rotterdam j Zeppelin houdt de wacht in Rotterdam FUaiFILM Sterren op slotfeest Mister Feyenoord geeft oranje nog een kans I CMti 'lk vind dat Nederland altijd met vleugelspelers moet spelen' i"' 'Dit EK is de laatste mogelijkheid om ooit nog wat te winnen' ROTTERDAM - Vlaggetjes in oranje en rood-wit-blauw hangen bij hem thuis aan het balkon. Dat is het werk van zijn vrouw, zo fanatiek is Henk Schouten zelf niet. Na- tuurlijk volgt hij alle wed- strijden van Oranje op televi- sie, maar voor de meeste an- dere wedstrijden komt hij niet speciaal naar huis. Of Nederland Europees kampi- oen wordt, betwijfelt de oud- voetballer van Excelsior, Holland Sport en Feyenoord. Eerder gokt hij op de Portu- gezen, die Nederland in de fi nale zullen verslaan. Sr mm ROTTERDAM - Als enige EUR02000-stad heeft de gemeente Rotterdam gedurende het hele voetbalevenement de grootste zeppe- lin in de wereld tot haar beschikking. Vanuit de zeppelin, die van ver buiten de stad boven is te zien, kan de politie alle supportersbe- wegingen op de grond nauwlettend in de gaten houden. De appara- tuur aan boord is zo sterk dat bij wijze van spreken de kleur van ie- mands ogen op de tribune bepaald kan worden. ~1 Al 0VI5R He~T AAUURTJE ROTTERDAM - Ben Wijn stekers speelde in de jaren '70 en '80, dertien jaar in't eerste van Feyenoord en was daarvan zes jaar aanvoerder. Hij mag zich dus met recht Mister Feyenoord noemen. De voormalige back heeft bovendien 44 caps achter zijn naam staan. Wijnstekers (44) over zijn eigen carriere, Fey enoord, oranje toen en nu en natuurlijk over het EK. I Het eeuwige record van Henk Schouten door Vincent Wernke Hij wordt er bijna dag en nacht aan herinnerd. Op 2 april 1956 - lepelt hij de anekdote op - scoorde Henk Schouten negen keer in de wed- strijd Feyenoord - De Volewijc- kers. „Dat is nog steeds een Neder- lands en Europees record in het be- kampioen worden." Als linksbinnen maakte Schouten 125 doelpunten voor Feyenoord. Hij houdt dan ook van aanvallend voetbal. „Ik vind het onbegrijpe- lijk als Nederland zonder een links en rechtbuiten speelt. We hebben het geprobeerd met Ronald de Boer en Paul Bosvelt, die dan op moesten komen. Maar dat zijn geen buitenspelers. Ik vind dat Ne derland altijd met vleugelspelers moet spelen. Als Overmars zijn te- genstander voorbij komt, levert dat altijd gevaar op." Over de kansen van Oranje is Schouten heel wat minder positief dan menig Nederlander. „De vol- gende ronde moesten we natuurlijk halen. Maar dan moet Nederland toch echt beter gaan spelen. Ik ben niet honderd procent zeker van een finaleplaats, al hoop ik het natuur lijk wel." Als grote kanshebbers voor de eindzege tipt Schouten naast Nederland, vooral Portugal of Frankrijk. Als hij moet kiezen, gaat hij voor Portugal. ,,Ze spelen in de finale tegen Nederland. Ove- rigens zie ik Italie en Engeland als outsiders, al vond ik de verdedi- taalde voetbal. Meteen de avond na die wedstrijd stonden de journa- listen al bij mij aan de deur, en nog steeds word ik er regelmatig over gei'nterviewd. Zoiets wordt nooit meer verbeterd, en daar ben je groots op natuurlijk." De wedstrijden van EUR02000 volgt Schouten thuis op de bank. „Ik vind het toernooi tot nu toe niet groots, maar dat had ik wel ver- wacht. Voor het EK is Peter Hout- man hier langs geweest voor TV Rijnmond en toen heb ik dat eigen- lijk al voorspeld. Nederland heeft natuurlijk genoeg goede spelers, maar er zit geen overtuiging in. Dat zag je ook in de openingswed- strijd. Ze hebben geluk gehad, en met geluk kun je natuurlijk ook ging van Engeland tegen Portugal heel zwak." Schouten begon zijn eigen carriere in de oorlog, toen Jo Bak hem vroeg bij de junioren van Excelsior te komen voetballen. „Wij speel- den altijd op een grasveldje aan de Kralingse Plaslaan. We waren daar dag en nacht. Op een dag stond er een dikke man te kijken, dat bleek Jo Bak, een bestuurslid van Excel sior. Hij vroeg of ik lid wilde wor den van Excelsior. We hadden in die tijd geen cent, maar daar hoef- de ik me geen zorgen over te ma- ken. Hij zou alles betalen. Mijn va- der vond het prima, dus ging ik naar Excelsior." Op 18 augustus 1950 debuteerde Oud-international Henk Schouten: „lk ben niet honderd procent zeker van een finaleplaats voor Nederland, al hoop ik het natuurlijk wel.' de achttienjarige Henk Schouten in het eerste elftal van Excelsior. Lang zou hij daar niet voetballen. In die tijd ontstond namelijk een wilde voetbalbond, omdat de KNVB betaald voetbal in Neder land tegenhield. Schouten ging spelen voor profclub Rotterdam en kreeg van de voetbalbond een brief dat hij nooit meer in Nederland zou spelen. Het liep allemaal an- ders. Na een fusie met profclub Den Haag, ging Rotterdam op in Holland Sport. Toen het betaald voetbal in 1954 alsnog werd inge- voerd, werd Holland Sport opge- kocht door Feyenoord. En Schou ten verhuisde mee. Bij Feyenoord beleefde hij zijn meest succesvolle tijd. „Ik ging sa- men met Aad Bak en Tinus Oos- terholt naar Feyenoord en niet lang daarna kochten ze ook Coen Moul- ijn en Cor van de Gijp. Dat was een mooie tijd. We speelden prachtig voetbal en er kwam steeds meer publiek naar het stadion. Kampioen werden we echter niet, telkens tweede of derde. Tot Feye noord een aantal sterke middenvel- ders kocht, toen werden we in 1961 en 1962 twee keer achter el- kaar kampioen. Voor mij was het extra mooi omdat ik in beide kam- pioenswedstrijden scoorde. foto: Dick Sluijter Op zijn 31e ging Schouten terug naar Excelsior, waar hij nog vier jaar in het eerste voetbalde. Daarna stopte zijn professionele carriere. Wel speelde hij tot zijn 59e in het 9de elftal van de Kralingse club. „Een team met allemaal oud-eerste elftal spelers. Alles bij elkaar ben ik 47 jaar lid geweest van Excelsi or, maar mijn mooiste tijd heb ik gehad bij Feyenoord. Vooral de twee kampioenschappen waren mooi. En die negen doelpunten na tuurlijk, omdat je daar zo vaak aan herinnerd wordt." Wie het carriereverloop van Henk Schouten bekijkt, zal zich erover verbazen dat hij slechts twee inter- lands achter zijn naam heeft staan. „Het Nederlands elftal werd des- tijds nog samengesteld door een keuzecommissie", verklaart de oud-prof. „Na een wedstrijd kwam een van de drie leden daarvan bij Feyenoord de kleedkamer in. Dat was geen prettige man. Misschien uit een grapje zei hij: 'Nou Schou ten, je had wel wat harder kunnen lopen'. Ik reageerde geirriteerd, zo vlak na een wedstrijd: 'Dan moet je godverdomme een locomotief nemen'." Het betekende het einde van zijn interlandloopbaan. Later wilde de man het goedma- ken. 'Zand erover, je bent fout ge weest', sprak hij tegen Schouten. Die reageerde ('Ik fout, jij was fout') en het kwam nooit meer goed. Spijt heeft hij niet. Hij speel de in het Nederlands b-elftal en het Rotterdams elftal. „Dat was een prachtige tijd. We hadden een heel sterk Rotterdams elftal, en wonnen zelfs een keer van het Nederlands team. Als ik nou nooit in Oranje gespeeld zou hebben, zou ik het waarschijnlijk erg vinden. Ach... Ik heb naast die twee interlands een keer of tien reserve gezeten. Het was een mooie tijd." Hoewel hij het voetbal nog wel volgt, gaat Henk Schouten zelden meer naar het stadion. „Ik ga zo'n twee keer per jaar naar Feyenoord en vorig jaar ben ik met Coen Moulijn nog eens naar Excelsior geweest. Ik vind het vaak gezellig, vooral na afloop als je allemaal mensen van vroeger tegenkomt, maar ik moet mezelf een duwtje geven om te gaan. Wel zijn er re gelmatig retimes met oud-spelers van Feyenoord of Oranje. Ik ga ik nog veel om met Coen Moulijn, met wie ik bij Feyenoord speelde. Nee, het contact met oud-spelers is hartstikke goed." pARDOKJ MAS i MW HAL TZRU6 De politie van Rotterdam is al lange tijd gecharmeerd van zeppelins. De 'luchtschepen' kunnen langer in de lucht blijven dan een heli- kopter en maken minder (bijna geen) lawaai. Toch heeft de politie nog wel helikopters in gebruik tijdens het EK, want de zeppelin kan met zijn maximaie snelheid van 56 kilometer per uur niet snel naar een calamiteit vliegen. De zeppelin heeft dan ook als enige taak: goed kijken en in de gaten houden wat er beneden gebeurt. De ca mera's aan boord zenden alles gelijk door naar de 'troepen' op de grond. In het 'mandje' onder de reuzenballon is plaats voor zes per- sonen. De thuishaven van de zeppelin is Rotterdam Airport. ROTTERDAM - Andrea Bo- celli, The Corrs, Sarah Bright- man en Lionel Ritchie zullen acte de presence geven op 'Mu sic without Frontiers'. Dit eve- nement vindt op zaterdagavond 1 julide avond voor de finale in de Kuip, plaats op de Nieuwe Maas langs de Boompjes. Ook het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van chef- diligent Valery Gergiev zal een concert geven op een drijvend podium met de wereldberoem- de Italiaanse tenor Andrea Bo- celli en de Amerikaanse so- praan Renee Fleming. 'Music without Frontiers' is li ve op SBS6 te volgen, daar- naast wordt de show in Europa en daarbuiten uitgezet door een combinatie van de European Broadcast Union (EBU) en een internationaal televisiedistribu- tiebedrijf. De live uitzending is van 22.00 uur tot 23.00 uur en zal 55 minuten duren. door Bart Vlietstra Cruijff de man die met zijn aanwij- zingen spelers op de juiste plaats zette. Ik joeg de boel met mijn fa- natisme op. Je zou dus kunnen zeggen dat we twee aanvoerders hadden." ,,Maar het was niet alleen Cruijff die dat elftal droeg, want in de ba sis stonden nog meer kanjers als Andre Hoekstra, Michel van de Korput, Ivan Nielsen en natuurlijk Ruud Gullit. De jeugdopleiding van Feyenoord was toen nog rede- lijk succesvol want het leverde naast mezelf ook nog Sjaak Troost en Mario Been." Met die laatste twee oud-spelers heeft Mister Feyenoord tegen- woordig nog regelmatig contact. Niet alleen als speler van Oud- Feyenoord. maar ook in de zakelij- ke sfeer. Troost is tegenwoordig commercieel manager bij de Kuip- club en Been is assistent-trainer. Wijnstekers zelf maakt met zijn bedrijf een stadionblad voor inves- teerders en is bovendien ambassa- deur van het bedrijf dat de Kuip schoonmaakt. De Kuip is ook de plek waar Wijn stekers, die ook nog een voetbal- school beheert, zijn meeste inter lands speelde. Een interlandcarrie- re die hem geen prijzen opleverde. „Ik zat in een minder Oranje dat speelde tussen de Cruijff-generatie en de '88-lichting. We hadden een 'aardig' team, maar er liepen geen echte toppers tussen. We hebben slechts op een groot toernooi ge speeld, het EK'80 in Italie, waar we er al in de eerste ronde uitvlo- gen. Het WK van '86 liepen we net mis doordat we vier minuten voor tijd tijdens een beslissingswed- strijd tegen de Belgen een goal te gen kregen." Wijnstekers speelde nog wel een paar jaar met de jongens die in '88 zo succesvol waren. Dus ook met de huidige bondscoach Frank Rijk- aard. „Frank is altijd een hele rusti- ge jongen. Hij trad nooit op de voorgrond. Ik was dan ook hoogst verbaasd dat hij het trainersvak in- rolde. Maar Frank doet het perfect. Hij presenteert zich heel goed naar buiten, zet zijn spelers op scherp en verdedigt ze naar de pers toe ondanks de magere resultaten. Ik ben er dan ook van overtuigd dat de prestaties heus wel komen. Te gen Denemarken heb ik twintig minuten goed voetbal gezien. Die lijn moeten ze nu voortzetten." Toch is Nederland niet de topfavo- riet van de tweebenige oud-Feye- noorder, die al menig EUR02000- wedstrijd bezocht. Dat is wereld- kampioen Frankrijk. „De fransen hebben in elke linie geweldige spe lers. Achterin onder ander Thu- ram, op het middenveld de ervaren Deschamps en voorin Henry en Anelka. Levensgevaarlijk. Neder land schaal ik als tweede in en in Noorwegen zie ik een gevaarlijke outsider." „De huidige backs van het Neder lands Elftal vind ik erg goed. Jam mer dat Bogarde er niet bij zit, want dat is echt een kanjer. Ook Reiziger is een speler naar mijn hart. Lekker aanvallend. Die rush die hij bij de derde goal maakte, was van grote klasse. Zo deed ik dat zelf vroeger ook weleens." „Dit is de laatste kans voor deze generatie oranje-spelers om nog een prijs te pakken", is de oud- Feyenoorder van mening. „Ieder- een zit nu op z'n top. Over twee jaar zijn spelers als 'de boertjes', Overmars en Davids daar al over- heen. Het is sowieso de laatste mo gelijkheid voor Nederland om nog een titel te behalen, want na deze generatie zal er waarschijnlijk nooit meer 'n echt aansprekend Oranje komen. Uit de jeugdoplei- dingen van de topclubs zie ik na melijk geen grote Nederlandse spelers meer komen. Nee ook niet uit die van Feyenoord." Een opmerkelijk statement, aange- zien Wijnstekers zelf de opleiding op Feyenoord met succes doorliep. Al op z'n achtste werd hij lid van Feyenoord en in '77 volgde zijn debuut in't eerste. De sterke pun- ten van de toen nog besnorde back waren zijn strakke mandekking en aanvallende acties. Een jaar later stond Wijnstekers vast in de basis om pas in '90 naar het Belgische Racing Mechelen te vertrekken. Eindstation werd Germinal Eke- ren. ,,Mijn beste jaar was natuurlijk het seizoen '83/'84 toen we met Feye noord de dubbel pakten. Inderdaad met Cruijff, ja. Zijn komst leverde aan 't begin van dat seizoen nogal wat commotie op, want wat moest 'die Amsterdammer' nou bij Feye noord? Maar't klikte perfect. On danks dat ik aanvoerder bleef, was

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 25