maasstad Prostop, de voordelen en de kosten 'Een sigaret is geen vriend, maar een oplichter' Telefoon: - 77 67 867 80 (op internet: www.prostop.nl) Prostop bestrijdt rookverslaving met lasertherapie Heeft het gewerkt? Fysiotherapeut Lex Peeters: lasertherapie voor rokers 0 Behoefte Nabehandeling Begeleiding Groepen Endorfine Revolutionaire behandeling neemt lichamelijke behoefte weg cx Tekst: Dik Vuik Foto's: Dick Sluijter en Prostop ROTTERDAM/GRAVE - Stoppen met roken: wie wil het niet. Maar wie kan het? Maar al te vaak verliezen nieuwjaars- voornemens na enkele weken al hun geldingskracht. Omdat het zo lekker is, omdat je niet zonder kunt, omdat het goed te- gen de stress is, drogredenen zijn er in veelvoud. In de praktijk is vooral de lichamelijke behoefte om weer te gaan roken groot. Prostop heeft daar een behandeling voor. Met soft-la- sertherapie wordt in elk geval die lichamelijke behoefte weg- genomen. De resultaten zijn tot nu toe veelbelovend. Negen lezers van Maasstad Weekbladen schreven in op de mogelijk- heid gratis een behandeling bij Prostop te ondergaan. Negen fervente rokers, bij wie het stoppen tot nu toe niet wilde luk- ken. Wie of wat is Prostop eigenlijk? En hoe werkt de metho- de? „We zijn bijna vier jaar geleden met een praktijk in Boxtel begon- nen", vertelt directeur Henk van Haren in zijn kantoor in Grave. „De methode komt uit Canada en de Verenigde Staten. Wij zijn een van de eersten die de methode in Nederland zijn gaan gebruiken. Om efficienter te kunnen werken hebben we de stap naar meerdere praktijken gezet. Het succes van onze methode is gebaseerd op the- rapeuten die met hun eigen praktij ken werken. Dit vraagt zoveel energie, je kunt het maximaal 25 uur per week volhouden. De men- sen met een praktijk doen er vaak acupunctuur of fysiotherapie naast." Binnenkort kijkt Maasstad Weekbladen met u naar de re sultaten bij de negen deelne- mers. Heeft 't gewerkt? Heeft iedereen de verleiding kunnen weerstaan en is de lichamelij ke behandeling voldoende ge- weest? We komen terug met de antwoarden. Naast de praktijk in Boxtel zijn de Prostopbehandelingen nu ook te volgen in Schiedam, Zeist, Hoorn, Nijmegen en Arnhem, waarmee bijna landelijke dekking is ont- staan. Een behandeling volgens de Prost- op-methode duurt ongeveer een uur. In die tijd wordt eerst een kort gesprek met de klant gehouden, waarin de therapeut vaststelt wat de mate van verslaving is en wat de motivatie is om deze keer echt te stoppen. „Er komt heel veel op je af, het is een stuk rampverwer- king", merkt Ankie de Haan bij de aanmelding van klanten in Grave al. „Aan een sigaret wordt heel veel waarde toegedicht. Het is best zwaar om er dan van af te komen." „De behoefte aan nicotine ver- dwijnt pas zes weken na het stop- pen", weten Van Haren en De Haan. ,,Door te roken gaat in het li- chaam de productie van endorfine omhoog, om het gif dat de nicotine eigenlijk is, te bestrijden. Die zes weken zijn de moeilijkste periode, maar door de lasertherapie is dat nu te verhelpen. Met de behande ling wordt het endorfmegehalte weer in evenwicht gebracht." Niet alleen de lichamelijke behoefte, niet aan nicotine of aan het 'bestrij- dingsmiddel' endorfine, maar ook de geestelijke behoefte om weer te gaan roken kan groot zijn. „Met name bij stresssituaties. We zeg- gen altijd: die stress kunnen we niet weghalen. Mensen zijn op zoek naar een wondermiddel, maar ze moeten het ook zelf doen. Ro ken is aangeleerd gedrag, ze moe ten het zichzelf weer afleren." Dat de soft-lasertherapie daarbij een zeer nuttig hulpmiddel kan zijn, blijkt echter wel uit de resulta ten van de methode. Zelfs zware kettingrokers kunnen van hun ver slaving afkomen, zo leert de erva- ring. Prostop houdt daarbij al reke- ning met het feit, dat sommige fer vente rokers na verloop van tijd weer in de verleiding komen. Stress op het werk, de gebruikelij- ke sigaret na het eten, het is zo ge- zellig op een feestje, nogmaals: de verleiding om weer te beginnen ligt vaak op de loer. „Maar binnen de eerste zes maanden geven we gratis een tweede behandeling. Zo'n 20 tot 25% komt terug voor een tweede behandeling. Het kan soms ook zijn dat de eerste behan deling niet voldoende doordringt. Dat gebeurt niet vaak, maar het kan. En eventueel kunnen mensen binnen een half jaar nog een twee de extra behandeling krijgen voor een gereduceerd tarief, zeventig gulden." Veel klanten van Prostop hebben al allerlei andere methoden gepro- beerd om van het roken af te ko men. Kauwgom, pleisters, acu punctuur... De Haan is er wat scep- tisch over. „Alleen acupunctuur werkt vergelijkbaar met onze me thode, maar dat werkt veel geleide- lijker. De laser werkt een stuk snel- ler en krachtiger en dat is voor de meeste mensen toch beter." De soft-lasermethode blijkt ook in an dere Europese landen al ingebur- gerd te zijn geraakt. „In Duitsland zit het zelfs in het ziekenfonds. Wij werken ook met een Duits appa- raat." De laserbehandeling neemt alleen de lichamelijke behoefte weg. Het geestelijke aspect is ech ter niet minder belangrijk: de klant De voordelen nog even op een rij- tje: - geen lichamelijke behoefte meer aan nicotine; - minimale ontwenningsverschijn- selen; - meestal slecht een behandeling nodig; - een korte, pijnloze en onschade- lijke behandeling; - behandeling door een deskundige fysiotherapeut; - binnen zes maanden recht op een gratis tweede behandeling; - bij groepen van zes ook behande ling bij u thuis mogelijk. De kosten voor een behandeling bedragen 265 gulden. Dat lijkt een aardig bedrag, maar rekent u maar eens uit hoeveel uw rookversla- moet zelf zijn best doen om niet opnieuw in de verleiding te ko men. Daarom is begeleiding belangrijk en is Prostop tijdens kantooruren bereikbaar voor een peptalk. „Mensen vragen wel eens: mag ik bellen? Dan zeg ik altijd: ja hoor, doe maar", aldus Anky de Haan. Boze readies krijgt ze ook wel eens, maar daar schrikt De Haan niet van. „Dat zijn er maar een paar per jaar, terwijl we jaarlijks zo'n 3.000 behandelingen geven." Ter verdere begeleiding komt er dit jaar een boekje van Prostop uit, waarin heel veel adviezen en erva- ringen zullen zijn verwerkt. Na de soft-laserbehandeling kunnen klanten ook vitaminen kopen om hun gezondheid te verbeteren. „Die hebben een ondersteunend effect", legt Van Haren uit. „Nico- tine breekt vitaminen af. Je li ving u wekelijks kost. Binnen zes maanden hebt u recht op een gratis nabehandeling. In de maand juni geeft Prostop, 10 procent korting op een behandeling. Voor een tweede nabehandeling wordt een gereduceerd tarief van 70 gulden berekend. Voor meer informatie: bel PROSTOP (0800 - 7767867) of kijk op internet: www.prostop.nl chaam is eigenlijk vergiftigd. We hebben een eigen vitamine ontwik- keld, een multi-vitamine met voor al vitamine B en C. Er zitten ook kruiden in verwerkt en chroom, dat reguleerd de bloedsuikerspiegel. De verandering in het lichaam na de soft-laserbehandeling kost kracht. Herstellen kost energie. Mensen die gestopt zijn, zijn vaak heel erg moe. Dan is aanvulling met vitaminen heel erg nuttig. En die multi-vitamine is echt heel erg goed. Een potje met zestig pillen kost nu dertig gulden, maar zou gezien de inhoud eigenlijk veel duurder moeten zijn." Prostop werkt niet alleen met indi- viduele klanten, maar gaat ook contacten met bedrijven aan. Door de anti-roken campagnes doen steeds meer bedrijven moeite hun personeel te helpen van het roken af te komen. Groepsgewijs komen er soms aanmeldingen binnen. „Zo hebben we onder andere een streekvervoersbedrijf, dat zich met 300 mensen heeft aangemeld. Be drijven betalen vaak zelf mee, maar we raden aan mensen ook zelf mee te laten betalen. Dat is be langrijk voor de motivatie." Behalve bedrijven en instellingen kunnen ook andere klanten zich groepsgewijs aanmelden. „Als ze zich in groepjes van zes aanmel den, komen we voor een behande ling langs. Zo hoeven mensen uit bijvoorbeeld Zeeland niet per se naar Schiedam te komen. We stre- ven wel naar een volledige lande lijke dekking en kunnen nog wel een paar therapeuten gebruiken. Maar voor ons is het in de eerste plaats belangrijk dat we werken met mensen die ook voldoende kennis hebben. Zoals fysiothera- peuten en acupuncturisten. We willen onze naam hoog houden." SCHIEDAM - Lex Peeters werkt als fysiotherapeut. Naast een ei gen praktijk in Dordrecht, hij is ook acupunturist, geeft hij in de praktijkruimte soft-laserbehan- delingen volgens de Prostopme- thode. Twee dagen per week, in overeenstemming met zijn ande re werkzaamheden. Over rook verslaving heeft hij een duidelijk oordeel: „Een sigaret is verlam- mend en voegt niets toe, mensen denken er een vriend in te zien maar in werkelijkheid is het een oplichter". Een kijkje in de keu- ken van Peeters maakt duidelijk hoe een Prostop-behandeling er in de praktijk uitziet. „Wat is je motivatie", begint Peeters gelijk nadat een klant plaats heeft genomen. Hij wil eerst in kaart brengen hoe de rookverslaving van de klant er uit ziet en de vragen volgen el- kaar in rap tempo op. „Welke si- garetten rook je? Hoeveel per dag? Hoeveel jaar al?" Vervol- gens probeert Peeters er achter te komen of de klant al eerder heeft geprobeerd te stoppen. En, zo ja, hoe dat is geprobeerd. Met wils- kracht, met acupunctuur, met een methode uit een boek? Nadat Peeters zich een beeld heeft gevormd van de klant, be gint hij op de risico's van het ro ken te wijzen. Die mogen be- kend zijn, maar Peeters hamert ze er toch nog maar even in. Hart- en vaatziekten en longkan- ker blijken de grote boosdoe- ners. „Je longblaasjes gaan er door het roken aflegt peeters uit. „Er zitten scheidingswandjes tussen de blaasjes en die ver- dwijnen. Normaal heb je als mens een longinhoud van vijf li ter, maar dat wordt steeds min der. Na lang roken krijg je lon- gemfyseem. Daarbij blijft er ook gif in je lichaam achter. Nicotine verdwijnt al na een paar weken uit je lichaam, maar teer is veel erger. Dat kan nog tussen zeven en tien jaar in je lichaam blij- ven." Peeters stelt in het gesprek voor de behandeling gedetailleerd vast wat de rookgewoonte van de klant is. Bij stress, op een feestje, op het werk in de pauze, soms al voor het ontbijt... men- sen blijken in heel verschillende situaties naar een sigaret te grij- pen. „Dat zijn uitersten van el- kaar, en toch grijp je in al die si tuaties naar je 'vriend' de siga ret", geeft Peeters aan dat er weinig logica in de behoefte te ontdekken valt. „En door te ro ken gaat het hart meer pompen en wordt je onrustiger, Je zoge- naamde vriend maakt je niet rus- tiger, maar juist onrustiger. Hij klopt je geld uit je zak en maakt je langzaam kapot. Je bent als verslaafde altijd met die sigaret bezig, moet ze altijd bij je heb ben." Het is duidelijk: de klant mag geen enkele illusie meer koeste- ren over het 'plezier' dat de rookgewoonte hem of haar ver- schaft. Nu is het tijd voor de be handeling. De klant gaat op lig- gen en Peeters begint met de la ser een aantal 'drukpunten' in het lichaam te behandelen. Oren, handen, polsen.worden gaande- weg met de laser behandeld. Wat doet die behandeling eigenlijk precies? ..Nicotine zorgt er voor dat het endorfmegehalte in je li chaam toeneemt om het gif nico tine te bestrijden. Endorfine komt normaal gesproken alleen vrij op momenten dat je je heel erg lekker voelt. Door veel te ro ken komt je endorfineniveau constant hoog te liggen. Zodra je lichaam geen nicotine meer krijgt voel je je vervolgens niet happy meer. Gevolg: je gaat weer roken, je endorfine gaat weer omhoog en je voelt je weer lekker." De behandeling duurt vrij kort. Na ongeveer twintig minuten zijn alle drukpunten behandeld en kan de klant weer rechtop gaan zitten. „Je voelt er niets van", zegt ze opgewekt. Enige twijfel heeft ze wel over het feit dat ze de behandeling aangebo- den heeft gekregen. „Als ik zelf had moeten betalen, was ik mis- schien nog gemotiveerder ge- weest." Ze krijgt als kadootje zoethout mee. Desgevraagd be- sluit ze ook voor de multi-vita mine te gaan en ze koopt een potje onder het motto 'het kan in elk geval geen kwaad'. „De resultaten zijn gigantisch", merkt Peeters even later op. „Ik heb al 165 mensen behandeld en ik heb er nog maar zes terug ge zien voor een tweede behande ling. Een sigaret is echt verlam- mend en voegt niets aan je leven toe. Het is een oplichter die je als roker vaak al jarenlang je vriend noemt. Je lichaam gaar er van achteruit en ik zie het ook aan de huid van mensen of ze roken. Dat herstelt zich na het stoppen trouwens wel." Voor de klant de deur uit gaat, krijgt ze nog een aantal aan wij- zingen van Peeters mee. De eer ste vier dagen moet veel water worden gedronken, acht tot tien glazen per dag. Ook daarna is drinken belangrijk: de nog aan- wezige nicotine wordt namelijk via de nieren het lichaam uitge- spoeld. Gebruik van nicotine- kauwgorn of pleisters is absoluut uit den boze, want dan komt er toch weer nicotine het lichaam binnen. Eveneens afgeraden wordt het drinken van koffie, thee, cola en energydrinks, als- mede het eten van pepermunt, chocolade, paprika en sambal. Al deze producten bei'nvloeden namelijk de laserbehandeling. De klant krijgt niet alleen nega- tieve adviezen mee, mee ook een lijstje met 'hulpmiddelen voor moeilijke momenten' Afleiding is belangrijk, of drin ken of zoethout eten als de drang naar roken toch toeneemt. 'Bel iemand op die ook net gestopt is', moedigt de lijst aan tot on- derlinge steun. Voor het bekende 'meer gaan eteneffect' wordt tenslotte een aantal tips gegeven voor calorie-arme tussendoor- tjes. Kortorn: de Prostopbehan- deling denkt werkelijk overal aan. Maar, zoals met alles geldt: wondermiddelen bestaan niet. De laserbehandeling neemt de li chamelijke drang naar roken weg. De geestelijke verslaving is maar door 6en persoon op te los- sen, en dat is uiteindelijk de ro ker zelf! PROSTOP

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 15