LML De Rotterdamse haven nog altijd de grootste haven ter wereld .v.*. m U w iyp» -*s - mes A 1 ROTTERDAM - De Rotter damse Eaven was zes eeuwen geleden nog een vissersha- ven. Nu heeft Rotterdam de grootste haven van de we reld. De achterlandverbin- ding en de gunstige ligging van de haven, maar ook het milieubeleid van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam hebben daar een grote bijdrage aan geleverd. Bo- vendien moet het Rotterdam se havengebied blijven uit- breiden, want anders dreigt het vol te raken. door Stella Schaper Rotterdamse haven staat bekend als grootste haven ter wereld en als 'mainport van Europa'. Zeker dat laatste is voor Rotterdam erg belangrijk. Het Gemeentelijke Ha venbedrijf Rotterdam doet er alles aan om die positie te kunnen behouden. Maar wat maakt de Rotterdamse ha ven eigenlijk zo aantrekkelijk? Leeflbaarheid Industriecomplex Achterland mmmm, &>n~ V Donderdag 6 aprll 2000 CX43 Niet voor niets 'Mainport van Europa' s 5. "91 Iv-is 5^ HetBotlekgebied, haven- en industriegebied datzich uitstrekt van de westflank van de Oude Maas totaan Rozenburg. Het bodemonderzoek wordt uitgevoerdin opdracht van de atdeling milieu van het Gemeentelijk Havenbedrijf. foto DeJong Van ES fotografen In de veertiende eeuw was de Rot terdamse haven nog een vissersha- ven aan de rivier de Rotte. Zes eeu wen later is de haven de grootste in de wereld en de belangrijkste ha ven van Europa. Het begon in 1328, met de aanleg van de Oude Haven. De import en export van producten trokken de aandacht naar het klei- ne stadje en er werd een verbin- ding gelegd met de Engelse en Portugese havens. Omdat de ex port snel groeide, werden twaalf andere havens aangelegd. tn (872 werd de ditecte verbinding tussen Noordzee en het binnenwa- ter, namelijk de Nieuwe Water- weg, voor het eerst in gebruik ge- nomen. Door deze verbinding werd de Rotterdamse haven uitge- kozen als doorvoerhaven voor de Duitse kool- en staalindustrie. Dit was het begin van het bulktrans- port. De Tweede Wereldoorlog bracht veel schade toe aan het Rotterdams havengebied. De grootste prioriteit na de oorlog was dan ook de we- deropbouw en modernisering van de haven. In 1950 was de recon- structie van de haven voltooid. Het Botlekgebied, het haven- en industriegebied dat zich uitstrekt van de westflank van de Oude Maas tot aan Rozenburg werd in 1957 voltooid en trok veel klanten naar het Rotterdamse havengebied. Veel mensen dachten dat het com plex pas in dertig jaar volledig be zel zou zijn. Het complex liep bin- nen negen maanden al vol. Het Hartelkanaal moest een ver binding tussen Europoort en het achterland tot stand brengen. De aanleg van de Europoort startte op 13 September 1957. In 1960 was ook het Europoort gebied gereed. In 1963 ontving Rotterdam een te- De shuttletrein die van het Eemhavengebied goederen van en naar het achterland vervoerd. foto Freek van Arkel legram met de felicitaties van de di- rectie van de New Yorkse haven. Rotterdam was nu de grootste ha ven in de wereld. De Maasvlakte breidde het haven gebied uit met 2400 hectare grond. Deze vlakte is in zee aangelegd. In 1969 werd de Nieuwe Waterweg uitgediept, om de Rotterdamse ha ven toegankelijk te maken voor olietankers. Het kanaal is nu zo'n zeventien meter diep. In 1967 vestigde het containerbe- drijf ECT zich in de Eemhaven. In het jaar ervoor meldde het eerste containerschip, de US Fairland met 226 containers aan boord, zich bij deze haven. Inmiddels worden de meeste containers verwerkt op de Maasvlakte. Om de positie van het Rotterdamse havengebied als Euro- pese mainport te versterken, zijn er vanaf eind jaren tachtig drie distri- parken ontwikkeld. De leefbaarheid en het milieu staan bij het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam hoog op de agenda. Het is niet alleen belangrijk dat het ha vengebied commercieel welvarend is en blijft, maar ook de omgeving mag geen overlast hebben van de haven. Om dat te kunnen waarbor- gen heeft het Gemeentelijk Haven bedrijf een afdeling Milieu. Verschillende projectontwikkelaars en bouwers van het havengebied moeten verantwoording afleggen aan zowel de commerciele afdeling, als de afdeling milieu. De afdeling milieu stelt een milieu-effect rap- portage op. Zo kunnen zij scherp in de gaten houden wat voor effect het havengebied heeft op de omgeving. De verschillende factoren waar de milieuafdeling allemaal op moet let- ten zijn onder andere bodem, water, lucht en geluid. Het geluid is een van de belangrijkste factoren. Het havengebied is gebonden aan de wet op de geluidshinder. Afhanke- lijk van de locatie van de havens is de belasting van het geluid voor het gebied aan een maximum gebon den. In het gebied van de oude ha vens, ligt het maximum hoger dan in de andere havengebieden. Het (jemeentelijk Havenbedrijf probeert de grenzen van het geluid te handhaven. De afdeling milieu stimuleert bedrijven op verschillen de manieren om het geluid in het havengebied te beperken. Dit doen zij bijvoorbeeld door middel van onderzoek om de bedrijven te sti- muleren oude containerkranen te- vervangen door geluidsarme con tainerkranen. Zo kunnen zij de overlast gedeeltelijk indammen. De Rotterdamse haven heeft het grootste industriecomplex van Eu ropa. Alle voorzieningen voor de industrie zijn in dat gebied aanwe- zig. Bij het indelen van de bedrij ven in het gebied wordt zoveel mo- gelijk rekening gehouden met het onderlinge profijt. De restproduc- ten van het ene bedrijf zijn grond- stoffen voor het andere. Bedrijven die van elkaar kunnen profiteren worden bij elkaar gezet. Een voor- beeld hiervan is dat het warme wa ter, dat van de electriciteitscentrale afkomt, weer door een ander wordt bedrijf gebruikt. Op deze manier kan het bedrijf goedkoop en mi- lieuvriendelijk aan zijn productie- middelen komen. Nog een groot voordeel is dat be drijven kunnen 'meeliften' met al le voorzieningen die al in het ge bied aanwezig zijn. Potentiele klanten, die zich in het gebied wil- len vestigen, kunnen kijken hoe het met de concurrent gaat in het gebied. Op deze manier trekt de Rotterdamse haven veel bedrijven naar zich toe. Nog een belangrijk element van de Rotterdamse haven is de verbin ding met het achterland. Rotter dam heeft een hele gunstige lig ging in Europa. De Rotterdamse haven moet zowel over de weg, via de binnenvaart, via het spoor als per pijpleiding optimaal bereik- baar zijn. In het haven- en indu striegebied werkt het Gemeentelijk Havenbedrijf nauw samen met NS-Railinfrabeheer en met Rijks- waterstaat. Door het vergroten van het aandeel van het spoor en de binnenvaart in het achterlandvervoer blijft het ha ven- en industriegebied in de toe- komst optimaal bereikbaar. Een groter aandeel van het spoor en de binnenvaart heeft bovendien posi- tieve gevolgen voor het milieu en de leefomgeving. De trein is een belangrijk vervoer- middel voor de Rotterdamse ha ven. Een trein kan veel vracht tege- lijk vervoeren en is bovendien erg betrouwbaar. Vanuit Rotterdam rijden veel shuttletreinen naar het achterland. Dat zijn een soort inter- city's voor goederen die volgens een vaste dienstregeling, zonder de trein te rangeren. direct naar de plaats van bestemming gaan. De klant weet dan precies hoe laat hij zijn lading moet aanleveren en weer af moet halen. Het rangeren van treinen kost veel geld en is een tijdrovend karwei. De Rotterdamse haven wil graag meer gebruik maken van treinen. Daarvoor moet het spoorwegnet wel verbeterd en uitgebreid wor den. De Betuwelijn, die in 2005 gereed is, is hiervan een goed voorbeeld. Deze brengt een directe verbinding voor het goederenver- voer met Duitsland tot stand. Ook worden bestaande enkelspoor tra- jecten, zoals de havenspoorlijn foto Dick Sellenraad verdubbeld en van een elektrische bovenleiding voorzien. Dit zal in 2002 klaar zijn. Het Rotterdamse havengebied raakt aan alle kanten vol. Toch moeten zij de klanten nieuwe ruimte kunnen bieden. Het idee be- gint te ontstaan dat de haven geen ruimte meer kan uitgeven. dat is slecht voor de concurrentiepositie. Het is de bedoeling dat er in de toe- komst een tweede Maasvlakte bij komt. In het havenplan 2010 van 1993 werd het initiatief voor een tweede Maasvlakte voor het eerst gepre- senteerd. De overlegfase over Maasvlakte II met de verschillende bedrijven is al afgerond. Het kabi- net bespreekt voor de zomer het voorstel over de financiering van Maasvlakte II. Het is de bedoeling dat de overheid en de bedrijven sa men de tweede Maasvlakte gaan financieren. Maasvlakte II moet 1000 hectare groot worden. Daarnaast komt er 750 hectare natuur- en recreatie- ruimte bij. Over de plaats van het recreatiegebied wordt nog gedis- cussieerd. In 2003 zal vermoede- lijk begonnen worden met de aan leg van de tweede Maasvlakte.. ""♦US" De Maasvlakte, een havengebied dat in zee is aangelegd. foto Dick Sellenraad

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 23