maasstad 'Het is niet zo geweest dat wij als PvdA- ers hebben zitten hakken op Hafkamp' Alleen Stedelijk Schiedam en Hoogstad boeken lichte winst UBIJ H EE KEN" 10% KORTING i ■■■■Ml J L* GRAND CAFE RESTAURANT krant 1 netel Raadledenconferentie:'positief en open sfeer' Museumbezoek in 1999 nagenoeg gelijk aan dat van 1998 maaspost SCHIEDAM Bij inlevering van deze annonce: "j ontvangt u maasstad maasstad op de totaalnota van een diner (min. 2 pers.) en een gratis welkomstdrankje RESERVEREN WORDT AANBEVOLEN OPENINGSTIJDEN: di.-wo. 16.00-01.00 uur do.-vr. 12.00-01.00 uur za. 15.00-01.00 uur zo.-ma. gesloten SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 29 januari verzorgd door gemengd koor One More Voice uit Brielle. Het koor staat onder leiding van Willem Meyboom en zingt onder andere enkele werken van Benjamin Britten. Organist Andries Stam begeleidt het koor en speelt ook enkele soli op het hoofdorgel. Aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. Foto's Klussen Yoga Heemtuinexcursie Maaspost niet ontvangen? Harmonia Tekenen Internetcursus 'Zorg op een nog hoger niveau, dat weet ik zeker' Woensdag 26 januari 2000 ifTLl Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang, 16.00 uur: ds. D. Budding. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: dhr. A.F. Ruijl. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: mw R. de Graaf. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 16.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: br. P.U. van 't Hoff. 16.30 uur: ds. D.W. Fijan. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. G.J.A. Vogel. 16.30 uur: ds. GJ.A. Vogel. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur: Don Boscofeest. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur: ds. D. Kool. zo 11.00 uur: Don Boscofeest ds. D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. E. van Dunne-de Bijll Nachenius. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur en di 19.30 uur. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Q Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - De gemeente- raad, zij is veroordeeld tot een gedwongen samenzijn, dat zei voorzitter en oud-burgemeester Arie Lems bij het begin van de Raadledenconferentie nog. 31 raadsleden van verschillende gezindten die naast, achter, of voor eikaar in de raad zitten. En zo kan het dus gebeuren -in de wirwar van partijen, menin- gen en opvattingen- dat raads leden eikaar niet echt liggen of begrijpen. Gevolg: irritaties en misverstanden. In de Raadle denconferentie van afgelopen vrijdag en zaterdag probeerden de 30 raadsleden (CD was er niet) hier wat aan te doen. „We hopen dat dit een begin is geweest van beter vergaderen", zegt raadslid Edwin Westenberg (PvdA), na afloop van de confe- rentie door de andere raadsleden als woordvoerder aangewezen. De sfeer werd door Westenberg omschreven als 'positief, open- hartig en eerlijk'. „Er zijn daarbij ook best kritische dingen over het college gezegd, zonder partijpoli- tieke barrieres. Het is dus niet zo geweest dat wij als PvdA-ers heb ben zitten hakken op Luub Haf kamp (VVD-wethouder) en GroenLinks op bijvoorbeeld Aad Wiegman (PvdA-wethouder). Wij hebben dus ook gewoon kri- tiek geuit op Wiegman." De conferentie is mede georgani- seerd naar aanleiding van het be- zoek dat Eelco Brinkman vorig jaar aan Schiedam heeft gebracht. Hij zat in de commissie die moest controleren en uitzoeken of Schiedam de gelden uit de Gsb- pot goed besteed heeft en van plan is te besteden. De raad en het college, zo kwam uit het onder- zoek naar voren, functioneren niet goed. De raadsleden en B en W luisteren slecht naar eikaar en zijn volgens het visitatierapport te afwachtend. Afspraken zijn er al gemaakt. Zo willen de raadsleden dat zij eer- der betrokken worden bij de voorstellen van B en W. Nu komt if De raad bijeen: Brinkman vond dat de gemeenteraad te passief opereert. Anhieffoto Roge van der Kraan het vaak voor dat de raad 66n, of twee, voorstellen gepresenteerd krijgt waar je in feite alleen maar 'ja' of 'ja' tegen kunt zeggen. „We willen nu zo vroeg mogelijk in het stadium betrokken wor den," stelt Westenberg. Een ander heikel punt is de gang van zaken rond het inspreken in de raad. Nu gaat het nog zo dat een burger naar de micro- foon loopt, in vijf mi- nuten zijn verhaal moet houden, waarna de wethouder zegt 'het te zullen meenemen'. Een dooddoener. Ui- terst onbevredigend voor de Schiedamse burger, zegt Westen berg. Het gaat vaak om kwesties die de inspreker persoonlijk ra- ken: „Dan zitten we daar als 31 dooien stijf ons mond te houden en we zouden zo graag iets willen zeggen." Het plan is nu om de in spreker uit te nodigen voor de eerstvolgende commissieverga- dering waar zijn grief op de agen da thuishoort en waarin de com- missieleden echt met eikaar en met de inspreker en wethouder kunnen discussieren. Ook is er in de conferentie ge- sproken over irritaties. Waarom toch die lichaamstaal, waarom niet ingaan op de argumenten? Nu is afgesproken dat raadsleden niet alleen hun eigen verhaaltje afdraaien maar ook (vooral in tweede termijn) ingaan op de in- houd van de argumenten van de andere raadsleden. En met res pect voor eikaar. Westenberg: „We proberen allemaal iets moois van Schiedam te maken, ieder vanuit zijn ei gen invals- hoek, eigen ik en eigen pro- gramma." Tijdens een gezamenlijke maal- tijd -het is echt waar- hebben de raadsleden verder wat beter met eikaar kennisgemaakt. Westen berg: „Ik zit twee stoeltjes verder naast Will van Wijk, ik wist dat hij iets in het onderwijs doet, maar waar hii zich precies mee- bezighoudt: ik had geen idee. Dat zelfde gold voor Van Eersel: ik had er geen flauw benul van dat hij in de informatica zit en een ei gen bedrijfje heeft." Nu de raads leden van eikaar weten wat hun expertise is, zo verwacht Westen berg, zal er eerder bij eikaar naar informatie worden gevraagd, in plaats van meteen de ambtenaren van het Stadskantoor lastig te val- len. Vragen over bestemmings- plannen? Ga naar raadslid Van Collenburg. In mei volgt een nieuwe confe rentie, waarbij het college van B en W ook aanwezig is. Dan, zo denkt Westenberg, kan er ook een interessant gesprek worden ge- voerd over de rol van de burge- rneester. Door Ger van Veen WATERWEG - De bezoekers- aantallen van de musea in de re- gio boekten in 1999 nauwelijks winst in vergelijking met het jaar ervoor. Terwijl er toch een landelijke tendens is van stijgen- de bezoekersaantallen in de mu sea, lijkt het erop dat er in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis enkel de diehards de stedelijke kunstschatten bewonderen. De aanwas van verse bezoekers is zeer gering. Veel musea besteden momenteel structured aandacht aan de educatie. Volgens het Ste delijk Museum in Schiedam heeft dit bijgedragen tot een stij- ging in het afgelopen jaar van 10 procent tot 9.500 bezoekers. Euforie is niet op zijn plaats voor het grootste museum in de regio. De vier jaar ervoor was er een zeer grote afname van het bezoekers- aantal te zien. Met gratis entree (min of meer afgedwongen door de PvdA) probeert het museum zich nu op te werken in de vaart der volkeren. Mede hierdoor en twee tentoonstellingen in het voor- jaar en de zomer hoopt het muse um meer bezoekers te trekken. In het voorjaar zullen vrienden van het museum kiezen uit de collectie om een unieke tentoonstelling te creeren. In de zomer zullen Schie damse beeldende kunstenaars in het museum of extern in Pand Pau- lus exposeren. De concurrent in Schiedam 'Het Gedistilleerd Museum', deed meer van zich spreken. In 1999 bezoch- ten 14.189 het museum, 300 min der dan het jaar ervoor. Het Gedis tilleerd profileert zich in 2000 op diverse manifestaties. Bij de Bil- derberghotels en tijdens 'Het Film- Speciaal "theatermenu" 3-gangen tot 18.45 a fl. 45,- Ook voor een borrel na de theater- voorstelling Gevarieerde menu-kaart vis-vlees-vegetarisch Broersvest 116* Stadserf Schiedam (naast Theater a/d Schie) Telefoon: 010-4736550 Het Stedelijk: nu nog gehuisvest in het Sint Jacobs Gasthuis. Foto Roger van der Kraan festival Rotterdam' en 'Het ABN AMRO Tennis toernooi in Rotter dam is het aanwezig om zich te profileren. Tevens werkt het toe naar het jaar 2001, waarin Rotter dam culturele hoofdstad van Euro- pa is. Het museum hoopt door te netwerken in het toeristische be- drijfsleven veel nieuw publiek aan te boren. Dit jaar staan onder ande re 'Op de korrel' een expositie over rijstwijn (sake) en 'Een hard gelach', over spotprenten, op het programma. Een expositie over de Schiedamse jenever zal tegelijker- tijd in Japan te zien zijn. Het Visserijmuseum in Vlaardin gen kampt ook met een lichte te- ruggang. Van 15.235 bezoekers in 1998 tot 15.049 bezoekers in 1999. Al jarenlang daalt het bezoekers- aantal. Op het ogenblik mist het museum naar aanleiding van het vertrek van directeur Frits Loo- meijer een formatieplaats. Een ex tern onderzoek van de gemeente naar het functioneren van de Vlaardingse musea kan het toe- komstperfectief voor- of nadelig beihvloeden. In afwachting van het onderzoek en de opvulling van de formatieplaats richt het museum zich vooral op educatie. Om dat te effectueren geeft het zich twee tot drie jaar de tijd. In het voorjaar staat de expositie over de visserij- industrie te Esbjerg centraal. In de zomer richt het zich op een samen- werking met 'Streekmuseum Jan Anderson', dat dan haar 25-jarig bestaan viert, in de vorm van 'Mensen in de Visserij' uit de col lectie van het streekmuseum. Het bezoek bleef bij Anderson na genoeg gelijk, omstreeks 2.500 be zoekers. Dit jaar staat het 25-jarig bestaan centraal. In maart kan men de expositie 'Als een dief in de nacht' bezoeken, waarin de inval van de Duitsers in Nederland, pre cies zestig jaar geleden, centraal staat. In mei vindt dan het grote feest plaats waarin alle registers worden opengetrokken. De 150 verzamelingen van Anderson wor den blootgegeven aan het hoogge- eerd publiek. Ook het muziekin- formatie- en documentatiecentrum Ton Stolk trok het afgelopen jaar zo'n 2500 bezoekers. Volgens Stolk een stabilisatie. Het museum blijft de koers varen die het al tij- den vaart. Bezoeken volgens af- spraak en een wisselende tentoon stelling van beeldende kunst met muziek als onderwerp. Toch is Stolk trots dat hij dit jaar de beel dende kunstenaar Jaap Prins heeft weten te strikken. In augustus zul len 25 kunstenaars hun werk ten- toonstellen bij het muziekcentrum. Archeologisch Historisch Museum Hoogstad boekte een winst van 500 bezoekers. Zo'n 2500 perso- nen bezochten het museum. De kinderfeestjes die het geeft zijn daar zeker debet aan. Het effect er- van moet volgend jaar in cijfers uit te drukken zijn. In ieder geval is het museum ieder weekend volge- boekt. Medio dit jaar staat onder andere de tentoonstelling 'Het Swarte Paert' centraal, waarbij een inzicht gegeven wordt van de op- gravingen van de voormalige her- berg aan de Kortedijk. SCHIEDAM - Leden van fotoclub Objectief exposeren hun werk van- af 20 januari in de bibliotheek aan het Stadserf. Fotoclub Objectief maakt onderdeel uit van de Stich- ting voor gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk voor verstande- lijk gehandicapten. Onder begelei- ding zijn de foto's door de leden zelf ontwikkeld en afgedrukt. Ook oude fotocamera's en wedstrijdbe- kers zijn op de expositie te zien. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de biblio theek. SCHIEDAM - Het Emancipate Centrum organiseert een cursus Klussen in en om het huis. De cur- sisten leren onder meer waar zij op moeten letten bij het kopen en ge- bruiken van gereedschap, hoe zij stopcontacten kunnen monteren en hoe zij een kraanleertje moeten vervangen. Bovendien worden de meest elementaire zaken aange- leerd over het repareren van de fiets. De cursus bestaat uit zes les sen, telkens op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur, in Het Gebouw, Broersveld 142. De eerste les is dinsdag 8 februari. Het cursusgeld bedraagt fl. 75,-. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Emancipate Centrum, tel. 4734545. SCHIEDAM - Kluphuis Oost geeft iedereen de mogelijkheid om yogalessen te volgen. Onder des- kundige begeleiding leren de deel- nemers zichzelf volledig te ont- spannen. De lessen zijn wekelijks op vrijdagmorgen van 10.15 tot 11.15 uur. Tijdens de les is kinder- opvang mogelijk. Yoga wordt be- taald per blok van zes lessen, z6n blok kost dertig gulden (met kin- deropvang fl. 36,-). Belangstellen den kunnen langskomen of bellen, tel. 245 18 18. SCHIEDAM - De eerste heem tuinexcursie van het nieuwe jaar start zondag 30 januari bij de in- gang van Heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark. Het thema is Bomen in de winter. De natuur- gidsen die de wandeling begelei- den vertellen allerlei bijzonderhe- den over de bomen in winterrust. Ook wordt uitgelegd hoe bomen in Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 de winter kunnen worden herkend. De excursie begint om 14.00 uur. Deelname is gratis. SCHIEDAM - De Harmonia- avond van donderdag 27 januari wordt verzorgd door Gerard Heu- ting met helderziende waarnemin- gen en psychometrie. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 en begint om 20.00 uur. De toe- gangsprijs bedraagt fl. 8,50. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug start maandag 31 ja nuari een teken- en schildercursus voor tieners. Deze cursus, voor tien- tot en met vijftienjarigen be staat uit tien lessen, telkens op maandag van 16.00 tot 17.30 uur. Het cursusgeld bedraagt veertig gulden (inclusief materiaal). Voor aanmeldingen of meer informatie: De Blauwe Brug, tel. 247 04 64. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Blauwe Brug start maandag 7 fe bruari met een internetcursus. In drie weken leren de cursisten van alles over internet. Doel van de cursus is de cursist in staat te stel- len thuis of op het werk effectief om te gaan met internet. De bijeen- komsten zijn op maandag van 19.00 tot 22.00 uur. Het cursusgeld bedraagt fl. 235,-. Voor meer in formatie en/of aanmelding kan worden gebeld met het wijkcen trum, tel. 247 04 64. over devestert 3 3116 ad scbiedam Anita Meyer zangeres Clara en Zuider heten nu samen Medisch Centrum Rijnmond-Zuid De Schiedamse historicus Han van der Horst heeft in zijn nieuwe boek Nederland ('de vaderlandse geschiedenis van de prehistoric tot nueen daverende onthullinggedaan. De Polen die in September '44 bij Driel en de Johannahoeve ten westen van Arnhem waren gedropt om de Britse Airbornedivisie te versterken, dat waren helemaalgeen Polen! Goed, ze spraken welPools, en hun brigadegeneraalStanis- law Sosabowski had dan wel een Pools klinkende naam, maar vol' gens Van der Horst waren het Canadezen! „Een Candadees-Brits luchtlandingslegerprobeerdezich meesterte maken van Arnhem en omgevingschrijft Van der Horst in zijn boek. Waarom toch zouden de Geallieerden vermomde Canadezen als Polen hebben gedropt? Om de Duitsers meer angst aan te jagen En worden de Poolse graf- stenen op de Airbornebegraafplaats in Oosterbeek na de onthulling van Van der Horst nu vervangen door Canadese? Het was vanwege dezefout want het waren toch echt Polenen ande re fouten enfoutjes dat ik 'Nederland' in eerste instantie een niet te verteren boek vond. Met tegenzin begon ik het boek verder te lezen, had mijnpen in de aanslag om alle fouten te onderstrepen. Het begon al op de eerste pagina van zijn boek. Van der Horst noemtde leider van de Bataafse Opstand tegen de Romeinen 'Julius' Civilis en niet 'ClaudiusCivilis. Eigenwijsheid? En waarom ontbreekter een lite- ratuurverwijzing, laatstaan noten? Maartoen begon ik 'Nederland' echtte lezen, zonder te letten op wat ik gaandeweg al als schoonheidsfoutjes begon te zien. En zo ver- dween mijn aan vankelijke ergernis, om plaats te maken voor oprecht enthousiasme. Zo levend schrijft Van der Horst, zo boeiend, een ver- ademing vergeleken met het gortdroge boek dat J.C.H. Blom als Ge schiedenis der Nederlanden een aantal jaren geleden op de markt bracht. Zoals Van der Horst Dries van Agt beschrijft en Den Uyl, en hoe hij geregeld met kleine zinnetjes verbanden legt met het heden. Een voorbeeld. CornellsdeHoutman,eentactlozedoordrijverenru- ziezoekerdie tegen het einde van de zeventiende eeuw zaken op Ban - tarn wilde doen, zonder zich fatsoenlijk te wassen. „Hij wilde met zijn stinkendezweetlichaam onmiddellijkzakendoen, sprakmetstemver- heffing, gafblijk van zijn emoties. "En Van der Horst legt meteen een link naar het heden :„Dit soort ontmoetingen van dit type kweekte een ressentiment dat een werkelijke kennismaking tussen Oost en West tot op de huidige dag frustreert. En geregeld schem ert de mens Han van der Horst door de tekst heen, bijvoorbeeld wanneer hij over JohanMaurits schrijft die in 1637Bra- zilie bezocht: „En in zijn eerste dagen overkwam Johan Maurits wat nog talloze Europeanen nahem zou gebeuren, tot op de huidige dag. Hij werd hopeloos en reddeloos verliefd op het land.Spreekt daar soms Van der Horst over Van der Horst? Jalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3