Dienst Sport en Recreatie wil f usies tussen clubs actief gaan stimuleren Plannen voor bouw van derde sportzaal Eerste readies op sportnota ■■I Sportnota 22 mei in de raad Voetbal populairst Werklozen vrijwilliger Gemeentelijkesportbeleidsnota voor de jaren 2000 tot 2004 'Veiligheid in sportparken verdient extra aandacht' 'Eigenlijk wordt ons weer hetzelfde bod gedaan' 'Onze vereniging is opnieuw een A-lokatie toegezegd' 'Voor Spirit is het een principiele kwestie' 'Vervanging GEBAKO-velden heeft hoogste prioriteit' 'Fusie is niet altijd oplossing' 'Ik mis in de nota de ontsluitingweg naar Noord' 'Nergens in de nota staat: zo moet het gebeuren' 'Gemeente wat overrompeld tijdens de inspraakavond' 'Duidelijk onduidelijk stuk' iH 51 zJk Cr i Si 11 I I O O Ifed xq56 Ebben, voorzitter sv hv Schiedam Van den Brink, voorzitter HBSS Krol, voorzitter kv Harga Tieken, voorzitter Spirit Van Wijk, voorzitter Hermes DVS Rip, voorzitter Asvion Meijboom, voorzitter PPSC Ham, voorzitter VVK Christian Salvt en Verwaal, voorzitter Excelsior'20 Van Ravenzwaaij, voorzitter sc Spaland SCHIEDAM - Nu de Dienst Sport en Recreatie haar concept-sportbe- leidsnota wereldkundig heeft ge- maakt, is de Schiedamse sportwe- reld aan zet. Clubs en andere aan de sport gelieerde organisaties kunnen tot 13 maart hun aanmer- kingen kenbaar maken. In de sportraadsvergadering van 28 maart zullen deze readies tezamen met de sportnota worden bespro- ken. De sportnota zal daarna wor den voorzien van een aanhangsel met wijzigingen en aanvullingen. Nadat de raadscommissie CES en nogmaals de sportraad zich over de nota hebben gebogen, zal de ge- meenteraad zich op 22 mei uitspre- ken over de definitieve sportnota en het eindadvies. SCHIEDAM - Voetbal blijkt, ge- meten naar ledentallen van vereni- gingen, veruit de populairste sport in Schiedam. Hengelsport en ten nis blijken elkaar op de tweede en derde plaats weinig te ontlopen. Uit de opgaven die de verenigin- gen voor de sportnota hebben ge- daan, blijkt dat 1859 personen in verenigingsverband hengelen en 1823 tennissen. De top tien bestaat verder uit gymnastiek, zwemmen, handbal, hondensport, hockey, bowling en soft/honkbal. SCHIEDAM - Het is een bekend fenomeen. Sportclubs moeten steeds meer moeite doen om leden te motiveren zich als vrijwilliger voor de club in te zetten. Om dat probleem het hoofd te bieden wordt in de sportnota een plan ont- vouwd om langdurig werklozen in te schakelen als vrijwilliger binnen sportverenigingen. Enerzijds wordt werklozen een zinvolle dag- besteding geboden en anderzijds worden clubs ontlast bij zaken als onderhoudswerk, bardiensten en assistentie bij activiteiten. Het is de bedoeling dat de Dienst Sport en Recreatie dit project sa- men met de sportraad, de sector Sociale Zaken, Werk en Welzijn en de verenigingen handen en voe- 4- ..riL rl Door Norbert Veringmeier SCHIEDAM - Voetbalverenigin- gen HBSS en PPSC spelen een voorname rol in de vorige week verschenen sportbeleidsnota van de gemeente Schiedam. De be- reidheid tot een vergaande sa- menwerking tussen beide clubs en het gezamenlijk betrekken van de PPSC-stek in sportpark Thur- lede moet de ruimte crceren om de accommodatie-nood van ande re clubs zoals bijvoorbeeld sc Spaland en VVK te lenigen. Het actief stimuleren van samenwer- king tussen verenigingen moet ook andere knelpunten binnen het accommodatiebeleid oplossen. Aan hockeyclub Spirit dat de hui- dige plek op termijn moet verla- ten om ruimte te maken voor be- bouwing met een economisch ka- rakter, wordt voorgesteld in te trekken bij collega-club Asvion. In de sportnota wordt ook ge- dacht aan een samenwerking tus sen Hermes DVS en Excelsi or'20. Binnen een totaalplan voor herverdeling van de beschikbare Schiedamse sportvelden bestaan namelijk ideeen om een, geza menlijk te gebruiken, permanent cricketveld aan te leggen. Dit veld zou rendabel kunnen zijn omdat de hoge kosten voor het jaarlijks ombouwen van voetbal- naar cricketveld, en vice versa, dan vermeden worden. Het zijn enkele van de in het oog- springende aspecten uit een sport nota die vooral een totaalover- zicht wil geven van alle door de gemeente te vervullen sporttaken. Naast het hierboven beschreven accommodatiebeleid bestaat dat uit, minstens even belangrijke, zaken als verenigingsondersteu- ning, subsidiering, sportstimule- ring en het regelmatig evalueren van het beleid. Toch zullen juist de plannen random de huidige en de eventueel nieuw te creeren sportvoorzieningen de meeste aandacht van de Schiedamse sportwereld opeisen. Honk-en softbalvereniging kan bijvoorbeeld opgelucht ademha- len. Zij mogen blijven op hun, als tijdelijk bedoelde, onderkomen in Bijdorp en kunnen beginnen met de realisering van een perma nent clubhuis. Voor VVK en sc Spaland ziet de nabije toekomst er minder roos- kleurig uit. De sportnota biedt op korte termijn nog geen oplossing voor hun ur- gente gebrek aan velden. Er wordt hen wel expliciete aan dacht beloofd bij het op te stellen plan voor de herstructurering van de in Schiedam aanwezige vel den. Daarbij wordt op voorhand gespeculeerd op de mogelijkheid om den van beide clubs te later, verhuizen naar Harga. Een optie die overigens pas in beeld komt als de, door de gemeente, zo ge- wenste samenwerking tussen PPSC en HBSS een feit wordt. Om deze en andere samenwer- kingstrajecten in het zadel te hel- pen, willen de beleidsmakers niet alleen actief bemiddelen maar ook met financiele middelen over de brag komen. In de sportnota wordt voorgesteld 'te verplaatsen clubs' tegemoet te komen met maximaal 200.000 gulden voor de achtergelaten opstallen. Beide fusiepartners zouden daarnaast aanspraak kunnen maken op een ge- deeltelij- ke ver- goeding voor de gemaakte kosten. De sportbeleidsnota voorziet ver der in een vervangingsplan voor de aanwezige GEBAKO-trai- ningsvelden op sportpark Harga. Deze velden blijken te onder- houdsintensief en, door de vaak zachte en oneffen ondergrond, te veel beperkingen op te leggen aan de trainingsmogelijkheden. Bin nen 2,5 jaar moeten de gebakken kleikorrels daarom plaats maken voor grasvelden waarop zowel getraind als wedstrijden gespeeld kunnen worden.De korfballers van Harga die moeten verdwijnen omdat op hun sportveld de par- keerraimte van het nieuw te bou- wen Vlietlandziekenhuis is voor zien, wordt het voormalige ter- rein van soft-en honkbalclub Schiedam aangeboden. Als mo- gelijk alternatief wordt verwezen naar een nieuw te bouwen sport park in Schiedam-Noord. Afhan- kelijk van de eventuele aanleg van de autosnelweg tussen Schie- dam/Vlaardingen en Delft zou op het terrain achter tennishal Kethelhaghe en nabij de Hoef- smidstraat een nieuw sportpark kunnen worden aangelegd. DWS wordt met een kluitje het riet ingestuurd. De handbalclub had graag haar activiteiten gecon- centreerd rand sporthal Groenoord maar ziet plannen om daar een verhard handbalveld te laten verrijzen in rook opgaan. Deze lokatie blijkt bestemd voor economische ontwikkelingen en is deels reeds vergeven in ver- band met de nieuwbouw van een nationaal bowlingcentrum. Veel sportclubs hebben vooraf- gaand aan het opstellen van de sportnota aangegeven dat de be- reikbaarheid en de veiligheid random de sportvoorzieningen te wensen overlaat. Als onderdeel van het nieuwe sportbeleid is daarom een plan toegezegd om per sportpark en andere sport- voorziening maatregelen te ne- men om de gebraikskwaliteit te vergroten. Bij het opstellen van deze plannen zal de DSR in over- leg treden met de sector Stedelijk Beheer, de politie, de sportraad en de betrokken clubs. raMiO°ST Schiedam beschikt op dit moment over twee sportzalen: sportzaal-oost (foto) en sportzaal-zuid. Roger van derKraan SCHIEDAM - In de sportnota wordt erop gewezen dat de raimte- lijke grenzen van Schiedam in zicht zijn. Eventuele keuzes voor uitbreidingen van huidige of reali- satie van nieuwe sportvoorzienin gen zullen daarom door de ge meente worden afgewogen tegen het nut van andere ontwikkelingen die op deze lokaties gerealiseerd kunnen worden. Omwille van deze reden in het nieuwe sportbeleid vooral sprake van herverdeling van de nu beschikbare ruimte voor sportvoorzieningen. In de nota wordt slechts in een tweetal opties gesproken over 'sportnieuwbouw'. Het eerste is de mogelijke aanleg van een nieuw sportpark achter tennishal Kethelhaghe en nabij de Hoefsmidstraat in Schiedam- noord. De tweede is de bouw van een sportzaal in de punt van de lo katie 's-Gravenlandseweg/Joppe- laan. De noodzaak voor de realisatie van een sportpark in Schiedam-noord wordt gevonden in het verlies aan huidige buitensportterreinen als gevolg van de verbreding van het Beneluxtrace en de aanwijzing van het Spirit-hockeycomplex tot eco nomisch ontwikkelingsgebied. Als mogelijke gebraikers van het nieu we sportpark wordt in eerste in- stantie gedacht aan korfbalvereni- ging Harga en hondensportvereni- ging Brandersstad. In het geval van de bouw van een nieuwe sportzaal wordt gewezen op de geografische spreiding van de huidige zalen. Met de term 'sportzaal' wordt een binnensport- accommodatie bedoeld die qua grootte het midden houdt tussen een sporthal en een gymzaal. De gemeente beschikt op dit moment over twee van dergelijke zalen. Een in Schiedam-zuid en 6en in het oostelijk deel van de stad. Ten op- zichte van de wijken Woudhoek, Spaland en Kethel zijn deze sport zalen niet optimaal gelegen. Daar naast zal in het noordelijk deel van de stad, zeker als nieuwbouwwijk Sveaparken gerealiseerd is, de vraag naar sportraimte verder stij- gen. De twee huidige sportzalen worden echter nu al intensief ge- braikt en zijn met name in de avonduren volledig volgeboekt. Daarom wordt in de sportnota een onderzoek aangekondigd naar de noodzakelijkheid van een derde sportzaal en naar de mogelijkheid om deze sportvoorziening te bou wen op de lokatie 's-Gravenland- seweg/Joppelaan. SCHIEDAM - „Ik vind het een prima nota maar ik mis alleen con crete plannen om de veiligheid random de sportvelden te verbete- ren. Dat Schiedam zijn sportpar ken beschouwt als 'Groene Long' is mooi maar de veiligheid ver dient toch ook extra aandacht. Zo als het nu is, kun je's avonds met goed fatsoen geen kinderen meer alleen door een sportpark heen stu- ren of de auto op een parkeerplaats achterlaten." Dat in de sportnota te lezen valt dat soft-en honkbalvereniging Schie dam definitief op sportpark Bij dorp mag blijven is geen nieuwtje voor Ebben. „Ik kom redelijk vaak bij de gemeente en op dit punt hoefden wij niet op de sportnota te wachten." Sv hv Schiedam is dan ook al hard bezig de plannen voor een permanent clubhuis en bijbehorende kleedraimtes te ver- volmaken. „In September gaan we bouwen en hopen daarmee in een winter klaar te zijn." SCHIEDAM - Ook Van den Brink verwachtte in de sportnota wel wat toespelingen op samenwerking en fusies tussen verenigingen. „Dat HBSS en PPSC zo met name ge- noemd worden, valt echter wel wat rauw op m'n dak. Op dit moment zijn wij als clubs daarover echter niet meer in gesprek.Of PPSC en HBSS die onderhandelingen weer zullen oppakken, zal voor een groot deel afhangen van wat de ge meente daarvoor over heeft. ,,Wat ik echter nu zo lees, is dat gemeen te een zelfde soort bod doet als bij eerdere gesprekken. Zo bezien is er dus eigenlijk niets veranderd en zullen wij niet staan te popelen om hieraan mee te werken." SCHIEDAM - Krol is voorzichtig in zijn commentaar omdat hij het overleg dat korfbalvereniging Har ga momenteel met de gemeente voert over verplaatsing van de club, niet onnodig wil verstoren. „Ik wil wel kwijt dat een verhui- zing binnen Harga naar het voor malige terrain van honkbalvereni ging Schiedam in onze ogen on- aanvaardbaar is. Ons is toegezegd dat wij als vervangende ruimte weer een A-lokatie krijgen. Een verplaatsing naar het gebied rond de Hoefsmidstraat in Schiedam- noord is in dat opzicht een veel be- tere optie." beleid zaken terugkeren. Uit Hermes-oogpunt van minder belang maar daarom zeker niet minder wenselijk is het onderzoek naar de mogelijkheid om in Schie dam een permanent cricketveld te realiseren. Van Wijk: „De vraag waar zo'n door Hermes en Excelsi or te gebruiken cricketveld moet komen, zal nog wel tot enige dis- cussie leiden. Vooral over de fi nanciele consequenties met betrek- king tot de kantine-inkomsten. SCHIEDAM - Van Wijk toont zich tevreden over de Schiedamse sportbeleidsnota. „De twee centra- le thema's die spelen rond Hermes DVS zijn erin terag te vinden. De GEBAKO-trainingsvelden die wij gebruiken, vormen een hoog risico op blessures. Wij zien daarom met instemming dat deze vervangen zullen worden door WeTra-velden. Ons tweede punt is de sociale vei ligheid op sportpark Harga en ook daar zien we in het voorgestelde SCHIEDAM - Tieken heeft de sportnota nog niet gezien maar rea- geert een tikkeltje verbaasd als hij hoort dat erin staat dat zijn club op termijn aan de Hargalaan moet vertrekken. „Mijns inziens loopt de gemeente daarin wat voorop bij de regionale ontwikkelingen. Wij weten dat we moeten vertrekken als de A4 tussen Schiedam en Delft wordt aangelegd maar daarover is nog steeds geen definitief besluit genomen." Mocht het toch zover komen dan geldt de, in de sportno ta, aangekondigde verhuizing naar Thurlede als een onbespreekbare optie. „Voor ons is het een princi piele kwestie. Thurlede ligt geo- grafisch niet gunstig. Sportvoor zieningen dienen namelijk bij voorkeur dichtbij woonwijken ge legen te zijn zodat deze met name voor de jeugd goed bereikbaar zijn." Spirit heeft in een eerder stadium reeds aangegeven dat de lokatie rond tennishal Kethelhaghe wel aan die criteria voldoet. SCHIEDAM - Ook Rip heeft de sportnota nog niet gelezen. Over de daarin geopperde samenwer king tussen zijn club en Spirit zegt hij diplomatiek: „Samenwerken kan nooit kwaad maar dat hoeft niet zonodig met Spirit. Dat kan ook met andere hockeyclubs in de regio." Bij het woord 'samenwer king' wil de Asvion-voorzitter dan ook niet meteen aan een fysiek sa- mengaan denken. „Je kan ook sa- menwerken door kennis, spelers of trainers uit te wisselen. Het is een technocratische gedachte dat je door verenigingen samen te voe- gen sterkere en betere verenigin gen krijgt. Fusies zijn niet altijd de oplossing. Je ziet toch vaak dat le den tijdens zo'n proces overstap- pen naar een andere vereniging of gewoonweg stoppen." SCHIEDAM - „Je kon eigenlijk wel verwachten dat het die kant op zou gaan", reageert Meijboom ge- laten op de, in de sportnota, voor gestelde samenwerking tussen HBSS en PPSC. „Ze kiezen daar mee in feite de makkelijke weg omdat wij natuurlijk in het verle- den al pogingen hebben gedaan om samen te gaan." De voorzitter maakt zich'echter op dit moment drakker over het, in de sportnota, ontbreken van concrete plannen voor het aanleggen van een goede ontsluitingsweg aan de noordkant van sportpark Thurlede. „Het is jammer dat die signalen niet over- genomen zijn. Thurlede is hemels- breed gezien het sportpark dat het dichtste bij Schiedam-noord ligt. Maar omdat op dit moment een goede en veilige toegangsweg ont- breekt, kiest met name veel jeugd niet voor een club op ons park." SCHIEDAM - „Het is een heel boekwerk en veel geschrijf maar eigenlijk stelt het geen bal voor. Nergens staat:zo moet het gebeu ren. Het zijn alleen vage advie- zen." Ham beschouwt het opstel len van de sportnota als tijdverlies voor VVK. „We hebben al enige tijd geleden aangegeven dat het zo niet langer kan. Op de drie velden die we hebben, komen we er twee tekort. We hebben inmiddels alles al geprobeerd om daar een oplos sing te vinden. De gemeente heeft ons toen echter de mond gesnoerd met de mededeling: wacht maar af, er komt een sportnota aan." Voor VVK staat het als een paal boven water dat een van de twee vereni gingen van sportpark Kethel zal moeten vertrekken. „Wij hebben daarover als vereniging wel een mening maar die wil ik nu nog niet prijsgeven. Die gaan we eerst met de gemeente bespreken. We zullen echter niet langer afwachten en gaan ons wat dwingender opstel len." X bouw v 4?3 VJ SCHIEDAM - Alhoewel hij de sportnota nog niet onder ogen heeft gehad, wil Verwaal zich op voorhand positief uitlaten over de intentie om het sportbeleid in een nota te vangen. Over de mate van inspraak is hij wat sceptischer. „Het is natuurlijk de eerste keer dat dit gebeurt en ik denk dat de ge meente wat overrompeld werd door de grote opkomst tijdens de inspraakavond. Wij hadden zelf voor die gelegenheid een heel wensenlijstje opgesteld maar daar is niet alles van aan de orde geko- men." Excelsior'20 ziet de sport nota vooral als een voorwaarden scheppend instrument. „Als club willen wij namelijk wel graag ons eigen beleid blijven bepalen" SCHIEDAM - „Het is een duide lijk onduidelijk stuk", toont ook Van Ravenzwaaij zich niet echt gelukkig met de inhoud van de sportnota. „Het is betreurenswaar- dig dat er niet wat meer duidelijk- heid wordt geschapen voor de situ- atie op sportpark Kethel. De ge meente had meer raggengraat moeten tonen." Sc Spaland zal op korte termijn de leden raadplegen om uit te vinden welke status zij zich zullen aanmeten in de com- municatie met de gemeente. „Dan zal de ingredientenpot open gaan en zullen we moeten onderhande- len. Daarbij zal niet geschroomd worden om hulp van de KNVB of uit juridische hoek in te schake len."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 11