Brandersfeesten xq09 I 'Een goede standwerker heeft voeling met zijn publiek 'In de Schiedamse binnenstad verandert veel en dat gaat ten koste van de markt' Vrijdagmarktwordt feestmarkt Standwerkers zijn de artiesten van de markt Vijftig jaar weekmarkt Schiedam Ook zij maken de Brandersfeesten mogelijk Service staat voorop bij Nissan-dealer Auto Baas CIPA verzorgt de redameborden Calgonit deelt uit Shanty-koren op het Stadserfplein De markt van vrijdag 22 Sep tember wordt een echte feest markt. Voor het publiek zijn er een aantal aantrekkelijke extra programma-onderdelen die een bezoekje aan deze markt de moeite meer dan waard maken. De Kansbakkadoshow is eigen- lijk al op 1 September van start gegaanOp die dagmaar ook op 8, 15 en 22 September krijgt de klant bij de deelnemende koop- lieden op de centrumrnarkt een of meer kanskaarten kado bij een aankoop. De kaarten kunnen worden ingevuld en gedepo- neerd in de kansbak die centraal op de markt (Hemaplein) staat. Om 11.00 uur, 12.00 uur, 13.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur vin- den de trekkingen plaats van de winnaars door clown Berry. De op naam gestelde kaarten geven recht op waardebonnen van fl. 10,-, fl. 25,- en fl. 50,- die op de markt moeten worden besteed. De presentatie van de show is in handen van Hans Somers. Straattheater zal het publiek 22 September vermaken op ver- schillende plekken in de Lange Kerkstraat en het Broersveld. Om de boodschappen een stuk dragelijker te maken zullen de marktkooplieden deze dag gratis tasjes uitdelen aan het winke- lend publiek. Ook aan de kinderen is gedacht. Allereerst zullen de prijzen wor den uitgereikt voor de mooiste tekeningen in de kleurplaten- wedstrijd. Die kleurplaten zijn 25 augustus, 1 en 8 September uitgedeeld op de markt. Kinde ren kunnen zich deze dag ook la- ten schminken bij de ingang van de Nieuwe Passage, op de hoek van het Broersveld en de Lange Kerkstraat, op het voormalige Hemaplein of voor de ingang van het ABC-complex. SCHIEDAM - Shanty-koren zijn 'in'. Meer en meer men- sen worden geraakt door het repertoire van de Shanti-ko- ren die als paddestoelen uit de grond lijken te schieten. Shanty-koren zingen over het leven op zee, over de ontbe- ringen die de vissers vroeger aan boord moesten door- staan. Liederen uit voorbije eeuwen die de mannen aan boord zongen om het gemis van vrouwlief aan land een beetje te compenseren. Maar ook de vrouwen aan land zon gen shanty's tijdens de lange eenzame weken dat hun man nen van huis waren. Vele shanty-koren zullen zater- dag 23 September op het Stad- serfplein acte de presence ge ven, waaronder het Kraaien- nest. Met de fles in de hand zul len de mannen van het Kraaien- nest verscheidene klassiekers ten gehore brengen. De 'dokter', de kampioen van vorig jaar. SCHIEDAM - Tijdens de Bran dersfeesten vindt in Schiedam het Nederlands Kampioenschap standwerken plaats, op zaterdag 23 September. Het wordt de apo- theose van een jaar standwerken met zo'n honderd wedstrijden. In Schiedam komen 34 top-stand- werkers (alien winnaar van een van die honderd wedstrijden) uit- maken wie zich Nederlands kam pioen mag noemen. Dat is niet al- leen een eervolle titei, er is ook nogai wat geld me gemoeid. Paul Zappeij, tot maart dit jaar zelf actief standwerker, kent het wereld- je als de beste. „Goede standwer kers worden nogal eens uitgeno- digd door bedrij ven om een presen tatie te geven. Er wordt dan vaak ge- vraagd naar de Nederlands kampi oen. Die kan dan rekenen op een dagvergoeding van tussen de twee- en drieduizend gulden. In een jaar dat je kampioen ben kom je dan toch uit op een bedrag tussen de een en twee ton extra." Tegenwoordig is Zappeij bestuur- der van de bond van marktkooplie den maar daarvoor heeft hij als standwerker zelf 'misschien wel dertig' verschillende artikelen aan de man gebracht. „Ik ben geboren als standwerker. Dat moet ook wel want het is geen vak dat je kan le- ren." Op de vraag welke kwalitei- ten een goede standwerker moet hebben heeft Zappeij een duidelijk antwoord. „Je hoeft er geen kwali- teiten voor te hebben haha, je moet er gek voor zijn. Demonstreren kan iedereen. Kijk op beurzen, daar wordt vaak op een bloedeloze ma- nieriets gepresenteerd. Emotieloos, die mensen hebben een verhaaltje uit hun hoofd geleerd en dat vervol- gens thuis doodgerepeteerd. Een goede standwerker zal zoiets volgens Zappeij nooit doen. „Die heeft veel meer voeling met zijn pu bliek. Die is flexibel en kan impro- viseren. Reageren op de readies uit het publiek. Kijk, als je net met een nieuw product begint moet je na- tuurlijk wel een paar dingetjes in je hoofd hebben, maar verder moet je het allemaal ter plekke verzinnen. Standwerkers zijn de artiesten van de markt. Toon Hermans, toch Ne derlands grootste komiek heeft in zijn autobiografie geschreven dat hij het vak mede heeft geleerd door goed naar de standwerkers op de markt in zijn woonplaats Sittard te kijken. Eenmooiercomplimentkun je de standwerkers nauwelijks ge ven." Het mag duidelijk zijn; een stand werker is geen gewone marktkoop- man. Bij die laatste houdt het pu- bliekhetinitiatief;datbepaaltwater gebeurt. Een standwerker trekt het initiatief naar zich toe, probeert als het ware zijn publiek in een houd- greep te nemen. Een ander in het oog lopend verschil is natuurlijk de koopwaar. Een standwerker ver- koopt maar een artikel terwijl een marktkoopman een veelheid aan ar tikelen verkoopt. Zappeij werkte zelf als standwerker in binnen- en buitenland. Het enige artikel dat maar niet wilde verkopen was de condoom. „In Nederland lukte dat helemaal niet. Te calvinistisch he. In Duitsland liep het wel prima, daar zijn ze daar blijkbaar toch wat vrijer in." In Schiedam zijn op zaterdag 23 September 34 van de allerbeste standwerkers van Nederland te zien. Allemaal hebben ze een van de voorronden gewonnen. Zappeij: „Wat er straks tijdens het NK staat hoort dus het neusje van de zalm te zijn. Maar het kan natuurlijk altijd mis gaan. Ik heb in het verleden al absolute kanjers door het ijs zien zakken op het NK. Er staat ook zo- veel op het spel. Je moet wel je ze- nu wen onder bedwang kunnen hou- den." SCHIEDAM - De weekmarkt Schiedam bestaat vijftig jaar, offici- eel dan. Er is namelijk al sprake van een markt in Schiedam in 1250, nu dus zon 750 jaar terug. Daarmee zou de markt dus nog ouder zijn dan de stad Schiedam zelf. Hoe dan ook geeft het jubileum aanleiding om een feestje te vieren. Dat gebeurt met een feestmarkt op vrijdag 22 September, tijdens de Brandersfees ten. Vanaf 1 September lopen er al diver se acties. Wie op de markt zijn inko- pen doet krijgt va de marktkooplui kanskaarten. Bedoeling is dat deze voorzien van naam en adres weer worden ingeleverd. Tijdens de feestmarkt op vrijdag 22 September trekt de feestcommissie een hele se- rie kaarten waarop prijzen vallen van fl. 10,- tot fl. 25,-. Maar dat is niet alles. De markt heeft nog meer in petto. Zo worden gedurende de eerste weken van September bezoe- kers van de markt op de gevoelige plaat vastgelegd. Gewone Schie- dammers die hun hoof* Vereeuwigd zien op de foto. Wie zichzelf tijdens de feestmarkt op de foto terugvindt kan een bedrag van vijftig gulden tegemoet zien. De prijzen worden uitgekeerd in de vorm van VVV- bonnen. Lekker makkelijk, die kan je bijna overal verzilveren. Dick Vriens, al sinds 1957 zelfstan- dig marktkoopman, zit al z6n twin- tig jaar in de warencommissie en de feestcommissie van de Schiedamse markt. Hij is daar bijna niet meer weg te denken. Vriens: „Inmiddels runt mijn dochter de zaak. Dat is de vierde generatie. Want voor ik zelf begon waren ook mijn vader en grootvader al op de markt te vin- den." De kraam met aardappelen, groenten en fruit van de familie Vriens is dan ook een begrip in Schiedam. Vriens was ook dit jaar weer nauw betrokken bij het feestprogramma. „Er is vrijdag 22 September van al les te doen. De heer Somers zorgt voor een feestelijke omlijsting bij de markt. Er zijn steltlopers en ook voor kinderen wordt natuurlijk va'fi alles georganiseerd. Zo worden er deze weken bijvoorbeeld kleurpla ten uitgereikt die ze kunnen inleve- ren. Daar zijn leuke prijzen mee te winnen." Feest is het op 22 September, maar in feite gaat het met de markt niet zo goed. Vriens: „Vroeger kwam ie dereen op de fiets naar de markt maar tegenwoordig komt iedereen met de auto. Dat is een probleem want er is onvoldoende goedkope parkerruimte. Dat is voor de Schie damse markt goed te merken want de mensen blijven daardoor ge- woon weg. Mensen komen naar de markt omdat ze hier hun waren toch wat goedkoper kunnen krijgen. Als ze dat verschil dan vervolgens in de parkeermeter moeten gooien, houdt het op." Vriens is somber over de toekomst van de markt. „In de Schiedamse binnenstad verandert veel en dat gaat ten koste van de markt. Als er hier iets gedaan wordt moet de markt altijd wijken. Vroeger ging je naar de markt met een pak kranten en een weegschaal. Tegenwoordig moet je voor iedereen een weeg schaal en een kassa hebben en die moet je dan nog verdedigen tegen anderen ook. Er wordt gestolen als de raven, dat was vroeger ondenk- baar. Dan ging je twee keer naar de veiling. Je zette eerst je eerste vrachtje neer en dan ging je gewoon weer weg. Er was nog respect voor elkaars spullen. Nu kan dat niet meer. Nog vorige week zijn bij een marktkoopman al zijn uitstalrekken weggehaald. Je moet tegenwoordig blijkbaar alles bewaken. Ik sta zelf vlak bij een bar. Als je ziet wat daar 's ochtends om vijf uur naar buiten komt. Dat wil je niet weten. Die stappen dan zo in de auto ook. Die hoeven blijkbar niet te werken. Het vak van marktkoopman is zwaar. Ik sta om tien voor dries ochtends op en ben dan aan half ze vens avonds aan eten toe. Een zwaar bestaan. Maar stoppen kan niet. Als ik wil houden wat ik heb zal ik moeten werken tot ik sterf. We hebben best een goede boterham maar daar ga je natuur;.jk geen halve van maken." SCHIEDAM - De Branders feesten worden ondersteund door tal van sponsors. Een be- langrijke sponsor is de Fortis Bank en het VSB-Fonds Schie- dam/Vlaardingen. Verder heeft drukkerij Mercator veel gedaan voor de Brandersfeesten. Ook de Rabobank heeft de Bran- dersfefesten gesponsord. Veel waardering gaat ook uit naar Kees van Veen die verantwoor- delijk is voor het licht en geluid en de podia. SCHIEDAM - Sinds twee jaar voert autobedrijf Auto Baas het merk Nissan. En in die korte tijd is Auto Baas de Nissandealer geworden voor Rotterdam en Schiedam. ,,Dat doe je door service en kwaliteit te leveren", vertelt bedrijfsleider Driek Epskamp. In een klantvriendelijkheidson- derzoek kwam Autobaas hoog boven het landelijk gemiddelde uit. Bovendien is het merk Nis san met vooral 4x4's terreinwa- gens als Terrano, Pathfinder, Patrol en Pick-up steeds pupu- lairder geworden. Maar ook met 'gewone' personenwagens zoals de Maxima QX of de klei- ne maar efficiente Micra. Die toch maar goed scoort met com fort en veiligheid. Het garage- bedrijf biedt fullservice dien- sten aan zoals verhuur, schade- herstel, autoreparatie en lease. Bijzonder is de 24—uurs mobili- teitsservice als gediplomeerd SchadeGarant-schadehersteller. „Wij sponsoren de branders feesten met veel plezier. Want zo'n groot feest met een kwart miljoen bezoekers waar veel van onze klanten wonen daar moeten wij bij zijn", zegt Eps kamp. „Net als in ons bedrijf moeten de bezoekers van de Brandersfeesten zich lekker voelen. Daarom staat de klant centraal bij ons: een goede band met de klant. Daar gaat't om. En wij komen natuurlijk ook op de branderfeesten reken maar." SCHIEDAM - Drie levens- grote reclameborden staan opgesteld langs de toegangs- wegen naar het centrum van Schiedam. Grote borden waarop de programma-on derdelen van de Branders feesten staan vermeld. Zoals de Music Night, het Straatar- tiestenfestival en het Stand- werkersconcours. Verant- woordelijk voor deze aan- dachtstrekkers is CIPA Gra- fische Service. Ook alle spon sors staan op de borden ver meld. Frank van Ammerzoden van CIPA levert sinds enige jaren deze borden voor de Branders feesten. Zijn bedrijf is een zo- genaamd fullservice-bureau, waarbij de klant voor alles wat maar met reclame te maken heeft. Veel werk heeft CIPA in de standbouw voor beurzen en tentoonstellingen. Maar ook vlaggen, spandoeken, posters en belettering wordt door CIPA voor de klant verzorgd. De re clameborden voor de Branders feesten worden compleet door CIPA gemaakt. Vanaf de hout- bewerking tot en met de belette ring. En zelfs het in de grond slaan van de houten stutten doen zij zelf. „Volgens mij wordt het weer een fantastisch feest", zegt Frank van Am merzoden. ,,En ik kom dan ook graag naar de Brandersfeesten toe." SCHIEDAM - Calgonit deelt tijdens de Brandersfeesten de nieuwe PowerBall 2inl Tabs uit. Het enige vaatwastablet met ingebouwd glansspoel- middel. Een unieke uiWin ding: nog nooit was afwassen zo gemakkelijk. aaBHft De markt op het Broersveld, halverwege de jaren zestig. Foto NV Irado

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2000 | | pagina 35