4*™L1 'Politiek verkijkt zich: ook Schiedammer is bereid een duur huis te kopen' 1 Perry van der Ree verliefd op de Opstandingskerk van Bakema Proef de historie! r rb DE LAAGSTE PRIJS! krant netel I HUGGIES ELDERS Paasviering 2000 SCHIEDAM 'Arme'Schiedammers kopen 'dure'huizen in Sveaparken 'Het is een tijdloos ontwerp, zijn tijd ver vooruit' Pasen op't Hoefblad Nieuwe Passage viert Pasen Maaspost niet ontvangen? Sallandse Heuvelrug Reggeland Woensdag 19 april 2000 maasstad kerk maasstad weekbladen BERICHT VOOR ONZE ADVERTEERDERS: In verband met Pasen zijn de sluitingstijden van advertenties van de Maasstad Weekbladen gewijzigd. Het advertentiemateriaal voor week 17 moet nu uiterlijk vrijdag 21 april 16.00 uur bij ons binnen zijn. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarktvan der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 diverse maten met voor handelaren SCHIEDAM: Broersveld 67-76 (naast Bas v/d Heijden) Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 06.00 en 10.00 uur: ds. G. de Lang. zo 17.00 uur: ds. H. Penning. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: dhr. A.F. Ruijl. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds J. Klijnsma. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek gesloten. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. P.P. Goossens. 16.30 uur: ds. P.P. Goossens. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: drs. G. van't Spijker. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: cantorij. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 09.30 uur. D. Kool ma 09.30 uur K. Veltman. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. K. Veltman. ma 11.00 uur: D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. G. Duinker. Havenkerk Lange Haven 70. ur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 19.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova'sGetuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - De wethouder, politiek en ambtenaren hadden juist verwacht dat de dure hui- zen van de wijk Sveafors de rij- kere mensen uit de regio naar Schiedam zou trekken. Hoe kunnen mensen uit dat 'arme' Schiedam gemiddeld meer dan 4 ton ophoesten voor zo'n Zweeds huuske? Zo dacht de politiek. Mis, de koper van wo- ningen is jong, tweeverdiener en Schiedammer. Dit stelt makelaar Anke Bodewes in haar onderzoek getiteld: 'Niet voor Schiedammers?' Een on derzoek naar het kopersprofiel van de Zweedse koophuizen met namen als Odin, Thor en Freya in de laatste nieuwbouw- wijk van Schiedam. Het rapport is door Bodewes ge- schreven als eindscriptie van de nieuwe opleiding tot Woning- MarktConsulent, wat zij in juli hoopt te halen. De reden om juist dit onderwerp te beschrijven ligt voor de hand. De gegevens waren al in haar be- zit; haar kantoor mocht de huizen van Sveafors verkopen, samen met Ooms Makelaars. De veronderstelling van bestuur- ders dat dure huizen vooral voor niet-Schiedammers aantrekkelijk zijn, wordt door de schrijfster on- deruit gehaald. Uit de cijfers van Bodewes blijkt dat de meerder- heid van de kopers juist uit de ge- wone Schiedammer bestaat. Schiedam is volgens het rapport een armlastige stad met een een- zijdige woningvoorraad. Slechts 29 procent van de woningen be staat uit koophuizen. Wat dat be- treft is Schiedam 'een echte grote stad' want in alle grote steden is de overgrote meerderheid huur- woningen. Bodewes maakt duidelijk dat er in Schiedam in het algemeen goedkoop wordt gewoon in rela- tie met het inkomen. Dit geeft haar aanleiding dat in Schiedam duurdere nieuwbouw een goede kans van slagen heeft. Het rapport maakt echter duide lijk dat 'de heersende mening' gMNGMMNHKHM van politiek en bestuurders is dat er in Schiedam geen dure wonin gen mogen worden gebouwd. Aan de hand van citaten uit be- leidsnota's wordt helder dat de politiek vaak zeer omzichtig om- gaat en praat over de noodzaak om ook duurdere huizen te bou- wen. Enerzijds wil de politiek graag dat de mensen die meer geld te besteden hebben naar Schiedam komen of er juist blijven wonen; an- derzijds durven zij dit niet hardop te zeggen. Je maakt je niet populair bij de kiezer met bouwen voor de rijken. Het verborgen argument van de politiek -want nergens expliciet opgeschreven- dat met dure hui zen ook dure mensen uit andere plaatsen kan worden aangetrok- ken is volgens Bodewes' studie wel degelijk van toepassing. De politiek (wethouders en gemeen- teraad) hoopte dat met de bouw van de wijk Sveafors 'kapitaal van buiten de stad aangetrokken kon worden'. Wel dat hadden ze mis. Van de 205 verkochte wo- bied. Bovendien is het opvallend dat veel Schiedammers juist een duurdere (van 4 tot 6 ton) woning heeft gekocht. Bovendien blijken de kopers verrassend jong te zijn en misschien ook daarom in de meeste gevallen tweeverdiener. Deze Schiedamse kopers laten al een koophuis achter wat de door- stroming van de koopwoningen in de stad vergroot. ningen zijn er meer dan 60 pro- cent verkocht ofwel 127 stuks verkocht juist aan Schiedammers. En dat percentage is evenveel als de totale inschrijvingen (zo'n 700) voor het hele S veaparkenge- Het rapport 'Niet voor Schiedam mers?' is afge- lopen dinsdag aan Adri Reijnhout aan- geboden als een soort afscheids- presentje aan de binnenkort ver- trekkende wethouder. Reijnhout is immers de geestelijke vader is van Sveaparken en woont zelf al in een Zweedse woning. De wet houder zal niet ontevreden zijn met de conclusies uit het rapport want het leunt sterk op een der stokpaardjes van D66 namelijk de privatisering of liberalisering van de woningmarkt. Daarom wordt de belangrijkste reden voor het succes van Svea fors niet duidelijk genoemd in het rapport, namelijk de overspannen huizenmarkt van de laatste jaren. Of zoals in de bouwwereld vaak te horen valf. elke hoop stenen is moeiteloos te verkopen alleen jammer dat er zo weinig bouw- vakkers zijn. Het gemiddelde nieuwbouwhuis kost nu al meer dan 4 ton en vol- gende maand weer meer. Dit sa men met de structurele woning- nood, die zoals Bodewes aanhaalt niet in 2002 opgelost zal zijn, is de echte reden voor het succes van Sveafors. SCHIEDAM - Hij liep al jaren met het idee in z'n hoofd. Perry van der Ree, hij werkte er gedul- dig naar toe en dacht een mooie bestemming te hebben gevonden op het Bachplein, waar naast de Blauwe Brug nog een lap grond over was. Een partycenter voor tussen de 120 en 150 personen, compleet met leuke thema- en fa- miliefeesten; met ruimte natuur- lijk voor ambachtelijk gemaakt ijs en een heerlijk frietje bij het snackbargedeelte: de grillroom. Het plan doorliep de ambtelijke molens totdat ambtenaar Van Huij- gevoort van Economische Zaken op 10 maart van dit jaar met de niet zo leuke mededeling kwam dat de grond al vergeven was aan iemand anders. Balen. Van der Ree terug naar zijn woning aan de Rem- brandtlaan, floept de tv mopperend aan en ziet tot zijn stomme verba- zing op de kabelkrant de finale op- roep van het college van B en W over de Opstandingskerk. Drie kwartier later spreekt hij met wet houder Aad Wiegman de moge- lijkheden van de met sloop be- dreigde Nieuwlands kerk door. En zijn gezicht klaart op: nieuwe ron- de, nieuwe kansen. Een partycen ter in de Opstandingskerk. „Als je zoiets begint, moet je jong zijn, niet als je veertig bent", zegt Van der Ree (30) in zijn zaak aan de Rembrandtlaan over het party- center in de Opstandingskerk. In zijn gedachten loopt hij op de eer- ste verdieping, de grote zaal die in oud-Hollandse sfeer wordt inge- richt. Waar grote feesten kunnen worden gegeven, compleet met en tertainment en gelegenheid tot Perry van der Ree, samen met zijn aanstaande. Foto Roger van der Kraan dansen. Van der Ree: „Maar het kostuum.' wordt beslist geen disco, en hang- jongeren worden ontmoedigd." Denk je om drie uur 's middags, ik wil vanavond ongecompliceerd uit eten. A la carte, barbecuen, bouil- lonfondue of toch liever wokken? Dat kan dan, legt Van der Ree uit. Tweehonderd man die a la carte kunnen eten, het is echt mogelijk dankzij de dertig medewerkers. „We richten ons met onze menu- kaai t op de gewone Schiedammer, niet te duur en voile borden, daar waar Schiedam behoefte aan heeft. De Schiedammer zonder driedelig Parochie van het H. Hart van Jezus Lekstraat 55 Schiedam WITTE DONDERDAG: Donderdag 20 april 19.00 uur. Eucharistieviering in de kerk. GOEDE VRIJDAG: Vrijdag 21 april 19.00 uur. Viering rond het Kruis met bloemenhulde. PAAS-ZATERDAG 22 APRIL: Paaswake om 22.30 uur ZONDAG IE PAASDAG: Hoogfeest van Pasen. Plechtige Eucharistieviering om 10.00 uur Voorgangerbij alle vieringen is pastoorT.H.G. Hulspas Op de tweede verdieping kunnen kleine partijtjes worden gehouden, tot honderd personen. De ruimtes kunnen met schuifwanden van el- kaar worden gescheiden, zodat verscheidene feesten tegelijk kun nen worden gehouden. De ruimte wordt 'semi-modern' ingericht. Op deze etage worden verder kinder- spelen gehouden. Parkeerproblemen in de wijk ver wacht Van der Ree niet. Het terrein wordt met een hek omsloten; gas- ten die hun auto ergens in de wijk stallen, zullen dan ook een flink stuk moeten omlopen." Er is een maar: er moet een parkeerterrein komen in de plaats van de vijver: Anders gaat het plan niet door." Etensluchtjes zullen zich niet over de wijk verspreiden, zegt Van der Ree toe. Een speciale koolstofin- stallatie neutraliseert de uitstoot. Als alles meezit, hoopt Perry van der Ree over een jaar open te kun nen gaan. Drie maanden waarin het plan door de ambtelijke en raadsmolens wordt getest; negen maanden van voorbereiden, bou wen en het werven van personeel. En dat laatste zal niet de makke- lijkste klus worden, wat dat betreft is hij er niet rouwig om dat zijn aannemer en architect niet binnen zes maanden klaar kunnen zijn. Wat er ook gebeurt, zegt Perry van der Ree, die partycenter komt er. Komt 'ie niet in Schiedam -wat God verhoede- dan wel in een stad ergens in de regio. Zal wel gek zijn: de kerk van Van den Broek en Bakema gekopieerd in bijvoor- beeld Wateringen, steen voor steen. Want Van der Ree is inmid- dels helemaal bekeerd tot de twee architecten. „Ze waren hun tijd ver vooruit, en nog. Dat ontwerp van Bakema biedt zoveel mogelijkhe- den, ik ben er helemaal weg van. Misschien dat ik alleen de toren dan weglaat." Even had Van der Ree overwogen op het dak van de Opstandingskerk nog een verdieping te bouwen, maar dat zou het Bakema-concept te veel hebbe aangetast. Wel gaat het kruis van de toren die verlicht wordt met groene tl-buizen. Daar- naast straalt er mintgroen licht (de huiskleur) vanuit de kerk naar bui ten. Het grote probleem vormt de kos- ten van de grond, wordt het erf- pacht of niet? Wat Van der Ree in elk geval niet hoopt is dat de ge meente de partijen tegen elkaar laat opbieden. Trekt George Toth zijn portemonnee open, dan is Van der Ree weg. Is het spel -in Schie dam tenminste- afgelopen. „Als ik verlies kan ik met geheven hoofd door Schiedam lopen. Ik ben toch een jonge ondernemer die zijn nek durft uit te steken" SCHIEDAM - De afdeling Na- tuurontwikkeling van de gemeente Schiedam organiseert zondag 23 april diverse Paasactiviteiten op kinderboerderij en heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrix- park. Om 12.00 uur beginnen acti- viteiten als paaseieren zoeken en schilderen, in de heemtuin gaat om 13.30 uur een speurtocht bij de hoofdingang van start. De dierver- zorgers zullen vertellen over kui- kens en de tentoonstelling Er als de kippen bijzijn is (tot 9 mei) te be- zichtigen in de tentoonstellings- ruimte van de kinderboerderij. Een heuse paashaas zal eieren uitdelen. Voor meer informatie kan worden gebeld naar de kinderboerderij, tel. 470 78 44. SCHIEDAM- Kinderen worden zaterdag 22 april in De Nieuwe Passage tijdens een Paas-Work- shop weer eens aan het werk gezet. Van 12.00 tot 16.00 uur staat de Kleine Kunst Kar klaar voor ver- trek en de 'machinisten' hebben voor de liefhebbers weer een origi- nele opdracht in petto. De jeugd gaat knippen, kleuren en plakken, met als resultaat een vrolijk ver- sierde Paastak. De tak mag gratis mee naar huis worden genomen. Will van Wijk is het beste raadslid van Schiedam! Het is echt waar; ik las het vorige week in het Rotterdams Dagblad dat een enquete had laten uitvoeren onder de raadsleden. Van Wijk bereidt de raadsvergaderingen goed door, las ik als verklaring voor zijn ver- kiezing, heeft een grote betrokkenheid maar weet het wel zakelijk te houden. 'Goed voorbereid, inderdaad', mopperde ik met een stuk brood in m'n mond, 'zijn toespraken schrijft hij vantevoren tot op de komma nauwkeurig uit!' Echt spontaan kan ik zijn mondelinge bijdragen dan ook niet vinden, en persoonlijk gruw ik van alweer een Thorbeckecitaat, maar dat is wellicht een kwestie van smaak. Evenals de vele uitroeptekens waarmee hij zijn toespraken door- spekt! Ook houd ik niet van het op de borst kloppen: „Het zal u niet zijn ontgaan dat het juist de WD was die..." Waarom nou toch heer Van Wijk? Waarom niet wat meer distantie en bescheiden- heid? Meer, moet ik u toegeven, houd ik van de finesse van Maarten Groene (PvdA) die zijn tweede stek deelt met Yorick Haan (SP). Maarten, als ik Maarten in de raad hoor praten laat ik mij welgeval- lig meevoeren naar lieflijke groene weides, zo tingelt en tintelt zijn betoog meestentijds. Totdat er een pijnlijke pointe naar boven komt, een giftige pijl afgevuurd naar bijvoorbeeldwethouder Hafkamp. Terug naar Van Wijk: misschien zie ik het wel verkeerd, ik hoop het echt, maar Van Wijk straalt niet echt meer het oude vertrouwde raadsplezier uit. Vaak zie ik hem zuchten en met zijn hoofd schud- den, hoor hem mopperen over het niveau van de raad. Zou de eerste prijs hem wat meer plezier in de raad schenken? Wat meer elan? Heer van Wijk, voormalig Stadsomroeper van Schiedam, laat die frons op uw voorltoofd toch gaan, lach eens wat vaker zoals op dat portretfotootje in het RD, en probeer het plezier in de raad weer te hervinden. Dan val ik niet meer over de Thorbeckecitaten, dat spreek ik met u af. Jalmar Teunissen De Sallandse Heuvelrug of het Reggeland zijn streken met een rijke geschiedenis. Ter lering en vermaak worden (er demonstrates gehouden yan oude ambachten In wordt folklore nieuw (even ingeblaz.en. Als u meer wilt weten over een cultureel dagje uit in deze regio, of het actieboekje met voordeelcoupons wilt ontvangen dan kunt u contact opnemen met de WV, tel. (0548) 3615 33 mm#,.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3