ijBkI maasstad woik gezond bekeken Vuurwerkveilig het nieuwe millenium in Chopin in zijn salon Muurschildering siert Stedelijk Gymnasium r A MILLENNIUMKNALLER! krant netel SCHIEDAM Vlaardings idee ontaardt in relletjes en vemielzucht Derdeklassers aan de slag Podium Alleenstaanden gezocht! liesbeth van den herik VUURWERKPAKKET ELDERS 44.95, maasstad kerk maasstad weekbladen Regels ■ff f mmmmmmmrn SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 11 december verzorgd door het Toonkunstkoor Schiedam. Onder leiding van dirigente Anne- ke Huitink zingt het koor een gedeelte van zijn vaste repertoi re, waaronder een aantal Christmas Carols. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Samenzang Kerstdisco Vrijwilligers Ruilbeurs Gospelavond Amnesty Labyrintvissen Maaspost niet ontvangen? KINDVRIENDELIJK Woensdag 8 december 1999 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. H. Russcher. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Wtenweerde. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. van der Klaauw. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. T. Zevenbergen. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. de Kie- vit. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Wtenweerde. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. H. Rus scher. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 10.30 uur, ds. H.J. Bruins. Aanvang: 16.30 uur, ds. C.P. Kleingeld. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. W.F. Jense. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Christelijk Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. Aan vang 09.30 uur, ds. A.G. Boog- aard. Aanvang 16.30 uur, ds. A.G. Boogaard. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, eu- charistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Zondag 10.00 uur, eucharistieviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. G. Spelberg. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova'sGetuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede eh vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M.deKoning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur SJITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. E3 E3 p| Idioten, idioten zingen de spreekkoren tegen de ME Door Ger van Veen DEN HAAG/WATERWEG - We wiJlen eigelijk naar het Ma- lieveld om prachtige foto's en dito interviews te maken van de scholieren versus staatssecreta- ris Adelmund. Net als we het veld op willen iopen zien we vele duizenden scholieren hetMalie- veld verlaten om richting bin- nenstad te kiezen. „We gaan los op het binnenhoP', gilt een jon- gen met een honkbalpetje en een adem die het gebruik van vele biertjes verraadt. „We zijn het beu op het Malieveld", zegt een meisje. „Slecht georganiseerd, ik hoorde geen pest. Ze hebben geen enkeie moeite gedaan om ons te vermaken. Op Adelmund wacht ik niet." „We gaan haar halen op het BinnenhoP', scan- deert een collega van het meisje. Hoe dichter we bij het Binnenhof komen, hoe meer er geschreeuwd wordt. Bierblikjes bestijgen de Haagse hemelen en af en toe hoor jeknallen van rotjes. Ook Loesje is goed vertegenwoordigd op de spandoeken. 'Makkers staakt het wildgeraas' iseroptelezen. Maar aan die oproep wordt niet voldaan het geraas wordt steeds wilder, de sfeer grimmiger. De begeleiders van het LAKS (Landelijk Actie Komite Scholieren) hebben het niet meer in de hand. Ze willen de scholieren via megafoons terug- schreeuwen naar het Malieveld. Het mag niet baten. 'We willen Adelmund, we willen Adelmund' wordt er her en der geschreeuwd. Bij het Mauritshuis, de toegang tot het Binnenhof, staan dranghekken met een paar agenten ervoor. „Pers", zegt fotograaf Roger tot 66n van hen. We mogen over de hekken waar al tegen geduwd wordt. De spreekkoren worden steeds heftiger, de hekken wanke- len en gaan om. Roger kan nog net een foto maken en moet dan vluch- ten om niet onder de voet gelopen te worden. Ook de spreekkoren zijn er weer;Fuck the kutsy stem' Op het Malieveld was het aanvankelijk nog rustig. Foto Roger vanderKraan en 'Adelmund we komen je ha len'. Eerst is het nog rustig op het Binnenhof maar als er een onver- laat een ei door een raampje ko- gelt, volgen er meer. Maar niet al- leen eieren, ook broodzakjes, gla- zen bierflessen, blikjes en fruit worden benut om de strijd met het glas aan te gaan. Inmiddels is er een groep ME'ers gearriveerd. „We mogen geen helm op, het zijn nog kinderen, vredelievend en on- gevaarlijk'reageert edn van hen cynisch op de onbedek- te herman- dadsche- dels. Een fo tograaf die een blikjes- gooier wil fotograferen loopt een paar Hap pen op. Een jongen die naar huis wil, kan niet. Het Binnenhof is aan twee kanten door de politie afge- sloten. „lk wil hier niet meer aan meedoen. Ik wil naar huis, dit is to- tale onzin", huilt hij bijna tot de sterkearmderwet. „Alsjezogroot bent om hier te zij n, moet je ook de consequenties ervan dragenant- woordt de ME' er laconiek. De be geleiders van het Laks werken zich in het zweeten pogen de scho lieren van het Binnenhof weg te krijgen. Hetlukt. Onder een regen van blik en glas verkassen ze via een glazen doorgang naar de Hof- plaats. De ravage is enorm, tiental- len ruiten zijn gesneuveld, 66xi ligt erzelfs uit zijn sponningen. Vanaf de Hofplaats worden de eerste ste- nen gegooid. Nu de andere ingang van het Binnenhof vrijgegeven is, arriveert ook de landelijke pers. ten Camera's draaien en zien hoe een nieuw peloton ME'ers en de bere- den politie arriveert. Nu wel met helmen, schilden en wapenstok. Een steen spat vijf centimeter naastmij uiteenintientallenkleine brokjes. Journalisten duiken weg en kruipen na het klinkersbombar- dement weer uit hun schulp om hun aantekeningen te maken. De infiltratie van een aantal plaatselij- ke raddraaiers is een feit. Een ama- teurfotograaf levert zijn rolletje in bij de politie om het bewij s te leve- ren van een tweede fase veldslagje. De ME dringt de meute terug na een aantal charges. Nog steeds wordt er gegooid met straatstenen. „Jon- gens, ga naar huis, het is afgelo- pen"gebiedtde MEcommandant doorde microfoon. 'Idioten, idio- scanderen deopstandelingen hem retour. Na veel glas, steen en enkeie kleine brandjes wordt het rustiger en besluiten wij nog even een kijkje te nemen bij het Malie veld waar Adelmund en Rosen- mbllcr tot struif werden gedegra- deerd. Groepjes scholieren zijn op weg naar de bussen. Een groep uit Em- men praat nog wat na. Wij vragen hoe'ze het vonden. „Ach. ik be- grijp niet dat ze met eieren zijn gaan gooien", verwoordt een meisje. Als die raddraaiers er niet waren zou het een fantastische dag zijn. Ik heb zo'n respect voor het Vlaardingse stakingscomite, een geweld;ge organisatie en een ge- weldige actie." ,,Wetenjulliedan niet wat er in de binnenstad ge- beurd is", vragen wij. Ze weten het niet. Roger laat hen de foto's bekijken. Ze zien de stenen, de charges, het geweld. Een meisje barst in tranen uit: „Kut, hetzijn al- tijd weer die kutmacho's die het verzieken." WATER WEG - Het aftellen is be- gonnen. De laatste december- maand van deze eeuw is een feit. Het jaar 2000... Er wordt veel over gepraat. Vooral over het oplossen van het milleniumprobleem. Wat er precies goed gaat en wat niet. We weten het pas achteraf, maar een goede voorbereiding is het hal ve werk. Dat geldt ook voor het inkopen en afsteken van vuurwerk. De ver- wachting is dat het feesten massa- ler en uitbundiger zal zijn dan an dere jaren. De kans dat meer men- sen vuurwerk zullen afsteken en dat de verkoop van vuurwerk ver- der zal stijgen is groot. Daarom is het belangrijk om de regels voor het veilig afsteken van vuurwerk nog eens onder de aandacht te brengen. - vuurwerk kopen toegestaan vanaf 16jaar - kopen van vuurwerk alleen toe gestaan bij erkende vuurwerkhan- delaar - verkoop toegstaan op woensdag 29, donderdag 30 en vrijdag 31 de cember - afsteken van vuurwerk op vrijdag 31 december van 10.00 uur's mor- gens tot 02.00 uur 's nachts. - afsteken mag alleen zonder ande re mensen of dieren overlast te be- zorger Vooral jongeren tussen de 12 en 18 jaar overtreden de regels nog wel eens. Voor hen is een speciale HALT-procedure ontwikkeld. Ook zijn er enkeie algemene ge- bruiksregels voor het veilig afste ken van vuurwerk. Enkeie daarvan zijn: - draag geen kleding van nylon, maar van wol, katoen of leer - gebruik voor het aansteken een aansteeklont, eventueel een sigaar, geen lucifers of een aansteker. - legaal vuurwerk is te herkennen aan de Nederlandse handleiding - na het afsteken een veilige af- stand aanhouden van zes meter - vuurwerk dat heeft geweigerd nooit meer gebruiken - strijkers zijn illegaal en dus ver- boden GezonderWijs is een publicatie van GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis, Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord, Regio- naal Patienten/Consumenten Plat form Rijnmond, R1AGG Rijnmond Noord West en het Schieland Zie kenhuis. SCHIEDAM - De bekende pianist Rian de Waal geeft vrijdag 10 december een Chopin-recital in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeen schap NPB aan de Westvest 90. De Waal heeft een afwisselend programma samengesteld met onder andere de tweede ballade, Nocturnes, de Polonaise Fantasie en variaties op een thema van Mozart. Losse kaarten kosten fl. 22,50 en fl. 20,-, het concert begint om 20.15 uur. Voor kaartverkoop en programmafolders kan gebeld worden met de VVV Schiedam, tel. 473 30 00. SCHIEDAM - Het Stedelijk Gym nasium is sinds kort opgesierd met een muurschildering die de derde klassers van de school zelf ge- maakt hebben. Maandag 6 decem ber werd het object op feestelijke wijze onthuld. De derde klassen van het Stedelijk Gymnasium hebben dit jaar in het kader van de Cultuurkaravaan, een project van de Dienst Educatie Schiedam, gekozen voor het pro ject Muurschildering. Voordat de leerlingen met verf en kwast aan het werk gingen, werd eerst de Stichting Sonas uitgenodigd een gastles te komen geven over het onderwerp muurschilderen en de geschiedenis van muurschilderin- gen. Vervolgens werd een teke- ning gemaakt naar aanleiding van de Griekse mythologie. Deze wer den samengevoegd tot 66n groot ontwerp dat de definitieve schilde- ring zou worden. Drie weken later kon het ontwerp in 66n dag tijd op platen worden gezet, die de Stichting Sonas ophing in het trappenhuis van het Stedelijk Gymnasium. SCHIEDAM - In Podium cafd De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven treedt zaterdag 11 december de band 'Blijf Lief op. Absoluut geen cover-band, met aandacht voor de Engelstalige teksten in prettige melodieuze songs. Vanaf 22.00 uur, toegang gratis. Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesburo. Wij beschikken over een omvangrijk bestand van partner- zoekenden in heel Zuid-Holland. Vraag voor meer informatie of onze gratis brochure: 0186-604394. relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerland 52 SCHIEDAM - In de Hoeksteen- kerk (hoek Warande/B.K. laan) is zondag 12 december een kerstsa- menzang. Wie komt kan zelf de liederen opgeven die vervolgens samen gezongen worden. De sa- menzangavond begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein organiseert zaterdag 18 december een scala aan activiteiten in het kader van kerst. Voor kinde ren van vier tot en met twaalf jaar worden van 13.00 tot 14.30 uur kerstfilms gedraaid en is er vanaf 17.00 uur een lampionnenoptocht. Voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar is er van 18.30 tot 20.30 uur een kerstdisco. Van 21.00 tot 23.00 uurls er een disco voor kin deren van 13 tot en met 17 jaar. De entree voor de disco bedraagt fl. 2,50. De andere activiteiten zijn gratis. SCHIEDAM - Het Tienerwerk in Nieuwland zoekt enthousiaste vrij willigers voor diverse activiteiten in de wijkcentra Dreesplein en Wi- bautplein. Er wordt gezocht naar mensen die leerlingen van zowel basis- als voortgezet onderwijs kunnen helpen in de 'huiswerk- klas' op donderdagavond. Ook is er een DJ nodig voor de maande- lijksedisco-avond. Tenslotte wordt ook gezocht naar mensen die het leuk vinden gastheer of -vrouw te zijn voor tieners op woensdagmid- dag. Voor meer info: Adeline Treurniet, tel. 473 86 71. SCHIEDAM - Dienstencentrum De Vier Molens organiseert zon dag 12 december een ruilbeurs voor postzegels. munten, telefoon- kaarten en ansicht- en prentbrief- kaarten. Er wordt gratis getaxeerd en ook de toegang is gratis. De beurs begint om 13.30 uur. SCHIEDAM - The Griffin Singers treden zondag 12 december op in de Dorpskerk aan het Noordeinde in Schiedam-Kethel. De Griffin Singers is een inspirerende groep met een niet alledaags repertoire dat deels in het teken staat van de komende kerstviering. Het optre- den begint om 19.00 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Amnesty Interna tional staat zaterdag 11 december tussen 10.00 en 13.00 uur in de bi- bliotheek aan het Bachplein met kerstkaarten. ledereen kan zo'n kaart kopen en er een persoonlijke groet op zetten. Amnesty stuurt de kaarten vervolgens naar diverse gewetensgevangenen zodat ook zij nog een steuntje in de rug krijgen tijdens de kerstdagen. SCHIEDAM De Schiedamse Aquarium- en Terrariumvereni- ging Natuurgenot in huis organi seert maandag 13 december een dia-band lezing over labyrintvis sen. Labyrintvissen zijn uniek om- dat ze niet, zoals andere vissen, ademhalen door hun kieuwen. De lezing wordt gehouden in Het Stekkie in de W.H. Vliegenstraat 70. De toegang is gratis. De muurschildering met als thema 'Griekse mythologie'siert sinds kort het trappenhuis van het Stedelijk Gymnasium. Foto R°9er van der Kraan Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 onder toezlcht volkomen veilig; groot pakket bestaande uit: knaltouwtjes, diverse soorten sterretjes, party-pistolen, knalerwten enz. verkoop Keen vanaf I6jaar SCHIEDAM: Broersveld 67-76 (naast Bas v/d Heijden) Jan des Bouvrie is lyrisch over onze stad en bewijst dit met een vol- gende aankoop: de Roelantspanden aan de Korte Haven. Tevens maakt hij bekend dat de Korenbeurs wit geschilderd wordt zodat het monument een positievere uitstraling krijgt. En als iemand daar verstand van heeft -gezien zijn succes als ondernemer en designer- dan is dat wel onze Jean van de Ossenstal. Deze man is zelf een mo nument en heeft een uitstraling! Juist van deze twee zaken -monumenten en smaak- denkt de poli- tiek ook verstand te hebben. Immers wat stelde de grootste opposi- tiepartij voor tijdens de jaarlijkse begrotingsdebatten? 1. de titel 'monument' voor een nieuwbouwkerk en 2. de eis tot beilindiging van de 'uitstraling' van een ander kerkmonument. Fractievoorzitter Paul van M. wil namelijk de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan behouden en restaureren. En dat niet alleen, tevens wil hij dat een ander 'echt' monument, de Havenkerk, geen uitstraling meer mag hebben. Antwoord van B en W: de kerk onder aan de Vlaardingerdijk is van na de oorlog, niet beeldbepalend en derhalve geen monument. En omdat de leeg- staande kerk niet rendabel te maken valt door verhuur, is sloop on- vermijdelijk. Bovendien is dringend geld nodig voor 'echte monu menten als Grote Kerk, Jacobuskerk en Havenkerk. Die laatste kerk heeft de toorn van de kerkenpartij ontstoken het- geen zij met de volgende woorden onderstreept: „De uitstraling van deze kerk is foeilelijk met die neon-verlichting: een monument on- waardig!" Gevolgd door de dwingende vraag aan de Wethouder: wanneer wordt dit aangepakt? verslag openbare raadsvergadering 9 november van dit jaar). Antwoord van het College: de verlichting gaat per januari 2000 weg. Geen reden wordt gegeven, er volgtgeen debat en de politiek schijnt dit raadsbreed met de spreker eens te zijn. Beste lezers, neem de moeite om die 'foeilelijke neonverlichting' eens met eigen ogen te bekijken. Zie hoe de ramen van de Haven kerk versierd zijn met een dun draadje paarsblauw licht. Dat op het middenraam een rood kruis is gepiakt die bij aanlicliten een zachtrode gloed verspreidt. En vraag jezelf af: Is dit nou foeilelijk? Frank Willemse P. S. Bent u ook zo benieuwd wat die Paul van M. eigenlijk vindt van de verfplannen van Des Bouvrie?

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3