maasstad D m IB IT Boeiend boek van Rein Wolters gevuld met foto's, gedateerde feiten en anekdotes. €i'V MEEUWENPLAAT ZALMPLAAT HOOGVLIET - ,/VW de Stichting Sportzeskamp Hoogvliet geldt als de laatste belangrijke datum in de 20ste eeuw donderdag 21 oktober 1999. In een buitengewoon gezellige sfeer sloot de spor- tieve club die avond aan boord van de Nieuwe Maze, het schip voor representatie- ve doeleinden van de ge- meente Rotterdam, de mon- stersteptocht naar en van Londen af. Onder leiding van mannen als Joop van der Hor, Eric Groeneboom, Gerrit de Klerk en Huib Klop hadden ze het opnieuw waarge- maakt. In enkele dagen tijd legden ze de vijfhonderd ki lometer af tussen Hoogvliet en Buckingham Palace op twee supersteps voor drie personen. Onder de deelne- mers zaten een aantal man nen en vrouwen, die in Sep tember 1982 al de monster- tocht hadden volbracht tus sen Hoogvliet en Parijs." Slopen Oorlogserfenis Grenskwestie Negende deel V Woensdag 23 februari 2000 CX55 Halve eeuw Hoogvliet in woord en beeld 0»£R POORTUWvl De grens tussen het Rotterdam en Poortugaalse gedeelte van Hoogvliet, waar in de jaren zestig van de vorige eeuw volop werd gebouwd. (foto collectie N. Beijer/WBVZ) Door Elisabeth Schop Met dit citaat van een beschrijving over de ruim 25 jarige historie van de 'zeskamp' begint hoofdstuk 5 'Zeskamp gaf Hoogvliet naam, faam en glans', van het boek 'Hoogvliet - Woonstad tussen Shell en Oude Maas'. Het is ge- schreven en samengesteld door journalist Rein Wolters, die acht- tien jaar woonde in de wijk West- punt. Als ex-bewoner, die actief was binnen diverse maatschappe- lijke organisaties in zijn woonwijk, maar ook als journalist voor Het Vrije Volk, beschrijft hij zijn erva- ringen voor, tijdens en na zijn ver- huizing uit de deelgemeente. Voor zijn inzet als wijk- bewo- ner werd hij in 1989 be- loond met de titel 'Hoogvlieter van het Jaar'. Hoogvliet kent, zo tekent Wolters op, een unieke geschie- denis. „Van agra- risch dijk- en vis- sersdorp groeide het vanaf 1951 in enkele decennia uit tot een moderne satellietwijk van Rotterdam. Hoogvliet staat volgens tegenstanders te boek als een planologische blunder. Aan de zuidkant van de petrochemische industrie had nooit zo dicht aan de rand van het complex woning- bouw gepleegd mogen worden. Het gebeurde wel en dat gaf regel- matig problemen, zekerals zich bij Shell of bij een ander in het gebied gevestigd bedrijf zich een calami- teit voordeed." En: „Niettemin groeide Hoogvliet uit tot een bloeiende wijk met een florerend cultureel en verenigings- leven. Hoogvliet raakte ook in ver- val en verpauperde. De aftakeling begon in de wijken Nieuw-Enge- land, Digna Johannapolder en de Westpunt. Het slopen van vijf- duizend woningen en het bouwen van eigentijdse nieuwe woningen was vervolgens het re- sultaat van tal van plannen om Hoogvliet bewoonbaar te houden. 'Hoogvliet - Woonstad tussen Shell en Oude Maas' vertelt hoe de buitenwijk van Rotterdam groeide en groeide en door de jaren heen veranderde. Het verenigingsleven komt via Wolters' pen eveneens aan bod, maar zeker niet in volledi- ge omvang. Als krent in de pap geldt een beschrijving van de acti- viteiten van de Wijk Belangen Vereniging Zalmplaat (WBVZ), de Stichting Sportzeskamp Hoog vliet en de koninklijk erkende car- navalsvereniging Oedevliet.Au- teur Wolters benadrukt: .,Mijn boek is beslist niet compleet. Door de veelheid van jaren en ook van- wege het feit dat herinneringen doorgaans persoonsgebonden zijn, is mijn pennenvrucht geen ge- schiedkundig naslagwerk dat is ge- baseerd op diepgravend historisch onderzoek. Maar het geeft wel een gedegen sfeer weer van het wo- nen en leven in Hoogvliet, de woonstad tussen Shell en Oude Maas." Het eerder aangehaalde hoofdstuk 6 over de avontu- ren van de Zeskampers ver- volgt met: „Bijna alle Ne- derlandse en Franse dag- bladen publiceerden in dat jaar over de 'bizarre prestatie' van de Neder- landers, evenals de Rotterdamse piraat Radio Atlantis van Robert Rotgans. In 1982 werd de af- stand overbrugd op dezelfde twee steps die acht- tien jaar later in het centrum van Londen de doorgaans niet van hun stuk te brengen Engelsen van verbazing deden stilstaan en zelfs applaudisseren. De steps wa- ren geconstrueerd door Shell Pernis en door het bedrijf geschonken voor het bereiken van het gestelde doel." Wolters, nu op de anekdotische toer: „De weg naar Parijs voerde over smalle landwegen en ogen- schijnlijk vergeten en dromerige dorpen in Belgie en Frankrijk. Ge- slapen werd in tenten en dat was iets dat ik nooit eerder had gedaan en al helemaal geen tent opzetten. Als verslaggever voor Het Vrije Volk berichtte ik elke dag over de vorde- ringen van de ploeg, het afzien en andere - soms pikante - details. „Het was geen lolletje, dat slapen met af en toe een koeienvla, zelfs in de tent. Soms was er geen andere plek om deze op te zetten in de Franse weilanden. Op een nacht werd me dat noodlottig. Nog maar een stap verwijderd van mijn lucht- bed op weg naar buiten voor het le- digen van een overvolle blaas, stap- te ik in het donker in een kennelijk dezelfde dag gedeponeerde vlaai. De waterdunne derrie sijpelde tus sen de tenen van mijn rechtervoet. En het stonk als de hel. Water was niet voor handen en mijn zaklantaarn weigerde ook al dienst. Het leek wel een complot. Met een handdoek heb ik mijn voet, zo goed en zo kwaad als het ging, gereinigd en deze vervolgens buiten mijn luchtbed laten benge- len. De handdoek ligt misschien nog wel ergens tussen de maissten- gels, want die heb ik van kwaad- heid en onmacht weggesmeten. 's Morgens heb ik de aan mijn voet aangekoekte resten stront wegge- spoeld in slootwater. Bij het ontbijt vertelde ik wat me was overko- men. Dat er gelachen werd en dat het voorval nog steeds wordt opge- haald, dat zal duidelijk zijn. Het ontberen van een fatsoenlijk toilet onderweg was af en toe een behoorlijk probleem als je 'van de broek moest' en het had de nodige voeten in de Franse aardc. Een mais- of korenveld was je enige toevlucht, waar je soms tot in je en- kels in de drassige grond wegzak- te. Op een keer ging ik als laatste 'van de broek' voordat we gingen vertrekken. Nog steeds moet ik slikken als ik terugdenk aan al die stinkende hoopjes met de bevlekte stukken toiletpapier er half over- heen. Maar ook dat was zeskamp, die overigens heel veel plezier bood en onderling veel vriend- schap gaf." In zijn boek roert Wolters tal van onderwerpen aan: afwisselend per- soonlijk, zakelijk en anekdotisch. Hoogvliet kreeg aan het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw het stempel van 'oorlogserfenis'. Immers, tijdens het bombardement door de Duitsers op 14 mei 1940, werden maar liefs 25.000 wonin gen verwoest. Hierdoor raakten 77.000 mensen dakloos.Direct na het tekenen van de vrede in Wage- ningen op 5 mei 1945 werd met hernieuwde energie het door het stadsbestuur van Rotterdam reeds tijdens de vijf verschrikkelijke oor- logsjaren ingezette wederopbouw- programma extra gei'njecteerd. Hoogvliet werd aangewezen als buitenwijk, alwaar in hoog tempo nieuwbouw gerealiseerd moest worden. In de (later beruchte) Oliebuurt werd hiermee in de be- ginjaren vijftig van de 20ste eeuw daadwerkelijk een begin gemaakt. Er werden 926 portiekwoningen gebouwd en opgeleverd. Voor die tijd uiterst moderne huizen, maar wel klein van afmeting. Voor Rotterdam gaf het opleveren van het complex nauwelijks lucht, want er was vooral vanaf 1946 sprake van een ware babyboom. De geboorte van talloze 'direct-na- de-oorlog-baby's' maakte de wo- ningnood alleen maar groter. In hoog tempo volgde in Hoogvliet de bouw van de wijken Nieuw-En- geland, Digna Johannapolder, Westpunt, Meeuwenplaat en Ou- deland. Parallel aan de woningbouw ver- liep de groei van het complex van Shell aan de noordkant van de wijk en de westzijde van het dijkdorp Pernis. Af en toe deed zich een ca- lamiteit voor in de vorm van ont- ploffing, vuurzee of verregaande stankoverlast. Het verloop van de grotere incidenten is gedateerd in 'Hoogvliet - Woonstad tussen Shell en Oude Maas' opgenomen. Niet alleen slechte momenten zijn opgetekend, maar ook de betere, waaronder het schenken door Shell van een recreatiegebouw aan de Oude Wal aan de bevolking van Hoogvliet. Aandacht schenkt de auteur ook aan de aanvankelijk afstandelijke verstandhouding tussen multina tional Shell en de buren van Pernis en Hoogvliet en de in de tweede helft van de jaren negentig van de 20ste eeuw danig verbeterde rela- tie. Shell was gebleken dat open- heid meer begrip voor de weder- Burgemeester Andre van der Louw van Rotterdam in de jaren zeventig van de vorige eeuw op werkbezoek in Hoogvliet. Links van hem de WD'er Ph. Spoor en rechts (met bril) wethouder W.J. van der Have, PvdA-deelraadsbestuur K. Erkens en deelgemeentesecretaris H. Suttorp. (foto collectie H. van der Schoor) zijdse problemen opleverde dan een afstompingsbeleid. Bestuur- ders, bewoners en bedrijfsleven ging samen in een vruchtbare bu- renraad. Bijna twee decennia achtereen heeft ook de zogeheten 'grens kwestie' de gemoederen danig in beweging gehouden. Wolters gaat tot het naadje van de kous in zijn met veel data en namen gevulde route naar corrigeren per 1 januari 1985 van de gemeentegrenzen tus sen Rotterdam-Hoogvlieten Rhoon en Poortugaal. Het probleem ontstond in de begin- jaren zestig toen Rotterdam meer bouwplannen in voorraad had dan bouwgrond. Buurgemeente Poortu gaal beschikte in ruime mate over het laatste. In vriendelijke gemeen- schap en behulpzaamheid werd be- sloten de bouwprogramma's voor de wijken Zalmplaat, Meeuwen plaat en later ook Boomgaardhoek in de polders van Poortugaal ge- stalte te geven in afwachting van een door de Tweede Kamer te fiat- teren grenswijziging ten gunste van Rotterdam. Een beslissing bleef uit waardoor het onverdacht probleem ontstond dat mensen die zich in de wijken hadden gevestigd en zich in hart en nieren Rotterdammer voelde, wet- telijk inwoner waren van Poortu gaal. De financiele regeling tussen beide gemeenten over het betalen van publieke voorzieningen en ook onderwijs veroorzaakte veel pro blemen. De loop van de gemeentegrens was zo grillig dat in de wijk Meeuwen plaat gezinnen in hun woonkamer leefden in Poortugaal en sliepen op het grondgebied van Rotterdam. Uiteindelijk werd na oeverloos ge- zeur in 1984 de knoop doorgehakt: Rhoon en Poortugaal gingen op in de nieuwe gemeente Albrands- waard en de Poortugaalse wijken werden toegevoegd aan de deelge meente Hoogvliet van de gemeen te Rotterdam. Lange tijd was nog sprake van het (in 1998 achterhaal- de) feit dat Hoogvliet als zelfstan- dige gemeente zou gaan opereren. Het afblazen van de Stadsregio Rotterdam zette een definitieve punt achter die gedachte. 'Hoogvliet - Woonstad tussen Shell en Oude Maas' is het negen de deel in de populair-historische serie 'Rotterdam in voorbije da gen' van uitgeverij Europese Bi- bliotbeek te Zaltbommel en be- paald niet het laatste. Het volgende deel, eveneens van de hand van Rein Wolters, is ook gereed en is getiteldHillesluis - Arbeiderswijk rondom een winkelboulevard'.Wolters schreef naast de genoemde boeken delen over de Afrikaanderwijk ('Schooi- en en opgroeien rondom de kerk in de Afrikaanderwijk'), Feijenoord ('Feijenoord - Wonen en leven tus-. sen rails en waterkant') en het Noordereiland ('Noordereiland - Sigaar in de Nieuwe Maas'). Hij heeft delen in voorbereiding over Charlois en Bloemhof. Vijf van de tot op heden versche- nen delen zijn van de hand van his- toricus Herman Romer. Zij boeken laten herleven de historie van het Scheepvaartkwartier, Zandstraat- buurt, Katendrecht, Kruiskade- kwartier en het centrum van het vooroorlogse Rotterdam. 'Hoogvliet-Woonstad tussen Shell en Oude Maas' in paperbackfor- maat bevat 120 pagina's met 99 foto's in een uitgave van de Euro pese Bibliotheek te Zaltbommel. Auteur en samensteller is Rein Wolters. Prijs: 29,90 gulden. ISBN 90.288.1534.1. De steppers van de Zeskamp bij hun glorieuze intocht op 12 September 1982 na hun geslaagde steptocht naar Parijs. In 1999 maakte de ploeg nogmaals furore door eenzelfde steptocht te maken naar het Buckinham Palace in Londen. (foto collectie R. Wolters) Het voormalige wijkgebouw De Stek aan de Kruisnetlaan in de jaren zeventig. Het was de voorloper van de huidige Zalmstek, dat eveneens als een semi-permanent werd neergezet. (foto collectie N. Beijer/WBVZ) Op 31 oktober 1963 reed de dieseltram tussen Rotterdam en Spijkenisse over de 'brug derzuchten' zoals de oude Spijkernisserbrug in de volksmond werd genoemd. In 1976 werd de nieuwe brug opengesteld, bestaande uit vier delen van de oude Moerdijkbrug. (foto collectie W.J. van Mourik) Drie genomineerden voorde titel van Hoogvlieter van het jaar in 1995: v.l.n.r. wijkagent Henk Smeins, voorzitter Nico Beijer van de wijkbelangenvereniging Zalmplaat en judocoach Chris de Korte, die de titel kreeg toebedeeld. (foto collectie J.M. van der Hor)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 35