Bran dersfe esten 'Jongens van de gestampte pot' geven voorzetje voor nieuw Brandersfestival i 'Het is een feest voor en door de Schiedammers' Programma Brandersfeesten xq03 Tentoonstellingen in de Grote Kerk ONS-ers Mari Dingenouts en Jan van Meel Centrummanagementsteunt de Brandersfeesten Wie wordt de Nederlands Kampioen Standwerken? Novotel vaste stek voor crew Staatslot Colofon Donderdag 21 September Vrijdag 22 September Zaterdag 23 September Zondag 24 September 10.00 uur Uitreiking Kinderstadsgids aan burgemeester Scheeres bij de mine van kasteel Oud Mathenesse. Aanstaitend opening Brandersfeesten 2000 door burgemeester Scheeres. Introductie van de Brandersfeesten-rode draad: Het Beste van Straattheater. 12.00- 17.00 uur Het Beste van Straattheater in de middag: - Align Voyagers: Aeromaniacs, Dragon Birds. - Circus Theater Vladimir: Blurp. - Enkele amateur-straattheateracts. 09.00-17.00 unr Dageiijks foto-teatoonstelling in de Stadswinkel aan het Stadserf. Het Gemeentarchief Schiedam toont aan de hand van kaarten. pren- tern en foto's de groei en ontwikkeling van Schiedam vanaf 1560. Bezoekers kunnen hun favoriete Schiedam-foto uitzoeken in de di- gitale fotocatalogus SKOPEO en daarvan een afdruk cadeau krij- gen. Toegang gratis. 9.00-21.00 uur Dwaze BrandersDonderdag met straatartiesten en muziek. Het Beste van Straattheater in de avond: - Komiek Mr. Jules - Acrobatentrio Limosientje. 10.00-17.00 uur Dageiijks tentoonstellingen 'Markt in Schiedam door de eeuwen heert' en 25 jaar Historische Vereniging Schiedam in de Grote of Sint Janskerk. 12.00 - 00.00 uur Dageiijks Kermis aan de Boterstraat/Kreupelstraat in Schiedam Centrum. 20.00 - 22.00 uur Taptoe op het Stadserf met medewerking van Drumguards Va lentine uit Delft Euroband uit Rotterdam, Thaiita uit Vlaardingen, Jeugd-Rijnmondband en Rijnmondband uit Schiedam, Aanstaitend ontsteekt burgemeester Scheeres voor het eerst de ver- lichting bij de rui'ne nabij het Staderf. 09.00-17.00 uur 50-jarig jubileum weekmarkt met diverse attracties en muziek. Het Beste van Straattheater in de middag: - Glitterbirds en Psychedelic Butterflies - Komische acrobatiek: Rozenstraten en Rozenstraten. - Diverse amateur-straattheateracts. 20.00-01.00 uur Heineken Music Night in Fortis Theater aan de Schie. Toegang fl. 27.50. 20.00 - 02.00 uur Horeca Music Night. 10.00- 17.00 uur Mini Mario en Promobiel in de Nieuwe Passage. Brocanterie op het Broersveid Nederlands Kampioenschap Standwerken in de Lange Kerkstraat. 11.00 uur Vertrek Tour d'Elegance met oude motoren vanaf de hoek Grote Markt/Brede Marktsteeg. 11.00- 16.00 uur 'Schiedam roeit 2000' aan de Buitenhavenweg in Schiedam. MEVO -bazar van de Hervormde Gemeente Schiedam in de Grote of Sint Janskerk. Boeken- en snuffei markt. 11.00- 17.00 uur Met vlag en wimpel. Schiedam (plezier)vaart in de Lange en Korte Haven. Open huis in het Gedistilleerd Museum, Lange Haven 74-76. Terras voorde branderij en demonstraties zakkendragers. 12.00- 16.00 uur Manifestatie Sport en Bewegen op Stadserf/Broersvest Skaten voor beginners en gevorderden. Clinics en demonstraties. 12.00 -17.00 19.00 - 22.00 uur Vertoning uniek filmmateriaal over Schiedam in Aleidazaal van het Stadskantoor. Filmblokken van een uur. Toegang gratis. 17.30 - 23.00 uur Groot Schiedams Terras. Ter gelegenheid 725-jarig bestaan Schie dam hapjes en drankjes op het Stadserf. Diverse optredens en enter tainment. Betaling met Schiedam Culinair Munten van fl. 2,50. Hapjes kosten twee munten en drankjes Zitplaatsen voor 500 gas ten. 18.30- 19.30 uur Avondwandeling met stadsgids vanaf VVV-kantoor aan Buitenha venweg 9 in Schiedam. Deelname gratis. 19.30-20.00 uur Carillonconcert aan de Oude Sluis en Kerktuin. 20.00-23.00 uur Shantykoren op Stadserf. Festival van het Levenslied aan Lange Haven bij Oude Sluis. Smartlappenwedstrijd. 12.00 - 24.00 uur Horeca Music Schiedam. 10.00 - 22.30 Het Beste van Straattheater. in de middag: - Close Act: Amazing Alien en Incredible Insecto. - De top van Europa: Michael Shalton. - De Parade. - Diverse amateur-straattheateracts. in de avond: - Petro van de Pas - Diverse amateur-straattheateracts. 12.00- 17.00 uur Extra koopzondag in Schiedam-centrum. Steltloper, klimwand en Promobiel in Nieuwe Passage. Zondagsmarkt op Broersveid, Broersvest, Lange Kerkstraat en Hoogstraat. Met vlag en wimpel. Schiedam (plezier)vaart in Lange en Korte Ha ven. Cuituur en historie aan de Lange Haven en Oude Sluis. 12.00 - 19.00 uur Het Beste van Straattheater in de middag. - Komiek Fratelli Fiasco. - Ange Richieri. - Alien Voyagers. - Diverse amateur-straattheateracts. 13.00- 19.00 uur Megashow Track van Fair Play Center Schiedam op Broersvest ter hoogte van Stadserf. Bekende artiesten, spelletjes en verrassingen. Om 16.30 uur optreden Lee Towers. 19.00-23.00 uur Televisieopnamen Staatsloterij Muziekland op het Stadserf. Vele bekende Nederlandse en buitenlandse artiesten. Mari Dingenouts. Door Karin Moerman SCHIEDAM - Ze hebben destijds de ommezwaai nog meegemaakt van Feestmarkt naar Branders feesten. A1 die jaren waren ze na- mens ONS (Irado) de mannen die een groot deel van de organisatie op zich namen. Vakantie? Nee, dat zat er natuurlijk nooit in rond September. Dan stonden de tenen recht omhoog van spanning en schoot de adrenaline door de lij- ven. Ook dit jaar zijn Mari Din genouts en (marktmeester) Jan van Meel weer van de partij bij een groot aantal programma-on- derdelen. Welis waar met veel ple- zier, maar ook met een kleine re serve. Want dat er wat aan de Brandersfeesten zal moeten ver- anderen, staat voor hen buiten kijf. Dat er dit jaar toch een pleziervaart aan het programma kon worden toe- gevoegd, in plaats van de vorig jaar al verdwenen Gondelvaart, is met name een verdienste van Mari Din genouts. Honderd schepen hoopt hij de zaterdag van de Branders feesten te begroeten in de Lange Haven, waarvan toch bijna vijftig uit Schiedam. Uit Schiedam? Ja, want de contacten met de water- sportverenigingen zijn nooit verlo- ren gegaan. „Dat die Gondelvaart en het watersportweekend zijn ver dwenen is doodzonde, maar nie- mand realiseert zich hoeveel over- leg en praten daar bij te pas is geko- men. Dat is niet zomaar gebeurd, voor het behoud ervan zijn we echt door het stof gekropen, geloof mij maar. In januari van dit jaar is weer aan de verenigingen gevraagd te peilen of er draagvlak was en toen bleek dat bij voorbeeld een Gondel vaart het net weer niet zou halen. Je had het natuurlijk gewoon door kunnen laten gaan, maar dan was een van je voormalige trekkers af- gegleden tot een zeer bedenkelijk niveau en dat wilden we beslist niet. Toch hebben we contact gehouden, en daarait is nu deze min of meer spontane bijdrage ontstaan in de vorm van een pleziervaart. Daaraan doen overigens ook een aantal sche pen uit Katwijk en Hellevoetsluis mee, maar laten we alsjeblieft de Schiedamse inbreng niet verge- ten." Een pleziervaart in plaats van een watersportweekend of Gondel vaart. Het lijkt misschien een beetje karig, maar het is wat. Het is in ieder geval weer het levende bewijs dat Dingenouts er namens ONS voor is gegaan. Dat hij zijn uiterste best heeft gedaan er samen met de water- sportverenigingen en scouting iets van te maken. lets anders. En die richting moeten we volgens de twee 'vooraitgeschoven posten van ONS, Dingenouts en Van Meel, op. „Hoe je 't ook bekijkt", zegt Din genouts, „er komen elk jaar toch weer heel veel mensen op de Bran dersfeesten af. Qua bezoekersaan- tallen hebben we niets te klagen, maar het programma en de hele sfeer; ja, het is allemaal flink afge- gleden. Dat kan iedereen zien. Toch vind ik dat er dit jaar te negatief over is geschreven en gedaan, want het heeft wel waarde voor de stad. Een bovendien moet je niet mensen re- gelrecht de grond inschrijven die zich achttien jaar lang het vuur uit de sloffen hebben gelopen voor dit evenement. Een beetje meer respect is dan op de plaats. Maar wij hebben natuurlijk wel ideeen over hoe het verder moet, want hoe het nu is, heeft het geen toekomst meer. Er moet na deze editie dan ook een brainstormsessie komen met een klein groepje waarin ook wat vers bloed zit, nieuwe impulsen, nieuwe ideeen moeten er komen en meer op het culturele vlak. En Jan (van Meel, red) en ik willen best zitting nemen als jongens van de gestamp te pot. Want we hebben tenslotte ideeen zat." Zo moeten het achtervoegsel -fees- ten veranderd worden in festival, vinden de twee. Dat 'bekt' veel lek- kerder en geeft het evenement me- teen een andere status. En de Zon dagsmarkt, kindje van Jan van Meel en altijd goed voor een aantal dui- zend bezoekers, moet weg. Dat vindt Van Meel tenminste zelf. „Ik doe het dit jaar nog wel, maar er moet gewoon iets anders voor ko men." „Het Nederlandse publiek wordt het hele jaar door overspoeld met braderie-achtige activiteiten. Intussen krijgen ook steeds meer mensen het idee dat de Branders feesten een grote braderie zijn en daar moet verandering in komen. We moeten meer doen met de af- komst van de stad, het Branders- idee; daarom zijn we het tenslotte achttien jaar geleden Brandersfees ten gaan noemen." Overde samenstelling van de brain- stormgroep is natuurlijk ook al na- gedacht door de ONS-ers. „Daar moeten met name ook nieuwelin- gen in komen en we denken dan vooral aan mensen die belang heb ben bij een dergelijk evenement. Laat winkeliers en mensen van de horeca ook maar eens meedenken. Want die profiteren momenteel ten slotte het meest van alle inspannin- gen." UKM-r>< :'-?T Jan van Meel. e Ovtyr £j Lex van Hulst en Chris Coppens. SCHIEDAM - Chris Coppens, voorzitter van het Centrumma nagement, heeft wat met de Brandersfeesten. Ooit Iiep hij zelf over straat met een bezem in de hand om de straat aan te vegen, daar draaide hij toen zijn hand als bestuurslid van de Brandersfeesten niet voor om. Tegenwoordig is dat overgeno- men door de ONS, tja, de tijden veranderen. Wat echter onver- anderd is gebleven, is het be lang van de Brandersfeesten voor Schiedam, zegt Coppens. Het is een feest dat niet alleen belangrijk is voor de Schie dammers zelf, het is een boven- lokaal feest. Mensen uit Rotterdam, Baren- drecht, Delft komen opde impact van de Brandersfeesten af, lopen intussen door Schiedam, over de Lange Haven en zien de pracht van de stad. Een stad om nog eens te bezoeken, om te winke- len. „Je hoort wel eens onderne- mers klagen dat ze tijdens de Brandersfeesten minder omzet draaien dan ze hadden gedacht, en dat begrijp ik ook wel. Je wilt als ondernemer direct scoren. Maar je moet het zo zien: als mensen van buiten Schiedam tij dens de Brandersfeesten iets bij je kopen, dan is dat mooi meege- nomen. Maar het belangrijkste is dat ze nog eens een keer terugko- men naar Schiedam, en dan ras- tig de tijd nemen om iets te ko pen." Lex van Hulst, de centrammana- ger, beaamt het verhaal. Juist tij dens de Brandersfeesten kan Schiedam zich goed profileren als een stad met een goeddeels in- tacte historische binnenstad. Wat dat betreft, zegt hij, zou je de Brandersfeesten wel kunnen ver- gelijken met de Lakenfeesten van Leiden. Maar de Brandersfeesten zijn niet alleen belangrijk voor de niet- Schiedammers, zegt Coppens. Het is tevens een feest waarin de vrijwilligers -veelal Schiedam mers- en de verenigingen een grote rol spelen. Initiatieven ont- i* staan spontaan bij particulieren en bijvoorbeeld de winkeliers- verenigingen. Coppens: „Het zijn dan ook niet de 'brandweer- feesten', het zijn de Branders feesten. Een feest voor en door de Schiedammers. Het is echt een volksevenement met allerlei acti viteiten die echt leuk zijn." Van Hulst knikt: „NeemhetNationaal Kampioenschappen Standwer- kersconcours die tijdens de Bran dersfeesten in Schiedam wordt gehouden." Het Centrummanagement steunt dit jaar de Brandersfeesten nog meer dan voorheen. Zo is vanuit het Centrummanagement het straattheater -dat dit jaar als een rode draad door het programma loopt- weer onder de aandacht gebracht, zegt Coppens. „Vroe- ger -moet je mij horen- vroeger gebeurde er tijdens de Branders feesten vrij veel dingen op straat. Dat is later een beetje weggeebd. Het Centrummanagement heeft nu voorgesteld om het dit jaar groots aan te pakken." Lex van Hulst lanceerde het idee als voor zitter van de evenementencom- missie van het Centrummanage ment, en het was meteen 'bingo'. De straatartiesten kunnen de be zoekers van de Brandersfeesten vijf dagen lang overal in de stad tegenkomen. Klassiek straatthea ter tot en met futuristische experi- menten. Tevreden is het Centrummanage ment met de verdichting van het feest: niet uitsmeren over ander- halve week zoals jarenlang het geval is geweest, maar concen- treren in vier dagen. Coppens: „Ik zal eerlijk bekennen dat het Centrummanagement vorig jaar aanvankelijk tegen de verdich ting van de Brandersfeesten was. Maar als je alles goed in ogen- schouw neemt kun je conclude- ren dat het een verstandig besluit is geweest. Nu worden alle dagen goed gebruikt, krijg je een aan- eenschakeling van activiteiten, terwijl het vroeger vooral op de maandag en dinsdag erg rustig was in de stad." tr SCHIEDAM - Er kwam heel wat lobbyen aan te pas om het Neder lands Kampioenschap Standwer ken 2000 naar Schiedam te halen. Maar 50 jaar centrummarkt en 725 jaar Stad Schiedam waren beregoeie argumenten om het he le circus naar de Brandersstad te laten komen. Zaterdag 23 Sep tember strijden 35 standwerkers in het centrum van de stad om de hoogste eer. Wie wordt de Neder lands Kampioen Standwerken? Een voornamelijk Schiedamse jury mag dat uit gaan maken. Het neusje van de zalm wordt de 23e in Schiedam verwacht. 35 'arties ten' die hun waar op originele ma- nier aan de man komen brengen. 34 vanuit een kraam en een vanaf een verhoging. Maar dat hoort een beet je bij een plan ten. Jaap Brouwer, de Dr. Oetker van de standwerkers, komtzijneerverdedigen. Vorigjaar werd hij kampioen met de verkoop van verbanddozen. Marktmeester Jan van Meel verwacht dat er een echte strijd los zal barsten. „Dit zijn allemaal toppers, maar neem maar van mij aan dat ze zenuwachtig zijn. En dat ze alles uit de kast zullen ha len om eerste te worden." De standwerkers worden in twee ju- ryronden beoordeeld op welspre- kendheid, originaliteit en overtui- gingskracht. In deze jury hebben onder andere journalist Kor Kegel, middenstander Chris Coppens, Ruud Pillard namens de Stichting Brandersfeesten en mevrouw Louwaars van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen zitting. Speciale gast is Hetty Heijting, de actrice die Van Meel vorigjaar on- moette toen hij bij Catherine Keijl te gast was in een speciale uitzending over de markt. Dehoofdprijs wordt rond 17.30 uur uitgereikt in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. Hier begint het festijn ooks ochtends in alle vroeg- te met de loting van de plekken en het succes wensen van de deelne- mers. SCHIEDAM - In de Grote Kerk zijn deze maand twee jubileum- tentoonstellingen geopend die sa- menhangen met 50 jaar centrum markt in Schiedam en met 725 jaar Stad Schiedam. Een ander onderdeel is de expositie 'Schie dam 700+25' van de Historische Vereniging Schiedam die dit jaar 25 jaar bestaat en onlangs het dui- zendste lid heeft begroet. Op deze expositie worden historische prentbriefkaarten getoond uit de collectie van een van de oprich- ters van de Historische Vereni ging Schiedam, Cees van der Geer. Deze kaarten zullen wor den geconfronteerd met foto's van dezelfde plaatsen in 2000. In de tentoonstelling 'Om de gunst van de koper' zijn foto's te zien van mensen, markt, stad en straten. His- torisch gezien wordt een link gelegd naar de expositie in het kader van 725 jaar Stad Schiedam die sinds zaterdag 9 September te zien is in de Stadswinkel aan het Stadserf. De twee exposities in de Grote Kerk zijn te zien tot en met zondag 24 Sep tember. In die periode kunnen be- langstellenden in de kerk terecht van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Het Novotel is ook dit jaar weer de plaats waar de crew van Staatsloterij Muziekland over- nacht tijdens de Brandersfeesten. Maar liefst dertig kamernachten neemt het Novotel voor haar reke- ning om de organisatie van dit eve nement ongestoord te laten genie- ten van hun rust. Ook wordt door het Novotel natuur- lijkweerhettraditioneleSponsordi- ner georganiseerd direct na de Brandersfeesten. Wanneerhet eve nement precies wordt gehouden is nog niet bekend; dat is mede afhan- kelijk van de agenda van de burge meester. Aan het diner nemen altijd ongeveer vijftig mensen deel. Branderspost is een uitgave van Maasstad Weekbladen en kwam tot stand in samenwer- king mett Hart Communicatie Schiedam. Redactie: Erik Meijer Karin Moerman JalmarTeunissen Norbert Veringmeier Vincent de Voogd Frank Willemse Fotografie: Roger van der Kraan (06-51 56 22 10) Opmaak: Joop Langeveld Acquisitie: Maureen Anganoi Ferry Breekweg Jeannette van Merwijk Ruud van der Velden Rob Scholten (chef-verkoop)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 29