t maasstad LET THEE ACID LIBERATE YOU! Portret foto's als lesmateriaal Humor en weinig spanning in 'monsterfilm' Lake Placid maasstad podium V&S r film preview uitqaans agenda theater a/d schie theater Filmhuis Schiedam 0 G 0 Ik ROTTERDAM - Een rossige jongen met een nukkig ge- zicht kijkt recht de camera in. Hij is gekleed in een wit overhemd met een stropdas - waarschijnlijkeen schooluni- form. Het is een foto van Ri- neke Dijkstra, die onderdeel uitmaakt van de tentoonstel- ling Schijn en Wezen, die tot en met 19 maart te zien is in de kleine zaal van het Neder- lands Foto Instituut (NFI). De tentoonstelling maakt deel uit van het lesprogram- ma Kunstbeschouwing voor VWO-leerlingen. ROTTERDAM - Monster- films zijn er in alle soorten en maten. Recent zagen we on- der meer Godzilla en de ge- muteerde haaien in Deep Blue Sea. Ook Lake Placid is bedoeld als een monsterfilm, met deze keer een zeer be- scheiden monster in de hoofdrol. Geen ruimtewe- zens, dinosaurussen of reuze apen. Deze keer is de beurt aan een reuzenkrokodil. Woensdag 19 januari 2000 De Spookrijders ROTTERDAM - De Spookrijders haalden zich onlangs de woede op de hals van de Amsterdamse poli- tie door in hun videoclip 'Klok- kenluiders' beelden te gebruiken van een gewelddadig politie-optre- den tijdens een buurtfeest in de hoofdstad. Spraakmakend zijn de Spookrijders dan ook zeker. Maar alleen dat zou de muzikale kwali- teiten van de band tekort doen. Vrijdag 21 januari zijn de Spook rijders te zien in de Vlerk. Het op- treden begint om 24.00 uur en kaarten kosten vijf rijksdaalders. Een dag later in de Vlerk Re-turn up the Jam, een party met onver- valste old style: acid-house, club house, hip-house en hard-house. De dj's zijn Reptep en Bas. Re turn up the Jam begint om 22.00 uur en kaarten kosten een tientje. In Baroeg vrijdag 21 januari bij De Metalen Inquisitie de metal top 100 van het oude decennium. Dj's Pirn en Andre draaien de plaatjes, en vanaf 22.00 uur kun je er gratis bij zijn. Een dag later een zaterdag aflevering van De Metalen Inquisi tie. Zondag 23 januari tenslotte drie bands in Baroeg. Satyricon (N black), Behemoth (PL death/black) en Hecate Enthroned (UK black). De entree bedraagt 25 gulden. De eerste band begint om 15.30 uur. Een half uur eerder kun je in de zaal terecht. Na een optreden van de Fool- moonband op vrijdag - aanvang 22.00 uur, entree vijftien gulden - is er zondag een JUICE Special at Nexus Nighttown. De Under ground garage club komt deze avond vanuit de Ministry Amster dam naar Nighttown in Rotterdam. UK underground met veel 2step en uitstapjes naar andere muziek, on- dersteund door mc's. De avond be gint om 23.00 uur en kaarten kos ten/ 17,50. In Rotown kun je morgen - don- derdag - luisteren naar het nieuwe album van Kane 'As long as you want this'. Voor wie niet in Ro town aanwezig kan zijn, is de ses- sie via internet te volgen. Daarbij kan ook gechat worden met de bandleden. Aanvang van de sessie 22.00 uur. De toegang is gratis. Zondag 23 januari in Rotown een collectie van de beste draaitafelt- ovenaars uit het land. Turntable Mechanic Sessies begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Balancerend naar beter. Zo luidt de titel van het beleidsplan van jongeren CULTuurcentrum Baroeg, gelegen aan de Spinozaweg in de deelgemeente IJsselmonde. Over die titel is nagedacht, maar eerst zal ik in het kort de kenmerken van Baroeg weergeven. Ba roeg opereert in eerste instantie als poppodium gericht op subcul- turen als metal, punk, hardcore en gothic. Daamaast worden er dans- en thema-avonden georganiseerd voor diezetfde doelgroep. Uiteraard blijft het daar niet bij, want in de toekomst zuilen ook andere cultuuruitingen uit de alternatieve sector een plaats krij- gen, met als eerste aanzet een tattoodag die vorigjaarplaatsvond. Terug naar de titel. Voor Baroeg is het jaar 2000 een jaar met veel lading, want we zijn te vergelijken met een koorddanser die de overkant kan halen maar voor hetzelfde geld naar beneden don- dert. Het is logisch dat wij op het touw willen blijven staan en zelfs beter willen worden. Want Baroeg is uniek! Zelfs in onz.e. hoofd stad, waar je met cultuur om de oren wordt gestagen bestaat geen zaal zoals Baroeg. In Nederland hebben we binnen de popsector een aparte plaats en aanzien verworven, wat je moet behouden voor een stad als Rotter dam. Het grote probleem van Baroeg is een financiele kwestie. De subsidies zijn te mager om te verbeteren. Er valt weinig progressie te boeken als je geen middelen hebt om bijvoorbeeld de geluidsin- stallatie te vervangen. De deelgemeente heeft op Baroeg flink be- zuinigd, met als argument dat we te weinig wijkgericht zijn. Aan de andere kant ziet men op de Coolsingel Baroeg nauwelijks staan. Wij vinden dat Baroeg een B-podium zou moeten zijn, hetgeen meer geld betekent, daarmee kan je de bezoeker trakteren op cultu red genot. Ook de staatssecretaris, Rick van der Ploeg, vindt dat popmuziek een hoger aanzien zou moeten krijgen. Veel klassieke muziek wordt zwaar gesubsidieerd, terwijl de popsector zichzelf grotendeels bedruipt. In zijn adviesaanvraag aan de Raad voor Cultuur ten aanzien van het popmuziekbeleid, pleit van der Ploeg ervoor dat kleine zaaltjes met een specifiek karakter, waar ook een plaats is voor regionaal talent, juist die steun moeten krijgen. Voor Baroeg klinkt het in ieder geval hoopvol. Om niet al te nega- tief te klinken wil ik ook kwijt dat Baroeg met een team van 5 in deeltijd werkende arbeidskrachten, 2 banenpoolers en zo n 35 vrij- willigers dagelijks de mouwen opstroopt om wekelijks de deuren weer te openen zodat de jongere die niet naar een discotheek wil, 1 zich bij ons CULtureel verantwoord kan vermaken. Pirn Blankenstein Medewerker Baroeg XQ57 door Vincent Wernke Rineke Dijkstra fotografeert men- sen in een sober decor, waarin ze haar modellen zover weet te krij gen dat zij voor het oog van de ca mera een beeld van zichzelf geven. In dezelfde ruimte hangt ook werk van Erwin Olaf, die juist veel attri- buten en kledingstukken gebruikt om zijn modellen op een theatrale manier te portretteren. De Duitse fotograaf August Sander (1876- 1964) probeerde met zijn portret- ten een algemene typologie van de mensheid anno 1910 te scheppen. En Ari Versluis en Ellie Uytten- broek portretteren in de serie Exac titudes mensen uit verschillende (sub)culturen, gerangschikt naar kleding en haardracht. Iedere fotograaf portretteert zijn modellen dus op een andere ma nier. En juist als je deze uiteenlo- pende foto's naast elkaar hangt, le- vert dat een verrassend beeld op. Realistisch of theatraal, ieder por tret zegt iets over de geportretteer- de. Niet voor niets maakt de por- tretfotografie deel uit van het les- pakket Teken als taal voor het vak kunstbeschouwing voor VWO- leerlingen. Op basis van het lesma- teriaal richtte het Nederlands Foto Instituut deze tentoonstelling in. „Het leuke is dat scholieren hier bij ons het originele geillustreerde les- materiaal kunnen zien", vertelt Marieke Middelkoop van het Foto Instituut. „Dat is veel leuker dan dia's of foto's in een lesboek. Het is anders om oog in oog te staan met de foto zoals de fotograaf die bedoeld heeft qua formaat en scherpte." Het is de eerste keer dat het NFI op deze wijze een tentoon stelling inricht. „We weten ook niet hoe de scholieren zuilen rea- geren. Donderdag komt de eerste groep langs. Het sluit in ieder ge val aan op wat scholen willen." Door de combinatie met het lesma- teriaal heeft de tentoonstelling voor de scholieren een extra waar- de. Volgens Middelkoop maakt het Foto van Erwin Olaf, Isabella R. - overigens niet uit of leerlingen eerst de lesstof krijgen of eerst in het Foto Instituut komen kijken. „Als je erover gehoord hebt, kijkje op een andere manier naar de por- tretten. Maar aan de andere kant roepen de werken vanzelf vragen op als je er ineens mee wordt ge- confronteerd", aldus de mede- werkster van het NFI. Naast de lesstoffunctie voor de scholieren, biedt deze tentoonstel ling voor het NFI de mogelijkheid om jong publiek binnen te krijgen. „Normaal komen scholieren nau welijks uit eigen beweging hier naartoe. Je ziet hier wel jongeren, 89, uit: Mature. maar dat zijn met name academie- studenten of mensen die zich met fotografie bezighouden. Op deze manier krijgen we jongeren binnen en kunnen we zien hoe ze op be- paalde dingen reageren, wat ze aanspreekt. Dan weten we in het vervolg hoe we zo'n doelgroep aan moeten spreken." Middelkoop is zelf werkzaam op de afdeling educatie, die onlangs door het NFI is opgezet. „We zijn nu drie maanden bezig, dus we zijn het nog helemaal aan het opzetten. Wat we willen en wat mogelijk is. Het is in ieder geval de bedoeling om samen met de SKVR projecten op te zetten voor het onderwijs. Courtesy Flatlandgalerie, Utrecht Daarbij willen we de kennis die we hier hebben van fotografie over- dragen. Schijn en Wezen is een pri ma mogelijkheid om uit te vinden wat de doelgroep wil. We zijn ook zeer benieuwd naar de respons. Er zijn al veel scholen die zich heb ben opgegeven, al valt de belang- stelling uit Rotterdam helaas nog wat tegen'besluit Middenkoop. Schijn en Wezen is tot en met 19 maart te zien in het Nederlands Foto Instituut. Geopend van dins- dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie over het educatieve programma, Marie ke Middelkoop: 010-213.20.11. door Vincent Wernke Lake Placid is nog maar net bezig, als de onwetende kijker al aan voelt komen dat dit een heuse monsterfilm gaat worden. De she riff en een duiker zitten samen in een bootje. Als de duiker het water ingaat, voel je aankomen dat er iets gaat gebeuren. Shot onder water. Shot boven water. De duiker op de rug gezien. De sheriff die voelt aankomen dat er iets gaat gebeu ren. En voor je het weet ligt de dui ker in twee stukken gebeten in het mortuarium. Op dat moment is nog onduidelijk wat voor monster de dodelijke hap heeft toegebracht. Samen met wat agenten, een park- beheerder (Bill Pullman), een mu- seummedewerkster (Bridget Fon da) en een gestoorde krokodil-ex- pert (Oliver Piatt), trekt de sheriff (Brendan Gleeson) naar het meer om uit te zoeken wat zich in het water bevindt. Daarbij stuitten ze onder meer op een wereldvreemde weduwe (Betty White), die al jaren op de hoogte bleek van de reuzen krokodil die zich in het water blijkt te bevinden. Uit angst dat het beest - waarmee zij een band heeft opge- bouwd - gedood zal worden. Op- vallend genoeg heeft het beest ook ooit haar man verslonden. Als een- maal bekend is, rest de experts al leen nog de taak de reuzen kroko- dil of te doden of hem aan land te brengen zonder dat het nog meer slachtoffers kan maken. Met het gegeven van Lake Placid had regisseur Steve Miner gemak- kelijk een heuse horrorfilm kunnen Een reuzenkrokodil bedreigt de bewoners rond een groot meer in Lake Placid. maken. Echte monsterfilms wor den echter niet meer gemaakt in Hollywood. Andere recente 'hor- rorfilms' als Scream, Deep Blue Sea en The Mummy bewijzen dat. De een is een genre-parodie, de tweede een handige formulefilm met horrorachtige elementen, en Feitelijk had de film een aflevering kunnen zijn uit een meerdelige te- levisieserie die zich afspeelt in New England. In deze aflevering bedreigt een reuzenkrokodil het meer, en volgende week gebeurt er weer heel wat anders. Niet geheel toevallig is Miner ook de regisseur de derde een avonturenfilm vol bi zarre special effects. Ook Lake Placid past in dit rijtje van films. De duiker die aan het begin van de film doormidden wordt gebeten, is de enige echt bloederige scene in de film. En echt spannend wil het ook niet worden. Maar wat is Lake Placid dan wel? van de televisie sitcom Ally Mc- Beal. Komische dialogen komen ook in Lake Placid voor, maar wat moeten we met een tekst als ,,If I had a cock, this is where I would tell you to suck it.'Zeker als je be- denkt dat dit wordt uitgesproken door de wereldvreemde weduwe, die haar dagen vult met huishoude- Lebbis Kingsize In alle stilte en onder strikte geheimhouding zijn de voorbereidingen al een jaar aan de gang. Lebbis gaat solo. Na tien jaar Lebbis en Jansen zijn er ver- halen die hij nog wil vertellen. Er is teveel blijven liggen. En de wereld moet besproken worden. En zij leven. Hij heeft geen haast maar zeker geen tijd voor een pauze. Die neemt u zelf maar na afloop. Lebbis: „Ik zal anderhalf uur beuken, vertellen, zingen, even ademhalen en weer doorgaan. Het zuilen de kortste negentig minuten uit uw leven zijn. En als u na afloop nog een grammetje energie over hebt, krijgt u uw geld terug. Beloofd.' Woensdag 26 januari, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 29,50/fl. 27,-, tweede rangfl. 24,50/fl. 22,-. Jos Brink c.s. Over en weer Over en weer is een nieuw sprankelend cabaretprogramma van Jos Brink, met Lucie de Lange aan zijn zijde en Henk Bokkinga aan de vleugel, dat ga- rant staat voor puur theater-genoegen. Jos Brink keert terug naar zijn oude liefde: het cabaret. Terug van weggeweest: daar is hij weer. Ook nu weer is het credo: een avond recht-op-en-neer plezier, een schitteravond volwui- vend rief zoals Jos dat noemt. Zonder drempelvrees stapt Jos Brink van de ene in de andere eeuw, van het ene in het andere millennium. Het was me het eeuwtje wel! Donderdag 27januari, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rangfl. 40,-/fl. 37,50, tweede rangfl. 35,-/fl. 32,50. lijke klusjes en het verzorgen van haar dieren. En hetzelfde geldt voor de slotscene, waarin een aan een helicopter hangende koe als lokaas wordt gebruikt. Lake Placid is dus horror noch ko- medie. Een aflevering van een te- levisieserie noch speelfilm. Vlees noch vis. Het is zo maar een film waarmee de makers je bang willen maken, maar uit angst voor echte horror voldoende grappen en slap- pe personages hebben toegevoegd, om het grote publiek te behagen. Een film die bovendien slechts 82 minuten duurt. Hoogtepunt van de film is de reuzenkrokodil, die er gevaarlijk echt uitziet. Het wordt tijd dat er weer eens een Holly- wood-producent opstaat die een echte horror - of monsterfilm durft te maken. Eentje die echt spannend of gruwelijk is. Zo'n film zal niet iedereen behagen, maar je weet wel waar je aan toe bent. The Corn Exchange A play on two chairs The Corn Exchange is 66n van Ierlands meest innovatieve theatergezel- schappen en winnaar van prijzen van het Dublin Fringe Festival in 1996 en 1998. A play on two chairs is een geestig, fysiek, snel en verrassend spel voor een man, een vrouw en twee stoelen. Met deze basiselementen ont- vouwt zich een vreemde wereld van beweging, conflicten en humor. Een niet alledaagse voorstelling voor een publiek dat ook eens 'iets anders' wil zien. Vrijdag 28 januari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 25,50. Arthur Umbgrove Twee straten verder Arthur Umbgrove begon als stand-up comedian maar kwam er al snel achter dat hij zijn boodschap het liefst in muziek verpakt. Nadat hij zich aanvanke- lijk met spitsvondige grappen en af en toe een liedje op het theaterpodium staande hield, ontwikkelde de kleinkunstenaar zich vervolgens tot begena- digd songwriter die samen met pianist/componist Alberto Klein Goldewijk het zeer goed ontvangen CD-album Twee straten verder maakte. Zijn derde theaterprogramma gaat over het gevoel dat het nooit hier maar twee straten verder altijd leuker is. Arthur speelt gitaar, leeft zich.uit op een paar vuilnis- bakken, maar is vooral vertolker van zijn eigen dynamische songs. Zaterdag 29 januari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 25,-. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoof zijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserfl, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 246 74 67. The Straight Story Regie: David Lynch Hoofdpersoon en ster in The Straight Story is Alvin Straight, een oude, vriendelijke man die zich met behulp van stokken moet voortbewegen. Als hij hort dat zijn broer, die hij vanwege een ruzie in geen jaren meer heeft ge- sproken, ziek is geworden, besluit hij hem op te zoeken. Autorijden kan hij niet dus zit er voor deze koppige man niets anders op dan de lange reis door Iowa naar Wisconsin af te leggen op zijn onverwoestbare grasmaaier. Tij dens zijn merkwaardige reis, die weken in beslag neemt, komt hij langs uit- gestrekte korenvelden en door slaperige dorpjes. Onderweg ontmoet hij al- lerlei aardige en bijzondere mensen. Donderdag 20 en vrijdag 21 januari, aanvang 21.00 uur, toegang tien gul den. After Life Regie: Kore-edaHirokazu De openingsscene van After Life toont een aantal beambten die op maan- dagochtend hun kantoor betreden. Even later wandelt een groepje van twin- tig mensen het kantoorgebouw binnen. Dan blijkt al gauw dat het kantoor zich in het hiernamaals bevindt: de werknemers vangen de overledenen op. Ze zijn afkomstig uit alle lagen van de Japanse samenleving, varierend in leeftijd van tien tot tachtig, en maken een kalme en ongeschonden indruk. De doden wordt uitgelegd dat ze drie dagen de tijd hebben om hun meest dierbare herinnering op te roepen. Deze 'geluksmomenten worden door de kantoorbeambten in scene gezet en verfilmd. Na hun geluk te hebben herbe- leefd, kunnen de doden verdernaareen volgende fase van deeeuwigheid. In de loop van de film blij kt dat de beambten overledenen zij n die tot nu toe niet in staat waren om hun meest dierbare herinnering te kiezen. Door zich in te leven in de verhalen van de pas overledenen zuilen ook zij uiteindelijk de fase van werknemer weten te ontstijgen. Zaterdag 22 januari, aanvang 21.00 uur, toegang tien gulden. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, van dinsdag tot en metvrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur, tel. 434 05 00. Het reserveren bij de Schiedamse Thea terkassa komt te vervallen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 27