Kralingen Klassiek geeft muzikaal voorschot op 2001 'Na de eerste keer waren we zo trots dat we er mee door zijn gegaan' Twee koren en een orkest geven vorm aan Kralingen Klassiek Organisatoren Kralingen Klassiek: I Kralingen Klassiek blijkt een succesformule. Maar wat drijft de organisatoren persoonlijk em hoe zijn ze erbij betrokken geraakt?„Harry van de Wiel kwam een jaar of twee geleden bij me langs", vertelt Ad Pausma. „Ik zit in de ondernemerskring en de reacties waren heel enthousiast. Toen zijn er nog een paar mensen bij de organisatie betrokken geraakt en dat resul- teerde in het eerste concert, dat een groot succes was." 4 1 i Kralingen KJassiek vindt dit jaar plaats op zondag 17 September, vanaf drie uur 's middags. Het Boe rengat is te vinden op de hoek van het Oostplein en de Admiraliteitskade. Voor meer informatie kan contact gezocht wor- den met de Stichting Kra lingen Klassiek, Ael- brechtskolk 12 in Delfs- haven. Telefoon (010) 477 70 42 of fax (010) 425 91 91. KRALINGEN - Openluchtconcerten trekken steeds vaker de aandacht van het muziekminnende publiek. Wat is er mooier dan in een sfeervolle historische omgeving in de buitenlucht naar klassieke muziek luisteren? In Amsterdam heeft het Prin- sengrachtconcert wat dat betreft de toon gezet. Maar ook in Rotterdam is het openluchtconcert in opmars. Het Kolkconcert in Delfshaven is een goed voorbeeld en ook de haven bij het Entrepotgebouw heeft al als podium in de openlucht gefun- geerd. In Kralingen vindt dit jaar voor de tweede keer Kralin gen Klassiek plaats, een initiatief van lokale ondernemers. Ge- zamenlijk hebben ze een stichting opgericht, die zorg draagt voor de organisatie en het programma. Cadeautje Het programma van Kralingen Klassiek kent dit jaar drie deel nemers. Twee koren en een orkest zijn het geworden, en niet de minste! Acte de presence geven het Rotterdam Operakoor, het Rotterdams Jongenskoor en de muziekvereniging Apollo. Een kort overzicht van hun staat van dienst: -V I I X f II 'Elke wijk verdient eigen openlucht concert' stuur nog uit Peter Kruijtzer (grandcaftS Hoofdstuk II) en Ad Pausma van de ABN-AMRO bank. Alle bedrijven bevinden zich aan de Oostzeedijk of bij het Oost- plein. De inzet is duidelijk ook ge- richt op het vergroten van de aan- trekkelijkheid van dit gebied en daar wordt veel werk voor verzet. „En ontzettend veel wordt ook door Caroline van Wijngaarden gedaan", voegt Van de Wiel aan het rijtje toe. „Vorig jaar deed ze dat als afstudeerproject. Ze is nu afgestudeerd en we hebben haar weer gevraagd te helpen met de or- ganisatie." De ondernemers in de stichting hebben het allemaal al druk met hun eigen zaak, maar doen toch graag wat extra moeite voor het concert. „We doen het er graag bij. Het is een cadeautje voor de bewoners. En overal waar we aankloppen, wordt enthousiast ge- reageerd. De deelgemeente Kralin- gen-Crooswijk en een aantal be drijven maken het ftnancieel mo- gelijk. Het festival kost dit jaar een ton en daarom willen we twintig sponsors voor elk vijfduizend gul den hebben." De begroting ligt dit jaar hoger dan verleden jaar en als het aan de or- ganisatoren ligt zal de groei van het festival doorzetten. Een jaar- lijks festival, dat is de bedoeling. Verleden jaar werd de muzikale eer gegund aan de Marinierskapel en pianist Kees van der Stelt. Ook dit jaar klinkt het programma weer als een klok. Het Rotterdams Ope- rakoor, het Rotterdams Jongens- koor en de Koninklijke Muziek- vereniging Apollo zijn voor Sep tember vastgelegd. De organisatoren van het muziekevenement hebben zich verenigd in de Stichting Kralingen Klassiek. (Foto Dick Sluijter) Peter Kruijtzer denkt vooral aan de omgeving als hij zijn motivatie toelicht. „Iets voor Kralingen doen", vindt hij belangrijk. „Dat we samen met ondernemers een leuk evenement voor de wijk orga- niseren.." Muziekhandel Johan de Heer heeft verleden jaar de con- certvleugel geleverd en blijkt ook nog steeds enthousiast: „Als het eenmaal goed gaat, kun je niet meer terug." Patrick Kockx ver- klaart zijn deelname vanuit het feit dat het bijna letterlijk onder zijn neus plaatsvindt. Cafe De Koophandel ligt immers letterlijk aan de rand van het eve- nemententerrein. „We zijn al lang trots dat er zoiets gebeurt", zegt hij. „Vorig jaar dachten we: we gaan iets neerzetten. Na die eerste keer waren we zo enthousiast dat we er mee door zijn gegaan." Leo Bruijn tenslotte is voorzitter van de regionale afdeling van het Konink- lijk Verbond van Ondernemers in de Horeca. Een mondvol, maar over zijn medewerking is hij kort: ,,We proberen als smeerolie te fun- geren, het geeft een positief imago aan de horeca en dat ondersteunen we graag. "Zoals eerder al opge- merkt, wordt het bestuur van Kra lingen Klassiek ondersteund door Caroline van Wijngaarden. Ook zij heeft goede herinneringen aan de eerste uitvoering, die ze voor haar studie hielp opzetten. Inmiddels afgestudeerd, wordt ze op haar beurt geholpen door Josine, die er haar tweedejaars stage mee ver- vult. Het bestuur van Kralingen Klas siek is optimistisch over de kansen om ook van het concert in het Boe- rengat een jaarlijks gebeuren te maken. 'Rotterdam heeft het!' is hun conclusie. 'Rotterdam loopt voorop in cultuur, niet voor niets is Rotterdam in 2001 de Culturele Hoofdstad van Europa.' Om die woorden kracht bij te zetten vindt op 17 September dus de tweede 'Kralingen Klassiek' plaats. Het ponton zal een deel van de geno- digden kunnen herbergen, maar ook vanaf de wal zal het concert goed te volgen zijn. Op het Oost- plein verrijst een VIP-tent voor re- laties van de betrokken bedrijven en sponsors, zodat zij iets terug krijgen voor hun (fmanciele) in- spanningen. En natuurlijk hopen de organiserende ondernemers dat het publiek na afloop blijft hangen en gebruik zal maken van de vele eet- en drinkgelegenheden random het Boerengat. Want, zo vinden ze: 'Kralingen heeft het 66k! Veel be- drijvigheid, goede uitgaansgele- genheden en sinds verleden jaar een eigen klassiek concert!' Tsja, had inderdaad elke wijk maar zo iets, dan zou Rotterdam eigenlijk altijd een beetje Culturele Hoofd stad zijn. door Dik Vuik De muziekvereniging Apollo heeft verschillende orkesten, maar de kroon spant het harmonie- orkest met bijna negentig leden. „De deelnemers liggen al vast, het concert begint om drie uur en duurt tot half zes", vertelt een enthousiaste Harry van de Wiel. „Zie je het al voor je?" De eige- naar van het aan de Oostzeedijk gelegen cafe Locus Publicus hoeft niet ver te lopen om de plaats van handeling te laten zien. Net om de hoek, aan de Ad miraliteitskade, zal het gebeu ren. Daar zal net zoals verleden jaar, toen de eerste uitvoering van Kralingen Klassiek plaats- vond, een groot ponton in de ha ven komen te liggen. Waar ooit de schepen van de Rot- terdamse Admiraliteit van stapel liepen, wordt de sfeer nu bepaald door een rij imposante oude pan- den langs het Boerengat. Van de Wiel is er van overtuigd dat de ka- de daar straks vol zal staan met pu bliek. Vijfduizend mensen, hoopt hij. Dat zo'n aantal niet onmogelijk is, is al gebleken bij het Kolkconcert in Delfshaven waar al eens meer dan zevenduizend bezoekers ver- schenen. Daar begon ook zijn per- soonlijke ervaring met openlucht concerten, bij de eerste uitvoering van het Kolkconcert. „Wibi Soeri- adi trad op. Het regende die eerste keer en met honderden mensen stonden we onder paraplu's naar de muziek te luisteren. Die sfeer was echt uniek. Dat festival is nu wel een jaarlijks succes geworden. Ik vind dat elke wijk eigenlijk zo iets verdient. En het is natuurlijk ook leuk als mensen daarna nog eens terugkomen. Hier bij de Oost zeedijk is een leuk oud stukje Rot terdam." Met andere ondernemers heeft Van de Wiel zich verenigd in de Stichting Kralingen Klassiek, die het festival organiseert. Patrick Kockx van cafe De Koophandel doet mee, en ook Leo Bruijn van cafe Stobbe. Verder bestaat het be- Op een groot ponton in de haven wordt het podium en 'de zaal' gerealiseerd. van De Doelen. In 1985 werd ter gelegenheid van 40 jaar bevrijding aan het Bevrijdingsconcert meege- werkt, in 1990 volgde het herden- kingsconcert van het bombarde-\ ment van Rotterdam. Twee jaar geleden werd het 75-jarig bestaan van het koor gevierd met de be- roemde opera I Lombardi van Gi useppe Verdi. Het Rotterdams Jongenskoor is ook in leeftijd de jongste van de deelnemers. In 1957 werd het koor opgericht door Freek Velders. Ve le musici zijn sindsdien hun carri- ere begonnen bij het Jongenskoor. Het koor is verdeeld in sopranen en alten, en tenoren en bassen. Die laatsten treden ook op als het Rot terdams Jongemannenkoor 'The Navigators'. De huisvesting van het Rotterdams Jongenskoor heeft mede bijgedragen aan de bekend- heid: de fameuze scheepsbrug voor het Centraal Station. De brag is daar inmiddels verwijderd, maar zal mogelijk eind dit jaar al herrij- zen aan de Leuvehaven. Daar, in de schaduw van de Maas en de Erasmusbrag, zullen de jongens blijven werken aan hun inmiddels internationale reputatie. Het koor heeft in het verleden onder meer meegewerkt aan de grote mega- opera'S in AHOY. Bekend is ook zijn optreden in De Doelen met het Rotterdams Philharmonisch Koor Toonkunst, met uitvoeringen van de Matthaus Passion. Dirigent van het Rotterdams Jongenskoor is Geert van den Dungen, die ook verschillende andere muziekgezel- schappen leidt. De Koninklijke Muziekverenin- ging Apollo komt helemaal uit De Wijk, een klein dorpje in Drente. De vereniging is de oudste van de drie deelnemende gezelschappen, de oprichting vond plaats in 1898. Toen zetten vijftien leden de toon, nu zijn het er raim tien keer zoveel. Een opvallende muzikale betrok- kenheid, in een dorpje met slechts vijfduizend inwoners. Apollo heeft verschillende orkesten, maar de kroon spant het harmonie-orkest met bijna negentig leden. Daar- naast zijn er nog er een malletband en twee opleidingsorkesten. Er wordt onder meer opgetreden bij Kerstconcerten, Nieuwjaarscon- certen en koffieconcerten. Dirigent Arnold Span jr. is zelf klarinettist en als zodanig ook verbonden aan de Johan Willem Frisokapel. Het Rotterdams Jongenskoor bij het vrijheidsbeeld tijdens zijn onlangs gehouden tournee in de verenigde Staten. Het Rotterdams Operakoor be staat al sinds 1923 en heeft sinds dien een goede reputatie opge- bouwd. Het koor heeft 160 leden en staat onder leiding van Aad van der Hoeven, die in 1990 dirigent Piet Straijk opvolgde. Het koor is onder meer bekend geworden door haar inmiddels traditionele Nieuw- jaarsconcerten in de Grote Zaal Het Rotterdams Operakoor bestaat al sinds 1923 en heeft sindsdien een goede reputatie opgebouwd. ,5!23", 1 tmve* -• *222^ Sat JE** Op het Oostplein komt een VIP-tent en ook vanaf de wal zullen de gebeurtenissen op het ponton in het Boerengat kunnen worden hekeken. (Foto's Dick Sluijter)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 2