Koninginnedag 2000 wordt vooral gevierd in Kethel maasstad Jeugdland pakt uit met twee activiteiten in meivakantie 'Geboortegolf in Spaland en in West wonen meeste ouderen' Lancaster dropt speciale bevrijdings- broodjes boven Maassluisedijk maasstad politie Vroeg uit de veren voor de aubade Herdenking van de doden WO II ONS sponsort Stedelijk De Erker Programma's van ZOS Herdenking Operatie Manna/Chowhound Fantasia in plaats van instuif Vrijmarkt in De Blauwe Brug Terras het Weeshuis gaat open Statistisch jaarboek: Schiedam in cijferstabellen en grafieken Autodief in Rotterdam aangehouden Container in brand Drie jongens aangehouden na vuurtje stoken Rijden onder invloed Woensdag 26 april 2000 XQ53 SCHIEDAM - Koninginnedag in Schiedam betekent voor de meesten een bezoek aan Kethel. Het dorp en de 102-jarige Oran- jevereniging Wilhelmina reke- nen ook dit jaar weer op een toe- loop van tienduizenden bezoe- kers. Een volledig programma is SCHIEDAM - De jaarlijkse herdenkingsdienst voor de gevallenen in de tweede we- reldoorlog wordt donderdag 4 mei gehouden bij het mo nument in de Plantage in Schiedam. Om 18.00 uur luiden de kerkklokken, wordt de vlam op de stan- daard ontstoken en hangen de vlaggen halfstok. Om 19.00 uur wordt een dienst gehouden in de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Lan- ge Kerkstraat. De herden kingsdienst begint om 19.30 uur bij het monument in de Plantage. Aansluitend aan deze plechtigheid wordt er in de Grote Kerk een her- denkingsbijeenkomst ge houden. Deze vangt aan om 20.45 uur. De kerk is geopend vanaf 20.15 uur. SCHIEDAM - De ONS Groep heeft de reeds be- staande sponsorafspraken met het Stedelijk Museum Schiedam fors uitgebreid. Naast entreesponsor, waar- door het museum met in- gang van 1 januari gratis toegankelijk is geworden, zal ONS het museum voor een periode van vijf jaar gaan steunen met een sub stantiate financiele bijdrage. De sponsorbijdrage steunt met name activiteiten van het museum op het gebied van beheer en onderhoud van de collectie moderne he- dendaagse kunst en tentoon- stellingen. Burgemeester Scheeres en sectordirecteur G. Kruijt hebben het con tract ondertekend namens de gemeente Schiedam. Al- gemeen directeur H. Eiken- broek signeerde de overeen- komst namens de ONS Groep. Dit jaar viert het Stedelijk Museum Schiedam haar 100-jarig jubileum. samengesteld dat de gehele dag bestrijkt, maar waarop het ge- bruikelijke afsluitende feest in de feesttent dit jaar voor een keer ontbreekt. Maar ook elders in Schiedam worden typische Ko- ninginnedagactiviteiten ont- plooid. De dag begint's morgens in Keth el al om 09.00 uur met een aubade op het plein van de Nederlands Hervormde Kerk aan het Noord- einde. Honderden kinderen wor den verwacht om verschillende liedjes te komen zingen op de to- nen van harmonie St. Radboud. Natuurlijk mag het Wilhelmus niet ontbreken en de Kethelbalade. Om 10.00 uur gaat in de oude dorps- kern de traditipnele Oranjemarkt van start die tot ongeveer 17.00 uur duurt. Aan het aantal aanmel- dingen te zien zal de markt dit jaar nog vele malen groter zijn dan in voorgaande jaren, vooral omdat er ook veel attracties tussen worden opgesteld. Op de hoek van de Schiedamseweg en de Dorpstraat zal de draaimolen voor de kleintjes bijvoorbeeld te vinden zijn met daar vlakbij een touwtjetrekkraam. Op de Kerklaan zetten leden van de Jeugbrandweer Schiedam en Scouting Taize een parcourtje uit om jonge spuitgasten te laten zien hoe behendig zij zijn op diverse hindernissen terwijl ze daarbij ook nog een brandje weten te blussen. Op het fabrieksterrein aan de Oli vier van Noordstraat staat nog wel gewoon de feestent opgesteld met daar rondom diverse attracties, 's avonds wordt er echter geen feest in gevierd. In de tent kan de bib- berspiraal worden bedwongen of gesjoeld worden. En misschien is er dan nog voldoende concentratie over voor het stokkenvangspel. Maar er zijn nog meer spelletjes in Kethel. Zoals het Pepe Bianco's Circusspel waarbij de deelnemers zelf aan den lijve kunnen onder- vinden hoe lastig het is te balance- ren op een eenwieler of een circus- bal. De allerkleinsten kunnen zich uitleven op een clownsspringkus- sen. En dan de muziek. St. Radboud geeft's morgens tussen 10.30 en 11.30 uur een koffieconcert op het kerkplein en op de podiumtruck aan de Olivier van Noordstraat worden weer diverse optredens ge- geven. Fit Sportland en Sportinsti- tuut Schiedam beginnen om 11.00 uur hun demonstraties jazz-ballet en aerobics. Aansluitend volgen er optredens van 'Groove Xperien- ce', 'Just for Fun' en 'Ticket to Ride', 's Avonds is er de lampion- nenoptocht die om 21.00 uur van start gaat aan het Noordeinde, waarna de tocht om 21.45 uur wordt afgesloten met een groot vuurwerk. In Schiedam-West moeten feest- vierders naar De Erker. Daar wordt tussen 09.30 en 17.00 uur een rom- melmarkt gehouden. Ook is hier de gehele dag een kinderkermis te vinden en kan er geluisterd worden naar de kunsten op het Open Podi um. Wie dan nog niet uitgekeken is op oude spulletjes kan naar het Willem Dreesplein in Nieuwland. Hier wordt tussen 10.00 en 15.30 uur een kinderrommelmarkt geor- ganiseerd en een spelconcours uit- gezet. In alle Schiedamse wijken kunnen de kinderen overigens meedoen aan straattekenen. In het centrum houdt Schietsportvereni- ging Schiedam haar jaarlijkse 'Open Kampioenschap van Schie dam tussen 12.00 en 22.30 uur. SCHIEDAM - Voor de kin deren wordt er vrijdag 28 april een lampionnenop- tocht gehouden door de Westwijk. De muzikale be- geleiding is in handen van muziekvereniging Harpe Davids. De kinderen verza- melen zich in wijkcentrum De Erker om uiterlijk 20.45 uur. De start is om 21.00 uur. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, tel. 426 77 67. Op 29 april wordt er rond om De Erker weer Konin ginnedag gevierd. Traditie- getrouw wordt het weer een gezellige drukke dag. Aller- eerst is er de rommelmarkt, die al van start gaat om 09.30 en eindigt om 16.00 uur. De kosten per tafel be- dragen fl. 15,- en er moet een borg van fl. 10,- .De kin- deractiviteiten beginnen om 10.00 uur met straattekenen tot 11.15 uur en de kinder kermis duurt van 11.30 tot 17.00 uur. Voor de muziek- liefhebbers zijn er diverse optredens van Chaos, After work, BZV, Bitches-Brew, Rivan, Sin en Ontrack tus sen 12.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM - Bij de Zie- kenomroep Schiedam zijn een aantal extra program ma's gepland op Koningin nedag, tijdens de Dodenher- denking en op Bevrijdings- dag. Op Koninginnedag is ZOS-Radio als vanouds te vinden op de Oranjemarkt in Kethel, vanwaar de gehe le dag zal worden uitgezon- den. Op 4 mei is het Doden- herdenking en wordt een speciaal programma ver- zorgd van 19.30 uur tot 22.00 uur, met een recht- streekse uitzending van de herdenkingsdienst in de Grote Kerk. Op 5 mei is er een programma in het kader van Bcvrijdingsdag tussen 12.00 en 17.00 uur vanaf het Stadserf waar een muziek- festival wordt georgani- seerd. ZOS is te beluisteren via de kabel, op 91.5 Mhz. In laden van voedselpakketten in hetbommenruim van een Lancaster, april 1945. Gemeentearchief Rotterdam Foto VLAARDINGEN - Vijfenvijftig jaar geleden drongen ze uiterst laag vliegend het Zuid-Hollandse luchtruim binnen: Engelse Lan caster en Amerikaanse B-17 Vliegende Forten. Dit maal niet geladen met bommen, maar vol- gestouwd met voedselvoorraden voor het door de hongersnood bedreigde West-Nederland. Tij dens de viering van Koninginne dag, 29 april, wordt de voedsel- dropping herdacht: boven de Maassluisedijk in Vlaardingen droppen een Lancaster en vier Herculesvliegtuigen om 13.00 uur vijfduizend speciale bevrij- dingsbroodjes, daarbij geescor- teerd door een Spitfire en vier Harvards. De formatie vliegt daarna over Schiedam. Operatie Manna begint op 29 april 1945. In de dagen daarvoor heb ben de Geallieerden koortsachtig onderhandeld met de Duitse rijks- commissaris Seyss-Inquart om een vrijgeleide te verkrijgen boven het luchtruim van Nederland om zo ongehinderd voedsel te kunnen droppen. De onderhandelingen slagen, en tien dagen lang kunnen de Engelse en Amerikaanse bom- menwerpers hun voedselpakketten ongehinderd droppen. Britse Lan caster vliegen als eersten Neder land binnen onder de codenaam Operation Manna. De vliegtuigen droppen hun ladingen boven de vliegvelden Waalhaven, Ypenburg en Valkenburg, op de renbaan Duindigt en bij Gouda. De Amerikanen starten de voedsel- droppings op 1 mei ('Operation Chowhound') en droppen voedsel op Terbregge, Ypenburg, vlieg- veld Valkenburg, Vogelenzang, Schiphol, Bergen, Hilversum en Utrecht. De pakketten worden on der het toeziend oog van de Duit- sers verzameld en verdeeld onder de hongerende bevolking. Later wordt het voedsel over de weg ge- bracht door Nederlandse chauf feurs in Canadese wagens vanuit het oosten vanuit het oosten van Nederland ('Operation Faust'). De voedseldroppingen hebben het leven gered van waarschijnlijk tienduizenden Nederlanders. Een Amerikaanse B-17 stortte neer na zijn lading te hebben gedropt: van de veertien inzittenden komen twaalf om. Voedseldropping Manna, zaterdag 29 april om 13.00 uur (Maasslui sedijk, Vlaardingen). De dropping wordt gadegeslagen door een de le gatie veteranen. In het Oorlogs Verzetsmuseum in Rotterdam is nog tot en met 13 augustus een ten- toonstelling te zien over de voed seldropping. SCHIEDAM/ROTTERDAM - Op een gemeentewerf aan de Fokkerstraat, waar tussen zaterdagmorgen 11.00 uur en zondagavond 18.00 uur is inge- broken, werd onder meer een auto weggenomen. Surveillerende politie- agenten zagen de auto maandagochtend omstreeks 10.45 uur rijden in de Willem Buytwechstraat in Rotterdam. Toen ze de bestuurder, die inmid- dels over de Spangensekade reed, een stopteken gaven, ging hij er van- door. Uiteindelijk werd de auto op de Schielaan aangetroffen. De bestuur der had zich in een tuin, onder een vlonder in een vijver, verstopt voor de politie. Hij werd echter ontdekt en aangehouden. De man, een 48-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, is overgebracht naar het politie- bureau in Schiedam, waar hij in verzekering is gesteld. Na onderzoek werd in de auto een tas met daarin 107 pakjes sigaretten en shag aange troffen. SCHIEDAM - Op de Vendelhof stond maandagochtend een papiercontai- ner in brand. De brandweer heeft het vuur geblust. SCHIEDAM - In de Warmoezenierstraat zijn maandagavond drie jongens aangehouden die op een schoolplein 'vuurtje hadden gestookt'. De drie Schiedammertjes, twee van 14 jaar en een van 15 jaar, werden overge bracht naar het politiebureau, waar proces-verbaal wegens baldadigheid tegen hen werd opgemaakt. SCHIEDAM - Op de Rubenslaan is in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks kwart voor een een 44-jarige Schiedammer aangehouden we gens rijden onder invloed (0,75 promille). Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM - Jeugdland 2000 pakt in de meivakantie uit met twee grote (gratis) activiteiten in Sporthal Margriet en het Bea- trixpark. De activiteiten zijn ge- richt op kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 14 jaar. Dinsdag 2 mei wordt de Mar- griethal van 11.00 tot 15.00 uur omgetoverd tot een groot pretfes- tijn. Op een meer dan 35 meter lan- ge opblaasbare hindernisbaan kun nen de kinderen zich uitleven. Ook kan er geklommen worden op de negen meter hoge klimwand onder begeleiding van ervaren instruc- teurs en kunnen er Pokemonkaart- jes en attributen worden geruild op de speciale ruilbeurs. Wie geen zin heeft in deze uitbundige dingen kan zich natuurlijk ook gewoon la- ten schminken of meedoen aan het knutselen of verschillende spelle tjes. Wie Pokemon-kaartjes wil ruilen moet ze zelf meenemen en wie wil klimmen moet minimaal negen jaar zijn. Donderdag 4 mei wordt in het Bea- trixpark tussen 12.00 en 16.00 uur het Wildparkwachtersspel ge- speeld. Door een aantal survival- achtige-opdrachten uit te voeren kunnen de deelnemers Wildpark- wachters van het Beatrixpark wor den. Voor kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 7 jaar is een alter- natief programma opgesteld. Er wordt gestart om 12.00 uur, 13.00 uur en 14.00 uur. Er wordt verzameld op het pleintje voor het pannenkoekenhuis ter hoogte van de kinderboederij. De activiteit is bedoeld voor kinderen van 8 tot en met 14 jaar en het dragen van oude kleding is verplicht. SCHIEDAM - Omdat de kinderinstuif in wijkcen trum De Blauwe Brug meer is dan een instuif is de nieu- we naam van deze activiteit 'Fantasia' geworden. De ac tiviteit is een programma op woensdagmiddag voor kin deren van 4 tot en met 9 jaar. De entree is een gul den. Kinderen kunnen zich vanaf 13.15 uur inschryven. Het programma begint om 13.30 uur en bestaat uit ver schillende onderdelen. Al- lereerst verzamelt de groep deelnemende kinderen zich in de Blauwe Zaal. Daar wordt, nadat de kinderen zich op eigentijdse muziek even lekker hebben uitge- leefd, uitleg gegeven over de verschillende onderdelen. Zo kunnen de kinderen woensdag 3 mei kiezen voor het 'Tekenen op Thema' of voor 'Sport Spel'. Nieuwe vrijwilligers, woonachtig in Schiedam Noord, zijn wel- kom om het team te komen versterken. Voor informatie over vrijwilligerswerk: J. van den Bos, tel. 247 04 84. SCHIEDAM - In de Blauwe Brug wordt zaterdag 29 april van 09.30 tot 15.00 uur een Koninginnedag-vrij- markt georganiseerd. Kin deren kunnen hiervoor gra tis een plekje reserveren door zich uiterlijk donder dag 27 april aan te melden bij de infobalie van De Blau we Brug. De kinderen kun nen op Koninginnedag om 08.30 uur hun plekje inrich- ten en spulletjes klaarzetten. Tijdens de markt zorgt een DJ voor gezellige achter- grond muziek. Voor aan- meldingen: 247 04 64. SCHIEDAM - Het terras van tapperij Het Weeshuis wordt donderdag 27 april om 19.00 uur officieel ge opend door burgemeester Scheeres en wethouder Haf- kamp. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Schiedam telt zo'n 75.000 inwoners maar wie zijn dat nu precies? Zijn dat evenveel mannen als vrouwen? En dreigt Schiedam niet te ver- grijzen of is er juist te veel jeugd? Hoeveel mensen verhui- zen naar Schiedam en wie gaan er weg? En in welke wijk woont nu eigenlijk wie: rijk of arm, ge- trouwd of alleenstaand, autoch- toon of van buitenlandse komaf? Iedereen denk het wel te weten. Maar klopt dat eigenijk wel? Wil je alle feiten precies weten dan moet je het Statistisch Jaarboek 1999 er bij pakken van de Ge- meentelijke Dienst Onderzoek Statistiek. Voor feiten en leuke weetjes. Wist u bijvoorbeeld dat het aantal Schiedammers vanaf 1972 van 83.000 inwoners dramatisch af- nam tot maar net 69.000 in 1986? Hierna bleef dit aantal lange tijd gelijk maar de laatste jaren neemt het aantal inwoners weer toe. De gemeente is optimistisch en rekent dat Schiedam over acht jaar bijna 80.000 inwoners zal hebben. Ook goed blijkt het te gaan met de werkgelegenheid in de stad. Door de alsmaar groeiende economie gaan de werkeloosheidcijfers en het aantal uitkeringen omlaag. Toch zijn anno 1999 van de 50.000 Schiedammers die kunnen werken toch nog bijna 5000 inwoners op zoek naar werk. En dat is nog heel wat. Het groeien van het aantal inwo ners kan vele oorzaken hebben, zo als geboortegolf, immigratie of langere levensverwachting. Maar de belangrijkste reden dat er meer Schiedammers bijkomen zijn de nieuwe huizen in de nieuwbouw- wijken in Spaland. Daarom is het jammer dat Schiedam volgebouwd dreigt te raken: grond om uit te breiden heeft Schiedam niet meer. De bevolkingsopbouw van Schie dam heeft een zogenaamd 'Urn'- profiel of de contouren van een kerstboom. De kerstboom z'n voet bestaat uit het aantal kinderen. Dan wordt de boom dikker met het aan tal twintigers en dertigers om hier na -de top van kerstboom- weer toe te lopen. Logisch want hoe ouder de mensen worden hoe minder er- van overblijven. Verrrassend is te zien dat het 'kerstboomplaatje' van Schiedam bijna precies hetzelfde is als het profiel van heel Nederland. Dus het aantal ouderen en jongeren en midden leeftijdsgroepen is precies zo als in heel nederland. Met ande- re woorden: Schiedam is qua leef- tijdsopbouw heel gewoon. Praatjes als 'Schiedam vergrijst' of 'we hebben teveel kinderen' zijn dus vooroordelen en berusten niet op feiten. Wel bijzonder is het feit dat relatief veel oudere schiedammers in de wijk West wonen. Maar liefst 166 mensen zijn in West ouder dan 90 jaar. Toch ook weer logisch als je bedenkt dat in deze wijk meerdere zorgcentra voor ouderen zijn. Wat kindervreugd aangaat is de wijk Nieuwland en Spaland koplo- per. Zo'n tien procent van de be volking is daar baby of kleuter en zelf twintig procent in Spaland is jonger dan tien jaar. Dus er kan ge- rust van een geboortegolf in Spa land worden gesproken. En de scholen hebben daar nog toekomst. In het hele rapport worden de gra fieken, tabellen en schema's van de cijfers gegeven per wijk. Dit be tekent dat de negen wijken -die weliswaar niet allemaal even groot zijn- die Schiedam telt gemakke- lijk vergeleken kunnen, worden. Uit de meer dan 60 tabellen blijkt dat elke wijk wel zijn eigen karak- teristiek heeft: Spaland zijn jeugd en West zijn ouderen. Zo valt het op dat in het Centrum juist weer veel hoogopgeleiden wonen. Of het percentage eigen huisbezit van Schiedam Zuid of de Gorzen dat behoorlijk is. In Niewland krijgen de mensen het vaakst huursubsi- die. En Kethel en Woudhoek heb ben relatief maar weinig werkzoe- kenden en Oost is wat inkomen be- treft echt een gemiddelde wijk van Schiedam te noemen. Ten slotte nog een trend waar Schiedam mee 'scoort': al zo'n 12 jaar is het vruchtbaarheidscijfer van Schiedam hoger dan dat van Nederland. Is dat mischien de re den dat de gemeente rekent op 80.000 inwoners in 2008 Wie zijn nou precies die 75.000 inwoners die Schiedam telt? Foto Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 5