maasstad ft Wordt de Opstandingskerk straks het hoofdkwartier van Toth? Schiedamse politie: 'We zijn op goede weg naar veilige en leefbare stad' Steengrill indusieff 1 uur bowlen voor maar DOK 99 ROMMELMARKT Lezersaanbieding 9 Don't miss the boat. krant netel Toth dient plan in voor Opstandingskerk Minder aangiften en slachtoffers in 1999 Ragfijne inheemse en exotische landschappen in waterverf maasstad kerk weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Het wordt fantastisch, zegt Carel Beke over de plannen die George Toth heeft met de Opstan dingskerk. Het aanzien van de buitenkant blijft, op een kiein stukje na, onveran- derd. Het is bovendien fi- nancieel haalbaar, er zijn ge- gadigden en de locatie is perfect. Lekker dicht bij de metro. Kortom: als de ge- meenteraad akkoord gaat, is de Opstandingskerk van de sloopbal gered. In een paar weken tijd en een weekendje doortekenen zijn de plannen van Tdth gereed geko- men. Ruim op tijd voor de fatale datum van 15 april. Komt er v66r die datum geen deugdelijk en fi- nancieel haalbaar plan voor de Opstandingskerk op tafel, dan, zo zei het college van B en W drei- gend, volgt er op korte termijn sloop. „George T6th heeft dat al- lemaal in de pers gevolgd", zegt Carel Beke, directeur van de Hol ding van de bedrijven van Tdth. „En je weet: als er iets te beleven valt met onroerend goed, dan is T6th gei'nteresseerd. Qua locatie is het een prima plek, qua gebouw zijn er wat moeilijkheden inder- daad. Maar goed, afgelopen woensdag heeft T6th een uitge- werkt plan ingeleverd. Het uiterlijk van de kerk blijft in het ontwerp van Heuvelhorst Ar- chitecten grotendeels onveran- derd, stelt Beke. Wei komt er een verbinding met de losstaande to- ren met de rest van het gebouw, geheel van glas. Het wordt een bezinningsruimte, legt Beke uit, een volglazen serre geheel in stijl met de oorspronkelijke functie van de Opstandingskerk. Een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, van allerlei verschil- lende culturen. Ook denkt Tdth aan het plaatsen van computers voor virtuele ontmoetingen via internet. Uiteraard zo ingesteld m, De Opstandingskerk: misschien dat hier het hoofdkantoor van Tdth komt. De politie tijdens een bromfietscontrole. Het aantal autoinbraken weer vaker werd ingebroken. is het afgelopen jaar teruggelopen, terwijl in Schiedam Noord ZATERDAG 8 APRIL a.s. van 10.00 tot 16.00 uur. In de pastorie van de H. Hartkerk, Lekstraat 55 te Schiedam. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de toren en het glas in lood. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 8 april verzorgd door het gemengd koor Senec- tute uit Schiedam. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gra- "s Fancy Fair Matthaus Passion GELDIG T/M 22 APRIL In samenwerklns met Maasstad Weekbladen: Uitgebreid steengrillen plus 'n uur bowlen voor maar 37,50 op vertoon van deze advertentie! Bij DOK 99 kom je terecht in de gezellige havensfeer van de dertiger jaren. Smakelijke grill-keuken en grote bar. GRILLCAFE BAR BOWLING Vlaardingen - Anna van Saksenweg 1 Telefoon (010) 474 07 74 - Fax (010) 474 01 49 Woensdag 5 april 2000 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur: ds. A.J. Lamping, zo 17.00 uur: ds. H. Schipaan- boord. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds F. Oberman. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. L. Kraan. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. R.A. Bosch. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: pas tor G.J. Warmerdam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. E.A. Mouissie. 16.30 uur: br. H.P. Kool. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 16.30 uur: drs. G. Van't Spijker. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. K. Veltman. zo 11.00 uur. K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: gezongen euch. vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: drs. H.J. ter Bals. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 19.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Jalmar Teunissen dat pornopagina's en andere el- lende niet kan worden bekeken. Beneden in de kerk, in het souter- rain, heeft Tdth twee spreekka- mers van verloskundigen in ge- dachten, compleet met wacht- ruimte. Gegadigden zijn er al- lang. die Burned Out zijn. En de ruimte kan ook worden gebruikt voor zwangerschapsgym.' Naast de Slender Youruimte is een plek gereserveerd voor semi nars en vergaderingen compleet met bufferruimte. Bands kunnen Tegenover de twee spreekka- mers is een Slender You annex therapieruimte bedacht. Beke: „Slender You is bedoeld voor wat oudere mensen die toch aan be- weging willen doen, dat wordt verzorgd door een sportschool uit Spijkenisse. Verder kun je ook denken aan therapie voor mensen er verder een oefenruimte huren. Op de begane grand wordt het open karakter van de kerk groten deels intact gelaten. De openheid en lichtinval blijven in z'n geheel gewaarborgd, aldus Beke. In de voormalige kerkzaal komt een expositieruimte die ook gebruikt kan worden voor seminars. Semi nars en handelsbeurzen voor be drijven uit Oost-Europa die de markt in de Benelux willen ver- overen kunnen in de Opstan dingskerk presentaties houden. „Vooral door die handelsbeurzen is het plan ex- ploitabel", al dus Beke. Voor de Op standingskerk heeft Toth ver der een archi- tectenbureau benaderd dat kantoor zal houden op de eerste en volgende verdie- pingen. Daarnaast nemen alle be drijven van Tdth intrek in de Op standingskerk; in totaal gaat het om acht medewerkers. De financiering is al voor een Foto Roger van der Kraan groot deel rand; een Nederlandse bank ziet wel brood in de plannen van Tdth. Ook is er een alternatief woning- bouwplan bedacht aan de andere kant van de vijver. Het gaat in het totaal om twaalf woningen. Het is nog niet bekend hoeveel de gemeente Schiedam voor het ge bouw wil hebben; veel hangt af van de vraag of de grand in erf- pacht wordt afgeven of niet. Na afgifte van de bouwvergunning kan de Opstandingskerk in een maand of zes worden aangepast en opgeknapt. Dan stapt Tdth binnen. Of hij ver- trouwen heeft in het college en andersom. Als er een onderte- kend plan op tafel ligt, kan er weinig misgaan, stelt Tdth: „Be- loofd is dan beloofd, dat zeg ik ook altijd tegen mijn kinderen." Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het jaar 1999 is volgens de politie van Schiedam een roerig jaar gev. eest. Zo wa- ren er incidenten als de vecht- partijen in de sporthal ('Koer- den') en veel verzoeken tot assis- tentie bij sportwedstrijden (voet- bal en marathon) in Rotterdam, stelt de Schiedamse district-chef Wim Lendering in zijn voor- woord. De evenementen in Schiedam zelf zijn evenwel rus- tig verlopen. Cijfers in het jaarverslag '99 en jaarplan 2000 wijzen uit dat Schie dam 'goed scoort' in vergelijking met andere districten van Rotter- dam-Rijnmond. Zo is het aantal slachtoffers van delicten en aangif- tes de laatste twee jaar afgenomen. Er zijn er minder autokraken (-23 procent) geweest, minder gewelds- delicten (-15 procent) en overige diefstallen zonder geweld (-lOpro- cent). Daarentegen steeg het aantal wo- ninginbraken met bijna 10 procent. En is vooral de criminaliteit tegen bedrijven of instellingen sterk toe- genomen (plus 30 procent). Wim Lendering roemt de inzet van zijn agenten die, ondanks perso- neelstekort en fikse werkdruk, er- voor zorgen dat de inwoners van Schiedam zich veilig kunnen voe- len. Wel stelt hij dat het politie- werk een zware taak is, die veel van de mannen en vrouwen vergt. Want, zo schrijft Lendering, het geweld tegen de politie zelf, neemt wel toe. District Schiedam is sinds de reor- ganisatie een van de negen distric ten van het korps Rotterdam-Rijn- mond. Onder de centrale leiding van Rotterdam heeft het korps prioriteiten of aandachtpunten op- gesteld voor de districten. Voor- Foto Roger van der Kraan rang in behandeling hebben de jeugdmisdaad, het geweld, de auto- en woninginbraken en milieudelic- ten. Door dezelfde computersyte- men is te zien hoe Schiedam zich gedraagt in vergelijking met dis tricten als Vlaardingen/Maassluis enRotterdam-West. Schiedam als middelgrote stad kan zich qua problemen meten met die van de grote steden. Maar er zijn ook lichtpuntjes want in vergelij king met Vlaardingen/Maasluis waar het aantal aangiften fors toe- neemt, neemt het aantal aangiften en slachtoffers in Schiedam juist af. Wel neemt het aantal woningin braken ten opzichte van de vorige jaren toe. Het inbrekersgilde lijkt nu ook in nieuwe wijken als Schie dam Noord zijn slag te slaan: in drie procent van de huizen is vorig jaar ingebroken. De inbraken en diefstal van auto's lijken tegenwoordig wat minder in de mode. Misschien wel omdat au- toradio's minder in trek zijn; het GSM-tje is nu meer in de mode ge- komen om gepikt te worden. Het bestrijden van geweld is top- priorioteit van heel het korps. In Schiedam neemt, ondanks kran- tenberichten, het aantal slachtof fers van geweld af volgens het jaarverslag. Door het inrekenen van enkele jeugdbendes en door intensieve controle zoals op koop- avond en in bus- en tram wordt Schiedam langzaam veiliger, stelt de politie. Het aantal vernielingen en diefstallen zonder geweld neemt de laatste jaren ook af. Anderen taken van de politie als verkeersveiligheid en surveillance nemen een belangrijk aantal uren van de werkdruk van de gemiddel- de agent in beslag. Speciale aan- dacht heeft de politie van Schie dam voor de horeca. In Schiedam zijn zo'n 348 horecavestigingen; dit soort bedrijven geven voor om- wonenden vaak geluidsoverlast. Voor het jaar 2000 zijn wederom plannen om de caf6s, kantines en eettenten te controleren op vergun- ningen en overlast. Dit in samen- spraak met instanties als Bijzonde- re Wetten, Gemeente en DCMR. Speciaal aandacht gaat uit naar de feestzalen in de Spaanse Polder. Hoewel deze partycenters op het grondgebied van Rotterdam zijn gevestigd is dit gebied bij de Schiedamse politie ingedeeld. Het jaarplan 2000 bevestigt dat Schiedam op een aantal onderde- len goed scoort. Maar hier past volgens de leiding wel de waar- schuwing dat 'de praktijk ons ech- ter leert dat we niet juichend, in hoerastemming, achterover moe- ten leunen, maar alert moeten zijn op de richting die deze ontwikke- lingen opgaan'. SCHIEDAM - In de Grote Kerk wordt woensdag 12 april de Mat thaus Passion van J.S. Bach uitge- voerd. Aanvang is 19.30 uur en de entree bedraagt fl. 12,50. Houders van een CJP of Pas 65+ betalen fl. 10,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Buitenha- venweg en woensdag 12 april van- af 19.00 uur in de Grote Kerk. SCHIEDAM - Basisschool De Pe- perklip aan de Fahrenheitstraat 2-4 organiseert zaterdag 8 april van 10.30 tot 13.30 uur weer haar jaar- lijkse fancy fair. De kinderen kun nen genieten van gezellige spelle- tjes als skelteren, kinderbingo en sjoelen. Gezichten kunnen worden geschminkt en haren kunnen mooi ingevlochten worden. Ook wordt er gezorgd voor lekkere hapjes uit allerlei landen. SCHIEDAM - Frans van der Ploeg is een typische atelier-schilder. „Ik sla helemaal dicht als ik buiten schilder en iemand komt over mijn schouder meekijken." Hij liefst neemt hij enkele foto's van zijn landschappen en snelle schetsjes met details om die in alle rust thuis uit te werken. Maandagavond was de opening van zijn tentoonstelling van zo'n twintig aquarellen in de Blauwe Brug in Schiedam Noord. Vrien- den en kennissen en fietsers van Toerclub Rijnmond -Frans is zes jaar voorzitter van de fietsclub- waren gekomen om zijn werken te bewonderen. Frans van der Ploeg is een ama- teur-schilder, maar eentje met pro- fessionele kwaliteiten. Zijn precie- ze waterverfschilderijen zijn 'echte plaatjes'. Ragfijn geschilderd met hele dunne waterverf. Tot eind 1970 maakte hij uitsluitend olie- verfschilderijen. Tot hij de kracht 6n de moeilijkheidsgraad van het aquarel ontdekte. „Alles heb ik zelf aangeleerd", zegt de voormalige timmerman die sinds hij in de WAO zit, schilderen zijn grootste hobby noemt. Hij schildert realisdsch. Meestal land schappen. Vergezichten op of random zijn woonplaats Vlaardin- gen. Zoals de Havenkade in Maas- sluis, de Hervormde kerk van Kethel of het Vlaardingse Buizen- gat. Maar ook ver van huis met prachtige vergezichten van zijn fa- voriete vakantieland Griekenland. Je waant je midden op zo'n zonnig eiland als Karpathos of Kreta. Tijdens zijn openings-speach nam facility manager R. Ras van de Blauwe Brug alvast een voorschot op het nieuwe werk die Van der Ploeg gaat maken: of hij deze wer ken komende najaar weer komt tentoonstellen? Frans antwoordde bescheiden bevestigend. De tentoonstelling 'Aquarellen van Frans van der Ploeg' is dage- lijks te zien tot en met 5 mei in de Blauwe Brug, Bachplein 590 in Schiedam-Noord. Reserveren noodzakeHjk Volgens de I'calender is het lente. Na een winter zonder schaatsen en ijs, wil het weer geen millibar veranderen. Het kwakkelt door waar het gebleven was: miezer en grijze luchten. Nu vertelt de klok ook al dat het lente is. Metdonker naar werk en's avonds eten zonder licht. Zomertijd. Zelfs de natuur vindt dat het lente moet zijn. Behalve het KNMl. Op een enkele dag na met 'n flets zonnetje is er nog geen dag geweest waarvan je zegt: 'Ha, naar buiten'of 'ik neem vrij' of 'ik leef weer'. De natuur blijft natuurlijk optimistisch: Krokussen, hyacinten en narcissen bloeien. Merels zingen, waterhoentjes trompetteren en duiven koeren erop los. Forsythia's kleuren geel, magnolia's staan op barsten en de hulst ruikt naar lente. De kastanjeboom ontsteekt de kaarsen en katjes van beuk en wilg vallen jolig neer. En jonge meisjes showen hun navels met piercing aan jongens met gezonde koppen. Alle officiele organen -als Icalenderklok en natuur- vertel- len dat het lente is. Doch de werkelijkheid is weerbarstig. En vochtig en koud. Volgens de nieuwe Stadsgids die elke inwoner krijgt, is Schiedam anno 2000 een bedrijvige stad. Schiedam verrast, het Montmartre aan de Maas. In het oude stadshart treft u een groot winkelaanbod zelfs met een overdekte passage. Er is veel te beleven. Neem het stadskantoor op het imposante Stadserf met theaterbieb en nieuwe vergaderzalen voor het stadsbestuur. U mag gelukkig zijn Schie- dammmer te zijn. Want dat is nog niet alles. Schiedam ligt zo strategisch. En is zo goed bereikbaar. Met 2e Be- nelwctunnel, nieuwe metrolijn en trein, rijksweg en tramplus om de hoek. Niet voor niks dat bedrijven graag naar Schiedam komen. En vergeet vooral de cultuur niet. Schiedams rijke historie van jenever en staal. Trotse havens -zeg maar grachten-. Monumentale panden en pittoreske stadsgezich- ten. De vijfhoogste molens ter wereld waarvan een splinternieuwe. Landelijk bekende musea als Nederlands Gedistilleerd en het Stede- lijk. Waar zou de kunst zijn zonder Cobra, die haar zo ingrijpend heeft be'invloed? Maar ook cafttjes, drukbezochte terrassen en res taurants. Schiedam haar bijnaam is toch 'het culinaire hart van de Rijnmond'. En al die evenementen als Molen, Spectrum en Bran- dersfeesten. Honderdduizenden bezoekers per jaar. Het gaat je dui- zelen, zo dynamisch, zo bedrijvig, zo stategisch, zo cultureel. En net als de lente, is de werkelijkheid weerbarstig. Schiedam is sla- perig en stil. Loop eens rond het centrum op 'n avond in de week. Wat ook de reclametaal van Gemeente, VW of het Woon Informa- tie Centrum ook mogen beweren. Maar wanhoop niet. Want onverwacht en plotseling is daar de Len te en zal Schiedam uitgroeien en opbloeien. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3