lAjft AmL maasstad Geheime onderduikruimte na 55 jaar ontdekt in woning Westvest 'Wees nou eerlijk: we zijn toch allemaal gek op parkeerplaatsen?' krant netel Onderduikspullen terug naar vrouw van onderduiker Bewoners hebben lak aan kritiek op sloopplannen Alleenstaanden gezocht! liesbeth van den herik Twee mannen aangehouden na poging tot inbraak Badminton in wijkcentrum De Blauwe Brug SCHIEDAM am maasstad maasstad weekbladen Woensdag 12 juli 2000 Het huis op de hoek waar de onderduikplek is gevondert. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Toth en Van der Ree: in spanning hoe het publiek op hun piannen gaat reageren. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert in de zo- mervakantie elke maandag en dinsdag activiteiten op de plei- nen. Op de woensdag is er een uitstapje met de bus of met de trein naar een attractiepark, speelplaats of museum. Een week activiteiten kost slechts fl. 10,-. Iedere donderdag is er film. Kinderen kunnen zich inschrijven aan de balie. Voor meer in fo: 426 77 67. Expositie Ouders&Kind 55-Plus Jongleren 0) XL Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds F. Oberman zo 17.00 uur. ds. W.H. van Kooten Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. mw A. Kleunen Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. C.L. Kraan De Ark, Hargplein. gesloten Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. ds. W. Verhoef Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: br. H.P. Kool. 16.30 uur: drs. H. Smit. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 16.30 uur: ds. W.W. Nijdam. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: mw. R. Rodenburg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool zo 11.00 uur. D. Kool Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: mw. M. Nieuwenhuis- den Dulk. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt W. Visser-Slagter. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. u XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Ze is er nog steeds een beetje confuus van, mevrouw Riek Stan- daart (80 jaar) was ineens landelijk nieuws. Aanlei- ding was de ontdekking van een onderduikadres bij een verbouwing van een pand Westvest 90. En daar had ze met haar man gewoond tij- dens de oorlog. En die schuilplaats was voor haar man een plek geweest om aan de te tewerkstelling in Duitsland te ontkomen. Hij hield zich daar schuil voor razzia's van de Duitsers. Nu pas, vijf-en-vijftig jaar later, werd de geheime plek op de zolder herontdekt. Sinds die tijd is er waarschijnlijk niemand meer in de afgesloten nok van het dak geweest. Op zoek naar de eigenaar van de spullen wist men de bewoners uit de oorlog op te sporen. En zo stond Riek Standaart, die nu in Groenoord woont, vorige week weer met wat oude spulletjes uit de oorlog in haar hand. Verbaasd en een beetje ontroerd door de herinneringen aan die tijd. De nieuwe eigenaar Michiel van den Heuvel (27) is de nieuwe be- woner van het bovenpand, pal te- genover Molen de Walvisch aan de Westvest. De panden zijn in eigendom van zijn moeder en hij gaat er nu wonen. Maar danwel na een flinke verbouwing. Bij dat breken kwam hij op de zolder een afgetimmerde nok van het dak tegen. Hij zette daar zijn koevoet in en ontdekte daar een kleine ruimte waar -nog onder het stof- verschillende spullen uit de oorlog stonden. Een spiritusbran- der, een paar damesschoenen, een bivakmuts, een bruinkoolbriket, een wekfles met graan, bloembol- len en flessen. En wat brieven en krantenknipsels plus een emaille bordje met daarop de naam Stan daart. Via zijn moeder en buur- vrouw Scholtes hoorde hij het verhaal dat er in de panden vroe- ger onderduikers hadden gezeten. En toen de naam Standaart viel wist de buurvrouw te vertellen dat hier in de oorlog de familie Standaart woonde. Riek Standaart was er beduusd van toen zij een telefoontje kreeg met de vraag van de nieuwe eigenaar of zij daar in de oorlog had gewoond. Via de His- torische verening en de krant was ze algauw gevonden. Haar man Cor is al in 1976 overleden. En door de verhuizing na de oorlog naar Apeldoorn dacht zij niet vaak meer terug aan de oorlogsja- ren in Schiedam. En nu na meer dan 55 jaar ziet zij de spulletjes terug van haar man die daar on- dergedoken zat. „Wij zijn in 1939 getrouwd en mijn man Cor zat door de mobili- satie in Noordwijk. We hebben nog even in Vlaardingen ge woond maar zijn al gauw bij mijn schoonouders ingetrokken. Die woonde toen op de Westvest 90. Vooral ook omdat mijn man Cor voor zijn werk met de trein door heel Nederland moest reizen om orgels te stemmen en te repare- ren. Vanaf 1943 moesten echter alle mannen tussen de 18 en 40 jaar in Duitsland gaan werken. En omdat Cor dat beslist niet wilde is hij ondergedoken. In de nok van het dak was een soort vliering af- getimmerd waar je alleen vanaf het dak in kon komen. Bij een soort licht- venster kon je alleen via een losse trap op het platte dak komen. In het dak had hij een luik naar de vliering ge- maakt met dakpannen ervoor. Dus alleen bij het weghalen van de dakpannen kon je de ingang vinden." De brieven die op zolder zijn ge- Foto Roger van der Kraan vonden, zijn nog niet helemaal uitgezocht. Maar Riek Standaart weet dat een brief geschreven is door de broer van haar man. Leuk is dat er ook een cursus elektroni- ca bij zit, want Cor was daar een 'kei' in. Zo heeft hij met de ge vonden accu een soort 'walkie talkie' gemaakt. Zodat hij met zijn vrouw beneden kon praten. Ook had hij de stofzuiger als alarm aangesloten op het net: want als de Duitsers razzia hiel- den herstelden zij het stroomnet. En zo kon Cor snel naar boven vluchten met behulp van de ge heime ingang, vertelt Riek Stan daart. De nieuwe eigenaar Michiel van de Heuvel heeft de spulletjes ge- parkeerd in de benedenwoning en zal ze binnenkort weer terug ge- ven aan de rechtmatige eigenares. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Twijfels over de goede bedoelingen van onroe- rend goed koning George Toth. Wat is Toth precies van plan met de Opstandingskerk? En waar parkeren straks zijn medewer- kers, gebruikers en bezoekers van de manifestaties hun auto? En angst voor overlast van het partycentrum van Perry van der Ree. Dadelijk hangt er een ver- stikkende geur van spareribs en lamskoteletten over de wijk, en waar blijft het geluid van de bands die er straks optreden? Om nog maar te zwijgen van de parkeerplekjes die door de drie- tot vierhonderd gasten worden ingenomen, die gaan echt niet netjes voor het partycentrum parkeren. Kortom: weinig posi- tieve reaches op de piannen van Toth en Van der Ree zoals die af- gelopen woensdagavond in wijk- centrum Wibautplein werden gepresenteerd. Wethouder Aad Wiegman zit de avond voor. „Van harte welkom in uw eigen buurt. Ik vind het juist zo aardig om u aan het woord te laten; ik heb geen haast. Er zijn van- avond verscheidene raadsleden in de zaal, zij zullen goed luisteren naar wat u zegt", belooft Wieg man die vervolgens nog even het gewraakte sloopvoomemen van het college van B en W van begin dit jaar aanstipt: „We hebben het geweten hoor. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg, landelijke architecten, publicisten: ze vroe- gen ons allemaal of we wel goed bij ons hoofd waren." „Nou en", reageert iemand in de zaal. „Het gaat er toch om wat wij Schiedammers willen, en niet wat een stelletje buitenstaanders ervan Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Ptusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 RotterdamsOagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Floogstraat168 ken mensen die naar hun auto's waggelen. zegt." Ja maar, zegt Wiegman, het zijn niet zomaar wat mensen die dat zeggen, ?e hebben er verstand van. „Denk maar aan al die panden uit de zestiende en zeventiende eeuw die we in het centrum heb ben. Daarvan vonden ze vroeger ook dat ze gesloopt konden wor den. Totdat er mensen opstonden die zeiden dat dat zonde was. En nu zijn we daar toch hartstikke blij mee?" Het vertrekpunt van het college is het behoud van de kerk, 'de kerk zoals 'ie er nu staat', in de woor- den van Wiegman, want de monu- mentale waarde van de kerk, daar is het college immers op aange- sproken. Geen grote bouwblokken er om heen. En dat levert meteen verwarring op wanneer Carel Beke en een architect de piannen van Toth toelichten. Hij tovert op het scherm naast de Opstandingskerk opeens acht woningen, van vier la- gen. „Ik kreeg van Wiegman de in- druk dat er niet zou worden bijge- bouwd", zegt een man. Wiegman: „Wat de architect uiteenzet, is zijn verantwoordelijkheid. Het college wil geen knutsels of andere aantas- tingen van het architectonische as pect." Beke legt uit dat de wonin gen meer een extraatje zijn; als het geschrapt wordt, gaat Toth ge- woon verder met alleen de Opstan dingskerk. REE-habilitatie heet het plan van Perry van der Ree. De man die 'niet alleen heerlijke frietjes ver- koopt, maar ook diverse schotels'. De man die zegt bijna iedereen in de zaal van gezicht te kennen, en 'als ik het gezicht zie, weet ik ook welke bestelling er bijhoort'Maar nadat hij uiteenzet dat hij mikt op grote partijen, en dat de ommuurde parkeerplaats (op de plek van de vijver) 75 plaatsen heeft, breekt er commotie los. De bezoekers gelo- ven niet dat de speciale koolstoffil- ters stank tegenhouden en dat er geen parkeerdruk in de wijk zal komen. Na zijn presentatie is het stil, Van der Ree reageert ver baasd? Zijn er dan geen vragen? „We zijn er gewooh stil van", zegt een vrouw die bang is dat het elk weekend tot een uur 's nachts fees- ten is, met aangeschoten en dron- „U wilt de architectuur bewaren, maar u maakt er een wangedrocht van met een hekwerk eromheen", zegt een man die tegen sloop van de kerk is. Een andere man reageert emotio- neel: We hebben jaar in jaar uit overlast gehad.We hebben jaren van sloop beleefd, de bouw van Dalsland, de metro, het gedoe rond de gymzaal, en nu krijgen we er Witt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesburo. Wij beschikken over een omvangrijk bestand van partner- zoekenden in heel Zuid-Holland. Vraag voor meer informatie of onze gratis brochure: 0186-604394 relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerland SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug kan een expositie worden bezichtigd met foto's van Cock Wijnhorst. Het gaat om een serie natuurfoto's en een serie fo to's van musicerende kinderen. De foto's zijn ingelijst te koop. De ex positie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de Blauwe Brug, van 09.00 tot 23.00 uur. SCHIEDAM - Het Ouders&Kind centrum organiseert vakantie-acti- viteiten voor kinderen met ouders en verzorgers. Op dinsdag 25 juli wordt een indianenmiddag georga- niseerd in speeltuin 't Park voor ouders met kinderen van 4 tot en met 12 jaar van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten zijn fl. 2,50 per kind, ouders gratis. Inschrijven voor 21 juli. Op dinsdag 15 augus- tus is er spoorzoeken in de wijk voor ouders met kinderen van 6 tot en met 12 jaar van 14.00 tot 16.00 uur. Vertrek vanaf het wijkcen trum aan het Wibautplein. Kosten: fl. 2,50 per kind. SCHIEDAM - 55-Plussers kunnen donderdag 27 juli bewegen op mu- ziek in dienstencentrum Oost van 10.00 tot 11.00 uur. Entree is fl. 3,50. Opgeven voor 20 juli. Die dag wordt er ook een vismaaltijd geserveerd in De Woudhoek van 11.30 tot 14.00 uur. Kosten: fl. 10,- per persoon. De maaltijd van de maand wordt vrijdag 28 juli ge serveerd in dienstencentrum Oost van 12.00 tot 13.00 uur. Kosten: fl. 8,25 per maaltijd. SCHIEDAM - In het Julianapark wordt 14, 21 en 18 juli een work shop Jongleren gegeven. Verza- melen bij Studio Basis Balans aan de Tielman Oemstraat 16a De workshop duurt van 18.30 tot 19.30 uur. De 3-weekse cursus kost fl. 60,-. Bij slecht weer wordt er binnen gebald. Inschrijven bij Roos Crama, tel. 426 77 02. SCHIEDAM - Surveillerende poli tic heeft zondagmiddag omstreeks 16.45 uur twee mannen aangehou den op de Industrieweg in de Spaanse Polder. Ze worden ver- dacht van een poging tot inbraak. Toen de politie aan kwam rijden zagen ze een van de mannen op een afgesloten bedrijfsterrein staan, terwijl de andere buiten het terrein op de uitkijk stond. Een derde man fietste bij het zien van de politie weg in de richting van de Vlaardingweg. De mannen, een 16-jarige en een 18-jarige Rotterdammer, konden geen aannemelijke verklaring ge ven voor hun aanwezigheid. Daar- om werden ze meegenomen naar het politiebureau en voor nader on- derzoek ingesloten. In een bedrijfspand aan de Rotter- damsedijk kwam men zondag- avond omstreeks 21.30 uur tot de ontdekking dat er was ingebroken. Het is nog onbekend of er iets is weggenomen. In een vleesverwerkingsbedrijf in de Mijestraat (Spaanse Polder) bleek zondagochtend eveneens dat er was ingebroken. Maar daar bleef het niet bij. In de nacht van zondag op maandag omstreeks 02.30 uur bleek dat er opnieuw was ingebroken in het pand. Het is nog onbekend of er iets is wegge- SCHIEDAM - Begin de dag eens lekker sportief met een partijtje badminton. Iedere dinsdag van 09.00 tot 11.00 uur kan men hier- voor terecht in De Blauwe Brug. Ook kan men voor diverse andere sportieve activiteiten terecht in dit wijkcentrum. De medewerkers van de infobalie kunnen informatie verstrekken over verschillende ac tiviteiten. Voor meer informatie kan er contact worden opgenomen met wijkcentrum De Blauwe Brug. tel. 247 04 64. Foto Roger van der Kraan weer een bouwprobleem bij. Hoe- lang duurt die overlast nog? We worden als bewoners in de maling genomen." Applaus in de zaal. Wiegman: „Wacht nou! Wacht nou even!" Een vrouw wil 'appartementen die de wijk omhoog brengen, dan is ie dereen weer gelukkig'En, zegt ze, dan hebben we de mooie vijver te rug en is er ook ruimte voor een mooie parkeerplek: „Wees nou eerlijk: we zijn toch allemaal gek op parkeerplaatsen?" Persbericht 22 maart 2000 afzender gemeente Schiedam. On- derwerp: Schade aan kunstwerk Stadserf. Eerste zin: 'Het zal niemand ontgaan zijn dat het relief op het Stadserf er op dit mo ment niet erg netjes bijligt. Wat! Nee toch. 'Niemand ontgaan dus iedereen weet ervan be- halve ik! En dan 'er niet erg netjes bijligt', dan moet het wel een rotzooitje daar zijn, een echt schandaal. Maar wat is eigenlijk datrelief op het Stadserf? Als geboren en getogen Schiedammer ben ik op 'n holletje er achter aangegaan. En waar ik ook keek, en wie ik het ook vroeg: geen kunstwerk -laat staan beschadigd- te zien. Wat bleek: ik stond gewoon op het kunstwerk. Het hele Stad- serfplein is bedekt met terracotta tegels en die verschillen 'n heel, heel klein beetje van (bruine) kleur. Zo is er een kunstwerk gemaakt; een pleingroot mozai'ek met verschillende symbolen in relief Had ik maar beter het persbericht moeten lezen. Daarin staat toch klip en klaar dat het een kunstwerk betreft van Matt Mullican en dat de gebruikte tekens universeel zijn (Matt Mulli- can probeert de complexe wereld om ons heen in zijn greep te krijgen door universele gevoelens te vereenvoudigen). En wat dan met die beschadigingWel: bij het grote mozai'ek hoort ook een soort grafzerk. Daar struikelje bijna over als je snel wil oversteken naar de Kerkstraat. De grafzerk wordt door de vrolijke skaters gebruikt om hun 'kunstjes' uit te voeren. Maar door verkeerde lijm -een constructiefout- begonnen de ste- nen afte brokkelen en die zijn vorige week opnieuw gelijmd. Terug naar het mysterieuze kunstwerk. Dat blij kens de uitlegvan het Beleidsbureau Cultuur van de Gemeente, eigenlijk alleen goed te aanschouwen van boven het plein. Zo wordt aangeraden om vanaf de ramen van de bibliotheek het kunstwerk te bekijken. Handig toch maar nog beter vanaf de Euduinakerktoren of wat dacht je van een Zeppelin Ook graftombe zit vol met symbolen. Volgens het persbericht zijn 't typisch Schiedamse elementen als de plattegrond van het Huis te Riviere, het distilleerproces, een doorsnede van een Schie damse molen, een kaart van Schiedam uit 1869 en de platte grond van het VSB FortisTheater aan de Schie. Wonderlijk niet, dat je kijkt maar niets ziet. En dat je moet lezen om 't te hegrijpen. Alles van waarde is weerloos' staat in Rot terdam op een flat vlak bij de Willemsbrug te lezen. Een spreuk van Lucebert die aangeeft dat belangrijke dingen beschermd moeten worden. Een mooie regel uit een gedicht. En die 'ieder een' wel begrijpt of aanvoelt. Maar is het niet 'de kunstmaffia' die maar al te vaak misbruik maakt van dit ware cliche. Is het te- genwoordig geen doodz.onde om iets ten nadele van de heilige kunst te zeggen? 'Wat een onzin' vinden van kunst lijkt wel 't laatste taboe in politiek correct Nederland. Kunst en kunstenma- kers zijn maar al te vaak 'de nieuwe kleren van de keizer' die net ah bij het sprookje gebaseerd is op goedgelovigheid en oplichte- rij. P.s. Op 6 juli 2000 weer een persbericht van de gemeente: 'Het zal niemand ontgaan zijn datJiet reliefer niet erg netjes heeft bij- gelegen.Dankzij de computer kan er vier maanden later hetzelf- de bericht er zo 'ietsje pietsje anders' weer uit. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3