maasstad 'Geld beschikbaar voor onderzoek naar toestand oude stadhuis' m Uitspraak rechter is een klap in het gezicht van de meeste politieke partijen krant netel SCHIEDAM Stadhuis Grote Markt heeft dringend opknapbeurt nodig Raad nog steeds passief en afwachtend Kelder- inbraken over devesten 3 3116 ad schiedam Maaspost zoekt talentvolle bands Website voor oudere migranten maasstad kerk maasstad weekbladen Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden ge- stuurd aan Maaspost, postbus 373, 3100 AJ in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de dinsdag ervoor binnen zijn. Brinkman Inloopconcert Zomer-radio De Vier Molens Spido Bingo Maaspost niet ontvangen? d Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang, Schrift en Tafel zo 17.00 uur. ds. K. Schipper Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. mw A.W. Kleunen Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 9.30 uur. ds. J. Sosef, Schrift en Tafel De Ark, Hargplein. Gesloten Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor G.J. Warmerdam m.m.v. Frank Schneider Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. J. Schelhaas 16.30 uur: drs. J. de Jonge Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: ds. A.G. Boogaard 16.30 uur: ds. A.G. Boogaard Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A.C.J, v/d Poel H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. K. Veltman Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. K. Veltman zo 11.00 uur. K. Veltman Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: euch. viering Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rij zinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. L.H.C. Friederich Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Woensdag 9 augustus 2000 xq52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Schiedam heeft een centrum om trots op te zijn. Het is rijk aan historische ge- bouwen. In de regio is Schie dam het enige historische stads- centrum van formaat'. Zo schrijft de gemeente in een be- richt aan de gemeenteraad. Maar die mooie, oude gebou- wen kosten wel veel geld aan onderhoud. En veel geld heeft de gemeente Schiedam al uitge- geven aan monumenten als de Singelkerk, De Gekroonde Brandersketel en het hofje in de Fabristraat. Andere grootscha- lige restauratie werken waar veel aandacht aan besteed is, zijn de Korenbeurs en de bi- bliotheek. Is het misschien daarom dat 'ons* oude Stadhuis op de Grote Markt er zo verval- len uitziet? Nog vorig jaar moest de brand- weer eraan te pas komen toen er spontaan brokstukken van het to- rentje van het oude Stadhuis vie- len. Wie eens een kijkje gaat ne- men daar op de Grote Markt ziet met eigen ogen de slechte staat van het gebouw. Ondanks de fleurige hang-geraniums ziet 'het trouwpaleis' er belabberd uit. Ga- ten in het metselwerk, bij de muurankers zijn door roest de ste- nen uit de muur gevallen. De na- tuurstenen platen rondom het ge bouw zijn gescheurd en raken los van hun muurklauwen. Ramen zijn vuil en hangen met stopverf aan elkaar. Dorpels en kozijnen zijn verrot. En de imponerende facade met het Schiedamse wa- pen en sierlijsten zijn vuil en het relief lost letterlijk op. „Door zure regen en het agressie- ve stoffen in het millieu zijn de sierplaten en hardstenen versie- ringen gedeeltelijk weggerot", zegt Margreet Goltsch van Bouw en Woningtoezicht van de ge meente. Zij is als technisch mede- werkster belast met de momu- menten van Schiedam. Nog rond 1990 is het dak geres- taureerd maar geldgebrek en an dere prioriteiten zijn de reden dat het gebouw in deze slechte staat Stukken uit de muren en de dorpels: een restauratie van het Stadhuis is dringend nodig. verkeert. Het stadhuis wordt sinds 1970 voornamelijk voor trouwpartijen en officiele gebeur- tenissen gebruikt. Waarbij de be- nedenverdieping werd gebruikt als ruimte voor de parkeerpolitie en soms als vergaderruimtes voor de politiek. Pas anno 2000 lijkt het menens te worden met het op- knappen van het ex- raadhuis. Naar aanleiding van een nota nam de gemeenteraad het besluit om fl. 200.000,- beschikbaar te stel- len. Dit alleen -de werkelijke res tauratie gaat miljoenen kosten- om een architect een uitgebreid restauratieplan te laten maken. Op kort termijn moet de architect een zogenaamd 'plan van aan- pak' maken waarmee de restaura teurs aan de slag kunnen. Dit plan is belangrijk omdat zo geld losge- weekt moet worden om de restau ratie te betalen. Deze rijksubsi- dies moeten komen uit de een nieuw fonds, de zogenaamde Kanjerpot. Het in stand houden van grote monumenten of Kanjers is ook voor de regering van groot be- lang. Maar fiefst honderd miljoen gulden heeft de staatssecretaris in dit Kanjerfonds gestopt. Maar el ke gemeente heeft wel monumen ten die geld uit deze pot willen hebben. Alleen met een 'goed' plan van aanpak is er kans op dit geld, zegt Goltsch. En bovendien heeft Schiedam met zo'n 225 Rijksmonumenten en 350 ge- meentelijke monumenten veel gebouwen die nodig op- geknapt die- nen te worden. Volgens Goltsch is de toestand van de Grote of St. Jans- kerk 'nog veel beroerder' dan het oude Stadhuis. Keuzes dienen danook gemaakt te worden. An dere grootschalige monumenten als de Jacobuskerk in Kethel, de Havenkerk op de Lange Haven Foto Roger van derKraan en het Stedelijk Museum op de Hoogstraat moeten ook opgekapt worden. Een andere bijkomend probleem voor het Stadhuis is dat de ge meente graag een passende huur- der voor het gebouw wil vinden. Al eerder waren er gesprekken met Schiedamse horeca-onderne- mers om onder het stadhuis een restaurant annex terras te begin- nen. Met een luxe Grand Cafe zou het gebouw beter geexploi- teerd kunnen worden en tevens een toeristische trekpleister ont- staan. De gemeente hoopt dat met dit haalbaarheidsonderzoek voor een nieuwe bestemming en de restauratieplannen het oude Stadshuis wordt behouden. En het gebouw zal in 2001 daarvoor voor bepaalde tijd gesloten zijn voor trouwerijen. HWWHMMMMMMiffllltffliNlfiiMWi De sloop van de oneven kant van de Van Markenstraat, kort nadat de sloop was stilgelegd nadat er asbest in het puin was aangetroffen. Archieffoto Roger van der Kraan Opinie: door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - De uitspraak van de rechter dat de gemeente Schiedam heeft gehandeld in strijd met het zorgvuldigheids- beginsel en voor de sloop van de betrokken woningen van de Storkstraat, Van Markenstraat en Nolenslaan een nader onder zoek had moeten instellen naar de hoeveelheid asbest, is niet al leen zeer pijnlijk voor de ge meente Schiedam zelf. De uit spraak is tevens een klap in het gezicht van de meeste politieke partijen in de raad. PvdA, WD, CDA en D66: ze de- den er in november vorig jaar alle- maal het zwijgen toe tijdens een speciale bijeenkomst over de as- bestaffaire die op initiatief van SP- fractievoorzitter Yorick Haan werd georganiseerd. In het voor- jaar van 1999 kwam er tijdens de sloop van de betrokken flats asbest aan het licht; de sloop werd stilge legd. Een adviesbureau oordeelde dat er sprake was geweest van 'on- oordeelkundig slopen'. Veel vra- gen bleven onbeantwoord, vond Haan: had het college van B en W het sloopbesluit wel mogen ver- strekken? Hij overwoog een motie van wantrouwen in te dienen tegen het college, en besloot deze nog even in de ijskast te parkeren in af- wachting van de asbestbijeen- komst. Will van Wijk (WD) zei tijdens de asbestbijeenkomst het 'volste vertrouwen' te hebben in de han- delwijze van de gemeente Schie dam, en daarmee was voor wat hem betreft de kous af. De raadsle- den van de PvdA, CDA en D66 be- sloten helemaal niets te zeggen en zaten tijdens de bijeenkomst apa- tisch in de bankjes en straalden iets uit van 'waar gaat dit over?'. Het leek er zelfs op dat niemand van de betrokken partijen de moeite had genomen zich enigszins in het as- bestdossier te hebben verdiept. Al leen GroenLinks en Gemeentebe- langen probeerden de pogingen van Haan om meer duidelijkheid over de asbestaffaire te krijgen, te ondersteunen. En een paar dagen later, toen de SP tijdens de algeme- ne beschouwingen een motie had ingediend voor een onafhankelijk onderzoek van de Schiedamse as- bestaffaire, ging het weer mis. Al leen het CDA en het AOV onder- steunden de motie van Haan; de rest van de partijen had er geen en- kele behoefte aan. Gemeentebelan- gen stelde wel voor om pas na de uitspraak van de rechter naar de mogelijkheid van een onafhanke lijk onderzoek te gaan kijken; wel- licht dat dat onderzoek er nu wel komt. Misschien dat er dan ook meteen een nieuw onderzoek kan worden gestart naar het functioneren van de raad zelf. Want door het passie- ve optreden van de raadsleden in november vorig jaar lijkt de ge meenteraad niets te hebben geleerd van de zelfanalyse en het rapport van de commissie Brinkman. Uit deze twee onderzoeken kwam naar voren dat de gemeenteraad van Schiedam passief is en de zaken vaak overlaat aan het college van B en W. En dat terwijl het bij de asbestaffaire niet ging om -zeg maar- de gemaltraiteerde knikkers van het Stadserfplein of het uur- werk van de toren van de Grote Kerk. Nee, het ging om iets echt belangrijks. Het ging om de ge- zondheid van direct omwonenden. Ook het college van B en W heeft - zo blijkt uit het oordeel van de rechter- flinke steken laten vallen. Wat zei wethouder Aad Wiegman ook alweer in die asbestbijeen komst van november vorig jaar? Hij zei: „Ik geef toe dat er iets fout is gegaan en deskundigen bevesti- gen dat, maar mijn gevoel zegt me dat we adequaat hebben gehan deld." Tja. Het valt voor hem te hopen dat in een eventueel hoger beroep de Raad van State 'Wieg- mans gevoel' weer in ere zal her- stellen. SCHIEDAM - De laatste tijd is bij de politie van het district Schiedam diverse malen aangifte gedaan van inbraak in een kelder of kelderbox. Zo werd onlangs vanuit een kel derbox in de Heinsiusstraat ge- reedschap meegenomen, waaron- der een slijpmachine en een decou- peerzaag. Uit een kelderbox in de Burgemeester van Haarenlaan werd visgerei gestolen. SCHIEDAM - Het inloopconcert van zaterdag 12 augustus wordt verzorgd door Gert Jan Schal- koord. De organist van de Her vormde kerk uit Poortugaal zal in Schiedam het kerkorgel bespelen. Het concert in de Grote of Sint Janskerk begint om 15.00 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM - Nog tot eind augus tus is op zaterdag de zomerpro- grammering van de Ziekenomroep Schiedam te beluisteren. Het pro- gramma ZOS op zaterdag is via de kabel, 91,5 FM, te beluisteren van 10.00 tot 13.00 uur. Vanaf 26 augustus zijn er weer de vertrouwde programma's ZOS- ochtendeditie (10.00 - 13.00 uur), ZOS-magazine (13.00 - 15.00 uur) en Schiedams Palet (15.00 - 17.00 uur). SCHIEDAM - In dienstencentrum de Vier Molens zijn aankomende week de volgende actieviteiten voor ouderen. Woensdag 9 augus tus is er van 10.00 tot 12.00 uur volksdansen. De kosten bedragen twee gulden per keer. De gratis koffie-inloop is dinsdag van 10.00 tot 13.00 uur en zondag van 11.00 tot 13.00 uur. Op woensdag van 19.15 tot 22.00 uur kan er ook gra tis gekoersbald worden. SCHIEDAM - Dienstencentrum Oost gaat woensdag 16 augustus een rondvaart maken met de Spi do. De kosten bedragen zestien gulden en het vertrek vanaf dien stencentrum Oost is om 10.00 uur. De rondvaart door de havens van Rotterdam kost pas65-houders veertien gulden. Voor R'dampas die nog in het bezit zijn van cou pon 13 is het zelfs gratis. De gratis koffie-inloop is elke doordeweekse dag van 9.30 tot 12.00 uur. In augustus is activitei- tenclub op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten zijn f 0,50 per ochtend. Consumpties worden daarbij niet meegerekend. In dienstencentrum de Woudhoek is donderdag 10 augustus van 14.00 tot 16.30 uur bingo. Het spel wordt gespeeld met een extra va- kantieronde. Entreekaarten kunnen van 31 juli tot 10 augustus worden afgehaald. Voor zes ronden be- taald men zeven gulden. Het volksdansen in de Woudhoek is vrijdag 11 augustus van 10.00 tot 11.30 uur. De kosten zijn twee gulden. Woensdag van 10.00 tot 12.00 uur is de Soos. daarvoor wordt maandelijks fl. 1,50 in reke- ning gebracht. Het koersballen in Schiedam-noord is woensdag's van 19.30 tot 21.30 uur. De toe- gang is gratis. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarertmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over deVesten 3 Maas Kadothiek Floogstraat 168 WATERWEG - Aan talentvolle bands momenteel in Nederland geen gebrek. Met bijvoorbeeld het optreden van Krezip op Pinkpop nog vers in het geheugen, is dat geen al te boude bewering. De maaspostredactie heeft echter het idee dat de Waterwegregio wat achter blijft bij de hausse van het moment. Is dat ook daadwerkelijk zo? Zien wij misschien enige zeer authentieke Schiedamse, Vlaar- dingse of Maassluise popgroepen over het hoofd? Vandaar deze oproep voor bands die qua frisheid en originaliteit denken te kunnen wedijveren met bijvoorbeeld Krezip. Stuur een biografiie en demo naar de Maas post muziekredactie, postbus 373, 3100 AJ Schiedam. Alle muziek- stromingen zijn welkom: van rock tot dance en van pop tot punk. De meest veelbelovende inzendin- gen zullen de komende periode, in woord en beeld, uitgebreid in de krantenkolommen voor het voet- licht worden gehaald. ROTTERDAM - Sinds enkele da gen bestaat er een website voor ou dere migranten. De viertalige op- zet van deze site moet grenzen tus- sen landen en culturen overbrug- gen. Hiermee worden de randvoor- waarden gecreeerd voor een opti- male uitwisseling van ervaring en expertise. De site www.nisbo.org biedt algemene informatie over de Nederlandse Islamitische Bond voor Ouderen (NISBO), maar daamaast ook uitgebreide docu- mentatie over onderzoeken en pro- jecten. „Met de site www.nisbo.org willen we een impuls geven aan interna- tionale uitwisseling en bevat daar om informatie in het Nederlands, Turks en Arabisch", aldus direc- teur van de organisatie, B. Yilmaz. In de toekomst zal dit verder wor den uitgebreid met Engelstalige in formatie. Behalve het internationa- le niveau, komt ook het lokale ni veau aan bod. De internetsite biedt op korte termijn direct toegang tot de sites van lokale NISBO-afdelin- gen. Yilmaz: „Een belangrijke meerwaarde van deze site is dat het een informatiebron vormt, die on afhankelijk is van overheid en diens voorzieningen." De NISBO heeft inmiddels zeven jaar ervaring opgebouwd met be- langenbehartiging voor oudere mi granten, en is van mening dat ook anderen gebruik moeten kunnen maken van die ervaring. 'Heb je op vakantie nog aan Schiedam en aan de krant gedacht?' vraagt een vriend belangstellend. Goeie vraag. Eh... Ik denk na en beken: 'Noggeen seconde', zeg ik naar waarheid. 'Een goed teken, dan heb je een leuke tijd gehad', concludeert de kennis opgeruimd. Volgende onderwerpmaar niet voor mij. Zijn eenvoudige vraag blijft me achtervolgen. Waarom heb ik niet aan thuis gedacht op vakantie? En is dat wel een goed teken? Schie dam bestaat nog steeds en de krant kan ook wel zonder mij. Hou ik wel genoeg van Schiedam en moet ik niet een andere baan zoeken? Of gaan verhuizen? Naar een 'echte' stad ofjuist naar het platte- land. Waarom niet naar het buitenland of naar de bergen of...? Vakantie vieren zonder dat je aan thuis denkt- lijkt wel een soort dromen, maar dan hardop dagdromen. Met als belangrijkste eigen- schap weg te zijn van het gewone, het alledaagse. Alles is nieuw op vakantie en alles is spannend. Daarom ook is terugkeren, netals wakker worden, een soort koude douche. Alles is plots weer ge- woon, vertrouwd en ook een beetje saai. Thuis gekomen van vakantie kon ik bijna niet wachten en wilde ik alles weten wat er tijdens mijn afwezigheid was gebeurd. Hoe was het weer geweest? Zijn er nog ongelukken of meevallers geweest? Zijn er vakantie-files, komen die tolpoorten nou en zoja waar? Is er nog uitverkoop, zijn er sportuitslagen? Hoe was de carnavalsop- tocht in Rotterdam en gaat de Gondelvaart nou door of niet? Kort- om; is er nog nieuws en heb ik watgemist? Net thuis begin ik de stapels post, kranten en folders door te lezen. Geestdriftig alles inhalen wat ik gemist heb. Uren lang zit ik te snel- lezen. Stukgelezen leg ik de leesbril af. 'En is er nog wat gebeurd tij dens onze vakantie' vraagtm'n vrouw slaperig. Hmnou eigenlijk niet. Gelukkig maar dan kunnen we nu rustig bijkomen van de va kantie! Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 3