reporting iflaaoblclU Adressen Vijftigjarig Zonnebloem bezoekt in Rotterdam frequent 1250 adressen i«V%<C* C* "I" J"*! Diergaardedagen Voldoening ROTTERDAM - Tienduizenden mensen in Nederland komen door ziekte of handicap de deur bijna niet meer uit. Als er af en toe niet iemand gezel- lig langskomt, lopen zij het risico te vereenzamen en in een sociaal isole- ment te raken. De Zonnebloem, die dit jaar 50 jaar bestaat, probeert hier iets aan te doen. De ruim 1450 afdelingen en 34.500 vrijwilligers van de ze landelijke organisatie zetten zich dagelijks in om het leven van oude ren wat gezelliger te maken. Vrijwilligers 'Maatschappij harder dan vroeger' Een Zonnebloem-vakantiegast doetzijn uiterste best de stenen in het juiste poortje te krijgen tijdens een sjoelwedstrijd. zich wel nieuwe jonge mensen aan die zich een tijdje willen inzetten voor De Zonnebloem. Jammer genoeg haken die meestal na verloop van tijd weer af na een studie of een leuk aanbod van een werkgever. „Ik denk hier geregeld over na", zegt de bezorgde vrijwilligster. „Ik hoop dat er toch nog iemand is die de hui- dige vrijwilligers kan opbeuren met een bezoekje als de tijd rijp is". Binnenkort begint De Zonnebloem dan ook een telefonische ledenwerfactie on- der de Rotterdamse leden. „Van te voren maken we reclame en sturen we brieven naar de mensen die lid zijn en dus betrok- ken zijn bij de organisatie. Vanuit het hoofdkantoor in Breda worden de men- sen opgebeld. Ik denk toch wel aan enke- le tientallen reacties", zegt Schilder hoopvol. Vooral bij het typisch Rotterdamse pro ject van De Zonnebloem, de Diergaarde dagen, zijn veel vrijwilligers nodig. Elke ze de naam en het adres naar ons op. Zo hebben de mensen rond Sinterklaas toch wat extra aandacht", legt Schilder uit. Om ervoor te zorgen dat de mensen niet denken met een babbeltruc van doen te hebben, bellen de vrijwilligers altijd even op voordat ze met het pakketje aan de bel trekken. „Sommige mensen schrikken zich een hoedje als er opeens een wild- vreemde voor de deur staat", lacht ze. Uiteindelijk gaat het voor Ans Schilder om de voldoening die ze krijgt met het bezoeken van mensen. Haar inzet is bij anderen ook niet onopgemerkt gebleven want Ans Schilder is samen met drie stadsgenoten genomineerd voor de titel 'Rotterdammer van het jaar'. „Ik moest wel even gaan zitten toen ik dit nieuws hoorde", vertelt ze met een brede glim- lach. „Ik heb geen idee wie me heeft op- gegeven. De geldprijs van 10.000 gulden doet me weinig, behalve dat ik het weer kan uitgeven aan De Zonnebloem. eerste week van September brengen per dag honderd 'Zonnebloemgasten' samen met bijna evenveel vrijwilligers een be- zoek aan de dieren in Blijdorp. „Voor die mensen is het echt fantastisch om er even een dagje tussenuit te zijn", weet Schil der. „Ze worden 's morgens opgehaald met busjes en dan staan de vrijwilligers voor de deur van Blijdorp klaar om ze op te vangen. De Zonnebloem heeft dan al een heel stel rolstoelen laten aanrukken waar de mensen die niet lang op de been kunnen staan gebruik van maken. Achter elke rolstoel moet natuurlijk iemand pa- raat staan om de 'gast' te begeleiden. Het komt erop neer dat het bijna een verhou- ding van een-op-een is." Na de 'dieren- tuintocht' krijgen de gasten nog een lek- ker kopje koffie met gebak waarna ze weer thuisgebracht worden. Op dit moment zijn de vrijwilligers druk bezig met de 'Zon in de schoorsteen-ac- tie'. „In het teken van Sint Nicolaas ver- rassen we sommige inwoners uit de Rot terdamse regio met een pakketje. Deze pakketjes worden door de vrijwilligers gevuld met van alles en nog wat. We stu ren antwoordcouponnen op naar mensen van de thuiszorg en andere instellingen waarop zij kunnen invullen waar de ont- vanger van het pakketje van houdt. Hier- bij kun je denken aan zeep, spelletjes, een leuke poster of handdoeken. Als mensen iemand op het oog hebben die in aanmer- king komt voor een leuk presentje sturen De tienduizendste bezoekster van de Floriade wordt met de Zonnebloem-vrijwilligers ontvangen bij de ingang. Dit jaar zijn alle andere vrijwilligers ook in het zonnetje gezet. De Zonnebloem heeft hen in het kader van het 50-jarig be- staan getrakteerd op een circus-bezoek. Volgens mevrouw Den Hollander, die zo eens per week wel kan rekenen op een bezoekje van Ans Schilder, is dit ook wel nodig. „Ik ben ontzettend blij dat De Zonnebloem bestaat omdat ik zelf geen familie meer heb. Een paar jaar geleden liep ik nog als een kievit rond maar nu ben ik aan de rolstoel gebonden", zegt ze terwijl ze op haar wielen wijst. „Laatst was er een braderie in Delfshaven waar- van ik dacht:Ja, daar ga ik heen. Oh nee, dat kan niet meer'Toen kwam Ans eraan die me meenam. Zo haal ik toch af en toe een frisse neus." Mevrouw den Hollander is blij dat ze op haar vijfentachtigste nog thuis kan wo- nen. „Het uitzicht hier aan de Nieuwe Maas is prachtig. Als ik niet kan slapen kijk ik naar de boten die langskomen. Ei- genlijk heb je er niets aan want ze praten niet tegen je", lacht ze. Dat was op het Zonnebloem-reisje naar Eindhoven wel anders. „Daar heb ik de hele week gezel- lig met iedereen gepraat en gelachen." Elk jaar komen een aantal Rotterdam- mers in aanmerking om een weekje va- kantie te vieren in een huisje. Samen met andere gasten, vrijwilligers en verpleeg- kundigen maken ze daar de hele week uitstapjes en doen spelletjes. „Ze maken het daar zo huiselijk. Je bent niet op reis met vreemden want het is 66n grote fami lie", vertelt ze enthousiast. Aan het hoofd van alle Rotterdamse afde- lingen en regio's staat Ton Thuis. Zijn motto is: samen sterk in ons werk. Thuis probeert de communicatie tussen de afde- lingen en vrijwilligers optimaal te hou- den. Op die manier verster- ken ze samen het resultaat. „Mijn hart gaat uit naar het werken met mensen en dat is wat ik nu doe", legt het districtshoofd uit. „Ik moet ervoor zorgen dat de vrij willigers gelukkig blijven. Dat lukt natuurlijk ook wel als de vrijwilligers meegaan met een uitje." Vooral De Zonnebloem-boottochten zijn razend populair. Elk jaar heeft de Zonnebloem zo'n driehonderd dagboot- tochten op het programma staan. Deze bieden jaarlijks plaats aan ongeveer 45.000 zieke en gehandicapte pas- sagiers op aangepaste sche- pen. Zij kunnen genieten van de natuur, het uitzicht en de gezelligheid. Thuis is ook actief in het or- ganiseren van supporters- reizen voor rolstoelgebon- den voetbalfans. „Mensen die normaal gesproken al- leen thuis voor de buis het voetbal kunnen volgen krij gen nu de kans om zo'n wedstrijd in de Kuip mee te maken." De Zonnebloem werkt hierin samen met de KNVB die zelfs plannen heeft om rol- stoelers naar het Europees Kampioen- schap te laten komen. „Wij zijn er voor mensen die wat gezelligheid kunnen ge- bruiken. De Zonnebloem is er natuurlijk niet voor diegenen die in Spanje over- winteren en in de zomer ineens een Zon- nebloemvrijwilliger nodig hebben. Als je begrijpt wat ik bedoel", grinnikt hij. Thuis legt uit dat De Zonnebloem op al- lerlei manieren probeert de communica tie tussen zieken en gezonden te bevorde- ren. „Het is belangrijk dat deze mensen niet vereenzamen. Bovendien moet je er als gezond mens altijd rekening mee hou- den dat niet iedereen gezond blijft." Een goed voorbeeld van die communicatie is het Zonnebloemblad, dat zes maal per jaar in een oplage van 150.000 exempla- ren verschijnt. „Meestal brengen de vrij willigers het blad tijdens het bezoekwerk bij de mensen maar het is ook mogelijk om het tijdschrift voor 15 gulden per jaar thuisgestuurd te krijgen. Behalve allerlei 'gezellige' artikelen staat het blad ook vol met nuttige informatie voor langdurig zieken, ouderen en mensen met een han dicap' Vijftig jaar geleden is De Zonnebloem ontstaan uit een radioprogramma van Alex van Wayenburg. Hij wilde een sa- menleving creeren waarin plaats is voor gezonden dn zieken. Het programma 'Radioziekenbezoek De Zonnebloem' sloeg enorm aan waardoor in 1949 de Stichting De Zonnebloem werd opge- richt. Overal in het land ontstonden plaat- selijke comitds die regelmatig bezoeken en activiteiten organiseerden. Ton Thuis is ervan overtuigd dat ook in Rotterdam De Zonnebloem nog lang zal blijven be- staan. „Het ligt aan onze inzet." Voor meer ihformatie over vrijwilligerswerk voor de Zonnebloem in uw gebied kunt u terecht bij 66n van de volgende regiosecretariaten: Hoeksche Waard: Schiedam: Mw. L. van Bergeijk: 0186 572514 Dhr. J. Broeren: 010 4702513 Merwede Noord: Vlaardingen: Dhr H. van Eekeren: 010 2130828 Dhr. G. Verbeek: 010-4743701 Rotterdam Centrum: Voorne-Rozenburg: Mw. K. de Graaf: 010 2130828 Mw. R.von Faber: 0181414329 Rotterdam-Zuid: Mw. Korzilius: 010 4382530 Westland: Mw. L.A.M Lutten: 0174 292430 Rotterdam-Oost: Mw. M van Huut: 010 4503718 Twee Zonnebloemgasten beginnen aan een dagje Blijdorp Tekst: Karin van Rooyen Medewerkers van De Zonnebloem vermaken zich tijdens een rondvaart door de Rotterdamse wateren. niet in een of ander kantoortje. Dat ge- beurt gewoon hier bij mij thuis met thee en koekjes." Rotterdam heeft in totaal 22 afdelingen met 22 voorzitters die ook af en tob ver- gaderen. „Op zo'n vergadering merk je duidelijk dat de problemen in de wijken verschillen. In de ene wijk gaan de bewoners heel an ders met oudere buurtgeno- ten om dan in de andere wijk", legt ze uit. In een ech- te volkswijk zijn de buren meestal veel hulpvaardiger dan in een wijk waar mensen 'even' gaan wonen voordat ze naar een mooiere woning vertrekken. Volgens Schil der is het ook opvallend dat in sommige wijken helemaal geen vrijwilligers te vinden zijn terwijl in andere wijken wel drie of vier mensen wo nen die tijd willen vrijmaken voor het Zonnebloemwerk. „Ja, je merkt toch dat de mentaliteit in sommige buur- ten verschilt en verandert". Dat is nu juist de moeilijk- heid. „De maatschappij is te- genwoordig een stuk onper- soonlijker en harder dan vroeger", legt de voorzitster uit. „Het is een trieste zaak dat steeds meer mensen een beetje extra aandacht kunnen gebruiken maar dat het aan tal vrijwilligers afneemt." De meeste vrijwilligers zijn ook niet meer zo jong en kwiek en uiteindelijk wordt de spoeling dun. Af en toe melden Rotterdam is een grote stad en heeft hier- door ook veel ouderen binnen de stads- grenzen wonen. In Rotterdam zijn zo'n 600 vrijwilligers actief. Deze mensen gaan op dit moment ongeveer 1250 be- zoekadressen langs waar ze eens in de zo- veel tijd hun gezicht laten zien bij men- sen die weinig aanspraak en visite krij gen. Iedereen heeft weleens gehoord van deze Zonnebloem en heeft daarbij soms een verkeerd beeld. „De Zonnebloem, dat is toch alleen voor oudjes? Is De Zonne bloem niet die organisatie van die boot?" Natuurlijk gaan de Zonnebloemvrijwilli- gers hoofdzakelijk op bezoek bij oudere mensen maar eigenlijk kan iedereen die wat extra aandacht kan gebruiken terecht bij De Zonnebloem. De boottocht is wel de meest bekende activiteit van de orga nisatie maar naast de boot doet De Zon nebloem nog veel meer werk. Ook in Rotterdam organiseren de vrijwilligers vakanties, uitjes en bijeenkomsten om het voor de 'gasten' gezellig te maken. Ans Schilder is al 11 jaar als vrijwilligster actief bij De Zonnebloem. Zij is voorzit- ter van de afdeling Rotterdam-West en werkt samen met acht vrijwilligers in haar wijk. „Acht vrijwilligers in een ge bied dat Bospolder-Tussendijken, Span- gen, Delfshaven, Schiemond en Oud- Mathenesse bestrijkt, is natuurlijk niet zoveel", vertelt Schilder. „Daarom pro- beer ik de communicatie tussen de vrij willigers goed te regelen. Het is immers belangrijk dat ze hun verhaal bij elkaar kwijt kunnen. Vergaderen doen we ook

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 43