maasstad 'Waren alle jaarwisselingen maar zo rustig en feestelijk' Stedelijk Gymnasium neemt deel aan debatwedstrijd van de VARA krant netel wiik kort m m krant netel SCHIEDAM Millenniumnacht 'ramploos' verlopen 'Op weg naar Het Lagerhuis' Afvalweg-wijzer2000 Afval Apart Punten worden ook haltes van KCA-wagen De ideeen v n de Venne Van der Siuis Verjongd bestuur AOV J! maasstad kerk maasstad weekbladen Politie zet regionaal onderzoek naar criminaliteit en veiligheid voort. POLITIE Maaspost niet ontvangen? SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zaterdag 8 januari een rommelmarkt annex kledingbeurs van 12.00 tot 16.00 uur. Er kan gebeld worden om een tafel te reserveren of men kan even langskomen in de Jan van Avenesstraat, tel. 426 77 67. Podium Thurlede Stedelijk Ruilbeurs 55-Plus ■F J ]i TEGELS SANITAIR KEUKENS BOUWAAATERIALEN Woensdag 5 januari 2000 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang, 17.00 uur: ds. J. Belder. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. J. Visser. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: dhr. R. van Schouwen. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. A. v.d. Klaauw; 19.00 uur zondagavondgezang. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. J. Couveel. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: pas tor G.J. Warmerdam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: drs. L.G. Compagnie. 16.30 uur: ds. W. Smouter. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. M. van der Sluys. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.C.J, van der Poel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering, Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 19.00 uur: ds. J. Brostrom-de Bruin. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Gemeente Oud Mathenesse Nieuwe Haven 155a zat. 17.30 uur Gemeente Nieuwland zon. 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M.de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Hartstikke meegevallen', 'een relatief rus tig oud en nieuw' en 'zo hoort een jaarwisseling te verlopen'. Zo reageren politie, brandweer en gemeente op de voorbije jaarwisseling. En dat terwijl de levensmiddelenpakketten met kaarsen en emmertjes vol water klaar stonden. ledereen hield om twaalf uur toch even de adem in. Techneuten hielden hun hart vast wantmaar nee, geen van de voorspellingen is uitgekomen. Geen stroomsto- ring, geen overbelast telefoon- net, geen op-hol-slaande brug- gen, liften, betaalautomaten of kerncentrales. Over 'd£ Nacht' die alleen een extra-gezellig feest werd. Er waren wel degelijk extra maat- regelen getroffen, volgens waar- nemend politie-commandant Henk Dijkstra, om de millenni- umnacht goed te laten verlopen. Niks kon aan het toeval worden overgelaten. Bovendien waren er berichten dat het dit jaar met die zogenaamdekerstboom-oorlogen uit de hand dreigde te lopen. Deze oude traditie met als doel het hoogste vreugdevuur. leek in Schiedam West te onsporen. In de Huysmansstraat moest een peloton M.E.'ers in de nacht van donderdag op vrijdag de orde herstellen. De straatverlichting was onklaar gemaakt, de contai ners met kerstbomen werden als een fort bewaakt door volwassen kerels en vernieiingen en geluids- hinder waren niet van de lucht, vertelt de dienstdoend comman dant Dijkstra. „Zeker toen onze wagens er niet meer konden sur- veilleren was de maat vol. Het leek wel een No Go Area. Daarop veegde de politie de straat letter- lijk schoon en de ONS herstelde de verlichting en haalde de con tainers weg. Waarschijnlijk heb- ben de vandalen goed begrepen dat er met de politie niet te spot- ten valt. Want na deze actie was het in heel Schiedam vrijwel af- gelopen met de kerstboomjacht." De millertniumbug hield iedereen bezig: zou de computer na middernacht nog werken of niet? Foto Roger van derKraan De jaarwisseling zelf is op een paar incidentjes na gemoedelijk en vredig verlopen. „Het is zelfs een hele rustige nacht geweest", vertelt Dijkstra, „zo rustig dat wij al om 3.15 uur op het bureau za- ten en iets hadden van: zo en wat nu?'Er was niks meer te doen. Traditio- neel heeft de brand weer het bij een jaarwis seling altijd heel druk. Op de hoofdkazerne aan de Breedstraat was dan ook de centrale van het millennium-coordinatieteam ge- vestigd. Met computers, stafkaar- ten, en telecommunicatie als mo- bilofoons, GSM en noodnet-tele- foons. Een rustige nacht, volgens plaatsvervangend brandweer- commandant Johan Postma. Zelfs het GSM-net 'ging er niet uit' en stroomuitval -een zekere ramp- heeft zich niet voorgedaan. De toegestane grote vuren, als bij de Lekstraat (Gorzen), het Julia- napark (West) en bij de Diesel- straat (Oost), waren gecontroleer- de vreugdevuren en slechts bij een enkel buitenbrandje moest de brandweer handelend optreden. Dankzij de regionale samenwer- king kon de brandweer van Schiedam nog helpen bij een gro te brand in Rotterdam West. De grote ladderwagen assisteerde bij de dakbrand in de Portugesestraat in Oud-Mathenesse. Ook bij een middelgrote brand in Vlaardin- gen kon hulp worden verleend. Volgens Post ma is het grote voordeel van de Millenni- um-werkgroep dat de ver- schillende diensten goede afspraken konden maken. De sa- menwerking tussen ONS, Politie, GGD en Gemeente heeft goed ge- functioneerd en dit zal ook in de toekomst van pas komen. Ook de Gemeente, bij monde van Hans Nossent, is tevreden dat de nacht zo rustig is verlopen. Hij is er van overtuigd dat dit mede te danken is aan het voortreffelijk werk van de ambtenaren. Ge- meentelijke I.T.'ers hebben over men gedraaid om alle computers miilennium-bestendig te krijgen. De ambtenaren op de noodmeld- punten maakten ook overuren maar geen melding kwam binnen want alles werkte. Wel een succes was het zoge- naamde vliegend busje dat mel- dingen van brand en onraad con- troleerde. Zo dacht een burger dat in de Ribeslaan-Tuindorp Kethel- een gebouw in de fik stond. Het toegesnelde vliegend busje kon geruststellend melden dat het hier slechts om een vreugdevuurtje ging- Foto archief Maaspost gaat nemen tegen anaere jeugaige aters. SCHIEDAM - Een team van tien debaters in de leeftijd van zestien tot en met negentien jaar van het Stedelijk Gymnasium neemt za- terdag 15 januari deel aan de voorronde van de debatwed strijd 'Op weg naar Het Lager huis' die de VARA organiseert in samenwerking met het Insti- tuut voor Publiek en Politiek (IPP). Zeven teams van verschil- lende middelbare scholen uit de provincie Zuid-Holland nemen het die dag tegen elkaar op in het Penta College CSG Blaise Pascal inSpijkenisse. In totaal hebben 105 scholen zich opgegeven voor de landelijke competitie. Dat zijn er meer dan in het afgelopen jaar, toen de wed- strijd voor het eerst werd georgani- seerd. De populariteit hangt vol gens de VARA in belangrijke mate samen met het feit dat discussieren een steeds belangrijker rol heeft in- genomen binnen het onderwijs. In de twaalf provincies en vier grote steden wordt via voorrondes een voorselectie gemaakt. Docenten van de deelnemende scholen heb ben de teams samengesteld. Er zijn drie debatrondes waarin de teams Van maandag 10 januari tot uiterlijk zaterdag 5 februari 2000 wordt in opdracht van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond het telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio opnieuw uitge- voerd. Gedurende deze weken worden ruim 4500 inwoners van de regio Rijnmond van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onderwer- pen gei'nterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek - de Politiemonitor Bevolking geheten - is ondermeer het in kaart brengen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Ook levert het onderzoek belangrijke informatie op voor de politie, justitie en voor het openbaar bestuur over de behoefte aan veiligheid. Deze informatie wordt gebruikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door Research voor Beleid BV, zal in de hele regio Rotterdam-Rijnmond plaatsvinden. het tegen elkaar op moeten nemen: het debat met vaste rollen, het vrije debat, en het een-op-een debat. In Spijkenisse neemt het team van het Stedelijk Gymnasium het onder meer op tegen het Fioretti College uit Lisse, het St. Antoniuscollege uit Gouda en het Stedelijk Dalton College uit Dordrecht. De provinciale winnaar, die wordt gekozen door een jury bestaande uit journalisten van regionale kran- ten en omroepen, gaat door naar de achtste finale die op vrijdag 10 maart in het echte Lagerhuis-decor in de Rode Hoed wordt gehouden. Via een knock-out systeem blijven er uiteindelijk twee teams over die op 22 april tegenover elkaar staan in een speciale live-uitzending van Het Lagerhuis. Het winnende team mag tenslotte een bezoek brengen aan het echte Lagerhuis in Londen. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Elk huishouden in Schiedam ontvangt vrijdag 7 of zaterdag 8 januari de Afvalweg- wijzer 2000. Deze Afvalwegwij- zer vervangt de Afvalkalender die de laatste drie jaar werd uit- gegeven. De informatie in de Af- valweg-wijzer is dit keer kort, bondig en. gebiedsgericht. Schie dam is hierbij verdeeld in drie gebieden: Noord, Nieuwland- Centrum-Oost, West-Zuid. In de Afvalweg-wijzer kah men nagaan waar de Afval Apart Pun- ten (AAP-en) zijn/worden ge- plaatst. Dit zijn niet alleen de pun- ten waar men glas, oud papier, GFT en soms kleding kwijt kan. Het zijn ook de punten waar drie maal per jaar de KCA-wagen stopt om kiein chemisch afval in ont- vangst te nemen. Ook is het moge- lijk om het zogenaamde klein wit- en bruingoed bij de KCA-wagen aan de chauffeur te overhandigen. Het gaat hier dan om kleine electri- sche en electronische huishoudelij- ke apparaten zoals mixers, scheer- apparaten, stofzuigers en brood- roosters. De grote stukken wit- en bruingoed kunnen naar het milieu- station worden gebracht. Ook is in de Afvalweg-wijzer 2000 opgenomen op welke data de oud- papier-ophalers langskomen en wanneer er bij de school papierac- ties zijn. Ook geeft de wegwijzer een algemeen overzicht van de ge- wijzigde ophaaldagen van het huisvuil en de dagen dat het mi- lieustation dicht is. Dit in verband met de feestdagen. Tenslotte ver- wijst de wegwijzer naar de tele- tekstpagina's van ONS Milieu (achter het Cai-mozai'ekkanaal) en de achtergrondinformatie in het groene gedeelte van de Stadsgids 2000 van de gemeente. Binnenkort zal het ook mogelijk zijn de website van ONS Milieu te raadplegen. In de Afvalweg-wijzer is ook een jaarkalender opgeno men waarop belangrijke data om- cirkeld kunnen worden. o\/e r Tie devesten 3 ad schiedam SCHIEDAM - In Podium Cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven treedt zaterdag januari Re:ma- ke/Re-model op die de band Roxy Music tot in detail doet herleven. Aanvang is 22.00 uur. SCHIEDAM - In woon- en zorg- centrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan wordt donderdag 6 janu ari een bruin cafe gehouden van 17.00 tot 19.00 uur. Woensdag 12 januari is er bingo vanaf 14.00 uur, entree fl. 2,50. Zondag 16 januari wordt een zondagmiddagconcert gegeven vanaf 14.00 uur. Entree hiervan ook fl. 2,50. Activiteiten zijn ook toegankelijk voor niet-be- woners van Thurlede. SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum op de Hoogstraat is tot en met 9 januari de tentoonstelling Snikken en glimlachjes in het ne- gentiende-eeuwse Schiedam te zien. Ook loopt er een tentoonstel ling van werk van Ansuya Blom en 'Lang niet gezien', een keuze uit de collectie. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondagmiddag 9 januari een ruilbeurs georgani- seerd. Er kunnen onder andere postzegels, munten en telefoon- kaarten worden geruild. Aanvang: 13.30, toegang gratis. SCHIEDAM - De maaltijd van de maand wordt vrijdag 7 januari van 12.00 tot 13.30 uur geserveerd in De Vier Molens. Deelnemers beta- len fl. 8,25. Een dag later, op zater dag 8 januari is er in De Vier Mo lens van 13.30 tot 16.00 uur een ruilbeurs. De toegang is gratis. Wie liever gaat dansen kan zondag 9 januari terecht in De Woudhoek. Er wordt van 14.00 tot 16.30 uur gedanst en thee gedronken. Toe gang fl. 2,50. In dienstencentrum Oost kunnen ouderen deelnemen aan Yoga. Iedere maandag van 11.30 tot 12.30 uur. Kosten: fl. 14,- per maand. Comfortabel wonen begint bij comfortabel winkelen. Dat is een van de ideeen van V&S. Op uw gemak, deskundig geadviseerd een keuze maken uit alle wereldtopmerken. Alvast genietend van die prachtige tegels, dat schitterende sanitair en de mooiste keukens. En natuurlijk tot in de puntjes geregeld, want dan worden uw ideeen... ook werkelijkheid. V&S Selection vloertegel Antiqua: topkwaliteit vloertegel, nu 49,95 p.m2 V&S De keuze van V&S: Sphinx SieMatic Vflleroy Boch Novellini Venis Apolo en meer. V&S Rotterdam Driemanssteeweg 170 Rotterdam tel. 010 - 293 14 44 fax. 010 - 293 14 40 Kijkookopwvwv.vermesiuis.ni Van de Venne Van der Sluis... ideeenrijk WATER WEG - Het Algemeen Ouderen Verbond is het nieuwe jaar met een verjongd bestuur in- gegaan. Voorzitter was en is de Schiedamse C. Raaphorst-De Groot (36), secretaris is W. van Klink (53), raadslid in Vlaardin- gen, penningmeester L. van Doom (62), ex-Provinciale Staten-lid Zeeland en algemeen bestuurslid is T. Kalverboer, raadslid in Purmer- end. De nieuwe leus in het nieuwe jaar is 'Vandaag is de start voor morgen'. Met ingehouden adem zat ik afgelopen vrijdag voor de televisie. Om 12.00 uur was immers de eerste test. Nieuw Zeeland zou voor ons bij mil- lenniumproblemen een 'lichtend' voorbeeld kunnen zijn. Nog twaalf uur de tijd om onze eigen zaakjes op orde te krijgen. En dat we proble- men zouden krijgen stond wel bijna vast. Jan Timmer had het immers zelf gezegd. En dat is een man van gewicht; in meerdere opzichten. Als zo iemand zegt dat het raadzaam is om te zorgen dat je voldoende vers water in huis hebt en een zaklantaarn met voile batterijen, dan doe je dat. Nu luister ik nooit zo goed, vraag maar aan mijn vrouw. Ik was dan ook de enige die vrijdagochtend met een brood en een paar pakken melk bij Albert Heijn naar buiten kwam. Om mij heen bevonden zich louter mensen met pakken bronwater en batterijen in de tassen. Even maakte zich nog een lichte vorm van paniek van mij meester. Zou het dan toch... Maar nee hoor! 00.00 uur. Het feest is in voile gang en blijft dat ook ge- woon. De muziek blijft spelen, het licht blijft gewoon aan, het water stroomt uit de kraan alsof er niets aan de hand is. Tot zich om een uur of twee 's nachts alsnog een millenniumprobleem voordoet. Het licht gaat ineens helemaal uit. Maar behalve ikzelf lijkt niemand dat te merken. Mijn persoonlijke 'bug' ben ik echter al lang weer te boven. Ik heb het hele plan doorzien en heb zwaar belegd in de firma 's Duracell en Bar le Due. Dat hebben de paniekzaaiers onder aanvoering van Timmer na tuurlijk ook gedaan. Wetend dat de batterijenkoning en de bronwatergi- gant binnen afzienbare tijd met de cijfers over het laatste kwartaal van 1999 naar buiten zullen treden. Die cijfers zullen er niet om liegen. De winst in dat kwartaal is enorm, de koersen stijgen navenant, ik verkoop mijn instant-rijkdom en ga rentenieren. Gegroet! Erik Meijer Met vermoeide rode oogjes zaten de computerspecialisten voor hun schermen: ze konden al weken geen oog meer dicht doen. De gebeur- tenis uit hun nog jonge leven kwam eraan met als kreet: 'Millennium. Alles onder controleV De jaarwisseling van 1999 naar 2000 zou er een worden om nooit te vergeten. Ja. om nooit meer te vergeten maar wel Mel anders dan de techneu ten en deskundologen hadden gedacht. Spotjes op de televisie, het op donder staande gezicht van Jan Timmer, een minister die zich even Millenniumbaas waande en onvermijdellijke ijdeltuiten als Maurice de Hond en Herbert Blankensteijn die op Mt laaste moment nog even paniek kwamen zaaien. Bruggen zouden vanzelf open gaan, liften schoten als bij Abeltje de lucht in, koelwater van Centrales zou uit de kraan komen, geldautomaten bleven jackpotten', alle stoplichten groen en een nieuwe donkere ijstijd was niet uitgesloten. Allemaal mis, allemaal sliep uit. Niets gebeurd, Nada Niks Niente. Schiedamsmillennium-codrdinatieteam kreeg veelpunten met extra woordwaarde bij het doelloos scrabbelen in de millennium-bunker. Burgervader Scheeres had nog zo gezegd tot zijn burgers: 'Gaat U maar rustig feestvierenZelf ging hij voor de zekerheid in een brand- weerbusje nog even alle gevaarlijke plaatsen inspecteren. Samen met politiecommandant, brandweeropperhoofd en hoofd-millennium-co- ordinatieteam-codrdinator. Zij konden haast niet geloven dat de Schiedammmers zich zo weinig druk maakten over de Millenniumbug en inderdaad rustig gingen feestvieren. Klokke twaalf en alles bleefbij het oude. Al die moeite voor niks? Dat mocht niet en dat kon niet. Hoe nu dui- delijk te maken aan de burger dat de miljoenen aan bugbestrijding niet in het water waren gegooid. Minister van Boxtel verdedigde de miljoenenuitgave door deze te vergelijken met een verzekering: bij geen schade heb je toch de premie niet voor niets betaald.Slimme Pu blic Relationsmanagers verzonnen snel 'n oplossing: als we er niet zo hard aan gewerkt hadden, was de ramp onvoorstelbaar geweest. Zo, daar kan geen speld tussen. Als onze rampenstaf nietdan ja hoor, en als de kernel naar beneden komt, hebben we allemaal een blauw petje. Er is maar een antwoord: Rampen zijn per deftnitie on- voorspelbaar en dus niet te voorkomen. Anders krijg je alleen maar bijna-rampen zoals de dreigende dijkdoorbraken van 1998 of deze bijna-millenniumramp.Maar niet te lang getreurd, de volgende ramp dient zich al aan: op 29 februari komt de schrikkel-bug langs. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3