maasstad 'Het zijn op dit moment de grootste vervuilers van de stad' Klaverjassen, dansen en samenzijn in dienstencentra behoorlijk populair 8 Muziekles voor mensen met een handicap krant netel Meeuwen hebben het gemunt op vuilniszakken Activiteiten spreken veel ouderen aan Computer Euro 2000-actie naar filiaalleidster van Jeans Centre SCHIEDAM - Het inloopconcert van zaterdag 29 juli wordt verzorgd door Gonny van der Maten. Zij bespeelt het hoofdor- gel. Omdat Bach 250 jaar geleden op 28 juli is overleden, speelt zij een Bachprogramma. Aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. Van der Maten studeerde orgel aan het Sweelinck Con- servatorium. In 1984 behaalde zij cum laude het diploma Uit- voerend Musicus. Ook studeerde zij kerkmuziek waarvoor zij in 1985 het diploma behaalde. In 1983 won zij de eerste prijs bij het Albert Schweitzerconcours. Zij streeft ernaar het orgel uit de gei'soleerde plaats in de muziekwereld te halen. maasstad kerk maasstadjHHHHHH ^Hweekbladen SCHIEDAM Maaspost niet ontvangen? Ziekenomroep Vrijwilligers Spoorzoeken Spaland L2 m o Woensdag 26 juti 2000 XQ52 Door Norbert Veringmeier SCHIEDAM - De milieu-in- specteurs van stadsreiningings- dienst Irado zitten met de han- den in het haar. Meeuwen, op zoek naar voedsel, hebben het momenteel massaal gemunt op vuilniszakken en een oplossing lijkt niet een, twee, drie voor- handen. De witte alleseters scheuren de grijze zakken open en verspreiden daarmee de in- houd over straat. „Het zijn vooral de hele grote konings- meeuwen die met hun snavel gaten in de zakken maken en dan vervolgens alles naar bui- ten trekken op zoek naar iets van hun gading", vertelt Irado- man Jos Prein uit eigen erva- ring, „Probeer hen op zo'n mo ment niet weg te jagen want ze zijn in staat dan jou aan te val- len." Dat de meeuwen op dit ogenblik massaal hun toevlucht zoeken tot de bebouwde kom, ligt volgens Prein aan het feit dat zij elders vetjaagd worden. Hij doelt dan met name op vliegveld Zestien- hoven en de vuilstort op de Maas- vlakte. „In de stad hebben ze ech- ter vrij spel. De meeuwen kunnen hier gemakkelijk voedsel vinden, Er zijn nog steeds genoeg mensen die brood aan hen voeren." Als tweede reden wijst Prein op de lange zomerdagen. „Vuilnis- zakken mogen vanaf vijf uur 's morgens buiten gezet worden. In de zomer is het dan al bijna licht en de meeuwen komen alleen als het licht is." Verder wordt de huidige overlast ook nog eens aangewakkerd om- dat wij met z'n alien steeds meer afval produceren. Prein: „Van de etenswaren die wij weggooien kunnen niet alleen de meeuwen zich voeden maar ook de duiven, de zwerfkatten en, als het donker is, de ratten." Prein beschouwt dat overigens als een zeer zorge- lijke ontwikkeling. „Als we zo doorgaan, halen we ons allerlei soorten ziekten op de hals." De meeuwen in Schiedam: het lijkt zo een scene uit de thriller Birds. De meeuwenplaag concentreert zich vooral in de wijken waar huisvuil nog door middel van zakken wordt opgehaald. Irado meldt dat de Schiedamse wijken Nieuwland, Groenoord en West de grootste zorgenkind- jes zijn. „Uit die buurten kiijgen we de meeste klachten van vervuiling door meeuwen. In Vlaardingen speelt het probleem in mindere mate omdat daar het meeste huisvuil via containers wordt afgevoerd", legt Prein uit. Containers bieden echter ook geen honderd procent garantie dat meeuwen wegblijven. „Het lijkt wel of die meeuwen op cur- sus zijn geweest", grapt Jos Prein. „Maar als een container ook maar enigszins openstaat. proberen ze met een groepje tege- lijk hun koppen onder de deksel te steken en hem zo te openen." „Wij durven wel te stellen dat meeuwen op dit moment de grootste vervuilers van de stad zijn", onderschrijft Irado het vo- gelprobleem. Daarom wordt mo menteel naarstig gezocht naar een oplossing. Al het huishoudelijk afval inzamelen met containers zou daarbij een grote stap in de goede richting zijn. Prein: „D aaraan hangt echter een dusdanig prijskaartje dat dit niet zomaar a la minuut te realiseren valt." De Schiedam s/Vlaardingsc afval- inzamelaar heeft daarom onlangs ook zijn licht opgestoken bij een valkenier. Een valk zou namelijk bij uitstek geschikt zijn om de Foto Roger van derKraan meeuwen te vetjagen. Volgens Jos Prein is het inzetten van val- ken toch geen oplossing geble- ken. „Valken durven namelijk binnen de bebouwde geen duik- vluchten uit te voeren. Zo bezien zouden ze daarom alleen te ge- bruiken zijn om de meeuwen bij- voorbeeld vanaf flats te verja- gen." Voor Irado rest momenteel niet veel anders dan de mensen te vra- gen zo min mogelijk etensresten in vuilniszakken te stoppen en de zakken zo laat mogelijk buiten te zetten. „Als iemand een andere oplossing weet die niet teveel geld kost, dan houden we ons aanbevolen. Wij weten het in ie- der geval niet." Vooral de activiteiten die in de dienstencentra worden georganiseerd blijken populair bij 55-plussers. Ontspannen en kletsen met leeftijdgenoten; dat is watze willen. Foto Roger van der Kraan Chef-verkoop Rob Scholten (links) reikte de computer uit aan Rian Loovens. Vriend Ferry was meegekomen 'om te sjouwen Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Wedstrijden voor- spellen blijft altijd gevaarlijk. Want uitslagen die voor de hand liggen, komen zelden uit. Wie had bijvoorbeeld kunnen denken dat Nederland met 6-1 van Joegosla- vie zou winnen tijdens de Europe- se Kampioenschappen? Niemand. En dus had geen enkele deelnemer aan de Euro 2000-actie van het Rotterdams Dagblad en Maasstad Weekbladen alle uitslagen van de eerste drie wedstrijden goed voor- speld. Er zaten er wel een aantal heel dicht bij. En toevallig ook nog eens allemaal deelnemers uit het Waterweggebied. De finalekaarten bleven al in Schiedam en ook de computer, die maandag door chef- verkoop Rob Scholten werd uitge- reikt, viel min of meer in Schie damse handen. Rian Loovens komt weliswaar uit Rotterdam, maar is filiaalleidster van het Jeans Centre in Schiedam. Tijdens haar vakantie kreeg ze een telefoontje van een van de collega's. „Ik dacht eerst dat er wat ergs was gebeurd, want waarom zouden ze me anders tij dens mijn vakantie bellen. Ik was echt ontzettend verbaasd toen bleek dat ik zo'n grote prijs had ge- wonnen." De breedbeeldtelevisie vond zijn weg richting Vlaardingen. Bij Vin- gerhoed bleken ze ook verstand van voetbal fen gokken te hebben. Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. dhr J.A. van Lambal- gen zo 17.00 uur. ds. J.H. Schrijver Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds B. Zuurmond. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds. J. Sosef De Ark, Hargplein. gesloten Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. dhr. A. van den Ende Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. A.D. van den Heu- vel. 16.30 uur: br. A. van't Hoff. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds A.G. Boogaard. 14.30 uur: ds. A.G. Boogaard. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: dhr. B. van Hoek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. D. Kool zo 11.00 uur. D. Kool Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. VrijzinnigeGeloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: drs. B. ter Steeg. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst: Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: ds. N. van de Want. wo 19.45 uur: geen dienst. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt W. Visser-Slagter. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Network VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van der Velden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. SCHIEDAM - In Schiedam is een kwart van de bewoners 55 jaar of ouder. Een groot deel van hen woont zelfstandig, maar maakt voor de gezelligheid of soms uit pure noodzaak gebruik van de voorzieningen van de Stichting Ouderenwerk. Dat de behoefte aan dergelijke voorzie ningen en speciaal op 55-plussers gerichte activiteiten groot is, blijkt uit het jaarverslag dat de stichting onlangs uitbracht. Het aantal deelnemers aan recreatie- ve, educatieve en creatieve acti viteiten in de dienstencentra is vele malen groter dan vooraf werd ingeschat. Ook van de maaltijdvoorziening en de visite- clubs wordt door onverwacht veel senioren gebruik gemaakt. Het is de Stichting Ouderenwerk vooral om het welzijn van de 55- plussers te doen. In het verleden lag het accent vooral op activitei ten in de drie dienstencentra die Schiedam rijk is. De laatste jaren zijn er steeds meer 'pootjes' aan de organisatie komen te hangen. De maaltijdvoorziening bijvoorbeeld die er voor zorgt dat ouderen elke dag van de week een warme maal- tijd thuisbezorgd kunnen krijgen wanneer zij niet meer in staat zijn om zelf te koken. Wie dat gezelli- ger vindt kan ook gebruik maken van de Open Tafels, waar ouderen samen aanschuiven voor de maal- tijd. Per week werden in Schiedam het afgelopen jaar 1400 maaltijden verstrekt aan 401 klanten. Van de vier Open Tafels wordt gemiddeld door tien mensen gebruik gemaakt. Ook de huisbezoekprojecten zijn relatief nieuw. Het afgelopen jaar werd zo'n project aan het Bach- plein gerealiseerd. Een medewer- ker keek hierbij vooral naar de vei- ligheid in de woningen. Losliggen- de snoertjes en gevaarlijk opgestel- Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophaien. Sigarenmagazijnvan de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 de stopcontacten werden geregi- streerd en aangepakt. Maar ook minder materiele zaken werden tij dens de bezoeken doorgenomen. Zo werd bijvoorbeeld ook over de vormen van zorg waaraan behoefte is gesproken en activiteiten waar aan men graag deel zou willen ne- men. In aansluiting op de eerste huisbezoeken is een medewerker van de Stichting Ouderenwerk bij de mensen langsgegaan om extra advies en informatie te geven over verschillende voorzieningen. Als dat tenminste behoefte aan was. De Stichting Ouderenwerk ziet hierin de voorganger van een nieuw soort medewerker; de ouderenadviseur. Hoe deze nieuwe functie er precies uit moet gaan zien wordt in de loop van dit jaar onderzocht. Op dit moment blijken de 55-plus sers informatie over de verschil lende activiteiten vooral te halen uit de Stadsgids en de huis-aan- huisbladen. De Wegwijzer voor 55-plussers was het afgelopen jaar voor het vierde achtereenvolgende jaar opgenomen in de Stadsgids. Hoewel hier heel veel informatie in kan worden opgenomen is het nadeel dat de stichting de teksten in een vroeg stadium aan moet le- veren bij de gemeente en dat tus- sentijdse wijzigingen niet meer kunnen worden opgenomen. In na- volging van Vlaardingen wil men dan ook proberen een eigen voor- lichtingsblad op te zetten, waarin dergelijke wijzigingen wfel kunnen verschijnen en waarmee veel meer ouderen dan nu kunnen worden bereikt. Omdat de plannen voor 'De Brander', zoals het blad moet gaan heten, al besproken zijn met de wethouder kunnen er in 2000 een aantal uitgaven van verschij nen. Het meest succesvol blijken de ac tiviteiten die in de drie diensten centra en in Wijkpost Zuid worden georganiseerd. Ouderen weten de locaties goed te vinden, blijkt uit het jaarverslag. Vooral de recrea- tieve activiteiten die worden geor ganiseerd spreken veel mensen aan. In dienstencentrum De Woud- hoek werden bijvoorbeeld 413 deelnemers verwacht voor recrea- tieve activiteiten en kwamen er in werkelijkheid 1039 deelnemers opdagen. Ook in Oost kon men meer dan een verdubbeling van het verwachte aantal deelnemers ver- welkomen. In plaats van tachtig kwamen er 178 deelnemers. Ook educatie blijkt ouderen aan te spre ken, al blijken twee groepen in dienstencentrum De 4 Molens niet van de grond te zijn gekomen. Toch is er een stijging waar te ne- men in de sectie Educatie, meent de stichting. In 1999 waren vijf groepen actief om zich te bekwa- men in de Engelse en de Spaanse taal of om hun geheugen te trainen. SCHIEDAM - De Ziekenomroep Schiedam is nog steeds op zoek naar medewerkers. Wie interesse heeft kan even naar de studio bel len: 426 00 00 of faxen naar: 427 00 69. De medewerkers van de stu dio maken dan een afspraak. SCHIEDAM - De Stichting Oude renwerk Schiedam zoekt mensen die het leuk vinden een hele of hal ve dag per week een groep oude ren te begeleiden. Het gaat om vrij- willigerswerk bij twee van de visi- teclubs, in zorgcentrum Thurlede op maandag en in zorgcentrum Spaland op donderdag. De visite- clubs worden geleid door twee vrijwilligers. Zij zorgen voor de ontvangst en de koffie en voor het samen met de deelnemers beden- ken van activiteiten. Voor meer in formatie kan worden gebeld met de Anneke van Gurp van de Stich ting Ouderenwerk, tel. 248 68 88. WATER WEG - Ook het komend seizoen kunnen mensen met een verstandelijke handicap weer les sen volgen bij Muziekcentrum Op- Maat. De lessen zijn zowel voor kinderen (vanaf 6 jaar) als volwas- senen met een verstandelijke han dicap, die graag muziek willen ma ken. Alle elementen van de mu ziek, zoals maat, ritme en harmo- nie, komen op een leuke manier aan de orde. Hierbij wordt gebruik gemaakt van klokkenspel, xylo- foon, trommel en eenvoudige snaarinstrumenten. De lessen worden gegeven door SCHIEDAM - Het Ouders&Kind Centrum organiseert dinsdag 15 augustus weer een vakantie-activi- teit voor kinderen met ouders. Er is spoorzoeken in de wijk voor ou ders met kinderen van 6 tot en met 12 jaar van 14.00 tot 16.00 uur. Er wordt verzameld van 13.30 tot 14.00 uur in wijkcentrum Wibaut- plein. Kosten zijn fl. 2,50 per kind, ouders gratis. Inschrijven voor 11 augustus. SCHIEDAM - In woon- en zorg centrum Spaland aan de Willem Andriessenlaan is elke zaterdag- en zondagmiddag iets te doen in de recreatiezaal. Vanaf 14.00 uur kunnen belangstellenden meedoen aan het programma. Op zaterdag is er afwisselend bingo, the-dansant, verrassingsmiddag of een optre- den. De eerste thfe-dansant met li- ve-muziek is weer op 12 augustus. Aanvang is 14.00 uur, entree fl. 3,- Jos Aarden, muziektherapeute. Zij geeft sinds enkele jaren met veel plezier muzieklessen aan mensen met een verstandelijke handicap bij OpMaat. Gei'nteresseerden kun nen voor nadere informatie contact opnemen met Jos Aarden, tel. 591 72 15. Ook kan met haar over de aard van de handicap van de leer- ling worden gesproken. De lesprijs bedraagt fl. 40,50 (tot 21 jaar) per maand en fl. 47,95 (vanaf 21 jaar) per maand. Inlichtingen kunnen ook verkregen worden bij Op Maat, tel. 470 99 40. Een berichtje in de krant van gisteren. Een SP-raadslid uit Zoeter- meer moest weg omdat hij geld had aangenomen. Da's inderdaad niet zo netjes. Meteen ga je nadenken: kan dat ook in Schiedam? Snelging ik de raadsleden een voor ten na. Nee, dacht ik, dat zulten ze toch heus niet doen, niet in ons Schiedam. Wel heb ik verscheide- ne raadsleden weleens zien schrijven met pennetjes van de ONS. Maar dat moet kunnen, toch. Een flesje wijn van -zeg maar het Centrummanagement- wordt al wat problematischer, vind ik, is op het randje (voordat meneer Coppens mij belt, het is maar een hypo- thetisch geval). En toen schoot opeens een mode van GroenLinks mij te binnen, een mode van vorig jaar die overigens meteen werd afgeschoten. GroenLinks wilde wel 'een Marokkaanse fontein' op het Stadserf - plein, als gebaar naar de allochtone bevolking van Schiedam. In de visie van GroenLinks zouden allochtone en autochtone Schiedam- mers elkaar bij de fontein ontmoeten; er zouden vanzelf onderlinge gesprekken ontstaan. Nou ja, niet zo wereldschokkend, denkt u mis- schien, volstrekt onschuldig, en wat heeft dat met het Zoetermeerse SP-lid te maken? Niets, dacht ik ook inderdaad. Totdat ook de Vlaardingse GroenLinksfractie een Marokkaanse fontein in de stad wilde, ergens ter hoogte van de Van Hogendorplaan. Ik blijf het vreemd vindenzou GroenLinks soms in heel het land proberen Marokkaanse fonteinen te laten bouwen? Hebben ze misschien een soort deal gesloten met een fonteinenfabriek? Ik ga het nazoeken en houd u op de hoogte. Jalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3