maasstad i i wmm 'Het is promo-dag voor mensen die nog geen manager hebben' Indrukwekkende momenten in ellende van Angela's Ashes pop stad maasstad podium i film preview uitgaans theater agenda a/d schie Filmhuis Schiedam Jeugdland 2000 tweed?ten Theaterdag in Zuidplein als etalage voor jong talent ROTTERDAM - In samen werking met de Popunie or ganiseert het bureau Kunst Cultuur van PJ Partners op 27 februari voor de dertigste maal de Jongerentheaterdag in Theater Zuidplein. Een dag waar managers en mede- werkers van jongerencentra, buurt- en clubhuizen, theaters en scholen een beeld kunnen krijgen van de talenten bin- nen de theaterwereld. Maar ook Jan met de pet kan er een leuke dag beleven. ROTTERDAM - In 1990 re- gisseerde Alan Parker The Commitments. In deze film zien we een groep jongeren uit het Ierse arbeidersmilieu die furore maakt met hun soulband. Naast de muziek hebben de bandleden weinig vrolijkheid in hun leven, maar de soul maakt veel goed. In Angela's Ashes neemt Parker zijn publiek op- nieuw mee naar het Ierse ar beidersmilieu. Deze keer hebben de personages nog minder vreugde naast de el lende van het leven. Woensdag 23 februari 2000 Kek66 ROTTERDAM - Baroeg heeft in februari weer een showcase van zuidhollands poptalent. Op 25 fe bruari komt het Dordtse Sentient langs. Gothic metal die bombas- tisch, dynamisch, dromerig en on- heilspellend is. Ook Eria d'Or is uitstekend thuis in sferische stuk- ken. Het optreden begint om 21.30 uur en kaarten kosten drie rijks- daalders. Een dag later betreden drie bands het podium van Baroeg: Soilwork, Scarve en Necrophobic. Stevige muziek waarbij de liefheb- bers volop aan hun trekken zullen komen. Kaarten kosten 17,50 en de aanvang is 21.00 uur. Op 1 maart in Baroeg een midweeks concert van de legendarische trash- metallers Annihilator. Zij maakten onder meer furore met de legenda rische cd 'Alice in hell'. In het voorprogramma van Annihilator staat Wicked Mystic, een van de langstbestaande Nederlandse trashmetallers. Een nostalgisch avondje voor twintig gulden. Aan vang eerste band: 21.00 uur. In Nighttown is er op zondag 27 februari een Gay Surprise Party met als hoofdact het Australische Bjorn Again. De show wordt opge- warmd door dj Thunderpussy en na het optreden van Bjorn Again kan er worden doorgedanst op de groovy tunes van Ardy Beesemer. Kaarten kosten f 22,50 (voorver- koop) en 27,50 (aan de deur). De Gay Surprise Party begint zon dag om 22.00 uur. Een nieuwe ac- tiviteit in Nighttown is een Salsa Party, georganiseerd door Salon de la Salsa. Dit vindt voortaan ie- dere laatste vrijdag van de maand plaats. Kaarten kosten/ 15,-. In Rotown morgen - donderdag - een luistersessie van het nieuwe al bum van The Smashing Pumpkins. De entree is gratis. Zaterdag in Ro town een optreden van het Friese Lucas. Muzikaal tapt deze band uit de vaatjes van Simon Garfunkel tot Guided by Voices, en van The Everly Brothers tot R.E.M. Het draait volgens zanger Egbert van der Werff uiteindelijk om kippe- vel. Hun show aan de Nieuwe Bin- nenweg begint om 22.00 uur en de entree bedraagt een tientje. In de Vlerk donderdag 24 februari The Groovy 60s Disco met live-op- tredens van Kek66 en The Stoned. Aanvang van deze party is 21.30 uur en kaarten kosten drie rijks- daalders. Vrijdag in de Fridazz... Special! een optreden van Cable- juice. Koele, jazzy klanken, funk, drum 'n bass, reggaeritmes, trip- hop en akoestische gitaargeluiden die verbazingwekkend vloeiend in elkaar overlopen. Zeer dansbaar! Aanvang 23.00 uur, entree 12,50. In Plan-C tenslotte het vori- ge week reeds aangekondigde Flashback-optreden van Postmen. Donderdag spelen zij daar num- mers van Bob Marley. Kaarten kosten vijftien gulden. Postmen foto: Jack Tillmanns Voor iedereen die altijd al een van de Rotterdamse galeries ofkunst- instellingen wilde bezoeken, is de tekeningenmanifestatie 2000; 'Schilderingen op papier' een uitgelezen kans om kennis te maken met verschillende kunstlocaties. Maar liefst 25 locaties in Rotterdam tonen van 27 februari tot 2 april heel toegankelijke exposities met kunstwerken van wel 128 kunstenaars. De locaties waar de tekeningen getoond worden, zijn zeer gevari- eerd. Naast het merendeel aan galeries, bevinden zich onder de deel- nemers ook kunstenaarsinitiatieven, de Gemeentebibliotheek, de Kunsthal en het Historisch Museum. In het kader van de tekeningen manifestatie zijn bijzondere samenwerkingsverbanden ontstaan. Zo worden in de bibliotheek in samenwerking met Atelier Galerie He- renplaats tekeningen van gehandicapten geexposeerd. De Kunsthal is de samenwerking aangegaan met de Amsterdamse Stichting Cultu ral Express. Samen zorgen zij voor een tentoonstelling van tekenin gen, die gemaakt zijn door kinderen uit de omgeving van Tsjernobyl. Met de opbrengst worden vakanties verzorgd, voor kinderen die slachtojfer zijn geworden van de ramp met de kerncentrale. Het zijn niet alleen deze bekende grotere locaties die de aandacht van het publiek verdienen. Kleinere locaties hebben net zulke bijzondere tentoonstellingen van een zeer uiteenlopend karakter. Zowel de gro tere als de kleinere namen zijn vertegenwoordigd. Er worden onder meer werken van internationaal bekende kunstenaars als Joachim Bandau (galerie PHOEBUS-Rotterdam) en Get Lataster (galerie Liesbeth Lipsgeexposeerd. Tevens worden werken van nationaal be kende kunstenaars tentoongesteld, bijvoorbeeld van Patty Harpenau, die deel uitmaakt van de grote expositie van 38 kunstenaars bij gale- rie-kunsthandel Jan van Waning. Bezoekers aan de manifestatie kunnen naast het bekijken of kopen van kunstwerken ook een kunstwerk winnen. De bezoeker ontvangt bij iedere locatie een stempel. Met tien verschillende stempels, maakt de bezoeker kans op een kunstwerk van f 1000,- naar keuze. Tijdens de manifestatie vinden ook verscheidene activiteiten plaats. Galerie de Brieder organiseert op 16 maart het programma 'Verguld Tumult', waarin de tekening uitvoerig wordt belicht door diverse kunstenaars. Daarnaast biedt Jo Multi cultural Art centre een cursus modeltekenen aan. Op 26 maart is er in de zaal de Unie om 20.30 uur een lezing van Maartje de Haan (wetenschappelijk medewerkster bij museum Boijmans van Beuningen) over de 'Liefde voor de schets'. Iedere bezoeker zal geboeid worden door de uiteenlopende tentoon stellingen en activiteiten die gedurende de tekeningenmanifestatie 2000 te beleven zijn. Voor meer informatie: 010-412.40.48. Amanda van Woerden Rotterdam Galeries XQ57 Rens Beijer: „Je moet niet de pech hebben dathet toevallig die dag niet loopt, want dat kan hele negatieve gevolgen hebben. foto: Dick bluiiter bluijter door Johan van Boven De Jongerentheaterdag is dertig jaar geleden vrij kleinschalig be- gonnen, vertelt Rens Beijer van PJ Partners. „Achteraf gezien hebben we grote acts gehad." Brigitte Kaandorp en Herman Finkers zijn de eerste namen die hem te binnen schieten. „Maar ja, dat zeggen we over tien jaar ook over deze dag ook", zegt hij met een glimlach van oor tot oor. Beijer is verant- woordelijk voor de scouting van de artiesten. Hij heeft het afgelo- pen jaar tussen de 120 en 150 acts bekeken om te beoordelen of het interessant is voor jongeren. „Ten eerste moet het moet snel zijn. Je kunt wel een mooi programma ma ken over een oude oma, maar dat spreekt de jeugd niet moet het niet taboe- loos zijn, eerder het tegenovergestelde. Grofheid wordt door jongeren immers niet ge- schuwd." Hij is tevreden over de producties die dit jaar in Theater Zuidplein te zien zullen zijn. „Iedereen is bo- vengemiddeld goed. Echte top pers? De winnaar van het Amster- dams Kleinkunst Festival, Klaas van der Eerden is heel erg goed. En Maarten Lemmens, winnaar van het Groninger Studenten Cabaret Festival, kan ook uitgroeien tot een grote." De 27e februari kunnen de artiesten de eerste stap zetten rich- ting het grotere werk. „Maar dan moet je niet de pech hebben dat het toevallig die dag niet loopt, want dat kan hele negatieve gevolgen hebben", zegt Beijer. Hij doelt op de managers die komen kijken of ze iemand kunnen strikken. Wan- neer een artiest een manager heeft, komt hij makkelijker aan optre- dens en dus ook aan bekendheid. ,,Ja, het is inderdaad een soort pro mo-dag voor mensen die nog geen manager hebben. Wij geven ze de kans om zich te laten zien." Hoewel de artiesten niet de oud- sten zijn, is de theaterdag nog geen dag voor en door jongeren. In de toekomst zullen de jongeren mis- schien wel het podium vullen. „Er zijn genoeg jongerengroepen, maar hun programma loopt niet lang genoeg door. Het overleeft maar een paar maanden dus kan ik het niet plannen. Een goed voor- beeld van een jongerentheater- groep die wel aanwezig is, is Rot- terdams Lef", aldus Beijer. De geselecteerde acts hebben spo- radisch een interculturele inslag. Dat komt volgens Beijer door het feit dat cabaret echt iets Neder- lands is. „Er zijn wel allochtone ca- baretiers met Ne derlandse pro- gramma's, maar die richten zich toch te veel op hun eigen cultuur. Ik ben een keer naar een voorstelling van een Surinaamse cabaretier ge- weest. Heel de zaal vond het prachtig, maar ik kon het op een gegeven moment niet meer volgen. Mensen die het herkennen, begrij- pen de grappen, maar dat is relatief gezien maar een select groepje." Kaarten voor de Jongerentheater dag kosten 20 gulden. Reserveren: telefoon 010-481.65.00 (tussen 10.00 en 18.00 uur. Het program ma begint om 13.30 uur en duurt tot 20.00 uur. door Vincent Wernke De eerste beelden van Angela's Ashes tonen een grauwe straat. De huizen zijn armoedig en vervallen. De straat is nat van de neervallende regen. Het volgende shot toont een al even treurige straat. Net zo grauw en nat. Er volgende nog wat shotwisselingen, maar de grauwe droefenis blijft. Er valt niet aan te ontsnappen. Als hoofdpersoon Frank McCourt vervolgens vertelt dat hij een beroerde jeugd heeft ge had, waarvan hij zich afvraagt hoe hij het heeft overleefd, is de toon voor de film gezet. Frank is de oudste zoon van het ge- zin McCourt. Deze Ierse familie woont in het Amerika van de jaren dertig. Doordat de vader geen werk heeft, leven ze in armoede. Na de dood van het eerst geboren meisje in het gezin, remigreert Frank met zijn vader, moeder An gela en drie broertjes naar het Ierse Limerick. Deze vlucht uit het land van de ongekende mogelijkheden, levert zo mogelijk nog meer ellen de op. Angela's familie heeft een hekel aan haar Noordierse man. De ellende is compleet als twee van zijn broertjes - een tweeling - kort na elkaar overlijden. Franks vader kan ook in zijn ge- boorteland geen werk vinden. Het gezin leeft ook daar in diepe ar moede. Toch is de man te trots om te bedelen om geld of levensmid- delen. En als de vader al werk heeft, brengt hij zijn loon naar de kroeg. Hetzelfde doet hij met het De jonge Mark McCourt in het indrukwekkende Angela's Ashes. geld dat hij trekt van de steun. Stomdronken komt hij diep in de nacht terug, en schreeuwt nationa- listische liederen door het huis. Het respect voor zijn mooie verhalen, verdwijnt gaandeweg als Frank ontdekt dat zijn vader een nietsnut is. Uiteindelijk vertrekt de vader naar Engeland om voor zijn gezin te werken, maar geen een keer ont- vangen ze geld van hem. Het verhaal van Angela's Ashes is de autobiografische verfilming van het gelijknamige boek van Frank McCourt. Ondanks het dieptrieste leven - waarin naast de leefsituatie, ook de invloed van de katholieke kerk een enorme rol speelt - geeft de jonge Frank de hoop nooit hele- maal op. Hij geniet van Shakespe are - die hij leest in het ziekenhuis waar hij geneest van tbc - en de films die hij ziet in de buurtbio- scoop. Bovendien weigert hij zijn vader af te vallen, al weet hij dat de man bepaald geen held is. Alan Parker brengt het treurige verhaal van Frank McCourt op in drukwekkende wijze in beeld. De grauwe en weinig vrolijke beelden maken indruk, terwijl er veel ont- roerende momenten in de film zit- ten. Zoals de scene waarin Frank en zijn broertje thuiskomen in hun vervallen huisje en op de begane grond alleen een grote plas water aantreffen. „Zijn we weer ver- huisd?", vragen zij zich af. De rest van het gezin bevindt zich met alle meubels echter op de bovenste ver- dieping. Noodgedwongen, omdat de wateroverlast de begane grond onbewoonbaar heeft gemaakt. Of het moment waarop beide broertjes kijken naar hun vader die tussen de pis uit de omgevallen emmer stom dronken in het trappengat ligt. Als hij zijn zoons hun wekelijkse zak- geld wil geven, schudden ze alle- bei hun hoofd. Van hun dronken vader nemen ze op dat ogenblik zelfs geen geld aan. Het zijn dit soort momenten waar- aan Angela's Ashes zijn kracht ont- leend. Zonder over the top te gaan, confronteert Parker zijn publiek met de ellende van het Ierse gezin. In The Commitments bewees En- gelsman hij al een ontroerend beeld te kunnen schetsen van het Ierse arbeidersmilieu. In The Com mitments relativeerde hij deze el lende nog met een flinke dosis hu mor. In Angela's Ashes is er geen ontsnappen aan. „Aan een geluk- kige jeugd valt geen eer te beha- len", stelt Frank McCourt aan het begin van de film op de voice- over. Als hij daarna stelt dat een ongelukkige Ierse katholieke jeugd het ergste is wat er is, kun je hem na 150 minuten film alleen maar gelijk geven. Al levert het wel een prachtige, indrukwekkende film op, die je ook na de aftiteling nog lang bij zal blijven. Het Toneel Speelt Een zwarte Pool Het Toneel Speelt is opgericht door Hans Croiset en Ronald Klamer en speelt uitsluitend oorspronkelijk klassiek en eigentijds Nederlands repertoi- retoneel. Een zwarte Pool speelt in de Amsterdamse grachtengordel. Twee echtparen, welgestelde dertigers, hebben zich omringd met mensen en meu- bilair, getuigend van een goede smaak. Maar wat hebben ze van hun leven gemaakt? Een buitenstaander, een jonge Poolse student die naarNederland is gekomen om geld te verdienen voor zijn droomreis, dwingt hen tot een antwoord. Regisseur Willem van de Sande Bakhuijzen heeft in het theater naam gemaakt met onder meer de Orkater-productieWie vermoorde Mary Rogers?. Voor de televisie regisseerde hij de dramaseries Oud Geld en Plei- dooi. In Een zwarte Pool spelen topacteurs als Victor Low en Carine Crut- zen. Woensdag 1 maart, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 45,-/fl. 42,50, tweede rangfl. 40,-/fl. 37,50. Cesar Zuiderwijk Alle gekheid met een stokje De meest bekende, zo niet de meest beroemde drummer van Nederland en van de Golden Earring, Cesar Zuiderwijk, is er niet de persoon naar om stil te zitten. Al vanaf zijn zesde wilde Cesar clown worden, maar drummen bij de Earring bleek ook leuk te zijn. De duizenden fans die Cesar daar van kennen vragen steeds om meer. Het gaat er dus van komen: Cesar treedt op bijge- staan door virtuoze slagwerkers die zowel klassiek, Japans, Afrikaans slag- werk spelen en die zelfs ervaring in straattheater hebben. Zo ontstaat er een uniek samenspel dat alle kanten opgaat tot aan het allerlaatste ritme op aarde. De vele demonstraties en masterclasses die Cesar heeft gegeven blijken een goede voedingsbodem. Kortom: alle gekheid met een stokje, humor en drums. Donderdag 2 maart, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 35,-. Najib Amhali Veni, vidi, vici Hij was met Eric van Sauers de ontdekking van de Eerste Nacht van het Ca baret. Vanavond komt hij met een nieuw programma, een Cabaret Stand-up Show. Er zullen bekenden uit Vol vol terugkeren, maar de rest is gloed- nieuw en niet gestolen! Hip Hop en Rock, maar ook liedjes van toen in een nieuw jasje. Najib neemt je mee op reis, en trakteert op koek en ijs. Ga je mee? Get your ticket! Vrijdag 3 maart, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 27,50/fl. 25,-, tweede rangfl. 22,50/fl. 20,-. De Nationaie Opera van Boekarest Carmen Carmen van Bizet, het dramatische verhaal van de hartstocht, jaloezie en de dood; edn van de meest originele werken uit de operageschiedenis. Nu in een nieuwe enscenering, met de beste solisten van Roemenie en met koor, orkest en ballet van de Nationaie Opera van Boekarest. Meer dan honderd mede- werkers. Carmen, een zigeunerin uit Sevilla, wordt bemind door en verliefd op sergeant Don Jose. Hij deserteert uit liefde voor haar en wordt smokke- laar. Als Carmen zich door zijn passie al te zeer in haar vrijheid beknot voelt, verlaat ze hem voor de toreador Escamillo. Don Jose doodt haar op de dag van een groot stierengevecht. Naar een novelle van Prosper Merimee. Zaterdag 4 maart, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 65,-/fl. 62,50, tweede rangfl. 60,-/fl. 57,50. VOF de Kunst en Erik van Muiswinkel Vanaf hier nog vijf kwartier Op naar het pretpark! In dit kindertheaterpopconcert van VOF de Kunst ne men Nol en Erik, samen met de muzikanten Ocki, Tijn en Hans; alle kinde ren, vaders, moeders opa's en oma's mee naar hun eigen muzikale pretpark. Zingend, dansend, lachend, soms huilend, maar ook griezelend gaan we al deze leuke, wonderlijke, spannende en bizarre attracties met elkaar bezoe ken. Met z' n alien in de rijHet is even wachten voor het leukste pretpark van Nederland. Vanaf hier nog vijf kwartier. De liedjes zijn onder meer van An nie M.G. Schmidt, Paul van Loon, Ivo de Wijs en Sjoerd Kuiper en worden door VOF de Kunst in een eigentijds jasje gestoken. VOF de Kunst bestaat uit Nol Havens, Ocki Klootwijk, Hans Klein en Tijn Smit en Erik van Muis winkel. Zondag 5 maart, aanvang 14.00 en 16.15 uur, toegang fl. 20,-(kinderen fl. 15,-). Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoof zijn ver- krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2467467. Celebrity Regie: Woody Allen In Celebrity onderneemt Woody Allen een poging om beroemdheid in de jaren negentig te definieren. De in zwart-wit gedraaide film dringt binnen in de van hypes aan elkaar hangende wereldjes van de film, het theater, de mo de en de literatuur. In de hoofdrollen zien we Robin Lee, die van een gerem- de, intellectuele lerares Engels verandert in een oppervlakkige, maar des te gelukkigeresocietyjournalist.Daartegenoverstaathaarex-manLeeSimon, die iedereen lastig valt met zijn boekmanuscripten en filmscenario's. Dat le vert natuurlijk weer de nodige hilarische tafereeltjes op. Dat Allen in deze film eigenlijk niet zoveel te zeggen heeft, doet er weinig toe. Zelf speelt hij nu eens een keertje niet mee. Verder een indrukwekkende cast en sfeervolle muziek van Billie Holliday. Donderdag 24 en vrijdag 25februari, aanvang 21.00 uur, zondag 27febru ari, aanvang 15.00 uur, toegang tien gulden. Louise (take 2) Regie: Siegfried Louise heeft zo haar eigen kijk op het leven: ze kiest niet voor ambities of carriere maar voor de vrijheid. Zij laat zich leiden door haar impulsen en het zinderende ritme van Parijs, en ruilt de dag net zo makkelijk in voor de nacht. Hoewel ze nog bij haar vader woont, leeft ze in feite onder het dak van de hemel of ondergronds in de metrostations. Vaak is ze samen met haar vriendje Yaya en zijn bende: stuk voor stuk kleine criminelen. In tegenstel- ling tot de honderdduizenden reizigers die zij dagelijks ziet passeren, blijft Louise haar omgeving nieuwsgierig observeren en staat zij open voor ieder nieuw contact. Zo pikt ze het jongetje Gaby op die al snel deel uitmaakt van haarlevenenookRemy,eendaklozemeteendandy-achtigeallure,sluitzich bij hen aan. Zonder een vaste route bewegen de jongeren zich voort van het metrolabyrint naar drukke winkelstraten en buitenwijken en over het dak van het operagebouw! Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur, tel. 434 05 00. Het reserveren bij'de Schiedamse Thea terkassa komt te vervallen. Het thema van de Jeugdland 2000-week van 28 februari tot en met 4 maart is onderwaterwereld. Te denken valt aan tropische vissen, haaien, piraten, kwallen en zeemonsters. Maandag 28 februari: theatervoorstelling Korte Haven 133, aanvang 13.30 uur. In het voormalige gemeente-archief wordt een voorstelling gegeven 'De jongens, het meisje en de zee'Een verhaal waarin een Javaanse legende zit verweven. Een poppenspel voor kinderen vanaf 6 jaar. Woensdag 1 maart: creatief onderwater Westmolenstraat 29, aanvang 11.00 uur. Van kippengaas en vliegerpapier worden vissen en onderwaterdieren ge maakt. En er worden kijkdozen in de vorm van vissen gemaakt. Alle ge- maakte onderdelen zullen worden gebruikt tijdens het totaalspel dat zater dag plaats zal vinden. Zaterdag 4 maart: Het mysterie van de schat Korte Haven 133, aanvang 10.00 uur. Ergens in Schiedam stap je in een totaal andere wereld, namelijk in de wereld van het onderwaterrijk. Een schat is gevonden. De schat is niet compleet, er ontbreken nog enkele onderdelen; veel vragen, weinig antwoorden. Via ver schillende figuren uit de onderwaterwereld kom je achter het verhaal van de schat en krijg je antwoord op al je vragen. Voor deze activiteit moet worden ingeschreven via 246 55 07. De groepen starten om 10.00, 12.00 en 14.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 31