J AV* 4*ULl maasstad Schrijversavond met Han van der Horst en Wouter Troost Brommer verhuist "BI J HESREN 10% KORTING GRAND CAFE RESTAURANT krant netel AOV viert vijfjarig bestaan in Schiedam Nieuw boek van Van der Horst op stapel gesloten dS+V ideeen v SCHIEDAM Bij inleveringvan deze annonce: ontvangt u maasstad kerk maasstad weekbladen 52 SCHIEDAM - Ze werd ge- negeerd, bespot en uitgela- chen. Uitgetest door vooral het PvdA-raadslid Maarten Reuderink en wethouder Aad Wiegraan. „In het begin proberen ze je allemaal uit. 'Ha ha, wat raoet jij als derti- ger nou bij een ouderenpar- tij?' Ze moesten heel erg aan me wennen, en ik ook aan hen. Maar ja, je moet het zo zien: ze zitten in feite tot 2002 met me opgescheept." Speciaal "tfieatermenu" 3-gangen tot 18.45 a fl. 45,- Ook voor een borrel na de theater voorstelHng Gevarieerde menu-kaart vis-vlees-vegetarisch op de totaalnota van een diner (min. 2 pers.) en een gratis welkomstdrankje OPENINGSTIJDEN: di.-wo. 16.00-01.00 uur do.-vr. 12.00-01.00 uur za. 15.00-01.00 uur zo.-ma. gesloten SCHIEDAM - Het inloopconcert van zaterdag 18 december in de Grote of St. Janskerk wordt iets bijzonders; een kerstconcert in de Engelse traditie. Kamerkoor Rotterdam zingt dan een der- tiental Christmas Carols in bijzondere bewerkingen. Het concert begint niet, zoals gebruikelijk, om 15.00 uur maar pas om 16.00 uur. De toegang is, wel zoals gebruikelijk, vrij. Grease Kerstklaverjas Nationaal Jeugdkoor Vrijwilligers Jazz Disco Harmonia TEGELS SANITAIR KEUKENS BOUWMATERIALEN n V&S Selection s vaatwasser Woensdag 15 december 1999 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. A. van der Klaauw, 17.00 uur: ds. H. Schipaanboord. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: pastor W. de Bone. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. A.F. Ruijl. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: dhr. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F. van Deursen. 16.30 uur: ds. J. Horsman. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.C.J, van der Poel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur: ds. D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur: ds. D. Kool. zo 11.00 uur: ds. D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 19.00 uur: Kerstviering met kin- derkring. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur, 15.00 uur vreugde- kerstfeest en di 19.30 uur. Piantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend 'ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. 'Eigenlijk is het in Schiedam allemaal vanzelf gegaan' Catelijne Raaphorst, het enige AOV-raadslid in Schiedam en de motor van de AOV-afdeling Schiedam, viert feest. Niet alleen bestaat de afdeling in Schiedam vijf jaar; maar ook is Raaphorst gisterenofficieel ingeschreven als landelijk voorzitter van het Alge- meen Ouderen Verbond. In maart '98 belandde Raaphorst in de gemeenteraad. In het begin werd ze in de raad stelselmatig ge- negeerd, zegt ze. Lucht was ze. Het leek wel alsof het zinnetjeHet AOV vindt dat ouderen in Schie dam...' het sein voor de meeste raadsleden was om nog maar 'ns de krant uit de tas te pakken. Of -erger nog- de zaal te verlaten voor een sanitair intermezzo. Wethou der Aad Wiegman bijvoorbeeld, nou niet bepaald de grootste vriend van Catelijne Raaphorst. Raaphorst: „Ikheb Wiegman toen daarover aangeschoten, dat het niet getuigt van respect voor de raad om midden in iemands be- toog de zaal te verlaten." Nu voelt Raaphorst zich veel meer geaccepteerd door de raad. Een bewijs hiervoor zijn volgens Raaphorst de twee AOV-moties die tijdens de behandeling van de afgelopen begroting door zowel oppositie als coalitie gesteund werden. Toch wel een mijlpaal voor een partij die op landelijk ni veau werd opgericht in december '93. Catelijne Raaphorst, gekozen tot landelijk voorzitter van het AOV. Foto Roger van der Kraan De landelijke oprichtingsvergade- ring: Raaphorst was er toen al bij, als belangstellende, en belandde meteen in het bestuur van de partij in de afdeling Zuid-Holland en kreeg de opdracht het AOV in Schiedam op poten te gaan zetten. Baantjesjagers, die waren er ook. Mensen die het AOV zagen als een mooi opstapje in de politiek en voor het opzetten van een handig netwerk. Raaphorst: „Daar heb ik in het be gin veel last van gehad. Maar ook van bepaal- de ouderen in de top die vonden dat ik als dertiger eerst maar een poosje moest wachten voordat ik aan de beurt mocht komen. Dat vond ik leeftijdsdiscriminatie. juist datgene waar de ouderenpar- tij zich tegen verzette, dan be- smeurje jezelf. Maar in Schiedam is het eigenlijk heel goed gegaan, en ook in de afdeling Zuid-Hol- land. Je hebt denkers en uitvoer- ders nodig en die hadden we. Echt fout ging het op landelijk niveau Want na de verkiezingen van '94 belandde het AOV met zes zetels in de Tweede Kamer, en dat was volgens Raaphorst te veel van het goede voor een beginnende partij. Er volgden ruzies en confiicten, maar dat is nu voorbij, stel ze. Maar ja, de hele toenmalige top is immers van het toneel verdwenen. Van de vijf oprichters van het AOV zijnerinmiddelsdrieoverle- den, e£n gestopt, en de meest ge- ruchtmakende -Batenburg- terug- gevlogen naar het oude CD A-nest. De afdeling Schiedam/Vlaardin- gen schommelt nu zo road de 120 leden, waarbij de Vlaardingse tak zelfs leden van achttien en negen- tien jaar kent. Helemaal niet zo vreemd, zegt Raaphorst. „We zijn ook bezig voor de jeugd, niet al leen voor de ouderen. En we zijn ook bezig met de toekomst van de jeugd, je weet dat de voorzienin- gen achteruit gaan, en daar moet je wat aan doen." Raaphorst vindt dat openbare ge- bouwen in Schiedam niet goed toegankelijk zijn voor gehandi- capten, en diende hierover een motie in. Neem het Stadskantoor, zegt ze. ..Probeer jij maar eens wanneer het buiten glad is de hel ling voor de rolstoelgebruikers op te rijden. Levensgevaarlijk, veel te steil." Ook visueelgehandicapten kunnen volgens Catelijne Raaphorst maar moeilijk hun weg vinden in het Stadskantoor: er zijn geen speciale ribbelroutes. Raaphorst, terwijl ze haar 'senio- renhond' (negen jaar) naar haar werkkamer sleept: „Het hele ge- handicaptenverhaal is voor ons iets waarmee we nog jaren vooruit kunnen." Het AOV viert morgen het vijfjarig bestaan in De Harg, aanvang 14.30 uur. Het best verkochte boek van Han van der Horst is 'The Low Sky', dat in 1996 uitkwam. Een soort handleiding voor buitenlanders die Nederland en zijn bewoners beter willen begrijpen. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Hoe zou geschied- schrijving plaats kunnen vin den? Moet de auteur zich hou- den aan de feiten of mag hij zich dichterlijke vrijheden veroorlo- ven? Forumleider Joop de Krom zal de historici Han van der Horst en Wouter Troost hier over tijdens de schrijversavond op 17 december aan de tand voe- len. Van der Horst heeft verscheidene publicaties op zijn naam staan, waaronder een aantal over de loka- le geschiedenis. Zijn best verkoch te boek is echter 'The Low Sky', een soort handleiding voor buiten landers die Nederland en zijn be woners beter willen begrijpen. Dit boek kwam in 1996 uit en is kort daarna vertaald in het Nederlands en vervolgens in het Duits. Het is een gezamenlijke uitgave van Nuf- fic, de Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs waar Van der Horst aan verbonden is en de Schiedamse uitgeverij Scriptum. Deze week verschijnt een eenmali- ge goedkope herdruk van deze uit gave. Hoge verwachtingen zijn er van zijn jongste boek 'Nederland, een biografie', een boek van 600 pagina's dat in januari zal verschij- nen. Van der Horst treedt met deze uit- Het Informatiecentrum van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting en de batie van het Vastgoed Informatle Centrum (VIC), Marconistraat 2 zijn van maandag 27 december t/m vrijdag 31 december. Het VIC blijft telefonisch bereikbaar. gemeente Rotterdam dienst Stedebouw+Volkshuisvesting gave in de voetsporen van Huizin- ga en Jan en Annie Romein maar wel met een andere benadering. De historicus probeert in zijn relaas namelijk zo dicht mogelijk bij het gewone volk te staan; iets dat vrij ongebruikelijk is voor geschied- schrijvers. Troost is geschiedenisdocent aan het Schravenlant in Schiedam en is gepromoveerd op Willem III. Op dit moment legt hij de laatste hand aan een historisch geschrift over deze Prins van Oranje, koning van Groot-Brittannie en Ierland en stadhouder van Holland die leefde van 1650 tot 1702. Deze eerste pu- blicatie van Troost zal in 2000 ver- schijnen onder de titel 'William III and the treaty of Limerick'en uit- gegeven worden door Amsterdam University Press.Discussieleider De Krom is net als Troost verbon den aan het Schravenlant waar hij werkzaam is als docent Nederlands en hij kent Van der Horst nog van de padvinders. De forumdiscussie begint om 20.15 uur in de openbare biblio- theek aan het Bachplein. Ook deze schrijversavond worden een abon- nement op het culturele tijdschrift 'Musis' en een gesigneerd boek verloot. De toegang is fl. 7,50 (leerlingen van de nieuwe fase be- talen fl. 5,-). Deze avond is gratis toegankelijk voor houders van een passe-partout. SCHIEDAM - Brommers moeten vanaf 15 december binnen de be- bouwde kom op de gewone weg rijden of op speciaal aangewezen fiets- en bromfietspaden. Deze pa- den zijn herkenbaar aan een nieuw verkeersbord, een rond blauw bord met daarop een witte fiets en brom- fiets. Fietspaden en fietsstroken zijn voortaan alleen voor fietsers en snorfietsers. Een praktijkproef heeft aange- toond dat het aantal ongevallen met brommers door deze nieuwe verkeersregel sterk daalt. Op de meeste plaatsen rijdt een brommer binnen de bebouwde kom dus van af 15 december tussen de auto's. Toch zijn er altijd plekken waar dat niet kan of waar het toch veili- ger is voor brommers om niet tus sen de auto's te rijden, met name als de snelheidsverschillen tussen bromfiets en auto te groot zijn. In Schiedam blijven de brommers op het fietspad op de Vlaardinger- dijk (bij de aansluitingen op de rijksweg), de Hargalaan, de Chur- chillweg en de Nieuwe Damlaan (Nieuwlandplein en ten noorden daarvan). Op de fietspaden langs deze wegen komen nieuwe ver- keersborden te staan die duidelijk maken dat deze fietspaden zowel door brommers als door fietsers moeten worden gebruikt. De offi- ciele benaming is dan ook fiets- en bromfietspad. Om te voorkomen dat brommers een grote omweg zouden moeten maken zijn ook de volgende paden aangewezen als fiets- en bromfietspad: de route door het Beatrixpark, het Hazepad (langs rijksweg A20), de aanslui- ting van de Schiekade op de Mat- lingeweg en de brag over de A4 in het verlengde van de Sportlaan. Alle overige verplichte fietspaden, herkenbaar aan het bekende ronde blauwe bord met de witte fiets, zijn voortaan voor brommers verbo- den. Fietspaden zijn alleen nog voor fietsers en snorfietsers be- stemd. Bromfietsers die op de gewone weg rijden moeten de volgende spelregels in acht nemen: - Zoveel mogelijk rechts houden, met voldoende afstand van de zij- kant van de weg. - Auto's, brommers en andere voertuigen links inhalen. - Maak gebraik van de voorsor- teervakken en bijbehorende ver- keerslichten. - Maximum snelheid blijft hetzelf- de: 30 kilometer per uur binnen de bebouwde kom en 40 kilometer per uur daarbuiten. De nieuwe regeling geldt alleen voor brommers; die zijn herken baar aan de helm en het gele plaat- je (of een gele striping) op het voorspatbord. RESERVEREN WORDT AANBEVOLEN Broersvest 116 Stadserf Schiedam (naast Theater a/d Schie) Telefoon: 010-4736550 SCHIEDAM - Theater Femus gaat 11 januari 2000 van start met het re- peteren van de musical Grease. Jon- geren van dertien tot en met zeven- tien jaar kunnen zich tot 21 decem ber aanmelden bij de informatieba- lie van wijkcentram De Blauwe Brag. Wie wil meespelen betaalt fl. 250,-voor 24 wekenEr wordt iede- re dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur gerepeteerd. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 juli wordt de mu sical opgevoerd. SCHIEDAM - In wijkcentram De Blauwe Brag is zaterdag 18 decem ber een kerstklaverjastoernooi. Er wordt gespeeld van 14.00 tot 16.30 uur. Van 20.00 tot 24.00 uur is er een kerstbal. De entree hiervoor be- draagt vijf gulden. Meer info: 247 04 64. SCHIEDAM - Het Nationaal Jeugdkoor onder leiding van Wilma ten Wolde geeft zondag 19 decem ber een concert in de Evangelisch Lutherse Kerk in de Lange Nieuw straat 219. Op het programma staan Christmas Carols waaronder ook de bekende Cerenony of Carols van Benjamin Britten. Aan het pro gramma wordt meegewerkt door Erika Waardenburg op de harp. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijftien gul den. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk Schiedam is op zoek naar twee vrijwilligers die op oudejaars- avond willen helpen in diensten- centrum De Vier Molens. Daar wordt die avond namelijk een ge- zellige avond georganiseerd voor 55-plussers.Devrijwilligershelpen achter de bar en zorgen voor het ser- veren van hapjes en drankjes. Er wordt gewerkt van 19.00 tot 01.00 uur. Belangstellenden kunnen bel- len met het dienstencentram, tel. 470 55 00. SCHIEDAM - Peter deVries en Ru de Interlude spelen zondag 19 de cember in de Branderskelder een sessie in het kader van de serie Jazz in de Branderskelder. Iedereen is van 16.00 tot 20.00 uur van harte welkom. Al op zondag 2 januari is de Branderskelder weer geopend. Dan is er een optreden te zien van Bubblin' Toorop. SCHIEDAM - Tieners van dertien tot en met zeventien jaar zijn van harte welkom op de laatste disco die dit jaar in wijkcentram Dreesplein wordt georganiseerd op zaterdag 18 december. De disco-avond duurt van 21.00 tot 23.00 uur. Alcohol en drags zijn niet toegestaan, naar bui ten gaan (vanwege overlast voor de buren) ook niet. De toegangsprijs bedraagt fl. 2,50. SCHIEDAM-DeHarmonia-avond van donderdag 16 december wordt verzorgd door Martin Reul met een bloemensceance. Hij plukt de bloe- men middels zijn gids uit de vazen met een boodschap van gene zijde. Het is aan te bevelen de bloemen een dag ervoor al te kopen. De avond wordt gehouden in wijkcen tram Nieuwland aan het Dr. Wi- bautplein 165 en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt fl. 8,50. De keuze van V&S: Sphinx Siematic Vtlleroy Boch Novellinl Venis Apolo en meer. V&S Rotterdam Driemanssteeweg 170 Rotterdam tel. 010 - 293 14 44 fax. 010-293 14 40 Comfortabel wonen begint bij comfortabel winkelen. Dat is een van de ideeen van V&S. Op uw gemak, deskundig geadviseerd een keuze maken uit alle wereldtopmerken. Alvast genietend van die prachtige tegels, dat schitterende sanitair en de mooiste keukens. En natuurlijk tot in de puntjes geregeld, want dan worden uw ideeen... ook werkelijkheid. Kijk ook op www.vennesiuis.nl Van de Venne Van der Sluis... ideeenrijk Je kon erop wachten. Deze week voert het treinpersoneel actie om aandacht te vragen voor de toenemende agressie die zij in hun werk ontmoeten en meteen klinken her en der weer smalende opmerkin- gen over de kwaliteit van het openbaar vervoer. Als je er gevoelig voor bentkun je dat soort geluiden overigens week in, week uit op- vangen. Nou, ik kan u vertellen: 'Ko is daar gevoelig voor'. Bij elke opmerking met een dergelijke ongefundeerde lading komen bij mij de nekharen steevast lichtjes overeind. Vaak zijn het namelijk fer- vente automobiel-gebruikers die een enkele nare OV-ervaringaan- grijpen om het hardnekkig in de vaart houden van hun gouden koe te rechtvaardigen. Zij laten dan voor het gemak in het midden of die nachtmerrie misschien niet te wijten was aan een gebrek aan voor- bereiding of het lijdzaam toezien bij een plotseling opdoemende ver- traging. 'Met openbaar vervoer moet je kunnen omgaanis mijn credo. Zekerin een zo goed be-openbaar-vervoerd gebied als deRot- terdamse regio is er met wat flexibiliteit over het algemeen wel een alternatief te vinden om tegenslag tijdens de reis zo goed mogelijk op te vangen. Zo stand ik bijvoorbeeld zondag in alle vroegte op sta tion Schiedam Centrum om de sneltrein naar Leiden te nemen toen bleek dat deze met motorpech niet zou rijden. Omdatde eerstvolgen- de trein pas een half uur later zou komen, bedacht ik mij geen mo ment en sprong in de net binnenrollende trein in tegenovergestelde richting. Op Rotterdam Centraal kon ik zodoende nog net in de in tercity naar Leiden stappen om daar alsnog mijn aansluiting te ha- len. Roep nu niet dat dit een op zichzelf staande OV-anekdote is want ook vriendin Vellelulletjes toonde afgelopen maandag veer- kracht. Tijdens de NS-werkanderbreking switchte zijzonderproble- men van de trein naar de tram. Zelfs mijn oma van 88 kan van een dergelijke OV-mentaliteit meepraten. Zij behoedde ons afgelopen zaterdag voor een kletsnatte fietstocht van Schiedam Noord naar Zwembad Zuid door een busreisje aan te bevelen. „Eerst neem je bus 52 en dan overstappen op 54." Ko Vellelulletjes

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3