J - 0 hi— m**' maasstad Overtreffende trap in luxe en comfort i Jaguar steelt show met Roadster wmss$s We zijn geen dosisschuivers maar leveren producten met advies' Levering nieuwe Lexus LS430 start dit najaar wielklem PROFILE Nieuwe Lancia Giubileo voor paus ROTTERDAM/SCHIE DAM - Hij timmert niet zo opvallend aan de weg, zit zelfs wat verscholen achter het benzinestation. Maar schijn bedriegt, want zeker is, dat iedereen die iets met auto's van doen heeft, het bedrijf van Eddy Warnaar weet te vinden, al 32 jaar. Eddy's autoshop: de vlag dekt niet helemaal de lading want op het complex aan de Gustoweg 55 is niet alleen een royaal bemeten winkel, maar ook een grote werk- plaats gesitueerd. Een unie- ke combinatie zo blijkt, want wat je aanschaft in de winkel kun je meteen laten inbouwen. of. AkXS- V Redactie: Dennis Capiein Tele'foori: 010-4004485 Eddy's Autoshop: een geavanceerd pretpark In de winkel is Eddy altijd aan- wezig, meestal achter de balie, al 32 jaar. „Ik ken iedereen, een stukje persoonlijke benadering, dat is toch wat de meeste mensen graag willen en daarin onder- scheiden we ons van veel bran- chegenoten." Eddy kent dus ie dereen, markant echter is dat ook iedereen Eddy kent. Vanuit de gehele regio komt zowel de parti- culier als monteurs van autobe- drijven naar zijn winkel. „Eddy, heb je dit, Eddy kun je even dat, Eddy kun je even bestellen, Eddy jij snapt het wel he." Natuurlijk snapt Warnaar het wel. Want hoe stuntelig mensen soms staan uit te leggen wat ze zoeken, Edyy snapt het niet alleen, hij heeft het nog ook en dat is zo mo- gelijk nog unieker. Wat voor een Eg; ogenschijnlijk pietluttig onder- deeltje (lampje, stekkertje, draad- je) je ook zoekt. Net als je de moed hebt opgegeven het ooit nog te vinden, maar dan gelukkig de naam Eddy je te binnenschiet: bingo! Warnaar heeft een onge- kend assortment accessoires en onderdeeltjes voor iedere auto voorhanden, of hij bestelt het. Ie dere klant is voor hem belangrijk en iedere klant kan rekenen op zijn uiterste best om je te helpen. „We zijn geen dosisschuivers, maar leveren bij elk product ad vies en daar nemen we alle tijd voor. Met 'we' bedoelt Warnaar ook zijn compagnon en toekom- stige opvolger Wilco, die al even gedreven is als Warnaar zelf. Sneeuwkettingen, lastdragers, rekken vol schoonmaakmiddelen, ruitenwissers, stoelhoes, derde remlicht, zo kunnen we nog wel even doorgaan. Prettig dat alles wat u aanschaft begeleid wordt door een deskundig advies, voor gebruik of om zelf in te bouwen. Zuiver technische onderdelen, nee dat niet, maar wel een uitge- breid scala aan autocosmetica als shampo's, verfrissers en bekle- dingreinigers. verder alle acces soires voor op, in en aan de auto. En dan hebben we het mooiste maar voor het laatst bewaard: de meest vernuftige en geavanceeer- de auto-alarmsystemen en hands free telefoons inclusief inbouw vliegen momenteel als broodjes over de balie. Het uitgebreide aanbod in fraaie geluidsinstalla- ties, hifi van de bovenste plank. Maar het allermooiste, de groot- ste wens van vele autofanaten, dat is natuurlijk het schitterende toe- stelletje voor navigatie, DVD, TV, video, alarm en cruise con trol, wanneer je ddt gezien hebt, wil je het gewoon hebben! „Met de navigatie word je via een beeldschermpje begeleid naar de gewenste weg/straat, in heel Ne- derland of een ander Europees land. Inclusief een stem die nog eens even vertelt hoe je moet rij- den! Verkopen we enorm veel. Evenals het apparaat met beeld- scherm voor tv, video et cetera. Desgewenst met een extra schermpje, dat we inbouwen in de hoofdsteun van de voorstoel, waardoor de passagiers op de achterbank (meestal de kinderen), prachtig zicht hebben." Een rondje door Eddy's shop is voor velen als een rondje door een geavanceerd pretpark! Eddy's Autoshop is te vinden aan de Gustoweg 55 op de grens van Rotterdam en Schiedam. Voor meer informatie: 010-4260092. Op de Detroit Motor Show zal hij deze maand voor het eerst getoond worden en aan het eind van het jaar wordt hij leverbaar: de nieuwe LS430 van Lexus. Het betreft de derde generatie van het absolute topmodel van dit prestigieuze merk. En daar waar de vorige LS400-modellen op het gebied van comfort, luxe en ruimte al alom be- wondering oogsten, gaat de LS430 weer een stap verder. De LS400 wordt door velen vaak gekenschetst als de standaard op het gebied van kwaliteit, prestaties en rijcomfort, niet in de laatste plaats door het opmerkelijk lage geluidsniveau. Vergeleken met de huidige LS400, biedt de LS430 nog meer ruimte in het interieur, een nieuwe 4,3 liter V8-motor, een nog hogere graad van passieve en actieve veiligheid, nog meer luxe en nog betere rijkwaliteiten. Voor dit laatste is een verder verfijnde wielophanging verantwoordelijk. En uiteraard kenmerkt de nieuwe LS430 zich allereerst door een nieuwe carrosserie. Alhoewel er zeker stijlkenmerken van de huidi ge LS400 behouden blijven, ken merkt de nieuwe LS430 zich dui- delijk door een nog gespierder ui- terlijk. De carrosserie heeft een luchtweerstandcoefficient van slechts 0,25, de laagste waarde van alle huidige personenauto's op de markt. Deze extreem goede stroomlijn leidt ertoe dat het woord 'rijwind' niet eens meer in de vo- cabulaire van de inzittenden hoeft voor te komen; de LS430 is zelfs n6g stiller dan z'n toonaangevende voorgangers. Daarnaast heeft Lexus door de lage luchtweerstand kans gezien het brandstofverbruik van de auto op het actuele niveau te houden, on- danks de grotere inhoud van de V8-motor en het hogere prestatie- potentieel. Interessant is verder dat voor de ontwikkeling van de LS430 gebruik is gemaakt van een supercomputer, die met een gevoe- ligheid tot op een l/1000ste van een millimeter zo'n tien keer pre- Volvo presenteert de populaire S40 en V40 in een extra aantrekke- lijke 'Special Edition' om een smaakvolle combinatie van exclu- sieve fabrieksopties, waarmee de Volvo's S40 en V40 een nog jon- gere en energieke uitstraling krij- gen. Heel bijzonder is speciale gele exterieurkleur waarin de Special Editionmodellen kunnen worden geleverd. Dit 'Panama Yellow' was enkele jaren geleden zeer po- pulair bij kopers van de extra snel- le R-versies van de Volvo 850 en Volvo V70. Special Edition is als pakket lever baar op vrijwel elke uitvoering van de Volvo S40 en V40. Het voegt aan de rijke basisuitrusting van de populaire Volvo's uit het compacte segment smaakvolle details toe. Zo krijgen de Volvo's S40 en V40 in de Special Editionuitvoering 16 inch lichtmetalen wielen in R-de- sign met 205/50-banden, een ach- terspoiler en zogenaamde black dual koplampen, die matzwart zijn ingekleurd. Verder krijgen deze modellen het Hag-interieur met voor en achter extra opbergnetten en chique carbon inlays dashboard. Het totale pakket aan opties verte- genwoordigt een waarde van bijna 7.500 gulden. De koper van een Volvo S40 of V40 Special Edition hoeft echter maar 2.250 gulden ex tra te betalen. Een voordeel van TYRECENTER I EXCELSIOR BANDEN Wii hebben alles in huis om u een veifige winter te garanderen: winterbanden, sneeuwkettingen, akku's, skidragers, skiboxen etc. kom eens langs! Driemanssteeweg 25, Ind.terrein Charloisse Poort, tel.: 010-4933433 ruim 5.000 gulden. De opties van het Special Edition- pakket kunnen ook worden ge- combineerd met Volvo's Dynamic Line voor de S40 en V40. In dat geval krijgt de auto de aanduiding Dynamic Special Edition Line. Bovendien wordt het aantal opties dat met de Dynamic Line al zaken als airconditioning, koplampwis- sers, cruise control en mistlampen voor omvat, nog eens uitgebreid met een met leer bekleed sport- stuurwiel en de eerder genoemde extra's van het Special Editionpak- ket. Door de combinatie met de Dynamic Line loopt het voordeel van het Special Editionpakket op tot ruim 8.500 gulden. Tot slot kan de succesvolle Euro- pa-uitvoering van de Volvo's S40 en V40 gecombineerd worden met de opties van het Special Edition pakket. De auto heet dan Europa Special Edition en heeft een zeer verfijnde uitrusting met naast de bij het Special Editionpakket ge noemde opties, onder meer elek- trisch bedienbare ramen achter, airconditioning, afstandsbediening met safe-lock en een buitentempe- ratuurmeter. Volvo becijfert het voordeel voor de consument bij de Europa Speci al Edition op ruim 10.000 gulden. De exclusieve Special Editionmo dellen van de Volvo S40 en V40 zijn direct leverbaar. De Volvo S40 Special Edition is er vanaf 49.150 gulden, de Volvo V40 Spe cial Edition kost 51.400 gulden. Op de North American Internatio nal Automobile Show in Detroit kreeg de stand van Jaguar Car van pers en publiek veel aandacht. De Britse fabrikant toonde daar name- lijk een nieuw, spectaculair sport- wagen-prototype, de Jaguar F-Ty- pe Concept Roadster. De auto sluit qua uitstraling aan bij de eerder ge- presenteerde XK 180 conceptcar en toont hoe Jaguars ontwerpers zich een compacte Jaguar als op volger van het legendarische E- Type voorstellen. De F-Type Con cept Roadster, deels gebaseerd op het Jaguar S-Type, is een zinnen- prikkelende visie op de toekomst en onderstreept nog eens de dyna- miek en creativiteit van Jaguar. De F-Type Concept Roadster is de meest compacte Jaguar sportwa- gen sinds ruim veertig jaar. Het is een prototype van dynamische, technische geavanceerde open sportwagen in een voor het merk volledig nieuw marktsegment. Jo nathan Browning, Jaguars Nan- ging Director, over de presentatie in Detroit: „De F-Type Concept Roadster is een prachtig voorbeeld van puur Jaguar sportwagende- sign. Het doel ervan is om de fan- tasie en om reacties van bestaande Jaguar-rijders en van potentiele klanten overal ter wereld te pei- len." Het onwerp-team dat de F-Type Concept creeerde, werd geleid door Keith Helfet, die eerder te- kende voor de XK 180 conceptcar en voor de XJ 220 supersportwa- gen. Hij was derhalve bij uitstek gekwalificeerd voor de ontwikke ling van 'een compromisloze Ja guar roadster'. De ontwerpfase startte onder de supervisie van Ge off Lawson, Jaguars Director of Styling, die onverwacht in juni 1999 overleed. Het project werd daarna afgemaakt in samenwer- king met Ian Callum, de opvolger van Lawson. „Het F-Type Concept is absoluut een eerbetoon aan Geaff Lawson' zegt Lawson. „Helaas is het de laatste auto waarop hij zijn stempel drukte. Maar duidelijk is dat we zijn werk voortzetten en deze road ster is een perfect voorbeeld van de doelstellingen van het gehele Ja guar designteam voor de toe komst." Terwijl de XK 180 werd ontwor- pen rond bestaande mechanische componenten en daardoor in maat- voering en design aan beperkingen was onderworpen, waren dergelij- ke beperkingen er voor deze nieu we roadster niet. Helfet en zijn team creeerden een auto die 645 millimeter korter is dan de XKR, die als basis voor de XK 180 fun- geerde, en 100 millimeter smaller dan zowel de XK 180 als de XKR. Zijn vorm is eigentijds, functioneel en onmiskenbaar Jaguar. Met het oog op een gelijkmatige gewichtsverdeling en daardoor ex- cellente dynamische prestaties, een traditie bij Jaguar, kreeg de auto zowel een lange motorkap als een cockpit die ten opzichte van de wielbasis de werkelijk ideale posi- tie heeft. Zo onstond er een uitgebalanceerd ontwerp dat volmaakt aansluit bij de styling van Jaguars meest be- roemde sportwagens uit haar histo ric, met name het onovertroffen E- Type. Keith Helfet en de andere Jaguarontwerpers vonden het cru- ciaal dat het design van de auto een eigen persoonlijkheid kreeg en niet een aftreksel werd van de vormen van en auto uit de jaren '60. ,,Het doorvoeren van specifieke Jaguar- karaktertrekken is een haast in- stinctief proces", zegt Helfet. „Onze traditie is daarbij inspire- rend, maar, voor de goede orde, ook niet meer dan dat. Het merk Jaguar heeft ook altijd gestaan voor toegepaste high-tech en voor- uitstrevende lijnen. En dat zie je in deze roadster terug. Het interieur van de F-Type Con cept heeft overeenkomsten met dat van de XK 180 en dat van de alu minium 'Lightweight' E-Type ra- cewagens uit het begin van de ja ren '60. Er is uitgebreid gebruik gemaakt van lichtmetaal en pas- send bij het pure karakter van deze roadster is het verfrissend eenvou- dig gestileerd. In samenwerking met de vakmensen binnen Jaguars ontwikkelingsafdeling werd veel uit massief aluminium vervaar- digd. Dat is toch even wat anders dan de tegenwoordig veel gebruik- te kunststoffen met aluminium- look. Het interieur werd ontwor- pen door de jonge veelbelovende Jaguar-designers Adam Hatton en Pasi Pennanen. ciezer is dan de hiervoor gebruike- lijke computers. Het gevolg is dat het plaatwerk nog nauwkeuriger geproduceerd kan worden en de afwerkingskwaliteit nog verder verbeterd is. De lengte van de auto is met 4.995 millemeter overigens gelijkgeble- ven; het is de langere wielbasis (+75 mm), die tot een nog ruimer interieur leidt. Al sinds de intro- ductie van het eerste model in 1989, is de Lexus LS400 standaard uitgerust met een V8-motor. Bij de LS430 is het slagvolume vergroot tot 4,3 liter. Gekoppeld aan een computergestuurde, vijftraps auto- matische transmissie, levert deze een vermogen van 290 paarden- krachten. Mede door gebruik te maken van de intelligente techniek van de variabele kleptiming, heeft Lexus bovendien kans gezien over een breder toerengebied een nog grotere trekkracht te bereiken, waardoor de auto onder alle rij- omstandigheden een nog betere respons geeft. Daarnaast wordt in de LS430 voor het eerst een voor- ziening toegepast, die afhankelijk van de rij-omstandigheden de gas- klep bedient en dat niet alleen op basis van de stand van het gaspe- daal. Ook afhankelijk van de snel- heid van de auto en het toerental van de motor, zal deze unit de gas- klep automatisch verder openen, wanneer er bijvoorbeeld heuvelop- waarts wordt gereden. Dit heeft een hoger comfort tot gevolg, om- dat de bestuurder het gaspedaal niet steeds hoeft in te drukken om een actuele snelheid aan te houden. De Lexus LS430 zal nieuwe nor- men zetten in het segment van de zogeheten 'executive limousines', dat lijdt geen twijfel. Zoals gezegd, zal de auto dit najaar z'n debuut op de Nederlandse markt maken en pas dan zal er meer bekend zijn over de exacte prestaties, het uit- rustingsniveau en niet in de laatste plaats, de prijs. Aan het begin van het Jubileum- jaar 2000 heeft paus Johannes Pau- lus II een nieuwe auto aangeboden gekregen om zich in dit drukke jaar gemakkelijker te kunnen ver- plaatsen. De auto draagts de toe- passelijke naam Giubileo (Italiaans voor Jubileum). Het betreft een Lancia die direct is afgeleid van het Dialogos-prototype. Dit veel- besproken studiemodel is, zowel in styling als in diverse interieurde- tails, een duidelijke voorbode van het toekomstig topmodel van Lan cia. De imposante limousine heeft een lengte van iets meer dan vijf en een halve meter en weegt circa twee ton. De zwart metallic carros serie is voorzien van twee pauselij- ke standaards op de voorspatscher- men en getooid met gouden pause- lijke wapens op de middenstijlen; verder zijn het front en het koffer- deksel versierd met het Lancia-em- bleem. De pauselijke Lancia heeft een drieliter-zescilindermotor met 24 kleppen, die gekoppeld is aan een automatische transmissie met kortere overbrengingen, waardoor de auto op soepele wijze stapvoets kan rijden. De extra comfortable wielophan ging is uitgerust met automatische niveauregeling. Rekening rijden gaat de burger gemiddeld 1500 gulden per jaar kosten. Eenfors bedrag. Vorige week werd bekend dat minister Netelenbos haar zinnen heeft gezet op 2001 als startdatum van het rekeningrijden. En vanaf dat moment moet de Nederlander dus flink in de buidel fasten. Ik moet zeggen, zo'n bedrag schrikt af en doetje best even achter de oren krabbelen. Ik heb mezelf reeds afgevraagd of ik de auto vanaf volgend jaar niet moet laten staan. Ik heb mezelf reeds afgevraagd of het open- baar vervoer straks voor mij geen betere en vooral goedkopere optie is. Het antwoord op beide vragen luidde echter na enig nadenken: NEEN! Dat zal ik even toelichten. Kijk, momenteel boert de ge- middelde Nederlander goed. Dat is algemeen bekend. De sala- rissen zijn onder invloed van een tekort aan arbeidskrachten flink gestegen. De werknemer heeft daarom meer dan ooit wat in de melk te brokkelen. En als de forens uit - ik noem maar een plaats - Spijkenisse in Rotterdam wil gaan werken, dan zorgt hij ofzij ervoor dat zijn ofhaarwerkgevereen behoorlijke reis- kostenvergoeding lapt. Met andere woorden, die werknemer zorgt ervoor dat de werkgever het rekeningrijden betaalt. Verder is er nog een reden waarom ik de auto niet laat staan. Ik hou van mobiliteit op elk gewenst moment. En aangezien ik een gemiddelde Nederlander benzijn er vele Nederlanders met mij die eveneens grote waarde hechten aan dit fenomeen. Des- noods wil ik meer betalen om die mobiliteit te kunnen handha- ven. Dus stel dat mijn werkgever niet wil betalen, dan betaal ik het zelf. Dat wil zeggen dat de volhouder uiteindelijk wint. Rekeningrij den gaat 1500 gulden kosten op jaarbasis. En zeer waarschijn- lijk wordt dat bedrag hoger naar mate de jaren vorderen. En ik weet nual dat ik niet snel opgeef. Dat ik over zoveel jaar bereid ben een nog hoger bedrag te betalen. Dat rekeningrijden gaat, met andere woorden, simpel gesteld gewoon de staatskas spekken. En wij gaan daarvoor zorgdra- gen. Maar of het autogebruik zal afnemen, daar heb mijn twij- fels over. Of eigenlijk heb ik die niet: rekeningrijden zal de drukte op de autoweg niet wegnemen, daar ben ik van over- tuigd. Drs. A.N.W. Blaak

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 17