maasstad wmk Tunnelelementen Tweede Beneluxtunnel netjes aan elkaar geklonken Interview met de schrijver van 'Gewassen vlees' en 'Publieke Werken' PASFOTO'S £1.5," Nieuw geopend in Schiedam krant SCHIEDAM met droge voeten naar de overkant Minister Neteienbos Thomas Rosenboom te gast in Schiedam Stedelijk waterplan voor Schiedam Lezing bij NVVH Fotografie /Portretfotografie Trouwreportages Bedrijfsfotografie /Pasfoto's maasstad maasstad weekbladen Maaspost niet ontvangen? Voetganger gewond Alcoholcontrole SCHIEDAM - Bewonersvereniging Schiedam-Oost biedt ook dit jaar weer hulp bij het invullen van de belastingformulieren. Bewoners van schiedam-Oost kunnen zich hiervoor aanmelden bij de bewonersvereniging, tel. 245 01 69 (van maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 17.00 uur). Graag vermelden om welk type formulier het gaat. Gedurende de gehele maand maart wordt deze service gratis verleend. Creatieve Middag Tekenen Paragnost Diapresentatie Karakterfoto's Ter gelegenheid van onze opening zwart-wit of kleur actie loopt van 24/2-4/3 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. J. Visser, 17.00 uur: ds. A. van Lingen. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds A.L. Mulder. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. H.J. Bruins. 16.30 uur: ds. E.A.W. Mouissie. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool. zo 11.00 uur. D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17,00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.30 uur: euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. A. van Lunteren. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur en di 19.30 uur. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. n Woensdag 23 februari 2000 xq52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Alle genodigden -politici, bestuurders, bouwon- dernemers en technici- werden vantevoren verzocht om 'ge- makkelijke' schoenen aan te trekken, liefst kaplaarzen. Ver- der de verplichte helm natuur- lijk voor de onofficiele opening van de Tweede Beneluxtunnel, pal naast de oude tunnel. Want je weet maar nooit of het 'daar- onder' wel droog blijft, of er geen klein scheurtje zit waar- door een druppeltje Maaswater naar binnen sijpelt en zo de ele gante schoenen van minister Netelenbos bevochtigen. Of, er- ger nog: als de tunnel nou eens lek als een mandje is, dan kan het druppeltje best een plas worden en... staat de boel onder water. Maar nee hoor. Rijkswaterstaat en de aannemers hadden hun werk goed afgele- verd. Met een klop op de laatste toegangsdeur kon minister Nete lenbos de wachtende burgemees- ters begroeten. En zo kon ieder- een met droge voeten de overkant bereiken. Sinds najaar 1997 wordt er druk gebouwd aan de Tweede Bene luxtunnel. Een extra, brede tunnel die de ergernis van de dagelijks filles moet helpen op te lossen. Een bijzondere tunnel met daarin buizen voor zowel metro, fiets- en autoverkeer. Deze opening bete- kent nog niet dat de verkeerdeel- nemers al door de tunnel kunnen rijden. Nee, de afbouw -metro, verlichting, ventilatie en ver- keerswegen- vergt nog zeker twee jaar. De nieuwe tunnel is een huzaren- stukje, volgens directeur ir. D. Spelling van de Hollandse Com- binatie Benelux (HCB), een con sortium van meerdere grote bouwondernemingen. Een huza- renstukje omdat het afzinken van de kolossale tunnelelementen - 150 meter lang- op de millimeter nauwkeurig moest geschieden. Ook de gebruikte bouwwijze, de bakken werden op een landdok gemaakt, en het afzinken op een drukke rivier is complex en ver- nieuwend. Loco-burgemeester Luub Hafkamp begroet Tineke Netelenbos. De opening was een soort pan- verwelkomden. nenbier, een traditie in de bouw- wereld waarbij het hoogste punt van een bouwwerk gevierd wordt met een feestje. Met dit verschil dat nu het laagste punt was be- reikt: 12 meter onder de zee- Hoewel de tunnel nu dus open is, is het totale werk pas op de helft. De kopschotten die de elementen van elkaar scheiden moeten nog breed. Er komen 6 stroken of bui zen in: 2 stroken voor de metro en een buis voor fietsters en voet- gangers. Daarnaast twee rijstro- ken voor vrachtverkeer en bussen en twee rijbanen voor motoren en personen- Minister Nete lenbos werd ge- holpen door de burgemeesters Ivo Opstelten (Rotterdam) en Bert Stam (Vlaar- dingen), en wethouder Luub Haf kamp (burgemeester Scheeres was verhinderd). Gewapend met een hamer mocht Netelenbos en Opstelten vanaf de zuidkant de laatste deur open 'timmeren' waarbij de noordelijke collega's Stam en Hafkamp het tweetal worden gesloopt; dan pas kan de tunnel worden afgebouwd. Dit neemt zeker twee jaar in beslag. De metrobuis zal binnen een half jaar aan de metrobouwers worden opgeleverd. De tunnel is een hoogstandje, ze ker in vergelijking met de oude westelijke Beneluxtunnel. De nieuwe tunnel is twee keer zo wagens. Ook is er een buis aangelegd als wissel- strook die 's ochtends vanuit Spijkenisse en vs avonds vanuit Vlaardingen open gaat. „Je hebt tunnels en tunnels", zei burgemeester Op stelten, „Maar deze tunnel wordt de mooiste van allemaal. En wij kunnen dat weten met al die tun nels in de burnt.' Het merkwaardige feit deed zich Foto Roger van der Kraan voor dat alle betrokkenen, het Rijk de Provincie en de drie ge- meenten, allemaal andere wensen en eisen hadden. Sommigen wil- de alleen een tunnel erbij voor het autoverkeer, anderen juist meer voor het openbaar vervoer of fiet- sers. Daarom is de gekozen op- lossing ook de juiste omdat al de ze verkeersdeelnemers aan hun trekken komen. Bij de speeches werden er door spekers Netelenbos en Opstelten al wat proefballonnetjes opgela- ten. Tineke Netelenbos hield een pleidooi voor het rekeningrijden waarvoor zij net die morgen af- spraken had gemaakt tijdens het zogenaamde Fi 1 le-ontbij tTerwijl Opstelten meer voor betaalstro- ken bleek te zijn omdat de auto- mobilist dan een echte keuze heeft. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - De gemeente Schiedam laat een waterplan ma- ken over het water in de stad. Een verkennend onderzoek hierover wordt uitgevoerd door het externe bureau Haskoning. De kosten be- dragen naar verwachting honderd- duizend gulden; het hoogheem- raadschap Delfland draagt veertig- duizend gulden bij. De gemeente wil meer met het wa ter gaan doen en de verschillende organisaties die zich met het water- beheer bezighouden beter op el kaar afstemmen; de samenhang moet beter worden. Het Waterplan moet ervoor zorgen dat zowel de kwaliteit als de kwantiteit van het water beter op peil kan worden ge- houden. Het Waterplan moet ook een op- lossing bieden voor de toename in de hoeveelheid regenwater door verwachte klimaatsveranderingen. Het KNM1 denkt dat de laatste de- cennia zowel de hoeveelheid regen als de frequentie en hevigheid hier- van gaat toenemen. De Schiedam- se riolering is op deze veranderin- gen momenteel niet berekend. SCHIEDAM - Een 45-jarige Rot- terdammer is zaterdag gewond ge- raakt toen hij op de Burg. Knap- pertlaan uit de bus stapte. Hij stak voor de bus de weg over, maar een 28-jarige automobilist uit Schie dam passeerde net de bus. Hij kon de voetganger niet meer ontwij- ken. De Rotterdammer viel en hij is met onbekend letsel naar het Schielandziekenhuis gebracht. SCHIEDAM - De politie heeft za- terdagnacht een alcoholcontrole gehouden op de Nieuwe Damlaan. 395 Bestuurders moesten een blaastest ondergaan. Daarvan re- den zeven bestuurders onder in- vloed van alcohol en een bestuur- der onderging een bloedproef. Thomas Rosenboom, na vijf jaar een nieuw boek. Door Anita Beijer SCHIEDAM - Vijf jaar na de historische roman 'Gewassen vlees', is in november 1999 een nieuw boek van Rosenboom ver- schenen: 'Publieke Werken'. Rosenboom neemt graag de tijd neemt voor het vooronderzoek en de constructie van zijn boe- ken. Negen jaar deed hij over 'Gewassen Vlees'. Strak gecom- poneerde, monumentale romans zijn het resultaat. Op vrijdag- avond 25 februari wordt Rosen boom in de bibliotheek in Schie- dam-Noord gei'nterviewd over zijn werkwijze, schrijverschap en nieuwste boek. 'Publieke werken' is een indruk- wekkende historische roman met twee verhaallijnen die ineensmel- ten en culmineren in een drama- tisch plot. Het verhaal speelt zich af in 1888 en speelt zich afwisse- lend af in Amsterdam, waar de vi- oolbouwer Walter Vedder woont en in Hoogeveen waar zijn neef Anijs apotheker is. Het is 1888 en deze twee heren van rond de zestig proberen zich te weer te stellen te- gen de veranderingen die ze om zich heen zien voltrekken. In Amsterdam verrijzen in rap tempo gebouwen van poenerige grandeur. Vedder leest in de krant dat op de plaats van zijn huis het Victoria Hotel gebouwd gaat wor den en besluit een krachtige onder- handelingspositie in te nemen. Ze moeten hem immers toch uitko- pen. Hij gaat in onderling met de Duitse bouwers Henkenhaf en Ebert. Onder het pseudoniem plaatst hij intussen kritische stukken over het aanzien van zijn stad. Tegelijker- tijd krijgt neef Anijs een nieuwe concurrent die, anders dan hijzelf, wel in het bezit is van een acade- mische graad in de farmacie. Hij besluit zijn medische ambities te verschuiven naar het medemense- lijke en speelt voor dokter in het armengehucht Elim, waar een klei- ne honderd armoedige turfstekers nog wel naar hem opziet. Het duurt lang voor de neven elkaar in con tact komen, maar de beschrijving van deze ontmoeting is misschien wel een van de mooiste passages uit het boek. De ontmoeting heeft ook grote gevolgen. Samen sme- den de heren een plan dat uiteinde- lijk een dramatische ontknoping tot gevolg heeft. Zoals ook bij Rosenbooms eerder verschenen roman 'Gewassen vlees' het geval is, zijn de hoofd- personen fictieve figuren die in een historische context zijn geplaatst. Vedder en Anijs hebben dus niet echt bestaan. Henkenhaf en Ebert wel. Het waren experts op het ter- rein van hotelbouw die hun blik op Nederland richtten toen het toeris- me hier tot ontwikkeling begon te komen. Henkenhaf vestigde zijn naam als snelle bouwer met de uit- breiding van Hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Hij deed met de bouw van het Kurhaus deze repu- tatie als snelbouwer eer aan. Het werk begon in September 1884 en in juli 1885 ging het hotel open. Vedder die in de veronderstelling is dat Henkenhaf zich uiteindelijk toch wel bij zijn prijs moet neer- leggen om het Victoria Hotel te kunnen verwezenlijken, wordt uit eindelijk verrast door deze door- tastende snelbouwer. In plaats van in te gaan op de eis van vijftigdui- zend gulden voor te uitkoop, past Henkenhaf zijn plan aan. Het huis- je van de vioolbouwer en dat van buurman Carstens, voor wie Ved der de onderhandelingen op zich had genomen, worden uiteindelijk niet opgekocht door de snelbou wer. Intussen is dan ook het raad- sel verklaard van de twee oude huisjes die nog steeds te zien zijn in de gevel van het Amsterdamse Victoria hotel. De schrijversavond begint om 20.15 uur in de openbare biblio theek aan het Bachplein. Tijdens de pauze worden een abonnement op het culturele tijdschrift 'Musis en een gesigneerd boek verloot. De toegang is fl. 12,50 (CKV-leerlin- gen betalen op vertoon van hun schoolbibliotheekpas fl. 8,50). SCHIEDAM - Wie het leuk vindt om samen met anderen creatief be- zig te zijn kan iedere maandagmid- dag van 13.00 tot 15.00 uurterecht in kluphuis Oost aan de Boerhaa- velaan 79. Een aantal vrouwen komt hier al enige tijd samen om on der meer decoraties met pergamano te maken. Zij krijgen daarbij hulp van een begeleidster. Deelnemers betalen vijftien gulden per blok van zes bijeenkomsten. Voor meer in- formatie kan worden gebeld met het kluphuis, tel. 245 18 18. SCHIEDAM - Jorien Neef en Elsje Miedema geven vrijdag 25 en zater dag 26 februari een workshop teke nen en schilderen in diergaarde Blijdorp. De deelnemers komen vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur bij- een in De Blauwe Brug. Daar wor den instructies gegeven en wordt even geoefend. Zaterdag wordt om 10.00 uur verzameld in Blijdorp. Naareigen keuze kunnen de deelne mers dan individueel of in groepjes naarde dieren. Ervaring is gewenst, het tekenen van bewegende dieren is niet eenvoudig. De kosten bedra- gen dertig gulden (exclusief entree Blijdorp). Aanmelden bij De Blau we Brug, tel. 247 04 64. SCHIEDAM - De paragnost J. Bouw organiseert maandag 28 fe bruari een avond in de Blauwe Brug. Hij zal daar helderziende waarnemingen doen aan de hand van fot6s. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. Per persoon 66n foto. SCHIEDAM - De afdeling Natuur- ontwikkeling van de gemeente Schiedam organiseert zondag 27 fe bruari een diapresentatie over de natuurin Schiedam. Fotograaf L. de Waard weet de natuur in Schiedam op vaak originele manier vast te leg- gen. Tijdens de lezing verklapf hij een aantal van zijn fotografeerge- heimen. Bovendien beantwoordt hij vragen vdn de bezoekers. De presentatielwordt gegeven in de ten- toonstellingsruimte van kinder- boerderij 't Hoefblad en begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - In verzorgingshuis De Harg en Spaland is de fotorepor- tage 'Tijd in Beeld' te zien van foto graaf T on van Zeij 1In het kader van het internationale jaar van de oude- ren heeft hij vorig jaar bijzondere karakterfoto's gemaakt van bewo ners van eeri verzorgingshuis in Leidschendam. De reizendfe expo- sitie is tot 24 maart te bezoeken aan de Willem Andriessenlaan 2 en aan het Hargplein 100 tussen 09.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM - Een vertegenwoor- diger van TBS-kliniek De Kijve- landen verzorgt woensdag 8 maart voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) een le zing vanaf 14.00 uur. TBS-kliniek De Kijvelanden is een justitiele in- richting voor de verpleging van ter beschikking gestelden. In de kli- niek worden voornamelijk perso- nen opgevangen die door de rech- ter zijn veroordeeld tot terbeschik- kingstelling (tbs) met dwangver- pleging voor een ernstig misdrijf. De lezing wordt gegeven in de Magnalia Deikerk, Albardastraat 67. Toegang niet-leden fl. 5,-. Hoofdstraat 191 Schiedam Tel.: (010) 4260696 Elke nacht huilt ze, helemaal alleen, stilletjes in het donker. Het zijn geen grote tranen die over haar wangen glijden, daarvoor heeft ze te veel meegemaakt. Soms, heel soms, slaakt ze een diepe zucht. Dan probeert ze zich te vermannen, denkt bij zichzelf: ,Het is al zo lang geleden, ik moet het ze maar niet kwalijk nemen.De stad, be- seftze, heeft nu wel iets anders aan haar hoofd, de stad is verderge- gaan, de stad is gegroeid. Maar terwijl ze die zinnen zorgvuldig en rustigprobeert te formuleren, terwijl ze kalm en rationed de gevoe- lens van de stad poogt te begrijpen, voelt ze haar kinspieren al weer onwillekeurig samentrekken. Ze probeert de nieuwe huilbui te on- derdrukken, ze probeert het echt. Even lijkt het crop dat ze haar ge- vecht tegen de tranen deze nacht eindelijk gaat winnen. Totdat ze een klaaglijke gesnik hoort, vanuit het diepste van haarziel. „Ben ik dit werkelijk?", denkt ze, kijkend naar de reflectie in het plasje water bij haar voormalige achterdeur. „Breng ik dit gejam- mer voort? Ik die Schiedam ooit verhief tot stad?Aleida lijdt. „Er kan zelfs geen kleine verlichting vanaf", prevelt ze, „de hele nacht moet ik alleen staan in deze stikdonkere duisternis. Waarom hebben ze mij niet midden op het Stadserfplein gezet?" Opeens stoppen de tranen, haar blik verhardt, ze bait haar vuisten: „Ze zijn mij verge- ten, en dat terwijl het nu 725jaar geleden is dat ik dat ik dat stomme ding heb ondertekend. Reinier wil het niet eens groots vieren. Een klein evenementje in de Grote Kerk en iets met een kinderboekje... En ze stelt een ultimatum op, ze schreeuwt het uit over de poorters van Scyedam: „Ic ben verraden onverdient! Ic dat wijf van herten reineHaar stem wordt niet gehoord, ook niet door de twee vrou wen aan de overkant bij de bushalte. Ze probeert het in eigentijds Schiedams: „As niet binne een maand ik's nachts fatsoenlijk wor verlich, as niet binnen twee maanden Reinier een grote persconfe- rentie belegt waarin hij de GROOTS opgezette festiviteiten bekend- maak ter ere van M1JN... Nou, nou, dan bekaike zet hier maar met hun zoatje. Dan deft ik wel op. Jalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3