Kerstcircus blijft vernieuwen maasstad podium theater schie theater de teerstoof Scrooge Co. BV is moderne versie van A Christmas Carol Poezie en dansende dynamiek zorgen voor spectaculair kader ROTTERDAM - Scrooge Co. BV wordt alweer de elfde voorstelling van Theater Maatwerk. Op vrijdag 17 de cember vindt de try-out plaats van deze nieuwe pro- ductie. Theater Maatwerk - dat bestaat uit mensen met een verstandelijke handicap - is erg populair in Rotterdam en omstreken. Ook bij het kerststuk Scrooge Co. BV - een moderne versie van Charles Dickens' Christmas Carol - verwacht regisseur Willem le Mair van Maat werk weer voile zalen. ROTTERDAM - Het Kerst circus in Ahoy' heeft ook dit jaar weer een reputatie hoog te houden. Ieder jaar slaagt het circus erin het publiek te verrassen. Dat moet ook wel, want van alle bezoekers valt meer dan de helft onder een jaarlijks terugkerende 'harde kern'. Vrijdag 17 december vindt de premiere plaats van de 29e editie. Verzin dan nog maar eens iets origineels. Toch lijkt circusproducent Fernand Banning ook dit jaar in die missie te slagen. Woensdag 15 december 1999 57 Zoals elk jaar wanneer de jaarwisseling nadert, wordt ook nu veelvuldig teruggeblikt op het afgelopen jaar. Omdat het deze keer niet alleen om het einde van een jaar, maar zelfs om het einde van een eeuw en een millennium gaat is er een heleboel om op terug te zien. Reden genoeg voor allerlei overzichten. cd's met de muziek van de eeuw. boeken met de belangrijkste ontwikkelingen van de afgelopen 100 en 1000jaar. de mooiste foto's, de meest spraakmakende mensen, de beste auto's, de succesvolste films van de afgelopen periode. Vooruitgekeken wordt er ook, maar veel meer dan een horo- scoop waarin de ontwikkelingen op het gebied van relaties en werk voor de komende jaren worden voorspeld, hoeven we nor- maal gesproken niet te verwachten. Dit jaar is het echter anders. De Kunsthal Rotterdam sluit het verleden af met de toekomst. De Kunsthal besluit deze eeuw en dit millennium met een blik vooruit naar de 24e eeuw. Want op 18 december opent in de Kunsthal de spectaculaire tentoonstel- ling STAR TREK: The Federation Science. De futuristische we- reld van de populaire televisieserie STAR TREK vormt de basis voor een tentoonstelling vol wetenswaardigheden op het gebied van techniek, astronomie en ruimtevaart. Bovendien worden in de Kunsthal voor het eerst de originele kostuums uit de verschillende STAR TREK-series aan het Ne- derlandse publiek getoond. De tentoonstelling duurt tot en met 2 april 2000. Terwijl ik thuis's avonds huisje-boompje-beestje speel in de 20e eeuw, vertoefik overdag tijdens rnijn werk in de Kunsthal in de 24e eeuw. In een verduisterde zaal van duizend vierkante meter waarin sterren en lichteffecten zijn geprojecteerd, waan ik me in de ruimte. Ik kan daar navigeren door een asteroideveld, een stemcomputer programmeren, mezelf veranderen in een Kling- on, me virtueel naar een andere planeet laten 'beamenof het commando voeren over het Starship Enterprise. En terwijl ik nooit naar de televisieserie STAR TREK heb gekeken, word ik er nu door gegrepen. Een trekkie zjal ik niet worden. maar wel een beetje fan: Beam me up, Scotty! Het zal u daarom waarschijnlijk niet verbazen dat ik u ga aan- raden naar STAR TREK: The Federation Science te gaan. Het is een ideaal gezinsuitstapje tijdens de Kerstvakantie. Uw kinde- ren kunnen hun horizon verbreden door leerzame uitstapjes te maken naar de toekomst. Er kan worden geexperimenteerd met echte wetenschappelijke idee'en en technologies. De 30 modu les die staan opgesteld vragen erom te worden aangeraakt en bediend: hands-on, dus! Anouk Glaudemans Hoofd communicatie Kunsthal Rotterdam door Bart Vlietstra Velen stonden al versteld van het professionalisme en de expressieve kwaliteiten van de Maatwerkac- teurs, die volgens Le Mair ieder jaar beter worden. De laatste pro- ducties Griezels en Repelsteel be- zorgden het theatergezelschap een redelijke naamsbekendheid in de maasstad. Ook Amsterdam liep de ze zomer warm voor Maatwerk. „Op onze straattheaterproductie't Ros in het Vondelpark kwamen honderden mensen af, die na af- loop een staande ovatie gaven", aldus Le Mair. Dertien jaar geleden werd Theater Maatwerk door Koert Dekker op- gericht. Hij werkte met verstande- lijk gehandicapten in een gezins- vervangend tehuis en gaf bij wijze van experiment enkele dramales- sen aan zijn groep. Hij ontdekte daarbij dat enkelen over een bij- zonder acteertalent beschikken en besloot daarom om een theater op te starten, speciaal voor verstande- lijk gehandicapten. Dekker ging daarbij uit van een hoog professio- neel niveau, omdat je dan de beste voorstellingen krijgt en om de geldschietende stichting Pameijer- Keerkring te overtuigen. Deze opzet bleek een succes. De professionele standaard is dan ook bovengemiddeld te noemen. Op dit moment bestaat de productiekern uit twaalf vaste acteurs. Zij hebben de beschikking over een artistiek en een zakelijk leider (tevens re- gisseurs), een speldocent, diverse freelancedocenten voor de onder- delen stem en muziek en tijdens de producties vaste aanvulkrachten voor licht en geluid. De acteurs worden geselecteerd aan de hand van strenge criteria op het gebied van onder meer expres sieve vermogens, fantasie en uit- straling. Bij de selectie telt li- chaamstaal zelfs zwaarder dan het verstandelijk, rationeel niveau van de acteurs. ,,Veel van onze spelers draaien al jaren mee en hebben een soort 'lichaams-acteertaal' ontwik- keld", legt Le Mair uit. „Daarmee compenseren ze hun vaak mindere spraakvermogen. Aangezien alle acteurs een verstandelijke handi cap hebben vallen op het toneel die handicaps weg. Door het enthousi- asme en de overtuiging die de ac teurs uitstralen, maakt hun spel zelfs meer los bij het publiek dan andere toneelgezelschappen. In het begin moeten de toeschouwers wel altijd even wennen aan onze voor stelling, maar daarna reageren de meesten zeer enthousiast." Dat de 'formule Maatwerk' aan- slaat, blijkt ook uit het feit dat el ders in het land dergelijke theater- gezelschappen zijn opgericht. „En dat is echt iets van de laatste tijd, want nog niet zo lang geleden be- stond nog het idee dat verstande lijk gehandicapten helemaal niets konden", aldus de regisseur. Maatwerk als succesvolle banbre- ker dus. Zeer succesvol zelfs, want zowel de binnen- als de straatpro- ducties worden goed bezocht. Serieuze theaterrecensenten zijn nog niet bij Maatwerk te gast ge- weest. „We voeren een soort ge- vecht met de pers. Ze maken wel vooraankondigingen en dergelijke, maar schrijven geen recensies. 'Hoe moet ik dat recenseren en waar moet ik het het mee vergelij- ken', vragen ze me dan, als ik ze erop aanspreek. Dan zeg ik ge- woon: 'kom maar op'. Schrijf ons desnoods de grond in. Dat willen ze juist niet, want dan zijn ze bang dat ze hun handen branden. Maar een theater dat een staande ovatie in het Vondelpark scoort, verdient toch een eerlijke recensie?' Le Mair verwacht dat ook nu weer veel theaterliefhebbers de weg naar de Willem Buytenwechstraat zullen vinden. Voor Scrooge Co. BV is het kleine theater aldaar grondig verbouwd. In deze bewer- king van Christmas Carol heeft Le Mair gekozen voor een moderne aanpak. De vrek Ebenezer Scroo- geblijft een nare man maar nu in de gedaante van een gewiekste beurs- man inclusief maatpak en mobiele telefoon. Zijn klerk Bob wordt uit- gebuit en diens zoon, kleine Tim, is ook bij Maatwerk op sterven na dood. Uiteraard komt alles goed want kerst zonder goed einde zou toch onmogelijk zijn, of toch? Scrooged Co BV is van 17 tot en met 30 december te zien in Theater Maatwerk, Willem Buytewechs- traat 42. Voor meer informatie: 010-276.30.39. Erik Brey Dolores Erik Brey is een muzikale amuseur die stijlvol en intelligent entertainment brengt. Na zijn eerste soloprogramma komt hij nu met de nieilwe voorstel ling Dolores. In zijn nieuwe programma Dolores blijkt Brey nog heel wat noten op zijn zang en in de vleugel te hebben. Muziek is een onuitputtelijke bron en met zijn pianospel, maar evenzeer met zijn stem, tovert Erik Brey in 66n theateravond een brede waaier aan muzikale stijlen tevoorschijn. Als thema zal dit programma het verdriet in de muziek belichten. Vrijdag 17 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 35,-/fl. 32,50, tweede rangfl. 30,-/fl. 27,50. Ballet van de staatsopera Tatarstan Sneeuwwitje The Sorts foto: James Wall Het verjongde Deep River Quartet bestaat uit een baszanger, een bariton, een eerste en een tweede tenor. De vocale groep weet al 25 jaar als geen an- der een publiek van alle leeftijden tot totale extase te brengen. In dit nieuwe theaterconcert laten de vier zangers hun swingende interpretatie horen van de mooiste traditionals en carols, gebracht in de specifteke, gloedvolle stijl van de groep. Het unieke geluid, de perfecte voordracht en de verrassende eigen interpretaties van het kerstrepertoire zorgen voor warmte en sentiment in de mooiste tijd van het jaar. Woensdag 22 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 35,-/fl. 32,50, tweede rangfl. 31,-/fl. 28,50. Frank van Pamelen Voor spel De champagne staat koud. De klappers liggen klaar. De zaal is besproken. De wisseling van het millennium wordt de climax van de eeuw. We lijken er allemaal klaar voor. Maar is dat ook zo? In zijn derde programma haast caba- retier Frank van Pamelen zich door de laatste voorbereidingen. Als een be- zetene rekent hij af met het verleden, waist hij bestaande ideeen plat en ver- klaart hij de toekomst. En alles lijkt voorspelbaar, behalve hijzelf. In een on- navolgbare woordenstroom verlicht hij de duistere gedachtengangen in de doolhof van zijn eigen logica. Rappend, zingend, rennend en springend. Zo ontstaat een adembenemende aanloop, een prikkelende proloog, een tinte- lend voorspel op weg naar het ultieme hoogtepunt: de climax van de eeuw. Vrijdag 17 december, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 23,-. Andre Manuel De Kluts (try-out) In zijn zesde programma is het dan eindelijk zover; Manuel neemt geen blad voor de mond. Middels een raamvertelling van het dunste glas neemt Manu el u mee langs diepe afgronden en duistere doorkijkjes die de hulpeloze mens van de twintigste eeuw in een totaal ander daglicht plaatsen. Hij vraagt zich af hoe het komt dat de mensen tot de gruwelijkheden in staat zijn, waar- over we dagelijks horen. Door het publiek te confronteren met de ernstige feiten, laat hij zien waarom het leven voor hem toch de moeite waard is. W ant Oof we nu in een vluchtelingenkamp terechtkomen of getuige zijn van folteringen, de eerste vraag zal altijd zijn: valt hier nog wat te lachen? Na- tuurlijk! Zaterdag 18 december, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,-. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoofzijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserfl, van Maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2 467 467. Vicious Visjes foto: Robert Molema ROTTERDAM - Nederpop is de laatste jaren steeds populairder ge- worden. Twee bands die komend weekeinde in Nighttown te zien zijn bewijzen dat ieder op hun ei gen manier. Zo hebben de punk- rockers van de Heideroosjes een vaste schare fans om zich heen verzameld, die helemaal opgaan in de veeltalige - Engels, Nederlands en soms Duits - muziek van de Limburgers. Rammen, hakken, za- gen en spuwen. Wie dat wil mee- maken is zaterdag welkom in Nighttown. Het begint om 20.00 uur met voorprogramma I Against I en kaarten kosten 15 gulden. Een dag later op hetzelfde podium opnieuw een band uit Limburg: Volumia! Deze band presenteerde onlangs de nieuwe cd 'Wakker', die net als hun eerste cd op veel bijval kan rekenen. Voorman Xan- der de Buisonje is het gezicht van de band. Zo vlak voor de feestda- gen een welkom cadeau voor de fans, die de Nederlandstalige tek- sten in grote getalen zullen mee- zingen. Aanvang 21.00 uur. Kaar ten kosten drie tientjes. Van een heel andere orde zijn The Sorts, morgen - donderdag - te zien in de Vlerk. Overheerlijke, dyna- mische, jazzy instrumentale num- mers compleet met blazers. Lekker om bij weg te dromen, of beter nog, een dansje op te wagen. Twee van de drie originele Sorts leden begonnen hun muzikale carriere in de hardcore bands Hoover en Rain Like the Sound of Trains. Van die bands is muzikaal weinig terug te vinden in The Sorts, maar de ener- gie en opwinding die hardcore zo eigen is, is nog wel degelijk aan- wezig. Het optreden begint om 21.30 uur, entree 10,-. Ooit was er zoiets als Noordkust- rock. Jarenlang hoor je niks en plots duikt daarboven weer eens een band op die ver boven het NAP uitstijgt. Zo'n band is Vicious Visjes, vrijdag te zien in de Vlerk. Geheel in de traditie van Groning- se bands: een obscure naam en een visie op muziek die de gemiddelde randstedelijke inbreng wegspoelt. Vooraf is het Rotterdamse Fever- dream te zien, met noise/wave en pop in de traditie van Sonic Youth. Ook deze dubbelshow in de Vlerk begint om 21.30 uur. Voor een tientje kun je erbij zijn. De Baroeg heeft op zaterdag 17 december een alternatieve dans- avond, met medewerking van de dj's Yo en Nevermind, aanvang 21.00 uur. Ze draaien van postgrunge tot chemicalbeats. Het is de afscheidsavond van Yo, en tree vijf gulden. Op zaterdag 18 december, zaal open 19.00 uur, aanvang 20.00 uur is er een Club Regionale Metale Speciale met Kurb Saatus (melodieuze death- metal), Lost Serenity (technische metal), Avyeron (melodieuze me tal) en Officium Triste. Van de laat ste drie bands zijn er recentelijk cd's uitgekomen. Entree 7,50. De Baroeg is van 19 december tot en met 6 januari gesloten. In Rotown zaterdag Holly Golight- ly, de frontvrouw van The Head- coatees. Het geluid dat u kunt ver wachten deze avond is een afsplit- sing van die typische Billy Chil dish sound, zoals Thee Milksha kes, Mighty Caesars en Headcoats ook al klonken. De bewuste cult- muzikant/schrijver/kunstenmaker uit Kent zal er deze avond zelf ook bij zijn op het podium in de bege- leidingsband van Holly Golightly. Kaarten kosten vijf rijksdaalders en vanaf 22.00 uur ben je welkom. Een dag later op hetzelfde podium een Led Zeppelin sessie met Ro nald v/d Feer, Joeri Rook, Peter lessen en Mark Ritsema. Aanvang 22.00 uur en de toegang is hele maal gratis. door Bart Vlietstra Vorig jaar was een spectaculaire luchtshow het uithangbord van het 'grootste circus van Europa'Tien- tallen luchtacrobaten, equilibristen en trapezewerkers vlogen door de lucht onderwijl de meest bizarre houdingen en sprongen uitvoe- rend. Spektakel, spanning en sen- satie golfden door het tot 'circus- tent' omgebouwde sportpaleis. Na- deel was natuurlijk dat zo'n show dit jaar niet meer opgevoerd kan worden. De verrassing is er im- mers af en de programmeurs zijn ervan overtuigd dat zo'n act niet meer overtroffen kan worden. Enkele maanden geleden zijn daar om de repetities van een ballet- groep van zes mensen onder lei- ding van choreografe Svetlana Streicher van start gegaan. Poezie (van het orkest en zangeres Ingrid Catrin) en dansende dynamiek moeten voor de overgangen tussen de acts gaan zorgen. Om de samen- hang nog verder te perfectioneren zullen de ballerina's ook mee blij- ven dansen als de nummers zijn begonnen. De organisatie is ervan overtuigd dat het prachtig wordt, want de danseressen hebben erva- ring opgedaan in de piste van het circus Louis Knie. Ook van dit beroemde Oostenrijk- se circus afkomstig is Louis Knie junior. En daarmee is meteen de meest in het oog springende naam genoemd van de line-up van het Kerstcircus '99. Fernand Banning is bijzonder trots dat hij de domp- Da Canadees Mr. Kai wandelt op zeer uitzonderlijke wijze het Kerstcircus Ahoy'binnen. teur en zijn dierlijke gevolg heeft weten vast te leggen. Knie junior zal een spectaculaire act opvoeren met acht Arabische hengsten en een scala aan exotische dieren zo als zebra's, kamelen en emoes. De 24-jarige dompteur komt uit foto: Ahoy' Rotterdam naars. Zeven generaties later bezit- ten verschillende Knie's het Zwit- serse Nationale Circus en Louis Knie senior het Oostenrijkse Na tionale Circus. Ook Louis Knie ju nior kreeg het circus-virus met de paplepel ingegoten. Al op vijfjari- een geslacht dat al twee eeuwen actief is in de circuswereld. Zijn voorvader Friedrich Knie begon in 1806 met een eigen groep kunste- ge leeftijd reed hij door de pistes op de rug van een olifant. Op dit moment is hij plaatsvervangend di- recteur in het circus van zijn ou- ders. Zijn gewilde act - met zijn ge- liefde dieren - is dit jaar voor het eerst in Ahoy' te zien. Een andere topact wil Banning het liefst zoveel mogelijk geheimhou- den. Het gaat om een Canadees die zich Mr. Kai noemt en volgens de geruchten op zijn kop kan lopen. Voor zijn wandeling schijnt de beste man het plafond van het achttienmeterhoge circustheater te hebben uitgekozen. Een andere Noordamerikaanse act is Daniel Rafael, die elf volwassen tijgers heeft omgeturnd tot volgzame kat- jes. En dat is met het oog op de al eerder gememoreerde ballerina's maar goed ook. De acrobaten van dit jaar komen traditioneel voornamelijk uit Rus- land. De 'luchtmacht' bestaat uit The Bondari Troupe en het duo Volkov-Goryacheva. De grond- troepen worden gevormd door de elf koppende tellende springplank- groep van Vladimir Doveyko seni or. Om het mondiale karakter com pleet te maken strikte Banning ook de Mapapa African Acrobats. De ze groep heeft de nodige ervaring opgedaan bij diverse basketbal- toernooien in Amerika. Een andere act die affiniteit met de sportwe- reld heeft is Serge Percelly; een jongleur met tennisrackets. Hij was eerder te bewonderen bij het ABN- Amro Tennistoernooi. Alle genoemde acts en vele ande- ren maken hun debuut in het sport paleis, maar waren eerder actief over de hele wereld. „Ze genieten overal een geweldige reputatie", meldt Banning trots. ,,Ik geloof dat alleen de Italiaanse clowns Gianni en Darix hier vorig jaar hebben op- getreden. Zij keren terug met een compleet nieuw repertoire. Zelfs spreekstalmeester sinds jaar en dag - Maurice Veldkamp - is vervan- gen door de balletgroep. Alleen bij het begin en voor de finale, die dit jaar ook al heel anders wordt, zal hij eventjes van stal worden ge- haald." Het kerstcircus doet zijn vernieuwende reputatie dus ook (lit jaar weer eer aan. Kerstcircus Ahoy' van 17 tot en met 30 december. Kaarten zijn ver- krijgbaar aan de kassa van Ahoy van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Reserve- ren: 010-293.33.33. Het Zwanenmeer, Copelia, De Schone Slaapster, De Notenkraker; allemaal sprookjes die ons in de vorm van ballet regelmatig worden voorgeschoteld. Ook Sneeuwwitje, het beroemde sprookje van Grimm, leent zich uitstekend voor een avondvullende dansvoorstelling. Het jonge prinsesje, het hof, de kwade stiefmoeder, de prins en natuurlijk de komische dwergen: allemaal karakters die zich prachtig in dans laten vertalen. De inmiddels beroemde balletgroep van de Staatsopera Tatarstan heeft laten zien uitstekend in staat te zijn sprookjes om te zetten in schitterende theaterproducties. Sneeuwwit je is een balletsprookje voor het hele gezin met prachtige decors en uitmun- tende dansers. De muziek wordt live vertolkt door het orkest van de Staats opera. Zaterdag 18 december, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 55,-/fl. 52,50, tweede rangfl. 51,-/fl. 48,50 (kinderenfl. 40,-). Slagwerk-ensemble Music for drums! De foyer zal deze middag op haar grondvesten schudden. Het Slagwerk-en semble van het Rotterdams Conservatorium onder leiding van Richard Jan- sen (onder meer Slagwerkgroep Amsterdam) maakt haar opwachting! Een spectaculair optreden, met werken van onder meer OHana, Miki en Loe ven- die, waarbij een caleidoscoop aan instrumenten valt te beluisteren en te be- kijken; een oog en trommelvlies strelend concert! Zondag 19 december, aanvang 14.00 uur, toegangfl. 18,50/fl. 16,-. The Deep River Quartet Hark, the herald angels sing

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19