Unieke vormgeving keert terug bij Citroen Nieuw topmodel Mitsubishi met snelle V8 GDI-motor Speciale Serena Invitation wielklem Na Picasso nog meer baanbrekende modellen te verwachten Bestelgezin AUTOd BASE Nieuw uiterlijk, nieuwe motoren, nieuw interieur PROFILE V'*> ROTTERDAM - Citroen is weer eigenzinnig. Wie de Berlingo of de spiksplinter- nieuwe Xsara Picasso ziet rijden, weet dat het merk zich weer onderscheidt in unieke vormgeving. Maar ook het contact met de klant begint een nieuwe vorm te krijgen: sinds enkele maan den opereert in Rotterdam- Zuid het Mobility Centre van Citroen. Niet alleen het product maar ook elke mo- gelijke service daar omheen is belangrijk, zo luidt de fi- losofie van het bedrijf. Redactie: Dennis Caplein Telefoon: 010-4004485 V00R KWALITEITS- s, OCCASIONS KIJK JE NATUURLIJK Stadtext 5 v Alfa Centauri: zo heet de open sportwagen die begin december op de Motor Show in Bologna werd gepresenteerd. Het studiemodel is ontworpen door een groep jonge stilisten, verbonden aan het ADUS in Arese. Schoonheid vormt sinds jaar en dag een essentieel element van iedere Alfa Romeo. In het ei- gen stylingcentrum in Arese, wordt voor elk model een esthe- tisch verantwoorde vorm rondom de techniek ontworpen. Creativiteit op design-gebied is bij Alfa Romeo echter niet alleen een kwestie van traditie, maar ook een dagelijkse realiteit. In Arese is men dan ook permanent bezig met het ontwikkelen van nieuwe ideeen. Om maximale aandacht aan de ten- densen in het mondiale design te schenken en tegelijkertijd jongeren gelegenheid te geven om zich met elkaar te meten en nieuwe creatie- ve stimulansen op te doen, is bin- nen het Alfa Romeo-stylingcen trum in Arese de afdeling 'Advan ced Design University Stages' (ADUS) opgericht, die stages or- ganiseert voor aankomende stilis ten. Het programma van ADUS omvat drie cursussen per jaar, elk voor de duur van drie maanden. Aan iedere cursus kunnen 15 speciaal geselec- teerde studenten deelnemen, van universiteiten en design-instituten over de gehele wereld. Toekomsti- ge ontwerpers krijgen op die ma- nier gelegenheid om nauw samen te werken met het stylingcentrum van een autofabriek en geconfron- teerd te worden met alle proble- men die zich voordoen bijde daad- werkelijke realisering van een ont- werp. De stages bieden de jongeren een unieke kans om in teamverband te leren werken en ervaring op te doen. Dit gebeurt door rechtstreeks het hele proces van ontwerp tot kant en klaar model mee te maken, bijgestaan door ervaren collega's en deskundigen uit verschillende disciplines, van design tot marke ting. Voor iedere stagecyclus wordt een thema gekozen, waarop de cursisten stylingmodellen ont wikkelen. Hieruit selecteert men vervolgens het concept dat op ware grootte zal worden gerealiseerd. Het thema waaraan de stilisten hebben gewerkt die op de Motor Show in Bologna exposeerden, was de 'geavanceerde sportwa gen'. Het resultaat, dat men in schaal 11 kon bewonderen, was de 'Alfa Centauri' spider: een open sport wagen die via een complex en ge- raffineerd lijnenspel zowel inde roemrijke sportieve traditie van Alfa Romeo past, als fascinerende oplossingen voor de toekomst aan- draagt. Een karakteristiek element van de Alfa Centauri is de perfect symmetrische vormgeving. De symmetric zet zich zelfs voort in de lijnen van het interieur, zoals wordt onderstreept door een van de meest innovatieve details van de auto: het verplaatsbare stuur- wiel. Dit kan zowel links als rechts in de wagen worden aangebracht. Het chassis van geprofileerd alu minium is voorzien van een even- eens uit lichtmetaal vervaardigde carrosserie met verzonken roll-bar die bij een ongeval automatisch omhoogkomt. De Alfa Centauri is uitermate com pact en de motorkap sluit nauw om de krachtbron: een klassieke, in lengterichting geplaatste Alfa Ro meo 3,0 liter V6 24-kleppenmotor die het uitzonderlijke karakter van deze sportieve spider benadrukt. Vierwielaandrijving en een vanaf het stuur te bedienen Sportronic- versnellingsbak completeren de aandrijflijn. De polyelliptische koplampen zijn geheel verzonken en gemonteerd, terwijl de achter- lichten als neonlampen zijn uitge- voerd. De afmetingen van de Alfa Centauri zijn: lengte 3.680 mille- meter, hoogte 980 millemeter, breedte 1.800 millemeter, wielba- sis 2.400 millemeter, spoorbreedte 1.560 millemeter. Toyota Corolla opgewaardeerd door Dik Vuik TYRECENTER i EXCELSIOR BANDEN Wij hebben alles in huis om u een veilige winter te garanderen: winterbanden, sneeuwkettingen, akku's, skidragers, skiboxen etc. kom eens langs! m Driemanssteeweg 25, Ind.terrein Charloisse Poort, tel.: 010-4933433 „De klant staat centraal'zegt di- recteur Wim Spruijt van Citroen Den Ouden. „Het gaat niet alleen om het verkopen van een auto, maar om het bieden van een op- lossing voormobiliteit." Het Mo bility Centre moet uitgroeien tot een bedrijf dat alle vragen van klanten kan beantwoorden. Of het gaat om verzekeringen, een Ifivfurauto of iets anders: het Mobi lity Centre moet u als klant op ®%eg kunnen helpen. Tijdelijk be- nogfte aan een grotere auto voor uw vakantie, of aan sneeuwket tingen voor de wintersport? Het zijn de zaken waarvoor de Ci- troenklant bij het Mobility Centre aan het goede adres is. „De for- mule moet steeds meer worden ingevuld, maar ik ben er van overtuigd dat we de dealertrouw hiermee op een hoger peil bren- gen", aldus Spruijt. Tegelijkertijd vergeet Citroen niet ook aan de vorm van haar modellen te werken. Het merk staat bij velen nog op het netvlies dankzij roemruchte auto's als de Traction Avant, DS (onlangs nog derde bij de Auto van de Eeuw- verkiezing) en de onvergetelijke 2CV. Vernieuwende modellen maken echter opnieuw hun op- wachting in het gamma van Ci troen. Dat gamma is sowieso erg breed: in vrijwel elke klasse is het merk vertegenwoordigd. Bij de bedrijfswagens is Citroen verte genwoordigd met de Jumper, de kleinere Jumpy, en de razendpo- pulaire Berlingo. De Berlingo heeft zich internationaal tot een populaire besteller ontwikkeld en ook de meer op personenvervoer gerichte Multispace-uitvoering valt op. Bij de personenauto's is de Saxo zojuist gemoderniseerd met onder meer een nieuw front. Daarboven is de Xantia nog steeds een populair model. In het topsegment is de XM te vinden, die waarschijnlijk binnen enkele jaren door een nieuw model wordt afgelost. Onder de Xantia is inmiddels de Xsara verschenen, en juist op ba sis van dat model is de pas gei'n- troduceerde Picasso" ontwikkeld. zijn. De nieuwe Corolla staat een compleet nieuwe reeks aan moto ren ter beschikking. Allereerst komt er keuze uit twee uiterst ge avanceerde VVT-i-motoren, met Toyota's bekende, intelligente techniek van de variabele klepti- ming, waardoor vermogen en pres- taties sterk verbeterd worden en het brandstofverbruik en de uit- stoot van schadelijke stoffen juist gereduceerd worden. De 1,4 liter VVT-i-motor die nu in de Corolla debuteert, levert een vermogen van 71 kW/97 pk bij 6.000 min-1goed voor een topsnelheid van 185 km/ u. En dat terwijl het brandstofver bruik (gecombineerd) slechts 6,6 liter per 100 kilometer bedraagt. Overigens, wie voor de 1,6 liter VVT-i-motor kiest, heeft 81 kW/ 110 pk tot zijn of haar beschik king, waarmee een topsnelheid van 195 km/u binnen bereik komt. Naast deze twee volledig nieuwe benzinemotoren, is de Corolla er met een eveneens nieuwe 1,9 liter dieselmotor (51 kW/69 pk). Tegen het eind van het jaar, zal het diesel- aanbod uitgebreid worden met een 2,0 liter krachtbron met directe in- spuiting en common rail-technolo- gie (66 kW/90 pk). Ook onder- huids is de Corolla onder handen genomen. De stijfheid van de car rosserie is vergroot door de toepas- sing van een extra dwarsbalk onder de bodemplaat, waardoor de han- delbaarbeid van de auto verder verbeterd is. Dat dient het comfort, maar ook de veiligheid. Ook dat onderwerp kreeg alle aandacht. ABS is standaard, zelfs compleet met EBD, elektronische rem- krachtverdeling die er onder alle omstandigheden voor zorgt dat er stabiel en optimaal geremd kan worden. En nu we het dan toch over de standaarduitrusting heb ben: twee airbags, stuurbekrachti- ging en een startonderbreker zijn standaard op alle uitvoeringen van de Toyota Corolla. De Linea Terra heeft bovendien onder andere deels in carrosseriekleur gespoten bumpers, sportstoelen, hoofdsteu- nen op de achterbank en een in hoogte verstelbaar stuur. De Uinea meer mistlampen V6or, volledijf In kleur gespoten bumpers, elektrisch bedienbare -portierruiten v6or en achter, een toerentetter, cerrtrale vergrendeling met afstandsbedie- ning, sidebags en airconditioning. Tenslotte bestaat er een sportieve G6-variant, die ten opzichte van de Linea Terra onder andere mistlam- pen v6or, een sportonderstel, alu minium velgen en schijfremmen achter. Toyota biedt de Corolla on- veranderd aan als driedeurs Hatch back, vierdeurs Sedan, vijfdeurs Liftback en als Wagon. Mitsubishi introduced! twee zeer luxe modellen voor de Japanse markt. De Proudia is een compleet uitgeruste sedan met een lengte van vijf meter. De Dignity gaat nog een stapje verder. Deze ver- lengde limousine is bedoeld voor mensen die zich met chauffeur la- ten vervoeren. Beide topmodellen zijn voorzien van de nieuwste technologieen. Nieuwe GDI-moto- ren, waaronder een 4,5 liter V8, zorgen voor de aandrijving. De Proudia sedan biedt de inzitten- den een weergaloos comfort en veel binnenruimte. Het interieur is voorzien van houtinleg en de meest luxe bekledingsmaterialen. De inzittenden kunnen iedere zit- ting elektrisch verstellen en met de automatische airconditioning de temperatuur rechts en links ge- scheiden regelen. Voor de aandrij ving zorgt een GDI-motor. De 3.5- liter V6 levert 240 pk bij 5.500 toe- ren per minuut en heeft een koppel van 343 Nm bij een toerental van 2.500. De 4.5-liter V8 is de grootste van de GDI-motorenfamilie. Deze le vert 280 pk bij 5.000 toeren en een koppel van 412 Nm bij 4.000 toe ren. Beide motoren voldoen aan de huidige strenge Japanse normen op het gebied van uitlaatgassen en brandstofverbruik. De V6 GDI zelfs aan die van 2010. Ook op het gebied van veiligheid ontbreekt het de topmodellen aan niets. Het Mitsubishi RISE sys- teem (Realised Impact Safety Evo lution) beschermt de inzittenden tegen de gevolgen van een aanrij- ding. Verder waarschuwt het op- tionele Driver Support System (DSS) wanneer de bestuurder bij- voorbeeld een voorligger te dicht benaderd. Een ander voorbeeld is Preview Distance Control. Dit zorgt ervoor dat de op cruise con trol rijdende auto automatisch gas terugneemt wanneer de voorligger te dicht wordt benaderd. De Dignity gaat een stap verder dan de Proudia. De Engelse term staat voor de grootsheid en klasse van de 2150 kilo wegende limousi ne. Hij is 185 millemeter langer en 10 millemc 'er hoger dan de Prou dia. Het verlengde achtercomparti- ment biedt de inzittenden Mitsubi shi's Super Executive Seat Sys tem. Door de achterleuning van de passagiersvoorstoel elektrisch naar voren te klappen ontstaat een com fort en beenruimte dat gelijk staat aan dat van een vliegtuig zitplaats in de eerste klasse. De ingebouwde massagestand zorgt voor optimale ontspanning. Onder de kap van de ze limousine ligt de 4,5-liter V8 GDI motor. Voorzien van de meest hoogwaardige technieken is deze auto uitermate geschikt voor de captains of industry. De huidige trend bij gezinnen is volgens een landelijk ochtend- blad het bestelbusje. Het voordeel voor een gezin met veel kinde- ren is het zogenaamde grijze kenteken. Zo 'n kenteken houdt in dat de aanschafbelasting en de wegenbelasting lager zijn. Meestal rijden de bestelbusjes ook op diesel, een stuk voordeliger dan op gewone benzine. Bij de wegenbelasting is het onder het gele tarief drie maal zo duur. Als er inderdaad zoveel gebruik wordt ge- maakt van de bestelbusjes door particulieren dan loopt de over- heid veel geld mis. Daarom is de overheid al jaren bezig met een nieuwe wet om wel 'gelebelasting te ontvangen. Maar daar worden de verkeerden de dupe van. Als er een goede wet voor zou komen, dan zijn alleen de particulieren het financie- le voordeel kwijt. Echter, kleine bedrijven die gebruik maken van bestelbusjes, zijn met de bestaande wetswijzigingen ook de pineut. Denk maar eens aan de bakker, met zijn bestelwagen. Nu kan de bakker nog vrolijk zijn bestellingen rondbrengen, maar als hij voor zijn busje net zoveel belasting moet betalen als voor zijn pri- ve-auto, is de lol er snel vanaf. Voor dit probleem is op het internet een site te vinden van de Stichting Belangen Grijskentekeneigenaren (SBG). Het motto van deze stichting is al volgt: 'Grijs is geen geel, betaal niet te veel'. Zij willen niet te veel betalen voor de bestelbusjes, net als een een groot gezin niet te veel wil betalen voor eigen vervoer. Want van het prijsverschil tussen een bestelbusje en een luxe personenbusje kunt u heel veel benzinetanks volgooien. Het luxe-voordeel is nog altijd aanwezig, maar minder nadrukkelijk dan eerst. Ook bestel busjes hebben vandaag de dag airconditioning, verwarming en aanverwante extra's. Als je nu hoofd van een groot gezin bent en het je niets interesseert hoe het eigen vervoer eruit ziet, dan zou je toch gek zijn om een duurdere wagen te kopen. Dan ga je naar een bestelwagen-dealer en koop je gewoon een busje voor het ge zin. Kinderen vinden het altijd al geweldig om in een stationwagen achterin te zitten, nu kunnen ze zich helemaal uitleven. Verjaarda- gen worden dolle pret. De familie waar een gezin naar toe gaat in de bestelbus pakt de telefoon, belt naar dat gezin en bestelt de vi- site. Binnen een paar jaar is er voor de dikke Van Dale een nieuw woord, het bestelgezin. Voor al uw bruiloften en partijen. Tenzij de overheid met een goede wet komt die er voor zorgt dat alleen de particulier niet meer grijs kan rijden. Drs. A.N.W. Blaak Nissan zet de Serena Invitation voor 2000 op scherp. In januari staat dit model bij de Nissan dea lers in de showroom. Deze MPV is niet alleen ruim (hij biedt plaats aan acht personen), hij heeft ook een bijzonder luxe uitrusting. Zelfs de meest verwende automobilist wordt op zijn wenken bediend. Met een prijs vanaf fl.44.495,- be- hoort deze comfortabele ruimte- wagen tot een van de voordeligste in zijn klasse. De Invitation be- schikt over twee forse schuifdeu- ren die het in- en uitstappen verge- makkelijken. De uitneembare hoe- jdenplank maakt de royale bagage- jruirr^J: extra groot. De airconditio- lning*orgt er bij koud en nat weer 'voor dat de ramen snel ontwase- jmen. Bovendien houdt het getinte iwarmtewerende glas de felle win- jterzon buiten. En de verwarmbare en elektrisch verstelbare buiten- spiegels bieden bij alle weersom- standigheden goed zicht. De Invi tation is voorzien van een aantal prettige voorzieningen die het rij den verder veraangenamen. De centrale deurvergrendeling van de MPV is op afstand bedienbaar. De comfortabele stoelen in de auto zijn voorzien van speciale Invita tion bekleding. Ook op de derde rij bevinden zich enkele bekerhou- ders, zodat de passagiers in alle rust van hun kopje koffie kunnen genieten. Het stuurwiel en de ver- snellingspook zijn uitgevoerd in leder. Voor een meerprijs van fl.995,- kunnen klanten kiezen uit vier verschillende soorten two-to ne lak. De wieldoppen worden dan afgestemd op de onderste kleur van de auto, grijsbeige. Ook de buitenspiegels en bumpers zijn meegespoten. Onder de kap ver- richt een zuinige, maar pittige 1,6 liter benzinemotor stil zijn werk. Deze versie kost fl.44.495,-. Ook is er een krachtige 2,3 dieseluit- voering leverbaar voor de prijs van fl.46.495,-. Dankzij de brede 195/70 R14 ban- den, de uitstekende schokdempers en de prima wegligging wordt rij den met de Serena Invitation echt een feest. De Invitation versies zijn echter beperkt leverbaar. „Een nieuw segment", vindt Spruijt van de auto. „Een heel ei gen identiteit, heel apart vormge- geven en met een heel eigen inte rieur. De verkoop loopt goed, de verwachting is dat in Nederland dit jaar tussen de 5.000 en 6.000 exemplaren worden verkocht. Dit model trekt ook mensen die in an dere merken rijden. Negen van de tien mensen vinden de Picasso mooi. De ruimte en de styling worden gewaardeerd en de auto is ook scherp geprijsd." Kortom: het 'eigene' waar Citroen bij de achterban altijd goed om gewaar deerd werd, is bij de Picasso in ruime mate aanwezig. Dat Citroen het met haar uitge- breide modelreeks goed doet, blijkt wel uit het feit dat het merk verleden jaar voor de eerste keer in haar gesfcHiedenis meer dan een miljoen exemplaren op de weg bracht. In Nederland waren dat er niet minder dan 25.000. Ci troen valt daarbij op door een groot aantal prototypes, die de af- gelopen tijd op autoshows zijn opgedoken en de weg kunnen wijzen naar nieuwe showroom- modellen. De C6 Lignage kan over enkele jaren de basis worden voor een nieuw topmodel. Ande re prototypen zijn momenteel de Pluriel en de C3. De C3 is een rondvormig studiemodel, dat enigszins aan een moderne inter- pretatie van de 2CV doet denken. Het model werd verleden jaar in Parijs aan het publiek getoond en de mogelijkheid bestaat dat er binnen enkele jaren een produc- tieversie komt. De Pluriel is een vrijetijdsauto die naar behoefte kan worden uitgemst met bij- voorbeeld een open dak, als pick up of als cabriolet. Een echte fa- briekscabriolet ontbreekt al gerui- me tijd bij Citroen: de open uit- voering van de 'snoek' was tot 1975 de laatste. Komt er nog eens een open model aan? „Ik hoop het wel", lacht Spruijt. „Door de betere positie die Ci troen heeft gekregen is het mis- schien weer mogelijk." Het zou de vervolmaking van Citroen's aanbod zijn, maar voorlopig trekt de Picasso al voldoende aandacht voor het merk. En straks, mis- schien, ook de Pluriel? Het Mobility Centre van Citroen is gevestigd aan de Albert Ples- manweg 31-33 (Waalhaven), te lefoon (010) 428 43 53. Citroen Den Ouden is te vinden in de Fol- kert Elsingastraat (Alexandespol- der), telefooH- fOiO) 286 65"66. 1 IN "j —if Tijdens de Autotentoonstelling van Brussel, die van 13 tot en met 23 januari in de Belgische hoofd- stad gehouden werd, presenteerde Toyota een ingrijpend vemieuwde Corolla. Het woord 'facelift' zou de nieuweling absoluut tekort doen, omdat de auto niet alleen een aanzienlijk gewijzigd uiterlijk heeft, maar ook een drietal nieuwe motoren en diverse vernieuwingen in het interieur. De vernieuwde Toyota Corolla beleefde eind deze maand z'n commerciele debuut in Nederland. Bij de eerste aanblik van de nieu we Corolla blijkt meteen dat deze zich aan de buitenzijde n6g duide- lijker als een Toyota onderscheidt dan z'n voorganger. Verantwoor- delijk daarvoor zijn de vier kop lampen, die evenals bij de Avensis, in twee afzonderlijke lichtunits zijn gegroepeerd. Met als gevolg dat het ujjterlijjt van de Corolla aan uitstraling heeft gewonnen. Maar ook in het interieur verandert er het 66n en ander. Zo is het dashboard opnieuw ontworpen om plaats te kunnen bieden aan een zogeheten multifunctioneel display. Naast de tijd en de buitentempera- tuur kunnen hierop de gegevens van de standaard boordcomputer afgelezen worden en ook van de audio-installatie of het navigatie- systeem, indien deze gemonteerd

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 11