maasstad 'Als ik meer had mogen schrijven, was ik eerder klaar geweest' Meer dan 20.000 op de been om te protesteren tegen zinloos geweld "BIJ H EE REN" 10% KORTING I GRAND CAFE RESTAURANT krant] netel e= SCHIEDAM De Nederlandse geschiedenis in 600 bladzijden 'Vertel het aan de stad, hoe lief ik je had Bij inleveringvan deze annonce: Verdachte bekentfatale klap maasstad kerk weekbladen 1 I ontvangt u op de totaalnota van een diner OPENINGSTIJDEN: di.-wo. 16.00-01.00 uur do.-vr. 12.00-01.00 uur za. 15.00-01.00 uur zo.-ma. gesloten SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 22 januari verzorgd door damesensemble Can- tanelle uit Zwijndrecht. Medewerking wordt verleend door so- pranen Petra Weijers en Ilona Kievit. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Bloemschikken Tekenen voor tieners Flarden Podium cafe Computers Stedelijk Trendy VeerpCein 36a, 3131 CCNjVCaarcCingen TeCefoon 010 - 4346461 Maaspost niet ontvangen? Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang, 17.00 uur: ds. J. van Dijk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. C. A. Philipse. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. W. Quak. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: gesloten. Martinuskerk 10.00 uur: pastor K. Veltman en ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: gesloten. 15.00 uur: ds. H.M. Vroom. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: dhr. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30uur: leesdienst. 16.30 uur: ds. A.P. Kurpershoek. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. 10.00 uur: euch. viering. V rij zinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. F. Pors. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur en di 19.30 uur. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Majspalia Dei Kerk. za iO.OO uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Woensdag 19 januari 2000 XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Historicus Han van der Horst (1949) is een be- kend Schiedammer. Na zijn succesvolie eerste boek 'De lage hemel, Nederland en de Neder- landers verklaard' ('96), heeft hij zijn Magnum Opus geschre- ven over de geschiedenis van Nederland. „Als ik 2000 blad- zijden had mogen schrijven was ik eerder klaar geweest", zegt hij terwiji hij zijn 'Nederland, De vaderlandse geschiedenis van de prehistoric tot nu' als een baby liefkozend streelt. In 1996 kreeg Han van der Horst een telefoontje van directeur Mai Spijkers van de Meulenhoff uit- geverijen. Of hij een boek wilde schrijven over de geschiedenis van Nederland? „Wat, de gehele geschiedenis!?", vroeg Van der Horst. „Ja, want jlj kan zoiets schrijven." Daarom geen voetno- ten en zware verantwoording maar wel een register en een lijst metjaartallen. Hoe begin je aan zoiets kolos- saals waar andere wetenschap- pers hun leven wijden aan een klein deel van een gebeurtenis. „Gewoon beginnen met een wil- lekeurig hoofdstuk, dat opsturen en een waslijst van opmerkingen terugkrijgen van je redacteur en dan gewoon een nieuwe versie inleveren", zegt Van der Horst al bladerend. Drie jaar werken, schrijven, opzoeken en weer checken. „Ikheb een sterk geheu- gen zodat ik alles weer kan op zoeken. Bovendien schrijf ik een hoofdstuk in 66n ruk uit. Dan ben ik niet te genieten. Mijn vriendin Maviz, het boek is opgedragen aan haar, moet dan even niet vra- gen wat we zullen gaan eten." 'Van prehistoric tot nu', luidt het onderschift van het boek, maar na anderhalve bladzijde hebben we al ruim de helft van de tijd - 130.000 jaar- erop zitten die dit boek behandelt. Dat schiet op. Maar naarmate we via Romeinen, Middeleeuwen en Gouden Eeuw dichterbij komen, worden de hoofdstukken langer en de tijd- Meulenhoff vroeg Van der Horst of hij een boek wilde schrijven over de geschiedenis van Nederland? Wat, de gehele geschiedenis!?", vroeg hij. Ja, wantjij kan zoiets schrijven.F°to Roger van derKraan spanne korter. Van der Horst is een traditioneel historicus die net als in de school- boeken de officiele geschienis be- schrijft. Hij herschrijft met vlotte pen de geschiedenis van de machthebbers in Nederland. In mindere mate behandelt hij de economische ontwikkeling van Nederland en de sociale geschie denis. gaf), de krnisrakettendemonstra- ties, de werkeloosheid en het zin- loze geweld. Van der Horst ein- digt met de verzuchting dat Ne derland wanhopig op zoek is naar een missie. Het boek heet onofficieel een bio- grafie maar dan n van Neder land. De schrijver heeft zich be- perkt door alleen Nederland te Het gebon- den boek met harde kaft telt een forse zes- honderd bladzijden en eindigt echt met het nu. Dit hoofdstuk heet 'Op zoek naar een missie'Hierin wordt het tijdvak 1980-2000 beschreven. Zo'n beetje vanaf Dries Van Agt die de staatsschuld liet oplopen, terwiji hij de schuld aan Den Uijl behandelen, Belgie van voor 1839 doet niet eeht mee. Wel wordt de koloniale geschiedenis behandeld. „Het is een boek ge- worden voor mensen die van ge schiedenis houden" zegt Van der Horst. „Voor mensen die van ver- halen en gebeurtenissen houden die 'echt' zijn gebeurd. Voor mensen die voor het slapen gaan nog even willen lezen en ontspan- nen. Voor mensen met fantasie die willen dromen hoe het in an dere tijden rook, smaakte en met welke geluiden." Ondanks dat er geen plaatjes in het boek staan, is het geen droog of saai boek geworden. Het ver- haal rolt van de ene naar de andere anec dote en is vlot, journalistiek gescbreven. Zo vergelijkt hij de popula- riteit (in de mode) van Rembrandt met die van Karel Appel of Peter Klashorst die ook grote sommen geld verdienen. Of de speculatie- koorts met tulpenbollen in de Gouden Eeuw met de huidige (wind)handel in aandelen. Maar ook leuke weetjes vermeldt hij graag. Zoals dat Mackintosh de uitvinder van de regenjas is of waar precies het Palingoproer omging. En de (homo)seksuele voorkeur van Willem III, dat Jan de Quai eigenlijk psycholoog was en Johan de Witt baanbrekend wiskundige voor de verzeke- ringsstatistiek. Toch is dit boek geen omgevallen boekenkast van grappige voor- vallen. Van der Horst slaagt erin met heldere lijnen en een strakke structuur dwarsverbanden te leg- gen tussen al deze gebeurtenis sen. Historici van naam als J. Blom - 'het boek is goed in balans'- en Herman Pley die het boek op 20 januari in Amsterdam zal aanbie- den, hebben waardering voor het boek. Het levenswerk van Han van der Horst ligt vanaf deze week al in de boekhandel voor de prijs van fl. 49,90. m -w a ww m m w w w- - - - J LAxa»- dar iron \/oan Door Ger van Veen VLAARDINGEN - 'Wanneer ik morgen doodga, vertel dan aan de bomen hoeveel ik van je hield'. Met gebroken stem leest Loes Ip- pel de eerste regels van een ge- dicht voor dat zij opdraagt aan haar geliefde Daniel van Cot- them. 'Vertel aan de stad, hoe lief ik je had'. De stad wist het al en wordt door de dichtregels bij de strot gegrepen. De stad heeft zich verenigd op het stationsplein bij station Vlaardingen Centrum. Ruim 20.000 personen kwamen af- gelopen vrijdag bijeen om te protes teren tegen zinloos geweld. Overal fakkels, kaarsen, waxine- lichtjes, witte en rode rozen. Span- doeken met de namen van vele slachtoffers van zinloos geweld. Kinderen, jongeren, oude van da- gen en alles wat daartussen zit, luis- teren ademloos. 'Ze zouden niet willen geloven dat -alleen maar een man alleen maar een vrouw- Dat een mens een mens zo lief had- Als ikjou. Daan, ikhou vanje!" Peter van Cotthem, de vader van Daniel, neemt haar na haar liefdes- verklaring troostend in zijn armen. Niet €6n twijfelt aan de woorden van Loes Ippel. Iedereen gelooft die vrijdagavond in de nieuwe dag van morgen uit het gedicht. Ze komen met treinen vol om getuigenissen af te leggen voor een vredelievend straatbeeld. Peter van Cotthem dankt voor de steun die hij kreeg van diverse organisaties en de Vlaardingse bevolking. In zijn plei- dooi voor een toekomst met minder geweld opteert hij voor een betere op voeding voor een gedeelte v an de jeugd: ,,Wij mogen hopen -en velen met ons- dat de ouders in Nederland hun kinderen wat meer met geweten opvoeden om ze een betere kans op een gelukkig leven te geven." Vol- gens van Cotthem is sport in samen- werking met een zorgzame opvoe- ding de methode om respect voor de medemens te kweken. Agressie kan hierdoor op een gereguleerde ma- nier positief omgezet worden in De mensen stonden tot op het perron van station Vlaardingen- Centrum, wachtend op het begin van de tocht. Foto Roger van der Kraan Speciaal "theatermenu" 3-gangen tot 18.45 a fl. 45,- Ook voor een borrel na de theater- voorstelling Gevarieerde menu-kaart vis-vlees-vegetarisch (min. 2 pers.) en een gratis welkomstdrankje RESERVEREN WORDT AANBEVOLEN Broersvest 116* Stadserf Schiedam (naast Theater a/d Schie) Telefoon: 010-4736550 sportactiviteiten. Maar hij legt ook de verantwoordelijkheid bij de kin deren zelf: „Ook kinderen met min dere startkansen moeten verant woording in het leven nemen. Leren omgaan met respect, zelfbeheer- sing en ontwikkeling in plaats van de doelstelling te hebben het leven van anderen te verwoesten. De maatschappij de schuld geven lost niets op. Het begint iedere dag weer bij ons zelf." Burgemeester L. Stam belooft dat Vlaardingen haar verantwoorde lijkheid op zich zal nemen om de onveiligheid in de stad aan te pak- ken. De bestaande plannen zullen er kritisch op worden nagekeken. Wim Deetman, voorzitter van het Landelijk Platform Tegen Geweld Op Straat steekt een waarschuwend vingertje op tegen de huidige maat schappij. „Als wij er niet in slagen fundamentele veranderingen door te voeren, zullen wij steeds opnieu w opgeschrikt worden door uitspat- tingen als deze. De dood van Daniel is een onuitwisbaar litteken op de huid van de maatschappijLaat hem alsjeblieft de laatste zijn." Tijdens de toespraken rijden de treinen voorbij en claxonneren als eerbe- toon aan die ene jongen en al die duizenden die tegen zijn dood pro testeren. Dan roept gemeente voor- lichter Hans Mathijssen op tot het lopen van een stille tocht die via de Westhavenkade en de Schiedamse- weg naar de plaats des onheils -Sta tion Vlaardingen Oost- leidt. Het publiek zet zich in beweging, schui- felt voetje voor voetje naar de West- havenkade. Naaldhakken naast ste- vige stappers. Molieres naast Nike airs. Er zijn geen verschillen in stand of rang. Moeders en vaders van eerdere slachtoffers zijn er, ge- huld in het witte T-shirt met als op- schrift: 'bestaat er wel zinvol ge weld?' Saamhorig trekt de stad er op uit om dat te doen wat gedaan moet worden: een ode brengen aan geweldloosheid. Een lange lichtge- vende slang van 1800 meter trekt door de Vlaardingse binnenstad. Het Rederijkershuis en bierlokaal Petrus aan de Westhavenkade wor den slechts verlicht door een paar kaarsen die devoot brandend de stoet begeleiden. Ook kaarsen in de tuinen. De cafes zijn dicht, de win- kels gesloten. Op etalages posters die waarschuwen tegen zinloos ge weld. Het theater is donker en moet het deze avond zonder hooggeeerd publiek stellen. Bewoners van de Schiedamseweg staan langs de rou te met een kaars of een witte roos in hun hand. Je krijgt het er bijna koud van; zoveel emotie is er aanwezig in die 1800 meter. Aan het einde van de Schiedamseweg stokt het weer. Iedereen wil die roos, dat kaarsje, die kindertekening, dat gedicht of verhaal aan Daniel laten zien en la- ten lezen. Iedereen wil de hitte van al die honderden lichtjes voor de deuren van het station voelen. Een lange condoleancerij schrijdt eer- biedig langs het protestgraf dat voor het slachtoffer is opgericht. Een hockeystick van zijn clubkamera- den-die op het stationsplein met een yell afscheid namen van hun ploeg- SCHIEDAM - Groei Bloei in Schiedam organiseert weer de voorjaarscursus bloemschikken in natuurcentrum De Boshoek. De cursus gaat 2 februari 2000 van start, onder leiding van Rens Rijn- talder. Er wordt begonnen om 20.00 uur, de kosten voor zeven lessen (1 keer per 2 weken) bedra- gen fl. 30,- voqr leden van Groei Bloei, en fl. 40,- voor niet-leden. Voor vragen of inschrijven kan er gebeld worden met J. van Broek- hoven, tel. 471 43 91, L. v.d. Voorden, tel. 471 23 89 of C. Free- ling, tel. 473 79 13. SCHIEDAM - In de Blauwe Brug gaat 31 januari een cursus tekenen en schilderen voor tieners tussen de 10 en 15 jaar van start. De cur sus bestaat uit tien lessen die gege- ven worden op maandag van 16.00 tot 17.30 uur. De kosten zijn fl. 40,- (inclusief materiaal). Onder- werpen als: plak maar raak (colla ge maken), tutti frutti (stillevens maken) en mensjes kijken (model- tekenen) komen aan bod. Voor aanmeldingen of meer info: 247 04 64. SCHIEDAM - Rob van Herwaar- den spreekt donderdag 20 januari bij Passage Woudhoek over de LETS. LET staat voor Local Ex change and Trading Systems. Deze stelsels maken gebruik van vrien- dendiensten. Deelnemers aan de ruilkring hebben de mogelijkheid goederen en diensten uit te wisse- len. De bijeenkomst wordt gehou- den in De Stuurhut aan het Nijhof- fplein. SCHIEDAM - Niko Christiaanse en Friends treden donderdag 20 ja nuari op in Podium Cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven. Aanvang is 21.30 uur. Skip- py, de leadzanger van de band Rough Outline, staat zaterdag 22 januari in de spotlights vanaf 22.00 uur. Toegang is gratis. maat en vriend- wordt geflankeerd door Feijenoordsjaals, teddyberen en een lampje met de beeltenis van Maria. Sommige huilen, anderen zijn kwaad. Als troost knijpen in ze in elkaars handen, vegen ze elkaars tranen af. Ook de laatsten die twee uur na de eersten arriveren. De dag erna schuifelen nog tientallen men- sen langs de bloemenberg. Een man gooit een witte roos op de stapel en verzinkt daarna in gebed. Een kind van drie zet een blokkaars tussen de nog steeds brandende waxine- lichtjes. „Voor Daniel", zegt het. De stad begrijpt maar al te goed hoe lief ze hem hadden. SCHIEDAM - In De Blauwe Brug gaat maandag 31 januari een cur sus Kennismaken met de computer van start. De lessen vinden plaats van 15.30 tot 17.00 uur en kosten fl. 325,-. In acht weken worden cursisten stap voor stap wegwijs gemaakt op de computer. Naast klassikale uitleg zullen cursisten vooral zelf (onder begeleiding van de docent) gebruik leren maken van de verschillende toepassings- mogelijkheden van de computer. Voor meer info: 247 04 64. SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum is van 5 februari tot en met 26 maart een ingelaste voorstelling te zien over Rotterdamse kunst uit de jaren tachtig onder de titel 'Bu- rengerucht'. Tot en met 23 januari is ook nog werk te bezichtigen van Ansuya Blom. VLAARDINGEN - Een 23- jarige Rotterdammer heeft be- kend de fatale klap te hebben uitgedeeld die de 17-jarige Daniel van Cotthem vorige week zondag het leven heeft gekost. Dat heeft het Rotter dams Dagblad afgelopen maandag gemeld. Volgens het Rotterdams Dagblad wordt de bekentenis bevestigd door 'verschillende bronnen in de nabijheid van het recherche- team dat belast is met het on- derzoek'. De Rotterdammer werd samen met drie andere verdachten kort na de klap op Vlaardingen-Oost aangehou- den. Zie verder in deze krant voor een verslag van de stille tocht die, vorige week vrijdag twintigduizend mensen trok. Jeanne Vrijenhoek hartpatiente Clara en Zuider heten nu samen Medisch Centrum Rijnmond-Zuid Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Hij schoot zo ineens door m 'n hoofd: de Schiedatnse sportnota. On- geveer een week geleden hardliep ik mee met zomaar een prestatie- loopje in buurgemeente Vlaardingen. Niks aan de hand eigenlijk. Ge woon een beetje werken aan mijn conditie. Tot ik mij plots weer eens bedacht dat het toch eigenlijk jammer was dat ik dit soort sportief vertier altijd buiten de Schiedamse stadsgrenzen moet zoeken. Die constatering deed mij onwillekeurig terugdenken aan de laatste keer dat ik concreet iets hoorde over de integrate Schiedamse sportnota in wording. Dat was 23 maart 1999 toen ik tijdens een nieuwerwets soort inspraakavond mijn licht opdeed bij de Dienst Sport en Recrea te. Alle aanwezigen konden bij die gelegenheid op speciale kaarten hun wensen kenbaar maken voor het nieuw op te stellen sportbeleid. Aansluitend mocht iedereen zijn mening geven over deze wensen door de kaarten te beplakken met rode (niet eens) en groene mee eensstickertjes. Een van mijn persoonlijke wensen was om de ge meente wat meer steun te laten verlenen bij het organiseren van indi- viduele buitensportevenementen als loopwedstrijden, wielerkoersen, triathlons, etc. Ik ben namelijk van mening dat heel wat van dergelij- ke sportevenementen die in het verleden in Schiedam het levenslicht zagen, onder meer door een tekort aan medewerking van gemeente- lijke zijde van de kalender zijn verdwenen. Op dit moment, bijna een jaar later, weet ik niet meer precies hoe mijn kaartje werd ontvangen. Als ik het mij goed herinner oogstte het veel stickers. Meer rode dan groene! Ondanks deze tegenslag ben ik altijd blijven hopen dat DSR- directeur Van Vugt en de zijnen in hun ongetwijfeld lijvige rapport een paar regels aan mijn wens zouden spenderen. Door het lange uit- blijven van de sportnota is dat hopen inmiddels omgeslagen in een soort ongedurig wachten en kan ik me levendig voorstellen hoe het moet zijn voor sportverenigingen als WK, sc Spaland en kv Harga die met smart verlangen naar het moment waarop zij kunnen lezen wat de gemeente in petto heeft voor hun nijpende accommodatiepro- blemen. Voor hen geldt namelijk niet alleen de nieuwsgierigheid zo als zich die van mij meester heeft gemaakt. Voor hen kunnen defor- muleringen van het nieuwe sportbeleid het verschil maken tussen een gezonde toekomst of voortmodderen en afwachten. Daarom bij deze mijn vraag aan meneer Van Vugt. Kunt u mij en een groot deel van de Schiedamse sportwereld verlossen van onze hunkering en die lang- verwachte allesomvattende sportnota nu eindelijk eens presenteren Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3