maasstad Een verkenningstochtlangs wijnvelden, kunstschatten en gastronomische hoogstandjes Tekst en foto's: Marielle van de Wetering BOURGONDIE (FRANK- RIJK) - Via een kronkelend weggetje langs prachtige groene weiden, enorme wijn velden en goudgele stroken koolzaad rijden we door Bourgondie. De zon straalt en de hemel is fel blauw wat de vele historische Middel- eeuwse stadjes die we passe- ren nog een extra glans geeft. Wat is Frankrijk toch mooi. De kunstschatten, bloemen- steden, wijnroutes, de afwis- selende natuur en natuurlijk het kostelijke Bourgondische eten maken dit deel van Frankrijk tot een uitstekende vakantiebestemming. 'Ferme Auberge' Kastelen Mosterd Nievre Genieten van het Bourgondische leven Een klein eenvoudig, maar schoon en typisch Frans hotelletje doemt op achter de wijnranken van het stadje Gevrey-Chambertin. 'Hotel des Grands Crus' heet het, niet zo gek in een omgeving waar vele grand era's vandaan komen. Over wijnen gesproken. Daar we- ten ze in Bourgondie wel raad mee. Er zijn meer dan 120 herkomstbe- namingen. Hoe hoger de klasse van de wijnen hoe nauwkeuriger de benamingen op het etiket aan- geven waar ze vandaan komen. Zo gelden de algemene appellations voor een heel gebied of grote delen ervan (bijvoorbeeld AC Bourgog- ne). Vervolgens zijn er de appella tions die per district worden aange- geven. Dit zijn er vijf: Maconnais, Beaujolais, Chablis, Cote de Nuits en Cote de Beaune. De premiers era's zijn de wijnen van een wat betere kwaliteit. Bourgondie kent er meer dan 1.000! De vijfde soort is de grand era. Op het etiket staat alleen de naam van de wijngaard vermeld, zoals Chambertin. Veel Bourgondische wijnboeren maken hun wijnen overigens niet zelf. Dit komt vooral door de ver- snippering van het wijngaardbezit. Gemiddeld bezit een boer te wei- nig hectare om er zelf apparatuur voor aan te schaffen. De boeren verbouwen de draiven en verko- pen die vervolgens aan grote han- delaren, die de dure apparatuur wel bezitten en de bereiding en rijping van de wijn voor hun rekening ne- men. De naam van deze handela- ren wordt altijd op het etiket afge- drakt en dit maakt weer dat de re- putatie van zo'n handelaar dus van groot belang is. Het is een eindje rijden, maar dan heb je ook wat. Op weg naar Beau ne, op een plek waar je het gevoel hebt alleen op de wereld te zijn, bevindt zich de 'Ferme Auberge' als we in de met helium gevulde ballon zo'n 100 meter boven de grond hangen. De ballon zit aan een kabel vast maar kan ook los vliegen. Er kunnen maar liefst 25 mensen tegelijk in. de daken in dezelfde kleurschake- ringen zijn ontworpen. De buiten- kant van dit hotel is niet meer dan een groot grijs gebouw. Eenmaal binnen worden bezoekers zich pas bewust van de rijkdom van de ei- genaar van dit hotel. Met de in- drakwekkende kleuren, vele ka- mers en het prachtige binnenplein. Het hotel van de armen is in 1443 opgericht door Nicolas Rolin en zijn vrouw Guigone de Salins en diende voor de opvang van arme zieke mensen. Het is nu een van de bekendste bezienswaardigheden in de ex-hoofdstad van Bourgondie. In de 'Aero-Beaune' gunnen we Beaune nog een laatste indrakwek- kende blik. Het uitzicht is prachtig In feodale tijden was een be- schermd huis een groot goed. De Bourgondische heren lieten daarom ook stoere, weerbare burchten op- metselen. Deze staan verspreid door heel Bourgondie. Ze zijn vaak verbouwd, want de noodzaak pijlspleten en kanonnenluiken te handhaven verdween in de loop der tijden. Ramen werden verbreed en de defensieve complexen werden metRenaissance-kunstversierd. Er ontstonden statige kastelen die in een sfeer van luxe en weelde opgin- gen. 'Cormatin' is zo'n uit de 17e eeuw afkomstig kasteel. Drie an- tiekhandelaren uit Parijs kochten dit kasteel tien jaar geleden. Het vernais' is een technisch hoog- standje van de mens, maar heeft toch een wild en natuurlijk karakter behouden. Het kanaal loopt over 180 kilometer dwars door bossen. Het is maar goed dat de verhuurder van het vierpersoons bootje een za- klamp meegeeft want in de ellen- lange smalle tunneltjes is het aarde- donker en fris. Bovendien is het wel aan te raden een kussen mee te nemen, want na drie kwartier op dat harde plastic gezeten te hebben, voel je dat goed. Eenmaal in de hoofdstad van Bour gondie, waar deze reis eindigt, brengen we nog even een bezoek aan een traditioneel mosterdwin- keltje. Daar zijn werkelijk alle soorten mosterd te koop in alle prijsklassen! Zo varieert een potje mosterd al gauw tussen de 6 en 200 franse francs. Gastronomisch Dijon van Chaume des Buis. De typisch Franse, Middeleeuwse boerderij staat lonkend boven op een heuvel te wachten op haar gasten. Via een grindpad bereiken we uiteindelijk de twee gebouwen. Het ene ge bouw, waar vier blaffende honden het terrein bewaken, is het huis en het andere dient als restaurant. Hier is het echt genieten van een oer-Bourgondische maaltijd en verdwijnen alle dagelijkse zorgen als sneeuw voor de zon. En daar kan de eigenaresse over meepra- ten. Ooit bekleedde zij een drakke, flitsende baan bij een wereldbe- roemd magazine in Parijs. Van de den op de andere dag liet zij alles achter om hier in Chaume des Buis samen met haar man, die overigens ook een hoge functie bekleedde in Parijs, deze boerderij op te knap- pen en te genieten van het 'een- voudige' leven. Ze hebben nog geen seconde spijt gehad van hun destijds zo drastische beslissing. Alle maaltijden worden op de boerderij gemaakt van producten die zich op de boerderij bevinden. Dit houdt in kraiden en groente uit de achtertuin, varkensvlees van de eigen varkens en natuurlijk verse eieren. De menukaart is dan ook sterk afhankelijk van de seizoenen. De maaltijd is heerlijk en het is moeilijk om bij de gerechten als pate en creme briilee je bord niet af te likken. Als er een stad in Bourgondie is, waarvan de uitstraling zich in fon- kelend goud en robijn uitdrakt, is het wel Beaune. De grote Bour- gognewijnen kenmerken zich door deze kleuren en dit is de hoofdstad van die wijnen en was dat vroeger van Bourgondie. Onder de Middeleeuwse ommuur- de stad bevinden zich ontelbare ge- welfde wijnkelders, waar wijnlief- hebbers raimschoots iets van hun gading vinden. Verder komen de typische kleuren terag in vele historische schatten, zoals bij het 'Hotel-Dieu' oftewel het paleis van de armen, waarvan was zo goed als een bouwval en deze drie hebben het kasteel zoveel mogelijk in de oude staat teragge- bracht. Wandelend door de enor me gangen en vele prachtig gede- coreerde kamers voel je de ge- schiedenis. Zo'n 65.000 mensen bezoeken jaarlijks het kasteel. De handelaren geven zelf de rondlei- dingen. In de Nievre, het groene hart van Bourgondie, is de natuur overal aanwezig; te voet, met de fiets of te paard. Schaduwrijke bospaden en begroeide oevers van meren en ri- vieren nodigen uit voor een ont- spannen of juist actieve vakantie. Het intact gebleven 'Canal du Ni- begint eenvoudig bij dit beroemde potje mosterd en geeft eethuis na eethuis een indrak van de hoog standjes op het gebied van Bour- gondisch eten. Verder sieren het 'Musde des Beaux Arts', de Mid deleeuwse straatjes en vele cultu- rele bezienswaardigheden deze in- drakwekkende stad. Dat Bourgondie veel te bieden heeft mag duidelijk zijn. Op het gebied van eerste klas wijnen, heerlijke maaltijden, historie en natuur. Bovendien is de tempera- tuur tijdens de zomermaanden ju- ni, juli en augustus zeer aange- naam; rond de 28 graden. Kortom, leven als een Bourgondier, dat kan nergens beter dan in Bourgondie zelf!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 31