zuidolcin zuidoleln Tijdelijke I PANMQ Riroy: luilekkerland in Zuidplein Meer bewegingsvrijheid voor RET Evenementenagenda winkelcentrum Zuidplein 'Je kunt hier met iedereen lekker kletsen' 'We hebben echt nog nooit wat gepikt' Lekkere patat van Bram Elke dag naar Zuidplein Dit zijn de winkels 'Klanten en passagiers moeten veilig voelen' ip - rw - WINKELCENTRUM WINKELCENTRUM Moda di Domani Zuidplein Hoog 510 ZUID - De een wil zoveel mogelijk klanten, de ander zoveel mogelijk passagiers en weer een ander wil dat de openbare orde gehandhaafd blijft. Maar allemaal willen ze dat zowel een ritje per openbaar vervoer naar als het verblijf in winkelcentrum Zuidplein prettig verloopt. Voor passagiers, klanten, maar ook voor het personeel van de betreffende onderne- mingen en instanties. Zuidplein VP' r- O c Aktie Sport Albert Heljn Amici Damesmode Amid Herenmode Artisjok Arty Au Gout Exdusif Baby Gift Shop Bakker Bart Bart Smit Beddenshop Nederland Be) Company Beneili Juweliers Bijbelkiosk Bloemenland Blokker Bluetiek-ln Boeken- voordeel Bo's Bram ladage Bristol Bruna Burger King C&A Chinese Kunstartikelen Clubcenter/ E.C.I. Cool Cat Cool Cat Junior Cosmo Hairstyling Coster Crums Crums II D-Reizen Day-Fashion Delifrance De Snor Damesmode Dixons Dixtone Dodgers Douglas Duifhuizen Lederwaren Restaurant Van Dijk Etos Footlocker Foxy Fashion Free Record Shop Gall Gall Guldenland Hakky Bar Hans Anders Van Haren Hema Hennes Mauritz v.d. Heuvel Verlichting Holland International Horn Het Huis Rinck Hunkemdller lei Paris XL Indo-Menu Invito It's Jens Mode De Jong Mode De Jong Tours Kan Mode Kinorama Klootwijk Knakenland Kreymborg Kruidvat Kwantum La Boca Ladage Stoffen Lady Sting Van Leest Lektuurshop Populair Levi's Store Libertel City Point Upstick Livera Lucky Gifts Luigi Lucardi Manfleld Marskramer Matson MBC Sport McDonalds Miss Etam Moda di Domani Morena Byoux Moto M&S Mode M&W Peters Optiek Artistiek Palmo Mode Pearle Express Peek Cloppenburg Perry Sport Picobello Prenatal Primafoon Printhouse Promiss Prontophot PTT Postkantoor Radio Modern Electronics Restaurant Zuidplein Riroy Rijwielstalling/ Fietsshop Roma Roobol Royal Albert Shop Saja Boetiek Scapino De Schoenenreus Schoenen- kampioen Seen in Voque Shoe Factory Siebel Juweliers Sign Space Ledermode Spijker Sportshop Cnabot Steps Ster Mode Take Five Team Kapsalon The Box The Phone House Tjin Ton Hartman Toys'R Us Trekpleister Tuin van Zuidplein Twinkle Juweliers Verhage Fast Food Van Vorst Vroom Dreesmann WE men WE women Wonder Woman Xenos Van Zanten Zeeman Van Zummeren ROTTERDAM - In winkelcen- trum Zuidplein zijn kort geleden een aantal afzetschotten beschil- derd door twee jonge kunstenaars. Tijdelijke kunst is het, want ooit zal het verbouwingsmateriaal weer verwijderd worden. Voorlopig is de sfeer er voor het winkelpubliek een stuk vrolijker op geworden. Dennis Happe en Onno Poiesz zijn de makers van de schilderingen. „We zijn in 1997 en 1998 van de Kunstacademie gekomen", vertel- len de twee kunstenaars. „We zoe- ken zelf naar opdrachten en zo is dit ook gegaan. We hebben ge- vraagd of we hier iets konden doen en binnen een week was het gere- geld." Daarna begon een periode van hard doorwerken, want 200 panelen moesten onder handen worden genomen. De panelen staan overal waar werkzaamheden worden uitgevoerd, om de werk- ruimte te scheiden van het winkel publiek. „Half december zijn we begonnen en daarna hebben we twee keer zes dagen gewerkt", vertelt Dennis. „Het ging vrij vlot. We hebben geprobeerd rekening te houden met de omgeving. Zo staat bij de uitgang een paneel met 'exit' en hebben we naast C&A strepen en kleuren gebruikt die passen bij hun logo. We hadden de mogelijk- heid om dingen uit te proberen en tegelijkertijd een goed product te leveren." De verscheidenheid aan voorstel- lingen is groot. Er is absoluut geen beperking geweest tot een stijl en dat nodigt uit om ze allemaal te gaan bekijken. Een 'kunstwande- ling' door het Zuidplein, weinig andere winkelcentra zullen het hun publiek kunnen bieden. Het maken van de schilderingen bracht de twee kunstenaars ook regelmatig in contact met winkelaars. ,,Ieder- een reageerde, jong en oud. We kregen veel opmerkingen en meestal heel positief." De stijl is-zoals gezegd heel ver- schillend. Een gigantische mier kruipt dichtbij de uitgang naar het metrostation over de wand. Ver- derop wordt de winkelaar gecon- fronteerd met een schildpad en een slak, in vrolijke kleuren en in pa- neelvullend formaat. Andere voorstellingen zijn weer minder realistisch en geven sym- bolen weer, zoals een uitvergroot pictogram van een mens zoals dat bij ingangen of trappenhuizen wordt gebruikt.Bij een aantal pa nelen moet je meerdere malen kij- ken om al het afgebeelde te ont- dekken. Felle paarse strepen trek- ken enorm de aandacht, maar 'ver- hullen' bijna de in sobere kleuren uitgevoerde vrouw die er achter schuil gaat. De buddels op een an- der paneel lijken bij nader inzien hier en daar letters te vormen: mis- schien staat er wel een boodschap op? De panelen zullen tijdens de werk-. zaamheden in het Zuidplein regel matig worden verplaatst en zijn deels uitwisselbaar. Een lange schildering was daarom niet moge- lijk, maar dat was dan ook een van de weinige beperkingen. „Het was De wilde emosh, die binnenkort in Zuidplein in levende lijve te zien is. Koopzondag 12 maart: Topera De artiesten van Topera stalen de show tijdens het Wereld Straatfes- tival in Berlijn. Een operazangeres en een pianist zetten een wervelen- de show in barokstijl neer. Zaterdagen 25 maart en 1 april: Zuidplein Modetheater Flitsende lente-modeshow met veel zang, dans en uiteraard de nieuwste mode. Dit keer met tot le- ven komende beelden, die wel raad weten met de dansvloer op het po dium. Zaterdag 8 april: Primeur in Zuidplein Studenten van de Universiteit van Enschede bouwden robotten van kringloop-materiaal en laten in Zuidplein zien wat je er allemaal mee kan. Een unieke activiteit die omlijst wordt door muziek en... storingen! Voor het eerst in Neder land te zien! Zaterdag 15 april: Emosh Heeft u wel eens een wilde Emosh in een winkelcentrum gezien? Op 15 april kunt er er in Zuidplein ge- tuige van zijn (niet voeren A.U.B.) Vrijdag 21 en zaterdag 22 april: Zuidplein Beregoedfestjjn Pluche beesten, een junglespel, echte flamingo's en ara's. Het zijn de ingredienten van het Zuidplein Beregoedfestijn, dat in het Paas- weekeinde plaatsvindt. Zaterdag 29 april: Hollands glo- rie Een oer-Hollands feest. Dat is win kelcentrum Zuidplein een dag voor de verjaardag van prinses Juliana en meester Pieter van Vollenhoven (Koninginnedag). Met van 11.00 tot 13.00 uur een optreden van Het Trio onder leiding van Harry-Jan Bus en van 13.00 tot 15.00 uur mu- zikale klanten van de formatie Hasjee. De organisatie en presentatie van deze evenementen is in handen van Joke en Ruud van der Heijden: 06- 20896399. De studenten van de Enschedese Universiteit maken robotten van oude materialen. een hele leuke en vrije opdracht", vinden Dennis en Onno. Ze wer- ken vaker samen, naast hun indivi- duele werkstukken. „We hebben ook bij de Beurs gewerkt en met een aantal slooppanden in Rotter dam Noord. We vragen vaak zelf of er belangstelling is. Er lopen heel veel kunstenaars rond en je moet wel initiatief nemen." Zodra de verbouwing af is, en dat duurt nog enige tijd, zullen de panelen en dus ook de kunst verwijderd wor den. Jammer? „We wisten het van tevoren", berust Dennis. „Die pa nelen blijven staan zolang er ge werkt wordt en daarna wordt het vergruisd." ZUID - „Ik kom iedere keer in een ander winkelcentrum, maar hier is het altijd het drukst. Ik heb wel eens gehoord dat Zuid plein het grootste winkelcentrum van Nederland is. Dat is toch zo? Aan het woord is Tamara. Sa men met haar vrienden Sabrina, Sebastiaan en Alex bezoekt ze regelmatig Zuidplein. Sabrina vult haar vriendin aan: „Het leuke van Zuidplein vind ik dat je iedereen kunt aanspreken, jong en oud, iedereen is heel erg belangstellend. En met de jonge- ren heb je meteen contact. Met andere jongeren kun je een tijd lang zomaar staan te kletsen. Dat kan hier gewoon, maar dat kan echt niet overal hoor", stelt ze. Tamara en Sabrina wonen op Zuid en zitten in de buurt van Zuidplein op school. Sebastiaan werkt en woont ook op Zuid en Alex werkt ook, maar komt spe- ciaal voor Zuidplein helemaal uit Den Haag. „Waarom van zover? Nou gewoon, het is hier onwijs tof, veel beter dan in Den Haag. Altijd alleen maar naar het Zuid plein, gewoon omdat het het leukste winkelcentrum van Rot terdam is. Het is hier echt wel heel gezellig." Tamara, Sabrina, Sebastiaan en Alex worden in Zuidplein aangesproken door een enqueteur. „Je kunt hier met iedereen lekker kletsen. Dat vinden de anderen ook. „Je ontmoet elkaar hier, maakt best wel snel vrienden", zegt Sebas tiaan. „Daarnaast is er veel leuke horeca is hier en je qua winkels is er zoveel dat je hier altijd alles vindt. We komen zelden tot nooit in het centrum. Daar ben je binnen vijf minuten doorheen, hier heb je veel rtteer keus bij el kaar." Sabrina trekt een pijnlijk ge- zicht. Gevallen? „Nee, we zijn net even bij Tatoo Bob geweest, die zit hier vlakbij. Voor een tatoo en een piercing. Nou, dat doet nog best pijn hoor. Kijk dan, maar het zal zo wel over- gaan, het hoort erbij en wie mooi wil zijn moet pijn lijden." Of de vier weten wat er in Zuid plein verbouwd wordt. „Ja", zeggen ze in koor, „er komt een nieuw dak. Wel goed hoor, want nu komt er meer licht het win kelcentrum in. Dat staat chique. En er komen ook een hoop nieu- we winkels bij, da's top!" Arno en Jerry zijn trouwe Zuidpleingangers. „Je hebt hier ongelooflijk veel keus voor jongeren", zeggen ze. cetera. Verder komen ze hier om hun vrienden te ontmoeten. „Die komen we hier meestal wel tegen. Bij een horecagelegenheid onder het genot van een patatje of cola- tje, of tijdens het winkelen. Wat we dan doen? gewoon een beetje klet sen, beetje lachen. Ja tuurlijk, we dagen ook wel eens een beetje uit, maar we halen geen rottigheid uit. Dat geldt ook voor onze vrienden. We hebben ook echt nog nooit wat gepikt, kom nou." Arno: „Agressief? Nee, dat zijn we niet, maar als anderen me uitda- gen, ben ik geen doetje en verde- dig ik me wel. Gelukkig heb ik er nooit last van. Of het hier veilig is? Ik voel me overal veilig. Zuidplein is zeker weten goed winkelcen trum, anders kwamen we hier na- tuurlijk niet elke week." ZUID - Ze komen uit Hillegers- berg en ze komen uit Arnhem. Ju lie en Chariot, die zelf jaren in Rot terdam woonden, wilden weer eens met hun Rotterdamse vrien- dinnen Marine en Helene naar het Zuidplein. „Daar kwamen we vroeger ook vaak, ik heb hier voor het eerst contactlenzen gekregen. Verder gingen we hier weleens naar McDonald, of zomaar wat winkelen met onze ouders. Nee, er is niet veel veranderd, nog steeds hebben ze hier de lekkerste koek- kruimels van heel Rotterdam. Maar het lijkt wel of er meer win kels bij zijn gekomen en het lijkt wel of het er allemaal schoner uit- ziet",zegt Julie. Chariot vult haar aan: „Ik heb goe- de herinneringen aan winkelcen trum Zuidplein, en nu ik hier weer ben, komen die herinneringen weer bovenborrelen." Marine en Helene gaan geregeld naar Zuidplein, met vriendinnen uit school. „Je hebt hier echt on wijs veel keus en alle winkels lig- gen lekker dicht bij elkaar. Het is hier tenminste altijd warm en er is ook nog lekkere patat van Bram. Het is ook gezellig dat je hier veel jongeren ziet, vooral op vrijdag- middag, die komen echt uit alle de- len van Rotterdam. Er wordt hier ook altijd van alles georganiseerd. Zoals die Sounmixshow, waar Jac ques D'Ancona altijd bijzit. Die is echt goed." voor uw business - trouwkostuums De Voorjaarscollectie is nu binnen! a.s zondag 5 en 12 maart geopend! ZUID - Jacobus en Tinus zijn ko men lopen uit Charlois. Wiek, ook een echte Charlozer, is met de fiets gearriveerd en Gerrit komt vanaf de Zalmplaat met de metro. Ze zijn gemiddeld 85 jaar oud, maar ko men elke middag naar hun soos, genaamd winkelcentrum Zuid plein. Dat doen ze al jaren. Ande ren doen een dutje of gaan achter de geraniums zitten piegen, wij ko men naar het Zuidplein, hier naar dit bankje." Tinus zegt: „Soms zijn we hier wel met z'n twaalven. 't is hier gezel lig. sfeervol en er is altijd van alles te zien. Ook allerlei soorten men- sen komen hier. Ook jongeren ja, gelukkig wel. Tja, het is goed dat de beveiliging een oogje in het zeil houdt. Maar eigenlijk gebeurt hier vrijwel nooit wat. Soms weleens een achtervolginkje, maar dat heeft nooit zoveel te betekenen, en wij kunnen het weten." Wiek neemt het woord over: „We zitten hier gewoon een beetje te ouwehoeren. Ouwe jongens kren- tebrood, u kent dat wel. Over de politiek en voetbal natuurlijk („heb je al gehoord dat Wouters de zak krijgt?")." Af en toe komen de zakdoeken tevoorschijn als gevolg van een goeie mop, zitten ze elkaar een beetje op stang te jagen of ma ken ze een praatje met passanten. „Jazeker, ook met jongeren, waar- om niet? Goeie knullen, die gasten hebben het niet makkelijk, je zal maar jong zijn in deze tijd, moet je stevig in je schoenen staan", stelt Jacobus. „De jeugd van tegen- woordig is wel heel open, snotver- dorie. Ze zeggen alles heel makke lijk en gewoon hardop, verbloe- men niets, terwijl wij daar nog ro de oren van krijgen." Het zijn de mannen van het eerste uur, de trouwste en oudste klanten van Zuidplein. „We kwamen hier al toen het net gebouwd was en ko men nog steeds, bijna iedere dag. Zolang onze gezondheid het toe- laat. En bij heel warm weer gaan we naar het hertekamp. Maar wat wordt het mooi hier he. Met die lichtdaken. Wordt het mooiste dak van Rotterdam. Wat zeg je Tinus, van de hele wereld! Zal wel wat kosten, zeker! Moet kunnen, als je ziet hoe druk het hier altijd is, iede re dag, die winkeliers zetten wat om met z'n alien. Natuurlijk kopen we hier ook, we zijn geen klaplo- pers. Pas nog alle vier een nieuwe pet gekocht." „En ik heb in de uit- verkoop laatst nog twee stevige mannenslips voor een prikkie op de kop getikt", zegt Jacobus. Morgen zitten ze er weer, gewoon een beetje ouwehoeren, over poli tiek en voetbal enzo. Jacobus, Tinus, Wiek en Gerrit zijn vertrouwde gezichten in Zuidplein. Als het fenomeen hangjongeren bestaan, dan zijn dit hangouderen. ZUID - Arno en Jerry, vrienden aan het Alberda College, komen zo goed als elke vrijdag naar Zuid plein. Zij hebben daar meerdere re- denen voor. „Ik woon in Putters- hoek, kwam hier vroeger al met m'n ouders, ken het Zuidplein heel goed. Nu ga ik er alleen naar toe. Kijken en kopen. Eigenlijk kopen we hier alles wat we nodig hebben. Ik hoef niet naar de stad, je hebt hier heel veel keus voor jonge ren", zegt Jerry. Kleding, schoenen, CD's, video et ZUID - Een maand geleden 'ver- dween' bonbonnerie en chocolate- rie Riroy vanwege de grootscheep- se verbouwing op het Zuidplein van de vertrouwde stek op de open markt naar een winkeltje tegenover de zij-ingang van de HEMA. De vaste klanten wisten Riroy met al zijn heerlijkheden weer snel te vin den, vertelt eigenaresse Cisca Berk- hout. ,,Het was even zoeken, maar inmiddels zijn we hier nu een ver- trouwd gezicht." Door de verhuizing is wel een en an der veranderd. Cisca: „We staan nu in een echt winkeltje, daardoor lijkt het wel of sommige mensen een beetje drempelvrees hebben gekre gen, ze denken gelijk dat we nu een stuk duurder geworden zijn. Da's helemaal niet het geval. We mogen dan wel tijdelijk verhuisd zijn - over een maand of zes gaan we weer te- rug - maar onze prijzen zijn on ver anderd laag en de kwaliteit van onze bonbons en chocolade zijn onver- anderd hoog gebleven. Een pond heerlijke Belgische bonbons, en dan heb je al gauw een stuk of 25 Cisca Berkhout, eigenaresse van Riroy: „We staan nu in een echt winkeltje. bonbons, kost bij ons maar 13,50 gulden en uiteraard is het nog mooi ingepakt ook. Want ja, dat hoort er gewoon bij." Voor Cisca en zus Sonja, met wie Cisca sinds tweeenhalf jaar de zaak runt, staan bonbons gelijk aan ge- zelligheid. Liefhebbers als ze zijn, zien ze het helemaal voorzich: eerst bij Riroy de lekkerste bonbons uit- kiezen, dan thuis op een mooi schaaltje leggen, kopje koffie of thee erbij en het feest kan beginnen. Ofhetdessert, zoals Ciscaenthousi- ast vertelt: „Vries per persoon drie mooie grote bonbons in, dan heb je een heerlijk dessert. Wel bijtijds uit de vriezer halen. Heerlijk toch. Zelfs als je geen suiker mag. kan je meedoen, want wij hebben ook sui- kervrije bonbons." Behalve de exclusieve Belgische bonbons waarin uitsluitend de fijn- ste ingredienten zijn verwerkt, de herenflikken en de pindarotsjes, biedt Riroy een keur aan 'gelegen- heidschocola', zoals Cisca het noemt: sleutels, Abrahams en Sa ra's, tennisrackets, golfsets, tulpen en zelfs speciale geboortechoco- laadjes. Leuk voor kinderen maar zeker ook voor ouderen is het ou- derwetse leesplankje met Aap, Noot en Mies in chocolade. Valen- tijnsdag is nog niet voorbij of Cisca en Sonja kijken alweer uit naar Pa- sen. „We maken zelf de paaseieren op met onze eigen bonbons of, als de klant dat wil, met fruit of allebei. Bij ons kan alles. En doordat we met eigen artikelen werken, krijgt de klant kwaliteit voor een mooie prijs." Riroy is geopend van maandag van 12.00 tot 17.30 uur, dinsdag tot en met zaterdag van 09.30 tot 17.30 uur, vrijdag van 09.30 tot 21.00 uur en natuurlijk tijdens de koopzonda- gen op het Zuidplein. Daarom hebben het beheerkantoor van het winkelcentrum Zuidplein, het bestuur van het Rotterdamse vervoersbedrijf RET, politie, justi- tie en de gemeente de koppen nog dichter bij elkaar gestoken om de gemeenschappelijke doelen nog beter te dienen. Bas van Dam, voormalig hoofdinspecteur van politie en thans directie-adviseur veiligheidszaken bij de RET, zegt: „Zuidplein is natuurlijk een be- langrijk knelpunt, de metro en de bus van streekvervoer Connexxion vervoeren dagelijks heel wat men- sen uit achterliggende gebieden naar winkelcentrum Zuidplein. Dat moet netjes gebeuren en daar zijn regels voor nodig." „Zoveel mogelijk dezelfde wagen- begeleiders, zoveel mogelijk de zelfde kaartcontroleurs en zoveel mogelijk dezelfde begeleiders in de metro, dat is een van de nieuwe maatregelen die we onlangs zelf genomen hebben. Zo herken je eventuele problemen of dissonan- ten al snel. Nee, die zijn er hier ze ker niet meer dan ergens anders, maar hoewel 'zwartrijden' bij- voorbeeld al sterk is verminderd, wordt het nog steeds geprobeerd, vooral door jongeren." Het probleem waar de RET-be- ambten op stuitten in situaties van zwartrijden of het verstoren van de orde in bus of metro was de marge vanaf een RET-vervoermiddel tot in het winkelcentrum. Het betrof een stukje openbare grond, waar RET-mensen geen bevoegheid hadden. „Heel lastig, wanneer je de desbetreffende persoon in de kraag wil vatten, maar in de achter- volging onder aan de trap moet stoppen, omdat de bevoegdheid niet verder gaat. Op verzoek van RET, maar ook van politie en be veiliging van het winkelcentrum, heeft de officier van justitie on langs een belangrijke beslissing genomen: we hebben nu wettelijk de bevoegdheid om mensen die zich in bus, metro of daarbuiten op het station, niet volgens de wette- lijke regelgeving gedragen, te vol- gen en aan te houden tot na de in- gang boven, bij het begin van het winkelcentrum. Binnen in het win kelcentrum nemen de veiligheids- beambten van het winkelcentrum de honneurs over." Het gevoel van veiligheid, daar draait het om. Ook In het winkel- N De bevoegdheid voor veiligheidsmensen van de RET stopt nu niet meer bij de ingang van winkelcentrum Zuidplein. centrum zijn enkele maatregelen genomen om dat gevoel te vergro- ten. Rondom winkelcentrum Zuid plein zijn veel scholen gesitueerd, vandaar dat er ook veel jongeren naar het winkelcentrum komen. Leerlingen van de scholen gaan al snel, wanneer het buiten wat kou- der wordt, naar Zuidplein. Liefst in grote groepen - samenklonteren is nu eenmaal kenmerkend voor jon geren - voelen zij zich veilig. Van Dam: „Op zich is daar niets op te gen, deden we vroeger ook al. Maar er zijn mensen die, mede door negatieve berichtgevingen in het algemeen, zich niet meer zo veilig op straat voelen, waar dan ook. En zich dan door zo'n groep onnnodig bedreigd voelen, er ge beurt vrijwel nooit echt iets. Toch zijn die gevoelens begrijpelijk. Ga je zelf maar na, als je vanuit de me tro of de bus het winkelcentrum in wil en je moet eerst door zo'n klu- wen scholieren, dat vind je niet prettig. Uit elkaar dus, hupsakee, niet met zovelen bij elkaar klitten! Het samenscholingsverbod werkt goed en het grappige is dat de jon geren er zonder protest aan mee- werken." „Het zijn ook helemaal geen ver- velende jongeren, er valt heus goed met hen te praten, maar het blijft natuurlijk wel stoer staan als je de gevestigde orde een beetje probeert uit te dagen. Wanneer er dan vervolgens opgetreden wordt, geeft dat een beetje sensatie en dat is eigenlijk het enige wat de jonge ren zoeken, niets meer."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 22