t 'Deze portrettenserie is onze visie op 10 jaar jeugdcultuur' Not One Less van Zhang Yimou is sfeervol en ingetogen drama i I pop festival Filmfestival na Berlijn het grootste ter wereld preview uitgaans agenda theater schie theater de teerstoof Filmhuis Schiedam m q of H ill o o o i d m 29e Editie trok 320.000 bezoekers Gabbertechnohippie b-boy en metalnerd in spice girl, museum J ROTTERDAM - Het Inter national Film Festival Rotter dam is qua publieksaantallen uitgegroeid tot het op een na grootste festival ter wereld. In totaal kwamen 320.000 bezoekers op de 29e editie van het festival af, tegen 302.500 vorig jaar. Daarmee blijft alleen het festival in Berlijn Rotterdam nog voor met 350.000 bezoekers. ROTTERDAM - 'Zonder stijl verboden toegang', zegt een bordje op de deur van het atelier van fotograaf Ari Ver sluis en styliste Ellie Uytten broek. Samen met styliste Isis Vaandrager portretteerden zij veertig jongeren die samen een beeld geven van de jon- gerenculturen van de jaren negentig. Van 13 februari tot 7 mei is de serie te zien tij dens de tentoonstelling Jong! in Het Schielandshuis. ROTTERDAM - Een leraar van een lagere school op het Chinese platteland vertrekt voor een maand om te zorgen voor zijn zieke moeder. Hij wordt vervangen door een onervaren, dertienjarig meis- je. Voordat hij weggaat, ver telt hij wat ze moet doen. Ook geeft hij haar krijt, voor iedere dag een stuk. Krijt is immers duur, en als er iets niet is dan is het geld. Zelfs niet voor zoiets belangrijks als onderwijs. ft Woensdag 9 februari 2000 X Soul Sucker ROTTERDAM - Jong! is de naam van de tentoonstelling over jonge- renculturen die vanaf 13 februari te zien is in het Rotterdams Histo- risch Museum (Schielandhuis). Omdat er in het museum niet ge- danst kan worden, is er na de ope ning op 12 februari een Jong!-par ty in de Vlerk. Voor een tientje kan je vanaf 22.00 uur een muzikale trip maken door de jaren negentig. Met onder meer dj's Ronald Mo- lendijk, Quinten de Rozario, Cut Nice, Git Hyper, Nubian, Rob, Mi chel de Hey, Henry en Joost. Melodieuze altematieve ROCK- muziek, gespeeld door mensen die een hardcore verleden hebben. Dat is emo, de muziekstijl van Spring Rain. Deze Nederlandse band pre- senteert morgen - donderdag - de eerste single in de Vlerk. De aan- vang is 2115 uur en voor drie kna- ken kom je binnen. De single krijg je er dan bij. Een dag later op het- zelfde podium een dubbeloptreden van Hi Dramatic en Soulsucker. Hi Dramatic speelt rockabilly voor de rode draad, surf om je goed te voe- len en trash om het chagrijn eruit te schreeuwen. Soulsucker heeft zich gespecialiseerd in een mix van feestmuziek en Rhythm en Blues. Aanvang 21.30 uur en de entree bedraagt vijftien gulden. In Rotown aan de Nieuwe Binnen- weg zaterdag een optreden van Rollercoaster 23. Gei'nspireerd door bands als Portishead, Hoo- verphonic en Lamb spelen zij een lome triphop sound, een combina- tie van samples, geloopte drum en een sterk naar synthesizers neigen- de gitaarsound. Zaterdag kun je zelf zien waarom deze band steeds populairder wordt. Aanvang 22.00 uur en de entree is tien gulden. Jonge, talentvolle bands die nog niet op een groot podium staan, kunnen zich tot 1 maart inschrijven voor de Popjacht, waar zij zich van een originele en creatieve kant kunnen laten zien. Wie mee wil doen kan een mixtape van een half uur opsturen naar de Popunie, Wit- te de Withstraat 45a, 3012 BM Rotterdam, Een deskundige jury bepaalt wie doorgaan naar de halve finale van de Zuid-Hollandse Pop jacht. Voor meer informatie www- .popunie.nl. Scene uit Fucking Amal van de Zweed Lukas Moodysson. door Vincent Wernke Duidelijk is dat ook deze 29e editie van het International Film Festival Rotterdam een groot succes was. En dat ondanks klachten van festi- valbezoekers van het eerste uur, die vinden dat het festival zich over heeft geleverd aan de com- mercie. De bredere programme- ring van het festival leidde dit jaar overigens wel tot 30 procent nieu we bezoekers. Ondanks de rijen voor de kassa's, beoordeelde 78 procent van het publiek de organi- satie van de kaartverkoop positief tot zeer positief. Minder dan 5 pro- cent had klachten over de service. Aan het einde van het festival wer- den afgelopen zaterdag drie VPRO Tiger Awards uitgereikt. De inter- nationale jury merkte op dat alle genomineerde films sober en inge- togen van aard waren, of het nu een tragedie, een politiek sociale verhandeling of een komedie be- trof. Uiteindelijk werden de awards - waaraan onder meer een geldbedrag van 10.000 Euro ver- bonden is - uitgereikt aan de Chi nees Lou Ye voor zijn film Suzhou River, de Argentijn Pablo Trapero voor Mundo Grua en aan de Deen Katrin Ottarsdottir voor Bye Bye Blue Bird. De drie films zullen la ter dit jaar in de bioscoop worden uitgebracht door het festival zelf, en zijn door de VPRO aangekocht voor uitzending op televisie. De Tiger Awards waren niet de enige prijzen die tijdens het festi val werden uitgereikt. Zo koos het publiek de Chinese film Shower van Zhang Yang als favoriete film van het festival. De internationale filmpers koos Mundo Grua van Pablo Trapero en het Japanse Au dition van Miike Takashi als bes- ten films van het festival. Ook de Nederlandse filmpers koos voor Audition, dat daardoor later dit jaar in Nederland zal worden uitge bracht. De jury van de Network for the Promotion of Asian Cinema vond Hang Nak van de Thaiwa- nees Nonzee Nimibutr als beste Aziatische film, terwijl de Chinees Ding Jiancheng een speciale jury- vermelding kreeg voor Zhi. Een van de winnaars - Fucking Amal - is vanaf deze week al te zien in de Nederlandse bioscopen. Deze film komt overigens niet uit Finland zoals vorige week op deze plaats werd vermeld, maar uit Zweden. Fucking Amal van Lukas Moodysson won de Moviezone Award, en kreeg daarvoor vijfdui- zend gulden voor publiciteit speci- aal gericht op jongeren. Fucking Amal is een vertederend verhaal over een ontluikende liefde, en geeft tegelijkertijd een ontluiste- rend beeld van de manier waarop jonge mensen met elkaar omgaan. XQ57 Egon de bakker en Machelina Lirer vastgelegd door Ari Versluis en stylistes Isis Vaandrager en Ellie Uyttenbroek. door Vincent Wernke Gabber, technohippie, b-boy, me- talnerd, spice girl, allemaal jonge ren zoals we ze in de jaren negen tig tegen zijn gekomen. Ari Ver sluis, Ellie Uyttenbroek en Isis Vaandrager hebben van de afgelo pen tien jaar voor ieder jaar vier stijlen geportretteerd. Binnen de verschillende stromingen en sub- culturen is een aantal hoofdstro- mingen te ontdekken, vertelt foto graaf Ari Versluis. Dat zijn de ont- wikkeling van de housecultuur, de skatecultuur en de R&B en hip hop. „Daarvan is hip hop het meest van nu. De begin jaren negentig werden gedomineerd door house, en dat is langzaam overgegaan in hip hop en R&B." Vijf jaar geleden maakten Versluis en Uyttenbroek in opdracht van de PTT een fotoserie over jongeren- cultuur. „Toen zagen we twee fo- to's van gabbers naast elkaar die we niet uit elkaar konden hou- den", vertelt Versluis. „Toen kre- gen we het idee om meer van dat soort series te maken." Het resul- taat was Exac titudes, series portretten van jongeren met dezelfde stijl. Deze foto's waren onder meer te zien in de Kunsthal en het Nederlands Fo- to Instituut (NFI). Het overzicht van tien jaar jongerencultuur werd in opdracht gemaakt voor de ten toonstelling Jong! Voor deze nieuwe serie gingen sty listes Ellie Uyttenbroek en Isis Vaandrager op zoek naar stijlen die in de jaren negentig kenmer- kend zijn geweest. ,,We hebben veel foto's bekeken en stapels ou- de Viva's en Popfoto's doorgebla- derd", vertelt Uyttenbroek. Voor de foto's gebruikten de makers jongeren die zo van de straat wer den geplukt. Versluis: ,,Alle mo- dellen zijn ongeveer achttien jaar. Voor de foto's van begin jaren ne gentig hebben we veelal look-a-li- kes gebruikt, maar de jongeren in de series van 1998 en 1999 komen rechtstreeks van de straat." Van elk jaar zijn vier jongeren af- gebeeld. Daardoor is bijvoorbeeld te zien hoe de housecultuur zich in de jaren negentig heeft ontwik- keld. Elk jaar heeft een eigen logo meegekregen, ontworpen door ontwerpbureau 75B. Op de ten toonstelling wordt bovendien bij ieder jaar kenmerkende muziek gedraaid. „In de jongerencultuur is alles met elkaar verbonden", stelt Versluis. ,,Het geldt niet voor alle jongeren, maar voor de meesten hangt alles met elkaar samen. Naar welke disco je gaat, welke kleding je draagt en naar welke muziek je luistert", vult Uyttenbroek aan. Versluis: „De serie is onze visie op tien jaar jeugdcultuur, een cultuur die heel interessant is omdat het met heel veel overgave gedaan wordt. Het gaat altijd over nieuw, omdat jongeren daarop geent zijn. Zo'n overzicht is heel interessant om te zien, ook voor de oudere ge- neratie die de draad allang kwijt is." Zenders als TMF spelen vol- gens Versluis en Uyttenbroek een belangrijke rol in de jongerencul- turen, die steeds meer door elkaar heen gaan lopen. „Kinderen ma ken al op jonge leeftijd kennis met beelden van de meest extreme din- gen. Kinderen van elf willen ook een piercing in hun oor, zonder dat het werkelijk een functie heeft." De tentoonstelling Jong! in de ja ren 1990-2000 is tot 7 mei te zien in Rotterdam. Vanaf 27 mei volgt dan Jong! in de jaren 1950-1990. Naaraanleiding van een onder- zoek naar vijf- tig jaar jeugd cultuur, ver- schijnt ook een boek. Daarin worden de Ne derlandse jongerenculturen be- sproken aan de hand van inter views, foto's en achtergrondartike- len. Volgens Versluis is gabber de enige echte jongerencultuur die Nederland heeft voortgebracht. ,,Tegenwoordig kunnen nergens meer feesten worden georgani- seerd. Er worden geen vergunnin- gen meer afgegeven. Dan houdt de beweging vanzelf op te bestaan." Met R&B is dat anders, besluil Uyttenbroek. „Dat is veel meer mainstream, en minder extreem." JONG! Jongerencultuur en stijl in Nederland 1990-2000 van 13 fe bruari tot en met 7 mei 2000 in Historisch Museum Rotterdam: Het Schielandshuis, Korte Hoog- straat 31, Rotterdam. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag 10.00 - 17.00 uur, zaterdag, zon- dag en feestdagen 11.00 - 17.00 uur. Informatie: 010-217.67.67. door Vincent Wernke De scene waarin de leraar zijn ver- vangster uitleg geeft en een afge- meten aantal stukken krijt, zit in het begin van Not One Less (Yi ge dou bu neng shao), de nieuwe film van de Chinese filmmaker Zhang Yimou. Het onderwerp van deze film is dan al duidelijk: Yimou houdt een pleidooi voor goed on derwijs in zijn land. Zelfs op het platteland, waar de situatie vaak het nijpendst is. Niet voor niets dreigt het meest opstandige ventje uit de klas af te glijden, en moet de dertienjarige vervangster eraan te pas komen om hem te 'redden'. De leraar Gao vertrekt aan het be gin van Not One Less uit het dorp. Hij gaat een maand naar zijn zieke moeder om voor haar te zorgen. Het dorpshoofd wijst de dertienja rige Wei aan als zijn vervanger. Ze krijgt als belangrijkste opdracht mee dat geen enkele leerling af mag vallen tijdens de afwezigheid van de leraar. Al snel blijkt op een dag dat de tienjarige Huike niet meer op school verschijnt. Wei - bevreest door de dwingende bood- De 13-jarige Wei neemt de lessen over op de kleine plattelandsschool in Not One Less van Zhang Yimou. zender spreken. Maar omdat nie- mand haar wil vertellen wie de di- recteur is, spreekt ze iedere man aan die het complex verlaat. Yi mou neemt uitgebreid de tijd voor deze scene, die het doorzettings- vermogen van Wei aantoont. Zhang Yimou gebruikte voor zijn film 'gewone mensen' die in Not One Less zichzelf spelen, waar- door de film authentiek oogt. Not One Less is daardoor een Sfeervol en ingehouden drama geworden. Anders dan zijn eerdere films - waarin vaak maatschappij kritische onderwerpen werden aangesneden - maar zeker niet minder boeiend. schap die ze heeft meegekregen - gaat op onderzoek uit. Ze komt er- achter dat de ouders van Huike in de financiele problemen zitten, en dat de jongen naar de stad is ge- stuurd om geld te verdienen. Me- teen vertrekt ze naar de stad om Huike te gaan zoeken. Net als veel eerder werk van Zhang Yimou is ook Not One Less een behoorlijk trage film. Deze stijl van filmen past bij het verhaal van de jonge Wei die zich staande probeerde voor de klas en later in haar zoektocht in de grote stad. In een van de scenes staat het dertien jarige meisje voor de poort van de televisiestudio. Ze wil een oproep via de televisie doen in de hoop haar leerling terug te vinden. Daar voor wil ze de directeur van de The First Nations Dance Company Dansen van de Pow Wow Dit is heel apart. Na het succes van de vorige indianenshow The Great Spirit staat de First Nations Dance Company voor het eerst met een compleet nieu we show in ons theater. De Pow Wow is het belangrijkst indianenfeest; een rituele ontmoeting tussen diverse indianenstammen in het voorjaar om het nieuwe leven te vieren en een vitaal en dynamisch gebed te richten aan de Grote Geest (Great Spirit). Rond de twintig dansers en drummers, behorend tot diverse stammen, laten de oeroude, nog niet door de commercie bei'n- vloede indianencultuur zien. In de originele kostuums en uitgevoerd vol gens de oorspronkelijke regels vane Pow Wow. Een uniek schouwspel wordt voor u opgevoerd en soms wordt het publiek uitgenodigd mee te doen. Bij de nieuwe show wordt een extra dimensie toegevoegd; imposante mu- ziekstukken, liederen en 'storytelling over de indiaanse cultuur. Kortom: een veelzijdige show met aandacht voor alle facetten van de indiaanse mu ziek, zang, dans en verhalen. Vrijdag 11 februari, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 54,-/11. 51,50, tweede rangfl. 49,-/fl. 46,50. Creme Fraiche Fin du siecle Sinds hun eerste optreden in het Theater a.d. Schie kent Creme Fraiche een grote schare fans. Maar toch even een waarschuwing. Dit programma is niet geschikt bevonden voor saaie mensen zonder gevoel voor humor. Het be vat namelijk bepaalde elementen die deze groep mensen als zeer schokkend kan ervaren. De omschrijving van deze groep die al enige jaren meedraait in de eredivisie van het cabaret luidt: clowneske uitstraling, popmuzikaal van ka- rakter, met voorliefde voor a-capella, aanleg voor sketch en stand-up come dy metabsurdistischeinslag,gevoelig,onnavolgbaarsnel,multi-instrumen- taal en het is allemaal om te lachen. Ervaart u bovenstaande beschrijving in- derdaad als zeer schokkend, houdt u dan deuren en ramen gesloten, zet radio en tv aan en stem bij voorkeur af op commerciele pulp; mijdt te alien tijde de gang naar het theater. Zaterdag 12 februari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 31,50/fl. 29,-. Peter Lusse, Carol van Herwijnen en anderen Het Zakkendiner Peter Lusse keert na een afwezigheid van enkele jaren terug in de theaters. Peter Lusse en Carol van Herwijnen spelen de hoofdrollen in het blijspel Le Diner de Cons van Francois Veber. Jules Rooyaards regisseert het stuk on der de titel Het Zakkendiner in een bewerking van Peter Lusse en Andre Breedland. Het blijspel ging in 1993 in Parijs met veel succes in premiere. Het Zakkendiner is een waar blij spel op niveau waarin een herenclub weke- lijks bij elkaar komt voor een diner. Maar de diners hebben iets speciaals. Met een bijzonder doel wordt iedere week een gast uitgenodigd om aan te zitten bij de vaste leden. Dit is altijd goed gegaan, totdat er een gast aan tafel verschijnt die het geheel op onnavolgbare wijze in het honderd laat lopen. Het amusante, vrolijke en kundig geschreven Het Zakkendiner en de ijzer- sterke cast staan garant voor een avond ongecompliceerd toneelplezier. Dinsdag 15 februari, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 45,-/fl. 42,50, tweede rangfl. 41,-/fl. 38,50. John Buysman Angel Eyes NaDodo speelt John Buysman (bekend van Taxi en de Gamma-spotjes) zijn tweede solo. Hij speelt een levende legende in het voorportaal van de hemel Of de hel? Wachtend op zijn optreden komend e verhalen boven over de klootzakken, de maten en de briljanten voorbij. In Angel Eyes delen John Buysman en Jules Deelder, die de tekst schreef, hun liefde voor de jazz en voor Chet Baker in het bijzonder, de trompettist die goddelijk spel vermeng- de met een smerige lepel met dope. En zo een levende legende werd. Woensdag 16 februari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 27,50/fl. 25,-. Marcel Verreck HetT etrix-ge voel Met een wondermiddel maakte Marcel Verreck zijn tot nu toe beste pro gramma: beeldend, hilarisch,poetisch, persoonlijken muzikaal (Thijs Jans- sen achter de piano). Maar de zoektocht naar nog mooiere en heftiger avon- den gaat voortWant er zijn altijd weer onontkoombare liedjes te zingen en altijd weer onweerstaanbare types ten tonele te voeren. Zaterdag 12 februari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 25,-. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoof zijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2467467. Ca commence aujourdhui Regie: Bertrand Tavernier De film speelt zich af in het troosteloze dorp Hernaing in Noord-Frankrijk, waar grote werkloosheid heerst doordat de mijnen zijn gesloten en waar de sociale voorzieningen karig zijn. Een schoolmeester werpt zich op als spreekbuis voor de armen en begint een campagne tegen de o" erheid die ge- wetenloos midden in de winter het gas en de elektriciteit afsnijdt. De moei- lijkheden die de families ondervinden om hun gezin te onderhouden, vor- men de spil van deze gengageerde film van veteraan Bertrand Tavernier. Op een bijna terloopse manier stelt hij een lange reeks sociale vraagstukken aan de orde. Hij is het meest begaan met de kinderen, die lijdzaam moeten toezien hoe hun moeders teveel drinken en hun vaders onmachtig zijn een leven op te bouwen.Donderdag 10 en vrijdag 11 februari, aanvang 21.00 uur, toegang tien gulden. Beshkempir Regie: Aktan Abdikalikov Beshkempir is de naam van de hoofdpersoon en betekent 'vijf oude vrou- weh. Er bestaat in Kirgizieen oude traditie waarbij de ouders van een groot gezin een baby aan een kinderloos echtpaar schenken zodra het kind van de borst is. Bij de rituele overdracht van de baby zijn vijf oude vrouwen getuige die het kind geluk toewensen. Beshkempir groeit op zonder te weten dat hij geadopteerd is. Hij is een kind als alle anderen, een jongen die samen met zijn vriendjes kattekwaad uithaalt. Maar wanneer hij verliefd wordt op Ajnoera, is zijn beste vriend zo jaloers dat hij hem uitmaakt voor vondeling en zielige wees. Dit zet de wereld op zijn kop, Beshkempir voelt zich moe- derziel alleen. Zijn vriendjes zijn rivalen geworden en tot overmaat van ramp sterft zijn geliefde grootmoeder. Toch komt alles goed! Zaterdag 12 februari, aanvang 21.00 uur, toegang tien gulden. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, van dinsdag tot en met vrijdagvan 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur, tel. 434 05 00. Het reserveren bij de Schiedamse Thea terkassa komt te vervallen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 19