Li maasstad 'Ik heb geen toekomst en ik wil er ook niet aan denken' "BIJ HEEREN" 10% KORTING Een hoofd vol stress GRAND CAFE RESTAURANT j__ krant netel HUB maaspost SCHIEDAM Rookmelders, steunbeugels en anti-slipmatjes voorkomen veel ongelukken Russische vluchteling verkoopt de Straatkrant Bi) inlevering van deze annonce: ontvangt u St. Radboud geeft Concert aan de Schie Fietstocht naar Santiago de Compostela maasstad kerk maasstad op de totaalnota van een diner I I J OPENINGSTIJDEN: di.-wo. 16.00-01.00 uur do.-vr. 12.00-01.00 uur za. 15.00-01.00 uur zo.-ma. gesloten Maaspost niet ontvangen? over devesten 3 3116 ad schiedam SCHIEDAM - Het Emancipatie Centrum organiseert een ba- siscursus Vergaderen voor vrouwen die regelmatig deelnemen aan vergaderingen en die hun vaardigheden op dit gebied wil- len vergroten. Zaken die aan de orde komen zijn onder meer kritisch lezen van vergaderstukken, een eigen mening formu- leren en presenteren. Zes bijeenkomsten op dinsdag van 09.15 tot 11.15 uur. Kosten: fl. 75,-. Aanmelden via 473 45 45. Harmonia Rommelmarkt Keuzes maken Rommelmarkt Expositie Internet Huiswerk Podium Minister Netelenbos bezoekt Beneluxtunne' Woetisdag 16februari 2000 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang, 17.00 uur: ds. R.W. de Koeijer. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. A.J. Lamping. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. J. Bakhoven. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. Van de Linden. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: dhr A.G.M. van de Ende. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 10.00 uur: ds. J.D. Houtman. 16.30 uur: ds. J.D. Houtman. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: dhr. B. van Hoek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool. zo 11.00 uur. K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: dr. H. Siebrand. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur en di 19.30 uur. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Onderzoek Schiedam-Noord naar veiligheid ouderen Door Carly Ebeling SCHIEDAM - Een losliggend snoer in de huiskamer, een te hoog kastje in de keuken en een glibberig kleedje in de badka- mer. Gevaarlijke situaties? Ze- ker voor mensen op leeftijd - over het algemeen minder mo- biel- zijn dit oorzaken van vele valongelukken. Het aantai van deze ongelukken is de laatste jaren zo gestegen dat de GGD Nieuwe Waterweg-Noord be- sloot een onderzoek naar de veiligheid van ouderen in te stellen. Het project 'Opvaliend Veiiig' besteed dan ook tevens aandacht aan brand-en inbraakpreventie, armoedebestrijding en het gevoel van sociale veiligheid bij oude ren. Het komende onderzoek, dat door middel van huisbezoeken in Schiedam-Noord zal worden uit- gevoerd, is een vervolgproject van het oorspronkelijke onder zoek uit 1995. Na twee onderzoeken in Maas- sluis en een in de Schiedamse wijk Groenoord zijn dan nu de wijken Kethel, Woudhoek, Harg en Spaland in Schiedam-Noord aan de beurt. „Als er tijd over is of niet zoveel respons komt, zul- len we echter ook het centrum meepikken", vertelt Miriam Kooistra van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord. Het door de GGD geconstateerde hoge aantai valongelukken is gebaseerd op een rapport van de Stichting Con- sument en Veiligheid. „Hierin stond dat ouderen vanaf vijftig vijfenvijftig jaar door deze onge lukken regelmatig in het zieken huis belanden of er zelfs aan overlijden." Voor het project 'Opvallend Vei iig' heeft de GGD een aantai part ners aangetrokken, waaronder de Stichting Ouderenwerk Schie dam, de Thuiszorg, de ROG en de politie. Deze laatste kan vooral een dienst bewijzen als het gaat om het gevoel van sociale velig- De kast stoffen op een laddertje: het kan allemaal heel gevaarlijk zijn wanneer er niet wordt opgepast. Foto Roger vender Kraan heid bij ouderen. Hoeveel oude ren durven niet meer de straat op uit angst om aangevallen of be- roofd te worden? „De wijkagen- ten van de politie kunnen dan langs komen en advies geven", aldus Kooistra. Tijdens het project zal alleen on derzoek worden gedaan bij oude ren vanaf tachtig jaar. „Er zit wel wat in om de grens te verlagen, vanaf vijf envijftig jaar nemen de valongelukken na- melijk toe. Maar op die leeftijd zijn de meeste ouderen nog mo- biel genoeg om zelf informatie in te winnen." De desbetreffende personen zal eerst worden ge- vraagd of zij belangstelling heb- ben voor een huisbezoek. Een deel van deze bezoeken wordt af- gelegd door getrainde vrijwilli- gers van de GGD, een ander deel door Thuiszorgmedewerkers. In de eerste plaats wordt natuurlijk geprobeerd de valongelukken zo veel mogelijk te voorkomen, dan- wel te beperken. Door steunbeu gels in de badkamer te plaatsen en een anti-slip kleed in een badkuip te leggen, komt men al een heel eind. Brandongelukken hebben vaak ook vrij eenvoudige oorza ken, zoals 'enge' kaarsjes in de kersttijd. „Daar komt nog bij dat oudere mensen vaak een vermin- derd reukvennogen hebben. Een rookmelder is daarom een goede oplossing." In het kader van de armoedebe strijding kan via de vrijwilligers ook informatie met betrekking tot bijzondere bijstand en woningaan- passingen worden opge- vraagd. De ROG en de Stadswinkel, die op de hoogte is van allerlei regelin- gen op het gebied van zorg en welzijn, kunnen hierbij van grote betekenis zijn. „De mensen die het juist hard nodig hebben, we- ten vaak niet waar ze het moeten aanvragen. En het is daarbij ook niet heel eenvoudig om te krij gen." De vrijwilligers en Thuiszorgme dewerkers stuiten tevens vaak op ouderen die in een sociaal isole- ment verkeren. „Ze verwaarlozen daarbij vaak zichzelf en hun huis en overzien het zelf niet meer. Je hoopt dan dat de vrijwilliger zo veel geduld heeft om die persoon te helpen." De ouderen bij wie in de eerdere projecten huisbezoeken zijn afge- legd waren hierover zeer tevre- den. „Ze vinden het heel prettig dat er aandacht voor ze is. En ze krijgen echt geen belachelijke voorstellen om dure dingen aan te schaffen. Het is allemaal heel praktischgericht." Door Wob van der Veen Nadat Vladimir Titov de middel- bare school had doorlopen werk- te hij een paar jaar in een fa- briek. Daarna studeerde hij ge- durende vijf jaar aan de zee- vaart academie in Moskou. Het was in die tijd dat hij een afkeer begon te krijgen van het commu- nistisch regiem in zijn land. Het was de periode dat Brezjnev pre sident was. Toen Rusland met militair geweld Afghanistan bin- nen viel en Andrei Sacharov naar Gorki werd verbannen. Na het behalen van zijn diploma's werkte Vladimir in de vrachtvaart. Hij kwam vaak in Rotterdam. Hoe vaak weet hij zich niet meer te her- inneren. Het was in Londen dat hij in contact kwam met een organisa- tie die hem van anti-communisti- sche propaganda voorzag. Terug in Rusland werd hij gesnapt en er Speciaal "theatermenu" 3-gangen tot 18.45flff.45,- Ook voor een borrel na de theater- voorstelling Gevarieerde menu-kaart vis-vlees-vegetarisch (min. 2 pers.) en een gratis welkomstdrankje RESERVEREN WORDT AANBEVOLEN Broersvest 116* Stadserf.Schiedam (naast Theater a/d Schie) Telefoon: 010-4736550 Vladimir, zijn toekomst bestaat uit het verkopen van de Straatkrant. Foto Rogervan der Kraan volgde een proces. Vladimir wist aan gevangenisstraf te ontkomen, maar wist niet zijn naam uit de re gisters van de KGB te houden. In de jaren '90 werd hij actief lid van de radicale Liberaal Democra- tische Partij van Zjirinowsky. De partij voerde fanatiek oppositie te- gen het bewind van Boris Jeltsin. Ondanks alle democratische her- vormingen is het voeren van oppo sitie in Rusland echter nog steeds een hachelijke zaak. Vladimir zegt het erg duidelijk. „Jeltsin was een dictator." De opvolger van de KGB, de FSB nam Vladimir op de korrel en dreigde hem wegens zijn actieve oppositie te zullen vervolgen. Vladimir achtte het risico te groot en nam de benen. Hij stapte een reisbureau in Moskou binnen, die voor hem een reis en een visum re- gelde. Hij koos voor Nederland omdat het voordelig was. „Een vi sum voor Frankrijk kost 300 Ame- rikaanse dollars en het duurt erg lang. Een visum voor Nederland kost maar 100 Amerikaanse dol lars en het gaat veel sneller." Dat was in September van het vori- ge jaar. Hij liet zijn vader en zijn broer en zijn vriendin in het onge- wisse en vertrok. Hij is in Neder land politiek vluchteling.. Vladimir verkoopt nu de Straat krant in Vlaardingen. Hij is 38 jaar. Zijn vaste plek is Albert Hein in De Loper in Holy Noord. Afge- A* lopen donderdag in de loop van de middag had hij tien kranten ver- kocht. Dat leverde hem een netto winst van elf gulden op. Het was koud en het regende. Voor de ko mende nacht had hij een slaap- plaats gevonden in Rotterdam. Hij noemt dat een plaats voor ont- heemden. Dat kost hem acht gul den, maar daarvoor krijg je een bed en een ontbijt. Als je met hem praat over zijn toekomst zegt hij: ,,Ik heb geen toekomst.. Ik wil er ook niet aan denken. Elke gedach- te aan een toekomst werp ik ver van me weg. Als ik dat niet zou doen, zou ik immers gek worden." Vladimir is nog steeds niet als er- kend vluchteling in Nederland ge- accepteerd, maar hij denkt wel een goede kans te maken. Als dat niet lukt zal hij de wijk naar een ander land moeten nemen. Veel hoeft hij daarbij niet mee te nemen. Hij wijst op z'n twee weekend tassen en zegt: „Dat is alles wat ik in deze wereld nog bezit." Hij arriveerde vanuit Rusland in Amsterdam maar ondervond daar allerlei moeilijkheden om onder- dak te vinden. Daarom ging hij naar Rotterdam, een plaats waar hij eerder als zeeman was geweest. „Ik heb niet veel te wensen... Ja toch, ik hoop dat veel mensen de Straatkrant zullen kopen." Op verzoek van Vladimir is zijn werkelijke naam niet gebruikt. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Muziekvereniging St. Radboud geeft vrijdag 18 fe- bruari haar jaarconcert in het VSB Theater a.d Schie. In het tweede Concert aan de Schie treden naast Radboud een close-harmonygroep en Promskoor op. Het harmonie- orkest speelt in het eerste deel on- der andere muziek uit de film Gre ase, City Slickers en Satiric Dan ces. Ook treedt de close harmony- groep in dit deel op. In het tweede deel zal het promskoor samen met een groot orkest en combo een aantai swingende en bekende num- mers ten gehore brengen. Gespeeld worden onder andere Rosanna van Toto en een Lee Towers-selectie. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang is een tientje. kaar- ten zijn verkrijgbaar via de leden van St. Radboud, zanginstituut Charles Vermeer uit Capelle en aan de kassa van het theater. SCHIEDAM - Han Timmermans komt donderdagavond 17 februari aan de leden van Passage, de chris- telijk maatschappelijke vrouwen- beweging in Schiedam Noord, ver- tellen over zijn fietstocht naar San tiago de Compostela. Dit is het be kende bedevaartsoord in Noord Spanje. De avond begint om 19.45. Ook niet leden zijn welkom in ge- bouw de Stuurhut, Nijhoffplein. SCHIEDAM - De Harmonia- avond wordt donderdag 17 februa ri verzorgd door J. Voorthuizen met helderziende waarnemingen van foto's van overledenen. Door middel van een geleide gids wordt contact gelegd. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuw- land, Dr. Wibautplein 165 en be gint om 20.00 uur. De toegangs- prijs bedraagt fl. 8,50. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein organiseert zondag 20 februari een rommelmarkt van 10.00 tot 15.00 uur. Toegang is een gulden. Voor kinderen tot twaalf jaar is de toegang gratis (al leen onder begeleiding van een volwassene). Vrijdag 25 februari is er in het wijkcentrum een kleding- en speelgoedbeurs van 09.30 tot 11.30. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Het Emancipatie Centrum organiseert woensdag 23 februari een introductie-avond voor de cursus Bewust keuzes ma ken. De docente vertelt die avond over de inhoud van de cursus, die is bedoeld voor vrouwen die moei- lijk keuzes kunnen maken en wil- len leren hoe ze daarmee om kun nen gaan. Zes bijeenkomsten op dinsdagochtend en woensdag- avond in het Emancipatie Cen trum. Het cursusgeld bedraagt fl. 150,-. Meer info via 473 45 45. SCHIEDAM - Kluphuis Oost or ganiseert zondag 20 februari weer een rommelmarkt. Op zo'n zestig tafels is weer van alles te vinden: van kinderkleding tot lampen kap- pen en van fietsbellen tot servies- goed. Er zijn nog enkele tafels te huur voor fl. 12,50. De toegang is gratis. De deuren gaan om 11.00 uur open. Voor meer info of het huren van een tafel kan worden ge- beld met 245 18 18. SCHIEDAM - In wijkcentrum de Blauwe Brug exposeert mevrouw Buist werk van haar overleden man Joop. Hij begon in 1948 met tekenen en schilderen en nadat hij in 1983 met de VUT ging heeft hij zich helemaal aan zijn hobby kun nen wijden. Na zijn dood bleven de meeste schilderijen in de kast staan. Nu worden ze geexposeerd van 14 februari tot en met 31 maart. SCHIEDAM - In de Blauwe Brug gaat maandag 6 maart een Internet- cursus van start. De lessen vinden plaats van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten voor deze cursus bedragen fl. 235,-. Aan bod komt wat is in ternet en hoe werkt het, Internet jargon en uitleg van de belangrijk- ste termen. Voor meer info: 247 04 84. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker is iedere dinsdag- en woens- dagmiddag huiswerkbegeleiding van 15.30 tot 17.00 uur. Het is voor kinderen op de basisschool en in het voorgezet onderwijs. De kosten zijn fl. 11,- per maand. Aanmelden bij De Erker, tel. 426 77 67. SCHIEDAM - The People Tree, een soul/funk band met jazz en hiphop invloeden is het afgelopen jaar uitgegroeid tot 66n van de meest toonaangevende bands van Nederland en is zaterdag 19 febru ari te zien in Podium Cafe aan de Lange Haven. Aanvang is 22.00 uur. de Tweede Beneluxlijn openenen. SCHIEDAM - Minister Tineke Netelenbos brengt donderdag 17 februari een bezoek aan de tweede Beneluxtunnel. Netelenbos wordt vergezeld door Ivo Opstelten, bur- gemeester van Rotterdam, de Vlaardingse burgemeester Bert Stam en de Schiedamse locoburge- meester Luub Hafkamp. Het gezelschap zal de laatste ver- bindingsdeur in de sluitvoeg van De zes tunnelelementen zijn in- middels afgezonken. Elk tunnel- element is 140 meter lang, 45 me ter breed en 8,5 meter hoog, en weegt 53.000 ton. Het Project Tweede Beneluxlijn is naar ver- wachting medio 2002 gereed. De kosten bedragen ongeveer 850 miljoen. WATERWEG-s Avonds al pieke- ren over wat je de volgende dag alle maal moet doen, nooit eens het ge voel hebben dat je klaar bent. En vinden dat je het eigenlijk beter, sneller, of zelfstandigerhad moeten doen. Vaak het idee hebben dat jij het moet doen, omdat anders nie- mand het doet. Alles leuk vinden en dus ook alles willen doen. Herken- baar? Veel mensen lopen rond met een hoofd vol gedachten en plannen. Zo vol, dat ze er soms gestresst van worden. Een beetje stress is niet ver- keerd. Het stimuleert je om dingen aan te pakken en het geeft je energie om door te zetten, Maar na elke in- spanning is het nodig om weer oven te ontspannen. Even niets te doen. Als daar geen tijd meer voor is, of als je daar de rust niet meer voor kunt vinden, kan stress ongezond worden. Lange tijd ongezonde stress kan ziekte en een opgebrand gevoel tot gevolg hebben. Je kunt als een berg op gaan zien tegen alle- daagse dingen. De cursussen worden gegeven door de afdeling Preventie van Riagg Rijnmond Noord-West. E6n van de cursussen, de cursus in balans op het werk: omgaan met stress, is open voor iedereen met een baan. De cur sus start op 9 februari. De andere cursus Omgaan met stress voor vrouwen staat open voor alle vrou wen, met of zonder baan, en start op 6 maart. Opgeven voor een cursus: M. van Abbema van de afdeling Preventie, tel. 445 34 79. Voor de oppervlakkige beschouwer is een grasveld, een grasveld en een zandvlakte, een zandvlakte. Vergis u echter niet! Neem bijvoor- beeld de sport. Daar worden dergelijke aardoppervlaktes onderver- deeld in allerlei variaties. Aan al die soorten is door ingenieursbu- reaus hard gesleuteld en, eenmaal uitgekristalliseerd, een toepasse- lijke naam gegeven. Een zandvlakte waaraan, in ongetwijfeld uitge- kiende hoeveelheden, gebakken kleikorrels zijn toegevoegd, wordt zo gepromoveerd tot een GEBAKO-veld. Enige jaren terug werd dit procede beschouwd als het summum op het gebied van de trainings- velden. Nu wil echter het feit dat deze oneffen en zachte ondergrond, met name vanwege het grote blessure-risico, van meet afaan door voet- ballers en trainers is verafschuwd. Geen mogelijkheid wordt dan ook onbenut gelaten om de trainingen te verplaatsen van het GE BAKO-veld naar een vlakstukje doorsnee gras in een naburigpark. Ook de gemeente Schiedam erkent die GEBAKO-nadelen inmid- dels en heeft in haar zopas gelanceerde sportnota aangegeven dat alle GEBAKO-velden in sportpark Harga binnen 2,5 jaar zullen worden vervangen door WeTra-velden. Na het lezen van die frase in de sportnota heb ik even uitgeroepen: „Alsjeblieft, doe het niet!" WeTra is de nieuwste hype op sportge- bied. Deze combinatie van een wedstrijd- en een trainingsveld zou de ideale oplossing zijn voor al het ruimtegebrek. Ik schrijf met na- druk 'zouwant ook ditslimme bedenksel van veldprofessoren blijkt in veel gevallen niet te zijn wat het beloofd. Ga maar eens een kijkje nemen bij onze buren in Vlaardingen. HVO is de ongelukkige eige- naar van deze inmiddels kale WeTra-vlakte die, heeft de KNVB ge- dreigd, binnenkort uit competitie wordt genomen. Nee, ook HVO smacht inmiddels voor haar trainingen naar een vlak stukje door snee gras in zomaar een plantsoen. Mijn ongevraagde advies is derhalve om af te zien van een WeTra- kat-in-de-zak en terplaatse, zonder inbreng van welke sportgeleer- de dan ook, een DoGra-veld te laten ontkiemen. Je weet wel zo'n DOorsnee GRAsveld volgens oud-hollands recept. Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3