn karakteris- tieke stem zorgt ervoor dat het ze- ker de moeite waard wordt. Die- zelfde avond een optreden van Mark Ritsema Trio Raskolnikov. Zoals de bio het verwoord; Raskol nikov heeft 'onbetwist de blues. Dat dit niet altijd tot een poel van somberheid en verderf hoeft te lei- den bewijzen zij met hun muziek, waar de intensiteit en het speelple- zier van afdruipen.' Aanvang 21.30 uur en kaarten kosten vijf rijksdaalders. In Rotown morgen - donderdag - om 22.00 uur het tweede optreden in Nederland van Witness. Eerder hadden zij een succesvolle show op het Crossing Border Festival in Den Haag. Deze viermansformatie uit Engeland brengt ons melancho- lische gitaarpop in de trant van R.E.M. en de Counting Crows. Met hun debuutalbum 'Before The Calm' wisten ze al een plek te sco- ren in het voorprogramma van the Charlatans en dat is niet voor niets. Live is het zeker een verademing voor de oren en daarom mogen ze zich oprecht een van de nieuwe be- loftes voor het komende jaar noe- men. Kaarten kosten 12,50. Gelukkig bestaan ze nog, gitaar- bands uit Belgie. Vooral de band Nova Star, die nu hoog genoteerd staat in de hitlijsten met hun eerste single 'Wrong'. Rotown heeft ze voor hun grote doorbraak nog we- ten te strikken voor een show in Rotterdam, waarna ze zeker de grote festivals zullen bezoeken. Zaterdag is Nova Star te zien op het podium aan de Nieuwe Bin- nenweg. Het optreden begint om 22.00 uur. Voor tien gulden kun je erbij zijn. The Urn ■hhhmi Als ik een stukje over Rotterdam in een reisgids zou schrijven op de volgende manier: 'Rotterdam. Erasmusbrug. Mathenesserlaan. Kop van zuid. Zou u dan denken: Ja, hier krijgt de toerist voeling met m 'n maasstad. Ik denk het niet. Toch ben ik iemand die elke week z.ulke stukjes schrijft. Niet in een reisgidsmaar in bijna alle kranten. Niet over Rotterdam, maar over het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Sinds maart werk ik als pu- bliciteitsmedewerker bij dit orkest, na een studie waarin ik meer naar cd's geluisterd heb, dan in boeken gelezen. Ik had reuze geluk dat er bij een van mijn favoriete orkesten een plekje voor mij vrij was. Ik kon uren gaan klokken met wat ik aljaren voor de lol deed: anderen over- tuigen van de schoonheid van 'mijn' muziek. Het kan zijn dat ik enorm bord voor mijn hoofd heb, maar ik ben daar volgens mij bijna altijd in geslaagd. Het is nog nooit voorgekomen dat mijn vrienden of familieleden niet sterk onder de indruk waren van hun eerste concert of opera. Mijn ouders zijn vooral Stones en Beatles, maar ik heb aan- gehouden en lieve Jagger-mama en goede Lennon-pa hebben hebben dus wel mooi uit eigen beweging een abonnementserie. En een goede vriend van me signaleert een nieuw cd nu vaak nog eerder dan ikzelf. Ik wil u graag allemaal meenemen, maar ja hoe doe je dat. Vaak spreek ik voor een concert af in het Doelencafe. Maar hoe herken ik u dan En als u nog niet zeker weet ofu wel mee wilt dan wil ik u bij het telefonisch afspreken al met heel mijn energievoorraad overtuigen. Binnenkort speelt het orkest bijvoorbeeld Das Lied von der Erde van Mahler. Een zestal liederen voor twee zangers die worden begeleid door zo'n honderd musici op het podium achter zich. Het is een van de meest ontroerende muziekstukken die ik ken. Alle emoties zitten erin, maar een weemoed over de komst van de herfst en het verwelken van de levensbloem overheerst. Het mooiste zijn de momenten waarop de honderd musici tegelijk zo zacht zingen, strijken, blazen en drummen dat het hele publiek gespannen mee- zwijgt. Ditalles wil ik u vertellen. Op mijn discman wil ik u stukjes la- ten horen. Ook van dat wat aan Mahlers werk voorafgaat: The Sha dows of time, dat is opgedragen aan Anne Frank en alle onschuldige kinderen. Maar ja, hoe antmoeten wij elkaar? Om het u toch te kunnen vertellen schrijf ik stukjes in de krant. Elke week, in de uitgaansladder. Maar ik moet dit doen als reisleider: ge- kortwiekt. Geketend aan de omvang van twee regeltjes. Ik schrijf '17 en 19 december. Dutilleux The Shadows of Time. Mahler Das Lied von der Erde. Rotterdams Philharmonisch Orkest. De Doelen. Rot terdam. Serge van Veggel Marketing en publiciteit Philharmonisch Orkest Woensdag 8 december 1999 xq57 door Vincent Wernke „Na De Tasjesdief was ik op zoek naar een leuk nieuw project", ver- telt Maria Peters. „Ik werkte aan twee scenario's - Kladwerk en Kruimeltje. Tijdens het schrijven kreeg ik steeds meer zin om Krui meltje te maken. Kruimeltje is een jongen met een enorme levens- kracht. Hij wordt telkens wegge- stuurd, maar gaat overal tegenin. Dat maakt hem tot een soort held." De film speelt zich af in Rotterdam 1921. Het 10-jarige straatschoffie wordt door zijn verzorgster vrouw Koster - waar hij als baby is achter- gelaten - de straat opgestuurd. Hij haalt kattenkwaad uit, maar is ook eenzaam. Hij verlangt naar een ontmoeting met zijn vader. Het belangrijkste was het vinden van een goede Kruimeltje, vertelt Peters. „Het was heel lastig. We hebben een he- leboel jongens gezien, maar Ruud Felt- kamp bleef als allerbeste over. Hij is he- lemaal Krui meltje, met zijn verschillende kan- ten. Hij is ontroerend, soms boos, maar ook humoristisch. Ruud kon al die registers van wisselende emoties opentrekken." Ze is zeer tevreden met de prestatie van de 10-jarige Feltkamp. Zelfs tegen- over gelauwerde acteurs als Rick Engelkes, Hugo Haenen en Jan DeCleir hield hij zich moeiteloos staande. „Ik heb geboft met hem, zonder een goede hoofdrolspeler had ik deze film niet kunnen ma ken. In die zin rustte er heel veel druk op zijn schouders." Naast het zoeken naar een goede hoofdrolspeler, was ook het vinden van juiste locaties belangrijk. „We hebben allerlei filmbeelden bestu- deerd van hoe Rotterdam er voor mf- Regisseur Maria Peters (rechts) op de set van Kruimeltje, met naast haar hoofdrolspeler Ruud Feltkamp „de ster van de film het bombardement uitzag. Het grappige is dat het heel erg op Am sterdam leek, alleen die haven. Die vind je nergens meer. Dat vond ik heel jammer, want het was een droom om zoiets in de film te heb ben. We hebben nog overwogen om in Polen of Rusland te gaan fil- men, maar dat was veel te duur. We hebben uiteindelijk veel ge- filmd in Dordrecht, maar ook in gedraaid, gelooft Peters dat de sfeer van het boek en haar film de- zelfde zijn. ,,Iedereen die het boek kent, zal de sfeer herkennen. Zo waren er vroeger veel meer men- sen op straat, en ze deden daar ook veel meer. Sjouwden met van alles en nog wat. Dat zit ook in de film. We hebben heel veel aandacht be- steed aan goede figuranten. We zochten geschikte, klassieke hoof- den. Het mocht er niet uitzien alsof we een middelbare school hadden leeg getrok- ken." Delfshaven en andere steden." Bovendien werd gebruik gemaakt van computeranimatie. „Als kind heb ik nog op de Holland-Ameri- kalijn gevaren. Het is moeilijk om zo'n schip te zoeken, en als het al bestaat om het hierheen te halen. Voor die scenes hebben we daar om gebruik gemaakt van compu- tertechnieken. Sommige dingen zijn echt, maar anderen zijn met de computer gemaakt. Zo zijn de Amerika-scenes opgenomen in Volendam. Daar ligt de straat die je ziet. Het lijkt allemaal echt, maar New York is tegen de achter- grond aan geplakt." Ondanks dat het grootste deel van Kruimeltje buiten Rotterdam werd „Ik heb heel erg de lijn van het boek vastgehouden", vertelt Pe ters over de verschillen tussen boek en film. „Er zijn wel dingen veranderd. Zo speelt een heel stuk van het boek in Amerika, waar de vader van Kruimeltje verblijft. In de film zit hij daar ook, maar wat hij daar doet speelt zich vooral in de fantasie van Kruimeltje af. Een boek bewerken tot film is niet makkelijk. Je moet er een filmst- ructuur in aanbrengen. Zo zit de beginscene uit het boek in de film, maar pas nadat je wat meer over Kruimeltje te weten bent gekomen. Dat heeft puur met filmwetten te maken", aldus Peters. De laatste jaren worden steeds meer Nederlandse jeugdboeken verfilmd. Bovendien zijn Neder- foto.MSVP landse jeugdfilms zeer succesvol. „Nederlandse films voor volwas- senen hebben veel concurrentie van Amerikaanse films. Daar kun nen we niet tegenop. Bij jeugd films is dat veel minder. Naast de films van Disney zijn er hier niet zo veel buitenlandse jeugdfilms te zien. Dat komt doordat die films in het Nederlands moeten worden in- gesproken en dat is kostbaar. Ge zien het succes van Nederlandse jeugdfilms, is daar behoefte aan. Maar een film als Kruimeltje spreekt ook volwassenen aan. Het is een echte familiefilm." Maasstad weekbladen heeft een aantal mooie prijzen klaarliggen van de film Kruimeltje. We heb ben onder meer kaartjes voor de film, echte Kruimeltje fleecemut- sen, stripboeken van Kruimeltje en de cd-single van Ruth Jacott met de titelsong van de film. Wie kans wil maken op een van deze mooie Kruimeltje-prijzen hoeft alleen maar antwoord te geven op de vol gende vraag: Rick Engelkes speelt in deze film de vader van Kruimel tje. Eerder was Engelkes te zien in een bekende Nederlandse soapse- rie, waarin hij de rol speelde van dokter Simon. Wat is de titel van deze soap? Stuur uw antwoord naar Maasstad weekbladen, post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Arnold Schwarzenegger in de millennium-thriller End of Days. door Vincent Wernke Bijna aan het einde van End of Days - als de wereld op het punt staat, het nieuwe millennium bin- nen te gaan - staat Jericho Cane (Arnold Schwarzenegger) oog in oog met een beeltenis van de ge- kruisigde Jezus Christus. Satan dreigt een einde te maken aan de beschaving. Met alle mogelijke moeite heeft Jericho geprobeerd dit te voorkomen. Nu de hoop op een goed einde definitief verloren is, ziet hij nog maar een uitweg: back to basics. Hij bidt om een goede afloop, terug naar het geloof dat hij eerder had afgezworen. Het is niet geheel onlogisch dat Hollywood is ingehaakt op de angstgevoelens die het einde van een millennium bij sommige men- sen oproept. Het onderwerp mil- lenniumwisseling houdt de mens heid al maanden - en wellicht zelfs langer - in de ban. Wat moeten we straks doen, als we overgaan van 31 december 1999 op 1 januari 2000? Kunnen we nog wel wat doen of laat de vele apparatuur waar we inmiddels niet meer zon der kunnen ons in de steek? In End of Days gaat de angst nog een stapje verder. Want erger dan de terugkeer van het ultieme kwaad kan het niet. De antichrist heeft zich verscholen in het li- chaam van een zakenman. Hij heeft zijn zinnen gezet op de mooie Chistine (Robin Tunney), die jaren eerder werd geboren met een 'brandmerk' van de duivel op haar lichaam. Als de twee op oude- jaarsavond tussen 23.00 en 0.00 uur gemeenschap met elkaar heb ben, zal dit het einde betekenen van onze beschaving. Door stom toeval raakt de aan la ger wal geraakte, ex-politieman Je richo Cane met zijn partner Chica go (Kevin Pollack) betrokken bij dit alles. In eerste instantie begrijpt Jericho helemaal niets van de bi zarre gebeurtenissen die om hem en Christine heen gebeuren. Maar na een ontmoeting met Satan zelf wordt snel duidelijk dat iets heel bizars staat te gebeuren. Hij zet al les op alles om te voorkomen dat de jonge vrouw in de armen van Satan terechtkomt. Schwarzenegger kennen we vooral van films als Terminator en Total Recall, films waarin hij menselijke machines speelde die voor niets of niemand opzij gingen. Ook in End of Days speelt hij zo'n soort perso nage. De ex-politieman is aan lager wal geraakt na de moord op zijn vrouw en dochter. Hij houdt zich- zelf met detectivewerk en drank in leven. Het lijken cliches, maar ze passen prima in het plaatje van de man die de wereld moet gaan red den van de ondergang. Hij is im- mers niet alleen een vechtmachine, maar ook gevoelig en kwetsbaar. End of Days haakt zoals gezegd handig in op de angst voor de mil- lenniumwisseling. De film intri- geert, mede door de vorm - met heel veel symbolen - waarin regis- seurs Peter Hyams de film heeft gegoten. End of Days had makke lijk weer zo'n handige actiefilm kunnen worden, waarvan er der- tien in een dozijn gaan. Hoewel Schwarzenegger nog steeds geen geweldig acteur is, levert hij met End of Days toch een van zijn be- tere films tot nu toe af. Gezien het feit dat 'het einde' steeds dichterbij komt, zal deze film de komende weken ongetwijfeld veel publiek gaan trekken. Ivo de Wijs en Pieter Nieuwint Literair variete Ivode Wijs schrijft, presenteertenmaaktradio-entelevisieprogramm&s. En zal vanavond een literair uitstapje naar de theaters maken. Hij wordt bege leid door zijn muzikale maat uit zijn vroegere cabarettijd, pianist en zanger Pieter Nieuwint. Van 1965 tot 1979 maakten Ivo en Pieter deel uit van het Kabaret ivo de Wijs. Los van elkaar zijn beiden het podium trouw gebleven. Ivo geeft lezingen en voorlezingen, Pieter treedt op met liedjes van eigen makelij. Af en toe vervlechten zij hun repertoire tot een literair variete met raadselrijmen, oogrijmen en stuntrijmen (door Ivo), nieuwe gezangen en gloedvol pianospel (door Pieter) en een enkel nostalgisch duet als Goed Nieuws, Tristoireof Het Muurtje (door beiden). Het incidentele literair vari ety van Ivo en Pieter is een liefderijk en vreugdevol eerbewijs aan het ge- sproken en gezongen woord. Woensdag 15 december, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,50/fl. 23,-. Erik Brey Dolores Erik Brey is een muzikale amuseur die stijlvol en intelligent entertainment brengt. Na zijn eerste soloprogramma komt hij nu met de nieuwe voorstel- ling Dolores. In zijn nieuwe programma Dolores blijkt Brey nog heel wat noten op zijn zang en in de vleugel te hebben. Muziek is een onuitputtelijke bron en met zijn pianospel, maar evenzeer met zijn stem, tovert Erik Brey in In theateravond een brede waaier aan muzikale stijlen tevoorschijn. Als the- ma zal dit programma het verdriet in de muziek belichtenOpera, Hongaarse Zigeunermuziek, Spaanse flamenco of de Nederlandse smartlap. Want wat ligt er dichter bij de lach dan de traan? Kort en goed: een avond muzikaal en humoristisch vermaak zoals alleen Erik Brey dat kan! Vrijdag 17 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 35,-/fl. 32,50, tweede rangfl. 30,-/fl. 27,50. Ballet van de staatsopera Tatarstan Sneeuwwitje Het Zwanenmeer, Copelia, De Schone Slaapster, De Notenkraker, het zijn alien sprookjes die ons in de vorm van ballet regelmatig worden voorge- schoteld. Ook Sneeuwwitje, het beroemde sprookje van Grimm, leent zich uitstekend voor een avondvullende dansvoorstelling. Het jonge prinsesje, het hof, de kwade stiefmoeder, de prins en natuurlijk de komische dwergen: allemaal karakters die zich prachtig in dans laten vertalen. De inmiddels be roemde balletgroep van de Staatsopera Tatarstan heeft laten zien uitstekend in staat te zijn sprookjes om te zetten in schitterende theaterproducties. Sneeuwwitje is een balletsprookje voor het hele gezin met prachtige decors en uitmuntende dansers. De muziek wordt live vertolkt door het orkest van de Staatsopera. Zaterdag 18 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 55,-/fl. 52,50, tweede rangfl. 51,-/fl. 48,50 (kinderenfl. 40,-). Slagwerk-ensemble Music for drums! De foyer van het VSB Theater a.d. Schie zal deze middag op haar grondves- ten schudden. Het Slagwerk-ensemble van het Rotterdams Conservatorium onder leiding van Richard Jansen (onder meer Slagwerkgroep Amsterdam) maakt haar opwachting! Een spectaculair optreden, met werken van onder meer O' Hana, Miki en Loevendie, waarbij een caleidoscoop aan instrumen- ten valt te beluisteren en te bekijken; een oog en trommelvlies strelend con cert! Zondag 19 december, aanvang 14.00 uur, toegangfl. 18,50/fl. 16,-. Frank van Pamelen Voorspel De champagne staat koud. De klappers liggen klaar. De zaal is besproken. De wisseling van het millennium wordt de climax van de eeuw. We lijken er allemaal klaar voor. Maar is dat ook zo? In zij n derde programma haast caba- retier Frank van Pamelen zich door de laatste voorbereidingen. Als een be- zetene rekent hij af met het verleden, waist hij bestaande ideeen plat en ver- klaart hij de toekomst. En alles lijkt voorspelbaar, behal ve hijzelf. In een on- navolgbare woordenstroom verlicht hij de duistere gedachtengangen in de doolhof van zijn eigen logica. Rappend, zingend, rennend en springend. Zo ontstaat een adembenemende aanloop, een prikkelende proloog, een tinte- lend voorspel op weg naar het ultieme hoogtepunt: de climax van de eeuw. Vrijdag 17 december, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 23,-. Andre Manuel DeKluts (try-out) In zijn zesde programma is het dan eindelijk zover; Manuel neemt geen blad voor de mondMiddels een raamvertelling van het dunste glas neemt Manu el u mee langs diepe afgronden en duistere doorkijkjes die de hulpeloze mens van de twintigste eeuw in een totaal ander daglicht plaatsen. Hij vraagt zich af hoe het komt dat de mensen tot de gru welijkheden in staat zijn, waar- over we dagelijks horen. Door het publiek te confronteren met de ernstige feiten, laat hij zien waarom het leven voor hem toch de moeite waard is. Want Oof we nu in een vluchtelingenkamp terechtkomen of getuige zijn van folteringen, de eerste vraag zal altijd zijn: Valt hier nog wat te lachen? Na tuurlijk! Zaterdag 18 december, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,-. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoofzijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserf 1, van Maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2467467. Het Chukotko-Eskimo Ensemble Ergyron Tot nog toe onontdekt in Europa: de fascinerende, warmbleodige dans en muziek uit Chukotko in Oost-Siberie, op twaalf uur vliegen vanaf Moskou De emotie, krachten mystiek, die deze muziektheatervoorstelling volritue- len uitademt, voert ons naar de ongewone cultuur van de noordelijkste toen- drastreken. Het maakt de voorstelling tot een belevenis, waarbij de lichtheid en de kracht van het pure, nog uren voelbaar blijft. Het repertoire bestaat uit authentieke dans, folkloristische Chukchi en Eskimoliederen. Mythische vertellingen met natuurtitels als Feeding the Sea, Sacrifice of Reindeer en Shaman song typeren het programma. Het beste zijn de mythische vertellin gen uit het culturele erfdeel van de noordelijke volksstammen die uni verseel en herkenbaar zijn voor elk publiek. De muzikanten gebruiken eeu wenoude instrumenten zoals de yayara en de vanny-yayara (bijzonder grote trom mels) en imiteren op wonderlijke wijze de klanken van de fauna: vogels, zeehonden, rendieren en andere dierengeluiden. Woensdag 15 december, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 42,50/fl. 40,-. Tim van der Sluis Oudejaarsconference 1999 Een echte oudejaarsconference van een uniek talent. Tim van der Sluis is de afgelopen jaren uitgegroeid tot politiek en geengageerd cabaretier en laat zich moeilijk vergelijken met zijn collega's. Geen banaliteiten en inhoudlo- ze grappen, maar met een hoge grapdichtheid en ijzersterke liedjes. De hoogte- en dieptepunten van 't afgelopen jaar vliegen aan u voorbij. Tims oudejaarsconference is een terugblik op het nieuws en de actualiteit van het afgelopen jaar met een accent op de Nederlandse politiek. Een actueel over- zicht in het perspectief van de eeuwwisseling en het millenniumprobleem. Een klassieke cabaretvorm in een moderne jas in de traditie van de echte ou dejaarsconference. Donderdag 16 december, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 27,50/fl. 25,-,

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 29