maasstad 'Respect is de basis van alles' 'Als prof moest ik elke dag trainen, daardoor kon ik niet meer schaatsen' 'Brug ongelijk was mijn favoriet' ft Nieuwe kansen Topcoach do Wilt u nog meedoen of uw huidige elftal wijzigen? Dan kan dat. i Koos Henneveld (65), oprichter Mahorokan Frans van der Graaf een veelzijdig en aanstekelijk sporter Turnster Truus Ritman-Woord miste Olympische Spelen net Waarom juist deze sporters Topcoach Dinsdag 28 december 1999 VLAARDINGEN - 'Als jij nou eens, in plaats van zo fa- natiek bezig te zijn met al die verschillende sporten, al je energie gericht had op een sport dan had je daarin zeker de absolute top gehaald'Het is in zijn leven al vaak tegen hem gezegd. En in zekere zin beaamt Frans van der Graaf de strekking van deze me- ning maar als hij het allemaal nog eens over had mogen doen, zou zijn sportieve car- riere waarschijnlijk niet an- ders verlopen zijn. „Jezelf helemaal richten op een sporttak is voor mij te be- perkt. Ik vind en vond die an- dere sporten gewoon veel te leuk om te laten schieten." SCHIEDAM - De maat voor haar olympische kostuum was al genomen. Zes weken voor de Zomerspelen in Hel sinki (1952) kreeg turnster Truus Woord echter te horen dat ze tot de twee afvallers hoorde uit de selectie van tien dames. „Dat was natuurlijk wel een grote teleurstelling", geeft de inmiddels 68-jarige Schiedamse ruiterlijk toe. „Maar feitelijk was ik net niet goed genoeg. De verschillen in de Nederlandse kernploeg waren destijds minimaal. Op een paar tiende van een punt heb ik Helsinki gemist. Jam mer, maar dat neemt niet weg dat ik met veel plezier en vol- doening terugkijk op mijn turnleven." BASKETBALL?! SHOW 5c ENTERTAINMENT!! BASKETBALL WEEK Info: D9DD 2255 429 www.basketballweek.nl Kijk in de Maasstad weekbladen van volgende week voor de precieze spelregels en het deelnameformulier. Q cr XQ55 De persoonlijke keuze van mevrouw G. van der Knaap-van Dijk voor Wa terweg-sporter van de eeuw is gevallen op Koos Henne veld: „Hij heeft in Maassluis een sportschooi opgebouwd met wereldfaam op het ge- bied van de judosport. Aan hem deeer." Door Vincent de Voogd MAASSLUIS - In de oorlog heeft Koos Henneveld een aantal j aren ondergedoken ge- zeten. Waar zijn familieleden waren, wist hij niet. Boven- dien werd hij later (misschien mede als gevolg van die oor log) astmapatient. Koos Hen neveld, inmiddels 65, denkt dat deze gebeurtenissen ka- raktervormend zijn geweest, en dus medebepalend voor het verloop van de rest van zijn le- ven. „Het was voor mij in ie- der geval een stimulans om mijn schouders eronder te zet- ten",kijkt hij terug. Koos Henneveld is geboren en ge- togen in Maassluis, waar hij nog steeds woonachtig is. Als astmapa tient werd hij echter op een gegeven moment naar Zwitserland gestuurd. „Ikkreeg eenverbodop sport. Maar wat doe je dan als kind? Je gaat alles gewoon imiteren. Wielrennen, straatvoetbal, noem maar op. Voet- bal was mijn sport. Toen ik terug was in Maassluis, heb ik me dan ook direct aangemeld bij het plaatselijke Excelsior. Dat verbod gold nog steeds, dus mijn ouders mochten he lemaal niet weten dat ik op voetbal ging. Na een paar wedstrijden kwam er van ons elftal echter een stukje in de Schakel. Ik had een paar doelpunten gemaakt, dus mijn naam viel wel op. Zo kwamen mijn ouders erachter. Maar ik geloof niet dat ze er nou zo mee zaten." Van Excelsior Maassluis verkaste hij naar VDL, waarmee hij promo- tie afdwong naar de tweede klasse. Inmiddels opent Henneveld 'tus- sendoor' ook nog een sportschooi, die hem later zijn (lokale en natio- nale) bekendheid zal opleveren. „Judo was heel erg in ontwikkeling, mede dankzij de successen van An ton Geesink. Hier in de buurt zat echter geen judoschool, terwijl er veel vraag naar was. Daar ben ik op ingesprongen." In een klein sport- lokaal van de Koningin Wilhelmina School waren de eerste lessen. De naam van de vereniging was toente- rijd overigens nog Sportschooi Henneveld. Als grootste succes ziet Henneveld de zilveren medaille 'met gouden rand' behaald in Berlijn. De Rus- sen, sowieso topfavoriet, wonnen. Hierna stopte Geesink met actiefju- doen en wilde hij bondscoach wor- den. „Daar wil ik niet teveel over kwijt. In zijn boeken beschrijft hij precies zoals het is gegaan", zegt Henneveld cynisch. „Ik vertrok en wilde me nu helemaal aan mijn sportscool gaan wijden. Ondertus- sen zaten we ook al in Hoek van Holland en Rozenburg, en veran- derde ik de naam in Mahorokan: de eerste twee letters van de steden waar we zaten, plus 'kan', Japans voor instituut. Ook hebben we een embleem ontworpen. Twee ballen boven een balk, en een eronder. De ballen stellen de plaatsen voor waar we zitten, de balk de Waterweg. Al snel kwam De Lier erbijen nog niet zo lang geleden Naaldwijk en 's Gravenzande. De naam en het em bleem hebben we echter niet gewij- zigd." Onder het motto 'je kan met z'n al ien aan een raket bouwen, maar er moet iemand op het knopje druk- ken' regeert Henneveld over 'zijn' school. Hij stelt een vijf-jarenplan op, waarin niet alleen fy sieke arbeid aan bod komt, maar ook aspecten als psychische begeleiding. Een 'perpetuum mobile' noemt hij het zelf. Hierop volgden al snel resulta- ten. Henneveld: „We werden vijf keer kampioen van Nederland bij de jeugd. Op een gegeven moment stonden er zelfs twee teams van Ma horokan tegen elkaar in de finale. Individueel presteerden we ook, met mensen als Anita Staps, Maijo- lijn van Unen, Jolanda van Meche- len en mijn zoon Rob. De aandacht was dus op Mahorokan gericht en ik werd gevraagd technisch directeur bij de bond te worden. Dat heb ik vier jaar gedaan, maar dat werd te complex. Kijk, bij Barcelona en AC Milan hanteert men het roulatiesy s- teem. Zo'n systeem had ik al be- dacht aan het begin van de jaren tachtig. De bond wilde daar echter niet aan, want dat werd te duur. In 1984 constateerde ik dat er een me- ningsverschil was en dat ik op deze manier niet de verantwoording wil- denemen.Vanafdatmomentbenik constant met Mahorokan bezig ge weest. Anthony Wurthbrak door en won in een seizoen alle open titels in Europa. Op de Olympsche Spelen in 1992 liet hij zich verrassen door een Amerikaan. Hij was zo gedesil- lusioneerd dat hij ook in de herkan- sing verloor. Ook Chantal Han en Veronique Akkermans behaalden succes." Bijna in het jaar 2000 is Mahorokan uitgegroeid tot een bedrijf. Dat geeft volgens Henneveld, die de vennootschap aan zoon Rob over- deed, soms afgunst bij alle vereni- gingen. En daar houdt 'de oude Henneveld' helemaal niet van. „Respect is de basis van alles. Bij Mahorokan gaat het niet alleen om prestaties. Wij hebben vooral een educatieve en vormende taak. Het gaat erom dat je je als waardig mens kan ontwikkelen in de maatschap- pij. Vrouw Ina van der Graaf, vriend Jos Buitelaar en moeder Van der Graaf scho- ven de Vlaardingse sport- omnivoor Frans van der Graaf naar voren als hun persoonlijke kandidaat voor de titel Waterweg-sporter van de eeuw. 'Welke sporter kan er in deze regio zeggen dat hij (of zij) zo veelzijdig is', 'hij is een voorbeeld voor iedere Vlaardingse sporter en sportster' en 'niemand doet tevergeefs een beroep op hem als het gaat om een sportief advies'. Dit en meer schreef het drietal in de aan- bevelingsbrieven voor hun sportieve held. Maaspost nam de proef op de som. Door Norbert Veringmeier De 58-jarige Vlaardinger heeft bin- nen zijn familie- en vriendenkring de geuzennaam 'sportidioot'. „Dat bedoelen ze niet negatief hoor. Het is meer zoiets van: Frans weet alles over sport, hij praat er altijd over en als Frans een sport bedrijft kan hij het nog ook." Dat laatste blijkt zeker niet overdreven want de nog immer actieve Van der Graaf heeft in nagenoeg alle sporten die hij op wedstrijdniveau beoefende de no- dige ereprijzen in de wacht ge- sleept. Met name voetbal, schaatsen en de zeehengelsport lopen als een rode draad door zijn sportieve loop- baan. Het zeevissen werd bij Van Joke Ritman heeft haar moeder Truus Woord-Rit- man voorgedragen als Wa terweg Sporter van de Eeuw om de volgende redenen: tweede van Nederland in 1950, vier keer op rij kampi- oenen van de kring Rotter dam, zes jaar lid van de Ne- derlandse turnploeg, lid van devoorlopige olympische turnploeg voor Helsinki (1952), meegedaan aan di verse interlands in binnen- en buitenland, deelnemer aan de Gymnaestrada in 1953 en eerste Nederlandse turnster die rugwaartssprei- den over de hoge legger ten uitvoer bracht. Door Norbert Kleinherenbrink Truus Woord, uit een gezin van tien, meldde zich op jeugdige leef- tijd aan bij de Schiedamse gym- nastiekvereniging THOR. Al snel bleek ze talent te hebben. De oefe- Truus Woord-Ritman, een turntopper van toen, met haar dochter Joke, eentriatlontopper van nu. Foto Roger van der Kraan ningen op de hoge brug, het lage rek en bij het ringzwaaien gingen haar gemakkelijk af. Via het speci- ale keurgroepje onder leiding van leraar Brand vijzelde ze haar ni veau langzaam maar zeker op. De bekers en medailles stroomden dan ook binnen. „Ik moet ergens in huis of in de kelder een grote zak hebben, waarin al mijn turnprijzen zitten'glimlacht ze. „Maar ik zou heel goed en heel lang moeten zoe- ken om die tas te vinden. Die her- inneringen daarentegen draag ik met mij mee." Rond 1950 kwam haar nationale doorbraak. Ze eindigde bij de Ne derlandse kampioenschappen op de tweede plaats. Kort daarna viel er een uitnodiging voor de voorlo- pige olympische selectie op de deurmat. „Datwas natuurlijk een hele eer. Elke zondag moest ik in alle vroegte alleen naar Utrecht voor de centrale training. Na de bus en de trein moest ik ook nog een stuk lopen. Ik was bijna de he le dag in de weer, maar ik deed het graag. De reiskosten kregen we el ke zondag ook keurig terug. Het ging om een bedrag van 3,60 ge loof ik." Truus Woord werd in Utrecht met een heel ander turnprogramma ge- confronteerd dan bij THOR in Schiedam. De hoge brug, het lage rek en het ringzwaaien waren ge- schrapt. Daarvoor in de plaats kwamen evenwichtsbalk, brug on gelijk en de lage paardsprong. „Dat waren de olympische onder- delen. Sommige toestellen had ik nog nooit gezien. Dus voor mij, maar ook voor de 22 andere leden van de voorlopige selectie was het wel even wennen. Maar ik kreeg de nieuwe disciplines binnen an- derhalf jaar gelukkig snel onder de knie. De eerste afvalronde in de olympische ploeg overleefde ik nog. Maar de tweede en laatste werd mij fataal." Toch hield Truus Woord door de centrale trainingen een grote voor- sprongover op vele turnsters uit de rest van Nederland. Na Helsinki maakte ze zes jaar deel uit van de Nederlandse ploeg. Met de natio nale selectie werkte ze tal van toer- nooien in binnen- en buitenland af. „Brug ongelijk was en is nog steeds mijn favoriete onderdeel. Ik vond dat zwaaien en draaien heer- lijk om te doen. Dankzij een bondscoach kreeg ik de kans om als eerste in Nederland het rug- waarts spreiden toe te passen. Dat was destijds leuk nieuws in de Ne derlandse turnwereld. Op 28-jarige leeftijd kwam er een abrupt einde aan de turnloopbaan van Truus Woord. Bij het maken van een overslag tijdens de Rotter- damse kampioenschappen hoorde ze iets knappen in haar linker- schouder. In dat gewricht is het daarna nooit meer helemaal goed- gekomen. „Ze hebben er alles aan gedaan. Injecties, pillen, massages, therapie, maar niets heeft werkelijk geholpen. Ik was links, maar nood- gedwongen ben ik alles rechts gaan doen. Turnen was door die schouderblessure niet meer aan de orde." Truus Woord viel daarna allesbe- halve in het bekende zwarte gat. Ze raakte verliefd op haar huidige man (Ritman) en ging vervolgens helemaal op in haar huwelijk en haar gezin (dochter Joke en zoon Andre). „Ik had eigenlijk geen tijd meer om nog aan sport te doen. Ik zwom en fietste alleen nog een beetje. Pas op 55-jarige leeftijd ben ik gaan tennissen bij Spierings- hoek. Ik ben nog steeds fanatiek, maar niet meer zo erg als vroe- ger." De liefde voor de sport heeft Truus Woord-Ritman in elk geval op haar twee kinderen overgedragen. Joke was een getalenteerde tennisster (top-25 van Nederland) en behoort nu tot de triatlontop van Neder land. Andre was een goede voet- baller bij Hermes DVS en loopt nu marathons, ondermeer met Jokes vriend Raymond Biesheuvel. „Ik geniet van al hun sportbeoefe- ning", besluit Truus Woord-Rit man. „Met Joke ga ikbij voorbeeld vaak op de fiets mee tijdens haar looptraining. Ook ben ik aanwezig bij de meeste wedstrijden. Die du- ren echter lang. Bijna vijf uur voor een halve en ruim tien uur voor een hele triatlon. Soms zie ik Joke een paar uur niet voorbij komen. Dan verveel ik me best wel. Maar als ze dan langs komt, maak ik foto's van haar. Helaas mislukken ze steeds bijna allemaal. Ik blijf het echter proberen, haha." Frans van der Graaf toont zijn twee behaalde Elfsteden-kruisjes. Foto Dick siui/ter der Graaf door zijn vader met de paplepel ingegoten en vanuit die opvoeding stond hij aan de basis van de oprichting van de enige zeehengelsportvereniging die Vlaardingen tot op heden rijk is, Toppie Tik. Daarnaast voetbalde de hedendaagse boekhouder jaren- lang in de hoofdmacht van Zwalu- wen en eigenlijk was hij in dat elf tal op elke plaats inzetbaar. „Het was op een gegeven moment zelfs zo dat Zwaluwen geen reserve- keeper meer dacht nodig te heb ben. Men redeneerde dat als de keeper geblesseerd uit zou vallen, Frans wel in het doel kon gaan staan" Ondanks die multi-inzet- baarheid speelde Frans van der Graaf het liefste als spits. „Ik had een goede trap en goaltjes maken deed ik het liefste." Op de midvoor-positie trok de on- geveer 21-jarige Vlaardinger de aandacht van profclub Sparta. „Daar heb ik toen een half jaar mee getraind. Op het moment echter dat ik bij Sparta een contract zou tekenen, kwam Fortuna Vlaardin gen in beeld en besloot ik daar te gaan spelen." Het semi-professio- nele avontuur van Van der Graaf was overigens maar van korte duur. ,,Als prof moest je elke dag trainen en daardoor kon ik niet meer schaatsen en vissen. Na an- derhalf jaar had ik het daarom wel gezien en ben ik weer terug gegaan naar Zwaluwen." Zijn 'finest hour' beleefde Van der Graaf waarschijnlijk in de schaats- sport. Gerijpt in het langebaan schaatsen waagde hij zich in 1963 voor het eerst aan de Elfsteden- tocht. Tijdens deze extreem barre tocht werd hij na ongeveer 100 ki lometer wegens bevriezingsver- schijnselen van het ijs gehaald. „Ik reed toen nog in een omvangrijke kopgroep en gefixeerd als ik was om die tocht uit te rijden, kon men mij toen maar met moeite van het ijs af krijgen." Op dat moment be sloot Van der Graaf meteen dat hij de Tocht der Tochten nog eens, maar dan in zijn geheel, wilde rij den. Het zou vervolgens tot 1985 duren alvorens hij die belofte aan zichzelf kon inlossen. „Die keer haalde ik de eindstreep zeer eenvoudig en ook een jaar kwam ik zonder noemenswaardige problemen aan in Leewarden. In '86 finishte ik in 8 uur en 7 minu- ten als 66n van de eerste toerrijders tussen de wedstrijdschaatsers." Van der Graaf verscheen in 1997 voor de vierde maal aan de start in Friesland maar die 'voorlopig' laatste keer werd geen succes. „Door een verhuizing had ik toen nauwelijks getraind en tot een dag voor de wedstrijd wist ik niet eens waar ik, tussen alle verhuisrom- mel, mijn schaatsen kon vinden. Uiteindelijk ben ik nog tot Frane- ker gekomen maar dat was alleen maar omdat ik niet eerder beken- den heb gezien om bij in de auto te stappen." Los van zijn grootste passies be- kwaamde Van der Graaf zich als wedstrijdsporter in het klaverjas- sen (tweemaal Zuid-Hollands kam pioen en ereprijzen op het natio- naal kampioenschap), biljarten, tennis (op 40-jarige leeftijd pas be- gonnen en razendsnel op geklom- men tot de eerste klasse) en tafel- tennis (diverse malen Vlaardings kampioen). Eigenlijk ademt het hele leven van Frans van der Graaf 'sport'. Als hij 's ochtend wakker wordt, slaat hij als eerste de sport- pagina van het AD op en voor hij 's avonds zijn bed weer induikt, kijkt hij nog even naar het sport- journaal van de NOS. Daartussen is hij zelf nog altijd actief. In het zeevissen en als zijn onlangs ge- opereerde knie het toelaat met schaatsen en tennissen. Ook bij Zwaluwen is hij nog geregeld te vinden. Daar is hij onder meer op elke zaterdag dat er wegens een af- gelasting niet gevoetbald kan wor den, de drijvende kracht is achter een klaverjascompetitie. Frans van der Graaf is nooit te be- roerd zijn ervaringen aan anderen te openbaren en hij zal altijd pro beren zijn enthousiasme voor de sport op anderen over te brengen. „Mijn kleinkind loopt met nu al met een racket en bal in zijn hand te roepen dat hij net zo goed wil worden als" zijn opa", aldus illu- streert Van der Graaf dat zijn en thousiasme zeker aanstekelijk werkt. WATERWEG - In de Maaspost hebben de afgelopen periode op- roepen gestaan om lezers te moti- veren Schiedamse, Vlaardingse en Maassluisse sporters aan te melden voor de titel Waterweg-sporter van de eeuw. Inmiddels zijn alle reac hes naast elkaar gelegd en toen bleek dat de inzendingen niet zo zeer sporters betroffen die alge- meen beschouwd tot de top van hun discipline gerekend kunnen worden. Inzenders bleken zich bij hun inzendingen voor de Water weg-sporter van de eeuw meer te laten leiden door een zeer persoon lijke keuze. De sportredactie heeft daarom besloten om niet tot de de- finitieve keuze van een absolute Waterweg-sporter van de eeuw te komen maar juist die persoonlijke noot in de aanmeldingen te laten prevaleren. Op deze manier hopen we alsnog een passend beeld te schetsen van de sport in het Water- weggebied gedurende de afgelo pen 100 jaar. NBA MASCOTTE LUCKY, LUVABULLS CHEERLEADERS AFRICAN ACRDBATS MAPAPA games with audience, Long distance shot THREE POINT SHOOT-OUT, PROMO* KIDSVILLAGE GET YOUR TICKETS AT AHOY TICKET OFFICE HOUAND BASKETBALL WEEK TEXACO CHELDEHAL AHOY Rotterdams Dagblad VOETBALS P brinkmon B itl.1i'AIJI.TT'I AMSTEL SORGELOOS

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 5