maasstad 'Alleen maar schande roepen is miskenning van werk vrijwilligers' Zorgcentra gunnen bezoekers een kijkje achter de schermen Steengrill ind. nagerecht plus 1 uur bowlen slechts DE LAAGSTE PRIJS! Lezersaanbieding Don't miss the boat. krant m Scheeres: optimistisch over toekomst Brandersfeesten Zaterdag 16 September open huis Damessokken, elders maasstad kerk maasstad Biweekbladen SCHIEDAM In samenwerking met Maasstad Weekbladen: Vlaardingen - Anna van Saksenweg 1 GRILLCAFE BAR BOWLING SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 16 September verzorgd door het Duo Cordaire uit Pijnacker. Op het programma staan werken van Bach, Mozart en Sjostakowitsj. Aanvang is 15.00 uur, entree gratis. Rommelmarkt Dwarsfluit Speelgoedbeurs Harmonia Rommelmarkt Koken voor mannen Naaien Poppen maken et leuke print Woensdag 13 September 2000 43nL2 S5»1Ik»K Hervormde gemeente Grote kerk, Lange Kerkstraat. zo 10.00 uur. ds. G. de Lang, zo 17.00 uur. ds. P. Buitelaar Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds. A. Wtenweerde Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. gesloten De Ark, Hargplein. 10.00 uur. gesloten Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor. B. van Dam. Gereformeerde Bond CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan om 10.00 uur. Grote Kerk om 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. 16.30 uur: ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: kand. H.P. Keuter. 16.30 uur: ds. B. Reinders. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Geen viering ivm kerkendag Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. K. Veltman zo 10.00 uur. K. VeltmanAV. van Wieren. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur: Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 ds. N. Van de Want en 17.00 uur: ds. J. Ben Zvi. wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. Kerk der zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. za 10.00 uur, predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: M.P. Anganois Telefoon 010 - 4738322R. van derVelden Telefoon 010-4738322 F. Breekweg Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunlssen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004491 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. csvo Door Frank Willemse SCHIEDAM - De Branders- feesten, die volgende week voor de zeventiende keer gehouden worden, staan van vele kanten ter discussie. Kritiek vanuit de middenstand, politiek, sponsors en organisatie die elkaar ver- wijten elk jaar met dezelfde, uitgewerkte attracties op de proppen te komen. Geen ver- nieuwing en een te hoog 'brade- riegehalte'. En toen ook dit jaar de 'trekker', de verlichte Gon- delvaart, weer niet doorging, barstte de kritiek los. Voorzit- ter Ruud Pillard van de Bran- dersfeesten wees met de vinger naar de gemeente: minder sub- sidie en vooral minder bereid- heid van de gemeente om 'din- gen te regelen'. Sponsor ONS laat via Mari Dingenouts in de Branderspost weten (een bijla- ge van dit weekblad) dat 'zoals het nu is, het geen toekomst meer heefit'. Columnisten heb- ben een dankbaar onderwerp om zich vrolijk over te maken. Een interview met burgemees- ter Scheeres, verantwoordelijk voor het evenementenbeleid van Schiedam. Reinier Scheeres kijkt verbaasd en ook getergd als gevraagd wordt naar de kritiek op de Bran- dersfeesten. „De Brandersfeesten zijn nog steeds het evenement van Schiedam. Maar de organisa tie en het publiek moet accepte- ren dat bestaande elementen lang- zaam verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe attracties. Zoiets moet groeien en je moet ze een kans geven." Er is veel kritiek dat de Gondel- vaart ook dit jaar niet door gaat. Maar daar treft het organisatie-co- mite geen schuld aan, stelt Scheeres: „Die hebben juist alles gedaan om de Gondelvaart dit jaar weer van de grond te krijgen. Maar het aantal vrijwilligers van de watersportverenigingen liep nu eenmaai achteruit. En jeugdi- ge enthousiastelingen waren niet te vinden. Dat is jammer. Maar dan 'schande' roepen is een grote miskenning voor de vele vrijwil- Burgemeester Scheeres naast Aleida, die 725jaar geleden stadsrechten verleende aan Schiedam. ligers die jarenlang hun best heb ben gedaan." Dat de gemeente wordt verweten het feest minder te ondersteunen- minder inzet en minder subsidie te verstrekken, is volgens Scheeres een logisch gevolg van de nieuwe, zakelijke werkwijze van het stadskantoor. „Vroeger was het niet duidelijk wie nu pre- cies verantwoordelijk was voor de Brandersfeesten; meerdere af- delingen bemoeiden zich met de Branders feesten. Met het sec- torenmodel is er een nu een strikte en duidelijke schei- ding gekomen tussen mee-orga- niseren en vergunningverle- ning." Vroeger, verduidelijkt de burge- meester, was vaak een telefoontje genoeg en dan werd 'effe' iets ge- regeld. Dat kan niet meer in deze tijd. De overheid moet zijn zaken goed op orde hebben en dat ver- eist schriftelijke vastlegging. Even een podium regelen of dranghekken kan ook niet meer. Nu moet dat schriftelijk aange- vraagd worden. Ook heeft de gemeente een be- langrijke taak als vergunningver- lener. „Het behoeft geen betoog hoe belangrijk dit met de ramp in Enschede nog vers in het geheu- gen'zegt Scheeres. Scheeres is van mening dat dit soort feesten belangrijk is voor de Schiedammer om zich te ontspan- nen. Maar ook voor de promotie van Schiedam, voor toeristen en dagjesmensen. Dat is de reden dat Schiedam de Brandersfeesten subsidieert en de helpende hand toesteekt. De kritiek dat de Brandersfeesten te veel een 'vreet en zuipfestijn' zijn, noemt Scheeres onterecht. De kraampjes met etenswaren staan er echt niet zornaar, zegt hij. Geen klanten, geen kraampjes dus er is zeker behoefte aan. Ze horen bo- vendien bij openlucht feesten: roe pen dat het jouw smaak smaak niet is, dat is goedkoop. Scheeres is van mening dat de zondagsmarkt en de Horeca nacht juist 'trekkers" of hoogtepunbten van de festiviteiten zijn. En dat toch nog de Lange Haven vol met Foto Roger van der Kraan pleziervaartschepen zullen lig- gen, doet hem deugt. Nieuwe onderdelen als het Straat- theater, georganiseerd door het Centrummanagement, zijn een goede aanzet tot vernieuwing. Evenals het erbij betrekken van de 50-jarige markt en het 725 ja- rig bestaan van de stad. De ten- toonstellingen en filmvertoning met oude films door de Histori- sche Vereniging dat zijn toch weer nieuwe impulsen en ideeen. Scheeres is optimitisch over de toekomst van de Brandersfeesten. Hij zal er vaak te vinden zijn en hoopt dan met voile tuigen genie- ten. En dat alles door de vele vrij willigers en ook al die grote en kleine sponsoren. „Accepteer dat sommige attracties verdwijnen en geef nieuwe attracties een kans", zo besluit hij. „Want de Bran dersfeesten zijn 6n goede promo tie voor Schiedam 6n een feest voor Schiedammers in hun eigen stad." Door Norbert Veringmeier SCHIEDAM 'De Zorg. Het ech- te werk.' Met deze slogan wil de zorgsector in Nederland probe- ren het werken in de zorg een be- ter imago te geven. De bedrijfs- tak heeft een schrijnend tekort aan arbeidskrachten. Veel men- sen blijken niet als verpleger, be- geleider of verzorger aan de slag te willen. Volgens hen zou door het enorme personeelstekort het werk te zwaar zijn en daarnaast ook nog eens slecht betalen. Door middel van diverse acties wordt geprobeerd dat negatieve beeld om te buigen. Een van de onderdelen van de landelijke beeldvormingscampagne is het open huis dat zaterdag 16 Sep tember door talloze instellingen in de zorg wordt gehouden. Ook een aantal centra in Schiedam heeft zich hierbij aangesloten. De Nederlandse overheid zit mo- menteel danig in de maag met het personeelstekort in de zorg. Een tendens die als er niets verandert, vanwege de toenemende vergrij- zing alleen nog maar nijpender zal worden. Verleden week vond heel Nederland daarom een krant op de deurmat die uit alle macht probeert mensen te interesseren voor het werk van de ouderenverzorger, de activiteitenbegeleider of de verple ger. 'De zorg is de grootste be- drijfstak', 'Er zijn enorm veel mo- gelijkheden voor een afwisselende en interessante baan' en 'Betaling in de zorg ontwikkelt zich gunstig' kopt het huis-aan-huis verspreide drukwerk. Aan de zorgcentra zelf nu de taak al deze mooie beloften waar te ma ken. Te beginnen aanstaande zater dag tijdens de open dag. Dan kan iedereen die geinteresseerd is, zich vervoegen bij een plaatselijke in- stelling en zich laten informeren over de daar geboden zorg en over de mogelijkheden om in deze sec- GELDIG T/M 22 0KT0BER Reserveren noodzakelijk Uitgebreid steengrillen plus 'n heerlijk nagerecht en een uur bowlen voor maar 39,50 opvertoon van deze advertentie. Bij D0K 99 kom je terecht in de gezellige havensfeer van de dertiger jaren. Smakelijke grill-keuken en grote bar. Telefoon (010) 474 07 74 - Fax (010) 474 01 49 tor aan de slag te gaan. In Schie dam openen in ieder geval verzor- ginghuis Spaland, woon- en zorg- centrum Thurlede en verpleeg- en reactiveringscentrum DrieMaas- Stede de deuren. Spaland aan de Willem Andries senlaan 2 in Schiedam-Groenoord gunt bezoekers van 11.00 uur tot 15.00 een kijkje achter de scher men. De Stichting De Harg-Spa- land verzorgt gedurende de dag rondleidingen en presenteert naast de reguliere zorg ook het uitgebrei- de activiteitenaanbod. Deze bezig- heden richten zich met name op gezelligheid, educatie, creativiteit en ontspanning. Ook Thurlede wil laten zien dat het 'Meer dan zorg alleen' biedt. In een ambiance van live-optredens van het duo John Greenfield en Ciska is onder meer werk te zien van de handwerkgroep, worden aangepaste spelmaterialen getoond en is er gymnastiek voor ouderen. Om 11.00, 12.00, 14.00 en 15.00 uur gaat de coordinator extramura- le dienst voor bij een rondleiding door het huis. Tijdens deze rond- gang worden onder meer de ver- schillende appartementen getoond, de palliatieve zorgunit, de fysio- ruimte, het leslokaal en de badka- mer. Het woon- en zorgcentrum aan de Nieuwe Damlaan 749 in Schiedam-Nieuwland presenteert ook haar nieuwbouwplannen. In de provisorische conversatiezaal is bijvoorbeeld een maquette van de ze plannen aanwezig. DrieMaasStede opent haar deuren van 10.30 tot 14.00 uur. Aan de Voorberghlaan 35 in Schiedam- Woudhoek wordt het publiek in een gezellige sfeer geinformeerd over werken in de zorg. De infor- matie wordt afgewisseld met de- monstraties. Zo kunnen bezoekers aan den lijve ondervinden hoe je met een tillift naar je bed wordt ge- transporteerd of hoe het is om met een elektrische rolstoel te rijden. Verder worden rondleidingen ge organiseerd, spelmateriaal en ver- pleegkundig materiaal getoond en een demonstratie fysiotherapie ge- geven. Als extraatje mogen gelnte- resseerden op de elektronische ge- wichtsstoel plaatsnemen, kan de bloeddruk opgemeten worden en eventueel bloedsuiker geprikt wor den. SCHIEDAM - In het wijkcentrum aan het Willem Dreesplein wordt zondag 24 September een rommel markt georganiseerd van 12.00 tot 16.00 uur. Een tafel reserveren kan bij de balie, tel. 473 86 71. SCHIEDAM - Muziekcentrum Op- Maat organiseert vanaf 19 Septem ber een opfriscursus dwarsfluit. De cursus bestaat uit acht lessen van een uur en begint om 20.15 uur. De cursus kost honderd gulden voor deelnemers tot 21 jaar en fl. 117,50 voor iedereen boven de 21. Voor meer info: 470 99 11. SCHIEDAM - In het wijkcentrum aan het Willem Dreesplein wordt vrijdag 29 September de maande- lijkse kleding- en speelgoedbeurs georganiseerd. De verkoop is van 09.30 tot 11.30 uur en de entree is gratis. Wie zelf wil verkopen kan voor een nummer bellen met 473 86 71. SCHIEDAM - Spirituele vereni ging Harmonia ontvangt 14 Sep tember mevrouw E. de Vries die waarnemingen doet door middel van foto's. De aanvang is 20.00 uur in wijkcentrum Wibautplein en de entree is fl. 8,50. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost wordt zondag 17 September een rommelmarkt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur. Er zijn nog enkele ta- fels te huur, kosten zijn fl. 12,50 per tafel. Voor meer info: 245 18 18. SCHIEDAM - De SHV organiseert vanaf 29 September een cursus Ko ken voor Mannen in het Maascolle- ge aan de Mgr. Nolenslaan. Kosten zijn fl. 90,-, de cursus duurt acht we- ken en wordt gegeven op vrijdag- middag van 13.00 tot 15.00 uur. Voor inschrijvingen kan er gebeld worden met nummer 426 47 81 SCHIEDAM - Bij de woensdag- avondgroep van de naailes in Klup huis Oost zijn nog enkele plaatsen vrij voor beginners en gevorderden. Bij voldoende animo kan er ook een vrijdagmorgen gestart worden. Hierbij is kinderopvang mogelijk. Een blok van zes lessen kost fl. 30,- (met kinderopvang fl. 36,-). Voor meer info: 245 18 18. SCHIEDAM - Bij voldoende deel- name wordt er vanaf 29 September een cursus Poppen maken gegeven in dienstencentrum De 4 Molens. De kosten zijn zeven gulden per keer, exclusief materiaal. Voor meer info: 470 55 00. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaar»53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Maas Kadothiek Hoogstraat 168 Zoek uit: Paddirigton, looney Tunes of Winnie the Pooh, 6en maat 36-41. SCHIEDAM: Broersveld 67-76 (naast Bas v/d Heijden) De Brandersfeesten zijn uit. Nog niet lang geleden wilde elke Schie dammer opscheppen dat hij 6ok bij dit feest betrokken was. Vaak al leen maar als kennis van een kennis van een kennis. Iedereen ken de wel een middenstander, kroegbaas of sponsor en probeerde zo vlakbij de artiesten, attracties of bij de gratis drankjes te komen. Brandersfeesten; het leek wel of elke Schiedammer 'zeuitgevon- den had. Succes kent vele voders nietwaar? Maar mislukking is al- tijd wees. Tijden veranderen en ook het imago van de Brandersfeesten. De kermis werd van groot gebeuren tot een gewone attractie. De be- roemde gondelvaart werd tot een verlicht boottochtje en de Horeca Nacht een gewone uitgaansavond. De extra markt ofkoopzondag werd de zoveelste rommelmarkt met veel eettentjes. Nu de Brandersfeesten 'uit' zijn, is het juist 'in de mode' om laat- dunkend over het feest te spreken. Zo van „Brandersfeesten? Be staan die nog?". Of ..Brandersfeesten, oh nee, daar ga ik al jaren niet meer heen." Gek toch, niemandgctat. Terwijlje elk jaar over de hoofden van het publiek kunt lopen Nee, Brandersfeesten zijn 'uit' en dat zullen we weten ook. Collumns worden gevuld met kwalificaties als 'Een vreet- en zuipfestijn'Amateuristischen 'Een hoog trainingspak- gehalte'. De marktmeester/organisator over 'zijn' koopzondag: Het Nederlandse publiek wordt het hele jaar door overspoeld met braderie-achtige activiteiten.En Mari Dingenouts, sinds een eeu- wigheid betrokken bij de Brandersfeesten: „want hoe het nu is, heeft het geen toekomst meer. Forse zelfkritiek dus. Gevoed door de politiek die er altijd als de kip- pen bij is om commentaar te leveren. Zoals het AOV met een plei- dooi voor de gondelvaart terwijl iedereen weetdat er geen vrijwilli gers meer zijn om de boten de versieren. Zelfs organisator Pillard - directeur van het WV- laat weten onder de kop 'Einde dreigt voor de Brandersfeestendat hij er het bijltje bij neer zal gooien. Geldge- brek en te weinig gemeentelijke ondersteuning. De harde woorden zijn: dood spoor en nieuwe impulsen nodig. En dat terwijl de feesten alweer voor het 17e jaar met telkens meer publiek bezocht worden. Maar gelukkig: de oplossingen worden ook al aangedragen meer cultuur met een grote C. Noem het geen feest maar Festival. Geen braderie meer maar Kunstmarkt. Geen Gondelvaart maar Vloot- schouw. Geen kermis meer maar Kunstmarkt en geen kroegmuziek maar het Klassieke GrachtenConcert. Geen hamburgers maar Cu- linaire Proeverij. En dat allemaal terwijl er volgende week toch weer zo'n tweehonderdvijftigduizend gewone mensen naar dit grootste openlucht spectakel van Schiedam komen. Lang ntoge de Brandersfeesten leven. Frank Willi'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 17