f#V'-r JTr ;*-w= N; Hyundai Ridderkerk, dynamisch bedrijf met dynamisch verleden BMW's meest innovatieve klassieker Krachtiger in vermogen en uitstraling Spuiten voor een spotprijs. JEI ©turn Compacte Italiaan ontwikkelt zich tot een soort 'cult car' Nieuwe Mitsubishi Pajero begint Europees avontuur wielklem Koreaans merk presenteert binnen een jaar tien nieuwe modeller! De nieuwe Z8: RA V4 compleet vernieuwd: RUTD "Body point vanjAutoFix, dat scheelt Fix! Fiat Panda al twintig jaar succesnummer PROFILE Premiere Europese versie in Geneve RIDDERKERK - „Toen de economische malaise in het verre oosten op z'n hevigst was en alle autofabrikanten 'vleugellam' .afwachtten, is Hyundai als een waanzinni- ge doorgegaan met het ont- wikkelen van nieuwe mo- dellen. Dat is de grote kracht van Hyundai. In 1999 en 2000 zet de fabrikant daar- door mooi tien nieuwe mo- dellen neer. Van heel klein autootje tot een zware ter rain wagen en 'grand voitu- re." Woensdag 26 april 2000 Redactie: Dennis Captein Telefoon 010-4004485 BP*"" Bas Blaak opende twee jaar gele- den Hyundai Ridderkerk BV, een voorgeschiedenis ging eraan vooraf: vijftien jaar was hij, Blaak bereed de ene na de andere kever als een volleerd joyrijder. In een schuurtje waar een kever amper de kont kon keren, knapte hij voor echte liefhebbers de ke- vers schitterend op. Het kever- bloed stroomde inmiddels door al z'n aderen, in 1966 begon hij te- genover de veiling in Baren- drecht een klein Voiks wagen-ser- vicestation met brandstofvoorzie- ning. Naast de kever en andere Volkswagens bloeide ook de lief- de voor Suzuki en daarna Daihat su. Het bedrijf bleef groeien, Ba- rendrecht werd te klein, Ridder kerk opende perspectief, en twee jaar geleden opende Blaak het nieuwe bedrijf Hyuandai Ridder kerk BV, onderdeel van Automo- bielbedrijf Bas Blaak, dat inmid dels al 35 jaar bestaat en onder hetzelfde dak gehuisvest is. Twee bedrijven onder een dak, waarbij alle vorige liefdes aan de kant werden geschoven, om plaats te maken voor een innige relatie met Hyundai. .Hyundai levert alleen maar goe- de producten, geeft dan ook op iedere nieuwe wagen maar liefst drie jaar garantie, durft leuke, on- derscheidende modellen op de markt te brengen en het dealernet in Nederland is heel hecht, voor- gezeten door een uitstekende im- porteur." Voorwaarden die Hyundai, als enig automerk, brengen tot 66n van de twaalf hoofdsponsors voor het Euro 2000. Vierhoriderd au to's worden ter beschikking ge- steld voor vervoer van officials en spelers, de officiele vlag van Euro 2000 mag bij de dealers in top en: „Onze verkoop staat de komende drie maanden geheel in het teken van Euro 2000. Dat kost onze fabrikant miljoenen, maar daar heb je hefweer: Hyundai wil voorop lopen en doet dat nu ook al met het oog op de wereldkam- pioenschappen voetbal die in 2002 in Korea en Japan gehouden worden. Het blijft een bijzonder merk en heel boeiend om het ver- loop van het concern te volgen. Dat pas dertig jaar op rolletjes loopt en tussen nu en vijf jaar bij de top vijf van de wereld hoort. Ze blijven de concurrente voor door het opkopen van kleinere autobedrijven en enorme investe- ringen." De nieuwe modellen zijn alien hard op weg naar de top: Atos en Accent blijven de hardlopers, de HI00 en H200 triomferen in de top drie van bedrijfswagens en het topmodel Sonata, een 'grand voiture' waarin werkelijk alle comfort aanwezig is, onder- scheidt zich ook nog eens door een duidelijk solitaire vormge- ving.Hyundai Coupe, met uitvoe- ringen in twee- en vierwielaan- drijving, blijkt een wereldauto, zo mooi en zo compleet en toch nog geen 40.000 gulden. Komende week gaan de deuren in Ridderkerk wijd open om de machtige MPV-er Trajet met egards binnen te halen. „Een Ko-' reaanse dijk van een ruimtewa- gen, met zowel geel als grijs nummerbord leverbaar. Daarvan afgeleid komt ook de Highway Van, met grijs kenteken en gratis LPG. De perfekte, gesloten be- stelauto voor de MKB-markt, met het comfort van een gezinsauto en voorzien van alle denkbare op- ties. Uitvoeringen voor vijf of ze- ven personen, de motor is 21iter V4 en voor de liefhebbers van gorgelende motors is er een uit- voering 2,5 liter V6, doet heel Amerikaans aan." Er komt geen einde aan de stoet nieuwkomersuitZuid-Korea: „In het derde kwartaal zullen we de Santa-Fe binnen onze grenzen en harten verwelkomen, een station- achtige jeep-terreinwagen. Het jaar daarop zal Huyndai opnieuw de wereld doen opkijken met een totaal nieuwe jeep en een totaal nieuwe terrein wagen! Huyndai Ridderkerk heeft geluk- kig een grote showroom van 1300 vierkante meter, onder- steund door een royale werk- plaats waar alle voorkomende re- paraties, onderhoud en schade- herstel uitgevoerd worden. „We doen alles zelf, tot en met ruiten inzetten." Begrijpelijk dus, dat het parkeerterrein maar liefst 2000 vierkante meter beslaat! Hyundai Ridderkerk B V is te vin- den aan de Zadelmakerstraat 2 te Ridderkerk. Voor meer informa- tie:0180-480082. „Als ik de 507 opnieuw zou moe- ten ontwerpen, dan zou hij er uit- zien als de Z8." Dat is een uit- spraak van de man die het kan we- ten - en tevens een compliment aan het BMW ontwerpteam onder lei- ding van Chris Bangle. Want nie- mand minder dan Albrecht Graf Goertz - de vormgever die de tijd- loos elegante carrosserielijnen van de BMW 507 ontwierp - laat zich zo enthousiast uit over BMW's nieuwe sportwagen. Toen Graf Goertz in 1955 in New York voor het eerst zijn creatie presenteerde, introduceerde hij niet alleen een nieuwe auto, maar zette hij een nieuwe maatstaf voor autodesign. Een open, tweezits sportwagen: de BMW 507. Geen wonder dat filmsterren en rijken der aarde toenmaals allemaal zo'n automobiel uit Miinchen wilden hebben; en dat in een tijd dat BMW vooral bekend stond als fa brikant van motorfietsen en mini- auto's. Exact 252 BMW's 507 liepen van de band. En het waren allemaal droomwagens. Want het concept: een 150 pk sterke 3,2-liter V8-mo- tor in een lichte aluminium carros- serie was al net zo opwindend als toonaangevend. Per slot van reke- ning waren er midden jaren vijftig slechts enkele personenauto's die 200 km/h konden rijden - de top- snelheid van de BMW 507. Het aantal sportwagens dat een dergelijke fascinerende vorm van open rijden bood, was toentertijd gering. En dan hebben we het nog niet eens over zijn 'sound'. Dit concept komt nu bij BMW weer tot leven. De nieuwe sport wagen Z8 is een moderne interpre- tatie van het thema 507. Eveneens adembenemend mooi, klassiek van proporties, toonaangevend in auto- techniek. Deze open tweezitter is een echte droomwagen: tijdloos fraai en niet door modieuze trends gedicteerd. Een auto die aan de hoogste esthe- tische eisen voldoet. Een model voor fijnproevers. De consument moet wel diep in de buidel tasten, want de Z8 moet f368.000,- kos- ten. Spuitwerk, Bpdyp#nt dus, kan goedkoper. de voorbereiding doet met behulp van het AutoFix bewijst dat met vaste lage prijzen. Met AutoFix Zelf-Fix-Pakket is het voordeel maxi- het overzichtelijkc rff nusjrsteem waarmee u maal! Al vanaf 899,00 spuiten we dan uw zelf de aanpakten de prijs bepaalt. Als u zelf hele auto. Bel 010 429 57 57, kijk op www.autofix.nl of kom langs op de Waalhaven N.Z. 35 in Rotterdam voor een vrijbliivende offerte. bodypaint budget repair Tegen het einde van de zomer brengt Toyota de compleet nieuwe RAV4 op de markt die ten opzich- te van zijn voorganger krachtiger in vermogen en uitstraling is. Keu- ze komt er uit twee'earrosserievari- anten en nieuw is de mogelijkheid om uit twee verschillende motoren te kiezen en daarmee uit voor- dan wel vierwielaandrijving. Alhoewel de RAV4 nog duidelijk stijlkenmerken van z'n voorganger heeft, toont de nieuweling onmis- kenbaar een meer individuele en absoluut krachtiger uitstraling. De dieper doorlopende voorspoiler en de dito achterbumper tekenen daarvoor, bijgestaan door de voor Toyota kenmerkende grille en koplampen, die prominenter aan wezig zijn. De nieuwe RAV4 wordt leverbaar in twee carrosse- rievarianten (drie- en vijfdeurs) en in beide gevallen is zowel de inte- rieurruimte als het comfort verbe- terd als gevolg van een langere wielbasis. De zitplaatsen achterin kunnen voortaan zowel opgeklapt, verschoven als verwijderd worden, zodat ook de praktische mogelijk- heden in het interieur vergroot zijn. Toyota zal de RAV4 met twee verschillende motoren aanbieden, beide met VVT-i-techniek (varia- bele kleptiming) met als doel uit stekende prestaties te genereren en tegelijkertijd een lager brandstof- verbruik en minder emissies. De 1,8 liter versie komt tot een vermo gen van 92 kW/125 pk en de 2,0 li ter variant ontwikkelt 110 kW/150 pk, goed voor topsnelheden van respectievelijk 175 en 185 km/u. En het gecombineerd brandstof- verbruik bedraagt achtereenvol- gens 7,4 en 8,8 liter per 100 kilo meter. De 1,8 liter motor verzorgt de aan- drijving op de voorwielen, terwijl de 2,0 liter motor altijd in combi- natie met permanente vierwielaan drijving geleverd wordt. Een hand- geschakelde versnellingsbak is standaard op alle versies; de RAV4 met 2,0 liter motor wordt tegen meerprijs verkrijgbaar met een au- tomatische transmissie. De RAV4 is een 'Recreational Ac tive Vehicle' pur sang en in het verleden zijn er al meerdere verge- lijkingen getrokken met een spor- tieve GTI Hatchback. Niet alleen op grand van het hoge prestatieniveau, maar ook door de voortreffelijke rij-eigenschappen. De random onafhankelijke wielop- hanging speelt hierbij een belang- rijke rol. Zoals gezegd wordt de Toyota RAV4 tegen het einde van de zomer op de Nederlandse markt verwacht. Tegen die tijd zullen de prijzen be kend zijn en kan er meer gemeld worden over de concrete uitrus- tingsspecificaties. CX92 Want ondanks zijn ongecompli- ceerde uitstraling is er onder de motorkap wel degelijk een heel moderne krachtbron aan het werk en biedt de Panda een verrassend goed comfort. Hij is ook veelzijdi- ger dan ooit tevoren. Zo lenen Pan- da-rijders hun auto nogal eens uit om omhandig grote objecten te vervoeren. Een kastje bijvoor- beeld, dat gek genoeg niet in een volwassen sedanmodel blijkt te passen. Het hoort allemaal bij het unieke karakter van deze succesrij- ke Italiaanse mini. In de loop der jaren zijn er vele bij- zondere varianten van de Panda gelanceerd. De meest in het oog springende uitrusting is misschien wel de Panda Elettra, met elektri- sche aandrijving. Ook de geheel gerobotiseerd geproduceerde FI- RE-motor verdient vermelding. En natuurlijk de Panda Selecta, met een continu variabele (ECVT) transmissie. Nu we het toch over de aandrijving hebben: er bestaat zelfs een Panda 4x4. Kortom: de compacte Panda heeft niet alleen een roemrijke historie, maar draait nog steeds mee in de top van het mini-segment. Hij is intussen zo'n vertrouwde verschijning op de wegen dat je er nauwelijks bij stilstaat dat de Fiat Panda een verhaal apart is. Er zijn immers maar heel weinig auto's die al twintig jaar meedraaien. En met enorm succes. De compacte Italiaan heeft zich tientallen jaren geleden een vaste plek op de 'sho- plijst' van de autokoper verworven en is daar nooit meer uit verdwe- nen! Inmiddels zijn er ruim vier miljoen Panda's verkocht. En de spreekwoordelijke teller loopt nog steeds op. Alleen al in het afgelo- pen jaar reden er weer zo'n 130.000 de showrooms uit! Ook in ons land valt er een her- nieuwde belangstelling voor de kleine Italiaan te noteren. Sterker nog: de dealers worden soms wat overrompeld door de belangstel ling. Opmerkelijk, want er wordt eigenlijk geen publiciteit rond de auto gemaakt. Door zijn ongecom- pliceerde en toch verrassend veel- zijdige karakter is de Panda zo langzamerhand kennelijk een beet- je een 'cult car' aan het worden. Een image symbool, zoals de Mini, de Deux Chevaux en de Kever dat zijn. Ook z'n extreem gunstige kostenplaatje telt bij die populari- teit uiteraard mee. Hij is niet alleen voordelig in het gebruik - en houdt een verbluffend hoge restwaarde - maar gaat bovendien voor een klein prijsje over de toonbank. De Panda wordt al geleverd vanaf 11.995 gulden. Daarmee is de Pan da de goedkoopste auto in Neder land. De Italiaan - in Italie hebben ze wel eens gekscherend over een au tootje in vrijetijdskleding - werd in februari 1980 gelanceerd en is in middels in meerdere generaties en zestig landen bekend. Waarbij de auto - met behoud van dat geheel eigen 'no nonsense' karakter - steeds verder is doorontwikkeld. N TYRECENTER EXCELSIOR BANDEN Ook voor de laatste nieuwe en mooiste velgen moet u bij Excelsior Banden zijn. SPECIALE AANBIEDING: CMS 7 x 15 met 195/50x15 Uniroyal RTT2 banden incl. velgsloten fl. 1250,- Kom langs en laat je verbazen Driemanssteeweg 25, Ind.terrein Charloisse Poort, tel.: OlO-4933433 Mitsubishi onthult in Geneve de Europese versie van de nieuwe Pa jero: inmiddels de derde generatie van dit succesvolle model. Sinds zijn komst in 1982 is de Pajero we- reldwijd uitgegroeid tot leider in het segment van luxe 4WD-auto's. Zijn uitstraling, betrouwbaarheid, goede rijeigenschappen en de on- geevenaarde prestaties in de rally- wereld hebben dat afgedwongen. Deze eigenschappen zijn bij het nieuwe model op een nog hoger ni veau getild, dankzij innovaties als een zelfdragende carrosserie, onaf hankelijke wielophanging en de komst van zowel een benzine- als een dieselmotor met directe inspui- ting. Krachtige, ronde vormen sieren de opvallende koets van de nieuwe Pajero. Toch heeft hij het kenmer kende robuuste karakter van zijn voorgangers behouden. De Pajero werd flink breder en is nu exact even breed als hoog. De oogt stoer. De rondere lijnen van het exterieur zijn doorgevoerd in het dashboard. Het interieur toont modern en ademt bovendien een zeer hoog kwaliteitsniveau, dat zich kan me- ten met de absolute top in Europa. Gebruiksgemak staat voorop bij de Pajero. De achterbank is in twee delen in de verhouding 40/60 neer- klapbaar. In de vijfdeurs uitvoe- ring zit nu een derde bank, die in de wagenvloer kan worden opge- borgen. Wie nog meer ruimte no- dig heeft kan het bankje verwijde- ren en de ruimte die ontstaat benut- ten om spullen op te bergen. In technisch opzicht verlegt de Pa jero opnieuw grenzen. Hij heeft een zelfdragende carrosserie met onafhankelijke wielophanging, voor een 4WD een hoogst bijzon- dere combinatie. Er zijn legio voordelen, zoals het lage gewicht. Het zwaartepunt ligt lager, terwijl de bodemvrijheid groter is. Een ideale combinatie dus. De terrein- reus is daardoor zeer comfortabel en onder de meest uiteenlopende omstandigheden goed handelbaar. De zelfdragende carrosserie heeft bovendien een hoge torsiestijfheid. Samen met de onafhankelijke wielophanging zorgt dat voor een zeer verfijnde en comfortabele wegligging. Door de grote veerwe- gen staat hij natuurlijk ook in zwaar terrein stevig op de grand. Bij een 4WD horen krachtige mo toren. De nieuwe Pajero is ver krijgbaar met een nieuwe 3,5-liter 24 kleppen V6 met GDI-techniek. Voor het eerst maakt Europa ken- nis met deze unieke krachtbron, de eerste zescilinder met directe ben- zine-inspuiting in serieproductie. Hij levert in de Europese versie 149 kW (202 pk) bj 5.000 omwen- telingen per minuut. In het terrein komt het enorme koppel van 318 Nm bij 4.000 toeren goed van pas. Bij 1.500 toeren levert hij al 80% van de maximale trekkracht, te we- ten 270 Nm. De jeep is hot. We zien het op alle autotentoonstellingen. Of we nu naar Geniive, Toronto, Detroit of Rosmalen afreizen. Het is een trend die al longer bestaat. Goed beschouwd was de terrein- wagen vroeger een auto waar er slechts een paar types en merken van rondreden. Types en merken uit dezelfde prijsklasse. Nu, sinds een jaar of tien, vormt de jeep een autobranche op zich. Want in elke segment vinden we zo 'n stoere '4-wheeledrive Onderaan (dat is misschien een beetje denigrerend gesteld, maar zeker niet zo bedoeld) staat Suzuki. Met de Vitara en de Jimny biedt de Japanner twee jeep's aan waar Jan met de Pet zo aan kan komen. Vanaf zo'n slordige 24 mille staat 'ie bij u voor de deur. De jeep's van Suzuki hadden vroeger een groot nadeel: ze stuiterden er lustig op los. Daar is aan gewerkt en het euvel is zo goed als weggewerkt. Even verderop staan een dental merken. Zoals Toyota met z'n nieuwe RA V4, Nissan met z 'n Pajero en de niet weg te denken Pe trol, Honda met z 'n HRV en Renault met onder andere z 'n zojuist op de markt gelanceerde Koleos. Voor dergelijke auto's betalen we tussen de 40 en 70 mille. Het summum wordt echter aangevoerd door Amerikanen en Duit- sers. De Amerikanen hebben met de Jeep Wrangler de ultieme jeep in handen. Een troef die doet denken aan legerjeeps. Het pronkstuk van Jeep is evenwel de Grand Cherokee. Daarmee is rijden plotseling niet zomaar rijden geworden, maar zitten in een extreem luxe auto, waar werkelijk waar alles op en aan zit en waar je zowel op asfalt als op ruwe ondergrond als een vorst ach- ter het stuur zit. Maar... de Duitsers zijn in opkomst. Onze oosterburen hadden het nooit zo op terreinwagens, maar daqr is verandering in gekomen. Zo heeft BMW een in Nederland niet verkrijgbare jeep gefabri- ceerd die echt BMW genoemd mag worden en aan alle jeepeisen voldoet. Mercedes heeft evenwel meer succes en wel met de drie- kwart jaar geleden gelanceerde M-Klasse. Voor deze klasse moet diep in de buidel getast worden. Stuk voor stuk gaan deze auto's grifover de ton heen. Maar daar heb je dan ook geen auto voor, maar een huis op vier wielen... Drs. A.N.W. Blaak v 1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 15