maasstad 'Grote Schiedamse Proeverij is meer een grote Snoeperij' 'Ik wist niet dat de Havenkerk van binnen zo mooi was' ease ififlHHr n wiik kort krant netel Gouden Ruysdaelachtige wolkenpartijen boven Schiedamse binnenstad Schiedam in 'Ridderslag van Zierikzee' SCHIEDAM Woensdag 24 mei 2000 maasstad kerk I weekbladen Sfeerbeelden van hetgeslaagde feest. voi was or Moot weer, lekkere hapjes, Canto de Brazil voorde Korenbeurs. Wii buren vriencfen collegas t&mhe bekenden onbekenden m een wereldstad met een wereldkrant. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijnvande Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 27 mei verzorgd door Sietse van Wijgerden. Hij studeerde aan het Rotterdams Conservatorium orgel, pia no, kerkmuziek en clavecimbel. In 1988 werd hij winnaar van het Leids orgelconcours voor conservatoriumstudenten. In verband met het Bachjaar 2000 speelt hij in Schiedam een Bachprogramma. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. NCRV Podium Leger des Heils Kledingbeurs Schelpenkrans Excursie Straatspeeldag u XQ52 Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur: ds.,G. de Lang, zo 17.00 uur: ds. P. Buitelaar. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. H.J. van de Steen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds J. Sosef. De Ark, Hargplein. 10.00 uur, ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur: dhr T. van de Meer. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. H. de Jong. 16.30 uur: ds. H. van Winkelhoff. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. D. Bohlken. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool. zo 11.00 uur. K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: gezongen euch. vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. M.A. Sijbrandij- Verbist. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 19.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt en mevr. A. Plai- sier. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. ^MMMRMRMIIIIImRRIIIIIW KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Was het't 011- verwachte mooie weer of onbe- wingbare nieuwsgierigheid? Vanaf 5 uur's middags war en alle tafels en stoelen van de Grote Proeverij op het Muse- umplein bezet. Zijn Schiedam- mmers dan toch echt culli's? Pim Zaal, een der restaurateurs die de Proeverij organiseerde, weet het niet meer. „Je gaat bij- na kapot aan het succes", zegt hij lachend. Het bestek raakt op. Om acht uur zijn al ver- scheidene gerechten uitver- kocht. Nergens is meer plaats. Dan maar zitten op de treden van het bordes of staand eten. Conclusie: de proeverij of preu- venement van zaterdagavond was een succes, ondanks te kort aan gerechten, stoelen 6n de pit- tige prijzen voor de kleine bordjes. Nog vorig jaar werd het open- luchtfeest het Muziek en Molen- festival genoemd. De oude for- mule met een hoog braderiege- halte, oude ambachten en folklo- ristische muziek was versleten. Het nieuwe festival moest flitsen- der zijn, alleen op zaterdagavond en geconcentreerd langs de Lan ge Haven. En om dan het muziek- gedeelte 'Festival aan de Schie' te noemen is merkwaardig.Omdat ddn naam niet genoeg is, kwam er ook 'de Grote Schiedamse Proe verij' en 'Doek!' erbij. De voorzichtig gestarte attractie van de proeverij is gezien de drukte een groot publiekssucces. De prachtige lokatie van het Mu- seumplein zat stampvol met 250 zitplaatsen, en het was dringen bij de grote counters waar de zes koks van Schiedamse restaurants hun specialiteiten voor je neus klaarmaakten. Nieuwsgierige fijnproevers moesten maar ge- woon aanschuiven bij wild- vreemden waardoor er een infor- meel sfeertje ontstond. Kletsen met je buurman over het eten of over Schiedam. Gerechten of 'hoofdhapjes' als zalm, ossehaaspuntjes, beenham en asperges gingen er vlot in; x-S proeverij in plaats van eten pas echt snoepen. Voor volgend jaar sommige mensen namen gewoon voor een tweede keer. Hoewel bijzonder en smaak- op de kleine muziek en gratis film het Stadserf te houden: „De Grote Markt lijkt me vooralsnog een ge- schikte lokatie voor de volgende jaren." Het muziekgedeelte is van ouds- her een belangrijk element van het festival. Zo bordjes. Je kreeg bij de open keu- kens wel een kijkje in de keuken waar koks met plastic hand- schoentjes stonden te zweten met veel kijkers op hun handen. Met exclusieve nagerechtjes als kokosbavaroisetaart en flensjes met kersen in jenever werd de is de naam de Grote Snoeperij een geschiktere naam. Ambtenaar Raymond Vrede- bregt, coordinator binnenstad, liep trots rond en antwoordde op de suggestie van Pim Zaal om volgend jaar de proeverij maar op kwamen uit al le windstreken de drumfanfa- res naar de Lange Haven. Waar op podia bij de Koren- beurs, Appelmarktbrug, cafe De Unie en rond de Oude Sluis aller- lei exotische muziek en dansge- zelschappen optraden. De andere lokaties als Artotheek, de Molens en Grote Markt zijn eigenlijk te ver weg van de Lange Haven zo- Foto's Roger van derKraan dat daar de loop er wat uit was. Het was vooral het drijvende pon ton voor het Gedistilleerd Muse um wat de grootste attractie was. Daar traden de leukste artiesten op met professionele belichting en geluid. Leuke acts bijeenge- praat door de landelijk bekende musicus Clous van Mechelen en acts als de jazzy klanken van De Nazaten, de Braziliaanse show van Canto de Brazil en onze Na- politaan Albert de Bruin. Op de andere podia waren shows van onder andere Portugese, Turkse en Nederlandse folklore groepen te zien. Want daar ging het zaterdag avond om. Een hapje, een drankje en dan een wandeling langs de Schiedamse grachten. Door Jalmar Teunissen en Frank Willemse SCHIEDAM - De Havenkerk is misschien wel de mooiste verras- sing van het opgefriste Haven-, Molen, en Muziekfestival. Bin nen in de kerk lopen veel mensen verbaasd over het schitterende veelkleurige tapijt, kijkend naar het rijk versierde interieur. De beelden van de evangelisten aan de muur, de indrukwekkende preekstoel, de plafondbeschilde- ring: „Ik wist niet dat de kerk zo mooi van binnen is", zegt een man. Siem Rosman, voorzitter van de Historische Vereniging sjouwt een videocamera met zich mee en stelt hem aan de zijkant op, gericht op het podium waar straks Orpheus zal optreden. „Tja, de rijke bran- ders hadden aardig wat te verspij- keren in de negentiende eeuw. De Havenkerk was de eerste kerk die in alle openbaarheid gebouwd kon worden, na de periode van de schuilkerken", zegt hij kijkend naar het rijke interieur. De Haven kerk is inmiddels stampvol, het Het Dunya Festival vindt plaats op 27 en 28 mei. het Rotterdams Dagblad Is sponsor van het Dunya-festival. Rotterdams Dagblad Bel 0800-0642 voor een proefabonnement. Foto Roger van der Kraan Schiedamse mannenkoor Orpheus komt zingend op. Nu wordt duide- lijk waarom de voorzitter van de Historische Vereniging zijn came ra heeft opgesteld: Orpheus zingt speciaal ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van Schiedam het 'Schiedams Stedelied': „Waar de Maasstroom, breed en krachtig. Langs zijn oevers zeewaarts vliedt, ligt mijn stede die ik liefheb. Die 'k wil eren in mijn lied." De dirigent probeert de zaal mee te krijgen; een oude vrouw zingt het lied van- uit de koorbankjes hard en driftig mee. Het optimistische opgewekte en zelfbewuste lied lijkt naadloos aan te sluiten bij de sfeer buiten, random de Lange Haven. Overal blije gezichten, mensen die Schie dam opeens weer zien zitten. Zelfs de zon doet mee. Gouden stralen beschijnen de binnenstad van Schiedam, de wolkenpartijen lij- ken nog het meest op een schilderij van Ruysdael. Voor het huis van Francois Haverschmidt loopt waarachtig een Braziliaanse Sam- bagezelschap. De schaars geklede dames van Canto de Brazil kan niet iedereen enthousiast maken. Moet dit nu echt, zegt een vrouw die het uitbundige toneel heeft ga- degeslagen. De vrouwen dansen naar De Gekroonde Brandersketel, lopen naar boven en banen zich een weg door het proeverslokaal. „Kom maar hoor meisje", zegt een man tegen een vrouw met een enorme tooi die alleen bukkend met een soort spagaat door de deur kan. De sigarenrook is verstik- kend, misschien komt het wel om- dat de sigaren gratis worden weg- gegeven. Doek! is het derde evenement van het festival. Pas bij het invallen van de schemering worden de grootzeilen van de historische bin- nenvaartschepen gehesen en kun- nen de bezoekers de films en dia's op de zeilen bekijken. Een kijk- feest, zonder geluid: dat is de be- doeling van het collectief onder leiding van kunstenaar Frans Huis- man. Het was nu de tweede keer dat dit romatische idee werd uitge- voerd. En het is vooral de lokatie bij de Oude Sluis waar het druk is. Onder het genot van een drankje bij cafe Zeeman zitten veel mensen te praten, kijken en lachen naar de slapstick films van Charlie Chaplin en Buster Keaton. Een lekker sfeertje daar. Net als de rode ver- lichting van de Korenbeurs en pand Roelants die een vervreem- dend effect veroorzaakt. Net als de dia's van tattooshop Skin Line naast de bedrijffilms van Verolme of Wilton Fijenoord. Of beelden van een aquarium met tropische vissen die hevig contrasteren met het koude poolijs van The Quest. SCHIEDAM - Op Nederland 1 herhaalt de NCRV zondag 28 mei vanaf ongeveer 16.05 uur de afle- vering uit do serie Mens waarin de Schiedamse dominee J.D. Wuister centraal staat. De serie werd in zijn geheel de afgelopen maanden uit- gezonden en zal nu tot en met eind September worden herhaald. In de uitzending zijn ook schitterende opnamen van Schiedam te zien. SCHIEDAM - De band Only En tertainment treedt zaterdag 27 mei op in Podium Cafe De Graauwe Hengst. Muziek van Opa Oma in een geheel nieuw punkrock-jas- je gestoken. Door de punksaus wordt zelfs Boney M verteerbaar. Aanvang is 22.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - Het Leger des Heils in Schiedam bestaat donderdag 25 mei 110 jaar. Om dit te vieren en te herdenken wordt op 28 mei een dankdienst gehouden in de Magna lia Dei Kerk vanaf 10.00 uur. Om 16.00 uur is er een samenkomst in de Legerzaal aan de Lange Haven. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein kan vrijdag 26 mei de kleding- en speelgoedbeurs wor den bezocht. De zaal is open van 09.30 tot 11.30 uur en de toegang is vrij. Wie zelf kleding wil verko- pen kan tot donderdag 25 mei con tact opnemen met het wijkcen trum, tel. 473 86 71. Zondag 28 mei wordt op het plein voor het wijkcentrum een rommelmarkt ge houden van 12.00 tot 16.00 uur. De huur van een tafel is fl. 20,-. SCHIEDAM - Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor een extra work shop Schelpenkrans maken. Een krans met Tilantia-mos wordt om- wikkeld en hierop worden ver- schillende schelpjes gelijmd. De workshop wordt gegeven op woensdag 21 juni van 19.30 tot 22.00 uur in de Blauwe Brug en kost fl. 35,- inclusief materiaal. Meenemen op cursus: draadtange- tje en lijmpistool. Voor inlichtin- gen en inschrijvingen kan men te- recht bij de SHV aan de Nieuwe Haven 147, tel. 426 47 81. SCHIEDAM - De KNNV organi- seert zondag 28 mei een natuurex- cursie naar de Broekpolder in Vlaardingen-West. Het zal menig- een verbazen wat daar zoal bloeit, fladdert, rondzoemt en in het alge- meen wacht om ontdekt te worden. Start is om 11.00 uur, vanuit KN- NV-natuurcentrum de Boshoek in Schiedam-Noord (achter het Bach- plein). De excursie zal tot onge veer 14.00 uur duren. Aanmelden bij Frank van Alphen (426 47 29) of Ronald Poels (474 67 82). Deel- name is gratis. SCHIEDAM - Het thema van de straatspeeldag van dit jaar is 'De- doe-het-zelf-straat'. In dit thenia wordt bijvoorbeeld de Ambacht- weg in De Woudhoek afgesloten. Er worden verschillende straatspe- len gedaan. Ook gaan kinderen daar aan de slag met allerlei mate riaal om objecten, bijvoorbeeld 'geen poep-bordjes', te maken voor de buurt. De objecten worden twee weken geexposeerd in De Blauwe Brug. Middels een stem- biljet kunnen bezoekers meebeslis- sen wat het winnende object wordt. De winnaar krijgt een aan- denken aan de Straatspeeldag 2000 en mag een prijs uitzoeken voor zijn of haar straat. Voor meer info: 247 04 64. SCHIEDAM - In Zierikzee wordt in juni een historisch openlucht- spel opgevoerd met muziek en dans, waarbij 'Schiedam' een rol speelt in de 'Ridderslag van Zie rikzee'. Schiedam wordt opge voerd als stad die nog niet bezet is door de Vlamingen. Het open- luchtspel is gebaseerd op pogingen die de Vlamingen begin 1300 on- dernamen om Holland en Zeeland te veroveren. Zierikzee werd daar- bij drie keer belegerd, maar hield als enige stad in het gebied stand. Wanneer die er niet in was ge- slaagd de Vlamingen af te slaan, was Zeeland nu een deel van Bel- gie geweest. De Ridderslag van Zierikzee is gebaseerd op de derde en laatste belegering van de stad in 1304. De premiere van het stuk is zaterdag 3 juni. Daarna volgen nog vier voorstellingen op 9, 10, 16 en 17 juni. Aanvang 21.30 uur. Toe- gangskaarten kosten fl. 20,- en kunnen worden gekocht bij het kantoor van de VVV Schouwen- Duiveland, Meelstraat 4 in Zierik zee. Telefonische reservering: 0111 - 41 24 50. De reserverings- kosten bedragen dan fl. 4,- per per- soon. De nu volgende observaties hebben misschien te maken met mijn politieke onervarenheid te maken hebben hoor. Ik dek mij bijvoor- baat maar even in. Als schrijver van sportieve stukjes voor de Maas post kom ik immers niet zo veel in een raadzaal. De enige politiek getinte vergaderingen die ik nog wel eens wil bijwonen zijn samen- komsten van de sportraad. En in dat geval beperk ik mij meestal nog tot de Vlaardingse variant daarvan. Dinsdag, een week gele- den, kwam het er toch weer eens een keertje van. Enige tijdgeleden heb ik mij namelijk voorgenomen de totstandko- ming van de Schiedamse sportnota stap voor stap te volgen. Zo was ik aanwezig bij de inspraakronde en later ook tijdens de avond waarop de Schiedamse sportverenigingen hun schriftelijke readies mondeling kracht konden bijz.ettep. Inmiddels is het ambitieuze stukje werk van Jan van Vugt en zijn companen van de Dienst Sport en Recreatie zodanig gevorderd dat de politiek zich erover uit mag gaan spreken. Op de zojuist gememoreerde dinsdag was het de beurt aan de raadscommissie Cultuur, Educatie en Sport om hun licht te laten schijnen over het omvangrijke boekwerkje 'Sportbe- leid in perspectief en ik moet zeggen wat ik daar hoorde, viel mij niet mee. Maanden is er in samenwerking met een ingehuurd bureau en een speciale stuurgroep gewerkt aan het beleidsstuk. Ook de verschil lende sportverenigingen hebben op dat vlak een behoorlijke duit in het zakje gedaan. Als je dan hoort wat de betreffende commissie daar tegenover stelt, mag dat op zijn minst 'pover' genoemd wor den. De geachte afgevaardigden kwamen niet verder dan het uit- spreken van de complimenten, de opmerking dat het allemaal toch niet te veel geld ging kosten en tot het oplaten van weinig ter zake doende luchtballonnetjes. Er werd bijvoorbeeld meer aandacht gevraagd voor mensen die in ploegendienst werken en voor de zeer specifieke groep van licht ge- handicapten die soms ook wel eens wilden sporten. Verder tekendc ik op dat de eerder beloofde bevorderingsprijs inzake sportief ge- drag in de nota node werd gemist en of het misschien niet mogelijk was om voor de jeugd speciale busjes te laten pendelen tussen de wijken en de sportaccommodaties. Bijvoorbeeld die van de BGS. Zij zouden deze vervoermiddelen in de avonduren toch niet gebruiken. De enige CES-serdie de wareproblematiek en de hoofdlijnen in het zicht hield, was WD-er Van Wijk. Maar van hem kon als lid van de stuurgroep en als voorzitter van Hermes DVS natuurlijk weinig an- ders verwacht worden. De anderen sloten zich daarom maar mas- saal aan bij zijn pleidooi. Het moet voorde aanwezige vertegenwoordigers van de Schiedamse sport die de moeite hadden genomen om een bezoekje aan het Stad serf te brengen, genant zijn geweest om de CES-commissie zo te zien schutteren met het onderwerp waar zij als clubs zoveel hartstocht voor tentoonspreiden. Laten we hopen dat die verenigingen zich er niet door laten ontmoedigen en zich met dezelfde energie blijven in- zetten om het nu geformuleerde sportbeleid in de praktijk met suc ces te implementeren. Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3