J SPECTACULAIRE UITVERKOOP I,* 'Als leeuwen gevochten, maar wij moeten nu wel doorgaan' Vluchtelingenwerk wil niet over cijfers praten, wel over mensen krant netel SCHIEDAM 'Vluchtelingen worden al zo vaak gereduceerd tot quota' Verlies zelfstandigheid door gedwongen fusie Van Haarenlaan afgesloten Leolux Pas toe Banz Bord Ook u vierde het EK-feest gepast mee Woensdag 5 juli 2000 De Sede Artifort jlsta Montis Gelderland Karpetten Maaspost niet ontvangen? isign KANAALWEG 39-53 CAPELLE A.D. IJSSEL TEL. 010-4507466 kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 8 juli verzorgd door de alt Truus van Olst. Deze zangeres maakte veel indruk tijdens de laatste solis- tenmiddag en zingt onder andere Wesendonk-lieder van Wag ner en enkele liederen van Strauss. Ze wordt begeleid door Wim Madderom. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - De vlag hangt half stok voor de in- gang van wijkcentrum De Erker. Het is de laatste 'on- afhankelijkheidsdag'. Bin- nen zit iedereen bij elkaar, klaar voor de laatste loodjes. Morgen, zaterdag 1 juli is het zover; dan zal De Erker ophouden als zelfstandig wijkcentrum en worden overgenomen door de Stich- ting Welzijn Schiedam (SWS). Gedwongen door de politiek die alleen subsidie verleent aan deze overkoe- pelende organisatie van wel- zijnsorganisaties in Schie dam. Toch is er binnen geen 'down-stemming'. „Nee, zeker niet'zegt een vrijwil- liger. „We hebben als leeu wen gevochten tegen de fu- sie, maar we moeten verder als wijkcentrum. Alleen al voor al die mensen uit West die hier komen. We moeten doorgaan en niet bij de pak- ken neerzitten." De laatste dag dat De Erker 'onafhankelijk' was werd vrijdag 30 jurti uitvoerig gevierd in De Erker. Bij de pakken neerzitten doen ze niet. Foto Roger van derKraan Opruiming 55-Plus Vrijwilligers Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophaien. Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. dhr. J.A. van Lam- balgen. zo 17.00 uur. ds. L.J. Geluk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. J.A. van Kempen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. Gesloten. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. ds. L.G. Bos. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 09.30 uur. dhr. A.F. Ruijl. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor G.J. Warmerdam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. L.W.G. Blokhuis. 16.30 uur: ds. P.G. Sinia. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard. 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. K. Veltman. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool. zo 11.00 uur. D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk T)am 30. zo 10.30 uur: gezongen euch. vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. L. Lafeber. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt W. Visser-Slagter. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma.t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010 - 4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: Fl. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Bijna zestien maanden is ze nu. En al in het bezit van meer diplo ma's dan haar moeder op twaalfjarige leeftijd. Een paar we ken geleden werd de hele familie nog opgetrommeld om op een zater- dagmorgen naar het zwembad te komen. 'Onze kleine mevrouw moest afzwemmen? Afzwemmen? J a, afzwemmen. Voor haar teddyberen brons. In het zwembad werden we verwelkomd met slingers, ballonnen en heel veel publiek. En na een aantal rond- jes op haar buik, rug en een sprong van de kant werd besloten dat ze 'het' gehaald had. Of we het diploma geplastificeerd wil- den hebben of niet, want de uitreiking zou zo plaatsvinden. En dat was het moment waarop ze haar derde diploma in haar nog prille leventje binnenhaalde. Dat hele teddyberendiploma interesseerde haar natuurlijk niets. Het leukste aan alles vond ze nog dat V nicht van vijf langs de kant toe zat te kijken. Het liefst had ze daar dat half uur mee ge- speeld en in het water gelegen. Maar ze moest van mama opletten en ook wel een beetje haar best doen, want we waren hier toch niet voor niets. Er stond immers een diploma op het spet. Samen met de andere diploma's hebben we ze keurig ingeplakt in het fotoboek. Zodat ze later eventueel met trots terug kan kij ken op haar zwemverrichtingen anno 2000. Het diploma zit in hetzelfde boek als haar eerste verftekening, die ik eind mei mee- kreeg van het kinderdagverblijf. Mijn dochter, verven?? Ik wist niet wat ik zag. Ze had eerst niet geweten wat ze met het kwastje aanmoest, vertelde de juf, maar wist later toch wat streken op pa pier te zetten. Ook die mijlpaal bewaren we voor later. Tegen de tijd dat ons kind twaalf is zullen er ongetwijfeld nog wel wat diploma's bijkomen. Papiertjes waar erg veel belong aan wordt gehecht tegenwoordig. En dan vooral door de ouders, moet ik tot mijn grote schande bekennen. Karin Moerman-van der Knaap Door Frank Willemse "Ouafhankelijkheidsdag' noemen ze deze laatste dag dat De Erker zelfstandig is. En ondanks dat feit is er wfel sfeer in het clubhuis aan de Jan van Avennestraat. Het ein- de van een roerig seizoen. Binnen zit de 'harde kern' van vrijwilli- gers rond een tafel met koffie en een drankje. Onder hen Bert Vis- ser, bezoeker van het eerste uur, die volgens medewerker Wim Nottroth het symbool is van ie- mand die zich altijd inzet voor De Erker. Bert Visser, inmiddels ere- lid, heeft gevochten tegen de plannen van wethouder Groene- weg en veel vrijwilligerswerk ge- daan. 'Laat de Erker de Erker blijven/ Samenwerking zonder beper- king' staat buiten op een groot bord te lezen. Daartoe is door vrijwilligers een club opgericht die 'de Vrienden van de Erker', heet. In drie weken tijd zijn meer dan 250 mensen lid geworden van deze actieclub, vertelt Cor Feelders, een van de oprichters. „We blijven namelijk bang dat met de SWS als baas alles wat we hier hebben opgebouwd weer te- loor gaat." Ook Nottroth valt hem bij: „Ik heb nog nooit zoveel moeten vergaderen als de laatste tijd met SWS. En resultaten ho maar." Hij vergelijkt De Erker met een zaak als V&D die dan door een piaat- selijke middenstander (SWS) wordt overgenomen. Deze dag betekent ook het af- scheid van de fusiewerkgroep. De werkgroep heeft voor zowel ver- driet als vreugde gezorgd. Door de overname zijn de vrijwilligers e£n front gaan vormen en zo 'dichter bij elkaar' gekomen als een hechte groep. Ze hebben af- gesproken de fusie kritisch maar fair te bekijken. „Want nu veran- dert er nog niets", zegt den van hen „Maar we moeten alert blij ven want garanties hebben we niet." „Nog eergister", vertelt vrijwilliger Peter Witter, „hebben wij De Erker bezel omdat de SWS van plan was de onkosten- vergoeding van vijf gulden voor de vrijwilligers in te trekken. Ook het vakantiegeld van mensen die hier werken als concierge en schoonmaker stond op de tocht. De bezettingsaktie is geslaagd. De maatregelen werden ingetrok- ken." Vandaag wordt ook het einde van het seizoen '99-2000 gevierd. Daarom is het toch ook een beetje feest. Vrijwilligers praten met el kaar na over het afgelopen roeri- ge jaar. Centraal in de gesprekken staan de ak- ties tegen de fusie die al meer dan twee jaar duren. „De Erker", zo vertelt Not troth, „is ondanks de tegenwer- king een zeer actief wijkcentrum gebleven waar het bruist van de activiteiten en ideeen." Nieuwe acties zoals de net aange- kochte Bedoeinentent die buiten staat te schitteren in de zon. Een waarin de vele interculturele acti viteiten gehouden kunnen wor den. Daar is de Erker koploper mee; het organiseren van bijeen- komsten om de vele culturen die in West wonen met elkaar in con tact te laten konen. lien andere nieuwe activiteit is het Erker Vi deo Centrum. Hier kunnen video- films in kleur en met geluid ge- maakt en gemonteerd worden. Er zijn al plannen om vanuit dit cen trum een lokale TV omroep te starten. Volgens de mediawet is het mogelijk om lokale stations op te starten en Nottroth is opti- mistisch over de kansen als wet houder Wiegman hiervoor toe- stemming verleent. Een eerste vi- deo-documentaire, getiteld 'het geheim van de Erker' is in de maak en zal als voorvertoning aan de vrijwilligers worden ge- toond. SCHIEDAM - Om plaats te maken voor nieuwe produkten ruimt de Wereldwinkel in juli tal van artike- len op. Aardewerk, glas, textiel, houtsnijwerk en sieraden gaan met een korting van 25 tot 40 procent de deur uit. De Wereldwinkel is open op dinsdag van 13.00 tot 16.00 uur en woensdag, donder- dag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Door omstandighe- den moest de activiteitencommis- sie van de St. Jan de Dooperkerk de locatie aan de Parkweg verla- ten. Tijdelijk onderdak is nu ge- vonden in Verzorgingshuis 'De Harg'. Op 5 juni is daar weer ge- start met diverse activiteiten. Op 12 juli wordt weer de eerste bingo georganiseerd vanaf 13.30 uur. SCHIEDAM - Maandag 10 juli is er bewegen op muziek in diensten- centrum De 4 Molens van 14.30 tot 15.30 uur. Kosten: fl. 3,50 per keer. Dinsdag 11 juli is er T'ai Chi in dienstencentrum De Woudhoek van 13.00 tot 14.00 uur. Kosten: fl. 3,50 per persoon. Donderdag 13 juli is er bingo met extra vakantie- ronde in De Woudhoek van 14.00 tot 16.30 uur. Fl. 7,- voor zes ron- d'en, kaart afhalen van 3 tot en met 13 juli. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk Schiedam zoekt mensen die het leuk vinden een hele of hal ve dag per week een groep oude- ren te begeleiden. Het gaat om vrij willigerswerk bij twee van de visi- teclubs, in zorgcentrum Thurlede op maandag en in zorgcentrum Spaland op donderdag. De visite- clubs worden geleid door twee vrijwilligers. Zij zorgen voor de ontvangst en de koffie en voor het samen met de deelnemers beden- ken van activiteiten. Voor meer in- formatie kan worden gebeld met Anneke van Gurp van de Stichting Ouderenwerk, tel. 248 68 88. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - De twee spreek- kamers zijn stralend wit geverfd, dankzij het dakkapel stroomt het licht naar binnen. Aan de muur hangen veelkieurige doe- ken met zonnesymbolen. Een heel verschil met de oude locatie aan de Laan van Bol'es, zegt Maria Kluin, coordinator van Vluchtelingenwerk Schiedam: „Dit oogt wel even iets beter dan die kantoorruimtes in Groenoord. De spreekkamer was donker, potdicht, geen ra- men en gezien onze doelgroep - vluchtelingen- niet geschikt." Zo kon het voorkomen dat asiel- zoekers in het oude benauwde spreekkamertje flashbacks kregen van verhoren die ze in Irak of Syrie moesten ondergaan. Vluchtelingenwerk Schiedam heeft het afgelopen jaar het nodige meegemaakt. Allereerst de verhui- zing van de Laan aan Bol'es naar de Van Swingensingel en de hele rompslomp die dat met zich mee heeft gebracht. Vervolgens kreeg Vluchtelingenwerk in juli een nieuwe voorzitter, Bart de Leede. De Leede, voormalig wethouder, staat nu aan de andere kant van de subsidiestreep, en dat valt soms niet mee. Een ingediend verzoek voor extra subsidie voor integratie- activiteiten (taalles, computercur- sus) werd door het college na lang wachten uiteindelijk afgewezen. De Leede diende een bezwaar- schrift in, binnen de wettelijk vast- gestelde termijn van zes weken. En toen werd het stil. De Leede: „En dan hoor je een half jaar niks, dat vind ik niet stijlvol." Uiteindelijk heeft Vluchtelingenwerk een nieu we kans gekregen om het subsidie- verzoek opnieuw te onderbouwen: Sigarenmagazijrt van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 wordt vaak gebruikt. Over cijfers willen De Leede en coordinator Maria Kluin niet pra ten: in het jaarverslag worden dan ook geen conclusies getrokken uit tabellen en cijfers; ook worden er geen vergelijkingen getrokken met voorgaande jaren. Je moet vluchte lingen niet reduceren tot cijfers, meent het tweetal, dat wordt al zo vaak gedaan. Kluin: „We hebben het over mensen, dat is de kern." SCHIEDAM - De Burgemeester van Haarenlaan is van maandag 3 juli tot en met zondag 13 augustus afgesloten tussen de Parkweg en het Plein '40-'45. Het Plein MO MS is niet voor het verkeer toegan- kelijk van maandag 24 juli tot en met zondag 13 augustus. Het Plein wordt dan teruggebracht in oude staat. Gezien de omvang van de werkzaamheden is het noodzake- lijk het gehele plein voor het ver keer af te sluiten. Om de daarmee gepaard gaande overlast te beper- ken, wordt de reconstructie van het Plein in de bouwvak uitgevoerd. Overigens worden voetgangers en (brom)fietsers zo veel mogelijk over het Plein geleid. De binnen- stad blijft via vervangende routes bereikbaar. Deze omleidingen staan aangege- ven op speciaal daarvoor geplaats- te borden. De afsluiting van het Plein '40-M5 heeft ook gevolgen voor de buslijnen 52, 54 en 57 van de RET en de lijnen 00, 03, 125, 128 en 305 van Connexxion: deze lijnen worden omgeleid. Peter Pijnen, een van de vrijwilli gers, loopt door het nieuwe ge- bouw dat Vluchtelingenwerk deelt met de Maatschappelijke Dienst- verlening. Pijnen toont de wacht- kamer, de spreekkamers en de kan toorruimtes. In de kamer waar het werkoverleg plaatsvindt, staat een stapel computers, geschonken door een bedrijf dat een set nieuwe had aangeschaft. De computers worden nu aan vluchtelingen mee- gegeven, zodat ze ook thuis kun nen oefenen. Hij is een van de oudste vrijwilli gers, vertelt hij, een vutter, en zou graag meer collega's willen heb ben: „Veel mensen laten zich af- schrikken als ze horen dat ze vluchtelingen juridisch moeten be geleiden. Dat had ik ook, wist van toeten noch blazen. Maar je leert het in de praktijk en door de cur- sussen." Het werk is zeker dank- baar, je hebt er zelf ook veel aan, en daar is niets verkeerd aan, vindt Pijnen: ,,Hier blijven mijn grijze hersencellen bezig, je komt in con tact met jong en oud. Er zijn heel veel mensen die niets te doen heb ben, het is gewoon fijn werk om te doen." Het werk is de afgelopen tien, twintig jaar toch wel veranderd. In de beginjaren, vertelt Pijnen. Ging je met je client naar de dokter, naar de winkel om sokken te kopen: al les deed je eigenlijk, dat is nu niet meer denkbaar. Alles is nu veel professioneler opgezet. Wat hoog op de verlanglijst staat, is een ontmoetingsruimte voor de vluchtelingen, waar ze met elkaar kunnen praten. Tips geven, een netwerk kunnen opbouwen. Vluchtelingenwerk Vlaardingen beschikt er wel over, en de ruimte eind april is het verzoek verstuurd, maar een beslissing is nog niet ge- nomen. „Het is nog steeds een heet hangijzer", zegt De Leede, „in- middels zijn we een jaar verder: de integratieactiviteiten waren be- doeld voor dit jaar. Het probleem is nog steeds niet opgelost."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3