maasstad Millennium-coordinatiecentrum geeft voorrang aan spoedeisende hulp en levensbedreigende situaties RONDOM EEUWWISSELING: uns Noodmeldpunten Hoe millenniumbestendig zijn gemeente, politie, brandweeren GGD? SCHIEDAM - Onderzoek van de Universiteit Twente wees onlangs uit dat slechts zes procent van de Nederlan- ders zich ongerust raaakt over mogelijke millennium- problemen. De mensen die zich wel druk moeten maken zijn de pechvogels die dit jaar tussen Oud en Nieuw moeten werken. Mensen die in conti- nudienst werken bij bedrij- ven als Shell bijvoorbeeld. Maar ook personeel van energiecentrales, politie, zie- kenhuizen en taxi- en bewa- kingsbedrijven is de klos. Maaspost niet ontvangen? Paraat Millenium-centrum GGD storingen V AFVAL APART PUNTEN OP SLOT OUD PAPIER- EN KLEDINGBAKKEN VAN DE STRAAT Milieu Dinsdag 28 december 1999 4 !TL1 O 13 De brandweer zal tijdens de jaarwisseling meer dan normaal alert zijn. Fotos Roger van der Kraan Het Schieland Ziekenhuis: klaar voor de opvang van eventuele slachtoffers van vuurwerk ofandere ongelukken. Door Frank Willemse Over de aankomende bijzondere jaarwende, het millennium, heb- ben knappe koppen zich gebogen en zijn extra mensen ingezet om mogelijke millennium-problemen op te lossen. Computerdeskundi- gen, brandweerlieden, verloskun- digen, Radio Rijnmonders, politie- mensen, ambulancebroeders, lift- monteurs, ziekenzusters, bruggen- wachters, O.N.S'ers, electriciteits- monteurs en ook de burgemeester zullen met meer dan gewone be- langstelling 'de Nacht' beleven. Waarop hebben zij zich voorbe- reid? Wat kan de gewone burger verwachten? En is die millenium- bug nou werkelijkheid of een grote hype? Jan Timmer (die van Phillips) waarschuwde iedereen in spotjes op de radio en TV voor het Mille- niumprobleem. Als wij er niet snel en serieus aan zouden werken, was de ellende op 1 januari 2000 niet te overzien. En hij kan het weten, als ex-baas van het electronica-we- reldconcern dat zelf van die com puters en chips maakt. Maar wat is nou eigenlijk dat mil- lenniumprobleem?In elke compu ter zit een datumchip. Om geheu- gencapaciteit te sparen, gebruikten programmeurs tot niet eens zo gek lang geleden maar twee posities voor de datum: 99 in plaats van 1999. Gevolg van die zuinigheid is dat bij de overgang naar 2000 er '00' op het beeldscherm ver- schijnt. Oudere computers of chips geven daarmee aan dat het over en- kele dagen 1900 is! Gevolg; grote problemen bij het uitrekenen van rente of bij de aangifte van uw ba by die plots honderd jaar oud blijkt te zijn. De waarschuwingen van Timmer c.s. hebben gewerkt; vanaf vorig jaar heeft het bedrijfsleven veel werk gestoken in het Millennium bestendig maken van de compu ters. Deze instellingen garanderen dat ons pensioen, hypotheek of stroomvoorziening naar verwach- ting in orde is. Maar hoe zit het met de gemeentelijke instellingen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophaien. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM -In Schiedam zijn acht meldpunten ingericht voor dringende hulp tijdens nieuw- jaarsnacht: Stadskantoor, Stad serf 1, brandweerkazerne, Breedstraat 1, politiebureau, Bijdorpplein 1, wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590, basisschool De Violier, Slimme Watering 3, kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, wijkcenrtum De Erker, J. van Avennestraat 32 en klubhuis Zuid, Dwars- straat 42. Huisartsen die dienst hebben tijdens millenni- umnacht zijn W. van Dijk, Coenradiestraat 21, tel. 4707171, P. van der Pas, Wa- rande 119, tel. 4730588, P. Nij- kamp, L. de Colignystraat 55, tel.4268357, W. van de Peppel, Tuinlaan 44, tel. 4267760 en M. Scheele, Nieuwe Damlaan 760, tel. 4737101. Ook apo- theek Kethel aan de Zwaluw- laan 15 is deze nacht geopend. Het ontsteken van vuurwerk: er worden veel vuurpijlen en ander siervuurwerk verwacht. „We verwachten geen problemen. Wij hebben alles gedaan om de vi- tale sytemen veilig en dus millen niumbestendig te maken", aldus burgemeester Scheeres, verant- woordelijk voor de openbare orde en veiligheid in Schiedam. „Zo'n 250 computersytemen zijn doorge- licht en vooral de laatste weken hebben onze I.T.'ers er een schepje bovenop gedaan. We zijn dan ook volledig milleniumbestendig. Na- tuurlijk kunnen er dingen zoals stroomuitval van buitenaf komen. Maar ons is verzekerd dat deze kans niet echt veel groter is dan op een willekeurige dag." Om problemen bij overbelaste te- lefooncenrtales tegen te gaan heeft de gemeente centrale meldpunten ingericht (zie kader) waar mensen voor dringende hulp terecht kun nen. Een week voor de jaarwisse ling krijgt elke burger een brief thuis gestuurd waarin de burge meester uitleg geeft over de getrof- fen maatregelen. Meer dan een jaar geleden heeft de gemeente een Millenium-centrum opgericht met de brandweer, poli tie, GGD. de ONS-groep en wo- ningstichting Woonplus. Plaats- vervangend commandant brand weer J. Postma was vanaf het be gin bij de werkgroep aanwezig. Hij verwacht bij de jaarwisseling geen echte onverwachte problemen. „In het begin ging alle aandacht uit naar de computerssytemnen die op hoi konden slaan" .vertelt hij. „Maar dat is onder controle. Na- tuurlijk kunnen er altijd onver wachte dingen gebeuren maar bui- ten een grotere drukte verwacht ik een gebruikelijke oudejaars- nacht." „Wij noemen dat Jaarwisseling PLUS", vertelt Postma. „En die plus betenkent: meer feesten, meer buitenbrandjes, meer ordeversto- ringen en m6er ongelukjes met vuurwerk, buitenbrandjes, gewon- den en dronkenschap. En als het nou toch uit de hand loopt dan ge ven wij absolute voorrang aan spoedeisende hulp en aan levens bedreigende situaties. Als de brandweer en politie zich al zorgen maken dan is het over de telefoon of electriciteit. Net als elk jaar kan de telefoon overbelast ra- ken. Zij hebben gelukkig een noodnet en werken met porto- en mobilofoons. Zo zullen acht meld- plaatsen worden ingericht waar de burger heen kan als de telefoon het niet meer doet om aangifte te doen. Wat kunnen mensen aan voor- zorgsmaatregelen nemen? Xandra Thape zit bij het gemeentelijk in- formatiepunt (tel.2465304) in het stadskantoor en iedereen met vra- gen kan kan bij haar terecht. Zij raadt iedereen aan een zaklantaarn met batterijen of kaarsen met luci- fers in huis te halen en te zorgen voor een draagbare radiomet batte rijen. „Zet die radio dan op Radio Rijnmond, 93.4 FM, die bij even tuele problemen dienst doen als in- formatiezender." Voor mensen die in een flat wonen met meer dan vier etages is het handig om een emmer water voor middernacht te tappen, voor het gaval de waterpomp het niet meer blijkt te doen. Als de lift mocht ha- peren moet niet gelijk de politie worden gebeld, maar de huisbaas die de storingsdienst moet laten komen. De GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft zich ook uitgebreid voorbereid op de jaarwisseling. Max de Ruiter, millennium-coordi nator, verwacht dat het een groot feest wordt en daarop zijn de zorg- instellingen ook voorbereid. Af- spraken zijn gemaakt met de huis artsen, apothekers, verzorgingste- huizen en verloskundigen om ade- quaat op te treden. Niemand be- hoeft ongerust te zijn, er zijn vol- doende medicijnen ingeslagen en de ziekenhuizen hebben een eigen stroomvoorziening. Ook staat er extra personeel paraat voor de am bulances en EHBO-diensten. De Ruiter adviseert om de brief van de burgemeester te bewaren en goed door te lezen. Verder advi seert hij de oudere mensen om de jaarwisseling niet alleen te bele ven. Beter is het en bovendien veel gezelliger om samen met familie, vrienden en kennissen het nieuw- jaar te vieren. „Wat is nou leuker dan samen de overgang naar het derde millennium mee te maken." De hulpverleners zijn het erover eens dat het telefoonverkeer, zoals ieder jaar tijdens de jaarwisseling, enige tijd overbezet kan raken. Volgens de mensen van het coordi- natie-centrum is dan het beste om het na vijf minuten weer te probe- ren. Slechts voor noodgevallen dient het nummer 1-1-2 gebeld te worden. Mocht de telefoon niet werken dan kunt u terecht bij de acht meldpunten (zie kader) waar mensen zitten die onmiddellijk contact kunnen opnemen met brandweer, politie of ambulance. De kans op een eventuele stroom- storing is, volgens ONS netbeheer- der Arjan Muil, even klein als op een gewone dag. En hij voegt daar- aan veelbetekend toe: „De be- trouwbaarheid van de Nederlandse energievoorziening is een van de beste van de wereld dus Stroom is een 'raar goedje'; je kan niet electriciteit niet opslaan en dus moeten de turbines regelmatig draaien. En om piekbelastingen te voorkomen zullen de energiebe- drijven van elkaar stroom lenen. Daarmee onstaat een energieketen die zelfs stroom uit het buitenland haalt." Arjan Muil vertelt over de piekbe- lasting die bijvoorbeeld tijdens de rust van een voetbalwedstrijd voorkomt als veel huishoudens koffie gaan zetten. Zo'n piekbelas- ting kan zich ook op nieuws- jaarnacht voordoen als grote afne- mers (fabrieken bijvoorbeeld) hun machines tegelijkertijd zouden uit- zetten of opstarten. Vandaar dat via de Rijksoverheid het bedrijfsle ven gevraagd is dit niet te doen. De ONS medewerker benadrukt dat als iedereen normaal doet er niks aan de hand is. Wie erg nieuwsgierig isnaar com- puterstoringen kanop de televisie twaalf uur eerder de milleni- umnacht volgen in Nieuw Zeeland of Autralie. Dat geeft de technici hier de tijd om extra maatregelen te treffen. De millenniumbug: de gemeente Schiedam heeft zo goed als alle vitale computersystemen aangepast. Zal de stroom uitvallen ONS heeft er alle vertrouwen in dat dit niet zal gebeuren. Om de eeuwwisseling zo veilig mogelijk te laten verlopen, hebben de gemeente, politie, brandweer en ONS Milieu besloten op donderdag 30 en vrijdag 31 december alle bovengrondse papier- en kledingcontainers van de straat te laten halen. Deze containers worden op maandag 3 en dinsdag 4 januari weer op de oude plek teruggezet. In verband hiermede is het van donderdag 30 december 1999 tot en met 4 januari 2000 niet mogelijk om uw oud papier en uw kleding in de bovengrondse containers te deponeren. Eveneens uit oogpunt van veiligheid doet ONS Milieu op vrijdag 31 december de ondergrondse containers en de prullenbakken van de Afval Apart Punten op slot. De containers worden maandag 3 januari 2000 weer van slot gehaald. Als gevolg hiervan kunt u van vrijdag 31 december tot en met 3 januari 2000 geen gebruik maken van deze ondergrondse containers. Wij verzoeken u uw oud papier, glas, gft en kleding een paar dagen vast te houden of te brengen naar het Milieustation aan de Van Heekstraat. Voor meer informatie: telefoon 010-457 67 00 Bedankt voor uw medewerking. Een prettige en veilige jaarwisseling

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 7