maasstad 'Alles wat de grote componist denkt, gebeurt op het toneel' Regisseur Eddy Terstall heeft geen behoefte aan Amerika pop stad maasstad podium film preview uitgaans theater agenaa a/d schie theater de teerstoof Filmhuis Schiedam Jeugdtheater Hofplein brengt opnieuw De droom van Mozart m mM ROTTERDAM - In tegen- stelling tot de meeste compo- nisten die al componerend aan hun ideeen kwamen, be- dacht Mozart zijn meester- werken in zijn hoofd en zette die vervolgens in een keer op papier. Zo ook het stuk 'De Toverfluit' dat hij schreef in 1791, enkele maanden voor zijn dood. Een bewerkte ver- sie van deze opera, De droom van Mozart, werd in 1996 ge- bracht door het Jeugdtheater Hofplein en beleeft nu op- nieuw haar premiere als vooijaarsproductie in het tij- delijke onderkomen aan de Westzeedijk in Rotterdam. ROTTERDAM - Na drie lowbudgetfilms is Rent a Friend de eerste grote film van de Amsterdamse filmma ker Eddy Terstall sinds Wal- halla (1994). Ondanks het grotere budget is Terstall trouw gebleven aan de stijl die hij hanteerde in films als Hufters en Hofdames en De Boekverfilming. Hij maakt zijn films met zijn vaste club medewerkers, en heeft ook geen behoefte aan een over- stap naar Amerika: „Dat is leuk voor een reisje, maar niet om een film te maken." Prijsvraag wmmmmmrnmm ROTTERDAM - In Nighttown vindt morgen - donderdag - Het Voorjaarsfeest plaats.. Op deze avond zijn zowel bands als dj's ge- programmeerd. Zo speelt het Rot- terdamse The Goldfish in het Thea tre en zorgen Wipneus en Pirn in de mainhall voor een feestje. De toegang voor deze avond - die om 23.00 uur begint - is helemaal gra tis voor studenten. Anderen beta- len 12,50. Ook in Nighttown, maar dan op vrijdag het AmBitioUs DemoFestivalmet TOV! Karma, The Cry Ugly, Barkode, Skank Fe ver en Valium. Aanvang 20.00 uur en de toegang bedraagt 12,50. In Rotown zaterdag een optreden van Paddington. Vanaf 22.00 uur kun je deze boys van zuid zien voor een tientje entree. Twee da- gen later op hetzelfde podium The Huntsman Apology. Rock, ,klas- siek, folk en underground met me- lancholieke teksten. Aanvang 22.00 uur en de entree bedraagt vijf gulden. Dinsdag 7 maart ook in Rotown de Lucky Strike Comedy Night. Met onder meer Tom Slig- ting, Bruno Lucio en Bert Koster. Aanvang 2.2.00 uur en kaarten kos- ten 15 gulden. Studenten betalen een rijksdaalder minder. In Baroeg vandaag - woensdag - een optreden van de legendarische trashmetallers Annihilator. Voor- afgaand aan dit optreden de Neder- landse trashmetallers van Wicked Mystic. Aanvang 21.00 uur en kaarten kosten 20 gulden. Op vrij dag een nieuwe aflevering van De Metalen Inquisitie. Aanvang 20.00 uur en de toegang is gratis. Zater dag tenslotte een Alternatieve Dansavond voor maar drie kna- ken. Vanaf 21.00 uur ben je wel- kom in Baroeg. In de Vlerk vrijdag een dubbelop- treden van Buttscratcher 2000 en Mihoenl Eerstgenoemde band speelt betonpunk uit de hardste klasse en Mihoenl is, zonder twijfel de snelste punk-core band van het moment. Aanvang van dit optre den is 22.00 uur en kaarten kosten vijf gulden. Zaterdag op het podi um van de Vlerk Strictly Techno met dj's perry. Michel, David-V, Seutek, Roel en Paul Du Lac. Dit feestje begint om 22.00 uur en de entree bedraagt een tientje. The Huntsman's Apology s Wmmmm Binnen een week tijd weten we wat er gaat gebeuren met twee van de meest bijzondere bioscoopzalen die Rotterdam ooit gekend heeft. Zo wil Pathe het voormalige Corso ombouwen tot een twee- de megacomplex in het centrum van Rotterdam. Sinds 1997 staat dit pand leeg, omdat het te weinig publiek trok en niet meer vol- deed aan de eisen van de moderne bioscoopbezoeker. Nog tragischer is het lot van Thalia. Ooit was deze zaal de mooiste bioscoop van de Maasstad. Maar vooral de laatste jaren van haar bestaan, holde Thalia achteruit. Br werd weinig aandacht meer aan haar besteed, waardoor deze bioscoop langzaam wegkakte. Na jaren leegstand, zal het pand nu weer in gebruik genomen wor- den. Drie verschillende horecavoorzieningen zullen zich in het pand vestigen. Al jaren heeft Rotterdam een tekort aan bioscoopdoeken. Deson- danks zijn er de afgelopen jaren bijna meer bioscopen dichtge- gaan, dan bij gekomen. Thalia en Corso sloten hun deuren. Al- hambra stierf een tragisch dood en Calypso werd ook gesloten. Filmliefhebbers kregen er een megacomplex op het Schouwburg- plein voor terug. Geen onvertogen woord over de vertoningskwaliteit van de bio scoopzalen in dit complex. Mooie, grote doeken en een perfect ge- luid maken dat een film volledig tot z'n recht komt, zelfs in de klei- nere zalen. Het ontbreken van een pauze verhoogt de feestvreugde. Wat echter nog steeds ontbreekt in Pathe Schouwburgplein is sfeer. In het pand heerst een kille, afstandelijke sfeer, zelfs als de foyer helemaal vol is. De lange rijen wachtenden voor iets te eten of drinken doen denken aan een supermarkt. Een kleine cola is een halve liter en een kleine popcorn krijg je zelfs met z'n tweeen am- perop. Amerikaanse afmetingen, zoals je ze in films ziet. Hoe oud en op den duur vervallen oude theaters als Thalia en Cor so ook waren, ik kwam er graag. Het hele Thalia-pand ademde de sfeer van film uit. De namen van legendarische filmsterren op de muur, versterkte dit. Het is goed dat het pand niet wordt afgebro- ken, zoals eerst was. voorgesteld. Wat ik jammer vind is dat Thalia niet weer gewoon een bioscoopfunctie krijgt. Net als Corso. Hoe- wel het ook daar nooit hetzelfde zal worden, kijk ik met interesse naar een mogelijke verbouwing uit. Ik hoop alleen wel dat wat meer wordt nadacht over sfeer in het pand. Want ook dat hoort bij een bioscoop. Vincent Wernke Woensdag 1 maart 2000 xq57 door Natasja de Groot „De droom van Mozart van Jeugd theater Hofplein was jaren terug al een geweldig succes en daarom heeft tekstschrijver Bruun Kuijt de familievoorstelling in een nieuw jasje gestoken", vertelt de 30-jari- ge hoofdrolspeler Eric van Vuur- de. Vier jaar geleden vertolkte hij ook de rol van Mozart. In de voor- stelling lopen, net als in de vorige versie, drie verhaallijnen door el- kaar heen. „Dat komt Omdat alles wat Mozart denkt, tegelijkertijd op het toneel gebeurt", legt Van Vuurde uit. Een van de rode dra- den is het stuk 'De Toverfluit' dat Mozart schrijft. Dit sprookjesachtig verhaal gaat over een prins die verliefd wordt op de dochter van de Koningin van de Nacht. Voordat de jongeman prinses Pamina de zijne mag noe- men, moet hij eerst samen met een andere kandidaat, de komische vo- gelvanger Papageno, een drietal zware beproevingen doorstaan. Mozart leeft zijn laatste uren, ter- wijl hij dit stuk maakt. Hij is op en heeft geen puf meer om de opera af te schrijven. Van Vuurde: „Onder- tussen zitten twee schuldeisers hem op de huid om het stuk binnen twee uur af te krijgen, anders ver- kopen zij de boedel. Als een soort stoorzender loopt dat duo door de voorstelling, en dat levert heel wat grappige momenten op." ||M|i Robert Stolk en Eric van Vuurde spelen mee in De droom van Mozart van jeugdtheater Hofplein. foto: Dick Sluijter Een wat serieuzere noot in de voorstelling brengt de andere rode draad, de moeizame relatie tussen Mozart en zijn vader Leopold. „Leopold vindt zijn zoon maar een lapzwans. Ondanks dat hij niet blij is met zijn levensstijl, is Mozart hem toch dierbaar", meent de 21- jarige Robert Stolk, die de vader innemen, en naast de beelden van andere beroemde componisten, onder wie Vivaldi, Bach en Han del, komt te staan", aldus Stolk, die een van de 70 leerlingen is die meespeelt in de voorstelling. Al zo'n zeven jaar is Stolk leerling bij het Jeugdtheater en nu speelt hij zijn derde voorstelling. „Alle leer- van Mozart speelt. Het gevoel dat zijn vader ontevreden over hem is, blijft Mozart achtervolgen tot het moment dat hij sterft. Dan pas dur- ven vader en zoon eindelijk uit te spreken hoe veel ze van elkaar houden. Mozart treedt vervolgens terug irf zijn lichaam en maakt de opera 'De Toverfluit' af, voordat hij definitief zijn ogen sluit. „Leopold houdt zo veel van zijn zoon en is zo trots op hem dat hij zich tenslotte van Zijn sokkel laat vallen zodat Mozart zijn plaats kan lingen willen wel een keer spelen in een opera. Ik had de voorstelling in 1996 al gezien en ik vind het dan ook echt een feest om aan deze productie mee te werken." Een van de mooiste en tegelijk moeilijkste stukken van De droom van Mozart vindt Stolk de scene waarin vader Leopold zijn gevoe- lens voor zijn zoon na 35 jaar uit de doeken doet. „Dan zijn er geen hulpmiddelen voorhanden, zoals mooi licht of een mooi decor. Nee, dan komt het geheel aan op mijn eigen kwaliteiten, en dat maakt me iedere keer, wanneer ik dat stukje met Eric doe, zenuwachtig." Jeugdtheater Hofplein heeft dit jaar gekozen voor een herhaling van de opera vanwege de brand die het theater aan de Benthemstraat vorig jaar zomer verwoestte. „Het script is iets veranderd, maar het grootste verschil zit in de toename van het aantal spelers. De leerlin gen vormen nu twee casts, die om en om de voorstellingen spelen", aldus Van Vuurde, die sinds enke le jaren als acteur in vaste dienst is bij het Jeugdtheater. ,,De droom van Mozart is meer dan de oor- spronkelijke opera, maar uiteraard is die prachtige muziek gewoon in het stuk verwerkt." De droom van Mozart is te zien van 3 maart tot en met 7 mei 2000, elke vrijdag- en zaterdagavond om 19.00 uur, en elke zondagmiddag om 13.00 en 16.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Jeugdtheater Hofplein, Westzee dijk 469. Telefonisch reserveren: 010-243.50.50 of244.50.20. door Vincent Wernke Rent a Friend gaat over kunstenaar Alfred (Marc van Uchelen), die zelden een schilderij verkoopt. Zijn vriendin - de soapschrijfster Moniek (Rifka Lodeizen) - ergert zich aan hem. Ze vindt dat hij een gebrek aan commercieel inzicht heeft. Zij baseert de soap deels op haar eigen leven, en zodoende komt Alfred erachter dat Moniek een affaire heeft met haar baas. Al fred verhuist daarop naar zijn zus en begint een eigen bedrijf. Hij gaat zichzelf verhuren als vriend. Dit concept blijkt aan te slaan. „Rent a Friend is een parodie op de vercommercialisering van de samenleving", vertelt regisseur Eddy Terstall. ,,Ik had het ook over seks kunnen doen, maar ik dacht als ik het nou een stapje ab- surder maak dan dat; dus dat je geen erotiek koopt, maar vriend- schap." Inmiddels blijken er wer- kelijk bedrijven te bestaan waar je terecht kunt voor vrienden. „Ik heb het drie jaar geleden geschreven, en in de afgelopen jaren zijn dat soort bedrijven her en der ontstaan. Of mijn idee zo gek nog niet was? Nou het is natuurlijk belachelijk dat het bestaat." Inmiddels is er internationale be- langstelling voor Rent a Friend. Er wordt zelfs gesproken over een Amerikaanse remake van de film. ,,Ik zal die niet zelf gaan maken", vult Terstall meteen aan. „Ik heb niets met Amerika, ik hoef er ook niet zo nodig heen. Ik vind Neder- land een prettig land om te wonen, en om te zijn. Ik zou niet een half jaar daar willen zitten. Misschien dat ik elders in Europa een film zou willen maken, Engeland, Duitsland of Italie. Maar niet Ame rika. Dat is wel leuk voor een reis- Marc van Uchelen en Rifka Lodeizen in Rent a friend van regisseur Eddy Terstall. je, maar niet om een film te ma ken", aldus de filmmaker. In tegenstelling tot zijn vorige drie films - Hufters en Hofdames, Ba bylon en De Boekverfilming - is Rent a Friend niet gedraaid in Am sterdam. Amsterdammer Terstall draaide deze film grotendeels op de Kop van Zuid. ,,De film is voor voor deze film had, is er duidelijk aan af te zien. De filmmaker vond het dan ook prettig om meer geld tot zijn beschikking te hebben: „Het geeft meer mogelijkheden: een chiquer beeldformaat, mooiere locaties en een langere tijd om te draaien. We konden twee minuten screentijd per dag draaien, terwijl 90 procent in Rotterdam gedraaid, omdat we een moderne, zakelijke stad nodig hadden. Dat zijn aspec- ten die Amsterdam niet heeft. Tij- dens het schrijven zag ik al een ge- styleerde en moderne omgeving voor me. Dat is Rotterdam gewor- den. We hebben veel steun van de overheid gekregen. Het was ont- zettend prettig om hier te draaien, want je krijgt alle medewerking. In Amsterdam zien ze filmploegen liever gaan dan komen." Het grotere budget dat Terstall dat bij vorige films acht minuten was. Dat maakt het meer een soort marathon dan een sprint. Ik vind sneller werken overigens prettiger, maar niet zo overdreven als De Boekverfilming of Hufters en Hof dames, die in twaalf dagen werden opgenomen. Dat hoeft van mij ook weer niet. Twintig, vijfentwintig dagen voor een gewone, in deze tijd spelende film, is reeel." Wat in ieder geval zal blijven is de persoonlijke stempel van Eddy Terstall. Zijn volgende film zal zich weer afspelen in Amsterdam. Ook de vaste medewerkers - zoals een groot deel van de acteurs - zul len bij deze film weer van de partij zijn. „We zijn een soort theaterge- zelschap. We werken altijd samen aan de scripts, en ik kan op mensen schrijven. Dat is een groot voor- deel. Ik weet hoe "een personage iets gaat zeggen. Ik vind het fijn om in Amsterdam te werken, om dat het mijn eigen leefomgeving is. Er zijn ook filmmakers die altijd in New York draaien, zoals Woody Allen in Manhattan." Maasstad weekbladen verloot vijf cd-singles met daarop de titelsong van Rent a friend van Van Dik Hout en vijf boeken naar het sce nario van de film onder de inzen- ders die het antwoord weten op de volgende vraag: Huub Stapel speelt in Rent-a-friend een bijrol. Noem 66n film waarin Stapel eer- der te zien was. Stuur het antwoord naar: Maasstad weekbladen, post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Alex d'Electrique Bestaand stuk Alex d'Electrique maakt rauw beeldend theater, gebaseerd op zelfontwik- kelde scenario's (Onthoofde hand, Cutup, Ribbenkast ritme, F. A.T.) of ille- gaal gestookte klassiekers als Woyzeck, Krankheitof Dramolette. Feitelijk is Alex een groep die al jaren aan haar eigen weg timmert. Liefst met splin ters hier en daar en kromme spijkers. Ze maken zwartgallige komedies, waarin concepten verspijkerd worden tot organismen en organismen instor- ten tot filosofieen. Door Bestaand stuk te nemen, willen ze zich met samen- geknepen billen deze eeuw uitwurmen en oris in de volgende eeuw voor- dringen. Bestaand betekent hier dat het er al is, maar nog min of meer in onze tijd ge- boren moet worden. Alex d' Electrique is daarbij de ontaarde vader die door interpretatie, bewerking of andere verloskundige trues, Bestaand stuk wel een handje zal helpen. Woensdag 8 maart, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 27,50/fl. 25,-. Country Music Hall of Fame Line Dance Show Steeds meer mensen verliezen hun hart aan de Western Lifestyle; op specia- le bijeenkomsten verkleden ze zich als cowboy of indiaan en dansen als in het Wilde Westen. De Country Music Hall of Fame biedt een avontuurlijke avond met muziek, dans en videobeelden. Alle grote sterren uit het verleden en het heden komen aan bod. Via Jimmy Rogers, Patsy Montana, Hank Wil liams, Elvis Presley, Willie Nelson en Johnny Cash komen we vanzelf bij Garth Brooks, Vince Gill en ShaniaTwain. De great ladies worden uiteraard ook niet vergeten; Dolly Parton, Emmylou Harris en Linda Ronstadtklinken u wellicht bekend in de oren. De Country Music Hall of Fame is het overzicht van honderdjaar country- muziek. Het is de eerste keer dat een dergelijke show in Nederland gepresen- teerd wordt door artiesten die hun sporen op het gebied van de country heb ben verdiend. Vrijdag 10 maart, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 45,-/fl. 42,50, tweede rangfl. 40,-/fl. 37,50. Willeke Alberti In Concert Willeke Alberti, Er is geen artiest in Nederland die zo'n breed publiek aan zich heeft weten te binden als Willeke Alberti. Van de huisvrouwenvereni- ging in Ommen tot het studentendispuut in Leiden, van het bijbelgenoot- schap in Geleen tot de homoscene in Amsterdam, van het notariskantoor tot de bouwkeet; overal vind je fans van Willeke Alberti. Hadden haar voor- gaande optredens een o verwegend retrospectief karakter, dit keer krijgt haar concert een nieuwe opzet. Het is een frisse voorstelling met bekende en onbekende liedjes in een bij zondere vorm. Een voorstelling voor de trouwe fans die in alle geledingen van de Nederlandse samenleving zijn te vinden, maar ook voor hen die Wil leke nog nooit in het theater hebben gezien. Ook zij zullen overrompeld wor den door haar onovertroffen timing, haar fijngevoelig timbre en haar inne- mende theaterpersoonlijkheid. Willeke wordt begeleid door een zesmansor- kest. Zaterdag 11 maart, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 45,-. De Plezierdichters De Rederijkers zijn terug! Met ingang van dit seizoen trekken hun soortgenoten, De Plezierdichters, door het land. En ze komen naar Schiedam! Op vrijdag 10 maart strijken ze neer in Theater de Teerstoof. Ze zorgen voor een dichtavond met lichte ge- dichten en zeer diverse verzen. Welke Plezierdichters? Gastheer van de avond is Frank van Pamelen. Verder wordt er per avond een keuze gemaakt uitDriekvanwissen,dichter, taalpuristensigarenrokeruitGroningen;Mar- jolein Kool, protegee van Drs. P, publiceerde diverse bundels; Axel van de Ende, de coming man uit Rotterdam en Jan J. Pieterse, journalist, columnist en presentator van de Cabarestafette. De Plezierdichters snijden alle mogelijke onderwerpen aan. Daarbij wordt het meest ongerijmde gerijmd. Sterkernog: u gaat zelf aan de slag. Iedereen die wil kan een kwatrijntje schrijven over een onderwerp naar keuze. En het product voor laten lezen door de master of ceremonies natuurlijk! Vrijdag 10 maart, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,50/fl. 23,-. Johan Hoogeboom De Buitenstaander Johan Hoogeboom was een van de hoogtepunten van de laatste Mini-Caba ret-Marathon in Theater de TeerstoofVandaar dat we hem nu graag avond- vullend uitnodigen met zijn nieuwe programma De Buitenstaander. Met Jo han leek het even de goede kan top te gaan. Hij dreigde bijna te gaan weten hoe het leven in elkaar zit, maar gelukkig kwam er al snel een onbestemd gevoel naar boven. Knagende vragen borrelden in hem op. Is zijn leven soms alweer voorbij? En wat heeft hij dan gemist? En wanneer was dat dan wel niet? Is er nog ie- mand die al blij is als hij iets voor een anderkan betekenen? Kortom: De Bui tenstaander is een liedjesprogramma verpakt in een hard, bruin korstje, waaruit de ellende soms venijnig naar buiten kan sijpelen. Zaterdag 11 maart, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 24,-. Toegangskaarten voor Theater a.d. Schie en Theater de Teerstoof zijn ver krijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa, Stadserfl, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. (010) 246 74 67. B. Monkey Regie: Michael Radford Beatrice-bijgenaamd BMonkey-is een professionele overvallerdie het be- roven van juweliers tot haar specialiteit heeft gemaakt. Net wanneer ze ge- noeg begint te krijgen van haar opwindende leven, loopt ze de saaie school- meester Alan tegen het lijf. Beatrice en Alan beginnen een stromachtige re latie, waarbij Beatrice graag het initiatief neemt. Als de seksuele nieuwsgie- righeid eenmaal bevredigd is, leiden hun tegengestelde karakters tot een hoop vervelend gekibbel. Uiteindelijk belooft Beatrice op het rechte pad te blijven, maar haar criminele verleden blijft haar achtervolgen in de vorm van haar vriend Paul, een mislukte drugsdealer met enorme schulden aan zijn leveranciers. Romantische misdaadfilm waarin de rollen tussen man en vrouw radicaal zijn omgedraaid. Donderdag 2 en vrijdag 3 maart, aanvang 21.00 uur, toegang tien gulden. La vida es silbar Regie: Fernando Perez Regisseur Fernando perez schetst in zijn nieuwe film een humoristisch en melancholisch portret van Cubanen die, ondanks de sociale crisis waarin het land verkeert, levenslustig het hoofd boven water proberen te houdenIn La Vida es Silbar leidt de jonge vertelster Bebe de kijker langs de straten van Havana. Zij toont de belevenissen van een aantal bewoners tijdens de vie- ring van de dag van de Heilige Barbara. Zo zien we een ballerina de eed van kuisheid afleggen om een felbegeerde dansrol te krijgen, een veertienjarige dierenverzorgster flauwvallen telkens wanneer het woord seks klinkt en een stoere muzikant een gringa versieren. Wanneer de drie elkaar aan het einde van de film treffen bij een van Ha vana's klaterende fonteinen, worden ze zich bewust van het geheim van het geluk: fluitend dient men het levenspad af te leggen, ondanks de doorstane beproevingen. Zaterdag 3 maart, aanvang 21.00 uur, toegang tien gulden. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot20.00 uur, tel. (010)43405 00. Het reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa komt te vervallen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 27