wijk Bewoners portiekflats Van Anrooylaan trots op hun met sloop bedreigde paleisjes We zijn door sommige mensen al uitgemaakt voor satanisten, maar dat zijn we absoluut niet' krant netel maasstad m mm SCHIEDAM We hebben het hier heel goed Rockopera Friday the 13th in voorbereiding Vrijwilligers uittwaalf landen knappen de Vlietlanden op Maaspost zoekt talentvolle bands Woensdag 2 augustus 2000 i 1 101 %&M CI2i %»J1 HI kerk maasstad fweekbladen Emmerij en Emons voor hun paleisjes. Vrijdag de 13e in november 1998, het was een grootsucces. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden ge- stuurd aan Maaspost, postbus 373, 3100 AJ in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de dinsdag ervoor binnen zijn. Bijen-expo Koopzondag Ouderenwerk The Urn Plezier m «1fW» ,.v:W:-:s-.. jM&eo. rfjMNfc sjlbs; ..sSSS&j, mm Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang zo 17.00 uur. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. A.J.W. ten Weerde Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. Geen dienst De Ark, Hargplein. 9.30 uur. ds. W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor P. van Tilborg, m.m.v. Wilma Nierop Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: br. P.U. van't Hoff. 16.30 uur: br. H. van Baardewijk. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst. 15.00 uur: drs. H. Korving. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. K. Veltman L. Rem- merwaal Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. L. Remmerswaal zo 11.00 uur. L. Remmerswaal Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Eucharistie viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.R. Kubacki Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: leesdienst wo 19.45 uur: geen dienst. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt W. Visser-Slagter. Pinkerstergemeente Morgen- stond 'De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. fa 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van der Velden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Ze ervaren het als een belediging, ze wonen niet in een gribus zoals soms wel wordt voorgesteid. En hun woningen zijn helemaal geen 'huurwoningen in de goedkope sector'. Of vind je een huur van achthonderd gulden soms goed- koop?, vraagt mevrouw Emme- rij. Tegenover haar zit me vrouw Emons, in de 35 jaar dat ze nu in een portiekflat in de Peter van Anrooylaan wonen, zijn ze goede vriendinnen ge- worden. Ze hebben elkaars kin- deren zien opgroeien, elkaars geholpen en gesteund. Nu hangt sloop dreigend boven hun hoofd. Onnodige sloop, vindt het tweetal. Want de portiek- woningen van de Peter van An rooylaan zijn echte paleisjes, en zeer gewild. Wat Woonplus er ook in zijn jaarverslag van mag beweren. Emons iaat het woon- krantje zien: op een huurhuis in de Eduard van Beinumlaan zijn vijftig readies binnengekomen. Hoe kan Woonplus dan bewe ren dat de huizen in hun stukje Groenoord niet meer gewild zijn? Emmerij: „We waren hier de eer- ste bewoners; ze noemden dit stukje Schiedam de hongerput. De huren waren zo hoog dat ie- dereen dacht dat je geen geld meer over had voor het avond- eten. A1 die jaren zijn we geble- ven, we hebben het hier heel goed, het zijn perfecte geriefelij- ke woningen met twee balkonne- tjes zodat je de hele dag in de zon kunt zitten, ideaal, een vrij uit- zicht. Overal licht in het huis. En nu moeten we weg. Maar waar naar toe? Naar een flat met alier- lei jonge gezinnetjes om ons heen? Daar hebben we geen zin in, die tijd hebben we gehad. Ze willen zeker dat we in zo'n sertio- renwoning gaan wonen. Geen balkon, maar met een serre. Zon- der ftisse lucht." Emons: „We lazen het voor het eerst in een bewonerskrant: op- eens waren onze blokken inge- kleurd: sloop. Krijg nou wat, dat r zijn onze flats! En we wisten van niets. Dat is het gemene, we heb ben geen enkele mogelijkheid ge had om bezwaar te maken, het was allemaal al besloten door een bewonerscommissie waarin nie- mand van onze straat was verte- genwoordigd. Je woont hier op hete kolen; in 2002 of 2003 wil len ze deze woningen gaan slo- pen. De ene dag denk je er niet aan, maar de andere dag vliegt het naar je keel. Met al deze ellende zit je niet meer lekker op je balkonne- tje" alsof ze je als bewoner volkomen negeren." Emons: „Er gebeurt ook hele maal niets meer aan de straat, de tegels liggen scheef en die rozen- struiken daar: dat is natuurlijk ook een giller; helemaal verwoe- kerd." Emons: „Woonplus zegt heel ge- makkelijk dat we eerst twee jaar in een flat moeten wonen voordat Emmerij: „Hadden we het maar eerder geweten, het kwam als volkomen onverwacht. Het is net de seniorenwoningen klaar zijn. Maar ze vergeten dat we allemaal oud zijn: twee keer je spulletjes inpakken, dat is voor ons een enorme opgave. En het zorgt er ook voor dat je niets meer in huis vervangt. Waarom zou je nieuwe vloerbedekking nemen als je er over twee jaar uit moet? Ja, en dan dat sociaal plan van Woon plus. Daarvan kan je alleen ge- bruiken maken als je in de wijk zelf verhuist, maar er is geen re- delijk alternatief nu voor ons. Er is niets." Emmerij: „Ze doen net alsof we hier in een achterbuurt wonen, alsof het hier een gribus is. Zou- den slechte woningen zijn, nou iets beters kan je je hier niet wensen. Het is doodjammer. Als ze maar niet zo denigrerend zouden doen: tjonge tjonge, wat wonen jullie in een Foto Roger van der Kraan gribus." Emons: „En het is hier ontzettend gezellig, veel mensen wonen hier al meer dan dertig jaar. We heb ben een goed contact met elkaar, je ziet elkaar vaker dan in een ga- lerijflat." Emmerij: „Nederlanders, Bos- niers, Spanjaarden, we hebben vanalles. Een echte interculturele straat. We doen alles voor elkaar. Je kunt zeggen: dat zijn voor el kaar, dat zijn simpele dingen. Maar dat is niet waar. Zorgen voor elkaar, dat is belangrijk. Slo- pen? Dan is het over.' Emons: „Wat we in elk geval niet gaan doen, is plannen maken. Dat is slecht voor je gemoedsrust. We gaan geen van alien weg, zolang er hier mensen wonen, kunnen ze niet slopen." Door Dennis Smits SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Bezoekers van het Maasboule- vardfestival van enkele weken geleden hebben weilicht een bij- zondere ontmoeting gehad met drie monniken. De geestelijken deelden zogenaamde teasers uit op het festivalterrein, spraken een boodschap uit in het Latijn en liepen vervolgens zwijgend weer verder. De teasers waren gitzwart van kleur en bevatten alleen in mysterieuze witte let ters de woorden 'Friday the 13th part III' en een web-adres. In de eerste week na het Maasboule- vardfestival bezochten 250 men- sen de website die op de teaser vermeld stond om antwoord te krijgen op de vraag welke bood schap zij van de monniken mee- gekregen hadden. Het internet kwam met het antwoord. Friday the I3th part III is de titel van de rockopera die op vrijdag 13 ok- tober 2000 in het Vlaardingse muzikantencentrum Villa Musi cs opgevoerd gaat worden. Een rockopera over ae dordr.ere en si- nistere kanten van het leven. Het was 1998 en de vaste bezoe kers, grotendeels muzikanten uit lokale bands, van muziekcafe Het Podium in Schiedam waren onte- vreden over de situatie in de regio met betrekking tot live-optredens. Dat lag niet aan de professionele bands die optraden. De schuld lag bij de gemeentelijke overheden in Schiedam, Vlaardingen en in be- perkte mate ook Rotterdam. De hoge heren in de gemeentehuizen zagen rockmuziek niet als cultuur, en dus werd in de samenstelling van het cultureel aanbod weinig aandacht besteed aan dit genre. Het aanbod dat ze voorgeschoteld kregen werd door de bezoekers van Het Podium bestempeld als 'dertien in een dozijn'. 'Als de ge meente niets doet, doen we het zelf Sigarenmagazijnvan de Boor, Groenelaart 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Piusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kacfothiek Hoogstraat 168 maar' dachten ze, en zo onstond het idee om een protestoptreden te organiseren, maar dan wel met een feestelijk karakter. De uitvoering vond plaats op vrijdag de dertiende en het was een groot succes. Het publiek was laaiend enthousiast en de vraag naar een herhaling was groot. Die herhaling kwam er in 1999, opnieuw op vrijdag de dertiende. Het Podium bestond 25 jaar en de organisatie van de eerste Friday the 13 th werd gevraagd om dat heugelijke feit luister bij te zetten. Het succes was nog groter dan het eerste jaar, de uitvoering trok tweemaal zoveel bezoekers, en al snel werd duidelijk dat een derde vervolg niet uit mocht blijven. Op vrijdag 13 oktober zal dus Fri day the 13th uitgevoerd gaan wor den en de aanpak is grootser dan ooit tevoren. Waar de voorberei- dingen voor het eerste deel in nog geen acht weken plaatsvonden, zijn voor deel drie al in december 1999 van start gegaan. ,,Op dit mo ment werken er ongeveer dertig mensen aan het stuk", vertelt Gert Jan van Noorden. Van Noorden, die bij de eerste twee edities behal- ve als organisator ook als muzikant deelnam, is voor deel drie tot pro- ducent gebombardeerd, al noemt hij het zelf liever niet zo. Het succes van Friday the 13th heeft er toe geleid dat een verhui- zing naar Vlaardingen noodzake- lijk is. Tijdens de tweede uitvoe ring stond de apparatuur van de muzikanten al tot het plafond op- gestapeld en de zaal was volledig uitverkocht. Op de nieuwe locatie in Villa Musica is er plaats voor 600 toeschouwers. Het publiek zal in het midden van de zaal zitten en door middel van decorstukken en gea vanceerde licht- en geluidstech- nieken wordt de gehele zaal omge- toverd tot een Middeleeuws kas- teel. Het verhaal is geschreven door Mark Wiseman en wordt door hemzelf omschreven als een ver- draaiing van de waarheid. Spil in het stuk is Incendium Mortis. Hij leeft in het jaar 1334 en krijgt van de duivel opdracht om over 666 jaar, in het jaar 2000 dus, de poor- ten van de hel open te zetten, zodat de duivel over de aarde kan rege- ren. Het moet plaats vinden op vrijdag 13 oktober 2000, de dag van de uitvoering. Wiseman wil er op wijzen dat het een fictief ver haal is. „We zijn door sommige mensen al uitgemaakt voor satanis ten, maar dat zijn we absoluut niet. Het verhaal is pertinent niet sata- nisch of beledigend bedoeld. Ook is het belangrijk om te weten dat dit verhaal, in tegenstelling tot veel andere rockopera's, in dienst staat van de muziek, en niet andersom." De muziek wordt verzorgd door een vaste kern van acht mensen. Ook krijgen jonge muzikanten een kans. „Allemaal oefenen ze in het muzikantencentrum Vierkwart in Schiedam", vertelt Van Noorden. „Vaak spelen ze in beginnende bandjes en zijn dan veroordeeld tot Foto Roger van der Kraan het spelen in buurthuizen voor weinig publiek. Door in een pro- ductie als deze mee te doen kunnen ze veel ervaring op doen." De kaartverkoop start op 7 augus tus bij Villa Musica en Juke Box in Vlaardingen, Muzikantencentrum Vierkwart en The Music Store in Schiedam en De Plaatboef in Rot terdam. Kaarten kosten fl. 22,50. Op de flyers die uitgedeeld worden staat de volgende waarschuwing: 'mensen met hartklachten en/of epilepsie dienen rekening te hou- den met bloeddrukverhogende sce nes'. Deze waarschuwing moet volgens Van Noorden zeker seri- eus genomen worden. „Vaak wordt gedacht dat het als grapje bedoeld is, maar dat is zeker niet het geval. Doordat het publiek midden in de zaal zit en het geluid en licht om hen heen gebouwd is krijgen zij het gevoel echt in het stuk te zitten. Als er dan een span- nende scene is of harde geluiden zijn kan dat wel eens heftige reac- ties veroorzaken." SCHIEDAM - Op kinderboerderij 't Hoefblad in het Schiedamse Beatrixpark is vanaf vandaag, woensdag 2 augustus een tentoon- stelling over bijen te zien. De ex- positie die een kijkje biedt op het fascinerende leven van de bijen, blijft de gehele maand augustus te bezichtigen. De jeugdattractie is elke week van dinsdag tot zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Los van de tentoonstelling kunnen op het terrein van 't Hoefblad ook bijen, in levende lijve, aan het werk gezien worden. Op zondag 6 augustus houdt imker Ruud van den Heuvel voor de laatste maal open dag in zijn bijen-onderko- men. Met behulp van een observa- tiekast kan Van den Heuvel alles over de geel-zwarte insecten ver- tellen. Meer informatie over de tentoon stelling en de open dag is te ver- krijgen bij de afdeling Natuuront- wikkeling van de gemeente Schie dam, (010) 246 55 22. SCHIEDAM - In hartje Schiedam gaan zondag 6 augustus van 12.00 tot 17.00 uur de winkels weer van het slot voor de maandelijkse koopzondag. 'Hot item' zijn dit- maal de koopjes die nog zijn over- gebleven van de juli-opruiming. Daarnaast zijn, met name in de modewinkels, de eerste najaarsco- lecties alweer gearriveerd. De zondagsopening geldt voor de shops in de Hoogstraat, Nieuwe Passage, Oranjestraat, Broersvest, Broersveld, Koemarkt, Grote Markt en de Dam. Op het Broers veld vindt de inmiddels traditione- le antiek- en curiosamarkt plaats. SCHIEDAM - De Stichting Oude renwerk meldt voor de periode van 3 tot 8 augustus de volgende acti- viteiten voor ouderen. In diensten- centrum De Viermolens wordt maandag 7 augustus, van 14.30 tot 15.30 uur, bewogen op muziek. De kosten daarvoor bedragen fl. 3,50. Dienstencentrum De Woudhoek is vrijdag 4 augustus van 10.00 tot 11.30 uur het decor voor het volks- dansen. Entree twee gulden. Zaterdag 5 augustus is het bal in De Woudhoek. Van 20.00 tot 23.00 uur kan er worden gedanst. Kosten fl. 2,50. En dinsdag 8 au gustus is er van 13.00 tot 14.00 uur 'bewegen op muziek'. In dienstencentrum Oost kan maandag 7 augustus van 14.00 tot 16.00 uur worden gekoersbald. Het zomerkoersbal is gratis. SCHIEDAM - De Schiedams/Rot- terdamse band The Urn treedt zon- dagavond 6 augustus op in Rotown (Nieuwe Binnenweg). De band van Rini van Willigen speelt num- mers van de eerste twee cd's. The Urn heeft onlangs opgetreden in een tv-show op de Duitse zender WDR. Aanvang 22.00 uur, entree fl. 7,50. WATER WEG - Een internationaal vrijwilligersproject wordt georga- niseerd van 12 tot en met 26 au gustus in natuurreservaat de Vliet landen tussen Maasland en Vlaar dingen. Dit jaar komen eenentwin- tig jongeren uit twaalf verschillen- de landen naar Vlaardingen om de Vereniging tot behoud van Natuur- monumenten een handje te helpen bij het beheer van het gebied. Het project wordt georganiseerd door de Stichting Internationale Vrijwilligersprojecten, in samen- werking met Natuurmonumenten die het gebied beheert. Een inter nationaal vrijwilligersproject com- bineert een leuke manier om met elkaar in contact te komen met jon geren van andere nationaliteiten, met vorming en het stimuleren van het verrichten van maatschappelijk nuttig werk. Elke dag wordt er ongeveer zes uur gewerkt. De werkzaamheden be- staan uit het hooien, het maken van beschoeiingen en het trekken van greppels. Daarnaast is er tijd ge- noeg voor ontspanning waarbij een deel van het programma besteed zal worden aan het thema 'water'. Samen leven en werken in een na- tuurgebied staat voor dynamiek en ontdekking, ontmoetingen tussen verschillende culturen, bewust- wording van milieuproblematiek, leren van en over elkaar maar na tuurlijk ook gewoon plezier met el kaar beleven. Geinteresseerden in het vrijwilli gersproject en zijn deelnemers kunnen contact opnemen met de Stichting Internationale Vrijwilli gersprojecten, (030) 231 77 21. Bijvoorbeeld degenen die een be- zoekje willen brengen aan de deel nemers, een oude fiets(kar) te leen hebben of een idee hebben voor het vrijetijds- of themaprogramma kunnen zich melden. WATERWEG - Aan talentvolle bands momenteel in Nederland geen gebrek. Met bijvoorbeeld het optreden van Krezip op Pinkpop nog vers in het geheugen, is dat geen al te boude bewering. De Maaspost-'redactie heeft echter het idee dat de Waterweg-regio wat achter blijft de hausse van het mo ment. Is dat ook daadwerkelijk zo? Zien wij misschien enige zeer au- thentieke Schiedamse, Vlaardingse of Maassluisse popgroepen over het hoofd? Vandaar deze oproep voor bands die qua frisheid en originaliteit, denken te kunnen wedijveren met bijvoorbeeld Krezip. Stuur een biografie en demo naar de Maas post muziekredactie, postbus 373, 3100 AJ Schiedam. Alle muziek- stromingen zijn welkom: van rock tot dance en van pop tot punk. Als het maar authentiek is en enige hit- potentie heeft. De meest veelbelovende inzendin- gen zullen de komende periode, in woord en beeld, uitgebreid in de krantenkolommen voor het voet- licht gehaald worden. Als je zoals ik een jaartje gewoon thuis blijft in de zomervakantie merkje pas hoe bar weinig erin de stad te beleven is. Doordeweeks, in hetweekeinde, 'smorgens,savonds; het rnaakt allemaal niet uit. En dan te bedenken dat dit tochjuist de periode is om toeristen te trekken. Want ik zal toch nietde enige zijn die injuli en augustus thuis zit en op zoek is naar enig vertier. Afgelopen weekeinde was het best aardig fietsweer, dus die twee da- gen zijn we goed doorgekomen met wat tochtjes hier in de buurt. Vlaardingen eens opgezochten wat blijkt: daar wordt in augustus el ke weekeinde iets gezelligs georganiseerd in 'tHofi Geen idee wat me daar te wachten staat, maar ik weet in ieder geval al waar ik volgend weekeinde naar toe ga. Niet naar Schiedam. Nu meen ik me toch te herinneren dat in Schiedam al jaren geroepen wordt om meer toeristen. Het enige wat my eraanherinnert dat Schie dam de toerist misschien nog iets te bieden heeft is het billboard op de kruising metde Loan van Bol 'Es: 'Leermorgen iets overgisteren(of iets dergelijks) en dan een reeks stedennamen waaronder ook die van Schiedam. Maar wees nou eerlijk: verder dan het Gedistilleerd Muse um kom je hier toch niet als dagjesmens. Misschien maak je uitnood nog een paar rondjes Lange Haven, omdat je er toch bent, maar dan heb je het toch wel gehad. Maar een gezellig feestje, sfeertje, kraam- pje....dat ontbreekt. Kennelijk gaat men er hier van uit dat iedereen toch met vakantie is, dus waarom zou je je nog inspannen??!! Dan doet hetpannenkoekenhuis in het Beatrixpark nog meer aan klan- tenbinding. Daar krijg je tenminste nog een gratis drankje alsje door deweeks een pannenkoek komt eten. Het klinkt misschien onbenul- lig, maar ikkreeg toch ineenstrekin een pannenkoektoen ikdatbord zag. Nog lamlendiger werd ik toen ik van de week in het Rotterdams Dag blad doodleuk las dat de Gondelvaart mogelijk in ere hersteld gaat worden. Door vijftig schippers uit HeUevoetsluis nota bene. En dat de grote trekker vande zoveelste Brandersfeesten een standwerkerscon- cours moet gaat worden. Dan denk ik dat ik mijn vakantie rond die tijd maar eens ga boeken. Karin Moerman-van der Knaap

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3