maasstad 'De mensen komen hiergraag omdat de entourage zo leuk ROTTERDAM - Een oase van rust, zo vlak bij de stadse bedrij- vigheid die het centrum van Rotterdam zo kenmerkt. Menig flat- gebouw en de drukte aan de Maasboulevard doen amper vermoe- den dat op slechts een steenworpafstand een paradijs verscholen ligt waar flora en fauna ongebreideld hun gang kunnen gaan. Het Arboretum Trompenburg is in het buitenland dan ook bekender dan onder de inwoners van Rotterdam. Ten onrechte, want de bo- tanische tuin is een groen juweeltje waar het heerlijk genieten is. Van de kleurenpracht die de mondiale floracollectie tentoon- spreidt en van vogels als de koperwiek, bosuil, sperwer en specht. En niet de in de laatste plaats van de absolute stilte. Het Arbore tum Trompenburg is een stukje Rotterdam dat nog niet door en met de stad besmet is. Belofte 'Heel dichtbij ver weg van de stad' gen Oude Plantage en het Noordelijke Kralingse Bos als uitersten heeft. De ge- schiedenis begon in de achttiende eeuw. Kralingen was toen nog een zelfstandige gemeente. Als buitenplaats was het ge- bied Trompenburg populair onder de welgestelde Rotterdammers die de smeri- ge stadslucht en de vooral 's zomers stin- kende open riolen wilden ontvluchten. In 1820 werd het oudste gedeelte van de tuin aangelegd volgens de toen populaire Engelse landschapsstijl. Dat veel bomen en planten uit die tijd er nog steeds staan, is illustratief voor het feit dat de mens misschien wel het meest ontwikkelde maar niet het sterkste leven op aarde is. Het verhaal wil dat de beroemde admiraal Tromp destijds op de buitenplaats heeft gewoond en in die hoedanigheid de naam voor de tuin heeft aangereikt. Een kleine veertig jaar later breidde de cargadoors- en redersfamilie Van Hoey Smith voor fl. 16.000,- het gebied uit met mee de basis voor het huidige Arboretum Trompenburg. Zijn zoon had vijftig jaar lang met hart en ziel leiding gegegeven aan het Arboretum Trompenburg en en- kele internationale onderscheidingen voor zijn dendrologische kennis gekre- gen waarmee het Arboretum Trompen burg wereldwijd bekend is geworden. Met de oprichting van de Stichting Arbo retum Trompenburg is de tuin als open- baar bezit veiliggesteld. In 1996 werd een gloednieuw entreepaviljoen geopend ten- einde de almaar groeiende stroom bezoe- kers te kunnen opvangen. „Het Arbore tum Trompenburg is nu ook een etalage voor Nederlandse kwekerijen. Daar doen we ook een bollenproject mee. Ter obser- vatie zitten er zo'n 10.000 exemplaren in de grond. De kwekers kijken hoe de plan- ten zich ontwikkelen en het publiek heeft er veel plezier van", vertelt Vis. Voor beeldend kunstenaar Willem Visser Tekst: Jeroen Bootsman Foto's: Dick Sluijter er in de zomer veel mensen die hier hun lunchpauze doorbrengen en hun boter- ham eten", vertelt Vis. Het Arboretum heeft een roemrijke ge- schiedenis achter de rug die mooi en uit- gebreid door Hans W. Blom is beschre- ven. Het Arboretum Trompenburg maakt deel uit van de zogeheten 'groene long' in Kralingen; een ecologische groene zo ne die de in het zuiden aan de Maas gele- twee kleinere buitenplaatsen, enkele stukken weiland en tuinderijen. Om- streeks 1870 zag tuinarchitect Zocher zijn ontwerp voor het westelijke gedeelte gerealiseerd. In 1920 eiste de iepziekte vierhonderd slachioffers. Een reorganisa- tie werd noodzakelijk. De toenmalige eigenaar James van Hoey Smith begon met het verzamelen van bij- zondere bomen en struiken en legde daar- vormt het licht- en kleurenspel, dat zich prominent manifesteert in het Arboretum Trompenburg, een constante inspiratie- bron. Na een lange periode waarin hij zich baseerde op wereldse onderwerpen als sport, reclame en televisie en waarbij de invloed van Popart een belangrijke rol speelde, koos hij voor een meer naturalis- tische benadering. Sinds enige jaren zijn de natuur en het landschap zijn belang- rijkste bronnen van inspiratie. Zo speelt de geslotenheid van het bos, waarbij men aan alle kanten is omringd door vegetatie en invallend zonlicht voor verrassende partijen zorgt, in bepaalde werken een belangrijke rol. In ander werk is het juist weer de openheid van het typisch Hol- landse landschap waar de nadruk op ligt. het niet anders, want het drijft hier voor- namelijk op vrijwilligers. Maar ik geef onmiddellijk toe dat het leuk is om op mooie zwoele zomeravonden de tuin lan- ger geopend te houden. Daarom hoopt Vis ook dat het Arboretum Trompenburg in de toekomst meer be- zoekers uit Rotterdam mag verwelko- men. Ze zullen hoe dan ook niet teleurge- steld worden. „Als ze ons eenmaal weten te vinden, komen ze altijd weer terug. Ze vinden het zo leuk dat ze gelijk donateur woren", uit Vis haar hoopvolle verwach- ting. Hoe luidde dat cliche ook alweer dat haar gelijk lijkt te geven? 'Bloemen houden van mensen!' Het Arboretum Trompenburg is geves- „Mijn werk is wel altijd figuratief geble- ven. Op de grens van het abstracte. Dat is nooit veranderd. Ik ben geinteresseerd in d£t wat ik waarneem en hoe. Maar vroe- ger was ik teveel bezig met ideetjes ver- zinnen om dingen kunstmatig in scfene te zetten. Maar in wezen heb je genoeg aan het beeld zelf. Nu probeer ik een bepaal de sfeer op te roepen door mijn beeld op het doek weer te geven. lets zo direct mo- gelijk neerzetten. Met heel weinig juist heel veel zeggen. Een miniem onderwerp op een boeiende manier schilderen. Een uitdaging waar ik steeds beter in slaag", doet Visser zijn werkwijze uit de doeken. Geen wonder dat hij maar al te graag in het Arboretum Trompenburg aan het werk is. Sinds een jaar of drie verzorgt hij er een tekencursus. Een klein groepje van hooguit zeven personen komt zes weken bijeen om 2,5 uur te tekenen met de vege tatie van het Arboretum Trompenburg als onderwerp. „Een handige oefening om mensen op een andere manier naar din gen te laten kijken. Als je iets leuk vindt om te doen, is dat het begin van talent. Dan is er altijd wel een kern van aanleg aanwezig. Iedereen werkt op eigen ni veau. Het belangrijkste is dat men er ple zier aan beleeft. Maar een zekere teken- vaardigheid is natuurlijk wel vereist. Vis geeft toe dat het jammer is dat het Ar boretum Trompenburg slechts 66n keer per jaar 's avonds open is. „Helaas kan tigd aan de Honingerdijk 86 en telefo- nisch bereikbaarvia 010 - 233 01 66. Ge opend op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur en tijdens het weekeinde van 10.00 tot 16.00 uur. De zondagsopening geldt van april tot en met oktober. In de perio de november-maart is de tuin op zondag gesloten, evenals van 25 december tot en met 1 januari en tijdens de paasdagen. De toegangsprijs bedraagtfl. 5- per per- soon. Een jaarkaart voor twee personen kostfl. 25,-. Kinderen totzestien jaar mo- gen onder begeleiding gratis naar bin- nen. Rondleidingen worden georgani- seerd op afspraak. Uiteraard kan er (voor fl. 2,50) altijd meegelopen worden met de periodieke Zwaan-kleef-aanwandelingenDonateurs hebben onbeperkt gratis toegang tot de tuin.In de bezoekersruimte is een grote collectie zaden, ansichtkaarten en boe- ken te koop. Wie meer wil weten over de geschiedenis van het Arboretum Trom penburg als buitenplaats in hetparkland- schap van Kralingen, doet er goed aan het boek van Hans W. Blom van het His- torisch Genootschap Roterodamum te le- zen, uitgegeven door de Stichting Bevor- dering van Volkskracht. Het boek is ui teraard bij het Arboretum Trompenburg verkrijgbaar. Wie zich wil voegen bij de tekencursus kan telefonisch contact opnemen met do- cent Willem Visser via 010- 452 46 13. men'vertelt medewerkster Adelien Vis. Maar gek genoeg valt de animo uit Rot terdam nog altijd tegen. Een toeloop die in het niet valt bij de belangstelling uit het buitenland. Een gegeven dat Vis betreurt. „Ik denk dat er domweg te weinig men- sen op de hoogte zijn van het bestaan van de botanische tuin zo vlak naast de deur. Uiteraard verwacht je zo'n plek niet mid den in de stad aan te treffen. Jammer, want het is heerlijk om hier te komen", meent Vis. Een wandeling door de tuin, die een tota- le oppervlakte van zes hectare bestrijkt, lost die belofte ruimschoots in. Omgeven door een permanent geurencluster kijkt de bezoeker de ogen uit. Het Arboretum Trompenburg laat zich niet aan banden leggen door seizoenen. Of het nu de win ter, lente, zomer of herfst is die regeert; de tuin is altijd getooid met een kleurrijk schouwspel dat zich in allerlei mooie tin- ten aan de bezoekers openbaart. Zelfs met een fikse plensbui kan het nog een belevenis zijn om door de tuin te lopen, want regendruppels die in de struiken be- klijven, kunnen een betoverend beeld op- roepen. „Er zijn nu heel mooie herfstkleuren te bewonderen", vertelt Anne Hidler, een van de enthousiaste rondleidsters die op ontbreken niet; gele aronskelk, vliegen- zwam, toverhazelaar, levensboom, ve- nijnboom en treureik. Daarnaast beschikt het Arboretum Trompenburg over de na- tionale referentiecollectie van de geslach- ten eik, beuk en hulst. Hidler laat niet na om tijdens de rondleiding leuke wetens- waardigheden te spuien. Van een bepaal de boom weet ze te vertellen dat de bast zoveel vocht herbergt dat een bosbrand te overleven valt. „Sommige bladeren ge ven een heel speciale geur af als je er met je vingertoppen overheen wrijft. Pinda- kaas of caramel, maar soms ook katten- pis", lacht Hidler. In de zogeheten succulentenkas is er een grote verzameling cactussen en vetplan- ten te bewonderen. Kortom; het is bezoe kers ten zeerste aan te raden hun ogen goed de kost te geven. Wie vergeten is in Rotterdam te zijn, ziet tussen de bomen door de wolkenkrabbers van de stad op- doemen. Het plezier wordt nog verder verhoogd als je via de pittoreske brugge- tjes een al even nostalgisch volifere be- reikt waar naar hartelust gepicknickt kan worden. ,,We hebben ervoor gekozen om geen horeca uit te baten, want we vrezen dat het stille karakter van de tuin daarmee te veel geweld wordt aangedaan. Het zou ook teveel rommel opleveren. Maar het staat bezoekers uiteraard vrij om zelf broodjes en koffie mee te nemen om die in de tuin te consumeren. Overigens zijn Arboretum Trompenburg herbergt meer dan 4000 verschillende soorten planten, struiken en bomen afkomstig uit de hele wereld. Om die reden heeft de tuin we reldwijd een naam op te houden onder groenspecialisten en tuinliefhebbers. „Ei- genlijk zijn we in het buitenland veel be kender dan in Nederland. Er komen hier heel wat studenten en toeristen, vaak in excursieverband, die op plantenjacht zijn. Niet zelden komen televisieploegen uit het buitenland hier opnamen maken voor tuinprogramma's. Jaarlijks begroeten we zo'n 50.000 bezoekers. Een aantal dat een gestage groei doormaakt, want veer- tig jaar geleden waren het er niet meer dan 2000. Dat geldt ook voor ons dona- teursbestand. Overigens denk ik dat men- sen uit Rotterdam vooral voor de rust ko- vrijwillige basis de mensen maar al te graag doet kennismaken met al dat moois dat de tuin herbergt. De klinkende Latijn- se namen spreken boekdelen. Om maar een selectie op te noemen; Azalea Klon- dyke, Allium Sphaerocephalon, Sorbus Megalocarpa, Fagus Sylvatica Aura Pen- dula, Acer Pseudoplatanus, Hosta Cris- pula en Acer Griseum. Exotische, veelal zeldzame planten en bomen uit onder meer Noord-Amerika, China, Japan, Ko rea en Chili zoals de Tulpenboom, Vaan- tjesboom, Heuchera, Hosta en Apen- boom die niet alleen een lange reis heb ben overleefd, maar ook de grillen van het Nederlandse klimaat schijnbaar moei- teloos weten te overleven. Maar ook meer vertrouwd en toch tot de verbeelding sprekende, klinkende namen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 41