i t'ia maasstad 'Laat Reijnhout zitten en vraag Meijer als extra wethouder' f. VP Winkelwagentjes van Bas zwerven rond! r Voor de bouwspeelplaats moet je naar Vlaardingen Hei wordt steeds leufcer bii Bas Voor Gemeentebelangen hoeft wethoudersruil niet Een lezing over de Hofreizen 010 - 4733648 (Broersveld) 010-4701197 (Borodinlaan) SCHIEDAM stall Woensdag 26 april 2000 maasstad kerk maasstad weekbladen Maaspost niet ontvangen? {Fiberspeedj SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 29 april verzorgd door de Duitse or ganist Helmut Volkl. Hij is organist van de Frauenkirche in Esslingen en het programma vermeldt composities van Bach, Buxtehude, Druckenmuller en Peeters. aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. 55-Plus Fietstocht Oranje-actie Badminton OAS VAN DEO HEIJ0EN Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur: ds. G. de Lang, zo 17.00 uur: cand. T.C. de Leeuw. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: dhr. J.A. van Lambal- gen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds J. Bakhoven. 19.00 uur: avondmuziek De Ark, Hargplein. 10.00 uur. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: pas tor R. van Tilborg. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. R. Venderbos. 16.30 uur: ds. R. Venderbos. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 15.30 uur: ds. M. v.d. Sluys. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. W.W. Verhoef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur, D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur, ds. K. Veltman. zo 11.00 uur, ds. K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: gezongen euch. vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. K.J. Holtzapffel. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 19.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. OVQ Door Frank Willemse SCHIEDAM - Gemeentebelan- gen wil dat wethouder Reijn hout (D66) de komende twee jaar gewoon op z'n plek blijft zitten. „Zo'n ervaren kracht laat je niet gaan", zegt Liesbeth Fluiter van Gemeentebelangen. Dat betekent dan wel dat de nieuwe wethouder Anneke Meijer (GroenLinks) niet in de plaats komt van Reijnhout maar als extra vijfde wethou der het college van B en W zou komen te versterken. De nieu we wethouder kan dan de taken van Milieu en Personeelszaken doen, volgens Fluiter. In de ko mende extra raadsvergadering van 15 mei, waar de wethou- dersruil zal plaatsvinden, dient zij hiertoe een motie in. Deze motie gaat in tegen de ge- maakte afspraken die door de meerderheid van de gemeente- raad zijn gemaakt. In de colle- geonderhandelingen van 1998 werd indertijd afgesproken dat de kleine partijen als GroenLinks en D66 beide samen een wethouder mochten leveren. De al zittende wethouder Adri Reijnhout zou halverwege zijn termijn zijn plaats moeten afstaan aan de kan- didaat van GroenLinks. Anneke Meijer zou zich in de eerste twee jaar van de nieuwe raadsperiode dan kunnen voorbereiden door de vergaderingen van B en W bij te wonen. De argumenten voor deze unieke constructie waren dat de grote co- alitiepartijen (PvdA en WD) graag een brede meerderheid wil- den hebben en tegelijkertijd de ervaren wethouder Reijnhout in het college wilden houden, on- danks de zware verkiezingsne- derlaag die D66 ook in Schiedam had geleden. ,,'Slecht voor de stad zo'n vreenir de constructie", meent fractie- voorzitter Paul van Mansum van het CDA die zich over het voor- stel heeft verbaasd. „Dit lijkt wel een motie van wantrouwen tegen de nieuwe wethouder Anneke Meijer", reageert Van Mansum 2 Reijnhout laten zitten en Meijer erbij nemen? Alleen Gemeentebelangen lijkt voorstander van ditvoorstel. rkn Foto Roger van derkraan fel. Het CDA zal dan ook de mo tie van Gemeentebelangen niet ondersteunen. Ook VVD- fractievoor- zitter Will van Wijk is duidelijk in zijn afwij- zing van het voorstel: „Afspraak is afspraak. Anders ben je toch geen knip voor de neus waard als je afspraken aan je laars lapt." Bovendien lijkt het met deze motie net alsof Anneke Meijer niet goed genoeg is als wethouder, zegt Van Wijk. Ver- der maakt hij duidelijk dat de af- spraak van de wethoudersruil na lang wikken en wegen is geno- men. „En als je je afspraken niet serieus neemt en gaat afwijken dan hebben wij ook nog wel wen- sen. Zoals een tweede wethouder voor de WD bijvoorbeeld." Wel steun voor de motie wordt gegeven door Yorick Haan van de Socia- listische Partij. Niet dat hij dit college wil steunen. Zijn argument is dat het belangrijk is wat de hele raad nu eigenlijk vindt van de ou- de en nieuwe wethouder. „Met deze motie is de democratic of de openbaarheid gediend. Bij een motie kan hoofdelijk stemming gevraagd worden en dan kan ie- dereen precies aangeven hoe er over gedacht wordt. Zonder ano- nieme partijstandpunten." Liesbeth Fluiter van Gemeente belangen benadrukt dat haar mo tie absoluut niet tegen de nieuwe wethouder moet worden opgevat, zoals enkele raadsleden suggeren. Nee, haar partij gaat het om de er- varing en kunde van wethouder Reijnhout. Bovendien zegt zij: „Het is zonde want Reijnhout heeft nog geen andere baan en gaat op wachtgeld." Met Rudy Kousbroek in de tijdmachine door Japan SCHIEDAM - Een kleine delega te Nederlandse handelslui on- dernam meer dan twee eeuwen lang bijna jaarlijks een Hofreis dwars door het binnenland om eer te bewijzen aan de Shogun, de feitelijke heerser van het toenmalige Japan. In het kader van 400 jaar Nederland-Japan heeft Rudy Kousbroek voor de tweede keer -hij maakte de reis ook in 1972- de Hofreis nage- reisd. Een aantal weken geleden is naar aanleiding van deze reis 'In de tijdmachine door Japan - De Hofreis van het jaar 2000' verschenen, een boek vol ontdek- kingen, fragmenten van niet eer- der gepubliceerde reisjournaals en prachtige illustrates. Kousbroek geeft op vrijdagavond 28 april een lezingover deze publi- catie en zijn ervaringen tijdens zijn reizen door Japan in de bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam- Noord. De VOC-pioniers waren de enige westerlingen die een blik konden slaan op het binnenland van Japan. De Hofreizen werden ondernomen vanuit de Nederland- Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Rudy Kousbroek komt in Schiedam onder andere uitgebreid vertellen over zijn reis naar Japan. se handelspost op Deshima, het waaiervormige kunstmatige ei- landje waar de Hollanders opge- sloten zaten, en voerden naar het hof van de Shogun in Edo, het hui- dige Tokio. Van deze Hofreizen - de eerste vond plaats in 1609 en de laatste in 1858 - zijn gedetailleerde journaals bewaard gebleven. Deze journaals zijn over het algemeen dorre ambtelijke verslagen van ge- per maand m Wilt u meer informatie over fiberSpeed. kijk dan op www.bart.nl. VIA |je[ 010 - 240 39 01 of stuur een e-mail naar: info@bart.nl beurtenissen onderweg, maar zijn desondanks een unieke bron van informatie over Japan in de eeu wen van de afsluiting. Het was Kousbroek die in 1972 de ze Hofreis opnieuw heeft gemaakt en als eerste Nederlander na meer dan honderd jaar de route terugzag die de bevoorrechte Hollanders eeuwenlang hadden gevolgd en op zoek ging naar sporen uit het verle- den. In een boek over deze reis waar Kousbroek in 1972 aan be- gonnen was, was hij blijven ste- ken. Toen door de 400 jaar Neder- land-Japan-herdenkingdieHofreis herleefde, zag het halfvoltooide manuscript weer het daglicht. Kousbroek trad in 1999 opnieuw in het voetspoor van de Japanse hofreizen en werd verlost uit de impasse waarin hij met het boek was terechtgekomen. Hij reisde in gezelschap van de cineast Hans Keller en een VPRO-filmploeg. Op tweede Paasdag zond de VPRO een televisiefilm van deze reis uit. Voor Kousbroek bleek het terugvinden van sporen van de Hollanders in Japan soms aangrij- pend. Als zijn verslag er toe kan bijdragen dat er voor Isaac Tit- singh en Hendrik Doeff, personen aan wie volgens hem te weinig aandacht is besteed, een of ander eerbewijs tot stand komt, is dat wat hem betreft het beste dat de her- denking van 400 jaar Nederland- Japan kan opleveren. Kousbroek werd in 1929 in Pe- mantang Siantar in Indonesie ge- boren. Hij kwam na de Tweede Wereldoorlog met zijn ouders naar Nederland en studeerde wis- en na- tuurkunde in Amsterdam. In 1950, het jaar waarin het met Remco Campert het tijdschrift 'Braak'op- richtte, verhuisde hij naar Parijs, waar hij tot 1971 verbleef. Na acht jaar in Den Haag te hebben ge- woond, keerde hij terug naar de Franse hoofdstad. Intussen had hij in 1970 de Essayprijs van de stad in Amsterdam in ontvangst mogen nemen voor het onder het pseudo- niem Leopold de Buch gepubli- SCHIEDAM - Zondag 30 april wordt er een Oranje the-dansant georganiseerd in dienstencentrum De 4 Molens van 13.30 tot 16.15 uur. Kosten bedragen fl. 5,- per persoon. Dinsdag 2 mei wordt er een modeshow gegeven door Es ther Thuismode in dienstencen trum De Woudhoek. De show be- gint om 10.00 uur. Entree is gratis. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk organiseert op donderdag 18 mei een regionale fietstocht voor 55-plussers. Behalve dat het een gezellig en sportieve dag moet worden, staat de veiligheid van ou- deren in het verkeer centraal. Zo kunnen de deelnemers hun fiets op veiligheid laten controleren door een erkende fietsenmaker en wordt er uitleg gegeven over de (nieuwe) verkeersregels en verkeersveilig- heid. Daarnaast kan er deelgeno- men worden aan een aantal ge- zondheidstesten, een behendig- heidstest, bewegingsactiviteit en een conditietest. De fietstocht, die ongeveer 30 kilometer lang is, voert langs diverse locaties in Schiedam en Vlaardingen waaron- der de dienstencentra en het Bea- trixpark. Deelname kost fl. 10,- per persoon. Inschrijven kan bij ieder dienstencentrum in Schiedam en Vlaardingen. SCHIEDAM - van 17 mei tot en met 21 juni wordt er in winkelcen- trum De Nieuwe Passage een oran- je-actie georganiseerd in samen- werking met het Rotterdams Dag blad en de Maaspost. Gedurende deze periode ontvangt de klant bij besteding van tenminste fl. 12,50 een deelnameformulier. Hierop dienen de eerste drie poulewed- strijden va het Nederlands elftal goed voorspeld te worden. Ook moet een slagzin worden afge- maakt. De hoofdprijs zijn twee kaarten voor de finale in de Kuip. Ook zitten een computer, een breedbeeld televisie en stereoset in het prijzenpakket. SCHIEDAM - Begin de dag eens lekker sportief met een partijtje badminton. Iedere dinsdag van 09.00 tot 11.00 uur kan men hier- voor terecht in De Blauwe Brug. Ook kan men voor diverse andere sportieve activiteiten terecht in dit wijkcentrum. Voor meer info: 247 04 64. ceerde boek 'Revolutie in een in- dustriestaafIn 1978 werd hij be- kroond met de P.C. Hooftprijs voor beschouwend proza. Kous broek publiceerde onder andere 'Het Oostindisch kampsyndroom' en 'Negri Pan Erkoms', waarin hij over zijn internering in Japanse kampen schreef. Recent verscheen 'Verloren goeling, herinneringen aan Nederlands Indie, een boek dat hij schreef in samenwerking met Paula Gomes. Kousbroek neemt op vrijdag 28 april de plaats van de aangekon- digde Jessica Durlacher. De schrijversavond begint om 20.15 uur in de bibliotheek aan het Bach plein. Tijdens de pauze worden een abonnement op het culturele tijd schrift 'Musis' en een gesigneerd boek verloot. De toegang is fl. 12,50 (CKV-leerlingen betalen op vertoon van hun schoolbiblio- theekpas fl. 8,50). De laatste lezing van het seizoen wordt verzorgd door Raymonde Padmos en vindt plaats op zaterdag 27 mei om 15.00 uur. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Al jaren wordt er in Schiedam gemopperd dat er voor de jeugd niet zo heel veel wordt gedaan. Een bouwspeelplaats bijvoor beeld is er in Schiedam niet te vinden, daarvoor moet je naar Vlaardingen gaan. In de Paasva- kantie is 'ie weer geopend: Schiedamse kinderen weten het terrein aan de Amsterdamseweg naast Kinderboerderij Holy al- lang te vinden. I Het is nog betrekkelijk rustig op de bouwspeelplaats zo tegen het be gin van de vakantie. In het midden van het terrein zijn een stuk of drie, vier kinderen bezig met het bou- wen van de eerste etage. Justin Zandbergen loopt rond en houdt een oogje in het.zeil. Kijkt of het bouwwerk goed in de grond is ver- ankerd, daarmee staat of valt het bouwwerk. Ondertussen zijn wat kinderen in de treincoupe (jaren geleden door de NS geschonken aan de bouwspeelplaats) op jacht naar spijkers en hamers. Een jon- gen maakt van de gelegenheid me- teen gebruik om wat snoep te ko- pen. Vijfentwintig jaar is de bouwspeel plaats nu op deze plek gevestigd. legt vrijwilligster Marion Hoog- vliet uit, reden om dit jaar tijdens het eindfeest in de zomervakantie flink uit te pakken. Veel willen Maripont en Justin daarover nog niet kwijt, de verrassing zou ervan afgaan. En ze zijn natuurlijk nog bezig met de Paasvakantie, ook dan wordt er nog vanalles georga niseerd. Drie kinderen willen gaan water- fietsen, Justin belooft de apparaten uit de container te halen. Een jon- gen, die een crossfiets wil lenen, wordt door Justin tegengehouden. Heb je al naar die achterband geke- ken?, zegt hij, harstikke lek. Het jongetje zoekt een andere fiets uit, Justin belooft dat de band snel wordt geplakt. Onbegrijpelijk vindt Justin het dat er in Schiedam niet zoiets bestaat. Zelf woont hij in de Woudhoek, waar helemaal niets te doen is voor de jeugd. Ja, een klimrek dat van ellende uit elkaar valt. Wat dat be treft had hij beter in Vlaardingen geboren kunnen worden. De bouwspeelplaats (naast kinder boerderij Holywood) is tot en met 5 mei geopend. Kinderen kunnen er terecht tussen 10.00 en 16.00 uur. Entree fl. 1,50 per dag; een jaarabonnement kost fl. 17,50. Heel vaak gebeurt het, bewust of onbewust, dat onze winkelwagentjes, ondanks de muntsloten die erop bevestigd zijn, niet terugbezorgd worden. Ze blijven op straat staan of verdwijnen in een schuur of kelder van een flat. En die zien wij dan vaak niet meer terug. Dat is erg jammer, want een winkelwagentje kost al gauw een paar honderd gulden. Het is natuurlijk de bedoeling dat na het boodschappen doen de winkelwagentjes netjes achter de rij, bij de rest, aangesloten worden. Mocht u onverhoopt nog een winkelwagentje van ons zien staan, dan kunt u altijd even naar ons filiaal bellen. Dhr. M. Kwisthout, bedrijfsleider van filiaal Broersveld 68 of dhr. F. Barbaro, bedrijfsleider van filiaal Borodinlaan 74 in Schiedam zullen er dan voor zorgen dat het winkelwagentje direct opgehaald wordt.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3