maasstad 'De raad laat zich degraderen tot een soort controle-instrument' Verkeersborden door kinderen: 'Pas op! Je bent niet stoer' Steengrill indusief 1 uur bowlen voor maar DOK 99 teken Lezersaanbieding Don't mlaa the boat. krant Eg TmetifW /ovr dc TUi/i SCHIEDAM Reddingspogingen achter de schermen voor Opstandingskerk Onveilig oversteken op rondweg Schiedam-Noord Theater ZONDAG 26 MAART A.S. maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM - Terwijl de veldmuizen elkaar onbe- kommerd achterna zitten over het doopvont van de Opstandingskerk, maakt de Schiedamse publicist Hans van der Sloot zich thuis erg boos. Boos op het college van B en W dat het principe- besluit heeft genomen het ontwerp van Bakeraa en Van den Broek tot de grond toe af te breken. En nog bo- zer op de gemeenteraad die zich -met uitzondering van het CDA en Gemeentebe- langen- niet echt lijkt te ver- zetten tegen de voorgeno- men sloop. GELDIG T/M 22 APRIL In samenwerking met Maasstad Weekbladen: GRILLCAFE BAR BOWLING Vlaardingen - Anna van Saksenweg 1 Telefoon (010) 474 07 74 - Fax (010) 474 01 49 SCHIEDAM - Kluphuis Oost start in april een meidenclub van groep 6 tot en met 8 van de basisschool. Samen met de leid- sters maken de meiden een programma. Er kan worden ge- knutseld, gekookt en spelletjes worden gedaan. De meiden club vindt plaats op woensdagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur en de contributie is fl. 7,50 per maand. Voor meer info: J. van der Lubbe, tel. 245 18 18. Orgelconcerten Podium Folkmuziek Salsa Maaspost niet ontvangen? Woensdag 22 maart 2000 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur: ds W. van de Vegt. zo 17.00 uur: ds. K. ten Klooster. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. W.W. Verhoef. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. H. Oostinga. 19.00 uur: Gospelsound De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. A.J. Lamping. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: pas tor B. van Dam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: br. P.U. van't Hoff. 16.30 uur: br. H. van Baardewijk. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur, A. Bosman, K. Velt- man. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur, D. Kool. zo 11.00 uur, D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17-00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk -Dam 30. zo 10.30 uur: gezongen euch. vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. G.M. Spelberg. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur en di 19.30 uur. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 14.00 en 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. o Door Jalmar Teunissen „De raad die in feite het hoofd van de gemeente is, laat zich door het college degraderen tot een soort controle-instrument achter- af. Maar het is niet een typisch Schiedams probleem, de meeste raden in Nederland laten zich dat wel aanleunen. Een initierende raad zie je maar zelden. Dat stoort me nog het meest, dat er niet eens inhoudelijk over de Opstandings kerk wordt gedebatteerd." En toch, stelt Van der Sloot, is de Opstandingskerk van Bakema en Van den Broek h6t naoorlogse monument van Schiedam. „Het is een monument op nationaal ni veau, door de bijzondere con- structie. De plaats van de toren komt wel vaker zo voor, en ook de volkomen rechthoekige con- structie van de kerkzaal is niet uniek in Nederland, dat vind je ook in Nagele. Alleen in dit kerk- gebouw hebben Bakema en Van den Broek het zo harmonieus in elkaar gezet dat het de Opstan dingskerk echt bijzonder maakt, ook in technisch opzicht. Daar- naast, en dat moet je niet verge- ten, vormde de Opstandingskerk het startpunt, het uitgangspunt De Opstandingskerk in Nieuwland verpaupert met de dag. van de naoorlogse wijk Nieuw land. Als gebouw is het een expo nent van een belangrijke stede- bouwkundige ontwikkeling van Schiedam. Heel Nieuwland is op- gehangen aan de Opstandings kerk: het is geen toeval dat die kerk daar zo staat. Er zit een hele filosofie ach- hij daarover niet kwijt, alleen dat hij zich niet echt zorgen maakt om de fatale datum van 15 april. Voor 15 april, zo kondigde het college van B en W aan, moeten goed gefundeerde en financieel haalbare plannen voor de Opstan dingskerk op tafel liggen, anders ter, dat weten we, dat is be- schreven." Van der Sloot, naast eindre- dacteur van het culturele maandblad Musis ook hoofdredacteur van een architec- tuurblad, is inmiddels achter de schermen druk bezig met een laatste ultieme reddingspoging van de Opstandingskerk. Veel wil wordt de kerk op korte termijn gesloopt. Maar, stelt Van der Sloot, hij kan altijd bezwaar aan- tekenen tegen de sloopvergun- ning en de zaak een jaar of twee rekken om zijn plan te kunnen voorbereiden en uitvoeren. He- laas zijn het daarbij, zegt hij spij- tig, voornamelijk niet-Schiedam- mers die de kastanjes uit het vuur zullen halen, dat valt hem als Schiedammer bitter tegen. Vormen van exploitatie ziet Van der Sloot genoeg, het is straks wanneer het metro- station af is, een ideale locatie voor bedrijven. Architec- tenbureau's hebben belangstelling, een to- neelgeschap, een horeca-onder- nemer. Ook woningbouw naast en gedeeltelijk in de kerk zou mo- gelijk zijn, aldus Van der Sloot, er zijn voorbeelden in Nederland te Foto Roger van derKraan over. „Waar het op neer komt, is dat er geen monumentenbeleid in Schiedam bestaat, kijk maar naar hoe de ru't'ne tussen de vuilnisbak- ken staat, naar het Proveniershuis waar straks een tram voorbij den- dert, en kijk het kunstwerk van MaU Mullican op het Stadserf- plein. De platen liggen eraf, en er gebeurt niets (de gemeente zegt er mee bezig te zijn, en vindt het ook een vervelend gezicht, red.). En nu willen ze een belangwek- kend architectonisch monument slopen. Ik hoor het ook van ver- scheidene architecten: 'ze zijn ge- woon gek daar in Schiedam', de Bond van Nederlandse Architec ten kan totaal geen begrip op- brengen voor het Schiedamse standpunt." Door Frank Willemse SCHIEDAM - Wethouder Luub Hafkamp moet snel gaan wat doen aan de onveilige oversteek- plaatsen op de rondweg in Schie dam-Noord. Dat vertelden de kinderen van enige basisschoien van Woudhoek en Spaiand aan de wethouder van verkeer. En om de wethouder te helpen, heb ben de kinderen de verfkwast ge- pakt om eigengemaakte ver keersborden te maken. De nieuwe borden worden daar neergezet waar schoolkinderen da- gelijks de gevaarlijke rondweg moeten passeren, op weg naar school. Een bijpassend onderzoek getiteld 'Omgeleid is opgelost' door student planologie Ruben van Beekom, is in opdracht van de Blauwe Brug uitgevoerd. Ook dit rapport maakt de wethouder duide- lijk dat zowel de automobilist t - -. swwr.A De borden, gemaakt door de kinderen. Foto Roger van der Kraan (zachter rijden) als de gemeente (betere oversteekplaasten) kind- vriendelijker moet gaan worden. Reserveren noodzakeHjk Uitgebreid steengrillen plus 'n uur bowlen voor maar 37,50 op vertoon van deze advertentie! Bij D0K 99 kom je terecht in de gezellige havensfeer van de dertiger jaren. Smakelijke grill-keuken en grote bar. 'Dit is geen racebaan maar een au- toweg' van Robin van Osta (De Notenkraker) of 'Pas op! Je bent niet stoer' van Danielle de Veld (Violier) staat er onder andere op de zelfgemaakte verkeersborden van de basisschoolkinderen. Soms zijn het waarschuwingen voor de kinderen zoals 'Kijk uit! Auw' maar meestal is het bord tot de au tomobilist gericht: 'Zou U willen dat uw kind niet veilig de straat over kan steken?' (Dymphy Schuurman en Suzanne Scheuler). Met mooie tekeningen erbij moe ten de borden het snelverkeer at- tent maken dat hardrijden op de route Zwaluwlaan, Slimme Wate ring, Scheepvaartweg en Mozart- weg voor kinderen en langzaam verkeer gevaarlijk is. Aanleiding voor de actie die vrij- dag in de Blauwe Brug werd ge- houden, was de nationale Straatspeeldag in 1999, vertelt co- ordinatrice Susanne Vermeijs van de Blauwe Brug. In samenwerking met de basisschoien zijn de leerlin- gen op de gevaarlijke situatie ge- wezen. En ze zijn tevens enthousi- ast gemaakt om zelf verkeersbor den te maken. Borden met vrolijke tekeningen, maar wel met 'harde' woorden als 'Je hebt spijt als je mensen overrijdt'. De onthulling van de borden en de prijzen voor de schoolkinderen van de Notenkraker en de Violier was een speciale taart en natuurlijk limonade. Bovendien zullen de borden daadwerkelijk geplaats worden op de gevaarlijke plekken van de rondweg. Enkele plekken zijn de Heiermansflat, de rotonde op de Slimme Watering en bij het Rietveldpad. Naast deze actie verscheen tegelij- kertijd een dik rapport naar oplos- singen voor verkeersknelpunten in Schiedam-Noord. Gemaakt door een stagiere van de Blauwe Brug; Ruben van Beekom. In zijn analy se -waarbij het kind en verkeer centraal staat- heeft de student pla nologie vijf belangrijke oversteek- plaatsen op de rondweg bekeken en onderzocht. Als voorbeeld geeft hij bij zijn pre- sentatie het oversteken van kinde ren over de Mozartlaan bij de uitrit Bachplein. Daar is geen officiele oversteekplaats voor voetgange- res, die is 150 meter vederop, maar wel 66n voor fietsers. En omdat de snelheid van auto's hoog is, gaan schoolkinderen samen met de fiet sers daar rennend oversteken. Hoe zo'n punt veilig te maken? Al- le oplossingen als wegversmalling, verkeerslichten en een nieuw kruispunt heeft hij onderzocht. Maar hij komt tot de verrassende conclusie dat in dit gevalvoetgan- gers omleiden' de beste oplossing is. De voetganger moet 'geblok- keerd' worden illegaal over te ste ken en gedwongen worden te lo- pen naar het zebrapad verderop. In dit voorbeeld lijkt het of alleen de voetganger opgevoed moet worden. Integendeel, zegt Ruben van Beekom, het is vooral de auto mobilist die zich moet aanpassen. Daarom zouden de verkeerslichten op de brede rondweg voor voet- gangers standaard op groen moe ten staan en die voor auto's juist rood. Zodat deze automobilisten in de Groene Golven niet: 'het-vol- gende-stoplicht-halen'gedraggaan vertonen. Ten slotte eindigt Ruben van Beekom zijn rapport met een vernietigende conclusie richting gemeente: 'Nieuwbouwlokaties van scholen als de Klinker en de Vlinder moeten in de wijk staan en niet aan een drukke rondweg'. SCHIEDAM - Met ingang van za- terdag 25 maart vinden er weer acht inlooporgelconcerten plaats in de Grote Kerk. Het eerste concert (25 maart) wordt gegeven door Jo- landa Zwoferink, cantrix organiste van de Prinsekerk in Rotterdam. Zij speelt werken van Bach. Op 29 april treedt Helmut Volkl uit Es- slingen (Duitsland) op, 27 mei Sietse van Wijgerden, 24 juni Petra Veenswijk uit Delft, 29 juli Gonny van der Maten uit Wageningen, 26 augustus Aad van den Hoeven uit Rotterdam, 7 oktober Hans Ok- kerse uit Dordrecht en 28 oktober Andre Verwoerd, organist van de Grote- of Sint Janskerk. Alle con- certen beginnen om 15.00 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM - Marcoos Sessie Party gaat donderdag 23 maart van start in Podium Cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Haven. Vrij- dag 24 maart staat de tweede halve finale van de Popprijs Schiedam op het programma. Sacrified Live, Barata, Hairy Few en Sterker Nog treden op. SCHIEDAM - In Cafe-jeneverie't Spul aan de Hoogstraat is 'Joe de Doi' uit Roemenie zondag 26 maart te gast. het mini-concert be- gint om 14.30 uur (de toegang is gratis). SCHIEDAM - Cursisten en oud- cursisten Salsa kunnen woensdag 29 maart vrij dansen bij Roos Cra- ma. De deuren van de Tielman Oemstraat 16 staan van 21.00 tot 23.00 uur open. Entree fl. 5,-. Voor info: 426 77 02. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Wat miste het gisterochtend fantastisch, ik hou daar wel van, heerlijk. Lekker ontspannen op m'nfiets vanuit Vlaardingen door de waterwolken naar Schiedam droom ik altijd vanzelf zachtjes weg. Ik merkte niet eens dat ik de Vlaardingse stads- grens achter me liet, zo erg miste het. Totdat ik een groot recla- mebord zag naast de Shellpomp. Molens en Jenever: jahoorik fiets op Schiedams grondgebied. Hoelang zal het nog duren voordat Schiedam en Vlaardingen fuseren?, dacht ik. En dan heb ik 't dus niet alleen over de twee ziekenhuizen, de brand- weer, de reinigingsdiensten, de GGD en de VW's.' nee Schie dam en Vlaardingen een stad. Dingendam of zoiets. Twee jaar? Vijf? Nee, niet zo lang, burgemeester Scheeres en WV-direc- teur Pillard namen afgelopen zaterdag al polshoogte in Vlaar dingen om vast de buit te inspecteren, ik heb ze gezien. Viter- aard onder het mom van een beleefdheidsbezoekje aan de Vlaardingse VW die een nieuw onderkomen heeft gevonden aan de Westhavenkade. Je zag de Vlaardingse wethouder Henk Roijers denken: 'Watdoen Reinier en Ruudhier nou? Oke, de twee Ws gaan fuseren en we gaan meer op toeristisch ge- bied samenwerken, maar dat is vast niet de enige reden waarom ze hier zo staan met een bloemetje'. Scheeres keek naar links, naar de Visbank, en mompelde; „Zo, da's niet verkeerd; daar wil ik wel het clubgebouw voor de Rijntnondband van maken. En Pillard (die straks naast burgemeester Scheeres wethouder Dingendampromotie wordt): „Mja, dat oude stadhuis op de Markt is best wel aardig als feestzaal voor de medewerkers van de Brandersfeesten. Beetje vertimmeren..." Het Visserijmuse- um verdwijnt natuurlijk, dat spreekt voor zich, zei Pillard ver- der, „die ruimte kan ik beter besteden om permanent foto's van het oude Schiedam ten toon te stellen, is die Siljee van het PvdA ook weer rustig.Pillard stootte Scheeres aan: „Zeg, heb jij al commentaar gehad op de start van de bouw van het nieuwe Ste- delijke Museum, daar op het Vijfsluizenterrein?" Scheeres lachte: „Welnee, de raad verkeert, zoals we allemaal weten, al jaren in een barmhartige winterslaap. Kwestie van een B en W- besluitje,je mompelt iets over mandaat en de raad slaapt weer verder. Jij nog een jenevertje?" Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Theater Femus geeft iedere woensdag van de maand maart workshops voor kin deren van 6 tot en met 12 jaar. De kinderen leren allerlei technieken van toneelspelen: acteren, fantase- ren, scenes en emoties. De work shops hebben verschillende the- ma's. Op 29 maart is dat 'Actie'. De workshops vinden plaats van 16.00 tot 18.00 uur in het Stedelijk Gymnasium in Groenoord-Zuid en kosten fl. 5,- per keer. Voor meer info: 247 04 64. OPEN DAG Celtik Wail* Aan de start van het nieuwe tuinseizoen organiseert SteenVaria Vlaardingen een open dag. Onder het genot van een hapje en een drankje worden alle nieuwe tuinmaterialen uitgebreid gepresenteerd in de modeltuin. SteenVaria Vlaardingen is leverancier van ruwe tuinmateria len, zoals betonnen straatstenen, natuursteen, grind, gebakken stenen, houten blokhutten en tuinschermen. De nieuwste tuintrends vindt u dan ook bij SteenVaria Vlaardingen. Old London Nieuwsgierig geworden? Op zondag 26 maart aanstaande van 10.00 uur tot 17.00 uur bent u van harte welkom bij SteenVaria Vlaardingen. STEENVARIA Vlaardingen Helinium 12, 3133 AX Vlaardingen, Tel.: 010 - 445 I 122. Fax: 010 - 434 8372.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3